HAARLEM'S DAGBLAD ALLE OPVARENDEN VAN DE „DISCIPLINA" GERED. MAANDAG 23 SEPTEMBER 1929 DERDE BLAD BINNENLAND Hoe de Italianen van boord werden gehaald. EEN MOEILIJKE REDDING. De reddingsboot van Hoek van Holland is tenslotte Zaterdagmiddag toch nog uitge varen, schrijft het Hbld. Aan wal was raad gehouden. Het oordeel der autoriteiten was, dat de bemanning het aan boord nog eenige dagen kon uithouden. Toch is de reddingboot laat in den middag uitgevaren, om de posi tie van het schip op te nemen. De verongelukte „Prins der Nederlanden" is nog niet vervangen en de tweede redding boot, de „President van Heel", is in reparatie. Tijdelijk is nu te Hoek van Holland gesta- tionneerd de motorreddingboot „Koningin Wilhelmina" uit Stellendam. Deze boot is uitgevaren onder commando van schipper Slis en was ook overigens bemand met een equipage uit den Hoek; alleen de mechani cian," die anders de machine van de boot be dient, was ook nu aan boord. Het werd Zaterdag zeer kwaad weer. Stei gerend en huppelend voer de „Koningin Wil helmina" over de hooge goiven, die haar soms aan het oog van de waarnemers op het strand onttrokken. Zoo hoog als in den ochtend lag de „Disci- plina" niet meer op het water. Het was trou wens hoog water geworden. Zware zeeën ren den op het achterschip toe, golfden over het geheele schip en verlieten het weer bij den boeg. De reddingsboot werd op vrij dichten af stand gevolgd door de sleepboot „Rozenburg" van L. Smit en Co., een maatregel, die op zettelijk genomen was in verband met het treurige ongeval indertijd aan den „Prins der Nederlanden" overkomen. Aanvankelijk naderde de reddingboot het schip zeer snel, en voer zelfs vrij dicht langs. Ook na een ramp met den „Prins der Neder landen" mijden de redders van den Hoek de gevaarlijke grondzeeën niet. Telkens weer dreef de reddingsboot af en telkens weer zochten zij het schip op. Tenslotte echter keerde zij onverrichterzake terug. Onverrichterzake terug gekeerd. Een groote menigte had zich in de Berg- haven verzameld toen Slis en zijn mannen terugkeerden. Aan land heeft de eenvoudige zeeman het een en ander verteld van zijn wedervaren. De hem vreemde boot waarmee hij voor het eerst uit moest, lag mooi op het water, hij had evenwel voortdurend water aan dek staan. De reddingboot vond de „Disciplina" op 100 M. afstand van de pier. Daar het schip pal met den achtersteven op den wind lag, liepen de golven over en langs het geheele schip, zoodat er nergens de ge legenheid was langszij te komen. Kapitein en bemanning stonden langs de railing en beduidden met gebaren, dat zij gaarne het schip wilden verlaten. Volgens den indruk dien schipper Slis kreeg, waren de opvaren den bovenmate zenuwachtig. In het ergste geval zou hij de reddingboot voor den boeg van het schip hebben gelegd, en de bemanning met behulp van het whip- pertoestel van boord gehaald hebben. Op het oogenblik acht hij dat evenwel nog niet noodig. De kans om over de Zuiderpier verbinding te krijgen, bestond er niet wijl er zware golven over de pier sloegen. Men zou tot Zondagmorgen wachten, om dan nogmaals te trachten bij het schip te komen. De geheele bemanning gered. HOEK VAN HOLLAND, 22 September. He den, Zondagmorgen is de reddingsboot langs zij het Italiaansche s.s. „Disciplina" geko men en heeft de bemanning overgenomen. Volgens een nader telegram komt de red dingsboot met de opvarenden naar de haven. De reddingsboot heeft de vlag in top. Het is nog niet bekend of alle leden der bemanning het gestrande schip verlaten hebben. HOEK VAN HOLLAND, 22 September. De Zondag ondernomen poging tot redding van de bemanning van de „Disciplina" zijn met volledig succes bekroond. De reddingboot is er in geslaagd alle opvarenden van het ge strande stoomschip behouden aan land te brengen. „Evviva il capitain Olandese!" juichten de Italianen, samendringend om kapitein Slis, toen deze Zondagmorgen te 10 uur met de motorreddingsboot „Koningin Wilhelmina" aan den aanlegsteiger van de Berghaven te Hoek van Holland aanlegde. Hij had met zijn wakkere bemanning de geheele équipage, totaal 30 man, benevens de scheepskat en den scheepshond van hot gestrande Italiaan sche stoomschip „Disciplina" gehaald en be houden binnengebracht, een redding, die onder zeer moeilijke omstandigheden plaat-s vond en weer een prachtig stuk zeemans werk is geweest van de beroemde redders- ploeg van Hoek van Holland, aldus „de Courant". In het relaas over de redding lezen wij in dit blad nog: Precies te 8 uur 40 gaf kapitein Slis Zon dagmorgen het bevel om los te gooien, met een sierlijken zwaai ging het stevige rea- dingsvaartuig de haven uit en zwenkte den Waterweg op. De sterke motor tornde flink op tegen den wind. Hier in het open vaar water was het eigenlijk maar een dobberend notedopje, dat onverschrokken er met snelle vaart recht op het buiten de pieren liggende schip-in-nood afstevende. Er woei een felle wind en de zee was wat de zeeman noemt, moeilijk, nog moeilijker dan Zaterdag. Maar de „Koningin Wilhelmina" hie£d mooi koers en ging recht op zijn doel af. Nauwelijks een kwartier na 't vertrek is de reddingsboot in de buurt van het gestran de schip. De geheele bemanning is saam- gekome'n in de midscheeps tusschen brug en schoorsteen. Twee boeien hangen buiten boord. En op twee plaatsen zijn touwladders Slis is nu bij den kop van het schip. Hij verwijdert zich, beschrijft een boog naar de kust en is dan weer langszij. Hoog danst de reddinsgboot op en neer naast hot thans onwrikbaar vastliggende stoomschip, net een driftig steigerend veulentje naast het groote jnoederpaard. Ha een tros schijnt vast gemaakt, men heeft verbinding. Komen de menschen nu van boord? Het duurt lang vóór er iets gebeurt. De „Koningin Wilhelmina" slingert' heen en weer van de midscheeps naar het vóór schip en dan weer schuin omhoog, waarbij de achtersteven verdwijnt onder de aan rollende golven. Daar zien we een gestalte over de reeling klauteren en dan langzaam afdalen langs de touwladder. Maar wat is dat? Nog voor hij halverwege is gekomen lijkt het alsof de op de golven dansende reddingsboot hem dreigt te verpletteren. En we zien hem weer ijlings omhoog klimmen. Even blijft hij bovenaan staan, om dan weer omlaag te dalen, voetje «voor voetje. De steven van de „Koningin Wilhelmina" rijst en 't is alsof de gestalte als 't ware van de stormleer wordt afgeplukt. Een tweede daalt nu: dat gaat vlotter. Stuk voor stuk zien we nu de leden der equipage langs de stormladder naar om laag gaan. Soms gaan ze weer naar bovctt als de reddingsboot al te heftige slingeringen maakt, om dan een gunstiger moment- af te wachten en opnieuw de gevaarlijke afdaling te volvoeren. Ten slotte is er nog één gestalte aan boord. Hij klimt behoedzaam ovt'.- de reeling en daalt langs de stormleer. Maar dan is het of het achterschip los zwaait. En geruimen tijd blijft de gestalte bewegingloos aan de ladder geklemd. Slis draait bij en we zien hoe ook de laatste man achteraf ver nemen we, dat het de gezagvoerder was wordt opgenomen door de reddingsboot. De „Koningin Wilhelmina" is los van den tros en aanvaardt de terugrets. De kapitein vertelt. Kapitein Lamonaco, de gezagvoerder van de „Disciplina", vertelde aan een verslag gever van „de Courant", o.a. het volgende'; Het was de eerste reis, die ik met dit schip als gezagvoerder maakte. Wij waren Vrijdagavond vertrokken van Rotterdam met bestemming Nape'ls. Bij de Berghaven was de loods van boord gegaan. Nauwelijks waren wij buiten de pieren of ik bemerki.