Raadseloplossingen BRIEVENBUS bijvoegsel: RUILRUBRIEK AFDEET .ING n (Leeftijd 9 Jaar en jonger.) 1. (Ingez. door Michiel de Ruyter) Uit welke Nederlandsche provincie kun je twee meisjesnamen (verkort) en een jongensnaam maken? 2. (Ingez. door Waterlelie.) Ik ben een straat in Haarlem en besta uit 12 letters. 1 2 is een familielid. 1 2 3 5 10 is een meisjesnaam. 4 11 12 is niet droog. 6 is een vreemde letter. 7 8 9 10 11 12 is met steenen be dekt. 8. (Ingez. door Aardmannetje.) Krulsraadsel. x x X X X X X X X X X X X een medeklinker een huisdier schoeisel een stad in N. Holland, iets lekkers een verkorte meisjesnaam, een medeklinker De kruisjes moeten dezelfde stad vermelden 4. (Ingez. door Piet Ilein.) Wie kan dezen zin lezen? Zo nda gis dep rettl gsted agd er- we ek. 5. (Ingez. door A. B. C.) Kamraad- soL 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Iedere tand bestaan uit 4 letters. De rug noemt een maand van het Jaar. 1. is een meisjesnaam. 2. doen we alle dagen. 3. is een andere naam voor wortel. 4. is een lichaamsdeel. 5. is een meisjesnaam. 6. is een meisjesnaam. 7 is ccn drank. 8. zit in een peul. 9. komt uit den schoorsteen. 0. (Ingez. door Klimop.) Verborgen plaatsen. a. Mag Em ook mee? b. De stoof is vaal, stuur ze naar den verver. c. Het regent dat het giet en ik heb geen Jas. d. 't Was vacantie, lang slapen de den wc allemaal. De kapel leefde slechts eenige uren. f. Het kromme nietige vrouwtje had ccn vriendelijk woord voor ieder g. 't Is geen goud al blinkt het ook. li. Wel sta Je daar nu nog al? 1. Hoor naar raad van oudere men- schen. J. Vreugde doet je geen scha. Ge niet maar. k. De bal kwam in zijn tuin terecht 1. Ik dacht aan jou. Redeneeren hielp toch niet. Raadseloplossingen van da rorlga Keek zijn: AFDEELING I 1. a. Controleur, b. Kapitein, c. Predikant, d. Electricien, e. Schilder, f. Kolenbrander, g. Schoenmaker, h. Operazangeres, i. Gymnastiekleeraar 2. Piano. 3. Dor us Rijkers. 5. Rijn, Waal. Lek, Regge, Maas, Ebro, Elbe, Taag, Wolga. 6. Edison. AFDEELING II 1. Als twee honden vechten om een been, loopt de derde er hard mee heen. 2. Raaks. 3. Wit, groen, geel, rose. 4. Piet. 5. Lelie, tulp, appel, kers. pruim. 6. Augurken. Goede oplossingen ontvangen van: Wenda 8 Hunkerhartje 5 Brlllant- ster 5 Draaitol 1 Bloze Kriekskc 5 yèrspringer 5 Hardlooper 5 Papa- vert.je 5 Dwingeland 4 Pelikaan 5 Draaitol 0 A. B. C. 5 Marietje G. 4 Prinses Zonneglans 2. Bloze Kriekske 6 Krielkip 6 De kleine Violist 6 De kleine Vogel vriend 6 Jerrie 5 Papavertje 5 Zeeuwsch Boerinnetje 5 Prinses Ro- zemond 4 Interieur 6 Violetta 6 Zi geunerinnetje 5 Floris V C Wipneusje 5 Baby Peggy 6 Berliner Bol 6 Goud- elsje 5 Wouter Havenaar 6 Gouds bloem 3 Teekenaarster 5 Rangeer- dertje 8 De kleine Bouwer 6 De Woudlooper 5 Boerinnetje 4 Katuil 2 Karei I 5 Graaf Lodewijk 5 Da- miaatje 5 Krullebol Steilhaar 6 Sa rina 6 Korstjesknager 5 Juffertje Schrijfgraag 5 Zevenster 6 Obione 6 Rompelsteeltje 4 Zonsondergang! 5 Prinses Sterremuur 4 Pelikaan 5 Dwingeland 6 Blocmenverzorgstar- tje 6 Alba 6 Sneeuwklokje 6 Amico 5 Zangvogeltje 5. RUBRIEKERTJES-LÏJST. 763. Wouter Havenaar, oud 9 Jaar, Woonplaats? 764. Kees Damiaans, oud 8 jaar, Saenredamstraat 43 rood. Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG ZEEMAN, Marnixstraat 20. (In de bus gooien zonder aan bellen.) W. L. Prettig, dat je me aan gaande O. B. weer goede berichten kon melden. De veranderingen zijn dus heusch verbeteringen geweest. Lastig ben Je heelemaal niet, daar ben je een veel te belangstellend Ru- briekertje voor. Ik kan me begrijpen, dat Je gaarne het een-jarig bestaan 'van O. B. herdenken wilt. Ben je goed gekeurd? Ik ben tegen wed strijd B. Dat kost teveel tijd en geeft allicht een versnippering voor den St. Nic. wedstrijd. Ook heb- ik liever, dat het opstellenwerk in één hand blijft. Zou je dit voor de volgende week even willen wijzigen? Desnoods maak je er nog een raadsel bij. PRINSES ZONNEGLANS. Vind Je dat geen prachtig boek: Zonder Moeder? Nog wel gefeliciteerd met Je verjaardag. Heb Je een prettigen dag gehad? MEVR. A. N. Z.—v. d. M- Hoe gaat het met de kleine Pelikaan? Is ze erg ziek geweest van de inen ting? Aardig, dat broertje haar zoo trouw gezelschap hield, 't Is maar heerlijk voor ze, dat moeder zoo'n goede secretaresse is. DE KLEINE BOUWER. Ik dacht wel, dat je een gat in de lucht zou springen van plezier toen Je hoorde, dat je een prijs had gewonnen. Ik hoop een van je wenschen te kunnen vervullen. W. v. d. L. Ik kan me voorstellen dat je nog dikwijls aan den heerlij ken tijd denkt, dien je op de Sillem- Iloeve hebt doorgebracht. Wanneer is de conferentie te Leeuwarden? Denk Je er heen te kunnen gaan? DRAAITOL. Ik hoop aan Je wensch te kunnen voldoen. Hoeveel prijzen heb jij nu al gewonnen? Het lijkt me toe, dat Je een gelukstolletje bent. Gaat het op school ook naar Je zin? BLOZE KRIEKSKE. Je oom kan zeker heel wat vertellen van Japan. Wat prettig voor je. dat Je zoo'n mooi naaidoosje hebt gekregen. Die Japanneezen kunnen wel mooie din gen maken. Nog wel gefeliciteerd met vaders verjaardag. Jij vond het zeker wel gezellig, dat er zooveel vi site was. En wat fijn, dat Je op het vcrjaarspartljtje van Hcbatje mocht komen. Heb Je geen last van de In enting gehad? Is 't bij moeder weer over? HUNKERHARTJE. Wat Is een Aprllvalk? Een soort vogel? Ik heb er heusch nooit van gehoord. WILGENROOSJE. 't Deed me genoegen weer eens wat uitvoerige berichten van je te krijgen. Wat ..Gouden Teugels" betreft. zou ik Je den raad willen geven, wacht nog een paar jaar met de lezing ervan. Dan zul je er zeker meer aan heb ben. Daarom koos ik van Je lijst een boek van Cissy van Marxveldt. Ik hoop, dat het naar je zin Is. Wat een bof, dat je zoo gauw met een kantoor bent geslaagd. Gaat het wen-k naar je zin? Ik vind het heel verstandig van je, dat je nu verder gaat met je talen. W. L. Prettig jongen, dat de zaak in stijgende lijn gaat. Misschien zie je Willem v. d. L. ook wel weer, maar die heeft ook drukke bezighe den en dan schiet het lezen er wel eens bij in. Waarom ben je afge keurd? Zijn je oogen niet in orde? DE KLEINE VIOLIST. Ja, ik heb jullie wel gemist met 't wedstrijd- werk. Ik dacht eigenlijk, dat het mooie weer er schuld aan had. En dat was best te begrijpen en te ver geven. Ons oude Wilgenroosje heeft haar prijs wel dubbel en dwars ver diend hè. En haar werk zag er bo vendien zoo keurig uit. DE KLEINE BOUWER. Je meest geliefde boek was niet voorradig, daarom heeft de boekhandelaar het besteld en moet je e<r even geduld mee hebben. Je moet nu maar den ken: wat in 't vat is, verzuurt niet. BOERINNETJE. Ik dacht wel, dat jij in je schik