BEURSKR0NIEK BEKENTENISSEN VAN EEN TOEWAN BAROE. BiNNüNLAND HANDELSBLAD HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 4 OCTOBER 1929 Het leven in Noord-Sumatra. Een andere samenleving dan op Java. Zelfstandiger leven der Hollanders. Deli meer Wes- terscli dan Java, maar de bevol king zeer heterogeen. Moei lijkheden bij de opvoeding der kinderen. Hoe de „Sinkei" ont groend wordt. De tabakscul tuur en haar wisselvalligheden. T Het spreekt vanzelf, dat na afloop van de ftoneclips in Atjeh wij van de gelegenheid gebruik maakten om eens wat nader op Sumatra rond te kijken en ons eerste uit stapje gold de tabaks- en rubberculturen in Deii. Wanneer men bij Bentang de grens tusschen Atjeh en Deli overschrijdt rijdt men vele honderden kilometers langs de prachtig onderhouden autowegen door de eindelooze plantages van rubberboomen en oliepalmen afgewisseld door schier even uitgestrekte tabaksvelden. Ook op Java treft men uitgestrekte Euro peesche cultures aan, maar de omstandig heden waaronder dc-ze zich ontwikkeld hebben zijn fundamenteel verschillend van die welke den ontwikkelingsgang op Sumatra's Oost kust hebben beïnvloed. Op Java troffen de Europeanen een uitgebreide Inheemsche be volking aan, zoodat aldaar nagenoeg elk stuk grond dat maar eenigszins bruikbaar is in cultuur is gebracht. De onder Holland- sche leiding staande cultures huren veelal de gronden onder bepaalde condities van de Inheemsche bevolking. Deze welke voornamelijk uit landbouwers bestaat heeft gedurende een groot gedeelte van 't jaar weinig of geen werk en het ge volg hiervan is dat er een zeer groot aanbod -bestaat van goedkoope werkkrachten. Toen omstreeks 1865 de eerste cultures zich voor Deli begonnen te interesseeren, was i de beschikbare uiterst vruchtbare grond slechts voor een zeer klein percentage in cul tuur gebracht. De inheemsche Maleiers had den ruimschoots gelegenheid om in eigen onderhoud te voorzien. Gevoegd daarbij de innerlijke afkeer van dienstbaarheid aan anderen, die hun eigen is, waren de toestan den in Deii juist tegenovergesteld aan die op Java. Er bestond in Deli een geweldig tekort aan arbeidskrachten, zoodat eeze van buitenaf moesten geïmporteerd worden. Ge deeltelijk zijn dat geweest Javaansche con tractkoelies, gedeeltelijk Chineesche. Het belang, dat de ondernemingen hadden ij het behouden der werkkrachten, leidde tot contracten, die op langen termijn afgesloten werden, terwijl correctioneele maatregelen genomen konden worden tegen koelies die wegbleven. Over dit stelsel, de „Poenale Sanctie" is den •laatsten tijd heel wat te doen geweest. Het Is hier niet de plaats om er uitvoeriger critiseerend of verdedigend op in te gaan. Ik geef u deze bijzonderheden slechts als toelichting tot het enorme verschil tusschen het leven der Delianen en dat van Hollanders op Java. Dit verschil uit zich op alle moge lijke manieren, zoowel in het uiterlijke als In het innerlijke. In beide opzichten, maakte Deli op mij een veel Europeescher indruk. De aldaar gevestigde Hollanders zijn veel minder „verindischt" dan die op Java. Onder elkaar leken mij de verhoudingen stukken beter en vlotter en de indeeling en aanklee ding der huizen doet meer aan Europa terug denken en voor de meeste Indische mensdhen Is Europa, Holland toch wel het ideaal. De Hollanders wonen op de ondernemingen wel verspreid, maar de goede autowegen maken, dat zij elkaar gemakkelijk kunnen bereiken. De schaarsclhheid der inheemsche bevolking en de betrekkelijk korte tijd van overheersching door de Westerlingen hebben gemaakt, dat het Indo-Europeesch element hier veel minder sterk is dan op Java. De samenstelling der bevolking is echter uiterst heterogeen. Behalve de oorspronkelij ke Maleiers en de Hollanders hebben zich vele anderen hier gevestigd. Om de kebons heen vormden zich hier en daar de dorpen, kampongs der Javanen, ge vormd door de contractkoelies, die na