m HET WESTLAND. I Fa. Gebr. BRAK.EL HAARDEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1929 VIERDE BLAD Van druiven, veilingen en smalle wegen. Wat door voorbeeldige organisatie in veertig jaren bereikt werd. Het terrein van de Naaldwijksche veiling waarvan het groote gebouw 4200 vierkante meter oppervlakte heeft. Over 'n witte wijzerplaat zwaait de zwarte wijzer. Een lampje flitst aan. De afslager roept af met klanklooze stem, slechts te ver staan door wie er aan gewend is. Vingers spelen langs drukknopjes. In de telefooncel len wordt gesproken met Den Haag, Rotter dam, met Londen of Duitschland. En lang zaam aan glijden schuiten het veilingsge bouw binnen, met doffe druiven of fonke lende tomaten, met blanke bloemkool en bleeke komkommers, de afslager roept, een kooper schreeuwt, de wijzer zwaait, een tele foon rinkelt. In glazen kassen hangen zwaar de drui ventrossen, fluweelen perzikken blozen teer, ruwe mannenhanden leggen voorzichtig het ooft in lage kistjes. En door de slooten schuiven zwaar-geladen pramen naar de vei lingen. Treinen rangeeren, vrachtauto's hobbelen over de smalle wegen. Hier geeft de aarde steeds met groote gul heid, beschermen glas en warmte tegen kou de en wind en regen, wordt meter na meter de kostbare grond bewerkt, hier, in het Westland. Op den eersten dag dat zomerzon waarlijk voor herfstige nattigheid ruimde zijn- wij het Westland ingetrokken. Als grijze gordijnen hing de regen voor den horizont, en einde loos eentonig was het land waar nevens een de grijze glazen kassen en warenhuizen staan en een menigte van miniatuur-fa- brieksschoorsteenen tegen de lucht piekt. De glorie van dit land: de volle trossels druiven -en de sappige tomaten waren onder zeilen geborgen in platte pramen 'die door zwij gende mannen naar de veiling geboomd werden. Maar ondanks den regen had Naaldwijk niets van zijn bekoorlijkheid'verlóren, de re gen ruischte in de boomen van het oude plein voor de kerk waar ook het sierlijke raadhuis staat met zijn mooie gevels: Burgemeester Th. P. J. Eisen, die als voor zitter van de Commissie voor Westlandsche Belangen een der vooraanstaande leidsriian- nen is in dit tuinbouwgebied, heeft ons -daar, terwijl de regen bleef neergutsen, ver- Want al is de driehoek 's-Gravenhage— Rotterdam—Hoek van Holland door zijn lichten zand- en goeden zavelgrond van na ture aangewezen voor tuinbouw, pas door de wonderlijk mooie organisatie, door het ge meenschappelijk werken in 't belang van de geheele streek is het Westland. geworden tot wat het nu is: dé tuinbouwstreekvan ons land en een der belangrijkste van West- Europa. Dat is niet altijd zoo geweest. Men heeft geknoeid, te weinig géwicht gegeven, loof on der de aardappelen in de manden gestopt, slecht en goed bij elkaar gedaan. In 1683 moest de Haagsclie magistraat er reeds met een keur tegen optreden en toen wij Hollan ders, die vaak ondoordacht én virtuoos wis ten te knoeien in de zeventiger jaren der vorige eeuw Engeland te slechte waar in de maag stopten, begonnen de producten van de Kanaal-eilanden de markt te veroveren, wer den de Hollanders er uit gewerkt en lag in weinige jaren de export van Westlandsche aardappelen finaal plat. Men nam de bloem bollenteelt ter hand, probeerde op allerlei manieren den boel weer op gang te brengen, leverde in commissiehandel, het hielp alle maal niets en het eenige resultaat was, dat belanghebbenden: burgemeesters, tuinders, handelaars bijeenkwamen, beraadslaagden en ten slotte door enkele flinke mannen, menschen die vooruit zagen en niet maar eindeloos voort bleven bouwen op wat vader en grootvader hadden gedaan, op 25 April 3889 in Honselersdijk de Vereeniging West land werd opgericht. Spoedig werd het vei lingwezen ingevoerd, wel werd eerst op een biljart in een herberg