BUITENLANDSCH OVERZICHT J. Lottgering HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 4 OCTOBER 1929 DERDE BLAD NA DR. GUSTAV STRESEMANN'S DOOD. Een Italiaansche opinie die correctie behoeft. GROOTE EMOTIE OVER DE GEHEELE WERELD. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Elders in deze rubriek vindt men nog een overzicht van de uit alle deelen van de wereld in Berlijn binnenkomende bewijzen van deel neming naar aanleiding van den dood van Dr. Gustav Stresemann. Zelden is met zooveel eenstemmigheid en hartelijkheid het verscheiden betreurd van een zoo groot staatsman als Stresemann, in wien men eert den rusteloozen arbeider voor den opbouw van Duitschland en den onver- saagden strijder voor de internationale ver betering der verstandhoudingen. Senator Borah aarzelde niet om te zeggen dat Dr. Stresemann „één van de grootste staatslieden van de wereld was". Van slechts één zijde komt minder verkwik kelijk commentaar. De „Giornale d'Italia" weet slechts te constateeren dat „met den dood van Dr. Stresemann de reeks der staats lieden van het oude, ontwrichte Duitsch land gesloten is", en dat „vandaag de nieuwe reeks, van het herstelde Duitschland een aanvang zal nemen". Dit is werkelijk de waarheid op z'n kop zetten. Doelt de Giornale soms op onbegrij pelijke compromittante methoden van den beruchten heer Hugenberg en zijn clubgenoo- ten die zich met hun manifest tot bestrijding van het plan Young, in de oogen van het buitenland onsterfelijk belachelijk hebben gemaakt. Zouden deze heeren „de diplomaten van vandaag, van het herstelde Duitschland zijn"? Een ander Italiaansch blad zet Stresemann naast Bismarck en betreurt het dat de laat ste het fascisme zoo slecht begrepen heeft. Het is te hopen, dat er een man gevonden zal worden die het grootsche werk dat Dr. Gustav Stresemann zal weten te voltooien, die evenals Dr. Stresemann zal behoo- ren tot de vertegenwoordigers van het vrede lievende en herstelde Duitschland, dat zijn kracht heeft gezocht in toenadering tot de voormalige vijanden. Het ware te wenschen, dat er een man gevonden zou worden, die in staat zou zijn om het dreigende gevaar van den Hugenberg-waanzin, te keeren, en die hetzelfde vertrouwen zou genieten bij mannen als Lord Robert Cecil of Chelwood, Briand, Snowden, Kellogg, MacDonald, en anderen, dat Dr. Gustav Stresemann genoot. Als het maar iemand is, die het fascisme slechts begrijpt L. A. De weerklank van Strese mann's dood in Genève. Het plotselinge overlijden van den beken den Duitschen staatsman dr. Stresemann is op het Volkenbondssecretariaat met groote verslagenheid ontvangen. Namens het Vol kenbondssecretariaat en bij afwezigheid van sir Eric Drummond, zond de plaatsvervan gende secretaris-generaal van den Volken bond, de heer Avenon, het volgende telegram aan den Duitschen rijkskanselier: „Aange zien sir Eric Drummond afwezig' is, vertolk ik uit naam van het Volkenbondssecretariaat de gevoelens van diep leedwezen en sym pathie met de smartelijke rouw en het groote verlies, dat op zoo wreede wijze de Duit- sche regeering en het Duitsche volk getrof fen heeft door den dood van den illusteren staatsman, wiens krachtige activiteit in den Volkenbond door allen, die de eer gehad heb ben met hem in Genève samen te werken, bewonderd is". Ook Albert Thomas zond namens het In ternationale Arbeidsbureau een telegram aan den rijkskanselier met de volgende woor den: „Wij nemen met groote verslagenheid kennis van den dood van dr. Stresemann en gevoelen diep het zware verhes voor Duitsch land evenals voor geheel Europa en voor de politiek van internationale