(Hj y f/k> Jqihwa VOOR DE LUISTERVINKEN Jk v fa 4 RADIO-PROGRAMMA UIT DE PERS SCHEEPVAARTBERICHTEN DE NIEUWE AVONTUREN VAN BILLY BOE. VOOR DE KINDEREN. ML er e: ca „Op dc plaats rust" commandeerde de officier, dc teugels van zijn paard aanhalende. En de kleine soldaten gehoorzaamden als écn man zijn bevel. „Zoo, en nou moet jij eens zeggen wat je hier kwam doen," zeide dc officier tegen Billy en Billy beefde zoo, dat hij niet kon spreken. „Antwoord me dadelijk," schreeuwde weer dc officier, en drukte dc punt van zijn sabel op dc borst van Billy, zonder dat het Billy pijn deed. En de officier zeide hem dat hij Billy gevan» gen zou nemen wat liij ook deed hem, Red neb en Jerry. En de officier schreeuwde: „Rechts omkeert, links uit de flank, marsch," cn dc soldaten ge» hoorzaamden, keerden terug op den weg, waar langs zij gekomen waren cn zij voerden hun ge» vangenen mede. Zij kwamen aan het dal der feeën, waar duizenden feeën dansten in het maanlicht cn waar dc fccstkoningin was gezeten op een prachtigcn troon van goud cn haar volge» lingen waren rondom haar. Za! zij Billy straffen voor zijn brutaliteit? HAARLEM'S DAGBLAD Hallo! Hallo! Het centraalbatterijsysteem, toegepast bij laagfrequent- versterkers met weerstands- koppeling. Eenige practische waarden. In fig. 1 geven we nog eens het schema voor een transformatorgekoppelde laagfre- quentversterker, waarbij getracht is ontkop peling te bewerkstelligen door toepassing van weerstanden R 1 en R 2 en condensato ren C. yan weerstanden in het geval van laagfre- quentversterkers met transformatorkoppe ling stuit op het bezwaar van te groot span- ningsverlies in de weerstanden R1 en R2. Immers laagfrequentlampen voor transfor matorkoppeling hebben over het algemeen een in dit verband betrekkelijk groote plaat- stroom en daarvoor wordt het spannings- verlies in de weerstanden, waardoor immers de plaatstroom vanaf het plaatspannings- apparaat wordt toegevoerd, te groot. De wer kelijke plaatspanning voor de lampen is ge lijk aan de spanning van het plaatstroom- apparaat min het spanningsverlies in de weerstanden en hierdoor wordt de werkelijke plaatspanning al spoedig te klein om van goede werking der versterkerlampen ver zekerd te zijn- Conclusie: de eindlamp moet ontkoppeld worden altijd door een smoorspoel en con densator en evenzoo alle laagfrequentlampen, die gevolgd worden door een laagfrequent transformator. Behalve transformatoren worden tegën- woordig echter ook zeer veel weerstanden gebruikt. Men spreekt dan van weerstand- gekoppelde laagfrequentversterkers of meest al kortaf: weerstandsversterkers. Hét sche ma van een weerstandversterker geven we in fig. 2. Geteekend is 'een 2-lamps laagfrequent- versterker met weerstandskoppeling. Mis schien is het wel nuttig om eenige practische waarden voor weerstanden enz. aan te geven- De detector en le laagfrequentlamp zijn van het type Philips A 425, Telefunken RE 034 of Splendor V 3030. De eindlamp is natuurlijk normaal; deze heeft niets te maken met de wijze van voorafgaande laagfrequentverster- king. KI en K2 zijn de z-g. koppelweerstan den van 300.000 ohm (0,3 Megohm, dw.z. 0,3 millioen ohm). L 1 en L 2 zijn lekweerstan- den van 1 Megohm terwijl de z.g. koppel condensatoren Ck goede vaste condensatoren zijn van 5000 c-M. b.v. Ik leg hier den nadruk op „goede", want het is van zeer groot be lang dat deze condensatoren