BUITENLANDSCH OVERZICHT DE BRITSCH-RUSSISCHE OVEREENKOMST NIEUWE ONLUSTEN IN PALESTINA. BRIEVEN UIT BERLIJN. SPORT EN SPEL HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 3 OCTOBER 1929 DERDE BLAD Henderson in Brighton. Onfortuinlijk Engeland. (Van onzen correspondent). T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Naar uit Moskou wordt gemeld, publiceert de Sovjet-pers het resultaat der besprekingen tusschen Henderson en Dowgalewski. De bla den „Iswestia" en „Brawda" verklaren, dat de onderhandelingen geheel ten gunste» van de Sovjet-Unie zijn verloopen. De eisch van Rusland,om de diplomatieke betrek kingen zonder tegenprestatie weer te her vatten, zou zijn Ingewilligd. De Raad der Volkscommissarissen hield een bijeenkomst waar de plaatsvervangende commissaris voor buitenlandsche zaken, Lit- winof, een uiteenzetting gaf van den loop der onderhandelingen met Engeland. Naar hij verklaarde, is het welslagen hiervan als een succes voor de Sovjet-Unie te beschouwen Met het oog hierop kan men hopen, dat ook de economische betrekkingen, alsmede andere politieke kwesties nader geregeld zul len worden. Gezien de tusschen Rusland en China bestaande spanning, kan het herstel der betrekkingen met Engeland niet anders dan met een gevoel van verlichting worden begroet. Leest men de Engelsche pers-commentaren, dan moet men onmiddellijk herkennen, dat de Russc'n weer leelijk aan het overdrijven zijn, als zij beweren, dat het herstel der betrekkingen bereikt is zonder offers van Sovjet-zijde. Dat is nonsens. Vooral op het punt van de propaganda één der hoofd zaken toch van de Russische Internationale politiek zal Moskou zich koest moeten houden. Op het jaarlijksch congres te Brighton der Labour-party heeft Henderson zijn rede over de buitenlandsche politiek voortgezet. Wat betreft do betrekkingen tot Rusland zeide hij slechts, dat de regeering volledige in lichtingen zal geven wanneer het Lagerhuis weer bijeengekomen is. Overgaande tot de ontwapeningsonderhan delingen zeide hij, dat de Engelsche regeering hoopt, dat in de naaste toekomst ook Frank rijk, Italië en Japan tot de Vlootovereen- komst zullen toetreden, ten einde alsdan' het gansche vraagstuk op een conferentie van vijf mogendheden tot oplossing te kunnen brengen. In geestdriftige bewoordin gen wc»kte bij de toehoorders op, dit jaar de gedachte der ontwapening te doen zege vieren, opdat de voor den wapenwedloop be- noodigde enorme sommen voor beter doel einden zullen kunnen worden aangewend. Ten aanzien van de speciale vraagstukken, zeide Henderson dat zijn regeering niet van zins is het Britsche mandaat in Palestina prijs te geven, hetgeen echter niet luitsluit dat de in de Balfournota belichaamde poli tiek grondig veranderd zal worden. Ook de politiek in het Irak-gebied is gericht op de innigste samenwerking met de binnenland- sche instanties. Engeland is bereid alles te doen, wat er toe leiden kan Irak zijn volle souvereiniteit terug te geven en na verloop van tijd zijn toetreding tot den Volkenbond te begunstigen. De laatste dagen hebben wederom her haaldelijk aanslagen op Joden plaats. In het geheele land heerscht een paniekstem ming, zoodat de militaire macht versterkt is, speciaal in Jaffa waar twee Joodsche ar beiders op straat werden gedood. De stad Safed heeft door de plunderingen 3 millioen gulden schade geleden. Zou de misère in Palestina wederom beginnen? Hierboven kan men Henderson's verklaring