Leipziger Bonthandel CABARET MODERN Groote brand in de Helmbrekerssteeg. 37e Jaargang No. 14192 Ver*chynf dagelijlrs, EeEalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 27 September 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 3-57J4. Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers ƒ0.06. Geïll. Zondagsblad per 3 maanden 0-57)4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buiten spaant e 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14325 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENT1EN: 1—5 regels 1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 14 regels 0.6<L elke regel meer 0.15, buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. ƒ0.25. elke regel meer ƒ0.10. uitsl. a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. VRIJDAG 27 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Klein-kunst gezelschap „De Witte Raaf" (Piet Holman). 8 uur. Palace. Cinema en Variété. „Geschichten aus dem Wiener Wald" en „De Zeeroovers van San Diego". Tooneel: Les Costas. 8.15 u. Luxor Theater: „Het geheime Document" en „De Vrouw, die zich wreekte", 815 uur. Rembrandt Theater: „De Kermismeid". Tooneel: Trio Speenhof f. 7 en 9.15 uur. Standaard-Theater. „Helden der Lucht". Tooneel Mr. Palmer. 8 uur. ZATERDAG 28 SEPTEMBER Stadsschouwburg. Het Schouwtooneel. Adr- v. d. Horst en Jan Musch. „De Familie Sta stok", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. 11—4 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandag. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Groote Houtstraat 94 Enorme sorteering: Vellen en afgepaste Kragen Alleen deze week: Echte Roodvossen 14.98 Reparatie Inrichting RAAKS HAARLEM Vanaf Vrijdag 27 September Nieuw Programma THE KENTUCKY'S The Novelty Dancers GRETA v. d. WERF Hollandsche Soubrette FRANS V1LÉ Hollandsche Humorist 15 Conferencier-StemmiDgïanger 1EDEREN ZATERDAGAVOND SOC1ETY-AVOND VAN 8 3 UUR, NA 12 UUR GEEN TOEGANG BEGROOTINGS-RAADSELS. Ongelijk belast. Alle gemeentegebouwen zijn in onderhoud bij Openbare Werken, die de algemeens kos ten van toezicht en administratie omslaan. Wij zijn evenwel benieuwd welk systeem bij die berekening wordt toegepast. De Gemeentelij k,e Geneeskundige Dienst die een groote villa in het Kenaupark be woont behoeft slechts 10 gulden in het jaar te betalen, terwijl de rekening van het ge mak- en waschhuisje in den Hout belast is met70 gulden. De tii..merman in huis en toch Bouw- en Woningtoezicht is gehuisvest in het Huis in de Kruisstraat. Daar werkt dus een leger van deskundi gen op het gebied van onderhoud van ge bouwen. Maar het toezicht over het gebouw van Bouw- en Woningtoezicht is opgedragen aan Openbare Werken! De grenspalen. Op de begrooting van 1930 is een post van 82 uitgetrokken voor het A'erven van grens- a anwij zingsb orden Maar de granieten grenspalen die nog altijd op de oude plaatsen staan alsof er 1 Mei 1927 geen grenswijziging is ingevoerd! behoeven niet geverfd te worden. Niet verven maar verplaatsen is noodig. KINDERSPEL. (Op den onbewaakten overweg bij Princenhage zijn twee kleine jongetjes in een bak op wielen door den trein gegrepen en vermorzeld) Een eenvoudig houten bakje, Op vier wïeletjes gezet., Was den kleuters al voldoende, Voor hun kleine-jongenspret; En ze hebben zich waarschijnlijk, In hun kinderdroom gedacht, Als bezitters van een auto, Met een enkle hondenkracht; In do groote-menschenwereld, Zagen zij hun droomen waar, In het schoone schijn-vehikel, Onbewust van elk gevaar; Blijde bolderde het bakje, Naar de open spoorweglijn, Waar het noodlot aan kwam stuiven, In den niet te stuiten trein; En het wreede pleit voltrok zich, Rauw, meedoogenloos en snel, Voor het groote-menschenvoertuig, Was de zegekinderspel. P. GASUS. EEN DR. GOEDKOOP-FONDS. POGINGEN