toenadering, wier noodzakelijkheid hij zoo sterk gevoelde en die hij met al zijn krachten, tot zelfopoffe ring toe, heeft gediend en die hij zoo vrucht dragend heeft bevorderd. Gedurende tien jaren was hij een trouwe aanhanger van het internationale arbeidsbureau, evenals voor mij een persoonlijk vriend. Verzoek de Duit sche regeering van onze diep-gevoelde deel neming te willen aanvaarden". Gedurende de bijeenkomst der steenkolen- deskundigen drukte de vice-president van het oeconomische Volkenbondscomité, Sir Sidney Chapman, het' leedwezen van het co mité met het heengaan van dr. Stresemann uit, aldus de N. R. Crt., en schetste het groo te aandeel, dat Stresemann in het Volken- bondswerk genomen heeft. De directeur van de oeconomische afdeeling van het Volken bondssecretariaat, Sir Arthur Salter, namens de oeconomische afdeeling van het Volken bondssecretariaat, doelde op den grooten steun die Stresemann steeds aan het oeco nomische Volkenbondswerk heeft gegeven, waarvoor hij rapporteur in den Volkenbonds raad was. Trendelenburg dankte beide sprekers voor de blijken van deelneming en gaf de verze kering, dat ook in de toekomst de Duitsche regeering haar medewerking aan den Vol kenbond zal voortzetten. Het Volkenbonds secretariaat en het Internationale Arbeids bureau zullen beide een vertegenwoordiger naar de begrafenis zenden. Het buitenland en Duitschland's verlies. Overal in het buitenland heeft de plotse' linge dood van minister Stresemann groote ontroering gewekt. Te Parijs werd reeds in den vroegen och tend het treurige nieuws bekend. De premier Briand, die, zooals men weet, ook minister van Buitenlandsche Zaken is, begaf zich in gezelschap van den chef van het protocol, de Fouquières, te halfelf naar het Duitsche gezantschap en gaf aan den zaakgelastigde, dr. Rieth, uit naam der Fransche regeering en uit zijn eigen naam uitdrukking aan zijn deelneming met het verscheiden van den Duitschen minister van Buitenlandsche Za ken. Briand legde er nadruk op, dat hij den dood van den Duitschen minister des te meer betreurt, daar hij met dr. Stresemann uitnemende persoonlijke betrekkingen heeft onderhouden. De Fransche ex-premier Herriot heeft aan rijkskanselier Müller geseind: Ik verzoek u mijn diepgevoeld leedwezen te willen ont vangen met den rouw, waarin uw land ge dompeld is, een rouw, die diep wordt mede- gevoeld door alle oprechte vrienden van den vrede. Ook in de politieke kringen te Londen heeft het nieuws omtrent Stresemann's over lijden diep leedwezen veroorzaakt. Minister Snowden, de plaatsvervangende premier, zei- de zeer geroerd, dat hij de grootste bewon dering had voor Stresemann's karakter en bekwaamheid en dat hij de zaak van zijn land steeds met gematigdheid, maar toch met groote kracht had voorgestaan. Zijn dood is een onherstelbaar verlies, niet alleen voor Duitschland, maar voor geheel Europa. Snowden achtte het onverwacht verscheiden van den Duitschen minister des te betreu renswaardiger, omdat het plaats vindt op een tijdstip, dat belangrijke problemen op den weg naar hun regeling zijn. Hij besloot met te zeggen, dat hij Stresemann's heen gaan niet alleen gevoelde als dat van een groot staatsman, maar ook als dat van een persoonlijk vriend. Lloyd George zeide, dat dit sterfgeval een ramp is voor de Europeesclie vredeszaak. Stresemann was een groot verzoener, die onvergankelijke diensten bewezen heeft aan de zaak van den Europeeschen vrede en van den wereldvrede. De minister van Buitenlandsche Zaken, Henderson, verklaarde volgens de Tel. even eens, dat Stresemann's dood een verlies is niet alleen voor het Duitsche