lezen, dat de Britsche regeering er niet aan denkt het mandaat in Palestina prijs te geven Maar zij zal toch iets moeten doen. Enge land legt geen e»er in met Engelsch-Indië, Palastina, Irak enz L. A. Het beheer der Intern. Bank. Aan de Banque de France is mededeeling ontvangen, dat Jackson Reynolds, de presi dent van de First National Bank of New- York en een van de beide Amerikaansche gedelegeerden in de commissie tot voorberei ding van de Bank voor Internationale Beta lingen het voorzitterschap dezer commissie heeft aanvaard. Reynolds wordt morgen middag te Parijs verwacht en zal zijn reis naar Baden-Baden onmiddellijk voortzetten, aldus de Tel. Het trekt de aandacht, dat Rey nolds. die ook directeur is van de Federal Re serve Bank te New-York, het voorzitter schap der commissie heeft aanvaard, in weerwil van het door de Amerikaansche re geering uitgedrukte verlangen, dat de Fe deral Reserve Bank zich zal onthouden van officieele deelneming aan het beheer der Internationale Bank. Engelsche bladen over de overeenkomst met de Sovjets. LONDEN. 2 October. (V. D.). Het bericht van de met den Russischen gezant Dofgalefski bereikte overeenkomst wordt nog selchts door een klein deel van de bladen besproken. Alleen de Daily Telegraph besDreekt uitvoerig deze kwestie en oefent kritiek op Henderson, die niet vastgehouden heeft aan den eisch, dat eerst overeenstem ming op alle punten met Rusland moest worden* bereikt, voordat tot de benoeming van ambassadeurs zou worden overgegaan. Door de voorloopige overeenstemming blijft alles aan de toekomst overgelaten en het staken der communistische propaganda is even onwaarschijnlijk als het overgeven van de regeeringsmacht- door de machthebbers te Moskou aan een nieuwen tsaar. Dezelfde verandering van houding die de Manchester Guardian in Henderson prijst, rechtvaardigt volgens sommige groote con servatieve bladen, de grievendst-e woorden aan zijn adres. Daar de Russische onder handelaar volgens berichten aan Hender son een onmiddellijke garantie tegen propa ganda heeft gegeven, is althans een der Brit sche voorwaarden, een der voornaamste, voor hervatting formeel vervuld, al is het misschien wel wat optimistisch van de Man chester Guardian om aan te nemen, dat de Rus die waarborgen niet alleen voor zijn re geering, maar ook voor de Derde Internatio nale heeft gegeven, die volgens de Sow jet- regeering altijd van haarzelf gescheiden moeten worden. Henderson over Palestina. De minister van Buitenlandsche Zaken Henderson hoeft op het Labour-congres te Brighton gesproken over den toestand in Palestina, waar de rust, naar hij verklaarde thans hersteld is. De burgerlijke autoriteiten zullen de schuldigen, onverschillig wat hun nationaliteit en waardigheid is, voor het ge recht dagen. Henderson verklaarde voorts, dat de regeering in het geheel niet voorne mens is, de kwestie van het Britsche mandaat in Palestina aan een nieuw onderzoek te onderwerpen. Er is geen sprake van wijziging van do politiek uiteengezet in de verklaring van lord Balfour, welke de instelling beoogde van een nationaal tehuis voor de Joden in Palestina. Deze politiek was en zal immer onderworpen blijven aan de voorwaarde dat de religieuze en burgerlijke rechten van alle bewoners van Palestina, ten allen tijde af doende zullen worden beschermd. DE ENGELSCHE RADIO TENTOONSTELLING. (Van onzen Londenschen correspondent) Op den Zaterdagavond voor de opening van de