BUITENLANDSCH OVERZICHT Johann Schober en zijn medewerkers De herziening der Grondwet. BERLIJN'S JONGSTE SENSATIE. DE TOESTAND IN SOVJET-RUSLAND EN CHINA. Geleerden van internationale vermaardheid. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 30 SEPTEMBER 1929 DERDE BLAD De zaak der Sklareks. Aan den rand van ondergang? T BELANGRIJKSTE NIEUWS. 't Belangrijkste nieuws beperkt zich heden tot eenige kleine berichten, die wij hieron der laten volgen. Thans is bekend hoe de zwen del der Berlijr.sche heer en Sklarek ont dekt werd. De Berlijnsche Stadtbank en de Spar- kasse die van tijd tot tijd van staatswege ge controleerd worden, staan onder controle van een door de magistratuur ingestelde in stantie. Een dezer inspecteurs viel het voor enkele weken op, dat de stad Spandau bij de firma Sklarek een bestelling had gedaan, welke een bedrag van 69.000 M. omvatte. Dit bedrag scheen hem voor een betrekkelijk klein district, dat onmogelijk voor dergelijke doeleinden over zoo groote sommen beschik ken kan, wel wat hoog. Aanvankelijk dacht de inspecteur aan een schrijffout, doch hij ontdekte daarna dat dit bedrag in werke lijkheid was uitbetaald. Bij navraag in Spandau kwam verder aan het licht, dat daar in de laatste maanden geen bestelling was gedaan, die ook maar het tiende gedeel te beliep. De burgemeester werd op de hoogte gebracht en ontdekte, dat. reeds meermalen het bedrag ten gunste der firma Sklarek ver hoogd was. Op grond van deze onthullingen greep de stad Berlijn zelf al spoedig in. Het blijft intusschen merkwaardig, dat niet de Stadtbank zelve, doch een buitenstaander, dis toevallig de toestanden in Spandau ken de, de zaak aan het rollen moest brengen. Hoe Cesare Rossi veroordeeld werd. Slechts drie uren heeft het proces tegen Cesare Rossi, beschuldigd van het organi- seeren van een complot tegen den fascisti- schen staat-, voor de speciale rechtbank ter bescherming van den staat geduurd. Als eenige getuige werd een voormalig chef der politie te Rome gehoord. die slechts zUn schriftelijke verklaring onder eede bevestigde. Rossi zelf bracht niet veel in het midden. Hij herhaalde dat hij nog steeds voor zijn denkbeelden opkomt. Het bleek dat hij vóór zijn arrestatie langen tijd, zonder het to weten, met de crlmlneele politie in corres pondentie was geweest, die door middel van agents provocateurs achter al zijn plannen was gekomen. Rossi's verdediger, prof. Manassero, be paalde er zich toe, daar de schuld van zijn cliënt was bewezen, om een milde straf to verzoeken. Hij zeide dat Rossi reeds zijn Italiaansche nationaliteit heeft verloren. Het O.M. eischtc dan ook niet de doodstraf, zoo als in den loop der instructie was gesugge- reerd. x De rechtbank veroordeelde Rossi tenslotte gelijk gemold, tot dertig jaar gevangenis straf. Londen's nieuwe Lord Mayor In de Guild Hall te Londen heeft de jaarlijksche plechtigheid plaats gevonden 'van de verkiezing van een nieuwen Lord- Mayor in de plaats van Sir Kynaston Studd. Als zoodanig werd gekozen de Sheriff Sir William Waterlow. Men herinnert zich dat deze den Lord-Mavor heeft vergezeld bij zijn bezoek aan Amsterdam in den afgeloopen zomer. De nieuwe Lord-Mayor is In 18 <1 geborem. Hij is directeur geweest van de drukkers firma Watorlow en Sons Ltd.. en oud-voor zitter van de Brltsche en de Londensche ver- eenigïng van drukkerspatroons. Hij heeft oen actief aandeel gehad in het beheer van het Lord-Mayorsfonds tot steun aan de