TOT STICHTING. Door een comité, dat zich voorstelt een Dr. Goedkoop-Fonds te stichten, is de volgende circulaire verspreid: Dadelijk nadat de droeve tijding ons be reikte, dat Goedkoop, de trouwe vriend, de bekwame geneesheer, de goede mensch, ons ontvallen was, ontwaakte, onafhankelijk van elkander, bij velen de gedachte, dat iets ge daan moest worden om de nagedachtenis van dezen besten Haarlemschen burger voor ons allen en voor het nageslacht te bewaren. Enkelen opperden het denkbeeld een graf monument te stichten, maar dit werd ver worpen, als zijnde in strijd met het karakter van Goedkoop, die zoo iets nimmer gewenscht zou hebben. De heer B. J. Chapon had de gelukkige ge dachte voor te stellen een fonds te stichten voor zieken. Hij gaf hieraan uiting in Haar lem's Dagblad van Vrijdag 13 September 1929. Ziedaar de oplossing. Een fonds waaruit geput kan worden om zieken en herstellen den te steunen. Het komt b.v. tallooze malen voor, zoo ondervond ook Goedkoop en alle geneesheeren zullen het onderschrijven, dat zieken behoefte hebben, nadat de geneesheer hen hersteld verklaard heeft, eenigen tijd buiten te zijn aan het zeestrand, in de bos- schen of aan den heiderand. Hoeveel andere gevallen zijn er, waarin de middelen ontbre ken om eene noodzakelijke geneeskundige be handeling te bekostigen. Hiervoor een fonds te stichten is het doel, dat wij ons voorstel len. Wij ontveinzen ons niet de moeilijkheden die daaraan zijn verbonden omdat, om op deze wijze steun te verleenen. veel geld noo dig is. De drang die van zoovele zijden en op de meest spontane wijze op ons is uitgeoefend om een huldeblijk voor Dr. Goedkoop te stichten geeft ons echter de vaste overtuiging, dat wij slagen zullen. Wij stellen ons boven dien voor, dat indien het Goedkoop-fonds gesticht is met uw aller hulp, dit van zoo groot nut zal blijken voor onze gemeenschap, dat veel burgers en burgeressen zich geroe pen zullen gevoelen het te versterken. Dan zal de herinnering aan Goedkoop be waard blijven voor het nageslacht en er zal in zijn naam worden voortgezet zijn hoog, zijn nobel levenswerk: „Dienen". Wij noodigen u uit mede te werken aan de stichting van dit fonds. Velen, die gaarne deel zullen nemen, be reikt misschien geen circulaire. Laten zij zich daarom niet onthouden hun penning te offeren. In vertrouwen richten wij ons tot de geheele Haarlemsche burgerij. Tot zoover de circulaire. Eere-voorzitter van het Algemeen Comité is de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk. Het Uitvoerend Comité is als volgt samen gesteld: N. Levenkamp, voorzitter, B. J. Chapon, Zuster Cool, Dr. L. C. Kersbergen, mevrouw J. A. LefebvreKaas Sypesteyn, Mr. A. S. Miedema, mevr. wed. Mr. P. J. G. van der Muelen, Ds. A. Trouw, mevr. J. M. Verweïj, R. Zuidema en J. L. E. I. Breda Kleijr.enberg. secretaris, Zijlstraat 59. De hinderlijke spoorbrug te Beverwijk De gemeenteraad van Beverwijk besloot om zich uit ie spreken voor het maken van een primairen iceg door de gemeente. De draaibrug over ae Wijkervaart zal icorder? vervangen door een vaste brug mits de spoonccgen 1 75.000 bijdragen aan dc ge meente in de kosten van de verplaatsing van de havenaic geraamd zijn op 300.000. Een Koekfabriek in vlammen opgegaan. Gevaar voor om ringende pakhui zen en woningen bezworen. .is K. 1 '.n-wy Gebluscht met 10 stralen op de waterleiding. Donderdagavond ruim half zeven werd het stadsgedeelte tus^hen de Kleine Hout straat, de Gedempte Oude Gracht en het Spaarhe opgeschrikt door brandalarm. Wie het eerst gealarmeerd had viel later moeilijk te zeggen, de slager Van der Sluys in de Kleine Houtstraat had in de Helmbreker- steeg, waar hij zijn winkel tegenover heeft, uit het dak van perceel 7, de Electrische Koekfabriek „Onder de Damiaatjes", vlam men en rook