een zeer hoogen isolatieweerstand hebben, dus niet „lekken"! Hebben deze koppelcondensatoren daarentegen een slechte isolatie en „lekken" ze dus eenlgs- zins, dan komt er positieve spanning op de roosters van de laagfrequentlampen (KI en K2 zijn met hsp verbonden!) wat funest is voor een zuivere versterking. Cl ls de ge wone overbruggingscondensator voor de hoogfrequente trillingen ter waarde van 200 a 1000 c.M. (Niet grooter nemen dan in ver band met genereeren en verdere goede wer king noodzakelijk is want de hooge tonen worden door dezen condensator verzwakt!) Voeren we nu in dit type laagfrequentver- sterker weerstanden in om ontkoppeling tusschen de verschillende plaatkringen te verkrijgen, dan ontstaat het schema, gege- yen in fig. 3. dj-4 (Bij x moet de terugkoppelspoel gedacht worden). R 1 en R2 zijn de ontkoppelingsweerstan den en C de ontkoppelingscondensatoren. R 1 en R 2 kunnen weerstanden zijn van 0,1 Megohm (100.000 ohm) en de condensatoren C van 2 micro-farad. Waarom kunnen die hooge weerstanden hier nu wèl toegepast worden en zelfs ter waarde van 100.000 ohm? Meet men den plaatstroom op dien de ge- tector en le laagfrequentlamp in een weer standsversterker opnemen dan vindt men waarden van 0,05 a 0,1 milli-ampère. Een weerstand van zelfs 100.000 ohm neemt bij een stroom van 0,1 milli-ampère nog maar een spanning op van 10 volt. Dit is dus van geen belang. En al bedroeg hier het span ningsverlies nog wat meer, b-v. 20 a 30 volt, dan zou dat voor den weerstandsversterker nog niet erg zijn. Voor de eindlamp met zijn betrekkelijk grooten plaatstroom van b.v. 12 milli-ampère blijft toepassing van een smoorspoel S na tuurlijk noodzakelijk. De eindlamp immers heeft in dit verband niets te maken met de wijze van voorafgaande laagfrequentverster- king (weerstanden of transformatoren). MAANDAG 30 SEPTEMBER 1929 Ontkoppelingsinrichtingen, zooals we be sproken hebben, werken mee tot een ver- vormingsvrije en rustige versterking en het is dan ook te begrijpen dat een en ander toegepast wordt b.v. in de solide en mooie ontvangers van den Rijksradiodienst, want daar komt het er natuurlijk op aan om alle mogelijke storingsoorzaken te onderdrukken. Ook in handelstoestellen wordt tegenwoor dig dikwijls het principe toegepast. Nu de 2 lamps-laagfrequentversterker weer meer en meer op den voorgrond treedt (4 lamps toestellen!) is het zaak. ook voor den ama teur, om met het principe van ontkoppeling vertrouwd te geraken E. W. OTT. DINSDAG 1 OCTOBER. HUIZEN. 298 M. Na 6 uur: 1071 M. 10.00 Morgenwijding. 12.15 Concert door het Tuschinsky-Orkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Kookpraatje door P. J. Kers. 2.45 Gra mofoonmuziek. 3.00 Maak-h et-zelf-cursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Microfoon-debu tanten. Zang en piano. 6.01 Diner- en Dans muziek uit café „Moderne", Amsterdam. 7.15 Lezing door Dr. C. A. Crommelin over: Isaac Newton. 8.01 Concert onder auspiciën van de 3 Octobervereeniging te Leiden, m. m. v. de Zangvereen. „Sursum Corda". Soliste: Maar- tje Offers, alt. 9.15 Praatje door mevr. de Leeuw-van Rees over: De a.s. Naai- en Knipcursus. 9.30 Concert door het Omroep orkest. 10.15 Persber. Na afloop van het con cert: Dansmuziek uit het cabaret „La Gaite" Amsterdam. 12.00 Sluiting. HILVERSUM 1875 M. (Uitsl. KRO-Uitz.) 