mijn- districten. In 1914 werd hij lid van den Council der City en in 1922 Alderman. Het kabinet der „sterke hand". V Van onzen Weenschen correspondent) Weenen, 26 September. Wel had men een regeeringscrisis in Oos tenrijk verwacht, maar toch is het demission- neeren van Steeruwitz en zijn kabinet wel wat heel onverwachts en plotseling geko men. Steeruwitz zelf heeft den leiders van de drie burgerlijke meerderheidspartijen voorgesteld den president van politie Johann Schober tot zijn opvolger als bondskanselier te benoemen. De drie heeren zijn des avonds nog naar het gebouw van de „Polizeidirek- tion" aan den Ring gereden en hebben er langen tijd met Schober geconfereerd. Het gevolg van deze bespreking was, dat Schober er in toestemde het hooge ambt te aanvaar den, doch hij wil tegelijkertijd president van politie blijven, net zooals enkele jaren gele den, toen hij ook gedurende elf maanden bondskanselier is geweest. Schober is een man, die boven de partijen staat en zelf tot geen enkele politieke partij behoort. Langen tijd is hij het mikpunt ge weest van allerhande aanvallen van de zijde van de socialisten, die weliswaar in het par lement een minderheid vormen, doch die het bestuur van de stad Weenen geheel in han den hebben. Een paar weken geleden eerst hebben de socialisten en Schober zich met elkander verzoend, zoodat er op het oogen- blik geen wrijvingen meer tusschen het hoofd orgaan van de politie en de socialistische heerschers in het Rathaus bestaan. Alle partijen stellen vertrouwen in hem en ook in het buitenland geniet Schober een uitstekende reputatie. Vice-kanselier Vaugoin. Hij werd op den 14en November 1874 te Perg, een klein plaatsje in Opper-Oostenrijk geboren, waar zijn vader een betrekking had als rijksambtenaar. Zijn grootvader was re gimentsarts geweest. Schober bezocht het gymnasium te Linz en studeerde daarna aan- de Weensche hoogeschool in de rechten en de staatswetenschappen. In het jaar 1898 werd hij ambtenaar bij de Weensche „Poli- zeidirektion". Onafgebroken is hij hier werk zaam geweest, gedurende den oorlog was hij de leider van de afdeeling staatspolitie en toen de president van politie ridder Edmund von Gayer in Juni 1918 minister van binnen- landsche zaken was geworden, werd Schober tot zijn opvolger benoemd. In den beginne voerde hij slechts den titel van „Hofrat", doch toen de omwenteling de republiek in het leven had geroepen en Schober trouw had moeten zweren aan den nieuwen staats vorm, werd ook hem op den 30en November 1918 de titel „Polizeipresident" verleend. De politie had af en toe bloedige gevechten met oproerige communisten te voereh, waarbij aan beide zijden dooden en gewonden zijn gevallen. In Juni 1921, toen het kabinet Mayr was afgetreden, verzocht- men Schober een nieuwe regeering samen te stellen, hetgeen hij deed. Op den 21en Juni werd hij tot bonds kanselier aan het hoofd van een neutraal kabinet benoemd. Onder Schobcrs kanselier schap werd het zoogenaamde Burgenland bij Oostenrijk ingelijfd. Alleen te Oedenburg, de hoofdstad van deze streek, moest men vol gens een overeenkomst op de conferentie te Genua een volksafstemming houden, met het gevolg, dat deze stad Hongaarsch bleef. Daarna werd een verdrag met Tschechoslo- wakije gesloten, dat echter niet in den smaak viel bij de groot-Duitschen. Het kabinet Schober trad daarop af. Sedert dien stond hij weer enkel en alleen als president aan het hoofd van zijn politiecorps, dat