zien opstijgen en de brandweer opgebeld, ook de bewoners van verschillende huizen in de steeg hadden alarm gemaakt. In de stëeg, die even ten Noorden van ds Gedempte Oude Gracht van de Kleine Hout straat naar het Spaarne loopt hepen dadelijk de menschen te hoop. Hierdoor had - de brandweer veel moeite om den brand te bereiken. Even later echter zorgde de politie onder leiding van inspecteur Schadee met een groot aantal manschappen voor een behoorlijke afzetting. De drommen publiek werden niet zonder moeite teruggestuwd, allereerst uit de steeg en later een behoorlijk eind het Spaarne op en de Kleine Houtstraat in, opdat de brand weer ongehinderd zou kunnen werken. En dat was wei noodig, want het werd een groote brand, zooals Haarlem dit jaar nog niet gekend heeft, en een gevaarlijke tevens. Want het brandende fabrieksgebouw was ge heel door pakhuizen en ook woonhuizen in gesloten. Aan de zijde van de Kleine Hout straat ls er een wijnpakhuis tegen aan ge bouwd, waar verschillende alcoholica waren opgeslagen, die ernstig gevaar voor ontplof fing opleverden, ter andere zijde is het slechts door een poortgang gescheiden van een an der wijnpakhuis van de firma Roozekrans. Aan de achterzijde is het pand eveneens in gebouwd en de steeg is smal. Het gebouw der koekfabriek is het eigen dom van den heer H. Ferd. Kuipers, die er vroeger zijn koekfabriek „Onder de Damiaan- t jes" in gevestigd had, doch het thans ver huurt aan den heer N. P. Lammens te Heem stede. welke er sinds twee jaar zijn koek- en banketfabriek „De Nieuwe Onderneming", die voor dien te Den Haag gevestigd was, in onder gebracht heeft. De heer Lammens werd in zijn woning gewaarschuwd, hij kwairf te acht uur bij den brand, doch moest spoedig weggaan, omdat hij zeer onder den indruk was. Het gebouw en de inventaris zijn ver zekerd. tegen bedrijfsschade was de heer Lammens niet verzekerd. De bestrijding van den brand kon aanvan kelijk slechts van de voorzijde geschieden. De brandweer, die met beide auto's gekomen was en die werkte onder leiding van den ge- heelen staf zette ladders tegen de aangren zende perceelen en wierp van de daken af watermassa's in den vuurgloed. Het bran dende pand was lager dan de omringende huizen, de brandweer kon zoo haar tien stra len makkelijk van boven af op den brand richten. Daartoe moesten echter van het pakhuis der firma Roozekrans eenlge dak lantaarns stuk gehakt worden, het glas viel met helsch lawaai. D.e motorspuit deed geen dienst, de slangen waren gekoppeld op de waterleiding en de druk was voldoende. Hoog sloegen de vlammen uit het dak van de bran dende eerste verdieping en dikke grijze rookwolken dreven op den lichten Oosten wind over het centrum der stad. Even nadat de brand uitsloeg werd de knal van een ont ploffing gehoord, men vermoedde, dat een compressor of een bus benzine uit elkaar .ls gevlogen. De slag was tot in de Groote Houtstraat te hooren. De menschen gingen dan ook ln drommen naar den brand. Deze liet zich ernstig aanzien. De deuren yan dc pakhuizen aan den overkant van de steeg blakerden, de daklijsten vatten af en toe vlam, doch werden gedoofd, regens van von ken vielen neer. Nu en dan stortten met veel geraas deelen van het dak in, eenlge stukken muur wankelden en werden omgetrokken. Het vallend puin en het plensendc water temperden het vuifr. De uitslaande vlammen werden bedwongen, te zeven uur kon het gevaar voor uitbreiding als geweken be schouwd worden. Maar tusschen de overge bleven muren van de bovenverdieping brandde het nog fel. In het beneden-gedeelte der fabriek was slechts door de ramen eenlge gloed te zien. De brand scheen boven ont staan te zijn, maar niemand kon zeggen waar en hoe. Het vuur is ontdekt toen de arbeiders en arbeidsters de koekfabriek reeds verlaten hadden. Er was