Weill Zoon Opening Winterseizoen HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 2 OCTOBER 1929 HET LORENTZ-MONUMENT TE ARNHEM. OPDRACHTEN VOOR EEN ONTWERP. Het Nationaal Lorentz-comité bericht ons het navolgende: Toen in den aanvang van dit jaar de gel den, die het Comité voor de verwezenlijking zijner plannen noodig had, nagenoeg bijeen waren, hee.ft het comité zich gewend tot de Nederlandsche Vereeniging voor Ambachts- en Nijverheidskunst, met het verzoek van advies te willen dienen omtrent den weg die zou moeten worden ingeslagen en gevolgd om tot de stichting van een monumentaal j gedenkteeken te Arnhem, tot huldiging van Lorentz' nagedachtenis, te komen. Nadat het College van Advies van ge melde Vereeniging, in samenwerking met de commissie van Voorlichting van den Bond van Nederlandsche Architecten een uitvoerig schriftelijk advies omtrent deze materie had ingediend, heeft het comité, in overeen stemming met dat advies besloten, aan een viertal Nederlandsche kunstenaars, en wel aan twee beeldhouwers en twee architecten, in den vorm van een zgn. meervoudige op dracht op te dragen, een ontwerp voor een dergelijk gedenkteeken te vervaardigen. Die opdracht, waarvoor met medewerking van de Permanente Prijsvraagcommissie een program werd samengesteld, is aanvaard door de navolgende kunstenaars: John Ra- decker, beeldhouwer te Amsterdam; L. O. Wenckebach, beeldhouwer te Noordwijker- hout; H. Th. Wijdeveld, architect te Amster dam; J. P. L. Hendriks, architect te Rotter dam, welke heeren op zich genomen heb ben voor 1 November a.s. een ontwerp voor een Lorentz-Monument bij het Comité in te leveren. Wat de plaats betreft, waar het monument te Arnhem zal worden opgericht, kan wor den medegedeeld dat daarvoor in overleg met B. en W. der gemeente Arnhem en met de betrokken kunstenaars, ernstig in aan merking komt een terrein, gelegen op den hoek van den Zijpendaalschen weg en den Sonsbeekweg, waar het fraaie geboomte van Sonsbeek een schitterenden achtergrond voor het te stichten monument zal opleve ren. CONGRES VAN DE NED. VER. VAN SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. De openingsrede. Maandagavond is het vierdaagsche congres van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor en Tramwegpersoneel geopend in de groote concertzagl van het N.V.-gebouw. Voorzitter is de heer P. Moltmaker, die de afgevaardig den een hartelijk welkom toeroept in het bijzonder den heer J. Oudegeest, die namens de S.D.A.P. aanwezig is en de heeren Kupers en v. d. Walle voor het N.V.V. In een uitvoerige rede vermeldt spr. een aantal gebeurtenissen van de laatste jaren. Tegenover betrekkelijk ondergeschikte din gen staat de geweldige groei en ontwikkeling der moderne arbeidersbeweging nationaal en internationaal. De I.T.F., onze hoop en ver trouwen bij dreigend oorlogsgevaar staat er schitterend voor. Het N.V.V. telt een kwart millioen leden en onze N.V. is het laatste jaar ruim duizend leden vooruitgegaan en heeft thans de 20.000 bereikt. Spr. wijst verder op de gelukkige samen werking tusschen de S.D.A.P. en het N.V.V. de uitbreiding der arbeiderspers en het re sultaat der verkiezingen voor de Eerste- en Tweede Kamer. Het spoorwegpersoneel zal een nieuwe R. D. V. krijgen aan welks voorbereiding reeds hard gewerkt wordt. Spr. roept tenslotte allen op zorg te dra gen dat dit congres een der allerbeste zal worden, die ooit door de N.V. zijn gehouden. „HET WITTE KRUIS". ALGEMEENE VERGADERING. Ondcf leiding van haren voorzitter, den heer A. W. Michels, hield de afdeeling Haarlem der Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" Dinsdagavond in het ge bouw „De Nijverheid", een