zoudt zijn met den St. Nicolaaswedstrljd. Breng me je Poesie-Album maar, dan zal ik er een versje inschrijven. Je Ruil-aan- vraag kan ik niet plaatsen, want je gaf geen aclres op. Gaat het goed met moeder? RANGEERDERTJE. Op 't herfst weertje is heusch weer heerlijk zo merweer gevolgd. In den tuin zal zich heusch nog wel *t een en ander herstellen. Wat heb jij reusachtig veel bramen gevonden. Heeft moeder er jam van gemaakt? TEEKENAARSTER. Ik had voor jou ook een boek besteld bij den boekhandel. Wat ik had, was een beetje te jeugdig voor je. Je hebt al aardig wat boeken in de moderne talen gelezen. Er is veel moois bij hoor! Deze week behoefde je toch niet te klagen over 't weer. 't Leek er veel op of we weer terug gingen naar den Zomer. GOUDSBLOEM. Is de prijs naar Je zin? 't Is gezellig, dat broer nu ook meedoet. Wat hij niet weet, weet Jij wel. Dus in 't begin moet je hem maar wat op dreef helpen. WOUTER H. Wil je voortaan ook je naam onder je raadsels schrij ven? Je schrijft keurig hoor voor een jongen van 9 Jaar. Als je trouw mee doet, win je ook vast wel eens een prijs. Je schuilnaam mag je houden. DAMIAATJE. Heb je je nog vervelend gevoeld van de inenting? Hoeveel zijn er op gekomen? KATUIL. Hoe gaat het nu met Je tante? Wat naar, dat ze zoo lang moet blijven liggen. Jij zult haar wel eens gaan opzoeken, hè? DE KLEINE KAPITEIN mag zijn schuilnaam houden. MEVR. M. S. K.—v. d. B. dank Ik hartelijk voor de ingesloten bonnen. Zij hebben hun weg al gevonden. BABY PEGGY. Kranig lioor, dat je maar één fout in dat moei lijke dictee had. Is 't een leuk spel, dat Je ermee hebt gewonnen. Omdat Je veel schrijft, leer je ook goed schrijven. Aardig, dat je al aan 't naaien bent voor den St. Nicolaas- wcdstrljd. WIPNEUSJE. Je vraag heb ik geplaatst. Die kool en bieten uit je eigen tuintje hebben zeker extra lekker gesmaakt. Wat zien de tuin- tjse er nog vroolijk uit met al die gele zonne- en goudsbloemen. JOPIE SLIM. Blijf je me nu trouw? Ik zal eens afwachten. Waar heb Je toch al dien tijd gezeten? ZIGEUNERINNETJE. Wel neen ik neem het Je heelemaal niet kwa lijk, dat je een weekje hebt overge slagen. Heb Je het Slot Wildcstein al uitgelezen? 't Is een mooi bock, hè? Wil je voortaan je raadsels on der elkaar schrijven? 't Is nu zoo'n lastig nazien voor me. KORSTJESKNAGER. Dat zal de volgende weck een zwaarlijvige brief worden. Ik wensch je een heerlijken Zondag toe. Ik kan je Ruil-aanvraag niet plaatsen, want je gaf geen adres op. SARINA. Er is in Artis heel wat te zien, hè? Waren de apen leuk? Heb je ook nog het voederen van de wilde dieren gezien? Wat voor prij zen heb je van Floralia gekregen? KRULLEBOL STEILHAAR. Dat is maar een heerlijke Zaterdag voor je 'geweest. Jij hebt maar ëêri bo venst besten oom. 't Was gezellig, dat vader en moeder je uit Amster dam kwamen halen. JUFFERTJE SCHRIJFGRAAG. Vast hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Je mooiste cadeau had je dus al te pakken. Heb je het ook al aan gehad? De volgende week krijg ik zeker een grooten brief. VIOLETTA. Ben je Woensdag prettig op de theevisite geweest bij Zonne straaltje? Dat is maar fijn, dat jul lie zulke goede vriendinnetjes zijn. Je onderwijzer ken ik niet. 