hun diensttijd volbracht te hebben, niet naar hun geboorteland wenschten terug te keeren, maar zich in Deli vestigden. Voorts hebben zich talrijke Britsch-Indiërs daar gevestigd. Zoowel Bengaleezen als Klingaleezen alsook de lange krachtige gebaarde Sikks. In de plaatsen wonen talrijke Chineezen, die bijna den geheelen kleinhandel beheerschen. Al leen de Bombayers kunnen zich blijkbaar te gen hen handhaven. Deze bonte bevolking maakt, dat de ver schillende centra een kleurig en levendig aanzien hebben, terwijl het oog telkens af wisselende aspecten te genieten krijgt Europeanen wonen slechts weinig in de centra. Zij zijn voornamelijk planters en meestal staan de eenzame administrateurs- of employés-woningen diep weggescholen in de plantages aan een der vele zijwegen die deze doorkruisen. Van tijd tot tijd op de hari besare, den dag na de betaaldagen der koe lies, dat is de 1ste en 15de der maand, heb ben zij een vrijen dag en komen dan afzak ken naar de grootere plaatsen. Is het hun dan kwalijk te nemen, cla^ ZÜ na de een~ zaamheid de bloemetjes eens even buiten zetten? Voor de planters die getrouwd zijn begin nen de zorgen echter wanneer de kinderen den leeftijd van het schoolgaan bereiken. De Europeesche bevolking der plantages woont dermate ver uit elkaar, dat het geen zin heeft of hier of daar een school te stich ten. Teneinde in dezen nood hulp te bieden sloegen de Deliplanters zelf de handen in el kaar en te Siantar en B(e)rastagi werden ten behoever, dezer kinderen internaten opge richt. Reeds op jeugdigen leeftijd gaan de kinderen dus naar de kostschool. Een hard gelag zoowel voor ouders al kinderen, welke laatste het voordcel hebben nu opgevoed te worden in bijna zuiver Westersche omgeving. Door de uiterlijke omstandigheden gedwon gen heeft de Europeesche samenleving zich dus op Sumatra op geheel andere wijze ont wikkeld als op Java, hebben de Europeanen meer van 't land van hun herkomst overge bracht naar hunne tropische woningen. Als ik geheel volgens de goede traditie handelde zou ik nu eigenlijk moeten spreken over de bekentenissen van een drinker. Ter wijl men op Java den pas nieuw geïmpor- 1 eerden Westerling een baas noemt, wordt hetzelfde ongeluksproduct op Deli een sinkei genoemd. Teneinde hem op vriendelijke wijze te verwelkomen en tevens den ouderen een genoegelijke afwisseling te bezorgen wordt de sinkei gedurende de eerste maanden van zijn verblijf volgens de regelen der kunst ontgroend. De oud-Deliaan vindt dat blijk- I. baar goed voor de opvoeding van de jeugdige collega's. Of het slachtoffer dat ook vindt, wordt niet in aanmerking genomen. In 't begin wordt de nieuweling op de plantage gebruikt voor de onaangename baantjes. Als op oudejaarsavond de families wegtrekken naar Medan of andere centra moet hij al leen achterblijven om op alles te letten, maar na enkele min of meer onaangename maan den is hij opgewassen tegen zijn taak, wordt langzamerhand opgenomen en helpt dan later aan de denkbeeldige opvoeding van nieuwe slachtoffers. De tweede meest uitgebreide culture op Deli die van vulkanischen oorsprong is, is bui tengewoon vruchtbaar en is of was met bij zonder dicht oerbosch begroeid. Het wegrui men der oerbosschen is een eenvoudig pro ces. De zaak wordt kaalgebrand en de bodem opengewerkt. Bij de tabak wordt daarbij een soort roofbouw toegepast. Zonder intensieve bemesting kan een bepaald stuk grond niet vele jaren achtereen met tabak beplant wor den en is een terrein een jaar beplant ge weest, dan worden het volgende jaar. daar naast liggende gronden in cultuur genomen en het oorspronkelijke blijft 6 jaren braak liggen. Een dergelijk, wat de hoeveelheid ge bruikte grond betreft, oneconomisch stelsel kan natuurlijk alleen in een zeer dun be volkt land als Sumatra toegepast worden. De tabaksplanter is zeer afhankelijk van den regenval en dit is ook nog een reden, waar om de tabakscultuur