algemeene verga dering. De verkiezing van twee bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren A. W. Michels en B. Brunink, leverde tot resultaat dat de aftredenden met algemeene stemmen verkozen werden. De heer Westendorp uitte zijn vreugde over de herkiezing van den voorzitter en de vergadering stemde hiermede door applaus in. Besproken werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering der Hoofdvereeni- ging. De heer Westendorp klaagde er over dat het Hoofdbestuur niet genoeg moeite doet om het Maandblad onder de leden te vor- spreiden. De heer Sarlet sloot zich hierbij aan. Mis schien zou de contributie bij voorbeeld met f 1 kunnen vermeerderd worden. De secretaris, Mr. L. G. van Dam, meende dat het orgaan niet interessant genoeg is voor de leden. Het bevat thans hoofdzakelijk huishoudelijke kwesties. De heer Modoo wees er ook nog op dat het blaadje vrijwel onbekend is. Daarop is ook op de laatste algemeene vergadering der Hoofd vereeniging de aandacht gevestigd. Het Hoofdbestuur is in dezen te zuinig. De voorzitter zeide dat het Maandblad geen afdeelingsniouws bevat. Stond dit er wel in, dan kon men van elkander leeren. Er is dus blijkbaar in de af deelingen ook dezelfde „doode geest" als in de geheele vereeni ging. Maar er kan in ieder geval op het Hoofd bestuur in dezen aandrang worden geoefend En bij de behandeling van de begrooting kan voorgesteld worden een post op de begrooting te zetten voor propaganda voor het Maand blad. Besloten werd dat de afgevaardigden ter algemeene vergadering genoemd voorstel zul len doen. In de vacature-pastoor Soepnel in het Hoofdbestuur zal door de afdeeling Haarlem de candiaatuur A. J. van Heemskerck Duker to Hilversum gesteund worden. Besloten werd verder dat de afgevaardigden ce reeds vroeger door de afdeeling Haarlem ingediende amendementen zullen handha ven, strekkende de voorstellen van het Hoofdbestuur niet aan te nemen: om de Hoofdbestuursleden voortaan dist-rictsgewijs te doen kiezen en om Hoofdbestuursleden te doen aftreden als zij 65 jaar zullen ge worden zijn. Tot afgevaardigden naar do algemeene ver gadering der Hoofdvereeniging werden aan gewezen de heeren Mr. L. G. van Dam en L. Modoo. De begrootingen voor 1930 werden goed gekeurd. De algemeene bdgrooting voor de afdeeling Haarlem werd in inkomsten en uitgaven vastgesteld op f 7944.68, die van de Wijk verpleging op f 6700. De begrooting voor de Badhuizen werd vastgesteld op f 36445.22. Bij de begrooting voor do wijkverpleging is gerekend op een derde zuster. He»; bestuur is dus thans gemachtigd, een derde zuster aan te stellen. Het kan nog zijn dat de benoeming van Oen derde zuster niet noodig blijkt. In de kascommissie werden benoemd de heeren J. M. Westendorp en J. J. Van Noppen. De rondvraag leverde niets bijzonders op, zoodat hierna sluiting dor vergadering volg- ONTHARDING VAN WATER. PLANNEN VOOR HET PROV. ZIEKEN HUIS BIJ SANTPOORT. Op de begrooting van het provinciaal zie kenhuis bij Santpoort is f 4000 aangevraagd voor een installatie voor het ontharden van het water. In de toelichting wordt gezegd: Naast de direct aanwijsbare voordeelen welke waterontharding oplevert, indien dat water niet alleen voor de wasscherij doch te vens als ketelvoedingwater wordt benut, staat tevens het indirecte voordeel dat de levens duur van het waschgoed aanmerkelijk wordt verhoogd. Zoo zullen de kosten van ketelbikken, welke momenteel rond f 500 per jaar bedragen, ge heel komen te vervallen, terwijl tevens het rendement der ketels hooger zal worden, als gevolg van het achterwege blijven van ke telsteenaanzetting. De ontharding van het waschwater zal eenerzijds