-5, dat het schip niet meer naar het roer luisterde. Onze machines hebben goed gewerkt en de stuurinrichting raakte niet onklaar. We verkeerden in eenzelfde geval als een auto mobilist, die een slip maakt. Ware ons zulks in volle zee overkomen, dan zouden wij weer spoedig het schip in den goeden koers hebben gekregen. Ik liet onmiddellijk, nadat ik bemerkte, dat het schip niet naar het roer luisterde en wij een speelbal der golven waren geworden, de machine op hard achteruit zetten. Doch het was reeds te laat. Vóór we er op bedacht waren zaten we al met den kop in het zand. En hoewel de machine volle kracht achteruit bleef slaan, slaagden wij er nie*. in om los te komen. Tot het laatste oogenblik heeft de beman ning zich gedragen naar de orders van de officieren. Alvorens het schip te verlaten, schaarden alle opvarenden zich om mij heen en hebben wij een groet gebracht aan den koning, aan den duce, aan de Italiaansche vlag, aan onzen consul en aan het Neder- landsche volk. Toen hebben wij in de beste orde ons ingescheept aan boo/d van uw red dingsboot, die' schitterend werk heeft geleverd. Voor de prestatie van uw landgenoot-en van de reddingsboot hebben wij dan ook, zoo eindigde de gezagvoerder, het diepste respect. Zoo ligt de „Disciplina" thans verlaten en eenzaam overgeleverd aan de vernielende ele menten daar buiten de pieren op de klassieke plaats waar reeds menig schip een ontijdig einde vond. Reeds zijn in de Berghaven de blazers gereed om op het eerste» sein uit te rukken ten einde de lading te bergen. En nog is alle hoop niet opgegeven, dat men daarna het schip nog afbrengt. DINER VAN HET AFGETREDEN MINISTERIE De minister van Financiën, jhr. mr. De Geer, heeft Vrijdagavond in restaurant An- jema te 's-Gravenhage een diner aangebo den aan de leden van het afgetreden kabinet, waarvan hij premier was. Al zijn oud-ambt- genooten waren aanwezig, met uitzondering van minister Beelaerts van Blokland, die eerst in het begin der volgende week uit Genève wordt terugverwacht. JAN P. COEN'S STERFDAG In Indië herdacht. De 300ste sterfdag van Jan Pietersz. Coen is Zaterdag in geheel Nederlandsch Oost-In- dië herdacht, seint Aneta. In de Oude Kerk te Batavia is een plechtige dienst gehouden die diepen indruk maakte. Een groote be tooging werd gehouden bij het standbeeld van Jan Pietersz. Coen op het Waterlooplein te Weltevreden. Het standbeeld was fantas tisch verlicht door krachtige zoeklichten, en op den grond was kwistig illuminatie aange bracht tusschen de bloembedden. Vertegen woordigers van de regeerïng. van den handel, en van tientallen vereenigingen plaatsten honderden kransen aan den voet van het standbeeld. De Engelsche consul-generaal, Sir Josiah Crosby, legde, als deken van het consulaire corps, een schitterenden krans neer. De landsarchivaris, prof. Godee Molsber- gen. hield een herdenkingsrede, waar aan dachtig naar geluisterd werd door duizenden belangstellenden uit alle kringen, ook door inheemschen, die er in geslaagd waren een plaats te veroveren in de omringende hoo rnen en op de daken. VISSCHERIJ-LTTKOMSTEN. Zaterdag waren aan den Rijksvischafslag te IJmuiden 11 stoomtrawlers en 3 loggers. De besommingen waren: trawlers: Ommering f 5954, Jacquéline Clasine f 3969, Perseus f 1655. Penelope f 1772, Bertha f 2874, Ken- nemerduin f 2189, Hoop II f 1395. Rijnstroom f 2115, Urania f 1411. Emerald f 2450, Een