in Deli zoo gewild is. Het klimaat van Sumatra heeft veel minder een uitgesproken moessonkarakter dan Java In plaats van een langen (6 maanden) re gentijd met een daarop volgende even lange droge periode, zijn er op Sumatra twee re gentijden en even zooveele droge perioden, waarin af en toe ook nog wel eens een re genbuitje valt. Voor tabakscultuur is een ge lijkmatige verdeeling van den regenval juist zeer noodig en dit maakt Deli daarvoor zoo geschikt. De regentijd zet echter niet elk jaar op precies denzelfden tijd en met dezelfde in tensiteit in en de tabaksplanter kijkt daarom elk jaar met angstige spanning naar den regenval want elke regenbui kan hem enkele duizenden guldens tantième meer of minder geven. Het bedrijf geeft hem dan ook zeer afwisselende winstkansen. Op enkele vette jaren volgen vaak jaren, dat hij te kampen heeft met zorgen door de misoogsten. Den een zijn brood is den ander z'n dood. Als de oogst op Sumatra slecht is of het te velde staande gewas heeft erg te lijden gehad van een storm dan wrijft de Javaplanter zich in de handen, want hij heeft dan kans dat zijn product dat jaar een hoogeren. prijs op de markt zal noteeren. De tabaksplanter heeft ook rekening te houden met de mode en hij zal het uitge- plante product moeten regelen naar de vraag op de markt, die dan' aan de eene soort dan aan de andere de voorkeur verleent. Dr. E. A. KREIKEN. DE MOORD OP DEN SCHIEDAMSCHEN DIJK. HOE HET GEBEURDE. Aangaande den in den nacht van Woens dag op Donderdag op den Schiedamschen dijk te Rotterdam gepleegden moord op een 19-jarig meisje, B. W. meld-t de N. R. C. nog: Woensdag is het meisje met haar nieuwen verloofde naar een feest van een biljartclub geweest, vanwaar zij omstreeks drie uur naar huis terugkeerden. Bij de Leuvebrug zei het meisje, dat zij verder wel alleen zou gaan, omdat zij bang was, dat haar vroegere ver loofde hen op zou wachten en dat deze dan haar nieuwen vriend zou aanvallen. De nieu we verloofde voldeed aan dit verzoek en ging naar huis. Het meisje is alleen verder gegaan. Waar zij toen B. heeft ontmoet is niet bekend, maar een Duitscher, die omstreeks dien tijd langs de woning van W. aan den Schiedam schen dijk is gekomen, heeft naderhand ver klaard, gezien te hebben, dat voor de deur van deze woning een meisje stond te praten met een jongen man, die zijn arm om haar schouder had geslagen. Toen hij een eindje verder was, hoorde hij eensklaps een kreet achter zich, maar toen hij omkeek zag hij niets. Hij heeft dit vrij verdacht gevonden en is teruggegaan. Bij het huis van W. gekomen zag hij niemand meer, maar plotseling hoor de hij uit het pand licht gekreun en hij hoorde een vrouw roepen: ze hebben mijn kind vermoord. Op het portaal van de eerste verdieping vond hij het meisje vermoord lig gen. Haar moeder was bij haar. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd, die het lijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel deed vervoeren. Het bleek dat het meisje met een mes in de borst was ge stoken. Terwijl de inspecteur, de heer Hendriks nog met zijn onderzoek in het pand aan den Schiedamschen dijk bezig was, troffen twee rijwielagenten op de Leuvehaven een man aan, die roerloos tegen een pand lag en op hun vragen niet reageerde. Zij hebben dezen man daarop naar het politiebureau aan de Groote Pauwensteeg gebracht, waar bleek, dat de man een ernstige wond in den buik had. Men heeft hem op een ladder naar het ziekenhuis gebracht. Onderweg is hij even bij kennis gekomen en heeft toen tegen de agenten gezegd: Ik heb een moord gepleegd. Dadelijk daarna heeft hij het bewustzijn weer verloren. Donderdagmorgen vroeg heeft een inspec teur den man, die D. B. bleek te zijn, ge hoord. Daarbij kon de man slechts met ge baren op de hem gestelde vragen antwoor den. Donderdagmorgen is B. gelijk wij giste ren reeds meldden, in het ziekenhuis over leden. METEOORSTEEN VAN 3 ONS