een. vermindering in het verhruik van zeeppoeder tengevolge hebben, terwijl anderzijds de slijtage van het waschgoed, matig geschat, met 15 pet. zal afnemen, het geen een bedrag vertegenwoordigt van onge veer f 3.500.per jaar. De totale besparing wordt dus buiten het mindere verbruik van zeeppoeder op f 4000 geraamd, waartegenover de meerdere kosten aan rente en afschrijving benevens bedrijfsonkosten staan, welke bij een aanschaffingsprijs van ongeveer f 4000 van de installatie ongeveer f 500 per jaar zul len bedragen. De voordeelen zijn dan ook zoo voor de hand liggend, dat wij niet aarzelen, tot aan schaffing daarvan over te gaan. INENTINGSDWANG BIJ DE BROCKWAY. EN DE KARENZDAGEN. Naar aanleiding van het bericht, dat bij de Haarlemsche Brockway Busmaatschappij de chauffeurs verplicht zijn zich te laten in enten tegen alastrim, op straffe van ontslag, indien dit niet voor de»n 12den geschied is, wordt in chauffeurskringen de vraag geop perd, of bij een ongesteldheid, die het gevolg is van die inenting de z.g. Karenzdagen zul len gelden. De Karenzdagen zijn de eerfste dagen van de ongesteldheid, bij do Brock way zijn het er twee waarover geen zieken geld wordt uitgekeerd, dit om het lichtvaar dig wegblijven van werknemers tegen te gaan. AVij hObben bij de directie der Brockway- maetschappij geïnformeerd hoe zij de rege ling in dit geval denkt toe te passen. Namens de directie antwoordde men ons: Zeer soepel. Indien de ongesteldheid inderdaad een gevolg blijkt van inenting zal natuurlijk de billijkheid betracht worden. De pressie wordt uitgeoefend in het be lang van de chauffeurs zelf, in het belang van het reizend publiek en van de open bare gezondheidszorg. ORGELBESPELING in de Groote of St.-Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 3 October 1929, des namid dags van 34 uur, door den heer A. van der Horst. Programma: 1. Canzona, Andrea Gabrieli, 15101586. 2. Fantasia d klein plagaal, Jan Pitersz. Sweelinck 15621621. 3. Fantasia sopra „Ich ruf zu Dir. Herr Jesu Christ", Samuel Scheidt, 1587-1654. 4. Passacaglia d kl. t., Dietrich Buxtehude, 1637—1707. 5. Choralvorspiel, O Lamm Gottes, un- schuldig, Johann Pachelbel 1653-1706 6. Praeludium, Fuge und Ciaconna, Johann Pachelbel. 7. Toccata f-dur, Johann Sebast. Bach 1685—1750. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Berkhout, Zandvoortschelaan 59. armband, Bertholee, Vroomstraat 12. beursje; Jor- daan, Vrouwehekstraat 31. broche, Grillis, Celebssstraat 15, duif, Tjaden, Zuiderstraat 15, hoed. Nieuwenhuis. Nieuwegracht 10, herdershond, Prent Lange Heerenstraat 40 a. instrumentenzak, Nieman. Gasthuissingel 10, schildersjas; Kennel Fauna, witte kat, ge bracht door: Breems, Kinderhuisstraat 3, wit-zwarte kat, gebracht door: Bak. Zocher- straat 42, Bureau van Politie. Smedestraat, lantaarn; Rodenburg, Dr. Leijdstraat 25, portemonnaie met inhoud; Faure, Iordens- straat 38, rijwielbelastingmerk; v. d. Aar, Harmenjansstraat 90, idem; Vreeken, Gast huislaan 139, idem; Bergman, Korte Hee renstraat 23, idem; van Zalen, Vrouwehek straat 111. idem; Rodenburg, dr. Leijdsstraat 25, idem; Kroskinsky, Groote Houtstraat 123, rozenkrans; Beemsterboer, Nassauplein 6, sleutel; Spijkers. Leidscheplein 26 rood. sleu teltjes: Bros. Bakenessergracht 75 rood. tang; Herman. Westergracht 55. tabaksdoos, Boot. Zomerluststraat. 