bijvoegsel: vrijdag '4 october 1929 Iedere tand bestaat uit 3 letters. De le tand komt van de bijen. De 2de tand ls een meisjesnaam. De 3de tand staat ln een school boek. De 4de tand ls een woonplaats voor dieren. De 5de tand is een merk van Schoensmeer. De Cde tand is een jongensnaam. De 7de tand ls een teeken bij de aftrekking. De 8ste tand is een meisjesnaam. De 9de tand ls een verkorte Jon gensnaam. De 10de tand ls een berg ln Zwit serland. Op den rug van de kam moet Je een meisjesnaam lezen. 3. (Ingez. door Prins Zonneglans.)' Ik noem een bijnaam van een maand en ik besta uit 8 letters. 1 2 3 ls een drank. 8 G G 7 is een jongensnaam. 7 G 5 4 hebben we allen 4. (Ingez. door Blauwvllndertje.)" Ik ben een schuilnaam van 13 let ters. 1 13 ls een muzieknoot. 12 2 ls niet neen. 3 2 11 is niet droog. 4 5 6 7 11 12 13 ls een meisjesnaam. 8 2 Is een verkorte meisjesnaam. 10 9 9 is een soort hert. 5. (Ingez. door Zonnebloem) Kruis- ïaadsel. X X X X X een medeklinker, een huishoudelijk artikel, een mooie plaats ln 't OooL een vaartuig, een medeklinker. De kruisjes moeten denzelfden naam vermelden. G. (Ingez. door Aronskelk-) Ver borgen bloemen. a. Alle lieve kinderen werden ont haald. b. De burgemeester was ter plaatse. c. De matroos moest naar zee. d. Het duivengcklr is op den duur vervelend. Raadseloplossingen Raadseloplossingen van de vorige Weck zijn: AFDEELINQ I 1. 's Heer-Arcndskerke. 2. Notenkraker. 3. Veehandelaar. Toonartlste, Charles Dickens. 4. Javaan, Balkan, banaan, banaal, Nathan. 5. Wie 't laatst lacht, lacht het best. Chrysant. AFDEELINQ H 1. Friesland. 2. Marnlxstraat. 3. Haarlem. 4. Zondag ls de prettigste dag der week. 5. September. 6. Mook. Vaals. Gent, Tiel, Kapelle Krommenie. Gouda. Eist, Hoorn, Schagcn, Balk, Jolne. Goede oplossingen ontvangen van: Alba G Bloze Krlekske 5 De kleine Violist 6 De kleine Vogelvriend 6 Hunkerhartje 8 Draaitol 8 Sarina 6 Krullebol Stellhaar 6 De Woudlooper 5 Teekenaarster 5 Rangeerdertje 5 Wipneusje 5 Jerrle 5 Vèrsprlnger (5 Hardlooper 6 Kurkenbreistertjo 4 Wenda 6 Zonnestraaltje 6 Lezeresje 5 Prinses Zonneglans 2 Wielewaal 1 Brillantster 6 Rozekoontjc 6 Graaf Lodcwijk 6 Karei I 6 Berliner bol 4 Floris V 5 Babbelkous 4 Dwingeland 6 Pelikaan 4 Damlaatje 6 De kleine Kapitein 5 Oblone 6 Zevenster 6 Do- rus Rijkers 5 Blauwoog je 5 De kleine Bouwer 6 Sneeuwklokje 5 Interieur 5 Juffertje Schrijfgrang 3 Amlco 5 Zangvogeltje 5 Zeeuwsch Boerinne tje 4 Korstjesknager 3 Vloletta 6 Prikkebeen 5 Bloemenverzorgster- tje G RUILRUBRIEK P. VERHAGEN, Leidschevaart 20 heeft 4 Hilles kaartjes 2 Meco-bons 1 Sickesz bon 4 Kamerpl. en 4 Keg's pl. Dit alles wil hij rullen voor Vim- cartons, Rinso, Lux en Sunlight bon nen. Ruiltijd alle dagen. BRIEVENBUS Brieven aan de Redactie van de Klnder-Afdccling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG ZEEMAN, Marnlxstraat 20. (In de bus gooien zonder aan bellen.) ALBA. Hoe gaat het nu met de pijn in je hals? Ik hoop maar voor je, dat het heelemaal over is. Wat zal Opa in zijn nopjes zijn geweest met het radio-toestel, 't Is zeker alle da gen in gebruik. En werkt jouw brand weer-auto fijn? Heb je er al een brandje mee gebluscht? Speelt Lies bet prettig met die mooie, nieuwe pop? W. L. Als we succes hebben met ons werk, werken we des te prettiger. Zoo is het altijd in 't