DRUKWERK? LOURENS COSTER HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 4 OCTOBER 1929 UIT DE OMSTREKEN HAARLEMMERLIEDE RAADSVERGADERING L. Vlasveld herdacht. Uitkcc- ring aan de weduwe. Geen Esperanto op school. De be grootingen aangeboden. Geen onderhands verhuren van lan derijen. De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoudc kwam heden, Vrijdagmorgen, in vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer L. Simons. Afwezig waren de heeren Stork en De Graaff. Onder de ingekomen stukken was een me- dedeeling van mevrouw de weduwe L. Vlas veld meldende het overlijden van haar echt genoot den gemeente-ontvanger. De Voorzitter zeide hierin aanleiding te vinden om dezen ambtenaar te gedenken, in het huis der gemeente waar hij vele jaren de gemeenschap heeft gediend. Hij was hier een trouw, accuraat ambtenaar. Als burger was hij zeer werkzaam. Wij zullen zijn na gedachtenis in hooge eere houden. Ingekomen was voorts een verzoek van de Centrale Esperanto Propaganda Commissie om het daarheen te leiden, dat het esperan- to-onderwijs op de lagere scholen wordt in gevoerd. Dit werd voor kennisgeving aange nomen. Herbenoemd werden tot leden van de Fi- nancieele Commissie de aftredende leden de heeren Stokman, v. d. Vegt en De Graaff. De gemeenterekening 1928 werd voorloopig vastgesteld op een bedrag aan inkomsten van 193.650,57 1/2 en aan uitgaven van 162.671,17, er is een batig saldo van 30.959,40 1/2, de rekening van het Burger lijk Armbestuur 1928 werd goedgekeurd. Deze sluit met een nadeelig saldo van 2977,74, die van het grondbedrijf met een verlies van 2.652,84. Aangeboden werden de gemeentebegrooting 1930, de begrooting van het burgerlijk Arm bestuur en die van het grondbedrijf 1930. De eerste sluit op den gewonen dienst met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 189.047,67 1/2, op den kapitaaldienst met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 19.451,07. De tweede wijst aan een bedrag van 11.526,31 1/2 aan inkomsten en uitgaven. Die van het grondbedrijf vertoont een saldo ontvangsten van 4264,26 waarin een ver- liessaldo van 3750 begrepen is. Het voorstel tot het verleenen van een ult- keering aan de weduwe L. Vlasveld werd zonder discussie en zonder stemming aange nomen. Bij het voorstel tot vaststelling van een rooilijn aan de Noordzijde van het Plein be pleitte de heer v. d. Vegt een wijziging in het project om schade voor de eigenaars van perceelen te voorkomen. Hij vreest van deze verordening het bouwen van „scheeve win kels". De voorzitt e r antwoordde, dat toen 't ontwerp ter visie heeft gelegen, geen bezwa ren zijn ingebracht. B. en W. willen overigens wel het oordeel van den Raad toetsen. De heer v. d. Vegt lichtte nog toe, dat hij liever een rechte rooilijn heeft dan een scheeve. De heeren Van Duynhoven en Stokman sloten zich hierbij aan. De voorzitter zegde daarna toe de zaak nog eens te zullen bekijken, den ge meente-opzichter nog eens te hooren en daarom de zaak aan te houden tot de vol gende vergadering. Bij het voorstel tot publieke vei-huring van 'eenige landerijen wenschte de heer Van Duynhoven, dat de perceelen niet meer in combinatie maar afzonderlijk aan den hoogsten bieder zouden worden verhuurd en dan aan gemcentcnaren de eerste rechten te geven. Dit laatste deed wethouder Vink, die het als minderheid in het college van B. en W. ook bepleit heeft, genoegen. De heer Van Storm broek ver klaarde zich er mee