RANGLIJSTJES. Reserve Eerste Klasse. HAARL. VOETBALBOND BUITEN DE COMPETITIE. Het 40-jarig jubileum van de H.F.C. „Haarlem POSTDUIVEN. AFDEELING I Eerste klasse: A. D. O. ges. gew. gel. verl. pt. v.-t. gem. 2 1 1 0 3 7—4 1.50 H. B. S. 3 2 0 1 4 8—4 1.33 Hilversum 3 2 0 1 4 7—4 1.33 Sparta 3 1 2 0 4 9—7 1.33 V. S. V. 3 1 2 0 4 6—5 1:33 Ajax 3 1 1 1 3 4—5 1.— R. C. H. 3 0 2 1 2 3—4 0.67 Excelsior 3 0 2 1 2 6—9 0.67 D. F. C. 3 0 2 1 2 2—4 0.67 Haarlem 2 0 0 2 0 4-10 0.— Tweede klasse B: D. E. C. 3 3 0 0 6 9—4 2.— Hercules 2 1 1 0 3 6—2 1.50 B. F. C. 3 2 0 1 4 7—2 1.33 A. F. C. 3 1 1 1 3 6—4 1.— H. V. C. 3 1 1 1 3 6—6 1.— Velox 2 1 0 1 2 4—4 1.— Zandvoort 3 1 1 1 3 5—5 1.— Bloemend»*.! 3 0 2 2 4—8 0.67 Baam 3 1 0 2 2 3—9 0.67 Zeeburgia 3 0 0 3 0 2—8 0.— Reserve eerste klasse: H. F. C. II 1 1 0 0 2 3_2 2.— Ajax II 3 2 1 0 5 10—7 1.67 Haarlem II 2 1 1 0 3 8—5 1.50 Stormvogels II 2 1 1 0 3 8—5 1.50 Z. F. C. II 3 1 2 0 4 6—4 1.33 A. F. C. II 1 0 1 0 1 4—4 1— Blauw-Wit n 3 1 1 1 3 8—7 1.— R. C. H n 3 0 1 2 1 8-13 0.33 E. D. O. II 2 0 0 2 0 1—7 0.— Hilversum II 2 0 0 2 0 4—6 0.— AFDEELING II Eerste klasse. Stormvogels 3 3 0 0 6 10—4 2. Blauw-Wit 3 2 1 0 5 4—1 1.67 Feijenoord 2 1 1 0 3 5—2 1.50 H. F. C. 2 1 1 0 3 7—3 1.50 E. D. O. 2 1 0 1 2 8—4 1.— Z. F. C. 3 "1 0 2 2 7—9 0.67 V. U. C. 3 1 0 2 2 7-11 0.67 H. V. V. 3 1 0 2 2 5-12 0.67 Hermes 2 0 1 1 1 2-4 0.50 't Gooi 3 0 0 3 0 5-10 0.— R. C. H. 2—Z. F. C. 2 (3—3) R.C.H. 2 heeft het eerste puntje binnen en a.1 is het resultaat uit de drie eerste wed strijden tot dusver niet mooi, het gelijke spel tegen Z.F.C. 2 geeft, moed voor de toekomst. Dat komt nog duidelijker naar voren als men bedenkt dat dit resultaat behaald werd na- nadat eerst een achterstand van 30 geboekt stond. Het geheele elftal heeft er hard voor gewerkt. Hoewel voor de rust reeds het krachtsverschil niet zoo heel groot was, wa ren het alleen de Zaanlcanters die wisten te scoren. Ook na de rust bleef Z.F.C. 2 iets in de meerderheid; wist dan ook de score op te voe ren tot 30. Dan komen de R.C.H.'ers er wat beter in; Kedde verkleint na goed op brengen van de geheele voorhoede den ach terstand. Hoogendoorn maakt er dan met een goed schot 32 van, doch met dezen stand krijgen de Zaandammers een penalty te nemen, die. echter door Veenstra uitste kend gestopt wordt. Dat geeffc den R.C.H.'ers zooveel spirit, dat zij er tenslotte in slagen om door middel van Hoorgendoorn gelijk te maken. Zelfs is er nog kans om te winnen, doch deze wordt niet benut; het eindresultaat blijft 33. Bïauw Wit 2Stormvogels 2 (34) Met invallers voor Van Es en Muller trok Stormvogels II gisteren naar Amsterdam, om daar Blauw Wit II te bekampen. Stormvogels speelde eerst tegen den hevigen wind in en was dan ook over het geheel op verdedigen aangewezen. Haar uitvallen waren echter ge vaarlijk. Keeper De Waard kreeg vrij druk werk, doch goed bijgestaan door zijn backs, wist hij menig doelpunt te voorkomen. Toch moest hij tweemaal visschen, doch daar Hoo- gerduin bij een der Stormvogels-uitvallen hard tegenscoort, ging de rust met 21 in. Na de rust waren de bordjes verhangen en trad Stormvogels aanvullend op. De Blauw- Wit-defensie kreeg het zwaar te verantwoor den en driemaal moest haar keeper visschen door toedoen van Hoogerduin, die 2 goals scoorde en aldus de hattrick verrichtte en door De Waard, die nog een schitterende kans ongebruikt