dracht I f 3216; loggers: K.W. 40 f 712, K.W. 43 f 1017, K.W. 178 f 564. ALASTRIM. IN DELFT REEDS 131 GEVALLEN. Sinds Vrijdagmiddag zijn wederom veer tien nieuwe gevallen van alastrim in Delft geconstateerd, zoodat sinds de vorige week Zaterdag zijn waargenomen 91 gevallen. Het totaal aantal bekende gevallen bedraagt thans 191. Twaalf patiënten zijn inmiddels geheel hersteld. Naar het oordeel van den directeur van den G. G. D. zijn er geen be zwaren om sportwedstrijden te Delft door gang te doen vinden, meldt de Tel. Wensche- lijk is, dat de spelers van buiten de stad in afzonderlijke kleedkamers worden onderge bracht. In Rotterdam Bijna eiken dag komen er in Rotterdam alastrimgevallen bij; langzaam breidt de ziekte zich uit. Vrijdag zijn wederom vier personen in het ziekenhuis opgenomen, aldus de Tel. Te Leidschendam In de gemeente Leidschendam heeft zich een geval (het eerste) van alastrim voorge daan, meldt de N. R. Crt. Wagons ontsmet Vrijdagavond kwamen aan het Staatsspoor station te 's-Gravenhage met den trein uit Gouda eenige wagons aan, in een waarvan een patiënt was vervoerd, die lijdende was aan alastrim. De politie heeft in samenwer king met den gemeentelijken ontsmettings- dienst drie wagons buiten dienst gesteld, tot dat deze ontsmet zijn geworden. HET EERSTE POSTVLIEGTUIG IN BATAVIA. Anet-a-Vaz Dias meldt: Het eerste post vliegtuig. de P. H. A. E. Z. is Zondag om 17.55 te Batavia aangekomen, heden wordt de reis voortgezet naar Bandoeng. Aan boord alles wel. DIERENBEUL SLAAT EEN PAARD DOOD. Een ergerlijk staaltje van dierenmishande ling deed zich dezer dagen in Kapel-Ave- zaath (D.) voor. Een zoon van den landbou wer L. aldaar ontstak in drift, omdat zijn voor een kar gespannen paard niet wilde trekken. Met een stok ranselde hij er zoo onbarmhartig op los, dat het dier dood neer viel. Er is proces-verbaal opgemaakt, aldus de Tel. KONINGIN EMMA NAAR ZUID- BEIEREN De Koningin-Moeder is voornemens Vrij dag 27 Sept. per nachttrein naar Zuid-Beie ren te gaan, om aldaar eenige weken van de hooge lucht te genieten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN s 60 Ct». per regeL MANNENZANGVEREENIGING „PROZA EN POëZE". HET 40-JARIG JUBILEUM. Ter gelegenheid van haar veertigjarig ju bileum hield de Mannenzangvereeniging „Proza en Poëzie" Zondagmiddag een recep tie in het gebouw „St. Bavo" in de Smede- straat. Deze receptie was zeer druk bezocht. On der meer kwamen hun opwachting maken afgevaardigden van de besturen van: de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", den Bond van Zangvereenigingen voor Haarlem en omstreken, de Haarl. Orkestvereeniging, de vereeniging „Polyhymnia", de Haarl. Too- neelvereeniging „Tonevo", Haarl- Gemengd Koor, „Kunst na Arbeid", „St. Caecilia" (on- derafdeeling R.-K. Volksbond). En voorts waren aanwezig verschillende leden en do nateurs. Schriftelijke gelukwenschen waren ingeko men van ..Caecilia", de Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep", „Harmonie Crescendo" en Haarlem's Klein A Cappella Koor. Tal van bloemstukken prijkten in de re ceptiezaal, o.m. van: Haarlem's Gemengd Koor. den Bond van Zangvereenigingen voor Haarlem en omstreken. Caecilia. de H. O. V. (met linten in de Haarlemsche kleuren), het Kinderkoor ..Inter Nos" (Haarlem-Noord), Polyhymnia en den heer Booda. Ook was o.a. een telegram van gelukwensch ingekomen van den vroegeren directeur, den heer H. Pielage. Menig hartelijk woord werd gesproken, waarvoor de voorzitter namens de vereeni ging dank bracht. Namens de vrouwen der leden van het be stuur, der gewone leden en der leden van de feestcommissie, voerde mevrouw