accoord als de gemeen te er geen nadeel van ondervindt. Wethouder Biesheuvel vestigt er de aandacht op, dat het een publieke verhuring is, waaraan ieder met dezelfde rechten kan deelnemen. De heer Van Duynhov e n maakt van zijn opmerking een voorstel tot onderhand- sche verhuring bij opbod aan gemeentenaren De heer Stok m a n vreesde daarvan moeilijkheden met den tuingrond daar er weinig tuinders in de gemeente zijn. De voorzitter antwoordde, dat geen combinatie van perceelen zal plaats heb ben. Wat betreft, de tweede vraag van den heer Van Duynhoven sprak de voorzitter in gelijken geest als wethouder Biesheuvel. Wethouder Vink vreesde van het voorstel Van Duyvenhoven geen groot nadeel voor de gemeente, doch wethouder Biesheuvel vestigde er de aandacht op, .da't het gaat om het karakter van de verhuring. Het voorstel van B. en W. dat van de ver strekkendste beteekenls was kwam het eerst in stemming en werd aangenomen .met 54 stemmen. De reclames hondenbelasting 1929 gaven geen aanleiding tot discussie. De heer Stokma n klaagde over gaten in den Ouden Weg. Hierop zal de aandacht ge vestigd worden van den gemeente-opzichter De heer Va n Z e g gelen had soortgelijke klachten over den Schalkwijkerweg. Gelden voor bestrating daarvan zijn uit getrokken in de begrooting 1930, zei de voor zitter. De vergadering werd te ruim elf uur ge sloten. NIEUWE VOORDRACHT VOOR GEMEENTE ONTVANGER Ter voorziening in de vacature ontstaan door -het overlijden van den heer L. Vlas veld, hadden B. en W. van Haarlemmerliede de volgende aanbeveling voor de benoeming van een gemeente-ontvanger opgemaakt: 1. H. H. .T. Piasmans te Bergen- op Zoom; 2. L. J. Vallentgoed te Halfweg. De heer Piasmans heeft naar wij vernemen zijn sollicitatie ingetrokken. B. en W. zullen nu een nieuwe voordracht opmaken. IJMUIDEN. BESOMMINGEN. Heden kwamen aan den Rijksvischafslag te IJmuiden zes stoomtrawlers en een log ger. De besommingen waren als volgt: JDe- rlka XI f 2279, Derika V f 3696, Wilhelmlna f 4218, Nellie 1' 2735, Friesland f 326, Pietcr Cornells f 3521. Een logger met pekelharing IJ. M. 268 i 7183. OPENING GEREFORMEERDE KERK. Donderdagavond had de inwijding plaats van de nieuwe Gereformeerde kerk aan den Velserduinweg. Na het zingen van Psalm 150 1 en 2 droeg ds. H. Holtrop als voorzitter van d.e bouw commissie het gebouw aan kerkeraad en ge meente over. Spreker releveerde in korte trekken de geschiedenis der Gereformeerde gemeente te IJmuiden-Oost en herdacht Ds. van Loon, den heer Vermeulen en den heer Breder veld, die van 19091817 de kerk als ouderling diende. Hij dankte architect en aannemers voor hun werk. Hierop bood de heer Lameris een nieuwen kanselbijbel aan. Na voorlezing en gebed, gevolgd door het gemeenschappelijk zingen van Psalm 48 1, 4 en 6 hield de voorganger een korte predi katie. Daarna spraken nog Ds. J. D. van Kat wijk namens de classis Haarlem, Ds. R. J. van der Meulen, Ds. Breukeiaar, Ds. Wissink en de heer Apekrom, eigenaar van het oude kerkgebouw, die allen hun gelukwenschen aanboden. Na dankzegging en het zingen van Psalm 72 11 ging men uiteen. De kerk is in modernen stijl opgetrokken en is ongewijfeld een der schoonste gebou wen in cle omgeving. Er zijn 500 zitplaatsen. De kansel is rood op blauw fond en staat onder een blok beton, dat dienst doet als klankbord en als fundeering van b£t orgel, dat uit het oude gebouw afkomstig is. Het licht komt door ramen met glas in lood naar binnen. HAARLEMMERMEER