liet door hoos over te schie ten. (4—2). Tegen het einde kreeg Blauw-Wit nog een penalty toegekend. Deze werd benut. Storm vogels won dus met 43. IA: Haarlem 4Haarlem 3 A uitgesteld HillegomSpaarnevogels 4i R. C. H. 4—1. V. O. 1_0 DamiatenD. I. O. 0o IB: Bloemendaal 2H. F. C. 3 14 E. D. O. 4Schoten 2 16 RipperdaR. C. PI. 3 34 II A: V. S. V. 3Bloemendaal 2 70 R. C. H. 7Kennemers 3 34 II B: Stormvogels 4Bloemendaal 4 23 SwastikaD. I. O. 2 uitgesteld n C: R. C. H. V—V. V. H. 2—0 Haarlem 5E. T. O. uitgesteld D. O. A.—E. H. S. 2 3—2 II D: H. F. C. 4Haarlem 6 uitgesteld D. W. O.Zandvoort 2 6—0 SpaarnestadZeemeeuwen 2 12 III A: Zandvoort 3—R. C. PI. 9 90 III B: Damiaten 3E. D. O. 6 28 III C: D. S. K.Zeemeeuwen 3 31 D. O. A. 2Kinheim 4 72 III D: Ripperda 2Bennebroek 2 52 (gestaakt) III E: Droste—T. H. B. 3 4—3 Zeemeeuwen 5D, I. O. 3 140 Spaarnevogels 2—Zandvoort 4 3—1 III F: Hillegom III—D. S. K. n 17—0 T. H. B. 4—Damiaten 2 0—3 JUNIORES AAL A: ZeemeeuwenD. I. O. 31 Afd. B. Bloemendaal-R. C. H. 75 ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE R. C. H. adsp.—Vliegende Vogels adsp. 1—2 Kennemerland 2—Vliegende Vogels 6—3 Eerste klasse A. DamiatenD. I. O. (00) De nieuwe eerste-klassers toonen zich een plaats in de eerste klas waardig; een punt loos gelijk spel tegen D.I.O. is een heel eer vol resultaat, al is laatstgenoemde dan niet meer zoo sterk als verleden jaar. In de voorhoede een viertal nieuwe gezichten; na wat ingespeeld te zijn zal het hier echter wel gaan. Damiaten is versterkt door de opneming van den oud-ED.O.-speler Riebeek op de middenvoor-plaats. Hij kon nu zijn spet niet zoo ontplooien, doordat de D.I.O.verderiging hem geen moment vrij liet; toch is dit een speler, die het wel kan. De eerste aanvallen zijn voor D.I.O. Deze zijn echter vrij ongevaarlijk, vooral ook doordat de D.I.O.-spelefs niet aan zoo'n smal veld gewend zijn. Dan gaat de strijd gelijk op en neer, maar het laatste kwartier wordt een heftigen druk op het Damiaten-doel uit geoefend, maar succes blijft uit. Na rust is D.I.O. met wind mee steeds stdr- ker, maar er wordt veel te weinig gescho ten. Veel corners worden geforceerd, waarvan er één bijna het gewenschte resultaat heeft, het harde schot van dtti links binnen gaat echter enkele centimeters naast. Zoo ver strijkt de tijd zonder dat gescoord wordt, behoudens dan een buitenspel doelpunt van D.I.O, in de eerste» helft. Het einde komt met denzelfden stand, waarmee begonnen is. R. C. H. 4—i.v. O. (1—0) De eerste aanvallen zijn voor I.V.O., dat al dadelijk iaat zien, dat met haar niet te spotten valt. Hazevoet c.s. hebben dan ook al dadelijk hun handen vol aan de watervlug- ge voorhoede der gasten. Aan den anderen kant gaat het niet zoo goed, door een lang durig getreuzel, waardoor de I.V.O.-achter- hoede betrekkelijk gemakkelijk werk heeft. Daarenboven blijkt de I.V.O.-keeper heel goed te zijn, en die met de weinige schoten wel raad weet. Even voor rust schept Roelf- sema zich een mooie kans, maar zijn schot is te zacht, waardoor de keeper kan red den. In de tweede helft begint R. C. H. met een klein overwicht, in welke periode J. Scheen van dichtbij het eenige doelpunt van den wedstrijd maakt. I.V.O blijft fanatiek doorspelen en heeft veelal het beste van het spel, maar de R. C. H.-defensie laat zich niet passeeren. Wel beleeft het R.C.H.