GEVONDEN BIJ ROLDE. Een ingezetene uit Borger, die 's avonds naar Rolde reed, zag plotseling in zijn on middellijke nabijheid een vuurstraal, die de aarde raakte. Toén hij dichterbij kwam zag hij een gloeienden vuurbol op den grond liggen, meldt de Tel. Hij nam den steen op en koelde hem in water af, waarna hij den steen meenam. Bij onderzoek bleek de me teoorsteen 300 gram te wegen, DE LADING VAN DE „DISCIPLINA" GELOST. Het Italiaansche stoomschip „Disciplina", dat een week lang op het Zuiderhoofd te Hoek van Holland heeft vastgezeten is thans bij de firma Frans Swarttouw's Havenbedrijf in de Waalhaven te Rotterdam om gelost te worden. Een lid van de directie van de Ita liaansche reederij is uit Genua naar Rotter dam gekomen. Daar men vermoedt dat het vaartuig ten gevolge van de stranding bo- demschade heeft gekregen, is besloten de geheele lading inclusief den inhoud der bun kers uit het schip te verwijderen. Daarna gaat het voor nader onderzoek naar een droogdok, meldt de Tel. VUILNISAUTO IN BRAND GEVLOGEN. 's-GRAVENHAGE, 3 September. Woensdag geraakte een vuilnisauto in de Hildebrandstraat te 's-Gravenhage in brand waarschijnlijk tengevolge van een lek in het benzinereservoir. Voordat de brandweer nog ter plaatse was, had een hevige ontpolffing plaats, waardoor brandende stukken naar allerlei richtingen vlogen en zelfs op de da ken der huizen vielen. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. De brandweer kon met water en zand verder onheil voorkomen. De auto is grootendeels vernield. De om ringende huizen kregen lichte schade, meldt de TeL ZONSVERDUISTERING OP 1 NOVEMBER. „Hemel en Dampkring" schrijft: Op 1 Nov. heeft een ringvormige zonsver duistering plaats. De zone, waarin de zon ringvormig verduisterd wordt gezien, begint i» den Atlantischen Oceaan ten Zuiden van Ni.w Foundland, gaat dan in Zuid-Oostelijke richting en treft Afrika in een punt ten Zuiden van de Canarische eilanden. Zij snijdt den meridiaan van Greenwich op 8 gr. N-B., doorkruist de golf van Guinea, Belgisch Congo en Tangannika, en eindigt in den Indischen Oceaan op omtrent 5 gr. Z. b. ten Noorden van Madagascar. De grootste duur der ringvormigheid is 3 min. 58 sec. in de golf van Guinea. Het geheele verschijn sel speelt zich af tusschen 9 u. 12 min. en 14 u. 57 m. Greenwichtijd. In een deel van Europa is een gedeelte lijke verduistering zichtbaar. In Nederland wordt omtrent een zesde van do zonsmiddel- lijn verduisterd. Eerste contact 10 u. 41 min.; grootste phase 11 u. 27.5 min.; laatste contact 12 u. 15 min. Alles uitgedrukt in Amsterdamschen tijd. JONGE DOKTER VERONGELUKT. Tegen een wagen gereden. Toen Donderdagmorgen dr. Roelvink te Kruisland (gem. Steenbergen, NB.) mü» zijn motorrijwiel zijn patiënten zou gaan bezoe ken, kwam hij op ongeveer 50 meter van zijn woning in aanrijding met een uit de richting Steenbergen komenden vrachtwagen van de Vacea te Oud-Gastel. De botsing kwam zoo hevig aan, dat dr. Roelvink op slag gedood weed. Waarschijnlijk is zijn motor ge slipt ten gevolge van den gladden weg. Dr. Hillemans te Roozendaal en dr. Van de Kar uit Steenbergen waren weldra aan wezig, doch deze konden slechts den dood constateeren. Voor zijn gezin en voor ook het dorp Kruisland beteekent de dood van den jongen dokter een smartelijk en gevoelig verlies, meldt het Hbld. DE MOORD IN DEN HAAG. Onderzoek naar de geestvermogens van K. v. d- M. Naar het Hbld. veeneemt heeft de ver dediger van den verdachte in de moordzaak vanr;. mevr. Odem aan den rechtercommis saris* verzocht den verdachte van het Huis van Bewaring te doen overbrengen naar ten inrichting ter observatie. Indien de rechter commissaris daartoe niet wensclvte over te gaan heeft mr. Mobach voorgesteld een des kundig onderzoek naar de geestvermogens van den verdachte te doen instellen in het Huis van Bewaring. De rechter-commissaxis heeft vervolgens het psychiatrisch onderzoek opgedragen aan dr. Gerritsen en dr. Scholtens. Na het uit brengen van ht'i rapport van deze psychiaters zal beslist worden of opneming in een obser vatie-inrichting gewenscht is. HAAGSCH ADVOCAAT ER VAN DOOR. TEKORT VAN Ï0.