GEMEENTERAAD De Raad van deze gemeente kwam Don derdagmiddag bijeen. Begonnen werd met de beëediging en in stallatie van de nieuw benoemde raadsleden, de heeren P. J. Joore en J. Vreeken. Het bestuur van de afdeellng Halfweg en Zwanenburg van de vereeniging „Volkson derwijs" verzocht in een adres voortgang te maken met de plannen betreffende den bouw van een nieuwe school te Zwanenburg. Hierop zal worden geantwoord dat B. en W. in actie zijn om deze zaak tot stand te brengen, maar gewacht dient te worden op de goedkeuring van het raadsbesluit van 15 Maart 1929 door Gedeputeerde Staten, tegen welk raadsbesluit door het hoofd der school den heer S. Stolp en vele andere ingezetenen bezwaren zijn ingebracht. Voorlezing werd gedaan van een adres van de heeren C. Nuijt c.s., allen inwoners van Haarlemmermeer langs den Aalsmeer- derdijk, waarin werd gevraagd medewerking te verleenen tot het behoud van de brug naar het dorp Aalsmeer. Wethouder Knaap deelde mede dat door het bestuur van den Haarlemmermeerpolder nog geen besluit was genomen om deze brug af te breken, waarom hij oordeelde dat dit verzoek als zeer voorbarig kon worden ter zijde gelegd, waartoe dan ook werd besloten. Door den voorzitter werd voorlezing ge daan van een schrijven van de commissie voor de gemeente-l'inancièn, waarbij een eindrapport werd aangeboden als gevolg van de haar verstrekte opdracht om een on derzoek in te stellen naar den gang van za ken op heb raadhuis. Er werd e enigen tijd gediscussieerd over de vraag of dit eindrap port voor kennisgeving.zal worden aangeno men, dan wel een onderwerp van bespreking zou uitmaken. Tenslotte werd met groote meerderheid aangenomen een motie van orde, ingediend door de heeren F. I-I. Bos, J. W. Bras en S. Beljaars, welke luidt als volgt: De Raad, kennis genomen hebbende van. het eindrap port betreffende den gang van zaken op het raadhuis, gaat accoord met de verschillende daarin uitgesproken gevoelens en conclusies en noodigt B. en W. uit om dienovereenkom stig hun gedragslijn in het vervolg te bepa len, zegt de commissie dank voor den ver richten arbeid en gaat over tot de orde van den dag. Bij dc rondvraag informeerde de heer Joo re of ook niet in Haarlemmermeer gelegen heid dient te worden gegeven voor kostelooze inenting van volwassen personen; de heer Vreeken vroeg inlichtingen waarom aan de schoolkinderen aan de openbare lagere school no. 7 op 3 September vrijaf was gege ven om de Oranjefeesten in Aalsmeer bij te wonen. De heer Griekspoor verzocht spoedig maatregelen te nemen en plannen te ma ken voor een krachtdadige bestrijding van de werkloosheid in de komende wintermaan den, de heer Arendonk vroeg waarom de wa terleiding van de provincie langs den Aals- meerderweg niet tot den Spaaruwouderweg wordt doorgetrokken. De heer Treur drong er op aan dat het rioleeringsvraagstulc bij de commissie voor openbare werken spoedig ter tafel zal wor den gebracht en ook enkele deskundigen uit eigen gemeente zullen worden gehoord. De heer De Zeeuw stelde de vraag waarom het voorstel tot het verleenen van concessie aan het gemeentebestuur van Heemstede tot levering van gas op deze agenda niet was vermeld. VERKOOP KERKGEBOUW. In openbare veiling werd het oude kerkge bouw der Gereformeerde Gemeente met kos terswoning en naastgelegen bouwterrein aangekocht door den heer S. Zijp te Hoofd dorp voor de som van 10100. Niet onwaarschijnlijk zullen deze terreinen nu worden gebruikt