BUITENLANDSCH OVERZICHT Fa. Gebr. BRAKEL HAARDEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 2 OCTOBER 1929 DERDE BLAD WOLDEMARAS AF Een snelle promotie en een snelle val. HOE DE DICTATOR OP ZIJ GEZET WERD „De IJzeren Wolf" T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De gewezen Litausche minister-president Woldemaras verklaarde aan vertegenwoor digers van de pers, dat meeningsverschillen in het kabinet geenszins zoo groot waren, dat een regeeringsveranderinga noodzake lijk geweest was. Hij heeft de hem aange boden portefeuille van Buitenlandsche Za ken geweigerd, omdat in kleine staten als Littauen de buitenlandsche politiek de be langrijkste aangelegenheid is en niet van het minister-presidentschap kan gescheiden worden. Zoo beschouwt hij ook de kwestie van het Memeiland, die zoowel invloed heeft op de betrekkingen tot Polen als op die tot Duitschland. Wanneer de minister van Bui tenlandsche Zaken niet tegelijk minister president is, kan hij niet binnenlandsch politieke maatregelen in overeenstemming brengen met de buitenlandsche politiek. Ook tegenover Polen behoeft de Litausche bui tenlandsche politiek de krachtige ondersteu ning van de geheele regeering en de open bare meening Daarom moet een staatsman, die de Litausche buitenlandsche politiek leidt een bijzonder krachtige positie hebben. Verder zeide Woldgmaras o.a., dat hij zon der twijfel een zekere verandering ver wachtte in de binnenlandsche en buiten landsche richtlijnen der Litausche regeering, aangezien politiek niet daarvan afhankelijk was, wat men wilde, doch van wat men kon. De mogelijkheid dat de betrekkingen tus- schen Litauen en Polen weer zouden worden aangeknoopt is niet uitgesloten, daar een zekere druk in deze richting op de nieuwe regeering niet zou uitblijven. Een innerlijke tweedracht zou de positie van de regeering verzwakken. Verder moet de oud-premier verklaard hebben, dat hij gedwongen werd om af te treden, door Smetana en diens helpers. Tij dens Woldemaras' verblijven in Genève werd in Litauen een politieke "actie tegen hem in touw gezet, die inderdaad goed ge slaagd is. De reden daarvan moet men zoeken in Woldemaras' gedrag. De oud-premier had zeer onhebbelijke dictatorsmanieren, die hem. zooals later bleek, echter over het hoofd groeiden. Hij stichtte geheime, hem ten dienste staande cellen in het leger, doch toen het op die cellen aankwam, bleek het, dat zij reeds bewerkt waren door de opposi tie. Woldemaras, de zoon van een schaapher der, heeft snel promotie gemaakt. Er is veel duisternis ten aanzien van de geschiedenis dier promotie. In ieder geval is zijn val ook zeer spoedig gekomen. Hij denkt er evenwel niet aan, om zich uit het politieke leven te rug te trekken. Voorloopig blijft hij de leider van een geheimzinnige vereeniging, die zich „De ijzeren Wolf" noemt. Ex-dictator Woldemaras zal nog wel van zich doen spreken. L. A. Hoe Berlijn bedrogen Werd. Terwijl het justitioneel onderzoek tegen de gebr. Sklarek wordt voortgezet, komen steeds meer details aan het licht omtrent het feit dat de overheud reeds voor twee jaren klachten ontvangen heeft over de Kleider Verwertungs Ges. en gebr. Sklarek. Uit de Widtschaftspartei was er toen reecis een ste mopgegaan die zeide dat de over heud de K.V G. veel te hooge prijzen betaalde zoo moesten mantels die b.v. in Berlijn in den groothandel voor 14,75 Mk. te koop waren met 3150 worden betaald. Nog meer critiek op Labour LONDEN, 1 Oct. (V.D.) De redevoering van den minister van werkloosheid, Thomas, op de conferentie der arbeiderspartij in Brighton werd vrij heftig becritiseerd door den vertegenwoordiger van den linker vleu gel Wheatley. Deze verklaarde zich bereid Thomas de gelegenheid te geven te bewij zen, dat het socialisme het kapitalisme beter zou kunnen doorvoeren dan het kapitalisme zelf. De indruk, alsof terzelfdertijd, dat Mac- donald