23. vulpen; Reis, Rol landstraat 10, wandelstok. DE OPHEFFING VAN DEN INKLARINGSDIENST TE IJMUIDEN. GAAT 1 NOVEMBER IN. De laatste dagen word van enkele zijden twijfel geopperd. dat de inklaringsdienst reeds met 1 November as. zou worden op geheven. Inmiddels is echter gebleken, dat de opheffing inderdaad op dien datum haar beslag zal krijgen. Een 14-tal rijksambtenaren van den buitendienst te IJmuiden, heeft n.L bericht gekregen, dat zij op 1 November a.s. naar elders zullen worden overgeplaatst en wel 13 naar Amsterdam en 1 naar Rotter dam. Zij zullen door 5 ambtenaren van eldors worden vervangen, zoodat het corps met 9 man verminderd wordt. JUBILEUM J. W. MARTIN Dinsdag herdacht de neer J. W. Martin, werkmeester der N. Z. H. T. M., den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij deze Maatschappij. 's Morgens werd de jubilaris per auto van zijn huis gehaald en gebracht naar de werk plaatsen der Maatschappij aan den Leid- schevaartweg te Haarlem, alwaar het gehee le werkplaatspersoneel en een groot aan tal ambtenaren aanwezig waren om hun chef te huldigen. Namens ae directie werd het woord ge voerd door den heer Ir. W. J. Burgersdijk, directeur der Maatschappij, welke den ju bilaris de gebruikelijke enveloppe met in houd overhandigde. Voorts voerden nog 't woord de heeren H. Meijer, chef der werkplaats en de techn. ambtenaar I. Kapteyn, welke laatste aan den jubilaris eenige technische werken over handigde namens een aantal ambtenaren, welke geen lid waren van het jubileum fonds B. Vrijdagavond a.s. zal de heer Martin ge lijktijdig met de andere jubilarissen, in het Brongebouw te Haarlem door het jubileum fonds gehuldigd worden. DE SLUISBOUW TE IJMUIDEN. HET PLAATSEN DER TWEEDE ROLDEUR. Van de drie groote deuren, waarmede de nieuwe sluis afgesloten wordt, is er één ge plaatst. Het belangrijke werk, dat verricht moet worden om het „sluisgebouw tot „sluis" te maken, n. h. het plaatsen der tweede deur, is thans in vollen gang. Van de twee op rails loopende rolwagens, die de deuren zullen voortbewegen is reeds één geplaatst en spoe dig hoopt men ook de tweede te kunnen stel len, waarna de deur op haar plaats gebracht kan worden en de sluis aan beide zijden kan worden afgesloten. Is dit gereed dan is er geen bezwaar meer tegen het weggraven van den laatsten dam, die het werk nog van de buitenhavens scheidt DE WERKLOOSHEID IN DE BLOEMBOLLENSTREEK. TE VEEL LOSSE ARBEIDERS. Verschenen is het rapport der commissie, ingesteld door de besturen van den land- en tuinbouwbond in het ressort Haarlem en den R.-K. Landarbeidersbond St. Deus dedit, welke commissie tot taak had, een onderzoek in te stellen naar de werkloosheid in de bol lenstreek en middelen te beramen om deze werkloosheid te bestrijden. Voor de werkgevers hadden in deze com missie zitting de heeren Adr. Goemans te Hillegom, J. Pijnacker te Lisse en P. de Groot Jzn. te Noordwij k; voor de werknemers de heeren A. J. Loerakker te Haarlem, C. v. d. Berg te Lisse en W. Mesman te Hillegom. Als voorzitter trad op mr. A. Tepe te Leiden en als secretaris C. van Baar te Haarlem. In tegenstelling met de industrie, waar tij bloei der ondernemingen de werkloosheid af neemt, neemt de werkloosheid in de bollen streek toe naarmate het bedrijf gunstiger is. De toenemende werkloosheid is een groot ge vaar voor het bedrijf en voor de geheele streek. Onder de oorzaken noemt het rapport in de eerste plaats de gewijzigde bedrijfsmethoden. Werd voorheen een belangrijk gedeelte van den grond „open" gehouden en dus des win ters bewerkt, thans is het „open" land om allerhande redenen belangrijk minder, zoo dat een aanmerkelijk gedeelte van den ar beid, welke vroeger des winters werd verricht, nu naar de toch reeds drukke zomer maanden wordt verschoven, met het gevolg dat des zomers meer losse arbeiders benoo- digd zijn, voor wie er des winters geen werk is. Blijkens de gegevens, van werkgeverszijde ontvangen, kon worden vastgesteld, dat ver