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Con cert door het KRO-Trio. 1.15 Gramofoonmu ziek. 2.00 Vrouwenuurtje. 5.00 Gramofoonmu ziek. 6.45 Praatje over den cursus in Knip pen, Naaien en Stofversieren. 7.00 Sport- praatje: „De keerzijde van de sport". 7.15 Praatje over den cursus Esperanto. 7.30 Le zing over: „De geschiedenis der Burg. Wetge ving". 8.01 Concert, Orkest en sopraan. 9.15 Nieuwsber. en mededeelingen. 9.45 Voortzet ting concert. 10.30 Gramofoonmuziek. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20 Proefuitzending Televisie. 11.50 Gramofoon muziek. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Orkestcon cert. 2.20 Beelduitzending. 2.45 Berichten. 2.50 Uitzending voor scholen. 3.55 Fransche les. 4.20 Orgelconcert. 4.35 Lezing. 4.50 Or kestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorle zing van gedichten. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Pia no-recital door L. England. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. Kwintet en Sextet. 8.20 Lezing. 8.50 Concert. T. Ambrose, sopraan, A. Bonnucci, cello, Symphonie Orkest. 10.00 Nieuwsber. 10.20 Lezing. 10.40 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS". 1725 M. 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Or kest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.55 Ope ra-uitzending: „Le Jongleur de Notre Dame" van J. Massenet. LANGENBERG. 473 M. 10.35 Gramofoonmuzieki 12.30 Gramofoon muziek. 1.25 Orkestconcert. 5.55 Gramofoon muziek. 8.50 „Die Soldaten". Blijspel in 5 bedrijven van Jakob Michael. Muziek van Hans Ebert. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert.Orkesfc, Mile van Dromme, zang. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 Orkestconcert. 3.20 Concert. Instru mentaal Ensemble. M. Flint (zangeres). 3.35 Concert. Strijkkwartet. 9.35 Radio-Cabaret. ZEESEN 1635 M. 6.10 Lezingen. 10.20 Concert door Kinder koor. 10.50 Lezingen. 12.50 Gramofoonmuziek 1.15 Lezingen. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Lezingen. 4.50 Concert uit Leipzig. 5.50 Le zingen. 8.50 Concert door strijkkwartet. 9.50 Voorlezing door Felix Hollaender. DE V.A.R.A. WIL EEN ZENDER BOUWEN. ADRES AAN DEN MINISTER. Naar het weekblad „Radio" mededeelt, heeft het bestuur van de V.A.R.A. aan den minister van Waterstaat een adres gezonden, waarin verzocht wordt aan de V.A.R.A. mach tiging te willen verleenen voor den aanleg en het gebruik van een radio-zendinrichting met een golflengte van 298 M. en een nader door den minister te bepalen zendvermogen. In de toelichting op het adres zegt het V.A.R.A.-bestuur o.a.: „Het is noodig, dat in ons land naast den zender van den N.D.O. een nieuwe zender wordt gebouwd, speciaal voor de naast die van 1875 M. aan ons land toegestane golf lengte van 298 M. De V.A.R.A. is bereid zulk een zender te doen bouwen cn daarmede een belangrijke verantwoordelijkheid voor de ver zorging van den radio-omroep in ons land cp zich te nemen, indien Uwe Excellentie haar de gevraagde zendmachtiging wil verleenen". Het V.A.R.A.