met Amerika streefde naar een ont wapeningsovereenkomst, een Engelsch-Ame- rikaansche economische oorlog voor de deur stond, moest bestreden worden. Thomas antwoordde, dat hij de groote moeilijkheden van het werkloosheidspro- blee wel degelijk inzag. Hij wilde echter niet beweren binnen de twee eerstvolgende jaren werk te kunnen scheppen voor een millioen werkloozen; hij zou niet weten, hoe hij dit tot stand zou moeten brengen en hij geloof de ook niet, dat een andere regeering dit zou kunnen. Een arfkwaal van decemien kan niet in zoo korten tijd genezen worden. Al leen deel te nemen aan uiteindelijke oplos sing was mogelijk. Het verdere deel van de debatten van hedennamiddag was gewijd aan het nieuwe ontwerp voor de partij statuten. Er zullen drie klassen leden geschapen worden. De behan deling van dit punt werd voorloopig uitge steld. De conferentie werd tot Woensdag ver- Motie van wantrouwen tegen Severing. BERLIJN, 1 Oct. (V.D.) In den Rijksdag hebben aan het slot van de zitting van Dinsdag de afgevaadigden der Christ. Nat. Boerenpartij een motie van wantouwen In gediend tegen minister Severing, welke motie wordt gemotiveerd met de arrestatie van leiders van het „Landvolk" in verband met de bomaanslagen. Ook de nationaal-socialisten hebben voor eenigen tijd een motie van wantrouwen tegen den minister van binnenlandsche zaken ingediend. Shearer in de getuigenbank. Het culminatiepunt in het onderzoek der Senaatscommissie inzake de gedragingen van Shearer werd bereikt toen deze, „waarnemer en rapporteur" der Amerikaansche scheeps bouwers (tegen een bc'looning van 150.000 dollars) in de getuigenbank plaats nam. Shearer getuigde met die zekerheid en kalm te, die slechts het resultaat kunnen zijn van een lange ervaring. Do Amerikaansche ad miraal Rees, die de drievoudige vlootcon- ferentie van Genève van 1927 bijwoonde, ver klaarde dat alle gedelegeerden dor Vereenig- de Staten op genoemde ocnferentie eenstem mig streefden naar een billijk accoord tot het beperken van de vloten. Shearer verklaarde, dat geen enkel lid der delegatie te Genève den wensch koesterde, dat de besprekingen zouden mislukken en zeide, dat hij zelf nooit de pretentie had gehad, dat hij de conferentie had doen stran den. Hij was voor een Amerikaansch program van pariteit met de Britsche vloot geweest en had slechts zijn horsenen en bekwaam heid gebruikt „to make known facts". Shearer deelde verder mede, hoe hij in dienst was genomen door de scheepsbouw- industrie om naar Washington te gaan, ten einde actie te voeren in verband met ce Kruiserwet. Hij ontving S 7500 voor publici- teitswerkzaamheden en de scheepsbouwers waren, naar hij verklaarde, zoo verrukt over zijn werk te Washington, dat zij hem ver zochten voor S 25.000 naar Genève te gaan Hij ging op dit aanbod in. Aan Shearer werd ook nog gevraagd waar om de scheepsbouwmaatschappijen zijn con tract -zoo plotseling hadden verbroken. Shearer antwoordde dat er pressie was uitgeoefend door Kellogg (den toenmaligen minister van buitenlandsche zaken) die de Bethlehem Steel Corporation had gelast zich van hem te ontdoen daar anders het depar tement van justitie de actie der regeering zou hervatten om een bedrag van 15 millioen dollar, die in 1911 tegen de Bethlehem Steel was ingesteld. Fransche verdedigingswerken. Op een vraag naar den stand der verde digingswerken aan de Oostgrens heeft de minister van oorlog, Painlevé, den afgevaar digde Rollin schriftelijk geantwoord, dat het verdedigingssysteem den bouw van nieuwe wegen, spoorweglij nen en onderaardsche telefoonlijnen, alsmede het aanleggen van voorraadplaatsen van materiaal en munitie omvat Daarbij komen nog ae verbeterin gen aan de eigenlijke verdedigingswerken, die allereerst worden verricht in de streek van Met-z, aan den Rijn en in de Alpen. Ge deeltelijk betreft het hier ook nieuwe wer ken. In vijf jaar is het bouwprogram geheel afgewerkt. De kosten worden in totaal op drie milliard francs geraamd. BINNENLAND HET TWEEDE POSTVLIEGTUIG. WORDT GEDEMONTEERD EN TERUGGEZONDEN. 