Bosveld het woord. De vroegere voorzitter, de heer van Hon- schooten. bracht de gelukwenschen der wer kende leden over. Spr. herinnerde er aan. dat 32 jaar geleden ae vereeniging uitslui tend bestond uit leden van het- personeel der Centrale Werkplaats: een wagenmaker was dirigent; hij leidde de repetities met behulp van een viool. Velen zijn in den loop der jaren in het be lang van het Koor werkzaam geweest; de di rigenten deden al hun best om het koor vooruit te doen gaan. In 't bijzonder hul digde spr. den tegenwoordigen dirigent, den heer Jan Booda. Moge hij nog lang den diri- geerstaf zwaaien en daarbij steeds kunnen rekenen op den steun der leden! Aan het eind van de receptie, te ongeveer 4 uur. nam de voorzitter van „Proza en Poëzie", de heer A. A. Hoogteiling, het woord om allen nogmaals te danken voor de be toonde belangstelling en te herinneren aan het concert dat de jubileerende vereeniging op 22 November a.s. zal treven met medewer king van de H. O. V, DE ENGELSCHE SPOORWEGKONINGIN. Zooals onze lezer zich zullen herinneren heeft voor eenigen tijd terug de Engelsche Spoorwegkoningin, mej. Ena Bert een be zoek aan ons land gebracht. Deze koningin wordt telkens voor een jaar gekozen en mej. Ena Bert is thans afgetre den. Voor een nieuwe keuze zijn thans 300 a 400 foto's ingezonden, waaruit gekozen is mej. Elisabeth Brown uit Preston, welke 28 September a.s. te Manchester officieel „ge kroond" zal worden. NIEUWE SHOWROOM. De heer H. Veldhuis heeft Zaterdagmiddag een showroom geopend van „Triumph-moto ren", een merk. waarvan hij de vertegen woordiger voor Haarlem en Omstreken is. In deze showroom, Zaanenstraat 1113 staan bijzonder mooie machines van dit merk, bo vendien Edison-rijwielen en D.K.W.-moto ren. D.K.W. beteekent Das Kleine Wunder en inderdaad doet het wonderlijk aan in een kleine machine als deze alle voortreffelijke eigenschappen te zien vertegenwoordigd. De heer Veldhuis heeft bovendien een reparatie- inrichting en garage Obistraat 3637. Bij de opening zijner zaak. die in een ruim en fraai hoekperceel gevestigd is, waren aanwezig een hoofdvertegenwoordiger van de „Triumph"- rijwielen, de hoofdvertegenwoordiger van de „Auburn" automobielfabriek, vertegenwoor digers van de Bataafsche Petroleum Import- maatschappij en van de hoofdredactie „Het Motorrijwiel". En vele bloemstukken vertolk ten de gevoelens van overige zakenvrienden en clientèle. DE HEER TH. VAN WA VEREN 70 jaar. De heer Th. van Waveren, directeur der N.V. Hillegomsche Bloembollenkweekerij en -handel vii. M. van Waveren Zonen wordt morgen, 24 September 70 jaar. Abusievelijk was gemeld 24 November. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. De afdeeling Vlaardingen van den Vrijz.- Dem. Bond heeft voor de a.s. verkiezing voor het hoofdbestuur dier partij candidaat ge steld den heer Mr. L. G. van Dam te Haar lem. GEWESTELIJKE DEMONSTRATIE DER A.J.C. IN ZAANDAM. T% Zaandam zijn Zaterdag de jeugdfeesten begonnen van de Arbeiders-Jeugd-Centrale uit de provincies Noord-Holland en Utrecht, meldt het Hbld. De stad was versierd. Van de zijde van het. gemeentebestuur was het havenmeesterkantoor bij de Wilhelmina- sluis met behulp van 2000 kaars sterke lam pen feestelijk verlicht. Nadat de A.J.C-'ers ten getale van onge veer 2000, des middags met extra treinen waren aangekomen, zijn de delegaties op het gemeentehuis ontvangen, waar burgemees ter Ter Laan een welkom sprak namens het gemeentebestuur. De heer Klaas Toornstra, tweede voorzitter van de A.J.C. bracht daarop dank voor de zeer vriendelijke wijze waarop de A.J.C-'ers in Zaandam zijn ontvangen- In middels hadden de