geveild, later in een schuur van den herbergier of in de overdek te poort, maar de aanvoer werd zoo groot, dat in 1896 het eerste veilingsgebouw g$- openS werd. De Westlandsche cultuur ging weer voor uit, begon weer te bloeien, de teelt onder glas nam grootere afmetingen aan. de pro ducten kregen naam, heroverden de plaats op de wereldmarkt, veilingsgebouwen werden te klein, moesten vervangen worden en thans vindt men in Naaldwijk een veilinggebouw van 2400 vierkante meter terwijl een terrein er achter reeds aangekocht werd voor uit breiding. De Vereeniging Westland die in 1915 in een federatieven bond is omgezet heeft nu twaalf veilingen, die elk een groote zelfstandigheid bezitten. De organisatie is gegroeid en krach tig geworden, en de trots van alle Westland sche tuinders. De organisatiegeest zit hen in het bloed, ze vormen onderling soms kleine groepjes om op 't meest geschikte ocgenblik hun producten in groote hoeveelheden op de veiling te brengen, ze doen- wat het bestuur voorschrijft. Het veilen is verplicht, direct mag niet verkocht worden en het gebeurt ook niet. Alles is op de veiling ingesteld, alles gaat in 't groot. De besturen die uitsluitend door tuinders gevormd worden hebben veel macht: als iets beslist noodig ls, dan kan er hard tegen gesputterd worden, het plan wordt toch aangenomen. En is er op een vei ling eens twist tusschen koopers, zijn er eens conflicten tusschen tuinders en kooplui, dan geeft een der bestuurd^ren zijn oordeel en aan zijn uitspraak behoeft niet meer getornd te worden. Die organisatie daar in het-Westland is wel heel goed! De voorzitter van de Vereeniging Westland, de heer J. Barendse van Poeldijk, dien wij in den middag nog spraken, vulde veel aan bij hetgeen burgemeester Eisen ons had verteld. Met trots verhaalde hij over den krachtigen groei van de organisatie, hij legde ons cijfers voor van de totaalopbrengst der veilingen, memoreerde de moeilijkheden en vreugden, deed hier en daar een greep want ,als ik al les zou vertellen, kon u wel tien kranten vol schrijven". En cijfers kunnen taai en vervelend zijn, duidelijk illustreeren zij toch verschillende gebeurtenissen. Zegt het bijvoorbeeld niet iets, dat de totaalopbrengst der veilingen die in 1890 anderhalve ton bedroeg, die tien jaar later gestegen was tot bijna 531.000, in 1906 reeds boven het millioén kwam cn in 1918 tot dertien en een kwart millioen opliep, om van 1925 tot. 1928 te stijgen van 14.848.580 tot 20.564.640? En wist ge, dat meer dan 19000 spoorwagons van en naar het West land reden, dat in ruim 45000 autoladingen slechts een'derde deel der totale productie afgevoerd werd? Is het te verwonderen, dat burgemeester Eisen warm werd toen hij ons dit laatste getal noemde en ons tevens wees op een kaartje van de Westlandsche wegen. We had den het zelf te goed gemerkt, dat de hoofd weg LoosduinenPoeldijkNaaldwijk totaal onvoldoende is voor het verkeer. De chauf feur moest letten op de uitstekende vaar- boomen.van tuinders die hun pramen naar de veiling duwden, als er een auto aan den kant van den weg stond, moest bij 't pas- seeren telkens gewacht worden. Een behoor lijke hoofdweg dwars door het Westland van Den Haag naar Rotterdam komt op het Rijks wegenplan niet voor en zij is toch zoo hard noodig in dit gewest, waar snelle en goede afvoer naar de Rotterdamsche haven een eerste vereischte is. En wilt ge nu met eigen oogen aanschou wen, wat de voorbeeldige organisatie, het eendrachtig samenwerken der Westlandsche tuinders tot stand heeft gebracht, dan moet ge zwerven gaan langs de lange rechte vaar ten die onder hooge kwakels doorkruipen, die alle leiden naar de knooppunten, de veilin gen. Daar is Naaldwijk met zijn uitgestrekt emplacement, daar zijn Wateringen en Wes- terlee, 's-»Gravenzande en