's-GRAVENHAGE, 1 Oct. Een nader be richt uit Set-ul (Siam) van de bemanning van het tweede postvliegtuig, dat, zooals ge meld, ter plaatse een noodlanding heeft moe ten doen, meldt, volgens de Tel., dat het moerassige terrein, waar het toestel zich be vindt, aan het vervoer ernstige moeilijkhe den in den weg legt. Daarom is besloten het vliegtuig te demon- teeren en naar Holland terug te zenden. De piloten zullen ook naar ons land terugkee- ren. De verdere postvluchten zullen gewoon volgens het programma worden afgewerkt. FRIESCHE BOERDERIJ AFGEBRAND. 120 KIPPEN EN EEN HOND VERBRAND ENGWIRDUM, 1 October (V.D.) Heden morgen omstreeks vie».- uur brak brand uit in de boerderij „Eigen Haard" te Oosternij- kerk (Friesland) bewoond door den heer G. Herema. De boerderij brandde geheel af, waarbij alles door de vlammen werd ver nield. 120 kippen en een hond kwamen om. Een groote hoeveelheid graan, hooi en aard appels ging verloren. De oorzaak van dezen brand is geheel onbekend. Verzekering dekt de schade. DE KLM. AGENTE VOOR DE ZEPPELIN- TOCHTEN. De tocht boven ons land uitverkocht. De KI.M. is hier te lande als gewoon agente aangesteld door de Hamburg-Ameri- kalijn, speciaal voor wat betreft de Zeppelin- tochten. Boekingen kunnen dus door hare bemiddeling plaats vinden. Voor den Zep- pelintocht op 10 October boven Nederland bestaat groote belangstelling; alle plaatsen voor dezen tocht zijn reeds uitverkocht. TYPHUS IN EEN GESTICHT TE ZUID-LAREN. In een der vrouwenpaviljoenen van de stichting „Dennenoord" van de „Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinni gen en Zenuwlijders in Nederland" te Zuid- Laren. waar ongeveer 1000 patiënten worden verpleegd, zijn verschillende gevallen van typhus geconstateerd. Er zijn onmiddellijk maatregelen genomen om verdere uitbrei ding te voorkomen. De toestand der patiën ten is bevredigend. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. SOPH1APLEIN 6 14 DE EDISON-LICHTWEEK. De voorbereidingen MINDER STROOMVERBRUIK? De voorbereidingen voor de Edison-Licht- week te Amsterdam, welke in de hoofdstad van 21 tot 26 October een waar lichtfestijn zal aanrichten, zijn in vollen gang. In de Militiezaal wordt druk gewerkt aan de ad ministratieve en technische voorbereiding. Voorts is er een soort showroom ingericht, waar particulieren, die aan de Lichtweek willen deelnemen, ook in figuurlijken zin hun licht kunnen opsteken. In de Militiezaal kan men thans ook de ontwerpen bewonderen voor de verlichting van verschillende straten en gebouwen, die thans definitief zijn goedgekeurd. Reeds heb ben vele particuliere personen en instellin gen overleg gepleegd met het comité inzake ontwerpen van boot- en auto-verlichting, waarmee zij aan het water- en auto-corso zullen deelnemen. De brandweer heeft thans definitief haar medewerking toegezegd bij een waterlichtspel, dat op den Amstel door de drijvende stoombrandspuiten „Jason" en „Jan v. d, Heyde" zal worden vertoond. Ge durende de Lichtweek zullen de afdeellngen Nieuwe Kunst, de Eerezaal en de „Nacht- wacht"-zaal van het Rijksmuseum worden verlicht en voor het publiek opengesteld. De feestweek wordt Maandagmiddag 21 October geopend door den bekenden beiaardier, den heer Vincent, die op het Paleiscarillon een programma van aan het licht gewijde liede ren ten gehoore zal brengen. Door de medewerking van militairen vlieg- dienst en K.L.M. zal het lichtfeest niet alleen te water en te land, maar ook in de lucht gevierd worden- En dit alles zal in het teeken staan van Edison's uitvinding, die haar gouden jubileum viert. Natuurlijk ontbreekt in de Militiezaal een model van Edison's eerste gloeilamp niet, terwijl wij bovendien een overdruk zagen