leven. Zoo wil ik Je raadsels wel plaatsen. Daar gaat niet veel tijdverlies mee ge paard. W. v. d. L. Je hebt nog heel wat tijd om na te denken over de Frie- sche reis. Misschien kun Je er ook nog wel wat voor sparen, want de reiskosten zullen zeker niet meeval len. DE KLEINE VIOLIST. Dat ge beurt ook niet dikwijls, dat jij je niet lekker voelt. Wat scheelde er aan? En ls 't nu weer over? Als Je tijd en lust hebt, fabriceer Je maar wat raadsels. Ik kan ze nu Juist goed gebruiken. HUNKERHARTJE. Fransche raadsels plaats ik liever niet. omdat lang niet alle Rubrlckertjes Fransch kennen. Zooals Je merkt, heb ik Je raadsels meteen maar geplaatst. DRAAITOL. 't Doet me plezier, dat de prijs naar Je zin is. Je krijgt zoo zoetjes aan al een aardige biblio theek. Fijn kind, dat het op school zoo naar Je zin gaat. Je raadsel is goed en heeft dadelijk een plaatsje gekregen. SARINA. Als Jo de volgende week je adres opgeeft, zal lk ln de St. Nicolaas-Rubriek een pop voor Je vragen. Ik wil met allo plezier ln Je Pocslc-Album schrijven. Breng het me maar. KRULLEBOL STEILHAAR. Neen, lk houd ook niets van oorlogs verhalen. Er zijn zoo veel andere mooiere boeken. Wel jammer, dat je prijs van Floralla dus niet in je smaak viel. TEEKENAARSTER. Je boek ls nu in mijn bezit. Als Je het nog niet hebt gehaald, kom dan maar gauw bij me, Ik hoop, dat Je voorspelling uitkomt en er vrecselijk veel voor den St. Nicolaaswedstrljd wordt in gezonden. Het is. zooals Je schrijft: wie eenmaal de vreugde van die zieke kinderen heeft aanschouwd, blijft altijd meedoen. Ik hoop. dat er dit Jaar weer veel Rubrlekertjes naar de Ziekenhuizen mogen. A. B. C. Ja. Muntok ls de hoofd stad van Banka. Banka is rijk aan tin. De ontginning geschiedt door Chineczen. Deze leveren het metaal tegen een jaarlijks vast te stellen prijs aan de Gouvernements-pak- hulzen Het eiland zelf ls een groote golvende vlakte met veel riviertjes. Verdere bijzonderheden kun Je heusch in ieder goed Aardrijkskunde boek vinden. DUINVIOOLTJE. Die zonne bloem ls eigenlijk niet tot haar recht gekomen. Ik heb er ook zoo een ln mijn huis gehad. De schljfbloemen of buisbloemen zijn ruimschoots ont wikkeld en de straalbloempjes niet, 't Is meer eigenaardig dan mooi. Ik geloof niet. dat het aan 't zaad ligt. Aan een plant zag Ik tweeërlei soort bloemen. Misschien ls dat bij Jou ook wel *t geval. Kijk er eens naar. ORCHIDEE. Natuurlijk mag Jo met den St. Nlc. wedstrijd mee doen. Ik vind het veel te leuk, dat zoo'n oud-RubrlekertJe weer op komt dagen. Wat doe Je tegenwoor dig? Als je naam en adres opgeeft, wil ik w.ol en zijde voor Je vragen. LEZERESJE. Ik ben blij, dat jij zoo blij bent, dat de St. Nicolaaswed strljd er weer is. Ben je nu ingeënt? En heb je er nog wat van gemerkt? Geef je naam en adres maar op, dan zal ik om restjes wol en lapjes vragen. ZONNESTRAALTJE. Ben je op een gezellige handwerkles? Is Elfen koningin er ook op gekomen? Dom me meid om wel raadsels te maken en ze niet in te sturen. SATIMIE. Hoe gaat het nu met moeder? Is 't nu weer heelemaal ln orde? Had ze al eens meer last van malaria gehad? Wat zal Dolly er lief uitzien in dat gebreide pakje. Aardig dat moeder ook aan 't breien gaat voor den St. Nic. wedstrijd. Leuk, dat jij een winkeltje maakt van lucifersdoosjes, 't Is voor de zusjes wel gezellig, dat ze samen naar Egmond gaan. Zijn ze al weg? VIOOLTJE. Prettig, dat Jij er ook weer bent. Je som was nog op tijd. Wat hadden die huisjes leuke namen in Driebergen. Jullie hebben daar maar heerlijk genoten. Gaat het met Je gezondheid goed? KURKENBREISTERTJE. Je kwam 4 letters te kort, omdat je twee keer het zette, in plaats van 't. Ik heb 't natuurlijk goed gerekend. Als je je naam en adres opgeeft, wil ik in de St. Nicolaas-Rubriek wol en zij voor je vragen. Ik heb zelf nog niets ontvangen. W. L. 