Honselersdijk en Monster en nog een paar kleinere. En dan is er Poeldijk, waar groot de havens zijn en breed de terreinen, waar 't oude veilingge bouw half afgebroken is en in het nieuwe juist dezer dagen ten toon gespreid ligt alles wat de glorie van het Westland uitmaakt: fantastisch-groot schijnen de meloenen en komkommers, druiventrossen van verschei dene ponden, appels en peren en tomaten, het mooiste ooft en de beste groenten die men zich maar denken kan. Maar 't hart van het Westland klopt in de glazen kassen waar van een groendoor- schemerd dak van groote blaren het doffe blauw der druiven neerdruipt in groote volle trossen en 't een weelde is zooals daar al dat kostelijk, sappig fruit hangt. Of ge moet de donzige perzikken zien, gedrukt tusschen het blad in de droge warmte der kassen, de flin ke peren en appels aan de leiboomen tegen oude bemoste muren. O, het Westland is vol heerlijk fruit in deze rijke herfstdagen en het is een genot in dit land te toeven, waar van den vroegen mor gen tot den laten avond wordt gewerkt, waar Ieder werken kan die «wil, waar welvaart heerscht. C. G. B. (De beide illustraties bij dit artikel zijn ge maakt naar foto's, voorkomende in het door de Vereeniging Westland uitgegeven Ge denkboek). BINNENLAND DE MOORD IN DEN HAAG. NIEUWE AANWIJZINGEN TEGEN DEN VERDACHTE? NOG VEEL RAADSELACHTIGS. De wijze, waarop K. v. d. M., verdacht van moord op de 72-jarige mevoruw O. in perceel Bezuidenhout 395 te 's-Gravenhage, de wo ning is binnengedrongen, was tot heden een raadsel, dat niet opgelost was. De Haagsciie Crt. verneemt thans echter, dat het onder zoek tot een resultaat is gekomen, dat zeer bezwarend is voor den verdachte en meer licht werpt op de motieven, welke verdachte hebben geleid tot het plegen van zijn daad. Van den aanvang af is het vermoeden ge opperd dat een tekort van f 86 in de kas van den filiaalhouder B„ een neef van mevr. O., niet geheel vreemd aan deze ge schiedenis zou zijn. De bewijzen, welke de politie thans in handen gekregen heeft, maken dat vermoeden tot zekerheid. Bij het regelen van den boedel en papieren van mevrouw O., een werk, terstond na den moord door de justitie ter hand genomen, moeten twee brieven gevonden zijn, die daar over opheldering geven. De eerste brief is er een, geteekend met den naam van B., den neef, waarin deze zijn tante meedeelt, dat hij een tekort van f 86 in de kas der firma H. heeft, en waarin hij haar verzocht, ter voor koming van onaangename moeilijkheden dit tekort voer hem te willen regelen. Het eigenaardige is echter, dat deze brief niet door B., doch door K. v. d. M. geschreven is. Het schijnt nog niet vast te staan in hoe verre B. van dezen brief op de hoogte is. In aansluiting op dezen brief moet er nog een tweede schrijven gevonden zijn, waarin zoogenaamd de firma H. aan mevrouw O. te gen Donderdag 5 September, den fatalen dag van den moord, het bezoek van haren vertegenwoordiger aankondigt. Als vertegen woordiger kwam toen volgens de verkla ringen van de huishoudster K. v, d. M. Nadat hij door haar was binnengelaten, werd hem onmiddellijk bij mevrouw O. in de voor kamer toegang verleend. Wat er vervolgens in de kamer tusschen K. v d. M. en mevrouw O, besproken is, blijft voorloopig nog een raadsel. Immers de verdachte weigert hieromtrent elke inlich ting en blijft pertinent ontkennen de dame vermoord te hebben. Of mevrouw O. geweigerd heeft aan K. v. M. een bedrag van f 86 ter hand te stellen, omdat zij het spel doorzien heeft en of de verdachte daarom uit zucht voor zeifoehoud haar van het leven heeft be loofd. is een vraag, waarop de politie het antwoord nog niet gevonden schijnt te heb ben en waaromtrent ook de huishoudster ge*»n inlichtingen geven kan. De verdachte (bewaart een hardnekkig stilzwijgen, zelfs