-bestuur heeft den minister om een audiëntie verzocht, ten einde het ver zoek nader toe te lichten. EEN SPOORWEGPERSDIENST. EEN PLEIDOOI VAN HET TWEEDE KAMERLID VAN BRAAMBEEK. Door het lid van de Tweede Kamer de heer van Braambeek, wordt in het Orgaan van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een pleidooi geleverd voor het invoeren van een Spoorwegpers dienst. De heer van Braambeek betoogt in dit artikel, dat de Spoorwegen niet meer het monopolie van het vervoer hebben en het daarom noodzakelijk is een Spoorwegpers dienst in het leven te roepen, die door be middeling van de dagbladen aan het publiek de noodzakelijkheid zal aantoonen van de te treffen maatregelen, waardoor veel mis verstand voorkomen zal kunnen worden, en allerlei voor den handel en reizigers nuttige mededeelingen kunnen worden gedaan. Wanneer op de klachten en opmerkingen altijd maar gezwegen wordt, zoo betoogt de heer van Braambeek, zal het publiek gaan denken dat al die klachten gegrond zijn, terwijl dit toch vaak niet het geval is. De Directie der Ned. Spoorwegen kan niet blijven volhouden bij haar houding, zich van alle aanvallen en verkeerde beoordeelingen niets aan te trekken. TIEN JAREN VLIEGTUIGBOUW IN NEDERLAND. Lezing van ir. B. Steplian over Fokker-constructies. Woensdag hield de afdeeling voor Verkeer en Verkeerstechniek, van het Kon. Instituut van Ingenieurs, onder voorzitterschap van ir. w. Hupkes, in het Y-paviljoen te Amster dam haar 97ste vergadering. Ir. B. Stephan hield een voordracht met lichtbeelden over: „Tien jaren vliegtuigbouw in Nederland", meldt de N.R.C. Na er op gewezen ie hebben, dat het juist tien jaren geleden is, dat de heer Fokker de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek te Amsterdam vestigde, vraagt spr. zich af waarin de vooruitgang in den vliegtuigbouw in die tien jaren gelegen was, die thans een luchtverkeer mogelijk maakt, waaraan in 1919 nauwelijks te denken viel. Spr. meent dat de vooruitgang uitsluitend in technische verbeteringen heeft gelegen zoowel wat materiaal betreft als wat de be rekeningen aangaat. Spr. meent, dat de constructiewyze, die door Fokker gevolgd wordt en in de afge- loooen tien jaar verder ontwikkeld werd, in derdaad aan dat criterium voldoet en ziet het bewijs daarvan in de omstandigheid, dat die constructiewijze, zoowel wat ontwerp vorm als wat .gebezigd materiaal betreft, steeds meer navolging vindt. Wat de bouwzijde, voor wat betreft de ge bezigde materialen en hunne toepassing, aangaat, wijst spr. allereerst op de wensche- lijkheid om zoo eenvoudig mogelijke mate rialen te bezigen. Overigens stelt spr. voorop, dat waar mogelijk een metaalconstructie gebezigd moet worden. Een zeer belangrijke overwe ging in de keuze van het materiaal is de weerstand tegen vermoeidheid. Hout heeft op dit gebied de beste eigenschappen. Voor de rompconstructie leent hout zich echter minder good. Het meest- essentieele deel van het vliegtuig n.l. de vleugel, is juist het meest onderworpen aan hooge wisselende belastin- en en in de gunstige eigenschappen van hout wat betreft vermoeidheid moet dan ook de hoofdoverweging gezien worden, die tot nu toe bij alle Fokkervliegtuigen de houten vleugelconstructie deed voortbestaan, terwijl de geheele verdere constructie van gelaschte staalbuis is. Deze constructiewijze werd door Fokker reeds toegepast voor hij zich in Nederland vestigde en is nimmer verlaten, dan alleen daar waar zij niet toegepast kon worden als b.v. in de vliegbooten. Het heeft echter betrekkelijk lang geduurd voor men alge meen de groote voordeelen van die construc tiewijze inzag. Tot de verbreiding van het systeem der gelaschte staalbuizen, heeft do Amerikaan- sche regeering het meeste bijgedragen. Zij kocht een aantal Fokkervliegtuigen