'k Ben blij voor je. dat het nieuwe vertrek voldoet. Ik wil dat Inschrijvingsbiljet wel voor je plaatsen. Als ik iets doen kan voor den bloei van O. B. wil ik dat gaarne doen. JERRIE. Wat je maken zult voor de zieke kinderen? Heb je soms lucifersdoosjes? Dan kan je daar een kastje van maken om haakjes, knoopen, enz. in te doen. Als je niet weet, hoe het moet. kom je maar eens bij me praten. Waar ben je mee bezig? Je maakt me heusch nieuws gierig. Rijdt Gijs alle dagen op zijn driewieler? Heeft moeder de warme handschoentjes al af? WIPNEUSJE. Aardig van Goudsbloem, dat je haar boek ook mocht lezen. Ik wil graag geloovcn, dat die koolraap uit je eigen tuintje lekker smaake. Ben je al aan den St. Nic. wedstrijd begonnen? PRINSES ZONNEGLANS. Vond je Bert en Bram geen leuk boek? Wat had Je weinig raadsels. Vond je ze zoo moeilijk? ZEVENSTER. 't Doet me plezier dat je 't Trio van 't Zwaluwhuis een mooi boek vindt, 't Zwemseizoen is afgcloopen, hè. De fiets kan nog wel een poosje goede diensten doen. Zet Je haar van den winter op stal? Aar dig, dat Je een babypakje gaat breien voor den St. Nicolaaswedstrljd Ben je er al aan begonnen? DAMIAATJE. Je mag broer ge rust helpen. Als hij nog geen Aard rijkskunde heeft geleerd, mag hij de Aardrijkskundige raadsels best over slaan. Wat vind ik het aardig, dat je grootmoeder, die bijna negentig jaar ls nog met zooveel plezier Tri- neke heeft gelezen. Ze is zeker nog goed gezond. PELIKAAN. Hoe is 't nu met den zieken Pelikaan? Wat scheelde eraan? Moet je nog poedertjes slik ken? Als 't goed voor je is. dan maar dapper zijn. Heb Je wel eens van 't oude Rijmpje gehoord: Bitter ln den mond maakt het hart gezond. Is de pokkcngcschledenls voorbij? DWINGELAND. Nu 't werkelijk herfstweer wordt, komen de oude Rubrlekertjes weer opzetten. Dat jij nu gelijk met Pelikaan ziek gaat worden. Een heel klein beetje gezel lig was 't zeker wel. Een Rubrieker- tje behoeft zich in dezen tUd nooit to vervelen. Er is zooveel te beden ken en zooveel te doen voor den St. Nic. wedstrijd. Weet jij al wat? DUIZENDSC HOONT JE. Prettig, dat Jouw prijs ook naar Je zin was. Dat Je zoo moest zoeken om mijn huls te vinden. Maar nu weet Je het ook voorgoed, hè? Heb Je een ge zellig boek van O. B. deze week? DORUS RIJKERS. 't Hindert niet, of Je de raadsels verwisselt. Je Ingezonden raadsels zijn goed. Het laatste is wel erg bekend, maar 't is altijd een aardige opgave. ROZEKOONTJE. 'k Ben blij, dat Je er weer bent. Ik vind het hee lemaal niet erg, dat Je van den zo mer meer aan bulten spelen dan aan de Rubriek gedacht hebt. Nu doe je wel weer trouw mee, hè? Leuk, dat Je al bezig bent aan een baby-broek je voor den Sint-Nicolaaswedstrijd. 