Radio-Tentoonstelling, die Maandag plaats had, kreeg de onderneming den zegen van den Eersten Minister met een toepasseljik woord en op toepasselijke wijze. MacDonald sprak voor den microfoon in zijn werkkamer te Chequers. Het gansche land kon dus zijn gehoor zijn. Hij wenschte de Radio Show goed succes en gewaagde in gevoelige be woordingen van den vrede makenden invloed van radio. Dit is de zesde tentoonstelling te Londen op dit gebied. Het is de eerste maal dat ze de gunst van een ministerieel inleidend woord heeft gekregen. Het is ook de eerste maal dat luidsprekers er kunnen worden gehoord. Voor dat doel betreedt men een van de vierentwintig gehoorzaaltjes cellen is misschien een juister woord welker isole ment, voor zoo ver het geluid aangaat, vol komen is. Het megafonisch va-mogen van een dier luidsprekers reikt 50 K.M. ver. De dubbele met zaagsel opgevulde wanden der cellen kunnen dus allerminst overbodige weelde worden geacht. Men weet dat de radio-industrie ongeveer elk uur van den dag verbeteringen uitvindt aan lampen, stroomgevers en stroomverstik- kers, luidsprekers en de iets minder belang rijke onderdeelen van het radio-ontvang toestel. Wat heden het nieuwste is, is morgen verouderd. De industrie en haar organen voor „distributie" zijn geheel ingesteld op de enthousiasten, hun hobbies", hun harts tocht voor experiment. Maar zelfs voor de zulken is de tentoonstelling niet erg be vredigend. Er zijn geen nieuwe vindingen die de begeerte wakker roepen ze op de proef te stellen. Voor hen, die niet knutse len, maar slechts zoeken naar het radio toestel, dat hun met den minsten rompslomp het zuiverst geluid geeft, is er ook niet veel nieuws. Wij hebben er niets gehoord dat in kwaliteit van klank beter was dan de toe stellen, de beste, van een half jaar en zelfs langer geleden. Maar nu moet de negatieve toon van deze bespreking plaatsmaken voor een posi tieve. Het nieuwe, de vooruitgang, is to bespeuren in verhooging van het gerief in radio-vreugde. In eenige toestellen is het in stellen of afstemmen bijna automatisch ge worden. De toestellen zijn voorzien van toetsen met cijfdrs die worden ingedrukt of uitgetrokken. Een combinatie van cijfers maakt een station en een lijstje van de te bereiken stations met hun nummers is aan het toestel toegevoegd. In een geval heeft deze vorm van instellen min of meer het beginsel gevolgd van de nummerschijf der automatische telefoon. Ander gemak wordt verschaft door „por tables", de kleine toestellen die men ge- makekïijk aan de hand kan meedragen. In tegenstelling met vroeger, toen ze alleen werden vervaardigd voor meenemen op reis of picnic of ie'ts dergelijks, worden ze nu vooral gemaakt voor gebruik in huis. De batterijen en accumulatoren, die in het kastje schuilgingen, zijn dan ook uit deze huis-„portables" verwijderd; een electrisch koord met stop vertelt dat men ze slechts in contact bdhoeft te brengen met huis- stroom om ze aan hun aantrekkelijken ar beid te zetten. Ook de toestellen, die men een vaste plaats in het huis geeft, worden meer en meer „all electric". En de Philips-toestellen. die op voortreffelijke wijze worden geëxposeerd, be- hooren zeker tot de belangwekkendste op dit gebied. Ook de nieuwe Philips luidspreker vindt alleen in de nieuwe luidspreker, ook op het moving coil-principe. van de Britsche Marconiphone Company een waardig pen dant. De smakeloosheid, die den vorm en de ver sieringen van toestellen en luidsprekers