hij kra nig bestuurde en op uitstekende wijze heeft weten te drillen. Een paar maanden geleden vond in tegenwoordigheid van bijna alle buitenlandsche gezanten een groote parade van dit politiecorps plaats, dat thans uit en kele regimenten tot de tanden toe gewapende mannetjes bestaat, te zamen negenduizend man sterk. Nog maar al te goed herinneren de Wee- ners zich. hoe Schcbers politie op den be- ruchten 15en en 16en Juli 1927 het c-'-oedige oproer te Weenen waarbij het paleis van justitie in vlammen opging, heeft weten te onderdrukken. Vier politie-agenten zijn hier bij om het leven gekomen. Onder deelneming van de regeering en van het overgroote deel van de burgerlijke bevolking van Weenen werden zij ten grave gedragen. Schober wordt sedert dit oproer algemeen „der Retter Wiens" genoemd. In 1924 vond onder zijn voorzitterschap een groot internationaal politiecongres te Weenen plaats, ten gevolge waarvan een in ternationaal crimineel-politiecomité in het leven werd geroepen, waarvan Schober even eens de voorzitter is. Dit comité heeft o.a. in 1927 een bijeenkomst te Amsterdam gehad. Een der voornaamste werken, welke Scho ber en zijn nieuwe kabinet te wachten staan, is de doorvoering van een grondwetsherzie ning, waarin o.a. de macht van het staats hoofd, den president van de republiek op het oogenblik is dit Miklas zal worden vergroot. Tevens wil men een anti-terreurwet in het leven roepen. Schober is reeds bezig het nieuwe kabinet samen te stellen. Het heet, dat Vaugoin. die tot dusverre minister van oorlog was, vice- kanselier zal worden, zóodat politie en leger macht dus met elkander in de nauwste ver binding zullen komen te staan men zou reeds bijna van een militaire dictatuur kun nen spreken. De minister van landbouw Fö- dermayr zal waarschijnlijk zijn portefeuille behouden. Men had er niet op gerekend, dat de nieu we bondskanselier Schober zóó vlug een nieu we regeering in elkaar zou hebben getim merd. Wij hebben thans in Oostenrijk een uiterst merkwaardig kabinet gekregen, met mannen die een uitstekende reputatie niet alleen in Oostenrijk, doch in heel de wereld bezitten. Vlak onder, of eigenlijk naast Scho ber zien we den nieuwen vice-kanselier Vaugoin, die reeds sedert jaren en jaren mi nister van oorlog is geweest en dit- thans ook <nog blijft. De vice-kanselier blijft het mi nisterie van oorlog onder zich behouden, zoodat de twee voornaamste personen dei- nieuwe regeering de feitelijke uitvoerende macht absoluut in handen hebben. Schobers kabinet wordt daarom algemeen een kabinet van de „sterke hand" genoemd. De nieuwe regeering hoopt in staat te zijn de oproerige elementen in den staat in be dwang te houden en een eventueelen burger oorlog te kunnen verhinderen of een opstand onmiddellijk neer te slaan. Het vorige jaar in December is de oude president van de Oostenrijksche republiek, dr. Michael Hainisc'n, die acht jaren lang staats hoofd was geweest-, afgetreden om plaats te maken voor Wilhelm Miklas. Hainisch heeft zich in de stilte en eenzaamheid terugge trokken. Hij wijdde zich thans uitsluitend meer aan zijn wetenschappelijke studies en aan den landbouw, want hij bezit een mooi landgoed in de buurt van den berg Serame- ring ten zuiden van Weenen, waar hij o.a. een modelboerderij bezit, welke er zich op kan beroemen de koe in zijn stal te hebben staan, welke de meeste melk van alle koeien in Oostenrijk levert. Dit is de befaamde koe Bella. Men heeft nu