-doel nog eenige benauw de oogenblikken, maar als de scheidsrechter tijd fiuit, heeft R. C. H. een magere 1-0- overwinning behaald. Eerste klasse B. RipperdaR. C. H. 3 (34) Een wedstrijd tusschen twee sterke elf tallen. Vooral R.C-H. heeft een goed elftal; Ripperda is zwaar gehandicapt door het ver trek van den midden-half. Voor rust vlot het samenspel van R.C.H. wonder wel, en aanval op aanval wordt ondernomen. Spoedig scoort de links binnen, gevolgd door een tweede doelpunt van den rechts buiten. Nog voor rust voert R.C.H. den voor sprong op tot 03. Had R.C.H. dus drie kwartier noodig ge had om drie goals te maken, Ripperda vol brengt ditzelfde kunstje in de eerste tien minuten na de rust. Heel goed is nu het aanvalsspel van Ripper da. De R.C.H.-verdediging staat hier vrij wel machteloos tegenover. Het schieten wordt niet vergeten; de Kruijff scoort nummer een, Deen de tweede» en derde. De stand is weer gelijk. Ondertusschen heeft R.C.H. zich hersteld en komt nu in de meerderheid. Op heel eigenaardige wijze ontstaat dan het win nende doelpunt voor R.C.H. als de lteept'r een gemakkelijk houdbaar schot laat gaan (3—4). Vooral nu Ripperda na dit intermezzo met tien man verder speelt, lukt het haar niet den achterstand terug te netnen. Bloemendaal 2H. F. C. 3 (14) De gasten zijn, gesteund door den vrij sterken wind, gedurende de eerste helft liet meest in den aanval. Zonder veel moeite wordt de door eenige invallers verzwakte Bloemendaalsche achterhoede herhaaldelijk gepasseerd. Vooral Jhr. Mollerus is zeer ac tief; hij had een zeer werkzaam aandeel in de drie doelpunten, die de blauw vatten vóél de rust wisten te scoren. Half time kwam dus met 3—0 voor F.F.C. Na de hervatting scoorde Bloemendaal spoedig tegen. Even scheen het hierna, of-de witten zouden gaan ophalen, doch toen spoedig hierop No. 4 in het Bloemendaalsche net lag, was de kans verkeken. Verder dan een buitenspel doelpunt brachten de witte reserves het niet en H.F.C. III, dat een vlot spelend teanu in het veld bracht, won ver diend met flink verschil. E. D. O. 4Schoten 2 (16) Sedert het vorige jaar heeft dit E.D.O.- elftal een geduchte wijziging ondergaan, want verschillende spelers uit de juniores- sfdeeling spelen thans in het vierde elftal. Het is dan ook wel gebleken, dat alle spelers nog niet in dit elftal thuisbehooren. Het spel van deze jonge E.D.O.-ploeg was heel aardig, maar in de tweede helft was zij uit gespeeld. Wisten de roodzwarten in de eerste helft zich te handhaven, na rust was het met hen gedaan. Met rust was de stand 0—i. Direct na de hervatting maakte ED.O. gelijk (1i). Vervolgens voerde Schoten den stand geleidelijk op tot 1—6. UlyssesTramvogels (31) .Tramvogels" trappen af, doch het leder wordt hen terstond door de Ulysses-achter- hoede afhandig gemaakt. Geruimen tijd komt Ulysses in de meerderheid; de Tram- vogels-achterhoede krijgt het dan ook zwaar te verantwoorden. Het duurt echter vrij lang voor dat Ulysses van korten afstand de lei ding neemt. (10). Kort vóór rust krijgen Tramvogels een pe nalty wegens hands te nemen, doch deze strafschop wordt recht in de handen van den Uiysses-doelman geschoten. Met 10 voor Ulysses gaat rust- in. Wanneer van goal verwisseld is zijn Tram vogels voorloopig aan het woord, doch in haar voorhoede zit geen verband, zoodat steeds de Ulysses-achterhoede op het beslis sende oogenblik kan ingrijpen. Dan neemt Ulysses het