volk, maar voor alle volken van Europa en van de wereld. Stresemann heeft gewerkt voor de mensch - heid in haar geheel, hij was een groot Euro- peesch staatsman en een der leiders van de beweging voor den Europeeschen vrede en de verzoening. De moed en het geduld, waar mede hij gewerkt heeft voor Duitschlands toetreding tot den Volkenbond en voor de algemeene zaak van ontwapening en samen werking in de wereld, zullen langen tijd in de herinnering gegrift blijven. Naar aanleiding van den dood van den Minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Stre semann, heeft de Bondspresident van Oos tenrijk, Miklas, namens de geheele bevolking van Oostenrijk, Rijkspresident Hindenburg een telegram van deelneming doen toekomen. Hetzelfde deed de Bondskanselier Dr- Scho- ber aan den Rijkskanselier Mueller namens de Oostenrijksche Regeering. LONDEN, 3 Oct. (V.D.) De Britsche Re geering, alsmede talrijke ministers persoon lijk, hebben telegrammen van deelneming gestuurd. Henderson seinde o a.: „Stresemann was de groote propagandist voor den vrede en hij zal allen die wenschen het aangevan gen werk te voltooien, tot voorbeeld kunnen strekken". De minister van Buitenlandsche Zaken, Hijmans, heeft den Belgischen gezant te Berlijn opdracht gegeven om de hartelijke deelneming van de Belgische Regeering aan de familie van Stresemann en aan de Duit sche regeering over te brengen. De minister van Buitenlandsche Zaken ad interim, Litwiniw, heeft den Duitschen ge zant te Moskou, Dircksen, in verband met het overlijden van Stresemann, de deelne ming der Sovjet-Regeering overgebracht. NEW-YORK, 3 Oct. (V-D.) Alle bladen maken uitvoerig gewag van Dr. Stresemann's overlijden en publiceeren foto's van den ont slapene. Algemeen wordt Stresemann als een der grootste staatslieden geroemd. Er worden toespelingen gemaakt op het feit dat de strijd tusschen de partijen tot dezen ontijdigen dood zou hebben bijgedragen. Naar uit Washington gemeld wordt noemt Senator Borah Dr. Stresemann, „een van de grootste staatslieden der wereld". De geschie denis is door hem met een der meest op bouwende diplomaten verrijkt. Zoowel minister Stimson als minister Mel lon nebben hun leedwezen over het over lijden van Stresemann uitgedrukt, daarbij er op wijzende, hoe deze voortreffelijke staatsman in een zeer critiek tijdperk veel heeft bijgedragen tot het herstel van den vrede in Europa. MacDonald's rouwbeklag. De Engelsche Premier, die zich zooals men weet aan boord bevindt van het s.s. ,3eren- garia", heeft een telegram gericht aan de Duitsche Regeering, waarin hij zijn deelne ming betuigt met het overlijden van Dr. Stresemann. Mac-Donald zegt: „Stresemann was een van die mannen op wiens werk de vreedzame ontwikkeling van Europa steunde. Door de verscheidene malen dat ik met hem in aan raking ben gekomen is hij mij tot een waar vriend geworden. Ik kan niet gelooven dat al het werk dat hij tot stand heeft gebracht weer ongedaan zou kunnen worden ge maakt." Lord Robert Cecil's rouw. Lord Robert Cecil verklaarde: Nooit kun nen wij vergeten dat wij aan hem het voor stel danken, waaruit later het Locarno-pact voortkwam, voorts de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond en het voorbeeld, dat Duitschland gaf door het eerst van alle groote mogendheden de ar bitrage-clausule te onderteekenen. Duitsch land zal gelukkig zijn, wanneer het een an der voor zijn post kan vinden, die niet alleen een even groot Duitscher, maar ook een even groot Europeaan is. De gedelegeerden op het Labour-congres te Brighton verhieven zich, toen het doodsbe richt van Stresemann bekend werd, zwij gend van hun zetels, als teeken van eerbied voor den overledene. De stormachtige Partijdag. LONDEN. 