ten dienste van de be zoekers van de nieuw gebouwde Gerefor meerde kerk. SANTPOORT. OPENING CONCERTZAAL. Tijdens de strenge koude van den afge- loopen winter verbrandde zooals onze lezers weten, het vanouds bekende hötel „De Weij- man". „Gelukkig", zoo hoorde men hier ter plaatse velen zeggen, „nu zal er aan dien chaos bij „De Weyman" eindelijk een einde komen". En zij, die zoo spraken hebben vol komen gelijk gekregen: De chaos is verdwe nen en daarvoor is in de plaats gekomen een prachtige concertzaal, waarin ruim 300 menschen zullen kunnen genieten van zang, muziek, tooneel, enz. Donderdagavond waren eenige honderden dames en' heeren bijeengekomen, ten einde de openingsplechtigheid bij te wonen. De avond werd geopend door den heer Jan van Dommelen. Namens den eigenaar riep hij allen een hartelijk welkom toe. Vervol gens memoreerde hij tal van moeilijkheden, welke de heer Vellinga'in de laatste jaren heeft tc overwinnen gehad, vandaar „dat spreker zich zoo echt verheugde, nu „De Weyman" zoo glorierijk was te voorschijn ge komen. Namens de vereeniging van vergunning houders „Ons Belang" sprak de heer M. J. Enzerink. Deze noemde dezen dag voor de familie Vellinga een zeer heugelijken, juist ook, doordat dat gebouw na zooveel moeite was tot stand gekomep. Spr. hoopte, dat zooveel veerkracht en ook: zooveel durf met succes bekroond zouden worden. De heer Krom sprak namens den Bestu renbond „Eensgezindheid" en bood een bloemenhulde aan. En daar dit reeds door zoovelen voor hem was gedaan, waren zaal en tooneel in een grooten bloementuin her schapen. Het officieels gedeelte was nu voorbij. Mooie muziek en voordrachten van den be kenden Eduard Kapper vroeger nu de aan dacht. En dan Jan v. Dommelen niet te ver geten, die de aanwezigen vergastte op een prachtige vertolking van De Werkstaking" van Francois Coppée. Ook „Santpoort's Ge mengd Dubbel Kwartet" deed zich hooren en met enorm succes. Tenslotte werd er nog gelegenheid gege ven tot het maken van een dansje. HEEMSTEDE VERGADERING HEEMSTEEDSCHE KAPPERS. Op voorstel van enkele Kapperspatroons werd een vergadering belegd, waartoe alle Heemsteedsche vakgenóoten waren uitge- noodigd. De vergadering was flink bezocht. Het doel van deze bijeenkomst was een be spreking, in verband met de op 1 Januari 1930 in werking tredende 53-urige werkweek voor Kappers en ander Winkelpersoneel en het daaraan verbonden werktijdenbesluit. De heer Lingeman, voorzitter van de af- deeling Haarlem van den Ned. Kappersbond, en verder het volledige bestuur dier afdee- ling, zette de bedoeling van den Wetgever uiteen en stelde daarna aan de aanwezige Heemsteedsche Kappers voor, om, evenals dit reeds in Haarlem, Amsterdam, Enschedé en Velsen het geval is, aan te vragen bij het gemeentebestuur, een gemeentelijke veror dening, behelzende vastgestelde tijden, waar op kappers- en barbierssalons alsdan zouden 'mogen geopend zijn, en wel, op Zaterdagen van 7 uur v.m, tot 10 uur n.m.; op Donder dagen van 7 uur v.m. tot 1 uur n.m. (zoodat op Donderdagmiddag alle barbiers- en kap perszaken na een uur gesloten zullen, zijn). Op alle andere werkdagen van 7 uur v.m. tot 8 uur n-m., met een kwartier respijttijd, na het sluitingsuur, om de nog aanwezige klanten te mogen bedienen. Zonder eenige discussie, konden alle aan wezige vakgenooten zichmiet bovengenoemd voorstel vereenigen. Er werd een kleine tommissie benoemd, om in bedoelde richting stappen te doen bij de