offensief weder over en uit een schermutseling voor het doel maakt zij er 20 van. Ulysses blijft sterker; uit een algemeenen aanval scoort- haar rechtsbuiten. (30). Het spel gaat daarna goed tegen elkaar op. Kort vóór het einde plaatst de Tramvogels- rechtsbuiten voor de zooveelste maal weder het leder vlak voor het Ulysses doel; deze voorzet wordt benut door den linksbinnen. (3—1). Terstond hierop wordt het einde aangekon digd- Zeer druk bezochte receptie in den Stadsschouwburg. Haarlemkrijgt de N.V.B.-vlag. Feestelijkheden in de Gemeentelijke Concertzaal en op het terrein aan den Schoterweg. De Receptie. Zaterdagmiddag hield de H. F. C, „Haar lem" ter gelegenheid van haar 40->arig ju bileum een receptie in den foyer van den Stadsschouwburg. Welk een groote popula riteit „Haarlem" in den lande bezit, is zeker wel gebleken. Uit alle windstreken kwamen de gelukwenschen. De receptie werd dan ook zeer druk bezocht. Van het gemeentebestuur zagen wij de wethouders W. Roodenburg en Mr. j. Ger- ritsz, die Haarlem namens het college kwa men gelukwenschen. Voorts de Commissaris van politie de heer E. H. Tenckinck. Wegens het houden van een vergadering was het be stuur van den N. V. B. verhinderd; het zond -een telegram van gelukwensch. De heer Holl- weg van het afdeelingsbestuur kwam na mens den N. V. B. de bondsvlag aanbieden. De heer H. L. Warnier, inspecteur van den dienst voor de lichamelijke opvoeding kwam eveneens complimenteeren. De heeren J. Grootmeyer en J. F. Lamey namens de Wes telijke Eerste klasse-clubs; de heer De Wilde namens de Ned. Corinthians. Deze overhan digde aan Haarlem een zilveren plaquette. Voorts waren er de heeren C. v. Hasselt en W. Reidt namens de» Zilveren Balcommissie en Mr. Kokosky namens het Ned. Sportpark te Amsterdam. De H. V. B. was vertegenwoordigd door de heeren A. v. d. Aart en Boeree; zij boden een medaille aan. Zeker wel het mooiste geschenk werd aangeboden door Haarlem's eere-voor- zitter, den heer J. J. van den Berg, die een in leer gebonden boek aanbood voor de jaarverslagen, versierd met een zilveren plaat met inscriptie, terwijl namens de Supporters vereniging een prachtig album werd aange boden met een oorkonde. Bij monde van den heer Koolhaas van Ajax kreeg Haarlem een medaille en van V. U. C. een vaandeltje in de V. U. C. kleuren. Van H. F. C. zagen wij de heeren Jhr. J. C. Mollerus. en F. Kuipers; van E. D. O. de heeren D. Pigge en W. Hirs; van Stormvogels den heer Dalmeyer. Verder waren er vertegenwoordigers van Go ahead, H. B. S., Sparta, D. F. C„ Blauw Wit, Zeeburgia, Bloemendaal, Schoten, Feijenoord, H. D. V. S., H.V.V., A.F.C., V.V.A. Een aardig moment was het binnenkomen van Jules Utprmark, den oud-Haarlem-kee per, die pas uit Indië in Holland was gearri veerd. Ook Hans Tetzner kwam zijn oude vrienden gelukwenschen. De heer C. N. Hin, voorzitter van „Haar lem", dankte alle sprekers op hoffelijke wijze Het aantal bloemstukken grensde aan het ongeloofelijke.De foyer van den Stadsschouw burg was gelijk een bloementuin. Op tafels lagen alle prijzen van Haarlem; die boden eveneens een schitterenden aanblik. Uit alle oorden van het land kwamen de bloemen en zeker heel voetballend Nederland wenschte Haarlem dan ook geluk met haar jubileum. Het aantal gelukstelegrammen was bijna ontelbaar. Ook na afloop van de^receptie bleef men nog geruimen tijd bijeen Zesdaagsche