3 Oct. (V-D.) De discussies van de conferentie van de Labour Party in Brighton werden geheel beheerscht door een groote rede van Snowden, die op sterk theoretisch-wetenschappelijke wijze de balans en geldpolitiek van het land behandelde en ondanks principieele meeningsverschillen van belang van een grooten groep linksradicalen algemeenen bijval vond. De verhooging van het disconto van de Bank van Engeland noemde Snowden onvermijdelijk. Een andere uitweg was niet mogelijk. Overgaande op de Hatry-affaire zeide Snowden. dat het depar tement van financiën en het ministerie van handel de zaak nauwgezet onderzoeken. Hij overweegt op het oogenblik het instellen van een commissie ter bestudeering van de be trekkingen tusschen de financieele bank en de industrie. De commissie zal het recht hebben de financieele crediet-politiek van de bank in alle uitwerkingen te bestudeeren en vooral te onderzoeken welke uitwerkingen de huidige politiek op de industrie heeft en op welke wijze verbetering mogelijk zou zijn. De voorzitter verhinderde den linksradicalen afgevaardigden Kirkwood stelling te nemen tot de rede van Snowden, hetgeen tot storm achtige scènes aanleiding gaf. De volgende verkiezing van den plenairen raad was op merkelijk doordat Sir. Oswald Mosley en Wilkinson hun post verloren. In de namiddagzitting kwam het tot een tweede stormachtige scène toen Henderson sprak over het nieuwe ontwerp van de partijstatuten. Een man moest van de galerij verwijderd worden wegens roepen. Toen hij weggebracht werd wierp hij nog vlugschrif ten in de zaal. Een ander incident veroor zaakten 2 vrouwen in zwarte kleeding door te roepen: „Helpt de mijnwerkers!" De vrouwen hadden zich aan de tribune vastge bonden. Na eenige moeite werden zij losge maakt en uit de zaal gezet. De discussies werden daarop tot morgen verdaagd. Weer een nederlaag van Habib Oellah. De troepen van generaal Nadir Khan heb ben de strijdkrachten van Habib Oellah in de nabijheid van Kandahar een tamelijk ernstige nederlaag toegebracht. Te Kandahar is na deze overwinning weer de vlag van Aman Oellah gehesehen. Habib Oellah wordt nog steeds door de Mohman-stam bedreigd, die van het Oosten uit naar Kaboel marcheert. De Khost-stam- men ondersteunen Nadir Khan met troepen en hebben groote hoeveelheden wapens en munitie te zijner beschikking gesteld. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN a 60 Coat* per regel. $'j bof-Koud weer Rbv een paar Wybert- tabletten! Zij bescher men legen verkoud- Verven Stoomen Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a MBilKMH POSTZEGELBEURS. Dé Eerste Haarlemsche Postzegelbeurs zal voortaan, te beginnen met morgen, op Zater dagavond van 7 1/2 tot 8 uur beurs houden in het gebouw Excelsior Jansweg. PERSONALIA. De volgende gediplomeerden van de M. T. S. te Haarlem zijn geplaatst in de navol gende betrekkingen: Afdeeling Werktuigbouwkunde: de heer W. A. Brandt als technicus bij de N.V. P. C. André de la Porte en Co. te Haarlem. Afdeeling Electrotechniek: de heer J. Ch. H. Hoeke als employé bij de N.V. Nederl. Koloniale Petroleum Mij., met bestemming Nederl. Oost-Indië. Afdeeling Sche'spsbouwkunde: de heer K. Tania als teekenaar bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te Rotterdam. OUDE PRIESTERGEWADEN BEDORVEN. Door de stortregens der laatste dagen is er water gekomen in de laden der sacristie in de oud-katholieke kerk te Egmond aan zee, waarin priesterkleeding, w.o. oude mis gewaden van bijzondere waarde, worden be waard, meldt de N.R.C. De kleuren der stof fen zijn in elkaar geloopen, zoodat voor een groot bedrag is bedorven. Met spoed moeten nu de eerstnoodige gewaden nieuw worden vervaardigd. HET DERDE POSTVLIEGTUIG TE BOEDAPEST. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het derde postvliegtuig dat. Donderdagmorgen van Schiphol vertrok, 2.05 uur te Boedapest is aangekomen. Alles is wel. Heden wordt de tocht voortgezet. ONTSLAG GEVRAAGD. G. M. W. Margadant, Leeraar aan de Gcm. Avondschool voor Handelsonderwijs verzoekt, in verband met de reorganisatie van genoem de schooi, eervol ontslag uit die betrekking met ingang van 1 Januari 1930. BEROEPSKEUZE. Aan het jaarverslag van de Prot. Chris telijke commissie voor beroepskeuze ontlee- nen wij, dat de secretaris de heer G. W. Paauw Jr. aangewezen werd ais vertegen woordiger in de gemeentelijke advies-com missie. Er werden 6 leerzame ouderavonden ge houden. Van 1 Aug. 198 tot 1 Sept.. 1929 wer den 81 adviezen gegeven. Advies aan meisjes kwam hoegenaamd niet voor. 36 adviezen waren van algemeenen aard, aan 45 candidaten werd een vak aangeraden. De candidaten waren van 12 tot 21 jaar. UIT HET LAND VAN DEN DOLLAR. Zondag in New-York. Geen rustdag. Weekend genoegens. Speculaties met de ziel. Hoe men zich verveelt. Theaters. Eindelijk weer: verdienen. De Zondag in New York is geen rustdag in 1 de beteekenis, die wij daar aan hechten. W«A zijn bijna alle zaken gesloten, wel gaan de menschen wandelen precies zooals zij op weekdagen gaan wandelen wel ziet men de huisvaders in kleine wagentjes hun babies de frissche lucht in rijden. Het is al laat In den ochtend, het loopt tegen den middag, de stad is halverwege ontwaakt; lang al klopt de doffe polsslag van de ondergrond- sche treinen in haar aderen. Maar nog han gen de meeste wasgele rolgordijnen voor de gesloten vensters. Het is warm: de zon staat hoog boven de breede rivier en een zilverachtige nevel hangt aan de koepels en daken van de wol kenkrabbers. Op de straten hebben zich groepen gevormd; zij verzamelen zich op zonnige plekken; de menschen leunen luierend tegen de muren der huizen, zitten op een uitgespreide krant op den grond of op opvouwbare stoeltjes en kijken vermoeid en zonder belangstelling den warmen dag in en volgen de zon gelijk de oude mannen en vrouwen in onze parken. De New Yorker weet mc«t dezen dag van rust niets te be ginnen, want het tempo van deze stad op de werkdagen vult zoozeer zijn leven, dat het gedurende den Zondag nog in hem zit. Het is een dag, die voor hom en zijn zaken verloren is; hij slaapt het liefst tot den middag, een drastisch middel tegen de ver veling, waarvoor hij capituleert als voor oen vijand, waarvoor hij niet anders voelt dan antipathie. Hij voelt, dat het zaak is, iets te ondernemen, misschien de geliefde ochtendvoorstelling van een bioscoop te be zoeken. Hij heeft zichzelf en daarmee zijn geheele Zondagsche levenswijze verschrikke lijk verwaarloosd. Hij heeft geen woning, waar hij gasten zou kunnen ontvangen of met zijn gezin den dag doorbrengen; ik heb veel woningen gezien, waar niet eens een doodgewone tafel was. Hij weet niet, waar hij over moet praten, want er gebeurt niets, dat hem tot nadenken prikkelt. Deze stad heeft hem gevangen genomen; hard en ge lijk ijzer is haar discipline, haar ademtocht is: business en verdienen, iedere seconde beteekent geld. En zij zweept al deze mil- lioenen menschen voort in een wedren, die geen begin heeft en geen einde. Wat heeft dan een Zondag te beteekenen, die zich vreemd dringt in dezen kringloop? De mensch aanvaardt hem als een oude wet, die hij gehoorzaamt. Wanneer