tegenover zijn verdediger. TWEE MEISJES TE MOORDRECHT ONDER EEN AUTO. Een hunner gedood, het andere gewond. Te Moordrecht is Donderdag een droevig ongeluk gebeurd, meldt de Tel. Een met zeep zwaar beladen vrachtauto van den heer Van Mourik te Zegwaard kwam den hoek var de Kerkstraat om en reed de helling af. terwijl twee jeugdige meisjes het voertuig tegemoet liepen. Zij geraakten daarbij onder den auto. Toen men de kinderen had bevrijd, bleek het, dat het 5-jarige dochtertje van den heer Van Vliet was overleden, terwijl het andere meisje, eveneens 5 jaar oud, en dochter van den heer Van Bogaart, slechts lichte kwetsuren had bekomen. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. Het tweede vliegtuig te Altyab. Het tweede postvlieetu'e is Donderdagoch tend 10 u. 17 pl. t. uit Allahabad vertrokken en om 16 u. 15 pl. t. te Akyab aangekomen. Aan boord was alles in orde. Vandaag wordt de reis voortgezet. Verlaging der vracht tarieven. In verband met het totstandkomen van een definitieve regeling van de passage-, ba gage- en vrachttarieven voor den luchtdienst AmsterdamBatavia en tusschenliggende sta tions, heeft de K.L.M. het vrachttarief Am sterdamBatavia verlaagd tot 25 per ki logram. De gelegenheid wordt geboden om met de volgende vliegtuigen, welke achtereenvolgens 31 October. 14 November, 28 November en 12 Deecmber vertrekken, vrachtgoed mede te geven. GOUVERNEUR FRUYTIER VER TREKT 3 OCTOBER NAAR NEDERLAND. Naar de Tel. verneemt, zal de Gouverneur van Curasao, Ir. L. A. Fruj'tier, zich op 3 October a.s. mot net stoomschip „Venezuela" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij naar Neder land begeven. Hij wordt ongeveer 20 October te Amsterdam verwacht. DE BEGRAFENIS VAN RIT1MEESTER COLENBRANDER. Met betrekking tot de begrafenis van het stoffelijk overschot van den ritmeester A. T. Colenbrander op Vrijdag a.s. te 11.15 uur op de Algemeene Begraafplaats te 's-Gra venhage, kan nader worden medegedeeld, dat aan de militaire honneurs op het kerk hof zullen deelnemen de Kon. Mil. Kapel, een deputatie van het tweede reg. huzaren uit Breda (het reg. waartoe ritmeester Colen brander behoorde) met trompetters en de putatie- van verschillende andere corpsen, waarbij een groote deputatie van het derde half-reg. huzaren uit Den Haag. De minister van Defensie zal zich bij de begrafenis doen vertegenwoordigen door den kol. jhr. Van Holthe. commandant van de lste infanterie-brigade. De Prins heeft een telegram van deelne ming doen toekomen aan de weduwe van ritmeester Colenbrander, aldus het Hbld. ALASTRIM. Inenten te Rotterdam volstrekt noodig. Woensdagavond heeft de afdeeling Rot terdam van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst een ver gadering gehouden in de artsenzaal van het ziekenhuis Cooisingel, meldt- de N. R. C. Deze bijeenkomst was geheel gewijd aan een be spreking van de inenting. Zelden is een ver gadering der afdeeling zoo druk bezocht ge weest als deze; wel een bewijs voor den ern st igen wil van allen, die geroepen zijn in de eerste plaats mee te werken tot bestrijding van de epidemie. Ten slotte is besloten het volgende te pu- bhceeren In de bijeenkomst op 25 September 1929 van de afdeeling Rotterdam en omstreken van de Nederlandsche Maatschappij tot be vordering van de Geneeskunst (aantal le den 281) is na uitvoerige bespreking met op éen na algemeene stemmen de volgende mo tie aangenomen: Zij spreekt als haar meening uit, dat het in het belang der volksgezondheid volstrekt noodig is, dat vaccinatie en revaccinatie in de huidige omstandigheden zoo ruim moge lijk in Rotterdam en omstreken toegepast worden. De 3-Octoberfeesten te Leiden gaan door. In de Donderdagmorgen gehouden verga dering van het college van B. en W. van Lei den is o.m. de vraag ter sprake gekomen of