't Is nu je weertje voor zulk werk. BRILLANTSTER. Nog blauwe plekken of builen opgeloopen bij 't fietsen leeren? Kun je het nu goed? Heb je de fiets al gekregen? Vooral maar voorzichtig zijn en denken aan de regels van 't verkeer. WIELEWAAL. Niets erg, dat je een poosje vacantie hebt genomen. Je verborgen plaatsen zijn goed. Met' de raadsels gaat het nog niet van een leien dakje hè? SNEEUWKLOKJE. Vast wel ge- eliciteerd met je verjaardag. Wat. een bof, dat je nu ook juist een raad- selprijs hebt gewonnen. Hoe gaat het nu met je gezondheid? Ik kan me begrijpen, dat 't een tegenvaller voor je is, dat je halve dagen naar school mag. Je gezondheid moet nummer één blijven kind. Aardig, dat je op bed de legplaten gemaakt hebt voor den St. Nicolaaswedstrijd. Ik ben heel verlangend om ze te zien. Hoe gaat het toch met Krulle- mie? Spreken jullie elkaar niet meer? VIOLETTA. Hebben jullie deze week prettig feest gevierd. Feliciteer vader nog maar hartelijk van me Vader heeft zeker heel veel bewijzen van medeleven ontvangen. KORSTJESKNAGER. Jij hebt nog eens feest gevierd. Wat zal 't Bruidspaar in zijn schik zijn ge weest. Heb je ook helpen versieren?, Ik kan me wel begrijpen dat er een enkel traantje werd weggepinkt. Dat die moeder van jou een Volen- damsche was. Wat zal dat haar leuk gestaan hebben. Het feest ging joiï natuurlijk veel te gauw voorbij. Was 't al licht, toen je slapen ging? ZEEUWSCH BOERINNETJE. Hebben je plannen al vasten vorm! aangenomen? Een poppenwiegje is altijd welkom. En wollen ballen krijg ik ook nooit te veel. Misschien heb je ook nog iets bij je speelgoed ge vonden. Arm kind, dat je ook nog ziek bent geweest van het inenten. Vind je dat geen leuk boek van. Kinnie en haar vrienden? AMICO. Jij zit zeker volop in! je werk. Gaat het naar wensch? Krijg je ook veel huiswerk? ZANGVOGELTJE. Je raadsels hebben, zooals je ziet, al een plaatsje gekregen. Stuur dien plaatsnaam ook maar. Je zult het zwemmen ze ker niet verleeren. Flink zoo, dat jij nooit moppert. Ik denk, dat een! zangvogeltje dat niet eens zou kun nen. Weet Je, wat ik dom van jd vind? Dat je vraagt wanneer ik ntf den St. Nic. wedstrijd uitschrijf. En dien heb ik de vorige week al uitge schreven. Dan heb je toch heel slecht Onze Jeugd gelezen. Weet je al, wat je maken zult. JUFFERTJE SCHRIJFGRAAG. Dat was een lange gezellige brief. Wat heb je veel cadeautjes gekregen. En wat een mooie! De tasch is ze ker dagelijks in gebruik. Is er nog wat van 't lekkers over? Het rokje met de pull-over wacht zeker op den winter. Dan hoop ik maar dat het nog een poosje in de kast blijft lig gen. Heb je op schooi ook getrac- teerd? Ik denk, dat je deze week wel meer raadsels zult vinden. INTERIEUR. Of je meegeloot hebt? En gelukkig ben je ook ge weest. Kom Woensdag maar gauw Je prijs halen. Leuk, dat je slofjes gaat breien voor den St-. Nicolaas wedstrljd. Ik heb geen raadsels meer van Je in bezit. BLOEMENVERZORGSTERTJE. Ik zal je vraag plaatsen. Als va der je helpt, zal 't wel goed in orde komen. Ben je nog op de fiets naar IJmulden geweest? 't Weer was niet erg gunstig. PRIKKEBEEN. Je was de eenige niet, die de raadsels moeilijk vond. Nu heb ik ze wat gemakkelij ker uitgezocht. Is poes nog terug ge komen? Misschien was ze naar haar oude huis geloopen. Een poes hecht aan haar woning. W. BLOMBERGZEEMAN» Marnlxstraat 20. Haarlem, 4 October 1929, No. 146 AAN ALLEN! MENEER DE WIND. 