ÖÖ0.— Na&r de Tel. verneemt is mr. H. F. L., advo caat en procureur te 's Gravenhage, zonder orde op zijn zaken te stellen, naar e'en on bekend oord verdwenen. Door den confrère, die als curator optreedt in een vroeger door mr. L. behandeld faillis sement, is bij de politie aangifte? gedaan, dat gelden, die mr. L. uit dien hoofde onder zich had, waren verdwenen. Daar den laatsten tijd al geruchten liepen dat mr. L. in ernstige financieele moeilijk heden verkeerde', had de justitie de vorige week zijn kantoor reeds doen verzegelen. Dinsdag is het faillissement van mr- L. door de Haagsche rechtbank uitgesproken, waarna getracht is een overzicht te ver krijgen van den stand van d-dn. faillieten boedel. Hoewel op geen stukken na gezegd kan worden hoe groot het tekort is, is thans reeds komen vast te staan d,at dit minstens f 10.000 bedraagt-. Behalve deze verduistering moeten nog andere onregelmatigheden heb ben plaats gehad, waarnaar een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Voorts tracht de politic de tegenwoordige verblijfplaats van mr. L. te weten te komen. Men neemt aan dat hij naar het buitenland is uitgeweken. ANNEXATIE VAN RIJSWIJK EN VOORBURG DOOR DEN HAAG. Uit een Donderdag door het gemeentebe stuur van Rijswijk ontvangen brief van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland blijkt, dat dit college in beginsel besloten heeft, medewerking te verleenen betreffende de ver- eeniging van Rijswijk en Voorburg met \s Gravenhage, meldt de N.R.C, De ontwikkeling van de suikerpositie. Opvoering der consumptie, als middel ter verbetering. De kunstzijdewaarden. Chineesche leeningen. De beurs. Amsterdam, 3 October. Al vertoont de suikermarkt den laatsten tijd een vaster voorkomen, op de noodgeven- de hoogere afdoeningen van de Visp, het feit blijft bestaan dat de kwestie van de wanver houding tusschen productie en consumptie nog niet is opgelost-. De productie is de laat ste jaren dusdanig toegenomen, dat de even eens krachtig gestegen consumptie er geen gelijken tred mee kon houden, en dus elk jaar het productie-surplus toeneemt, wat tot prijsdaling moet voeren. Het staat thans wel vast, dat productie-beperking, waartoe een buitengewone internationale samenwerking noodig zou zijn, niet goed uitvoerbaar is. Men kan de suiker in dit opzicht niet ver gelijken met de rubber, welke slecht-s in en kele gebieden geproduceerd werd, en dan nog voor het grootste deel in het gezagsgebied van één staat (Brittannië)zoodat er slechts re- ge eringsmaatregelen van één staat noodig waren, om de beperking effectief te maken. Bovendien wordt deze wijze van prijsregulee- ring als een mislukking beschouwd. Het sui- kerverbruik onder de huidige omstandighe den pogen op te voeren, wordt evenzeer on mogelijk geacht, aangezien de experts mee- nen, dat wie suiker kan betalen, thans wel het maximum aan suiker gebruikt, dat hij wenscht te gebruiken, terwijl wie 't niet kan betalen, ook niet voor een „eet-meer-suiker- campagne" zal bezwijken. Daarom deed on langs de expert dr. H. C. Prinsen-Geerligs in de Telegraaf het middel aan de hand, ook de min-vermogenden tot suikerconsumenten te maken (en daarmee dus de consumptie op te voeren) door de heffingen op suikerver- bruik aanzienlijk te verminderen, alle open en bedekte prc'miën op productie en uitvoer af te schaffen en het suikerverbruik niet door te hooge verbruiksbelastingen te be lemmeren. Daartoe zou een internationale conventie gesloten moeten worden, waarna de consumptie de productie spoedig zou in halen en er een evenwichtstoestand kunnen tot stand komen. De dikwijls onzekere houding der kunst zijdewaarden wordt o.m. verklaard door den