nieuwigheid. Zesdaagsche wielerwedstrijden, dat is oude koek in een wereld, die altijd wat nieuws wil. Indertijd heeft men, gelukkig alleen in Amerika, eens zesdaagsche hardloopwed strijden gehouddn, maar dezen zijn een zeer snellen dood gestorven. Niet omdat men een dergelijke afbeulerij terecht als misdadig zou hebben veroordeeld, maar om dat het te vervelend was. Er is een zeker publiek dat er behagen in schept om men- schen in het laatste stadium van uitputting te zien voortstrompelen, maar toch begint dit erg gauw zelfs dezulken tegen te staan, uit vervdling wel te begrijpen. Zesdaagsche strompelwedstrijden missen de periodieks venijnige spurts, die de wielerwedstrijden redden, want hiertoe zijn de arme stakkers niet in staat. En aiofc, nu is er in Amerika iets nieuws bedacht. In Philadelphia loopen op het oogenblik vijf paar menschen en vijf stel paarden een zesaaagschen wedstrijd strijd tegen elkaar. Na 24 uur waren Peter Gavurzi (die rüsds eens den wedstrijd Los AngelesNew York won) en Arthur Newton, de bekende Zuid Afrikaan samen aan den kop, eenige meters voor Ray en Salo. Twee andere menschen-koppels waren toen vijf kilometers achter, terwijl de leiders onge veer 210 K.M. samen hadden afgelegd. Het eerste koppel paarden had reeds 40 K.M. achterstand hetgeen men tevoren had kun nen uitrekenen, daar het reeds eerder be wezen is, dat paarden het op den langen af stand niet tegen den menscli kunnen bol werken. Wij durven trouwens vrij zeker te voorspellen, dat er op den laatsten dag geen paard meer in de race zal zijn en het is slechts te hopen, dat men met een laatste restje van medegevoel de dieren zal laten ophouden, voor zij volkomen uitgeput, of misschien zelfs dood zijn. Want een paard kan hier niet tegen. En een mensch kan, naar eigen keuze aan zulk een we'istrijd meedoen of zich onthouden, maar om een paard ertoe te dwingen is niet minder dan misdadig. Philadelphia heeft blijkbaar geen vereeni- ging tegen het mishandelen van dieten. Volksliederen en Sport. Het is een goede gewoonte om voor den aanvang der landenwedstrijden op sportge bied de volksliederen der beide partijen te doen spelen. Dit schept een sfeer van kame raadschap en een sfeer van feestelijkheid te vens, welke men niet moet onderschatten. Een internationale voetbalwedstrijd zonder een noot muziek heeft iets dors, zooals een filmvertooning zonder „muzikale illustratie". En deze volksliederen zijn langzamerhand traditie geworden. Vandaar dat het Fransche •sportblad Echo des Sports zich genoegzaam verwonderde over het feit dat bij den athle- tiekkamp FrankrijkDuitschland de muziek wel speelde, maar geen volksliederen ten beste gaf, om eens op informatie uit te gaan. En toen vernam men dat het militaire be wind van Parijs instructie had gegeven om Het Avondfeest. Des avonds begaf men zich naar de zalen van het Gemeentelijk Concertgebouw, waar onder leiding van de heeren Martin het avondfeest zou plaats vinden. Vóór het be gin spraken de heeren A. J. Schalekamp en C. N. Hin eenige vriendelijke woorden. De zaal was zeer mooi met groen en bloe men versierd, waarbij natuurlijk het groot- aantal bloemstukken dat des middags ter re ceptie was aangeboden, zoodat het geheel een f eestelij ken indruk gaf. De heeren Martin hadden er spoedig de gewenschte stemming in, geholpen door een tweetal orkesten. De humorist Dumas wist op het podium