van „The New York Herald" van 21 Decem ber 1879, welke als primeur een uitvoerig artikel over Edison's uitvinding publiceerde. Dat de hoofdredactie van genoemd blad de activiteit van haar medewerker niet naar waarde wist te schatten blijkt wel uit het feit, dat de betrokken verslaggever den dag na de publicatie met ontslag werd bedreigd omdat hij zulken „onzin" in de krant had gezet. De Lichtweek wordt behalve in Nederland, ook in Italië, Spanje, Japan en in Ned. Indie gevierd. Zoo grootsch als de zaak echter in Amsterdam wordt opgezet pakt men de zaak in het buitenland niet aan. Bij de buiten landsche reisbureaux komen dan ook thans reeds aanvragen binnen voor excursies naar Nederland. Ook in het land is de belangstel ling zeer groot. De Gemeente Electriciteitswerken zullen natuurlijk de handen vol werk hebben- On danks het groote stroomverbruik voor de extra-verlichting was dr. Lulofs, directeur der G.E.W. van meening, dat het totale stroomverbruik te Amsterdam gedurende de Lichtweek niet belangrijk zal stijgen,misschien zelfs wel dalen, aangezien de ervaring heeft geleerd, dat het publiek bij dergelijke ge beurtenissen zooveel uithuizig is, dat het stroomverbruik in de huizen belangrijk daalt. EEN FATALE RING. VELE MALEN GESTOLEN, EN WEER TERUG GEVONDEN. Jaren geleden heeft een bewoonster van de Zaagmolenstraat te Rotterdam op straat een kostbaren ring gevonden. De ring, die een waarde heeft van ongeveer 300, is van platina en draagt 8 diamanten en een parel. De juffrouw heeft van haar vondst aangifte gedaan bij de politie, m3ar er heeft zich nooit een eigenaar gemeld. De juffrouw heeft sedert dien den ring gehouden, maar het heeft er veel van, of zij met den ring het noodlot in haar woning heeft gekregen. De ring wordt beschouwd als de familieschat en alle familieleden hopen eens den ring te erven. Over het kleinood is dan ook al veel twist in de familie geweest. Maar dat is nog niet het ergste. Sedert dat de juffrouw den ring in haar huis heeft, komt zij telkens op het politiebureau aan den Bergsingel aan gifte doen van diefstal van den ring. En even zoovele malen vindt de politie den ring in een of ander pandhuis terug, beleend door den dief of de dievegge, die steevast een lid van de familie van de juffrouw is, en om de eer van de familie trekt de juffrouw dan haar klacht maar weer in. Nu eens is het de dochter, dan weer de broer, een zwa ger of een neef, die. in geldverlegenheid ver- keerend, den ring uit het kastje wegnam cn beleende. Vele pandhuishouders in het Noorden van Rotterdam kennen den noodlottigen ring en hun tarief is onveranderlijk op 15 vastge steld. Telkens als de ring weer was opge spoord. heeft de juffrouw het pand Inge lost. Hoe vaak zij op die manier al 15 plus rente heeft betaald, is niet meer na te gaan. Dezen keer is het weer een schoonzoon geweest, die van den familieschat gebruik heeft gemaakt, om een tijdelijk gebrek aan vlottende middelen aan te zuiveren. Ook nu is, de traditie getrouw, de ring weer ingelost en de klacht ingetrokken, aldus de N. R. Crt. UIT HET APEN-PARADIJS ONTVLUCHT. Tijdens de kermis te Venlo zijn vijf apen ontsnapt uit het paradijs der apen. Tijdens de oefening in gymnastiek wist één zich uit de reuzenzwaai aan den rekstok over de hoofden van het publiek naar buiten te slin geren, welk voorbeeld door vier andere apen gevolgd werd. meldt de N. R. Ct. Vier van de dieren zijn den volgenden dag evangen op zolders van omstaande huizen, doch een vijfde heeft men nog niet kunnen pakken. De ondernemers zijn vertrokken met achterlating van den vluchteling, die geheele wijken in de stad op stelten zet, door over de daken bezoeken in de hulzen af te leggen en van zijn verheven zitplaats af. stukjes kalk, en vuil uit de dakgooten op de menschen in de straat te werpen. Ver schillende personen hebben 's avonds, toen zij naar bed wilden gaan den