hooging van het aantal arbeiders geen of geen noemenswaardige verhoogingen van uit gaven beteekende. Als vaststaand mag wel worden aangenomen, dat het opvoeren van het aantal losse arbeiders, zooals in de laat ste jaren onopgemerkt geschiedt, niet voor- deelig is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta. per regel INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cti. per regel. Bontwerkers Dameskleeder makers Barteljorisstraat 2628 Wij zullen gedurende de maanden October en November onze Mo. llen in onze salons toonen, gedragen door Mannequins134 LANGS DE STRAAT Formaliteit. „Nee," zei meneer van den Veeren tegen meneer van Doren op eenigszins heftlgen toon, „dien leeftijd ben ik te boven. Ik heb dat alles naar waarde leeren schatten en waardeeren en ik zeg je: het is een formali teit, een leege formaliteit, een nietszeggende formaliteit." En hij nam zijn hoed af, en boog diep voor iemand, die den anderen kant uitging en hem groette. „De directeur van de bank", legde hij be scheiden uit en keek met eenig medelijden neer op zijn vriend, die nooit door bankdi recteuren gegroet werd. „Ach Ja," vervolgde hij, „als je jong bent dan vind je zooiets leuk en dan voel je er misschien voor jezelf ook nog wat hartelijk heid ln maar dat verleer je gauw genoeg. En dan blijf je het wel doen Och ja. 't is een gewoontebeweging en de beleefdheid eischt het nou eenmaal maarDag, me neer van Wijnmaelen," en hij greep haastig naar zijn hoed en boog als een knipmes voor den juist passeerenden jonkheer van Wijn maelen. „Maar." hervatte hij weer. „ik ben ervan overtuigd, dat de menschen veel te veel hechten aau dergelijke omgangsvormen laatst nog was ehem! Von Mahnen, je weet wel van „De BeukhorsV', bepaald veront waardigd, omdat ik hem op straat niet ge zien had. Nonsens natuurlijk, volslagen non- ses! Ik hecht niet aan groeten, ik ben niet gesteld op gegroet worden of eenig ander eerbetoon ik geloof er niet aan ik haat het!" „Ach," zei peinzend meneer van Doren, „Ik weet 't niet. Een hoop menschen vinden het prettig en vijanden heb je altijd wel genoeg. Vrienden kan je altijd gebruiken." En hij dacht aan zijn kleine salaris, aan zijn zwakke vrouw en aan zijn versleten winterjas. Meneer van den Veeren keek hem bij die woorden eenigszins achterdochtig aan en nam overhaast afscheid. Den volgenden keer dat zij elkaar tegen kwamen groette hij niet. En meneer van Doren bleef staan en keek hem na en dacht: „De nietszeggende forma liteit!" W. T. „HET CREMERNIEUWS". Orgaan dor Kon. Letter!. Vereen. „J. J. Cremer". Wij ontvingen ter kennismaking het eer ste nummer van den eersten jaargang van „Het Cremernieuws", officieel orgaan van de Kon. Letterl. Vereeniging ,.J. J. Cremer". Redacteur is de heer P. de Wit, alhier. Het nieuwe maandschrift wordt geopend door officieele medcdeelingen van het be stuur, waarna een inleidend woord volgt van den vooratter van „Cremer", den heer W. Kruyshoop Jr., die er aan herinnert dat ge durende het seizoen 19311932 het gouden „Cremer"-jubileum zal gevierd worden. In verband hiermede is het wenschelijk dat er nauwer contact komt tusschen de leden on derling en dit contact hoopt men te bereiken door het nieuwe cluborgaan. „Nieuwe vriend schap (vooral onder de nieuwe, jongere le den) en een warm clubleven", is de leuze. Een andere leuze, die blijkt uit een door het bestuur onderteekend artikeltje, Is: „Werft nieuwe leden!" Het bestuur deelt mede dat bij wijze van propaganda op 11 October a.s., dus twee dagen na de éérste voorstel ling. in den Stadsschouwburg een reprise zal worden gegeven van .Ramon Tamello", de held van het witte aock, blijspel in drie be drijven