autoriteiten. TELEVISIE KRIJGT EEN PLAATS IN DEN ETHER. (Van onzen Londenschen correspondent) Deze week had in de technisch weten schappelijke wereld een historische gebeur tenis plaats. Het was de eerste radio-uitzen ding van televisie. De bekende uitvinder op het gebied van radio, Sir Ambrose Fleming getuigde door zijn aanwezigheid in het zend station van de waarde en den ernst die aan ■de nieuwe onderneming mag worden toege kend. De demonstratie maakte een einde aan een strijd die hier lang in de radio-beweging heeft gewoed. Want dit is de eerste maal dat aan televisie een plaats in den ether is toe gekend. Het verlof wordt niet met algemeene vreugde aanvaard door de menschen, vooral de huisvrouwen, die aan radio-geluid genoeg meenen te hebben en die de zeer gewilde selecties van gramophoon-muziek midden op den dag moeten missen, althans voor een deel, daar de televisictijd er juist in valt. Veel tijd krijgt de televisie echter van de B. B. C. nog niet, vijf halve uren per week en een enkele golflengte, En aangezien voor de gelijktijdigheid in televisie (het genot voor het oor en dat voor het oog) twee golf lengten noodig zijn, moeten zij die zich tele visie-toestellen hebben aangeschaft, het voorloopig' met het gezicht alleen doen. 1-Iet gehoor krijgt dan onmiddellijk na het beeld zijn beurt, of omgekeerd. Bij de eerste proef neming ging men als volgt te werk: Van een atelier in het gebouw van de Baird Televisie onderneming werden de beelden van sprekers en artiesten per landlijn overgebracht naai den zénder van de B. B. C. in Oxford Street, die ze uitzond. In het atelier werden de beelden dan weer ontvangen door middel van een televisie-ontvangtoestel, dat er stond op gesteld. De woorden of de stemmen der spre kers en artiesteh bleven in geval in het ge bouw en werden per draad van het atelier naar de demonstratiekamer geleid. De beel den waren zeer klein voor de toeschouwers, ongeveer 3 3/4 c.M. lang en 1 1/4 c.M. breed. Maar ze waren rustiger en duidelijker dan die van een paar maanden geleden, toen de Televisie-maatschappij haar eerste proefne mingen deed binnen de grenzen van haar gebouw. De omroeper las eerst een geluk- wensch voor van den president van de Board of Trade (handelsministerie) en liet daarna de twee geleerden op radio-gebied, cle pro fessoren Fleming en Andracle aan het woord. Beider beeltenissen kwamen goed over. Daar op volgden eenige nummers van komieken. De heer Baird bleek wel tevreden over dezen eersten omgang van zijn geestesproduct met. den ether; Maar hij was er zeker van dat alles nog veel beter zou gaan wanneer cle experimenten eenigen tijd waren voortge gaan. Men vernam ook dat er nog slechts een luttel aantal televisie-ontvangers zijn ver kocht. De maatschappij maakt ze niet zelf' maar geeft vergunning voor de vervaardiging aan de radio-industrie. Indien men reeds èen goeden ontvanger heeft voor de gewone doel einden, b.v. een vierlampen-toestel dan be hoeft een televisie-ontvanger niet meer dan 12 te kosten. In cle. winkels van Londen zijn ze echter no.g niet te ontdekken. VEILINGEN. Uitslag der veilingen, Donderdag gehouden in het Notarishuis: No. 1 het heerenhuls met tuin aan het Floraplein No. 2 op 13.400. No. 2 het heerenhuis met tuin. aan de Stol bergstraat no. 5 W. Hoek. 14000. No. 3 het. huis met erf en tuin aan het Has- selaersplein no. 6 J. Kollenberg 7200. No, 4 het ïmis en erf aan de Mr. Joosten- laan C. J. L. Tack q.q. 4005. No. 5 het huis