hij een auto heeft, dan verlaat hij door eon van de pronkzuchtig betegel de tunnels onder de rivieren dit eiland, om een uitstapje naar het platteland te maken. Of hij heeft een klein weekendhuisje», of een huurwoning op eenige uren afstand van New York, waar hij zijn weekend doorbrengt. Of hij gaat eenige uren in een auto rijden en wanneer het heel warm is, verplaatst hij zijn gezinsleven naar de weinige onbebouwde ge bieden van New York, naar het Cortland- Park en andere zoogenaamde plantsoenen, of naar het strand van Coney Island, waar hy zijn sluimering voortzet. Daar ziet men de menschen zitten in de geliefde schommelstoelen, de krant half uit de handen gegleden; hij links, zij rechts; zij geeuwen, kijken zwijgend in de lucht. Langs de wegen, terzijde, in de armzalige grasvelden gereden, staan de „cars", de automobielen; de restanten van eenige pic nics liggen naast de wielen. Een gramofoon zoemt een niggersong. Misschien ook dan sen eenige vriendinnen, half uit sportdrift, half uit verveling een fox. Nu en dan hoort men ook een zacht snorken, dat in regel matig rhyt-hme uit do grijze, stoffige afge leefde Ford komt en den patroulllleleider van de goedkoope auto's zachtjes doet schok ken. De Amerikaan gaat ook met voorliefde naar wonderlijke godsdienstoefeningen in kleine huizen, die schier ongemerkt staan, bij honderden en duizenden, tusschen de woonhuizen. Wonderlijke namen van secten van directeuren en leiders, wonderlijke pro gramma's, die aan een variété herinneren: amusement, dans, voordracht, gemengd met preeken en filosofische beschouwingen. Naai machines werken mc'de, huishoudelijke voor werpen, muziekinstrumenten zelfs de saxo foon ontbreekt niet. Fakirs treden op in Indische uitrusting, Boeddhisten en Lama- prieste»rs en zij allen hebben er slag van. met de nuchtere ziel te speculeeren, die geheel in het verborgene een drang naar romantiek he»eft, anders zou zij die van een mensch niet zijn. Want al hetgeen wij hier aan zulke verkwikkelijke avond- en middagpreeken en matinées te zien en te hooren krijgen, draait toch maar naar het eeuwige verlangen van den mensch naar het vreemde, onbegrijpe lijke naar 't romantische, waarvan het harde, ijzeren leven van deze stad de bekoring niet kent. De eigenaardige clubs en verecniglngen behooren daarbij, do Ku Klux Klan niet uit gezonderd. En wederom is alles: „zaak" en het kan zich niet losmaken uit den grooten magischen cirkel, dien dit volk zich heeft geschapen. Met bitterheid en heimelijke ontevreden heid bemerkt de Amerikaan, dat geheel de wereld alleen van de Amerikaansche industrie spreekt en over zijn zakengenie, over niets anders en het verlangen, dat eindelijk de oude wereld ook iets anders van den Ameri kaan gaat vertellen, is merkbaar in hun uit drukkingen en hun streven. Maar krachtiger is nog altijd de magische, onbeschrijfelijk machtige cirkel, wiens wetten alle Ameri kanen beheerschen. Daarop maakt ook de Zondag geen uit zondering. HU hoort er bij zooals alles er bU behoort. In de city, „downtown" gelijk men hk? pleegt te zeggen, heeft deze rust dag totaal zijn Zondagsgelaat verloren. De menschen dringen bU duizenden de restau rants langs; zij hangen aan de cafétarias, om schielijk een lunch te eten; als op een week dag zijn de lokalen en de wafoibakkerUen vol. Damfs in donkerblauwe crêpe-georgette- jurken met dikke paarlencoUiers staan aan blankgeschuurde gasfornuizen en clectrlsche braadmachines, die overal aan de groote ra men aan den straatkant staan en zU bak ken, zwaar van de ringen, pannekoeken kransjes en wafelen voor de oogen van den stroom van voetgangers, die