van Henk Bakker, onder regie van den schrijver. Deze voorstelling zal gratis toe gankelijk zijn voor introducés. Tot slot een warm woord van aanbeveling van de redactie en een opwekking tot samen werking. (Onderstaande berichten zijn reeds in een deel van de vorige oplaag opgenomen.) DE ALGEMEENE BEGRAAF PLAATS. Verfraaiing van Mausoleum? het KLACHT OVER EEN HEK. Bij ons gemeentebestuur zijn zooals onze lezers weten plannen aanhangig om een nieuwe begraafplaats aan den Verglerdenweg ten Zuiden van den Slaperdijk, aar. te leg gen. De tegenwoordige aan de Kleverlaan- Schoterweg zal evenwel nog vele jaren in ge bruik blijven. Door het dempen van een sloot en ophooging van een laag-gelegen terrein, is weer voldoende begraafrulmte gewonnen om in de eerste 4 a 5 jaar aan de behoefte te kunnen voldoen. Het zou zelfs mogelijk zijn om nog meer terrein te winnen door de vijvers te dempen. Dan zou evenwel veel na tuurschoon verloren gaan. Bovendien is het de vraag of het terrein zonder afwatering kan. Op de nieuwe begraafplaats aan den Vergierdenweg is bij het maken der plannen van aanleg ook op een waterpartij gerekend. Toch zal van de zijde van het gemeentebe stuur wel alles gedaan worden, om zoo lang mogelijk met één begraafplaats te volstaan, want anders wordt het noodig om voor beide begraafplaatsen personeel aan te stellen. Want al wordt door den tijd de begraafplaats aan den Vergierdenweg opengesteld, dan zou het begraven ln eigen- en huurgraven aan de Kleverlaan-Schoterweg toch doorgaan. Daar staat ook het Mausoleum. Daarvan wordt niet zooveel gebruik gemaakt als bU de stichting verwacht werd. Het zou te over wegen zijn of het gewenscht Is het Mauso leum te verfraaien, in de verwachting, dat daar dan meer graven gehuurd zullen wor den. Uitwendig zou het gebouw opnieuw ge sausd kunnen worden, maar vooral Inwendig kan veel verfraaid worden om den kouden indruk dien het nu maakt, weg te nemen. Openbare Werken, blijkbaar uitgaande van de overweging, dat de exploitatie geen winst afwerpt, doet nu niet meer aan het gebouw dan strikt noodig Is. Als evenwel eenige dui- zende guldens uitgegeven worden voor ver fraaiing en vooral de gelegenheid voor het herdenken der dooden verbetert, dan ls er kans, dat ook de exploitatie-rekening gun stiger wordt. Het zal dan ook noodig zijn om in de na bijheid een bergplaats te maken voor ladders en ander materiaal, dat voor den dienst noo dig is en dat nu ln de grafkelders en onder het overstekende dak aan den voorkant van het gebouw geborgen wordt. Er moet nu toch op het terrein van de begraafplaats gebouwd worden, want op den hoek van de Klevcrlaan wordt een nieuwe woning met kantoortje voor den opzichter gebouwd. In verband met de verbreeding van den Schoterweg ls de sloot langs de begraafplaats gedempt en het Ijzeren hek verwijderd. De afscheiding bestaat nu uit eenige palen met prikkeldraad. Die toestand ls nu al maanden zoo. Binnenkort is te verwachten, dat Open bare Werken het maken van een nieuw hek zal aanbesteden. Dit had evenwel veel eerder kunnen plaats hebben. RADIO-TELEFOONGESPREKKEN MET INDIë. Met ingang van 7 October a.s. wordt de gelegenheid tot het voeren van radio-tele foongesprekken met Ned.-Indlë uitgebreid. Nieuwe spreekcellen worden dan ln ge bruik genomen te Leeuwarden Maastricht, 's-Hcrtogenbosch en Middelburg. In totaal nemen thans veertien spreekcellen aan het verkeer deel. Van genoemden datum af wordt tot nader bericht de spreektijd in het radiotelefoon- verkeer met Indië vastgesteld als volgt: op Maandag en Dinsdag van 13—16.30 uur; op de overige werkdagen van 11—14.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 7