in Am sterdam en heeft déze grondig bestudeerd en als voorbeeld aan haar eigen industrie ge steld. Hot gevolg ervan is, dat thans meer dan 80 pet-, der Amerikaansche vliegtuigen de methode der gelaschte stalenbuiscon- strüctie volgen. Ook de bouwwijze van den houten vleugel vindt meer en meer navolging. Ook deze dateert reeds uit don tijd voor Fokker zich hier te lande vestigde en is in principe onge wijzigd gebleven. Vooral de vrijdragende eendekker met doosliggers en geheel triplex- beplanking is typeerd. Spr. eindigt zijn beschouwingen mot een verwijzing naar de omstandigheid, dat ook in het bouwprogramma van de fabriek de toenemende beteekenis van het vliegtuig als verkeersmiddel zich afspiegelt en illus treert dit met een kort beeld van de ont wikkeling dier machines vanaf de F II lot de nieuwste producten, de 3-motorige FIX en de 4-motorige DT 32 toe. 's Middags maakten de deelnemers een boottocht r.aar de Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek, welke werd bezichtigd en waar elk hunner den album op het bedrijf betrek king hebbend, werd aangeboden. DE CURAcAOSCHE ZAAK. De Katholieken en gouverneur Fruytier. Wij lezen in de N.R.C. o.a.: „Een der meest onverkwikkelijke verschijn selen in verband met den overval op Wil lemstad is de wijze waarop van katholieke zijde de critiek, in de groote liberale Neder landsche pers op het- bij die gelegenheid door den gouverneur betrachte beleid ge oefend. is bejegend. Nu weder lezen wij in de Residentiebode van het „liberale relletje" tegen gouverneur Fruytier en dit- blad durft insinueeren. dat de liberale pers me»: haar critiek beoogt, „den kathoLeken gouverneur, die in tegenstelling met zijn voorgangers, het goed mot de missie kan vinden en de onder- wijsgelijkstelling in Curasao krachtig door voert-, weg te werken". Schijn noch schaduw van een bewijs wordt voor deze bewering aangevoerd. Geeft zulk een uitlating ons niet recht, dc vraag te stedenIs, omgekeerd, de omstandigheid dat gouverneur Fruytier het goed met de missie meent en de onderwijs- gelijkstelling krachtig doorvoert, voor de katholieke pleitbezorgers van den gouverneur een reden, om hem door dik en dun te wil len handhaven?" „In krasser bewoordingen, dan de leider der anti-revolutionaire partij zich over de houding van den gouverneur heeft uitgela ten, heeft geen enkele liberale krant zich uitgedrukt- Indien dit thans genegeerd wordt en aan katholieke zijde de aandacht wordt afgeleid naar de liberale pers. dan zien wij dit in. het raam der na de verkiezingen toe gepaste ta kliek om alle geschillen op kolo niaal gebied tusschen katholieken en anti revolutionairen te verbloemen, en dan wordt tevens de beteekenis duidelijk van het vol gende. met instemming door de Residentie bode overgenomen opmerkelijke stuk uit het katholieke blad Ons Noorden: „Onze informaties die zeker zoo goed zijn, als die» van de liberale pers. scheppen bij ons de overtuiging, dat nog op het einde van dit jaar cie gouverneur met het volle ver trouwen der Regeering naar Curasao za! terugkeerdn. De overkomst van den gouver neur was noodig, omdat de positie van Zijn Excellentie het onmogelijk maakt, dat hU tor plaat-se door een uitgezonden commissie wordt gehoord. Dit moet geschieden door de Regee»ring zelf. „En hc«: feit, dat hët gezin van den gouver neur mee komt, is allerminst het bewijs, dat do gouverneur niet