dr. Hainisch weer aan de vergetelheid ontrukt door hem de portefeuille van handel en verkeer aan te bieden, welke hij onmiddellijk heeft aangenomen. Hainisch bevond zich juist op den akker om het werk van zijn personeel te controleeren, toen er een jongen van het landhuis naar hem kwam toegestormd met de mededeeling. dat men juist vanuit Weenen had opgebeld. Schober was aan de telephoon om te vragen, of het gewezen staatshoofd deel wilde uitmaken van het nieuwe kabinet. Hainisch liet onmiddel lijk zijn auto voorkomen, hij sprong er in, zooals hij was, en zoodoende zagen de Wee- ners hem opeens des morgens in een kort leeren broekje met bloote knieën, met een kort boeren jasje en met een hoedje met kwas van gemsbaard door de straten van hun stad wandelen. Denzelfden avond is Hainisch weer naar zijn landgoed terug gekeerd. Onderweg heeft hij een auto-ongeluk bijgewoond, dat geluk kig geen ernstige gevolgen heeft gehad. Zijn wagen vloog in de duisternis tegen de neer gelaten slagboomen van een overweg aan. Door een toeval bleef Hainisch ongedeerd. Hij is thans een-en-zeventig jaar oud. Tot minister van sociale werken had Schob» den pro-rector van de Weensche universi teit dr. Theodor Innitzer, uitverkozen. Deze bevond zich juist te Salzburg en moest van daaruit telegraphisch naar Weenen worden geroepen. Nóg verder weg zat de man dien Schober de portefeuille van onderwijs wilde aanbieden. Dat is namelijk een der beroemdste profes soren en chirurgen van de Weensche hooge school, prof. dr. Eiselsberg, die juist in Roemenië was. Hij reisde van Kroonstad in Zevenburgen naar de Hongaarsche hoofd M& «i 3 - jr^j stad Boedapest en hier kon men hem per telefoon in het hotel Hungaria bereiken. Professor Eiselsberg telt thans negen en zestig jaren. Hij werd op den 30en Ju'.i 1860 te Stt'lnhaus bij Wels geboren. Hij studeerde te Parijs en te Weenen in de medicijnen, hij werd assistent aan de beroemde Billroth- kliniek te Weenen, hij werd van hieruit naar de hoogeschool te Utrecht beroepen, waar men hem aan het hoofd van een chirur gische kliniek plaatste, en later ging hij naar Koningsbergen om in 1901 als opvolger van professor Albert de leiding van een kliniek te Weenen op zich te nemen.. Sedert acht tien jaren staat hij nu aan het hoofd van deze kliniek. Als geleerde geniet hij een internationale reputatie.' Nóg verder dan Eiselsberg zat en zit nog steeds professor dr. Redlich van Weenen vei-wijderd, dien Schober de portefeuille van financiën wil geven. Redlich toch is hoog leeraar aan een universiteit Jn Amerika. Men heeft hem een telegram gestuurd om hem te vragen, of hij naar Weenen wil terug komen om hier het ministersambt te aan- varden. Voorloopig zal Schober zelf dezen post waarnemen. Redlich schijnt heel' veel vrienden in Amerika en ook in Engeland te hebben en men schijnt van hem te verwach ten, dat hij in staat zal zijn een leening voor Oostenrijk in het buitenland te sluiten. De vroegere vicc-kanselier Schumy blijft in het nieuwe kabinet, waar hij de porte feuille van binnenlandsche zaken heeft ge kregen, de minister van Justitie dr. Slama blijft ook op zijn post, evenals de minister van landbouw Födennayer. Men verwacht van het nieuwe kabinet vooral, dat het een waarborg zal zijn voor de toekomst van het land, waarin gedurende de laatste tijden zooveel politieke woelingen hebben geheerscht. W. M. BEKAAR. 