deelnemers en deelneem sters zich op de Burcht opgesteld onder de groote booglampen. Daar sprak de heer Ter Laan nogmaals. Daarna is in optocht naar het plein van de Hopschool gemarcheerd, waar het avondfeest werd gegeven. De avond besloot met een massale fakkeldans, waaruit, zich een fakkeloptocht ontwikkelde, die door een groot gedeelte van de stad zijn weg nam. ERNSTIGE CARBIDONTPLOFFING TE HOOGEZAND. Zondag is in de werkplaats van den heer H. de Haan te Hoogezand tijdens het auto geen lasschen een carbidbus uit elkaar ge sprongen. De verwoesting was geweldig. Groote stukken werden uit de muren gesla gen, terwijl de zolder en het dak gedeeltelijk vernield werden. Gelukkig was op dit moment slechte een werkman in de werkplaats. Hij werd bewusteloos opgenomen, doch bleek later met den schrik te zijn vrijgekomen. TWEE ENGELSCHE MIJN WERKERS NAAR RUSLAND. (Van onzen Londenschen correspondent). Twee Britsche mijnwerkers gingen dezer dagen op reis naar Rusland om er met eigen zinnen de levensomstandigheden te zien en te bestudeeren, in het bijzonder die van de arbeidersklasse. Zij worden binnenkort in Engeland terugverwacht en de mijnwerkers van het district, waar de reizigers thuis hoo- ren, zien met bijzondere belangstelling hun terugkeer en het verhaal van hun bevindin gen tegemoet. Voor het tweetal vertrok had het nL beloofd bij terugkeer rapport uit te brengen over hun ervaringen en hun conclu sies mede te deelen. De omstandigheden, die t-ot de reis leid den, zijn nieuw en geven een les. Eenige mijn werkers in een kolenbekken in Kent uaren vol bolsjewistische denkbeelden en sympa thieën. En in een speciale mijn leidden de eigenaars, in een poging ijveriger medewer king van hun werklieden te krijgen, een stel sel in nu zoowat een jaar geleden waar bij de leiders der delvers een deel van liet be stuur van het bedrijf voor hun rekening kre gen. Ofschoon het stelsel goed heeft gewerkt, zoowel voor de werkgevers als voor de werk nemers. bleef het bolsjewistisch element on tevreden. Daar de maatschappij verlangend was alle oorzaken van 'ontevredenheid uit den weg te ruimen, bood zij aan de onkosten voor twee der bolsjewistisch gezinde mijn werkers te betalen indien zij Rusland zouden willen bezoeken en er uit de eerste hand ken nis wilden nemen van de feiten van de toe standen daar. De maatschappij stelde twee voorwaarden; de eerste was dat zij bij hun terugkeer een openbare vergadering der del vers zouden toespreken en de resultaten van hun reis zouden mededeelen; de tweede was dat zij indien zij rapporteerden dat de toe standen in Rusland beter waren dan in Kent op zich zouden nemen met hun gezinnen naar Rusland te gaan of de mijn te verlaten. De kosten voor verhuizing naar Rusland zou den eveneens door de maatschappij worden betaald. Onder deze omstandigheden Is het begrij pelijk dat het verslag der reizigers over hun bevindingen met gretige belangstelling wordt tegemoetgezien. De twee mannen, vergezeld van een kennis, bepaalden zelf hun tocht en waren geheel verantwoordelijk voor de regeling in vcrbnnd met het bezoek. Zij ontvingen geen adviezen of wenken van de maatschappij. Over het verdere verloop dezer zaak hopen wij den le zer later in te lichten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per rogeL Fa. Gebrs. Vermeulen Groote Houtstraat hoek Gr. Markt (Opgericht 1882 Groote sorteering Burberry en Nicholson Regenjassen GEMEENTERAAD. EERST OP 9 OCTOBER VERGADERING, Aangezien de agenda voor een op 25 Sep tember te houden vergadering van den Raad niet voldoende punten van behandeling zou kunnen bevatten, is de burgemeester voor nemens de eerstvolgende