de aanwezigen te boeien, terwijl mevrouw Bieshaar, begeleid door Mevrouw Van Balen Blanken een lied ten gehoore bracht, waarbij vele namen van be kende Haarlem-menschen de revue passeer den. Zij kreeg een verdiend applaus. De sprekende pop was niet minder aardig; die had veel succes. Intusschen was een ge- luksvarken gearriveerd; alle aanwezigen wer den van een varken voorzien. Aan het souper in de beide zijzalen was ook een feestelijke stemming. Na afloop hiervan begaf men zich weer naar de groote zaal, waar het feest onverflauwd voortgezet werd. De vroolijkheid bereikte toen wel haar hoogtepunt. Druk werd er b.v. getennist, ring gestoken enz. De prijswinnaars kwamen in het bezit van aardige voorwerpen. Begrijpe lijk kwam het uur van scheiden zooals ge woonlijk, nog veel te vroeg van dit bij uit nemendheid geslaagd feest. Jules Utermark hijscht de N. V. B.-vIag. Zondagmorgen elf uur had op het Haar lem-terrein een aardige plechtigheid plaats. De N. V. B.-vlag, die Zaterdagmiddag tij dens de receptie in den Stadsschouwburg aan „Haarlem" was overhandigd, zou op de tribune worden opgeheschen. Dit geschiedde op verzoek door Jules Utermark, den vroegeren populairen keeper der roodbroe- ken, die juist Zaterdag van zijn verblijf in Indië te Haarlem was teruggekeerd. Uter mark, die er zeer welvarend uitzag en die ons mededeelde, hier nu voor goed te blij ven wonen, verrichtte deze plechtigheid on der zeer groote belangstelling. Op onze foto pagina kan men er een afbeelding van zien. De onderlinge wedstrijden. Zondagmorgen werden de feesten voort gezet met onderlinge wedstrijden op het ter rein aan den Schoterweg. Die wedstrijden bestonden uit dribbelen, doelschieten en raak den paal. Zooals altijd was er weer een uitstekende stemming, wat aan het geheel natuurlijk ten goede kwam. De uitslagen zijn als volgt: Dribbelen A.: W. Levie, Z. Verwaal. R. Kammeijer. B.: P. Dankelman. H. de .La Mar, J. Cornet. C.: A. de Winter, H. Boeree, II. Hurkmans. Doelschieten: A.: A. A. v. Abs, J. Fortgens, W. Roggeband B.: W. W. Cal jouw, P. Dankelman, G. Houtzager. C.: De Winter, v. Vreeden, W. Tupker. Raak den paal: A.: N. Nagtzaam, W. Onkenhout W. Daalen. B.: J. Cornet, Houtzager, Lui. C.: D. A. v. Abs, J. Pruschen, K. Sclialen- kamp. De Veteranen. Er is intusschen veel publiek aanwezig, als de veteranen onder leiding van Jules Uter mark het terrein betreden. Wij zien de volgende elftallen tegenover elkaar: Rood Wit: Van Eek, Serné, Maas. Wolf. Dik, A. Haak, v, d. Schaar, Schravendijk, Veen. Jur. Haak Oostenbroek. Het andere elftal is het oudere en is als volgt in roodblauw: Jan v. d. Berg, Stol, Thomas, N. N„ Van Balen Blanken, Hoo5rdonk, Tijsseiing, Brakel, v. a. Dussen, Terwce, Kiuseman. Van velen Is het jaren geleden, dat zij de voetbalkleeding droegen; toch ging het nog aardig; er waren mooie momenten. Van den Berg's stem klonk weer over het veld en aan alles was het te zien, dat hier tegenover elkaar stonden, spelers, die wat voetbal be treft, in hun tijd er mochten wezen. De rust kwam met 21 voor het. roodwitte elft-al. Na rust scoorde dit elft-al nogmaals: de roodblauwen wistën niet te doelpunten. De roodwitten wonnen zoodoende den voor de zen wedstrijd beschikbaar gestelden beker- De 40-jarige bruiloft. Terwijl de adspiranten zich opstellen voor de tribune weerklinkt over het terrein een hoornsignaal. Er verschijnt