't Leeren zal wel best gaan, als je zoo graag naar school gaat. INTERIEUR. Dat October- maandje wordt een maandje van plezier voor je. PRINSES ROZEMOND. Nu zwem je zeker niet meer alle dagen. Heerlijk, dat je je diploma hebt ge haald. Wat voor prijs heb je Woens dag van Floralia gekregen? Waren de boeken uit O. B. mooi? ZEEUWSCH BOERINNETJE. Vertel me de volgende week maar eens, wat voor plannen jij hebt voor den St. Nicolaaswedstrijd. PAPAVERTJE. Geen vervelende gevolgen gehad van de inenting? Is zus weer geheel hersteld? Moeder heeft zeker een mooi bouquet je herfstaslers van je gekregen. Je moet de rupsen maar van de goudsbloer men afhalen en dooden, anders komt er niets van terecht. Je was deze week goed op tijd. Gelukkig maar, dat moeder weer heelemaal beter is. JERRIE. Nu is er weer een nieuw sprookje, misschien vind je het nog wel mooier dan de Tondeldoos. Is Gijs weer beter? Hoeveel pokken zijn er opgekomen? Heeft vader er nog last van gehad? Jij boft maar, dat 't bij jou niet behoeft te gebeuren. Heb je Woensdag weer bramen gezocht? BLOEMENVERZORGSTERTJE. Je raadsels zijn goed. Ik zal ze spoe dig plaatsen, want mijn voorraad is juist uitgeput. Wat leuk, dat je ge breide pop zoo goed is uitgevallen. Ik zal er eens denken over een pa troontje voor een gehaakt kleedje. Hoe is het met den mond? Geen pijn meer gehad? PRINSES STERREMUUR. Je verlangen naar den Sint-Nicolaas- wedstrijd is al vervuld. Begin er nu maar zoo gauw mogelijk aan. ZONSONDERGANG. Ja, als de zon mooi ondergaat, kunnen we weer op, een mooien dag rekenen. Wat mij betreft, mag 't nog best een maand je zoo doorgaan. En van jou zeker ook, hè? ROMPELSTEELTJE. Ben je al aan het vest begonnen? Of doet moeder het voor Je? Je moet me toch eens schrijven, of het goed is uitge vallen. ZEVENSTER. Is de prijs naar je zin? De avonden zijn nu juist ge schikt om een mooi boek te lezen. Heb je deze week nog gezwommen? Of was het water te koud? Kim je al fietsen? Heeft Brillantster ook een fiets? ALBA. Nog wel gefeliciteerd met grootvaders verjaardag, 't Is Woens dag zeker een gezellig dagje voor jullie geweest. En ik denk, dat groot vader wel in zijn schik was dat jul lie kwamen. Is 't niet? AMICO en ZANGVOGELTJE. Je raadsel is goed. Het zwemseizoen raakt zoetjes aan afgeloopen. Wat je dezen zomer van de zwemkunst geleerd hebt, vergeet je heusch niet meer. Van deze week heb je toch zeker niet over het weer gemopperd. JAN TEN H. Ja. ik herinner me ook wat over dien gloeilamppostzegel gelezen te hebben. De dienst der pos terijen in de Vereenigde Staten heeft hem uitgegeven, ter herdenking van het feit, dat Edison op 21 Oct. 1879 de gloeilamp heeft uitegvonden. Er staat ook een lamp op afgebeeld. Om de lamp heen staat geschreven: „Edi son's first Lamp". In de hoeken staan de jaartallen 1929 en 1879. Op 5 Juni was deze postzegel 't eerst te krijgen in 't Postkantoor te Menlo-park, de plaats, waar Edison woont. De eer ste oplaag. 180 mlllioen, is al uitver kocht. Ik hoop, dat je hem kunt be machtigen. W. BLOMBERG—ZEEMAN, Marnixstraat 20. Haarlem, 27 September 1929. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1929 No. 145 AAN ALLEN! Wat is de herfst dit jaar op tijd gekomen. Ik hoor er daar eentje mopperen: veel te vroeg. O ja, wij hadden hem nog graag een maandje verschoven. De zon scheen zoo lek ker, 't was buiten nog zoo volop zo mer en daar gierde en bulderde opeens de wind, daar kletterde de re gen tegen de ruiten, 21 September de Herfst begint, stond op den kalender. De natuur vertelde ons dat het maar al te waar was. Let nu eens op hoe spoedig onze tuinen, parken en bos- schen een herfstdos hebben aange trokken. De bladeren vallen. Je kunt met recht het oude liedje gaan zin gen: 'k Zie de gele bladren vallen Met den zomer is 't gedaan En 't gehuil van wind en regen Kondigt ons den winter aan. De laatste regel is gelukkig nog niet in vervulling gegaan, want eerst kunnen we nog van den herfst ge nieten. Genieten? Ja zeker, genieten. Er is geen jaargetijde dat ons zulke bonte mengeling van kleuren doet zien als de herfst. Maak nu Zondag eens een mooie wandeling door het Bloemendaalsche bosch of door de lanen van Aerdenhout. Kijk dan eens naar de boomen. Zeker, de blader dos is dunner geworden, maar de restende bladeren zijn wonderlijk mooi getint, geel, groen, bruin, rood, rose. Op de aarde ligt het mooiste ta pijt, dat je je maar denken kunt. Dq sprookjesachtige paddestoelen zijn opeens te voorschijn getooverd. Heb je wel eens opgelet hoeveel, hoe on- oneindig veel paddestoelen er zijn? Die vuurroode, die op vlammetjes ge lijken en die warm gele, die net fijne teere lampekapjes zijn. En dan de broodzwammen, die je aan Luilak- bollen doen denken, die tiaar zoo maar in 't Luilekkerland voor 't grij pen zijn. Nu wordt het ook beukenotentijd. 't Zijn net glanzende, bruine drie hoekjes, die 't aarde-tapijt mee hel pen versieren. Hoe prachtig is nu ook de wingerd met zijn bloedroode bladeren. Er is juist veel rood, in de herfsttinten. Rood zijn de bessen van de Gelder- sche roos, van den Meidoorn, van de Kardinaalsmuts of de verborgen Oran je klant. Zelfs de galappeltjes zijn rood. Niet alleen een schat van kleu ren biedt de herfst, maar haal ook eens heel diep adem. Hoe heerlijk geurt het in bosch en wel. De herfst lucht prikkelt de longen. De zwerfvogels en onze trouwe overblijvers onder de vogels hebben 't nog druk. Ook zij houden veel van de beukenoten. Vooral de vinken zijn er dol op. Ook de eikels zijn een ge liefd vogelenkostje. Er wordt dit jaar gerekend op een goed zaadjaar zoowel van kastanjes eikels als beukenoten. De meeste boomen zijn zwaar beladen. Ik hoop dat er heel wat „beukies" door jul lie gezocht en gevonden zullen wor den. .W, B,Z, EEN MOOI SPROOKJE. door W. B.—Z. Er was eens een lief prinsesje, Waar ze ging, scheen vroolijk de zon, Ze was altijd vriend'lijk en blijde En ze hielp overal, waar ze kon. Er was ook een arme Jongen, Hij werkte heel hard voor zijn brood. Geen vader die meer voor hem zorgde En zijn moeder was heel lang al dood Eens was er veel geld gestolen, Men dacht toen: hij had het gedaan. Men wierp hem in donkeren kerker, En daar stortte hij menigen traan. Iedereen sprak van den diefstal Ons prinsesje, kreeg een idee. Ze dacht: 'k ga naar de gevangenis En ik neem voor dien Jongen wat mee. Ze sloop heel stil toen naar binnen. Waar ze ging, daar werd het heel licht. En de arme, eenzame jongen Zag nimmer zoo'n vriendelijk gezicht Zacht sprak ze: „Neem vlug dezen mantel, Sla hem maar dicht om Je heen, En doe om je hals dezen ketting Van paarlen en zeldzamen steen." Al knielend gehoorzaamt de jongen, Hij wordt zoo licht als ccn veer, En zweeft als een vlinder naar bulten Hij is geen gevangene meer. Zijn onschuld wordt later