onzekeren toestand in de industrie. De vooruitzichten voor het tot stand komen der nieuwe kunstzijdeconventie in Duitschland worden nog twijfelachtig geoordeeld en in- tusschen is een nieuwe concurrentie op de Duitsche markt verschenen, de Nijma, die namens de Twentsche textielindustrie op treedt en overal in Duitschland eigen ver koopkantoren gaat oprichten. Deze Nijma behoort tot geen enkel concern en neemt ook geen deel aan de op handen zijnde? bespre kingen inzake de conventie. Wat de onmid dellijke vooruitzichten van de kunstzijdemarkt zelf aangaat, deze worden niet slecht ge acht. Er zijn in Juli en Augustus buitenge woon veel lichte zomergoederen verkocht en men verwacht dat nu de afzet van warmer goederen zeer snel en krachtig zal inzet ten. Uit verschillende medédeelingen blijkt nu, dat de couponbetaling op de door de zout- belasting gedekte Chineesche leeningen her vat worden. De Hongkong en Shanghai Banking Corp. heeft medegedeeld, dat thans de gelden voor de couponbetaling der 5 pet. Chineesche spoorwegleening, vervallen in Juni, ontvangen zijn. De eerste betaling zal plaats hebben op 4 October. De Chineesche regeering begint blijkbaar de wenken ter harte te nemen, die haar op het congres der Internationale Kamer van Koophandel te Amsterdam in den af- geloopen zomer gegeven zijn, n.l. dat niet eerder aan buitenlandsche credietverleening kan gedacht worden, voordat China zijn oude verplichtingen nakomt. De beurs, die na de débacle? in Margarine Unies een buitengewoon flauw voorkomen vertoonde, kon zich de laatste dagen vrij aardig herstellen, in verband met de ver betering te New York, waardoor het alge- meene vertrouwen wat verbeterde. Zoodoen de kwam het slot niet op het laagste punt, wat evenwel niet verhinderde, dat de markt per saldo over de heele linie terugliep. Ban ken maakten geen uitzondering en sloten eenige punten lager. Margarine Unies gaven in de industriesle afdeeling den toon aan, al was d,at geen vroolijke. Het laagste punt werd op 448 be reikt, waarna wat kooporders kwamen op dagen, zoodat men hier spoedig een dertig tal punten kon inhalen. De panidk, die de scherpe reactie in deze aanaeelen teweeg bracht, breidde zich uit tot de andere favo rieten der laatste tijden. Doch ook hierin volgde herstel, zoodat de rust eenigszins in de gemoederen wederkeerde. Kunstzijdewaarden lusteloos en een wei nig Lager. Overigens toonde men zich in deze afdeeling, de omstandigheden in aanmerking nemend, vrij goed prijshoudend. In oliewaarden ging weinig om en eenig aanbod deed Koninklijke een paar punten afbrokkelen. In rubbers, die meestal verlaten lagen op de minder gunstige markt voor het product, ontwikkelde zich soms eenige vraag. Men sloot hier meestel een punt of tien lager. Zeer stil lagen scheepvaarten, die onder den algemeenen druk een punt of wat af brokkelden. Hoewefl in suikers weinig omging, was de grondtoon niet kwaad, zoodat men per saldo niet veel onder vorig peil sloot. Een zelfde ontwikkeling vertoonden ta bakken, die zich goed konden handhaven. Amerikanen wartti later opgewekt, op dë verbetering in Wallstreét. Staal- en koperwaarden ontmoetten goede vraag. Over het geheel genomen beschouwt men de positie ter beurze zoo, dat door de jongste reactie de technische positie gezuiverd en verbeterd is. De? geldmarkt is daardoor rui mer geworden. Prol. 4 3/4 pet. BEURSMAN. DR. STRESEMANN DOOR MR. J. LIMBURG HERDACHT. Donderdagavond sprak voor de A.V.R.O.