niemand in het gebouw en er gebeurden dan ook geen persoonlijke on gelukken. Te acht uur werd de slangenwagen naar de garage terug gedirigeerd. Het was vol- kom&i donker geworden en de brand gaf niet zooveel licht meer, dat men het zonder fakkels kon stellen. Deze werden ontstoken, uit de verte leek het of het op verschillende plaatsen tegelijk brandde. De groote lichten van de motorspuit -konden niet gebruikt wor den, omdat de wagen op het Spaarne moest blijven staan. Het publiek kon op een afstand van den brand nu niets meer zien. Toch was het nog een zee van vlammen in het geheel vernielde interieur van het fa briekje. En nog uren moest de brandweer blijven nablusschen. Van de machinerieën, de voorraden is niets gespaard gebleven, het kantoortje is uitgebrand, slechts de gevels stonden nog. Merkwaardig ls, dat op dezelf de plaats tien jaar geleden ook een felle brand woedde, waarbij een opslagplaats van papier ln vlammen opging. Het gebouw van de koekfabriek was nog vrij nieuw. Doordat de brandweer met veel manschap pen. veel materiaal en veel water werkte is ongetwijfeld een catastrophe voorkomen. De commandant, de heer C. J. v. d. Broek be schouwde den brand als zeer ernstig. Wij zagen den gemeente-secretaris, mr- Th. A. Wesstra, onder de belangstellenden. Een ruïne. Hedenmorgen was eigenlijk eerst te zien. hoe het vuur in het verbrande par.d had huisgehouden. De brand moet zijn uitgebro ken in den hoek van de bovenverdieping aan den kant van het Spaarne. Daar althans hebben de buren het eerst de vlammen zien uitslaan. Vandaar heeft het vuur zich mede gedeeld aan de voorraden, die op den zolder lagen opgeslagen, balen meel. 200 a 250 blik ken koek, veel verpakkingsmateriaal, waar onder honderden blikken en 160.000 papieren wikkels voor koekblikken, een groote stapel cartons voor snipperkoek, gemberkoek, ho ningkoek. Het kostbaarste wat verloren ging was wel het eiwit, dat in eenige bussen op zolder stpnd. Dat alles lag nu door elkaar, de bitterkoekjes, de kokskoekjes, allerlei lek kernijen soms zwart verbrand, soms onge schonden er tusschen. Grillig is het vuur, dat blikken krakelingen, bussen janhagel spaarde, terwijl de koek, het papier en de houtwol in blikken die daar on der stonden, totaal verkoolden. En de mees te blikken waren intact, terwijl zware balken, die het dak gestut hadden als het ware in elkaar geknoopt lagen, met groote lussen. Daarboven hing nog in gedeelten het ver koolde mastïekaak, elders was dat geheel verdwenen. Op het hoogste punt ongeveer stond een uitgebrande electro-motor, die met Het woord is aan Arthur Pinero: Dokters schijnen niet toe te. geven, dai het mogelijk is dat sterke, gezonde mannen sterven aan een mislukt huwelijk. een drijfriem was gekoppeld geweest aan de transmissie-as beneden. In den vloer van de bovenverdieping was een groot gat gebrand, daardoor heeft het vuur zich medegedeeld aan de benedenver dieping. Doch ernstig gebrand heeft het daar niet. De schade beneden is veroorzaakt door water, de hitte en vallend vuil. De electrisch gedreven machines zijn daardoor voor een groot gedeelte bedorven, al het aanwezige materiaal is verloren gegaan. Nog stonden op tafel de koekjes in de vormen, gereed om in den oven gezet te worden, het deeg stond in de troggen en in de mengmachines. De suiker was gesmolten, de boter voor goed on bruikbaar geworden. Ook de twee groote ovens, waarvan er een tijdens het uitbreken van den brand nog eenig vuur bevatte, zijn ernstig beschadigd. De schade loopt in de tienduizenden. Toch hoopt de heer Lammens de stagnatie zooveel mogelijk te beperken, door het bedrijf tijdelijk elders voort te zet ten. Er werkten op de fabriek vijf arbeiders en een meisje. Dit personeel zal dus waar schijnlijk niet werkloos worden. Te zes uur hadden allen de