't Doet me altijd genoegen, als ik uit jullie briefjes lees, dat Jullie uit je oogen kijken, wanneer jullie bui ten zijn. Je kunt misschien geen cent bezitten in de wereld en je toch zoo heel rijk voelen, als je ziet hoeveel schoons de natuur je voor niet laat genieten, 't Is alleen maar Je moet er oog voor hebben. De dichter de Genestet zei al in een versje: Poëzie is overal, Overal mijn vrinden, 't Is de vraag maar: Wie haar al, wie haar niet kan vinden. Zoo gaat het ook met de schoon heid van de schepping. In mijn vorig aan Allen sprak ik over de geuren en kleuren van den Herfst. En nu moet ik opeens aan herfstdraden denken, omdat ik er zoo'n aardig versje van las. Ik zal 't voor jullie opschrijven. Daarboven aan den hemel Gaan schaapjes wit en kleen, De wind is er de herder. Die drijft ze voor zich heen. Vrouw Zonne gaat er spinnen, Van schaapjes wol een draad, Die heel van uit den hooge Naar de aarde gaat. Een heel Hef versje, hè? Maar 't bevat geen waarheid. Vroeger dacht men wel, dat de herfstdraden uit de wolken kwamen, maar nu zijn de ge leerden het er over eens, dat 't het werk is van kleine spinnetjes, Jacht- splnnen genoemd. Echte zwervers, die zich den tijd niet gunnen om hier of daar een web te maken, maar die, nu de zomer voorbij is, net als de zwerfvogels gaan zoeken, waar het meest voor hen te halen ls. Wanneer ze hun kopje in den wind gooien, spuiten ze het spinvocht in de lucht. Dat wordt een draad, waar zij langs zwieren ter bemachtiging van hun prooi. Die jachtspinnen zijn eigenlijk ver bazend knappe luchtschippers. Dik wijls treft men ze aan ln hooge berg streken, Ja zelfs in schepen mijlen ver van de kust. Ze hebben een won derlijk aanpassingsvermogen. En hoe sterk zijn die draden. De spin kan met één dunnen draad dieren vastbinden, die grooter zijn dan zij zelf is. Spinnen vangen niet alleen insecten, ook kleine klkvorschen, hagedissen, zelfs kleine ringslangen. Een Duitsch geleerde, Dr. Gudger, beschrijft, hoe hij eens een muls zag die de spin ln een web had vastge werkt. Eerst was de staart met spin- draad omwikkeld. Toen werd de staart aan den kop vastgebonden en daarna werd een draad gesponnen om het dier ln 't web te hljschen. Op Nleuw-Gulnea gebruiken do Papoea's de weefseldraden voor vlschnetten. Dit soort spinnen weeft reusachtige webben van 2 M. mid dellijn. Ze voeden zich uitsluitend met vogeltjes. De Papoea steekt een stok ln 't bosch, waarboven hij een strik bevestigt. Hierop spint de vo gelspin dan haar web. W, B.—Z, door W. B.—Z. Meneer de Wind, Ging heel hard blazen: Boe, boe, boe, Lakens, sloopen, poppekleertjes Alles blies hij naar zich toe. Zusje Micntje En zus Jet riepen: Heisa, hei! Meneer de Wind, niet zoo hoog blazen Want wij kunnen er niet bij. Zusje Grietje, Broertje Herman. D'allcrklelnsto riep: Ging heel hard roepen: Kom, o kom. Hella, ho. Meneer de Wind, blaas m' in de Meneer de Wind, wacht nu eens even, hoogte. Waarom blaas Jo altijd zoo? En blaas me dan ook weerom. Meneer do Wind, Ging heel hard blazen, Boe, boe, boe, Endciyk blies hij allo kleertjes. Ook weer naar de klnd'ren toe. WAT ONZE BELANGSTELLING WEKT Dé keizer van Japan heeft een tuin van 90 K.M. omtrek. Linksche dieren zijn papegaaien en leeuwen. Belde grijpen 't eerst Iets aan met den linkerklauw. Bijt nooit draden af. In de eer ste plaats niet, omdat het slecht ls voor Je