politie te paard, direct gevolgd door een tweetal rijtuigen en een „Jan Plezier". Alles komt vol vroolijk heid binnen met muziek en zang. Het geheel wordt, voor de tribune geleid en daar st-apt men uit. Eerst de bruidsmeisjes en dan het bruidspaar. De looper ligt en dan gaat alles naar de tribune. Bij monde van een der gas ten wordt het bestuur toegesproken en wordt toestemming gevraagd om met den feeststoet to mogen voetballen. Dit wordt toegestaan en men ziet dan een partijtje voet-bal, dat grenst aan het onmogelijke. Men loopt soms op handen en voeten en de bal is af en toe spoorloos verdwenen; vooral het moment toen de bal verdween in den bodemloozen hoogen hoed van een der gasten, waarna deze er mee het doel in liep, was vermake lijk. Men schaterde het uit van de pret. Dit werd een waardig slot van de zoo uitstekend geslaagde „Haarlem"-feesten. ker was van den Invloed van „Deutschland, geen volkslied te spelen, omdat men niet ze- iiber alles" op het Parijsche publiek. Met ge noemd Parijsch blad verwonderen wij ons over een dergelijke kleine opvatting. Als de Duitschers waardig worden bevonden om tot een sportkamp to worden uitgenoodigd. dan mogen zij ook met het traditioneele volkslied verwelkomd worden. Als dit laatste uitdruk- klijk wordt verboden is dit, behalve een ge mis aan beleefdheid tegenover de gasten, ook weer een middel om den toestand tusschen de beide volken gespannen te houden. On langs is ook door de Parijsche overheid de vertooning van een filmjournaal verboden, waarin de Engelsche minister Snowden spre kend optrad. Dit naar aanleiding van de Fransche verontwaardiging over het stand punt van Snowden. Maar als de spoi*t een middel zal zijn tot bevordering van de wereldvredesgedachte. dan is het in de eerste plaats noodig"dat men dit blijkbaar nog zeer teere Parijsche chau vinisme bestrijdt en niet koestert door het in alles toe te geven. Nieuwe Tijdopneming. Bij gelegenheid van wedstrijden om de Schneider Trofee in watervliegtuigen, waar bij vooral de Engelschman Orlebar zulk een enorme snelheid ontwikkelde is een geheel nieuw systeem van tijd opneming toegepast, waarbij in fracties van honderdste secon den nauwkeurig berekend werd. Wij kunnen hier het geheele ingewikkelde systeem moeilijk omschrijven maar het is gebaseerd op cinematografische opnemingen^ van de overschrijding van de startlijn en later de finish, waarbij de tijd wordt afgelezen van een soort- over de beelden gedrukte cyclo meter. Wellicht zal In deze richting in de toekomst de perfectionneering van de tijd opneming ook op ander sportgebied gaan. Want terwijl de records steeds moer toege spitst worden, verbetert men de chronome ters wel ecnigszins, maar het menschelijk organisme dat het uurwerk in werking moet stellen blijft even onvolkomen als het steeds geweest is. Hier ligt voor uitvinders nog een mooi arbeidsterrein braak. Overdekt zwemmen. De teekenaar Bueno de Mesquita, die in ons land wel een monopolie heeft verworven voor het illustreeren van de zwemsport, heeft voor Stoop's Bad een boekje samengesteld, gevuld met plaatjes en rijmpjes om het zwemmen „het geheele jaar door", dus in de overdekte zweminrichting, aan te bevelen. Wanneer je dit niet al te letterlijk opvat, na melijk zoo, dat het grootste deel van den dag nog buiten de zweminrichting wordt doorge bracht en je dus niet op den ochtend van 1 Januari te