vroe ger kenmerkten, verdwijnt meer en meer. Er zijn kastjes, die men juweeltjes van kleine meubelkunst mag achten. Niet zelden is mooi hout de eenige, en een voortreffelijke, aan beveling. INBREKERS GEVAT. AMERSFOORT, 2 Oct. (VD.) Heden nacht te kwart voor twee betrapte de politie to Amersfoort een inbreker in het kantoor der chocoladefabriek Walden, nabij Amers foort, eigenaar de heer C. van Kaayk. Dc man had zich toegang verschaft door het verbre ken van een ruit en het vernielen van een binnenluik. Een rugzak met inbrekerswerk tuigen lag naast hem. Reeds was het slot van de brandkast verwijderd en waren twee gaten daar omheen geboord. De gearresteer de was De Amsterdammer C. van L. De uit kijker ging er met een motorfiets, waarmede de heeren waren gearriveerd, van door. De verdekt opgestelde politie wist ook hem te vatten, toen hij tegen kwart voor zes naar de plaats van de inbraak terugkeerde. Het bleek de Amsterdamer C. A. G. te zijn. ENGELAND EN RUSLAND. LONDEN, 1 October. (Reuter). Hender son. de minister van Buitenlandsche Zaken, hedenavond in een rede gewagende van de besprekingen tusschen Engeland en Rus land, zei het volgende: „Wij hebben een overeenkomst tot stand gebracht, volgens welke wij, zoodra het parlement wordt ge opend, OL. de uitwisseling van gezanten zui len vragen en waardoor met de gezanten- com/miss'.e, een missie naar Londen kom"-, welke het Russische volk en de Russische regeering werkelijk vertegenwoordigt. Ik waag het de meening te uiten, dat het uit eindelijk resultaat van het geheele geval zal zün. dat de betrekkingen tusscnen deze twee groote volken zullen worden gevestigd op een bevredigende en naar ik geloof, duurza me basis". DE NOORDPOOL-ZEPPELIN- TOCHT. BERLIJN. 2 Oct. (Wolffbureaui Ingenieur Lehmann, die benoemd is tot leider van den in April a.s. vert-rekkenden Noordpool-Zeppe- lintocht heeft aan een dagbladcorrespondent nog het volgende verklaard: De Graf Zeppelin zal over Tromsoe en Leningrad naar Moermansk vliegen, waar door de Russen een ankermast is opgéricht. Van Moermansk uit zal zonder onderbreking naar de Canadeesche poolzijde worden gevlo gen en van daaruit zullen onderzoekingen worden gedaan in het onbekende Poolge bied. De Zeppelin zal over de Siberische zijde van de Noordpool terugkeeren. Men is niet voornemens een tusschenlan- ding op drijf ijs te doen. De pool-uitrusting, waaronder honden en sleden, is alleen be doeld als reddingsmiddel bij een eventueel ongeluk van het luchtschip. De Zeppelin wordt te Friedrichshafen voor de poolvlucht in gereedheid gebracht. In het schip zal men een centrale verwarming aan leggen, doch tegen verijzing van het ballon- omhulsel bestaat geen ander middel, dan bijtijds uit te wijken voor een slechte weer zone. De Graf Zeppelin heeft veel meer presta tie- en weerstandsvermogen dan de „Italia" van Nobile, die slechts 19.000 kubieke meter groot was. DE DEENSCHE TROONREDE. KOPENHAGEN. 2 Oct. (VJ3.) Dinsdag werd de Deensche Rijksdag geopend met een troonrede», waarin speciaal aandacht aan het ontwapeningsvraagstuk was gewijd. ZILVEREN JUBILEUM. Op Maandag a.s. zal de kapperszaak van de»n heer Joh. A. Hessels, De Clecqstraat 88, 25 jaren bestaan. De heer Hessels neemt ook deel aan het organisatieleven en is sedert vele jaren lid van het bestuur der afd. Haarlem van den Ned. Kappersbond. KIST MET INDISCHE VOORWERPEN ZOEK. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons plaatsing van het volgende: Op 15 Juli 1929 werd in een concertge bouw te Nijmegen, na afloop van een aldaar gehouden tentoonstelling, achtergelaten voor verzending naar Vaals, een kist van ruw hout, ongeschilderd en van ongeveer 1 M3. inhoud, in welke kist zich bevond een partij Indische snuisterijen als slendangs, sarongs, Chineesche doeken, waarvan één met draken geborduurd, twee lederen gebatikte tasschen, koperwerk enz. Toen op 17 Juli 1929 die kist voor verzending zou worden afgehaald, bleek deze verdwenen, onbekend waarheen. Hoewel van ontvreemding sprake kan zijn, is het ook mogelijk, dat die kist bij vergissing naar een andere gemeente is gezonden en geraakt is bij goederen van personen, die op bedoelde tentoonstelling één of meer stands hebben hadden. Behalve vele ingezetenen uit Nijme gen hadden ook personen of instellingen uit andere gemeenten stands op die tentoon stelling o.a. uit Amsterdam, Haastrecht, Eind hoven, Schijndel, Altena, Haarlem, Blaricum Vlaardingen, 's Gravenhage, Gennep, Arnhem. Doetinchem, Rotterdam en Deventer. Aan hen, die inlichtingen hieromtrent kunnen verstrekken, wordt verzocht, zich tot den Commissaris van Politie te Nijmegen te wenden. JUBILEUM TH. VAN KONINGSBRUGGE. Op den 10en October a-s. hoopt de heer Th. v. Koningsbrugge, controle»ar bij den ge meentelijken dienst der werkloosheidsbe strijding den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad der gemeente Haarlem. Gedurende ongeveer 18 jaar was hij werkzaam bij de» Gemeentelijke Lichtfa brieken. Daarna korten tijd bij den Incas- sodienst, terwijl hij in 1922 werd benoemd bij den dienst der werkloosheidsbestrijding. In het vakvereenigingslevdn nam hij steeds een vooraanstaande plaats in. Het zal den heer Van Koningsbrugge, die zich als een goed ambtenaar en een prettig collega heeft lc»cren kennen, den lOen October a.s. zeker niet aan belangstelling ontbre ken. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 22 tot en met 28 Septem ber kwamen in Haarlem 2 gevallen van diphtheritls en 1 van roodvonk voor; in B'.os- mendaal 4 van diphtheritis en 3 van rood vonk; in Zanavoort deden zich 1 roodvonk en 1 diphtheritisgeval voor en in VtCsen werd 1 geval van roodvonk geconstateerd. Berlijn, 24 September. We genieten het moderne levenof misschien ook niet? Het hangt van de per soonlijkheid af. Als alles. Maar laten we aannetnen, dat de groote meerderheid, vooral der jongere generaties, niet conservatief voelt en denkt, maar zich verheugt in het nieuwe, het practische. het gezonde, 't snelle. Hand op het hart: wie zou de wereld nog zonder telefoon, radio, auto. spoortrein, vliegtuig, Zeppelin wenschen? Ja, ik ken ze wel, die goede menschen, die steeds wevr volhouden: vreeseiijk, al dat nieuws, al dat jachten zonder oorzaak, verschrikkelijk dat- moderne, dat je geen innerlijke rust meer geeft en ae menschen tot zenuwlijders cn masse maakt! Maar ik geef dezulken dan altijd even in overweging, zich in de af schaffing van dat „moderne" in te den ken. Bijvoorbeeld aldus: er is e»en zieke thuis, men roept om den dokter. Maar er is geen telefoon om hem thuis te bereiken of onderweg op te sporen. Men moet iemand naar rijn woning sturen en dan maar af wachten. of de man na uren rijden in een aapje eindelijk komt opdagen. Een zieken auto om den patiënt onmiddellijk naar het sanatorium te brengen, bestaat niet. Men hobbelt met den zwaarzieken man of vrouw over ongelijk plaveisel. Röntgenstralen, die