het noodzakelijk is met het oog op het heer- schen van alastrim de feesten ter herden king van Leiden's ontzet op 3 October a.s. niet te doen doorgaan. Den directeur van den G- G. D., dr. Horst, was opgedragen dienaan gaande een rapport uit te brengen aan B. en W. Na langdurige bespreking besloot volgens het Hbld. het college geen bezwaren te ma ken tegen het- doorgaan der feesten. Te Delft twee nieuwe gevallen. Te Delft zijn gisteren twee nieuwe geval len van alastrim geconstateerd. De toestand van alle patiënten, ook van dt ernstigste, is vooruitgaande. Woensdag heeft de directeur van den Delftschen G. G. D. een bijeenkomst gehou den met de hoofden van verschillende on derwijsinrichtingen. Op deze vergadering werden de maatregelen vastgesteld welke zullen worden genomen, Indien bij een der leerjingen een geval van alastrim zou voor komen, meldt de Tel. Nog een sterfgeval te Rotterdam. Van de vier ernstige alastrimpatiënten te Rotterdam, waarvan reeds twee overleden waren, is thans nog een derde aan de ziekte bezweken. De volgende week zal op alle werkdagen in de gebouwen der havenarbeidsreserve voor havenarbeiders de gelegenheid worden open gesteld zich te laten inenten, meldt het Hbld. De Rotterdamsche G. G. D. doet al het mogelijke om de epidemie» tot staan te bren gen. De volgende week zullen volgens de Tel., zes gemeentelijke auto's in dienst worden gesteld, die men in verschillende stadsge deelten zal stationneeren ten einde het den menschen zoo gemakkelijk mogelijk te maken en ieder in de gelegenheid ie stellen zich aan de kostelooze revaccinatie te onderwerpen. Donderdag hebben aan. do verschillende in- entbureaux veel meer personen van de koste looze gelegenheid gebruik gemaakt. In den auto in de Bloklandstraat lieten zich heden ruim 800 personen en in dien in don Zwaans hals ruim 500 personen vaccineeren. STAKING IN SLUISKIL. RUIM 400 MAN LEGGEN DEN ARBEID NEER. Aan de cokesfabriek te Sluiskil (Z. VI.) Is oen staking uitgebroken. Zij omvat ruim 400 man. Woensdagavond legde de nachtploeg, die aanvankelijk besloten had tot Donderdag ochtend door te werken, den arbeid neer Slechts een veertig Walen houden de meest noodzakelijke werkzaamheden in de fabriek gaande. Stakers hebben zich voor de fabrlekstoe- gangen geposteerd om werkwilligen le verhin deren aan den arbeid te gaan. Er zijn tot nu toe geen ongeregeldheden voorgevallen, aldus het Hbld. HET ZAANSCHE HOUT- CONFLICT BIJNA OPGELOST. NIEUWE MOEILIJKHEDEN. Donderdagmorgen heeft de bootwerkers- vereeniging ..Eensgezindheid" te Zaandam een vergadering gehouden, waarin de voorge stelde overeenkomst met de werkgevers, zoo als deze werd opgesteld in de besprekingen tusschen de besturen van de arbeiders- en de patroonsorganisaties, werd behandeld. De vergadering heeft met bijna algemeene stem men besloten de voorgestelde overeenkomst te aanvaarden en op 7 October a.s. het werk te hervatten. Volgens deze overeenkomst zal arbitrage plaats vinden over de aansprakelijkheid van de bootwerkersvereeniging cn of al dan niet contractbreuk is gepleegd. Een nieuwe loon regeling werd vastgesteld, terwijl voor 1 Fe bruari 1930 een onderhandelingscommissie voorstellen zal doen over dc kwestie der ar beidsbemiddeling. Door deze beslissing is thans een eind ge- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN it 60 Ct». p*r regel. SOPHlAPLElN 6-14 komen aan de staking in het Zaansche hout bedrijf die op 8 April begon en dus bijna een half jaar geduurd heeft. Heden dc beslissing. Tengcvo'tre van het feit. dat de bootwer kers in de Donderdag gehouden ledenverga dering besloten hebben, het werk op 7 Oct. a.s. te hervatten, daar /ii wenschen, dat tferst alle werkwilligen (Spakenburgers), naar hun woonplaats zullen zijn teruggekeerd, zijn naar de N. R. Ct. meldt, nieuwe, ernstige