- microfoon, mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, over de jongste Assemblée van den Volkenbond. Alvorens tot de behande ling van het onderwerp, over te gaan, gaf mr. Limburg uiting aan zijn diepe verslagenheid bij ht vernemen van den dood van den Duit- schen minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Gustav Strsemann. Hij wijdde een woord van herdenking aan dezen strijder voor den vrede, dien hij te Genève persoonlijk had leeren kennen en waardeeren en die, sedert Duitschland's toetreding tot den Volkenbond een der volhardendste voorvechters voor den Europeeschen vrede is geweest. DR. STRESEMANN'S OVER LIJDEN. DEELNEMING DER NEDERLANDSCHE REGEERING Aan H.M.'s gezant te Berlijn is opge dragen de deelneming der Nederlandsche regeering en van den minister van Buiten landsche Zaken persoonlijk te betuigen aan de Duitsche regeering met he?L overlijden van den minister van Buitenlandsche Zaken, dr- Stresemann. ALASTRIM. De bestrijding in Rotterdam. Donderdag zijn twee nieuwe gevallen van alastrim ter kennis van den Rotterdamschen G. G. D. gebracht. De twee patiënten zijn overgebracht naar het ziekenhuis aan de Hildegardisstraa.t. Gisteren zijn op den réchter-Maasoever 70.000 biljetten verspreid waarin de G. G. D. opnieuw aandringt dat de bevolking zich zal laten inenten; voorts wordt medegedeeld, dat 18 auto's op verschillende plaatsen van de stad gestationneerd zullen worden, waar men zich kan laten inenten. Wedstrijden in Delft uitgesteld. Sedert Woensdag zijn drie nieuwe gevallen van alastrim geconstateerd. De leden van de Haagsche Damvereeniging K. D. O. die giste renavond in Delft zouden deelnemen aan de door D. O. S. uitgeschreven jubileumwed strijden hebben zich niet aan besmettings gevaar willen blootstellen, zoodat deze wed strijd geen doorgang vond. Ook de biljart wedstrijden om de derde klasse competitie- kampioenschappen. wélke aan het einde van de week in Delft zouden plaats hebben, zul len in verband met de heerschende alastrim elders worden gespeeld, aldus de Tel, ZWARE FABRIEKSBRAND TE EINDHOVEN. De chauffeur, in dienst van de Stads- brandweer te Eindhoven, waarschuwde Don derdagavond tusschen half zeven en zeven uur langs telefonischen weg de politie, dat er van de sigarenkistenfabriek „Juliana" een melding was gekomen, dat in de fabriek een dichte rook hing. De brandweerauto rukte naar den Kanaal dijk uit. Daar aangekomen constateerde men, dat 't ketelhuis, dat tegen de fabriek is ge bouwd in lichtelaaie stond. Onmiddellijk werd het vuur met een aantal stralen bestreden, doch men kon niet verhinderen, dat de vlammen naar de fabriek oversloegen. Spoe dig was de geheele fabriek één groote vuur zee. Ook de brandweer der Philipsfabrieken was ter plaatse om hulp te verleenen. Om negen uur sloegen de vlammen overal fel uit. Door het neerstorten van een muur zijn vier arbeiders der fabriek gewond. Een van hen had zulke ernstige kwetsuren opgeloo- pen, dat hij in ernstigen toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Naar men ons mededeelde, waren in de fabriek ruim tweehonderd arbeiders werkzaam. Nader wordt gemeld, dat de fabriek geheel is uitgebrand. Te ruim tien uur was de brand weer den toestand meester. In den loop van den nacht hoopt men de laatste resten van het vuur te kunnen dooven. Wat de oorzaak betreft, hieromtrent is nog niets met zeker heid te zeggen. Ook het bedrag der schade kon nog niet worden vastgesteld, maar deze is uit den aard der zaak zeer aanzienlijk. De verslagenheid onder de arbeiders, die ten ge volge van dezen brand werkloos zijn gewor den, is zeer groot. Omtrent den toestand van den in het Gem. Ziekenhuis opgenomen ge wonde vernamen wij dat er kans op behoud van het slachtoffer bestaat. De vuurgloed, die tot ver in den omtrek zichtbaar was, lokte honderden belangstel lenden naar de plaats des onheils. Zoo goed als alle machines zijn vernield. De schade valt nog niet met zekerheid te be palen, doch loopt in de tonnen. Alles was op beurspolis verzekerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. Geeft uwe advertenties op ter plaatsing in het HET algemeen© GROOTE dagblad der beschaafde kringen. ALLE soorten advertenties worden zonder pr^jsverhooging aangenomen 22 bij het Bijkantoor Handelsblad Wensing's (Alg. Advert.-Bureau TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10