teruggaat, maar is alleen toe te schrijven aan het feit, dat het zenuw gestel van mevrouw Fruytier door het ge beurde ernstig is geschokt en op medisch advies mevrouw Fruytier met haar echtge noot dc» zeereis meemaakt. Waarbij nog komt dat enkele kinderen van den heer Fruytier bij zijn vertrek naar Curasao in Holland zijn achtergebleven. Uit- dit feit kan dan ook geen enkele conclusie, dat Ir. Fruytier niet meer teruggaat-, getrokken worden. „Integendeel er bestaat zeer gegronde hoop, dat de heer Fruytier, op wien ook in Curasao groote verwachtingen zijn gesteld, binnen korten tijd opnieuw met een onbe perkt vertrouwensmandaat der Regeering, zijn taak in Curasao krachtig zal voortzet ten". „Er zijn dus nu al informaties verkrijg baar", gaat de N.R.Ct- voort, „welke de over tuiging kunnen wekken, dat gouverneur Fruytier binnen den allerkortsten tijd met een onbeperkt vertrouwensmandaat der Ne derlandsche regeering naar Curasao terug zal keeren!" „Men durft- nu al op grond van informaties met aanduiding van den preciezen termijn, van katholieke zijde den victorieusen terug keer van den gouverneur op Curasao to voor spellen! „De verklapper der belangwekkende infor maties schijnt niet eens te beseffen, hoe com- promitteerend zijn aankondiging is voor de regeering. die met de verspreiding van het perscommunipué omtrent de „ontbieding" van den gouverneur zeker niet den indruk heeft willen wekken, dat hier een politieke comedie in scène zou worden gezet. „Ons klinken nog altijd de woorden van den heer Colijn in de ooren over de „voor onze internationale reputatie" en „ons kolo niaal gezag" zoo „blameerende" en „smade lijke gebeurtenissen" op Curasao, Er is ook op dit- punt, met of zonder hoog mogende bemiddeling, tusschen katholieken en anti-revolutionairen overeenstemming be reikt RECHERCHEUR DE JONG. Oordeel van de Folitie-Bode. Het orgaan van den Alg. Bond van Politie personeel in Nederland „de Politie-Bode schrijft- dat in de dagen van de behandeling in revisie der zaak-Giessen-Nieuwkerk voor het Amsterdamsche Hof „onomstootelijk kwam vast te staan, dat het in Nederland mogelijk is, dat tegen twee geheel onschul- digen levenslang wordt geëischt, waarna dan een veroordeeling tot 15 jaar gevangenis straf volgt, slechts op grond van materiaal, dat door een gewetenloos politieman is „ge maakt". „Het is bekend, dat deze politieman zijn weerzinwekkend bedrijf slechts kon uitoefe nen, doordat hij den steun had van voor hun taak volkomen onbekwame just-itieele ambtenaren, waardoor deze dan ook mede de volle verantwoordelijkheid voor het aange richte kwaad hebben te dragen. „Maar in onzen kring hebben wij af te re kenen met den man, die den goeden naam van het Nederlandsche politiepersoneel heeft geschaad op een wijze, als zonder weerga ls in de geschiedenis". Andijk 28 Sept. te Antwerpen, Bombay n. Rotterdam. Ares 26 Sept. van Dakar, Amsterdam n. W. Afrika. Amst-elkerk 27 Sept. v. Port Harcourt n. Lagos, W.-Afrika n. Amsterdam. Algorab 27 Sept. van Buenos Aires naar Rotterdam. Algenib p- 27 Sept. Ouessant, Rotterdam n. Buenos Aires. Aagtekerk 27 Sept. te Melbourne, van Rot terdam. Amsterdam p. 27 Sept. 19 u. Lizard, Curasao n. Duinkerken. Bodegraven 26 Sept. te Guayaquil van Am sterdam. Baarn 26 Sept. te Antofagasta van Am sterdam. Borneo p. 27 Sept. Perim, Batavia naar Amsterdam. Bussum p. 28 Sept. Lodingen, Amsterdam n. Archangel. Brecdijk 26 Sept. v. Sabang, New York n. Java. Bandoeng p. 28 Sept. 7 u. Point de Galle, Java n. Rotterdam- Commewijne 27 Sopt. van Paramaribo n. Madeira en Amsterdam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. Eemstroom 27 Sept. te Lissabon, W.