vergadering uit t«i schrijven tegen 9 October a.s. HET SALARIS DER HOOFD AGENTEN. GEEN VOORSTEL VAN B. EN W. Uit de begrooting blijkt, dat B. en W. het salaris van de 17 hoofdagenten van poltie onveranderd gelaten hebben, namelijk f 43 per week. Door eenige raadsleden was verleden jaar voorgesteld daarvan f 46 te maken. Dit voorstel werd voor advies naar het Overleg gezonden. Nu B. en W. met geen voorstel gekomeif zijn. kan verwacht worden, dat bedoelde raadsleden nu opnieuw hun voorstel in dea raad zullen brengen. RECTIFICATIE. De heeren C. van Rijswijk en J. A. Pardoen, belden agent van politic te Haarlem, zijn ln Amsterdam geslaagd vpor het politie- diploma met aanteckening van den Alg. Ned. Politie Bond, en niet de heeren C. van Rijs- dijk en J..A. Parelsen, zooals abusievelijk vermeld was. EEN SCHAAR BIJ EEN OPERATIE VERGETEN. De justitie te Berlijn houdt zich bezig met een onderzoek naar aanleiding van den dood van een 32-jarigen Deenschen lceraar, die op 26 Augustus na een operatie in het zie kenhuis te Steglitz is overleden - aldus het Hbld. De oorzaak van deze bijzondere belang stelling is het ongelooflijk kinkende feit, dat men bij de operatie in het lichaam van den patiënt, een 14 c.M. lange darmschaar heeft gevonden, welke bij een vorige opera tic in Flensburg was vergeten! De „Voss Zt.", waaraan we een en ander onUeenen, weet te vertellen, dat de leeraar in Febr. in Flensburg een maagoperatie heeft ondergaan, die goed verliep, zoodat de her stellende zich na eenigen tijd naar B.erlijn kon begeven. Hier werd zijn toestand echter spoedig zoo slecht, dat hij zich aan een tweede operatie onderwierp, waarbij de vergeten darmschaar te voorschijn kwam. Indien de toedracht van de zaak werke lijk zoo is als het blad meedeelt, is het in derdaad alleszins begrijpelijk dat de justitie hier de noodige belangstelling toont! VERHOOGDE HUUR VAN ARBEIDERSWONINGEN? VERZOEK VAN B. EN W. AAN VIER BOUWVEREENIGINGEN. Eenige dagen geledon heeft ten Stadhuize een conferentie plaats gevonden tusschen een viertal woningbouwvereenigingen en een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. Op die bijeenkomst deelde een der ambtena ren namens den wethouder voor de volkshuis vesting mede, dat het Rijk op de gemeente aandrang heeft uitgeoefend om verhooging van de huren bij de betrokken vereenigingen. B. en W. hebben naar aanleiding daarvan besloten om de betrokken besturen uit te noodigen om zoo spoedig mogelijk tot huur- verhooging over te gaan. Dit verzoek kwam voor de besturen zeer onverwacht. Het betreft, hier de vereenigingen. die reeds voor de oorlogsjaren woningen in ex ploitatie hadden van welke woningen de huurprijs in vergelijking met de nieuwere woningen lager is. B. en W. stellen nu voor om den huurprijs van de betrokken wonin gen ongeveer op gelijke hoogte te stellen met den algemeen geldenden huurprijs, namelijk ongeveer 5.50. De besturen vreezen echter, dat de bewo ners bij een verhooging de huizen zullen ver laten om voor hetzelfde geld een geriefelij ker woning te betrekken. De woningen der betrokken bouwvereenigingen zouden leeg komen te staan en in plaats van voordeel zou financieel nadeel een gevolg zijn van den maatregel. De besturen trekken het ln twijfel of B. en W. gerechtigd zouden zijn een huurver- hooglng ten slotte daar te voeren. Verwacht mag worden, dat de besturen, die gezamenlijk nog geen bijeenkomst hebben ge houden tegen deze huurverhooging een actie gaan voeren, waarin zij de hulp inroepen van de bewoners. OnZE G ROE rs T"«_JELS DIM5DAG DOMDERDA5 ZATERDAG i 3 TOT <3

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9