en erf aan Mr. Joostenlaan no. 4. No. 6 het huis met erf aan de Korte Mar- garethastraat No, 8. A. Th. Joosten 1155. AANBESTEDING Hedenmorgen werd door den directeur van Openbare Werken aanbesteed de levering, van 110.000 bazaliine-tegels. Het laagst werd Ingeschreven door Wernink's Beton Maat schappij te Leiden voor 138.50 per 1000 stuks. Later zal worden uitgemaakt, aan wie de levering gegund wordt. MERKWAARDIGE CHEQUES. Men weet dat in Engeland zelfs de beschei den loontrekker geld op de bank heeft om er zijn betalingen van te doen door middel van een cheque. Daarom kan een postchèque en giroverkcer hier geen wortel schieten. Het bestaande stelsel, vooral door de vijf groote particuliere bark-groepen sterk door reclame en propaganda ontwikkeld, werkt aanzien lijk eenvoudiger en gemakkelijker. Het aan tal cheques, dat door het Londensch „Clearing House" gaat is dan ook fabelachtig groot. Indien het publiek eenvoudige voorzorgs maatregelen in acht neemt is fraude met chèques uitgesloten. Daar nagenoeg iedereen een bankrekening heeft en iedereen ook per cheque kan betalen, konden ge leidelijk de open chèques gemakkelijk wor den vervangen door „crossed" chèques (voor zien van een dubbele streep midden over de breedte van het papier). Die chèques kunnen niet rechtstreeks worden geïncasseerd en worden alleen via een bank betaalbaar. Het zijn bewijzen voor afschrijving of overschrijving van bedragen van de eene bankrekening naar de andere*. Sporadisch neemt het publiek wel eens niet de vereischte voorzorgsmaatregelen in acht, zij het bij het uitschrijven van do chèciue, zij het bij het bewaren van het chequeboekje. In vervoer biedt de „crossed" chèque alle vereischto zekerheid; verzendingen van geld op deze wijze behoeven dan ook niet aan- geteekend plaats te hebben. Maar bij zoo veel klein en groot geld in chèque-verkeer komen natuurlijk wel eens knoeierijen voor- Daarom worden op gezette en ongezett© tijden,i de chèques in het „clearing House" aan een extra nauwkeurig onderzoek onder worpen. Sommige menschen schrijven geld weg op het eerste het besto dat voor de hand ligt, in plaats van op de chèque-formulieren, die hun bank verstrekt. De banken malen daar- niet om. Als ze maar een duidelijk order tot betaling hebben, in welken vreemden vorm ook, dan voeren ze haar uit. De bank wereld hier kan in dit opzicht op merkwaar dige feiten wijzen, Verscheidene chèques, uitgeschreven op een deksel van een sigaren kistje, zijn door hot „Clearing Plouse" ge gaan. Het aantal stukken linnengoed, dat als basis heeft gediend voor een betalingsbriefje is legio. Boorden, manchetten en zakdoeken zijn voor dit doel benut. De periodieke blaad jes van dc» groote bankinstellingen bevatten soms illustraties van eigenaardige chèques. Dezer dagen verscheen in het bedrijfsblad van de Westminster Bank een van de Big Five een plaatje van een chèque, uitge schreven op een serve't, ter gelegenheid van een diner in de Savage Club. De uitschrij- ver van deze cheque was de bekende mede werker van Punch, A. P. Herbert, die» een anderen medewerker van Punch, den teeke naar George Stampa, een kleine som rtuoest betalen. De' schrijver had tusscben haakjes achter Stampa's naam „bless him" geschre ven, hetgeen zooiets als een verklaring is dat hij „een beste kerel" is. Mr. Herbert nam de voorzorg (wellicht op verzoek van Mr. Stampa) twee aanwezigen als getuigen te laten teekenen. En om nog minder twijfel te laten aan de