ontsnaoten aap van hun bed zien springen. De jeugd heef', groot vermaak in den over den dakgoot kij kenden, blazenden en gezichten trekkendon aap. DE JONGSTE VOLKENBONDS-RESULTATEN. Geneefsche balans. (Van een bijzonderen correspondent). Gedurende het commissiewerk ln de Vol- kenbondsstad heb ik gezwegen ten einde het geschikte moment af te wachten, waarop, na afloop van dien arbeid en van de daarop door de Vergadering genomen besluiten, de reke ning het best zou kunnen worden opge maakt. De lezers treffen nu ln dezen brief den Ge- neefschen balans aan. Dat klinkt erg mate rialistisch. doch tenslotte moet men niet ver geten, dat de Volkenbond en zijn resultaten er alleen maar bij gebaat kunnen zijn, wan neer men een zuiver nuchteren maatstaf aanlegt bij de beoordeelLng van de waarde, die Genève bezit. Welaan, als ik dan in korte trekken zou willen samenvatten hoe ik dit keer den balans lees. dan moet ik conste.tee- ren, dat aanvankelijk de winst zeer groot beloofde te worden, dat echter naderhand eenige posten tegenvielen, maar dat tenslotte een voordeelig saldo van niet geringe betee- kenis aanwezig is, ook al zijn nog niet alle uitstaande vorderingen absoluut zeker. Uit het bovenstaande kan men dus opma ken, dat ik ter Assemblee na de eerste bui tengewoon gunstige gebeurtenissen een da ling heb meenen te kunnen waarnemen. In derdaad, toen de commissies aan het werk waren get-ogen. begon de boel minder te vlot ten. Dat lag niet aan de commissies, maar aan het feit. dat nu verschillende moeilijk heden rezen, die eerst op den achtergrond waren gebleven. Toen b.v. bij het bestudeeren van het voor stel inzake een conventie tot verleening van financieelen bijstand aan een aangevallen staat, bleek, dat er in deze materie nog ver schillende voetangels en klemmen voorkwa men. lieten vooral de staten, die al onmid dellijk voor heel het begrip bijstand eeniger- mate terugdeinzen niet achterwege de be zwaren breed uit te meten. Een en ander leidde er toe. dat men dit keer nog niet. ter stond de conventie aannam, doch het betref fende ontwerp voor nieuwe studie aan het financieele Volkenbondscomité en aan de commissie voor arbitrage cn veiligheid terug zond. Uiterlijk het volgend Jaar ter Assem blee of vóór dien, op een speciaal te beleg gen conferentie, zal dan de vrucht dier studie moeten worden aangenomen. Dan was er het Engelsche voorstel tot wij ziging van het Handvest om het te doen aanpassen bij het Kellogg-verdrag. Ook dat werd commissoriaal gemaakt, ook hier dus uitstel. Nu ware het intusschen heel onrecht vaardig op grond hiervan te concludeeren, dat dus de Vergadering niets heeft opgele verd en zij haar heil in aanhouden en uit stellen zocht. Tenslotte moet men niet ver geten, dat het dikwijls niet aangaat van he den op morgen verstrekkende besluiten te nemen en dat men er meermalen beter bij gebaat is de „voors" en „tegens" goed te we gen en te wikken, dan dat in een hoerastem- mlng iets ter Assemblee wordt aangenomen, wat later toch geen instemming van de Re geeringen en Parlementen blijkt te kunnen verwerven. Er zijn lieden, welke ook met diepe teleur stelling gewag maken van de beraadslagin gen, die er in de derde commissie in zake de ontwapening hebben plaats gevonden. In derdaad, het begon er met een zekere forsch- heid. toen Cecil te kennen gaf. dat de voor bereidende commissie voor de ontwapenings conferentie spoedig allerlei, belangrijke pun ten, die zij in het voorjaar had uitgescha keld, toch nog in een ontwerp-conventie moest trachten te brengen, waardoor deze zeker meer zou beteekenen, dan thans het geval is. Dit voorstel van Cecil, die o.m. be pleitte toch ook nog de wapenvoorraden, de geoefende reserves enz. in een conventie te betrekken, ontmoette heel wat verzet bij hen, die Juist hadden weten door te zetten, dat Engeland or mee genoegen nam. dat deze» punten niet