-Afrika n. Rotterdam of Amsterdam. Enggano 28 Sept. v. Port Said, Batavia n. Amsterdam. Flandria 27 Sept. 23 u. v. La Coruna Buenos Aires n. Amsterdam 1 Oct. te IJmuiden ver wacht. Gelrla 27 Sept. v. Rio Janeiro, Amsterdam n. Buenos Aires. Garoet 28 Sept. te Bombay, vertr. verm. 28 Sept- n.m. v. Bombay, Rotterdam n. Java. Haarlem 27 Sept. 11 u. van Bremen naar Hamburg. Helder 27 Sept. v. Lagos naar Accra. Insulinde 27 Sopt. 12 u. v. Marseille, Rot terdam n. Java. Johan de Witt 27 Sept. van Genua, Batavia n. Arasterdam. Krakatau 27 Sept- \0 Philadelphia van Java. Kota Baroe 28 Sept. v.m. te Rotterdam v. Java. Klipfontein 27 Sept. te Lorenco Marques v. Port Natal. Kota Gedeh p. 28 Sept. 4 u. Perim, Rotter dam n. Java. Maasdam 27 Sept. n.m. van Vera Cruz, Rot terdam n. New Orleans. Melampus 27 Sept. te Londen ultgekl. naar Hamburg. faieuw Amsterdam 28 Sept. v.m. te New York v. Rotterdam. Nebraska p. 27 Sept. Lizard, Pacflckust n. Londen en Rotterdam. Nariva 25 Sept. te Cristobal, Newport n. Vancouver Nieuwkerk 28 Sept. van Rotterdam naar Kaapstad. Orion 27 Sept. van Guatemala naar Kingston. Oldekerk 28 Sept. van Sjanghai, Japan n. Rotterdam. Palembang p. 28 Sept. 2 u. Dover, Rotter dam n. Java Parkhaven p 27 Sept. Ouessant, Buenos Aires n. Amsterdam. Randfontetn 27 Sept. van Zanzibar naar Port Natal. Rotterdam 28 Sept. v.m. van New York n. Rotterdam. Reggstroom 27 Sept. van Sapele naar Kotonou. Rijnland 28 Sept. van Buenos Aires naar Amsterdam. Statendam 27 Sept. n.m. v. Southampton Rotterdam n. New York. Springfontein 28 Sept. van Rotterdam n. Hamburg. Spaarndam 28 Sept. van Antwerpen, Rot terdam n. New Orleans. Soekaboemi p. 23 Sept. 6 u. Kaap del Armi Java n- Rotterdam. Sembilan p. 27 Sept. Perim, Amsterdam n. Batavia. Scheldestroom 27 Sept. ladende te Sierra Leone, W.-Afrika n. Amsterdam. Saleier 27 Sept. van Singapore, Batavia n. Amsterdam. Tjisaroea 27 Sept. te Man*a van Sjanghai. Toba p. 28 Sept- 4 u. Sagres, Java naar Rotterdam. Van Spilbergen 27 Sept. van Fremantle n. Singapore. Van Rensselaer 27 Sept. te Barbados van Amsterdam. Zeelandia 28 Sept. van Montevideo, Buenos Aires n. Amsterdam. Alcyone 28 Sept. n.m. v. Rotterdam naar Buenos Aires- Grot-ius p. 26 Sept. Gibraltar, Amsterdam n. Batavia. Hoogkerk 28 Sept. n.m. v. Rotterdam naar Hamburg. Lochgoil 27 Sept. van Portland (Ore»), Pa- clfickust n. Rotterdam. Maasland 28 Sept. van Hamburg naar Amsterdam. Poelau Roebia 28 Sept. van Amsterdam n. Batavia. Rietfontein p.. 23 Sept. Vlisslngen, Rotter dam l.v. Antwerpen n. Z.-Afrika. Spaarndam p. 23 Sept. Vllssingen, Rotter dam l.v. Antwerpen n. Now Orleans. Simon Bolivar 28 Sept. van Hamburg n. Amsterdam. Soesterberg 28 Sept. v, Hamburg n. Am sterdam. Salland 23 Sept. van Hamburg naar Am sterdam. Sigli 27 Sept. te Belawan Deli. Vlieland p. 28 Sept- Perim, Rotterdam n. Java. Onze Radio Rubriek. In het gelaat verdwijnen spoedig door M deze des avonds met wat PUROL in te wrijven en door zich des morgens te wasschen mei warm water en gewone zeep of beter nog met Purolzeep. 't Voldoet iedereen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11