echtheid van het stuk, voegde hij er schetsen van de vier mannen aan toe. Die moeite had hij niet behoeven te nemen, want, met den postzegel van twee stuivers (postzegels zijn hier ook plakzegels, dus be lastingzegels) er op, ging het stuk met vlag en wimpel door de normale phasen op de zakelijkste wijze. HET BURGERLIJK ARMBESTUUR VERPLICHTE INSCHRIJVING BIJ DE ARBEIDSBEURS. Tot op heden moesten allen die in aan merking wilden komen voor steun van het Burgerlijk Armbestuur ingeschreven zijn bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Naar wij verhemen wordt overwogen daar in verandering te brengen, omdat thans ver reweg het meerendeel van de steuntrelcken- den geen valide arbeiders zijn. VOOR DE MINAHASSA. Een plaatselijk comité op gericht. Einde Mei heeft men in ons blad kunnen lezen, dat een Comité voor een geschenk aan de Minahassa was opgericht, dat zich ten doel stelde om een bedrag van 400.000 bij een te brengen, teneinde in de Minahassa een sanatorium voor longlijders en een centraal ziekenhuis op te richten als dank van het Nederlandsche Volk voor de vriend schap en aanhankelijkheid die het geduren de 250 jaar van de Minahassers ondervonden heeft. De aanraking met de Nederlanders dateert van 1655, toen vier hoofden van de Mina hassa naar Ternate werden afgevaardigd, om zich met den vertegenwoordiger der Oost- Indische Compagnie te vefstaan over de mo gelijkheid, dat hun hulp zou worden ver leend, om de Spanjaarden te verdrijven. Die hulp werd gaarne geboden. Dit leidde ertoe, ,dat op den lOden Januari 1679 dus ruim 250 jaar geleden een bondgenootschap tusschen de OI. Comp. en de „Dorpshoof den" van Menado werd gesloten. Hierbij be loofden de Minahassers de Edele Compagnie als „eenig en eeuwigh opperheer te erken nen, belovende eendrachtelijk en eenpaerig- lijk met hun goedt, bloedt en uyterste ver mogen d'Edele Compagnie in aile voorval lende gelegentheden getrouwelijk by te staan en te helpen." Vanwege de Compagnie werd dit Verdrag gesloten door Gouverneur Ro- bertus Padtbrugge. De Minahassers zijn 250 jaren trouw ge bleven aan het gegeven woord. Het Neder landsche gouvernement heeft eveneens zijn toezegging gestand gedaan; het heeft van een land vol onderlinge veeten en oorlogen een gebied gemaakt, waar veiligheid en rechtszekerheid voor allen is- Daarom ge voelt de Minahassa zich in vriendschap ver bonden aan het Nederlandsche Volk; en het Nederlandsche volk heeft redenen, om trotsch te zijn op deze trouwe en aanhanke- hjke bevolking. Niet ten onreehie wordt de Minahassa wel eens de 12e prevmeie van Nederland genoemd. Meer dan eenig ander draagt dit volk het stempel der Nederland sche cultuur. Het wekt echter bevreemding, dat, terwijl voor opvoeding en onderwijs veel gedaan is, de gezondheidstoestand nog veel te wenschen overlaat. Er zijn enkele kleine hospitaaltjes, er zijn één militaire en enkele inlandsche artsen, maar dat is te weinig voor een be volking van 200.000 menschen, temeer, daar tuberculose en malaria er ernstig heerschen en nog onlangs is geconstateerd dat 40 pCt. der schoolkinderen met t-b,c. besmet zijn. Om de tuberculose en andere ziekten te bestrijden wil men de Minahassa nu een longlijders-sanatorium en een centraal zie kenhuis schenken. De Nederlandseh-Indische regeering zal de exploitatie dezer inrichtin gen op zich nemen, maar het geld voor den bouw moet van het Nederlandsche volk komen. Voor Haarlem is nu een Plaatselijk Mina- hassa-Comité