moeilijkheden in de afwikkeling van het con flict ontstaan, daar de stakende houtwerkers de door den bond van werkgevers in het houtbedrijf gestelde voorwaarden hebben aanvaard, waarbij was bepaald, dat de werkgevers hun toezegging slechts gestand konden doen, indien h^T werk uiterlijk op 30 Sept. a.s. zou zijn hervat. In den loop van den middag hebben de hoofdbestuurders der organisaties over deze aangelegenheid een conferentie gehad met het dagclijksche bestuur van den bond van werkers in het houtbedrijf. In de daarop gehouden bestuursvergade ring van de organisaties, ls besloten de le denvergaderingen van de stakers te doen uit maken of zij op 30 Sept. dan wel op 7 Oct. a.s. het wer kzullen hervatten. De uitslag van de door de Federatie cn den Centralen bond gisteren gehouden stemming zal niet bekend worden gemaakt, vooraleer de Roomsch-Katholieken en Christelljken over dit punt hebben beraadslaagd en ge stemd. DE FORDFABRIEK TE ROTTERDAM. B. en W. van Rotterdam hebben thans do overeenkomst met de N.V. Nederl. Ford Automobielenfabriek tot verkoop van grond aan het Marconipleln aldaar, definitief vast gesteld. In hoofdzaak is thans ln de trans actie* opgenomen dat de koopster aan het terrein geen andere bestemming kan geven dan na verdere onderhandelingen. Voor het geval dat do Ford Automobielenfabriek na met de bebouwing te zijn aangevangen tot vervreemding mocht willen overgaan, is deze oplossing gevonden, dat dan voor het te vervreemden in erfpacht of huur te geven terrc'ingedeelte een bedrag van f 7 per M2. zal worden bijbetaald. De gemeente ont komt aldus aan de overneming van de op stallen, meldt de Tel. SCHEEPV AAR TBER1CHTEN Alclnous p. 24 Sept. Dover. Amstc'.kerk 25 Sept. te Calabar, Amsterdam n. W.-Afrika. Ares 25 Sept. te Dakar, Amsterdam naar W.-Afrika. Alderamin 26 Sept. van Colombo, Japan n. Rotterdam. Alcor 25 Sept. van Rio de Janeiro, Rotter dam n. Buenos Aires. Alchiba 25 Sept. 225 mijl Zuid van St. Vincent K.V., Rotterdam naar Buenos Aires. Bacchus 24 Sept. te* Nek York van West- Zndië. Bali 25 Sept. van Calcutta naar Java. Bondowoso 24 Sept. to Calcutta van Java. Buitenzorg 26 Sept. v.nv te Rotterdam van Batavia. Blitar 25 Sept. van Singapore, Java naar New York. Crijnssen 25 Sept- 17 u. van Havre, W.- Indië n. Amsterdam, 26 Sept. 16 u. te IJmul- den VOTW. J Drechtdijk 25 Sept. te Vancouver van Rot terdam. Flandrla 25 Sept. 10 u. van Lissabon, Buenos Aires n- Amsterdam. Jakatra 24 Sept. te Java van Calcutta. Karimoen 25 Sept. te Suez, Batavia naar New York. Kcnncmcrland 24 Sept. van Abonema n. Accra. Kota Baroe p. 26 Sept. 4 u. Southampton on Sea. Java n. Rotterdam. Koningin der Nederlanden 25 Sept. van Belawan-Dell, Amsterdam naar Batavia. Kota Radja 25 Sept. van Colombo, Java n. Rotterdam Moerdijk 25 Sept. te Portland, Pacifickust n. Rotterdam. Meliskerk 25 Sept. van Mozambique naar P. Amelia. Beira ji. Rotterdam. Nieuw Amsterdam p. 24 Sept. Cape Race, Roterdam n- New York. Orania p. 26 Sept. Portsmouth, Amsterdam n. B- Ay res. Patria p. 25 Sept. 23 u. Ouessant, Java n. Rotterdam. Phrontis 25 Sept. van Liverpool naar Am sterdam. Rotti 25 Sept. te Singapore van Amster dam. Reggcstroom 24 Sept. te Sapele, West- Afrika n. Amsterdam Randfontein 25 Sept. van Mombassa n. Tanga. Stuyvesant 25 Sept. van Barbados naar Plymouth en Amsterdam. Salabangka 25 Sept. te Port Said, New York n. Java. Schouwen p. 26 Sept. Point de Galle, Ma kassar n. Rotterdam. Soekaboemi 25 Sept. te Triest v. Java, vertrekt 25 Sept. 24 u- naar Rotterdam. Westerdijk 25 Sept. van Smirna, Rotterdam n. Australië. IJselkerk 25 Sept. van Rangoon, Rotterdam n. Calcutta. IJstroom 25 Sept. van Lagos naar Duala. Zwaar hangen de volleblauwe druivenstrossen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13