'T BERLIJNSCHE BANK SCHANDAAL. DE AFFAIRE-SKLAREK. DE ZAAK NOG TE REDDEN? BERLIJN, 27 Sept, (V.D.) De in staat van beschuldigde gebroeders Sklarek,- die door de advocaten Dr. Alsberg, Golnick en Dr. Max Jaffe verdedigd worden, hebben tot nu toe alleen toegegeven, dat zij een zeer groot crediet van de Stadtbank ter finan ciering van de loopende leveringen aan de stad Berlijn hebben opgenomen. De onder neming der K. V. G. zou financieel goed ge fundeerd znn. De verdediging gaat zelfs zoover om ae overheid te verwijten, dat zij achter haar aanklacht politiemotieven ver bergt. Per telegram is reeds gisteren de in New- York vertoevende Berlijnsche burgemeester van de affaire op de hoogte gebracht. BERLIJN, 27 September. (V.D.) Het bestuur der Berlijnsche Stadtbank heeft hedenmorgen opnieuw beraadslaagd ten aanzien van de Sklarekcredieten. Het ver wacht, dat het door enkele maatregelen als nog mogelijk zal zijn de verliezen der bank tot een betrekkelijk gering bedrag te beper ken. Voor het verdere onderzoek der affaire is een bijzondere commissie door het be stuur ingesteld. Voorts heeft de rechtbank te Berlijn-Cen- trum op voorstel van de Stadtbank een al gemeen vervreemdingsverbod voor alle on dernemingen der gebroeders Sklarek uitge vaardigd. BERLIJN, 27 September. (VJD.) Naar van bevoegde zijde wordt gemeld, hebben de gebroeders Max, Leo en Willy Sklarek een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De rechter van instructie heeft tegen hen en den boek houder, Lehman, bevel tot inhechtenisne ming uitgevaardigd. TACHTIG MENSCHEN DOOR KROKODILLEN OPGEGETEN. Van Inlandsche zijde vernam de „Borneo Post" dat in het gedeelte der Martapoerari- vier, stroomend door den kampong Benoa Anjer, Bandjermasin, het krokodillen-gevaar opnieuw ernstige afmetingen aanneemt. Het is weder zoo ver, dat na zonsondergang de bevolking de huizen niet meer durft te ver laten; de in dien kampong vroeger gebaande weg is reeds geheel in de modder wegge zakt; momenteel ontbreekt zelfs een voetpad. In dit gedeelte der hoofdstad van Zuid- Oost-Borneo zijn de krokodillen weder baas. Reeds vroeger zijn bij het bestuur twee re- questen ingediend met verzoek om hulp in den strijd tegen het krokodillengevaar, doch de bevolking mocht van bestuurszijde nog geen hulp verkrijgen. Nadat van Juli 1927 tot Juli 1928, dat is in een jaar tijds, alleen in het gedeelte der Martapoera-rivier, stroomend door den ge- isoleerden kampong Benoa Anjer 80, zegge en schrijve tachtig menschen, van den oever, van de batangs en uit prauwtjes door kro kodillen medegepakt en sedert spoorloos verdwenen zijn, is vorig jaar door de inwo- nenden van den kampong een razzia onder deze lugubere beesten gehouden, waardoor het aantal tijdelijk verminderd is. Nu evenwel hebben de krokodillen zich weder zoodanig vermenigvuldigd dat maatre gelen noodig zijn. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE OEGSTGEEST. EEN DOODE; EEN ERNSTIG GEWONDE. Zaterdagmiddag ongeveer vier uur had te Oegstgeest in de groote bocht van den Haag- schen straatweg een auto-ongeluk met doodlijken afloop plaats, meldt de Tdi. Van een drietal fietsers, komende uit de richting Oegstgeest, die daar ter plaat-se mid den op den weg fietsten, werd de heer A. S. uit Leiden gegrepen door een van den tegen- overgestelden kant komenden auto. bestuurd door den heer G. P. de Ry iver, uit Den Haag. S. kreeg een slag van de lantaarn, werd een eindweegs meegesleurd en tegen den grond geslingerd. Hij overleed bijna onmiddellijk. De auto was intusschdn nog iets doorge reden en kwam in een sloot terecht met het gevolg, dat De Reuver met het hoofd dooi de voorruit werd gedrukt. Ernstig gewond werd hij per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Het- stof felijk overschot van den heer S. werd naar het lijkenhuisje te Oegstgeest vervoerd- Willy en Leo Sklarek. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft het Commissariaat voor Buitenlandsche Zaken van de Sovjet-Unie berichten uit China ge kregen, waarin wordt medegedeeld, dat het Chineesche Opperste Gerechtshof Vrijdag in Charbin drie Russische staatsburgers, wegens sabotage tegen de Chineesche regee ring, ter dood heeft- veroordeeld. De terecht stelling zou Vrijdag worden voltrokken. De Sovjet-regeering heeft daarom besloten, door bemiddeling van den Duitschen gezant in Moskou, de Nankingregeering onverwijld een nieuwe nota te doen overhandigen. In deze nota protesteert de Sovjet-regee- rnifg tei sterkste tegen de executies van de drie Russische staatsburgers en verklaart, dat zij zich gedwongen ziet repressaille- maatregelen tegen Chineesche burgers in Ruslan.; te nemen. Het commissariaat voor buitenlandsche zaken constateert verder na drukkelijk, dat alle pogingen van de Sovjct- regeerinf om de rechtszekerheid van de Rus sische staatsburgers in Noord-Mandsjoerije te verbeteren, zonder gevolg zijn gebleven. Het commissariaat zal bovendien den Duit schen diplomatieken vertegenwoordiger ver zoeken over de terechtstelling van de 3 Rus sische staatsburgers een nauwkeurig onder zoek in te stellen. De nota zou in den afge loopen nacht zijn overhandigd. Het aantal gewisselde nota's tusschen Nan king en Moskou is legio. In iedere nota werd geprotesteerd en gedreigd. Voorloopig is het gelukkig daarbij gebleven. Waarschijn lijk omdat de Chineezen zoowel als de Rus sen genoeg omhanden hebben binnen de grenzen van hun rijk. China dreigt weer terug te zullen vallen in het moeras der ontbinding. In Moskou streeft Stalin naar de opperste dictatuur. Zoo juist vernemen we dat Tsjitsjerin (volks commissaris van buitenlandsche zaken) „om gezondheidsredenen" ontslag heeft gevraagd. I-Iij volgt het voorbeeld van Loenatsjarski (die schreef dat muziek nimmer een speci fieke uiting der „proletkult" kan zijn en daarvoor uit zijn ambt gezet werd) en moet helpen den kring van medewerkers, dien Stalin om zich getrokken heeft, te vernau wen. Uit tal van brieven en berichten uit Sov jet-Rusland blijkt bovendien, dat het Russi sche volk thans meer lijdt onder verdruk king, corruptie en armoede, dan het ooit onder het Czarisme gedaan heeft. De onder drukte groep is thans veel grooter, en om vat zoowel arbeiders als intellectueelen. En bij de knoet en Siberië schijnen zich nieuwe plagen gevoegd te hebben: algemeen pessi misme, energieloosheid,, doffe berusting, nij pend gebrek #n chaotische toestanden op moreel gebied. L. A. Wie zijn de Sklareks? De Sklareks zijn uit Silezië geboortig en komen uit een zeer eenvoudige omgeving. Tijdens den oorlog en inflatietijd hebben zij veel geld verdiend, maar gingen ais zoovele O.W.'ers lichtzinnig met de gemakkelijk ver diende marken om: renbanen- en speel- clubs waren de geliefdste verblijfplaatsen der gebroeders, aldus ht«; Hbld. Hoe meer zij verdienden, hoe ij deler zij werden en hoe sterker verlangend om in betere gezel schapskringen te worden opgenomen, dan waaruit zij oorspronkelijk kwamen. Om dit te bereiken smeten zij links en rechts