gevormd, dat zich ten doel stelt in onze stad de inzameling der gelden ter hand te nemen. De burgemeester, de heer C. Maarschalk heeft het eere-voorzit- terschap op zich genomen, voorzitter is de heer A. G. Boes, secretaris de heer H. P. Deinum, terwijl de penningmeester, de heer O. R. A. Michelsen, Westerholitstraat 4 gaarne giften in ontvangst zal nemen- En kele duizenden Haarlemnférs krijgen dezer dagen een inteekenbiljet toegezonden en het is te hopen, dat het sympathieke plan ver wezenlijkt zal kunnen worden. VOETBAL V. U. C.—STORMVOGELS. Men schijft ons: Zoo ging het het eerste jaar van Storm vogels' eerste klasseschap ook: Overwint ning na overwinning werd behaald en ten slotte werd het kampioenschap op schitte rende wijze mee naar IJmuiden genomen. Thans gaat er er weer zooTi beetje op lijken, want na H.V.V. en E.D.O. werd Zondag j-L Hermes D.V.S. op afdoende wijze geklopt. Zouden de Stormvogels weer een kampioen schap willen bevechten? Wij zullen de laatsten zijn om te beweren dat de IJmuidenaren een kampioensploeg hebben, maar nu er in deze afdeellng zoo weinig uitblinkende clubs zijn Feijenoord misschien uitgezonderd is het oJ. nog zoo vrec'md niet, dat een IJmuidenaar wel eens aan de mogelijkheid denkt- Zonda.g spelen de IJmuidenaren tegen V.U.C. in Den Haag. Na een goed begin tegen Z.F.C., hebben! de Hagenaars plotseling twee zware neder-* lagen geleden, n.l. tegen Feijenoord (41)J en H.F.C. (6—2). Wanneer deze laatste twee uitslagen wer=i kelijk een afspiegeling zijn van V. U. C.'s kracht, dan bestaat er bij ons niet de minste! twijfel aan een Stormvogels' overwinning. De IJmuidenaren vertrekken als volgt: Thijssen, Haak, Koster, Effern, Tol, v. d. Velde, De Jonge, Kuikens, Groeneveld, Struys, Boekelaaü,' STORMVOGELS II—RXMT. II. Stormvogels II verschijnt als volgt: De Waard, Pronk, Van Gelder, Visman, Veuger, Heilig, Langbroek, Hoogerduin, Van Pel. Muller, >1 De Waard!, BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERMEER. Bevallen: T. E. TienstraBras, zoon; J. BekkerOnkenhout, zoon; A. van Heijnin- genZegstroo, zoon; H. Smitvan der Veen,- I dochter; C. C. M. TimmersWarmerdam, j dochter; A. J. Griekspoorvan Groeningen,- dochter; M. C. van SchieVastenhout, doch ter; P. M. DuivenvoordenVertegaal, doch ter; D. C. Ie FeberBreijer; A. A. M. Bult— Wijchhel, zoon; H. Monster—de Vries, doch ter; C. M. J. StraathofRuigrok, zoon, M. VerstratenSimeone, zoon; J. Jansenvan, de Leur, dochter; K. C. v. d- Bergvan Keu len. dochter. Ondertrouwd: D. H- de Graaf en L. van den Berg, F. B. Meijer en E. J. W. Paauwe, C. A. Gehrels en G. A. M. de With. Gehuwd: P. van Oudenaren en A. Jong kind, wede. L. K. Hoekman en C. van Leeu wen, J. van den Berg en C. Kortenoever. Overleden: Thomas Eikelenboom, 67 j„ geh. met C. den Oude; Bernardus Hendricus Fran- cïscus Joling, 54 j., geh. met I. Spil; Theodora Petronella Johanna, 2 d„ dochter van Herms Timmers; F'ranciscus Jacobus Bijma. 36 j., ongehuwd; Johannes Heima, 17 mnd, zoon van Wietse Heima; Quirinus Johannes van Es, 18 d-, zoon van Johannes G. van Es; Maria Christina van Bentem, 21 j., ongehuwde dochter van Johannes G. v. Bentem; Petrus Theodorus Suidgeest, 10 mnd, zoon van Cor nells Suidgeest; Pieter Verhulst, 5 mnd, zoon van Jacob Verhulst. STELT GIJ PRIJS OP GOED VERZORGD BESTELT HET DAN BIJ DE ELECTR. DRUKKERIJ GROOTE H0UTSTR.93 TELEF. 10724 - 10122 12713-10600-13082

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 16