dadelijk de zieke plek aangeven rijn onbe kend. Stralenbehandeling evenzeer. De patiënt sterft. Of aldus: men is bestolen, een inbraak van groote beteekenis. De politie kan niet opge beld worden, de radio kan niet over het ge heele land. desnoods over heel Europa een signalement verspreiden, of zelfs een por tret of een handschrift draadloos doorgeven. Vliegtuigen om hem achterna te gaan en in te halen bestaan alleen in de verhitte fantasie van een Jules Vdrne. Voorbeelden voor het grijpen. Neen, ik geloof niet, dat zelfs de meest- conservatieven, als men het hun op het ge weten afvroeg, onze moderne verkeers- en communicatiemiddelen zouden willen en kunnen missen. Ze zijn er mee vergroeid, en schelden er slechts op omdat ze weten, dat niemand aan afschaffing denkt, zij zelf als het er op aan komt even min! Maar één zaak is er, die we alleen zouden willen missen, en die met de moderne uit vindingen in zeer nauw verband staat: het afgrijselijke lawaai, dat het leven van heden met zich brengt. Waarom ik daar juist heden over schrijf? Omdat vandaag bekend is geworden, dat eenige heeren specialisten op dit gebied be kroond zijn voor hun antwoord op de prijs vraag, wat tegen het lawaai in de groote steden gedaan kan worden. Omdat deze dingen zoo actueel zijn als men maar wen schen kan. Waarschijnlijk ook bij u! Weet u. dat ln Duitschland eenige maan den geleden een „Bond tegen het- Lawaai" gesticht is? Ja, zoo erg is het al. Men orga niseert zich, om zich tegen de gevolgen der uitvindingen te beschermen. Men riet in. dat het zenuwgestel van de hedendaagsche menschheid zooiets niet langer verdragen kan, dat we bijna zonder het te merken als grootstedelngen alle zenuwpeezen worden, kribbig, overspannen, eeuwig slecht gehu meurd, onverdraagzaam tegenover onze medemenschen. En dat we dit in hoofdzaak aan dat vreeseiijk leven op straat en in de huizen te danken hebben. De méneer, die den eersten prijs verdiend heeft, schijnt een erg nuttig voorstel ge daan te hebben. Zijn werk is Duitsch- „gründlich". Dat wil zeggen: er is zoo on geveer niets in vergeten. Mochten er bij ons studenten zijn, die over het onderwerp voor een dissertatie zitten te piekeren, dan kan ik hun hier wellicht een tip geven: schrijft over het lawaai der moderne steden, en hoe het juridisch wetenschappelijk bestreden kan worden. U zult zien, dat zooiets niet eens meevalt! Drie soorten van stadslawaai hebben we: huislawaai, bedrijfslawaai en verkeerslawaai. Men begrijpt gemakkelijk, wat er mee be doeld wordt. Het huislawaai houdt ons van het werk en uit den slaap. Ten deele is het klassiek. Daar zijn nog altijd jonge dochters, die zoo noodig vier uren en meer per dag Czerny en Hiller op een piano tokkelen moeten. Daar zijn nog altijd jonge zonen, dio eens Paganini's hopen te worden. Maar ze zijn niet meer de eenige kwelgeesten. Het leven der radio luidsprekers, der gramofoons en der pia nola's laat ons niet met rust. In den zomer bereikt het ons direct door geopende ven sters. Denkt u vooral niet, dat alleen bij u in de buurt deze schandelijke onverschil ligheid ten opzichte van medemenschen gebruikelijk is. Deze wanhopige misbruiken zijn internationaal. Berlijn lijdt er al jaren onder. En hier is het nog tienmaal erger doordat we bijna zondor uitzondering in huurkazerne's wonen en de binnenplaatsen het- geluid van twintig en meer luidsprekers tienvoudig weerkaatsen en versterken. De politie doet