bewezen, Dan leeft hij vroolijk en blij En zegt tot het lieve prinsesje: „Och meisje, trouw Jij nu met mij!' Nu vieren ze samen de bruiloft En iedereen viert mee feest. Nog nooit is er op deze wereld Zoo'n heerlijke bruiloft geweest. UIT DE VOGELWERELD. Snippen kunnen zichzelf helpen, als ze gewond zijn. Jagers vonden eens snippen in een bosch, die een soort pleister aan de pootjes hadden. Deze pleisters bestonden uit een kle verige vloeistof. Door hun puntige snavels kunnen ze zich vrij gemak kelijk zelf helpen. Kippen zijn goede barometers. Als gaansplan. ze *s avonds, lang rondscharrelen, blijft het weer mooi. Gaan ze extra vroeg op stok, dan is er regen te ver wachten. Zwaluwen zijn ook goede barome ters. Vliegen ze hoog, dan blijft het mooi weer. Scheren ze langs den grond, maak dan maar geen ult- Kattcstaart .(Amarantus. canda- tus, fam. Amarantaceeën). Een zeer bekende plant, die in Juli, Augustus zich tooit met purperroode bloempluimen, die door hun zwaarte naar beneden hangen. 't Is een sierplant uit Oost-Indië, die goed verzorgd, wel 1.20 M. hoog groeit. Ze maakt een bijzondcrcn in druk tusschen de andere planten van een hoekje overblijvende planten, vooral als we ze nog afwisselen met een variëteit (Amarantus viridis), die groenachtig witte pluimen krijgt. De lange stengels zijn ook geschikt voor decoratiewerk, bij 't aanbren gen van versieringen, maar dan moeten de bladeren, die veel vocht uitwasemen er dadelijk afgesneden worden. Er komt ook een soortgelijke plant voor met rechtopstaande plui men. (Amarantus paniculatus) In do prijscouranten treft men van deze soort talrijke verscheidenheden aan als: Asangulneus, purpercus, spc- ciosus. De kattestaartcn zaaien zich zelf. Satijnblocm (Dlmorphofcca auran- tiaca) fam- SamengcsteUlbloemigen (Composieten) 't Is een rljkbloelendo plant met prachtige bekervormige bloemen. Do oranjegele gelijkt iets op de goudsbloem, doch Is veel fij ner. Ze komt in allerlei kleurscha- kecrlngen voor: rose, zalmrose, licht geel, zwavelgeel. De planten vertak ken zich sterk en verlangen veel zon en een droge standplaats, liefst kalkhoudende grond. Zomcranjclicr of Chineesche anjer. (Dianthus chinensis) fam. Muurach- tlgcn (Caryophyllaceeën). Van deze anjers komen veel ver- scheldenheden voor, enkelbioemige, zoowel als dubbel- of gevuldbloomigo Een eigenaardige soort is de zoog. rouwmantel, gcvuldbloemlg, donker purperrood met witten rand. Al deze anjers worden niet hooger dan 30 c.M., bloeien vooral Jn Juli en Augus tus. De zaaitijd Is April onder koud glas. Bij gunstig voorjaar kan einde April buiten gezaaid worden. Als we de uitgebloeide bloemen geregeld verwijderen, zullen de planten tot October doorbloelen. Snijden we ze in 't najaar wat terug cn strooien er wat ruigte over heen, dan zullen ze het volgend Jaar in den voorzomer nog eens kunnen bloeien. October is een geschikte maand om vaste planten te planten of ver planten. Gedurende die maand zal ik er enkele behandelen; eenige hooge soorten en kleinere geschikt voor rotsbeplanting. TUINIER DANSERESJE. Ged. Oude Gracht 106 heeft 61 Huiskamerpl. bonnen, 7 Drostopl, en 2 Wljbertbonnen. Dit al- j les wil ze ruilen voor Slckesz of Meco bonnen, Dubcc of Turmac-bonnen. Sunlight of Vimcartons, Rulitijd allo dagen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 23