lawaaierig voor- bU gaat. Ook de sigarenwinkels zijn open. Voor de luxe-bioscooptheaters staan er honderden geduldig op toegang te wachten. De voorstellingen beginnen om tien uur des morgens tegen lage prijzen en sluiten met een „middernachtrevue", die om half een des nachts begint. New York slaapt niet Men brengt zijn leven door in zaken, op straat in de eetgelegenhctien, in de bioscopen en clubs. De bioscopen stampvol ondanks zeer hooge prU'zen, de restaurants tot de laatste plaats bezet, de straten onbegaanbaar door de duizenden menschen, de subway zoo vol, dat de conducteur de passagiers met zach- ten drang in de wagen moet persenook in dat opzicht verschilt de Zondag niet mee weekdagen. Misschien zelfs is de drukte op Zondag nog grooter. De Zondagsche Ameri kaan zit in zijn ontevredenheid urenlang in de» zacht bekleede fauteuils van zijn theater, blij, vier of vijf uur lang niets to zien en te hooren, zoodat de tUd omgaat- HU rookt in de loges en op het balcon zUn sigaretten, zwUgt mot zUn vrouw met groote volharding en kUkt van verveling elke tien minuten op zUn horloge. De voorstellingen gaan onafgebroken voort. Daardoor is hij weer in het gewone tempo, dat hem goed doet. Balletten, acrobaten, dansers, wisselen af met komieken en zangers, girls met stepriansers, een groot orkest speelt een ouverture en verzinkt weer met hc»i podium, een jazzband wisselt op het tooneel af met de geliefde niggersongs. Daartussclien nog een sprekende film en een woekrevue en dan begint het geheele geval opnieuw, zonder ook maar één pauze van een minuut. Orgel solo's brengen hem in contact met de nieuw ste succesllederen, hU ziet de jazzband, pra lend in Biedermciercostuums en hü hoort hoe rasechte Wcensche walsen orlglneele Spaansche, Zuid-Amerikaansche of Mexi- caansche dansen worden. Eindelijk is het avond. Op de straten wordt het rumoeriger. ZU zUn gevuld met degenen die van hun uitstapjes zUn teruggekeerd, de duizenden, die van een bokswedst rijd terug komen en de vele anderen, die na een ver slapen middag tot nieuw leven ontwaken. Want het is avond en het razende» tempo grUpt weer de stad en haar menschen. In de straten deint het verkeer, do subways donderen met korte tusschenpoozen door de* stations en de lichtballen der reclame werpen hun kleurig, duizelingwekkend schuim in den nacht. Dan is de Zondag voorbU; men krUgt het gevoel, dat het goc»d is zoo, dat de men schen pas weer normaal worden, wanneer; zU opnieuw kunnen gaan verdienen. (Nadruk verboden). UIT AFGHANISTAN. DE VLAG VAN AMAN OELLAH WEER TE KANDAHAR GEHESCHEN LONDEN, 3 October (V-D.V De troepen van generaal Nadir Khan hebben de stdjd- krachten van Habib Oellah in de nabijheid van Kandahar een tamelUk ernstige neder laag toegebracht. Te Kandahar is na dezo overwinning weer de vlag van Aman Oellah gehoschen. Habib Oellah wordt nog steeds door do Mohman-stam bedreigd, die van het Oosten uit naar Kaboel marcheert. De Khost-stam- men ondersteunen Nadir Khan met troepen en hebben groote hoeveelheden wapens en munitie te zijner beschikking gesteld. TRAWLER OP DE ROTSEN GELOOPEN LONDEN, 3 October (Reuter). De Belgi sche stoomtrawler Commandant Bultinck is vanmorgen op de rotsen geloopen nabij Fleetwood in Lancashire. Men kan aan de kust de hulpkreten der bemanning hooren, maar er kan geen hulp worden verleend voor dat dc eb intreedt. Reeds zUn drie leden der bemanning omgekomen. Hel congres van de Engelsche Arbeiderspartij in Brighton, dat ditmaal stormachtige too- neelen oplevert. (Zie de rubriek buitenlandsch overzichtje

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9