er tot heden niets tegen. Wie het niet uit kan houden heeft maar één (peperduren en daarom weinig gelief den) weg: naar den Kadi. En nu wil ik nog niets zeggen van het fluitend en krïjschend terugkoppelen, waar op ons de ongeoefende radiowellustelingen plegen te» vergasten. Dat wordt met den dag minder, gelukkig. Maar een plaag is het nog heden. Dan zijn daar de stofzuigers. De duvel hale ze. En de klapperende schrijfmachines. Dan zijn daar de zenuwschokkende» geluiden van het kloedenkloppen op balcons en bin nenplaatsen. Dan zijn daar verder alle ge luiden, die in moderne huizen met eensteens- muren door tal van andere gezinnen mee geleefd moeten worden. Het slaan van deuren door kinderen, die daar bijzonder slag van hebben, schreeuwen van deze kin deren bij vroolijke spelen, dat door merg en been pleegt te gaan. AIL'S tezamen het huislawaai. Waarop dan het bedrijfslawaai volgt. Wie ln de buurt van fabrieken en werk plaatsen woont, weet er van mee te spre ken. Wie zijn woning bijvoorbeeld boven een garage heeft, kan or een lied van zingen. Men stoort zich hier ln Berlijn in dit op zicht aan niets meer. Men hamert en dreunt, men laat motoren brommen, smijt met me talen. stinkt en rammelt en voert het werk- egoïsme ten top. De medemcnsch moge ver huizen indien hij het niet uithoudt. Wat is dit alles echter vergeleken bij het moderne straat- of te wel verkeerslawaai? Daartegen richt zich in dc» eerste plaats ae De Lawaai-Cultuur. actie van den Bond, die ik hierboven ver meld heb. Verkeerslawaal! Ge moet u maar eens ln Berlijn in drukke verkeersstraten opstellen en uw aandacht op het lawaai concentreeren. Daarbij merkt ge dan in de eerste plaats, hoezeer ge uw zenuwgestel al op deze dingen ingesteld hebt. Pas als ge er extra op gaat letten, wordt u het vreeselijke bewust. Het is kannibaalsch, en der menschheid een voudig niet waardig. Het ergste zijn do electrische trams, de lastauto's met aanhangwagens en tract-ors, en niet te vergeten de auto-omnibussen. Ze dreunen zoo geweldig, dat de huizen er van schudden, het kristal in de kasten mee- rinkelt en de plafonds uiteenbarsten. Ja, oudere huizen sakken er geheel van in el kaar en moeten afgebroken worden. En daarbij toetoren ze naar verhouding van hun omvang. Toeteren en claxonnceren,, razen en rommelen. De trams hebben nog een eigen attractie: het schreeuwen en krijschen als ze de ongesmeerde bochten om gaan en het brommen en zuchten bij het remmen en het aanzetten. Dat hoor je boven al'.es uit, en het verhindert je om twete uur 's nachts nog behoorlijk slaap te vatten. Met bijzonderen haat volg ik de straat evoluties van de tienduizenden motorfietsen, die het Bc'.lijnsche plaveisel dag en nacht onveilig maken. Ik weet niet wat in de be zitters van zulke helsche machines gevaren is. Ik ben te weinig technicus om te kunnen nagaan of hot onvermijdelijk is, dat ze steeds met open knalpotten rijden en op een kwartier afstands al hoorbaar zijn. Men heeft mij duidelijk trachten te maken, dat zooiets niet noodig is, dat men ook met dichten knalpot kan rijden en dat de in dustrie knaldempers in den handel gebracht hoeft, die echter bij de heeren motorrijders onpopulair rijn omdat ze invloed op de snel heid hebben. En voor deze misdadige men schen gaat er niets boven snolheid. Hier in Berlijn rijden ze door drukke straten nog hun 50 tot 60 K.M. Waarom? Niemand be grijpt het. Ze zijn toch niet alleen onderweg om voor een doodzieke