zouden worden aangeroerd. Gij kunt op het. in April ingenomen standpunt niet meer terugkomen verweet men Cecil en ook onze landgenoot Loudon, voorzitter der voorbereidende commissie, gaf te verstaan van heropening van de in het voorjaar ge houden discussies nieuwe vertraging in zake liet bijeenroepen eener ontwapeningsconfe rentie te duchten. Het was de bekende Griek- sehe afgevaardigde Politls. die een uitweg vond, door een motie voor te stellen, waarin alleen op spoedige bljecnroeping der voorbe reidende commissie werd aangedrongen en men erkende, dat er over en weer concessies gedaan moesten worden. Mede doordat Cecil op het laatst zijn eigen voorstel al heel slap verdedigde, raakte dit van de baan en ver- eenigde men zich met het voorstel Politis. Een ding moet ik in dit verband nog opmer ken. De houding van onzen 'andgenoot Lou don werd door velen niet bewonderd. Van een Nederlandsche gedelegeerde had men een an dere redevoering verwacht en een ander op treden dan van den man, die uit te ver gaan de zorg-voor de door hem voorgezeten com missie. stelling nam. en dat wel als eerste, tegen het voorstel van Lord Robert Cecil. Deze nam hem er dan ook fijntjes tusschen. toen de heer Loudon den volgenden dag een ln menig opzicht anderen toon aansloeg en nu onderstreepte te spreken als gedelegeer de van Nederland. Heb ik het wel, dan had zijn eerste speech ook op onze eigen delegatie een verrassenden indruk gemaakt en zou men daar aan een ander optreden de voorkeur ge geven hebben. Het ware beter geweest, zoo onze afvaardiging te voren de maatregelen getroffen had. waardoor hetgeen nu was geschied geheel en al vermeden had gewor den. In eerste instantie had men onmiddel lijk Nederland's oordeel cn niet dat van den voorzitter der voorbereidende commissie moe ten hooren, die feitelijk zijn twee functies wat dooreenhaalde. Van de positieve en directe resultaten, wel ke de Septcmber-bijeenkomst te Genève op leverde is zeker wel de belangrijkste de toe treding op zoo groote schaal tot de verplich te rechtspraak van het- Hof. Juist onder de gedelegeerden van de kleinere landen, heb ik groote vreugde over dezen vooruitgang kun nen constateeren. In hun midden heerschte de opvatting, het bleek mU uit gesprekken met verschillenden hunner, dat dit keer de groote mogendheden in tal van opzichten, met Engeland en Frankrijk als gangmakers, getoond hadden de goede richting met fris- schen moed en nieuwen ijver te willen in slaan. Het is natuurlijk heel goed een open oog te hebben voor de minder goede zijde van hetgeen er ln Genève geschiedt, de eerlijkheid reeds gebiedt te erkenen, dat in toch waar lijk zeer korten tijd ontzaggelijke vorderingen zijn gemaakt. De tiende Assemblee heeft daar toe. ook al blijft er te wcnschen over en al hokt het met name nog op het stuk der ont wapening. in belangrijke mate medegewerkt. Bovenal is het gevoel van rechtszekerheid toegenomen, juist, dank zij de „run" op de facultatieve verplichte rechtspraak. Daarmee moet op den duur de kans op meerdere be reidwilligheid met betrekking tot vergaande vermindering van bewapening stijgen, let wel op den duur. want juist hier malen nu eenmaal de molens van Genève zeer lang zaam. Dat geve aanleiding tot onvermoeid ijveren van hen. die nog niet voldaan zijn, het mag echter niet verleiden tot een onver antwoordelijk vredesdefaitlsme, dat vroeger al, en thans opnieuw, zoo terecht door een man als Brland in zeer scherpe en Juiste be woordingen gelaakt werd. Dr. E. v. RAALTE. HET MAANDBLAD „NU". Opgenomen in „Den Gulden Winckcl". De rechten van uitgave op het tijdschrift „Nu" zy'n overgedragen aan de firma A. J. G. Strengholt en Allert de Lange te Amster dam. uitgeefster o.a. van „Den Gulden Win- ckel". De nieuwe eigenaren zullen „Nu" niet lan ger als afzonderlijk tijdschrift laten bestaan, doch het opnemen in het geïllusteerde maandblad „Den Gulden Winckel", een en ander met ingang van 1 October 1929 meldt het Hbld. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL. Het congres van de N.V. in Utrecht. In de Dinsdag te Utrecht voortgezette ver gadering der Ned. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel werden de verslagen van den secretaris en den penningmeester over de ja ren 19271928 aan de orde gesteld, waarbij tevens het beleid van het hoofdbestuur ter sprake is gebracht, meldt het Hbld. Amsterdam oefende o.a. felle critiek ten aanzien van den Personeelraadde afge vaardigde verklaarde een permanente sa menwerking in dezen Raad zeer onge- wenscht, omdat er niets door bereikt wordt oin belangrijke aangelegenheden. De ban den moeten dan ook zoo spoedig mogelijk worden verbroken, want het eenige resultaat is nul komma nul. Ook over de wijze waarop de organisatie en met name het hoofdbestuur heeft deel genomen aan de huldiging van den heer Kalff bij diens aftreden, was spr. zeer onte vreden. Hij wilde hier den heer Kalff niest als mensch beoordeelen, maar uitslui tend in hem het directielid der Nederland sche Spoorwegen zien. Utrecht opperde vooral bezwaren tegen het financieel beleid. De vereering van lei ders van bedrijven, vervolgde de afgevaardig de. past niet in het principe van den klasse- strijd, al kunnen wij bedrijfsleiders waar- dweeren om hun omgang met het personeel. De heer B. P. A. Landkroon, de bonds- penningmeester, beantwoordde in eerste instantie do opmerkingen. Onze organisatie, aldus spr., is de moeilijkheden van de laatste jaren, bouw van het N.V. Huis, staking Zut- phen-Emmerlk, te boven. De zuivere winst in 1927. na aftrek van den verliespost voor het N. V. Huis, bedroeg c.a. f 27.000; in 1928 f 32.000 en voor 1929 is een winst geraamd van f 60.000. Spr. deelde voorts mede, dat de zuivere exploitatiewinst van het N. V. Huis in 1927 f 4500 bedroeg. Echter moest een bedrag van f 21.000 op het gebouw worden afgeschreven, zoodat deze winst, mede door enkele andere fac toren beïnvloed, verkeerde ln een verlies post van f 31.000. Overigens is de financieele toestand van de organisatie binnenkort weer van dien aard, dat hij gelijk staat met dien van vóór 1925, dus voor den bouw van het N. V. Huis. ALASTRIM. net beloop der ziekte in de vorige week. In de week van 22 tot. en met 28 Sept. zijn ln de gemeente Rotterdam waargenomen vijf ziektegevallen en vier sterfgevallen. Van 1 Sept. af kwamen voor 77 ziekte- en elf sterf gevallen. Sedert het eerste waarnemen der ziekte te Rotterdam zijn aldaar gemeld 282 ziekte- met 16 sterfgevallen. Als voorgekomen in de gemeente Delft wer den gemeld 51 gevallen, zoodat het aantal se dert 1 Sopt. aldaar waargenomen gevallen 183 bedraagt zonder sterfgevallen. Voorts zijn in dezelfde week de volgende gevallen ln andere gemeenten waargenomen: Hilversum 1. Amersfoort 1. 's-Gravenhage 1, Hellevoetsluls 1. Hilligersberg 1. Noord wijk 1, Pijnacker 5, Rijswijk 2, Schiedam 1, Barne- veld 1, totaal 15 ziektegevallen. Totaal-generaal voor de maand September 310 ziekte- en 11 sterfgevallen. 7 nieuwe gevallen te Delft. Te Delft zijn Dinsdag 7 nieuwe gevallen van alastrim vastgesteld c OhZE GROENTUE.5 Dirs5DAG DOMDE.RDAG ZATERDAG =1 REIZIGER UIT EEN TREIN GEVALLEN? Een dame, die Zaterdagavond met den laatsten trein van Utrecht naar Lelden reis de, merkte in een coupé een man op, die door zijn zonderling gedrag haar aandacht trok. Toen zij even later, tusschen Alphen en Leiden, door den wagon wandelde, stond de deur van de coupé waarin de man gezeten had. open. Hij zelf was toen echter verdwe nen en op dc bank lag een ongemerkte hec- renzakzock. Daar zij vermoedde, dat hij uit den trein gesprongen was, deed zij aangifte bij de politie te Leiden, die de lijn tot Alphen afzocht. Evenwel zonder resultaat, meldt de Tel.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9