fabriek verlaten, er was niemand meer aanwezig. Alvorens te sluiten hadden de heer Lammens en zijn zoon nog een rondgang gemaakt door de benedenver dieping, boven waren zij niet geweest. Er be stond geen rookverbod, mogelijk is dus, dat iemand met een brandende sigaar of pijp bij de voorraden is geweest. De schade aan de boeken en bescheiden in het kantoortje be perkt zich tot het doorweeken daarvan. Het is gebleken, dat de ontploffing, die men gehoord heeft het gevolg is geweest van het springen van een reservebuis voor den heet- wateroven, die gevuld met water op den zol der lag. De hitte heeft het water doen ver dampen en de buis is met zoo'n geweld uit elkaar gesprongen, dat zij op den vloer van de eerste verdieping terecht kwam, geheel gescheurd. Benzine was ln de fabriek niet aanwezig'. Hoe gevaarlijk de brand bij meer wind en bij minder actief optreden van de brandweer had kunnen worden blijkt uit de vernieling van de hulzen aan den overkant van de steeg. Alle ruiten waren er gesprongen, dc gordij nen hier en daar geschroeid, de kozijnen ver brand. Hoewel de brand door zeer velen werd op gemerkt. heeft niemand er blijkbaar aan ge dacht om de brandweer te waarschuwen. Het heeft daardoor eenigen tijd geduurd voor deze aanwezig was. SCHERPE CRÏTIEK OP EEN POLITIERAPPORT. BIJ EEN STRAFZAAK VOOR HET AMSTER- DAMSCHE HOF. Voor het Amsterdamsche Gerechtshof hebben zich Donderdag ln hooger beroep te verantwoorden gehad een 23-jarige stoffeer der en een 24-jarige gewezen caféhouder. Op 30 Mei 1.1. waren belden voor de Vijfde Kamer der Rechtbank veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf. De stoffeerder had samen met zijn neef, van onbeheerd staande auto's verschillende reis dekens gestolen. De caféhouder had zes a zeven reisdekens van het tweetal gekocht en zich deswege wegens heling, meermalen ge pleegd, te verantwoorden gehad. Het bleek, dat de substituut-officier van justitie, die de zaak aanhangig had gemaakt, aan een rechercheur opdracht had gegeven, omtrent den caféhouder informaties in te winnen en daarover een rapport uit te bren gen. Zoo kwam een rapport tot stand, dat de persoon van verd. in zeer zwarte trekken af schildert. O.a. zou hij een bezoeker van zijn café, toen deze in beschonken toestand ver keerde, een gouden ring van den vinger hebben gehaald. Dc persoon, die deze Infor maties aan den rechercheur en een collega van den politieman verstrekt had, had echter bedongen dat zijn naam onbekend zou blij ven en niet in het rapport zou worden ver meld! Een voorwaarde^ waarop bereidwillig werd ingegaan! Het was verdachte's verdediger, mr. F. A. Kokosky. die zich over dit rapport, dat aan het dossier was toegevoegd, in scherpe be woordingen uitliet. PI. wees er op dat hij zich op dit rapport, hetwelk van den verdachte een buitengewoon ongunstig beeld geeft en dus invloed heeft gehad op de strafmaat, niet verdedigen kan. Hij verzocht den door hem als getuige gedagvaarden rechercheur, die het rapport had opgemaakt, aan het Hof den naam van hem, die de inlichtingen ge geven had te willen noemen, waarop het antwoord van den rechercheur was: „Den naam kan ik me niet meer herinneren!" Mr. Kokosky: „Vindt U het in den haak dat U iemand in een rapport zwart maakt en U eenige maanden later niet meer her innert, wie de persoon is geweest, die de in formaties gegeven heeft? Meneer de presi dent, ik heb die kwestie alleen ter sprake gebracht om er op te wijzen dat een derge lijke rapporten makerij een zeer groot mis bruik is. dat In den vervolge niet meer dient voor te komen. Tegen zulke rapporten kan noch de verdachte, noch de raadsman zich verdedigen!" De rechercheur: „Ik had opdracht van den officier President mr. Jolles: „Ik wil U'wel zeggen

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1