den dokter te halen? Dat kan rie boven telefonisch vlugger en veiliger geschieden. Neen, ze lijden aan een soort riekte, die men motoritls zou kun nen noemen. Met het eindresultaat dat in Berlijn alleen zeker tweemalen per dag door motorfietsongevallen, dooden te betreuren zijn. Maar ik haat tot op zekere hoogte ln een stad als deze alle auto's, omdat ze zoo waan zinnig snel rijden en een zoo helsch spec- takel maken. De stad heeft deskundigen naar Parijs, New York en Londen gestuurd, die tot de ontdekking gekomen zijn, dat het daar lang zoo erg niet is als hier. En waar ligt dat aan? Men beweert aan de justitie. De strafrechter pleegt bij ongevallen steeds eerst te vragen, of de betrokken auto bij overwegen of andere gevaarlijke punten een signaal gegeven heeft, dat duidelijk hoor baar was. Zoo niet. dan valt- de straf heel wat venijniger uit. En dat hebben de heeren cn dames aan het stuurrad rich in het oor geprent. Sinsdien toeteren ze dag en nacht bij elke kruising, bij het voorbijrijden van eiken collega, bij het uitwijken, bij het stoppen en het voorwaarts gaan. Ze toetoren, ze brullen. Het gaat door merg en been. Het dringt door alle huismuren heen. Het verduizend- voudigt zich in het algemeene verkeers lawaai. Men hoort elkander niet meer en het eigen lawaai niet meer. En wordt er toe ge bracht nog luider op te treden dan een ander. Maar ook de vrijwel onbeperkte snelheid verloidt tot lawaai maken. Men schijnt te denken: hoe meer ik toeter, hoe sneller ik rijden kan, en omgekeerd. En hier schaar ik mij aan de zijde der conservatieven: dit lawaai bestond in „goed» oude tijden" niet. Toen konden we slapen en overdag hadden we sterke gezonde zenuwen. En nu is het wachten op de wetenschap en de organisatie, die ons alle voordeelen van het moderne laat, en ons van het lawaai bevrijdt! H. v. B. WIELRIJDEN PIET VAN KEMPEN MAG WEER RIJDEN. BERLIJN, 2 Oct. (V.D.) Nadat het den Nederlandschen wielrenner Piet van Kem pen langen tijd verboden was op wielerbanen in Duitschland uit te komen, heeft hij thans bericht ontvangen, dat zijn startverbod is opgeheven. Piet van Kempen zal reeds Zon dag 6 October weer uitkomen op de Rütt- baan te Berlijn. DAMMEN. HOOFDKLASSE-TIENTALLEN DER „1IAAKLEMSCHE DAMCLUB". In de samenstelling van het 2de tiental der „Haarlemsche Damclub" is nog een wijzi ging gekomen. De officieele samenstelling wordt thans: Bord no. 1. J. C. van Waard; 2- P. Mollema; 3. J. v. d. Giessen; 4. R. Hartgerink; 5. B. Dukel; 6. J. Mcrts; 7. G. A. Ottolini Jr.; 8. J. Wielenga; 9. W. J. Bosman; 10 H. de Boer. Maandagavond 21 October a.s. vangt deze competitie aan met den wedstrijd „Haarlem sche Damclub" I„Haarlemsche Damclub" n. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN DER „IIAARL. DAMCLUB". Dinsdagavond werden in „De Korenbeurs" de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1929—1930 der „Haarlemsche Damclub" voort gezet. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: J. W. van Dartelen wint van J. C. van Waard; J. Poppen remise met J. B. Sluiter Jr. J. B. Sluiter Jr. wint van F. A. Berkemeier. Tweede klasse: H. van Lunenburg Jr. remise met Joh. Fabel Jr.; J. v. d. Giessen wint van J. Merts; R. Hartgerink wint van G. A. Ottolini Jr. Derde klasse: W. J. A. Matla wint van J. Otter; J. H. Reedijk remise mét C. Po'.; A. van Peit remise met F. Moerbeek; J. H. Reedijk wint van Th. Wösselman.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9