met duizenden. De gebrs. Sklarek hebben in de Komman- dantenstrasse drie zaken; „Texlilgrosshan- del", „Kleide* verlriebsgesellschaft", cn „Herrenkleiderfabrik", waarin te samen honderd menschen werken. Joodsch-Arabisch conflict verscherpt? Naar uit Jeruzalem gemeld wordt, heeft de boycot der Arabieren tegen de Joden te Jaffa een zeer verontrustend karakter aan genomen. De gouverneur van Jeruzalem heeft de Joodsche en Aarabische kooplieden uitgenoodigd zich in tegenwoordigheid van den burgemeester en vertegenwoordigers dei- banken en van de Kamer van Koophandel uit te spreken. De gouverneur heeft eenige voorstellen gedaan, die door de Joodsche kooplieden zijn aanvaard- De Arabieren hebben zich nog niet over deze voorstellen uitgelaten. Men hoopt evenwel op deze wijze een einde te maken aan den boycot. Verder wordt gemeld, dat gedurende de laatste dagen weer incidenten hebben plaats gehad. Woensdagavond werd een Jood ge dood; voorts werd een Arabier ernstig ge wond langs den spoorweg gevonden. De algemeene indruk is, dat de verhouding tusschen de Joden en de Arabieren eerder verscherpt, dan verbeterd is en dat een terugtrekking van de Engclsche troepen nieuwe onlusten in het land tot gevolg zal hebben. De gearresteerde Japansche oud-minister Naar uit Tokio gemeld wordt, hebben naar aanleiding van het corruptie-schandaal van den oud-minister Ogawa nog eenige arrestaties van hoog-geplaatste ambtenaren plaats gehad. De indruk In Japan is zoo groot, dat men verwacht, dat baron Tanaka, de vroegere minister-president, zal aftreden als leider van de oppositie-partij. Japansche gedelegeerde ter a.s. ontwapeningsconferentie. TOKIO, 28 Sept. (Reuter.) De bladen melden dat Takarabe is aangewezen als lei der van de Japansche delegatie op de aan staande ontwapeningsconferentie. Dit be richt wordt van officieele zijde echter niet bevestigd. Een sensationeel proces te Nantes. Te Saint-Nazaire zijn drie en dertig per sonen uit Cayenne (Guyana) aangekomen, beschuldigd van medeplichtigheid aan den moord op het oud-Kamerlid Jean Galmot. Den 6en Augustus 1928 overleed Galmot in het hospitaal te Cayenne, en de doktoren stelden vast dat zijn dood aan het gebruik van arsenicum was toe te schrijven. De voornaamste beklaagde in deze zaak is de dienstmeid van Galmot, Adrienne Cernis. die men er van verdenkt arsenicum in een kop bouillon, welke zij voor Galmot had klaargemaakt., te hebben geworpen. Doch men vermoedt tevens dat ae vrouw het werk tuig is geweest van politieke tegenstanders van het slachtoffer, aldus het Hbld. In den loop der onlusten die volgden op den mooi'd op Galmot, werden nog tal van andere personen vermoord, o.a. een gemeen teraadslid, een lid van den conseil Général, en verscheidene ondergeschikte ambte naren. In het geheel zullen er dan ook 33 -'erdachten terecht staan, die allen bij moorden betrokken zouden zijn geweest. Het dossier der zaak weegt.... 127 kilo. De behandeling geschiedt voor de rechtbank te Nantes, daar de onrustige politieke atmos feer een behandeling te Cayenne niet ge- wenscht doet zijn. Voor den eersten keer In de annalen der justitie bestaat thans de mogelijkheid, dat de beklaagden, als burgers uit Cayenne naar Frankrijk gekomen, als bannelingen naar het bagno te Cayenne zullen worden teru^-. gezonden. Van links naar rechtsEx-bondspresident Hainisch. Bondskanselier Schober en de minister van Justitie Slama.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9