tanden. Het afbijten van zijden draden U nog schadelijker, omdat er bij de fabricatie stoffen ge bruikt worden, die schadelijk zijn voor de gezondheid. Een groot nageslacht. Het wijfje van den kabeljauw legt Jaarlijks 4 tot 7 mlllloen eieren. Als daar uit alle Jonge kabeljauwen to voor schijn kwamen, dan zouden de schepen niet kunnen varen van de vlsch en de zee zou spoedig geheel gevuld zijn. De grootste helft dezer eieren wordt door andere vlsschen en andere zeedieren opgegeten. Roodc kammen zijn gezonde tee kenen bij onze kippen. Iedere an dere kleur wijst op ziekte. Lastig klokgetik van wekker of horloge kan men onhoorbaar maken door er een glazen kom of glas over heen te zetten. Do .pianofabrlekcn van Zwitser land leveren jaarlijks drie duizend plano's af. Mariadistcl (Carduus Marlanus) fam. Samengesteldbloemlgen (Com posieten) Een sierplant uit Zuid- Europa, waarvan zelfs 't blad van stekels is voorzien. Toch wordt do plant om 't blad gekweekt, daar dit mooi wltbont gemarmerd is. De bloemkroon ls evenals bij de meeste distels purper gekleurd. In April kan de plant in den vollen grond worden uitgezaaid. Ze wordt ongeveer 1 M. hoog en krijgt groote bladeren, zoo dat ze niet te dicht op elkaar mo gen staan- Een halve Meter tus- schenruimte is noodzakelijk. Wonderboom. (Ricinus communis) fam. Wolfsmelkachtigcn (Euphor- biaceeën). Een prachtige sierplant uit Oost-Indlë, die 1.50—2 M. hoog wordt. Ze heeft zeer groote, hand vormige, 7—9 lobbige- of splctigo bladeren, werkelijk zeer sierlijk ge vormd. De grootste afmeting verkrijgt de Ricinus zanzibarensis met metaal achtige bladeren, die bruin of brons- achtig zijn gekleurd. Voor kleine tui nen is meer aan te bevelen de Rici nus Gibsonl met donkerroode bla deren. De bloemen groeien in tros sen. de meeldraadbloemigo (man nelijke) onder de stamperbloemon (vrouwelijke) 't Bloemdek is geel achtig terwijl de stempels rood ge kleurd zijn. De vrucht is stekelig. Deze planten worden ook ln potten opgekweekt, om ze eerst tegen Juni uit te planten. Ze vragen een zeer voedzamen, luchtlgen grond en een. warme standplaats. De op groote slerboonen gelijkende zaden leveren, de Ricinus- of wonderolie, dat bij de meeste van Jullie wel bekend zal zijn. Noteer deze plant eens om die 't volgend Jaar te kweeken, Je zult daar werkelijk veel genoegen van hebben. In een fllnken, diepen bak of oud vaatje doet hij 't ook uit stekend. Rcuzenhcnncp (Cannabis glgan- tca) fam.. Netelachtigen (Urtica- ceeën). Een sierplant, afkomstig uit Indlë, die tot dezelfde familie be hoort als onze bekende brandnetel. Ze vormen groote, handspletige, groene bladeren en pluimen van. groen tot geelachtige bloempjes. Ge woonlijk worden ze ln potjes ge kweekt, om ze eind Mol In den vol len grond uit te poten. In den loop van den zomer ontwikkelen ze zich tot 2 M. hooge planten. TUINIER. HET REKENSOMMETJE. Goede oplossingen ontvangen van:' Teekenaarster, De Woudlooper, Draaitol, Krullebol Stellhaar. Sarina Hunkerhartje, Aart Hopman. Do kleine Violist, De kleine Vogelvriend, Annle v. Zancn, Bloze Kriekske, Alba Floris V. Nagekomen goede oplossingen van Ali v. d. Sluys en Verspringer. Bij 1 loting is het .-.choolétul ten deel ge- vallen aan Hunkerhartje, die het 1 Woensdag bij mij mag komen halen.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 19