water' gaat om er op Oudejaars avond eerst weer uit te komen, dan hebben wij er vrede mee en juichen zelfs deze propa ganda ten zeerste toe. Want ook het geheele jaar door des zomers bij een hittegolf, des winters als het ijs zwakke plekken heeft, wordt telkens weer bewezen van hoeveel be lang het zwemmen alleen al voor de veilig heid is. Ieder Nederlander en -landster moet op den duur de zwemkunst machtig zijn om tal van redenen. Maar wij hebben ook een bezwaar tegen het boekje. Eenige bladzijden, tezamen de helft van den inhoud, zijn be steed aan het opsommen van bezwaren, ver bonden aan het zwemmen in buitenwater, onoverdekte inrichtingen en de zee. Deze ne gatieve propaganda voor de overdekte in richting lijkt ons niet gelukkig. Er zijn toch van het zwemmen in de openlucht nog wel andere en gunstiger waarheden te vertellen dan dat er veel insecten zijn, glasscherven en sardineblikkcn op den bodem, slijmerige algen en een bootje dat omslaat als je er van afduikt. Verder is 't in een onoverdekte inrichting niet altijd koud en stormachtig regenweer, terwijl de zon in het „weiland aan de vliet" ons nog wel gunstiger resultaat; bezorgt dan een verbrande huid met pijn lijke blaren. De zee stelt de teekenaar ver der louter ongunstig voor door een queue van wachtenden op een koetsje, de koude, re gen, het branden van het zoute water, de moeilijkheden van het aankleeden in een rij dend koetsje en de hoeveelheid zand die overal kleeft. Onnooaig te zeggen dat de overdekte In richting daartegenover wordt voorgesteld als een paradijs op aarde zonder eenig bezwaar, hoe gering ook. De samensteller heeft door deze eenzijdi ge voorstelling van zaken zijn bewijsvoering ten gunste der overdekte inrichting ver zwakt en het zomersche zwemmen in open lucht en zon onrecht gedaan. En het is wel teekenend dat dr. W. E. Merens op de laat ste pagina van ditzelfde boekje een bijdrage levert, waarin hij, wijzend op de groote voor- deelen van gelijkmatige temperatuur, water reiniging, douche vóór het zwemmen, die de overdekte inrichting bezit, daarnaast schrijft: Het is verre van mij, de open inrichtin gen af te vallen, want wat daar, en in nog hooger mate in de zwemgelegenheden in de vrije natuur, den liefhebber geboden wor'lt op een schooncn zomerdag, kan geen enkele „overdekte" ook maar van verre benaderen. Zoo is het. En het beste advies dat voor de zwemsport gegeven kan worden is o.i.: Zwemt het geheele jaar door, maar niet noodzakelijk ook in den zomer in een overdekte inrich ting, tenzij uw dokter u dit wegens bijzondere omstandigheden voorschrijft. Haarlemsche Postduivenbond. Uitslag der wedvlucht van Soignies, af stand 205 K.M. Los 8 uur, wind Zuid. In con cours 268 duiven. De prijzen werden als volgt behaald: P. v. d. Pol 1, 3. 31, 50, 54, C. J. v. Tongeren 2. 28, 33: J. Kroon 4, 18. 43, 75, v. Duijn 5. 16, 30, 43. W. Bakker 6, R. Slot 7, 14, 16, 27, J. G. v. d. Meer 8. 9, J. G. N. Leurs 10, F. Vlotman 11, 34. D. Schuurman 12, J. v. Heerden 13, 40, H. Velinga 15, J. Tienstra 17, 23, 36, 42, 51 Gebr. de Leeuw 19, 47. J. Keijsper 20. 29. 49; C. v.Meurs 21, A. v. Zadel 22. Ja. Lasschuit 24. 25. P. Lindeman 32, Joh. v. d. Poi 35, 48, J. Heintjes 37, J. v. d. Linden 38, J. W. v. d. Broeke 39, A. v. Tongeren 41. P. J. v. Daalen 44, P. A. Bosse 45, C. Wilker 52, D. Baas 53.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7