BUITENLANDSCH OVERZICHT J. G. MARTIN ZONEN 16 OCTOBER BERLIJN'S EMOTIES. EN DE SENSATIE DER AFFAIRE-SKLAREK. BIOSCOOP *v. DANS ACADEMIE STOOMWERKTUIGEN IN TEYLER'S MUSEUM. ALLE RECHTSZAKEN HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 5 VIERDE BLAD OCTOBER 1929 De rouw om Stresemann. Nadere berichten. De cadeautjes. t Belangrijkste Nieuws geeft heden geen aanleiding tot commentaar. Stresemann's opvolger, BERLIJN, 4 October (W.B.) Op de kie zerslijst der D. V. P. volgt na dr. Stresemann de schilderspatroon Havemann (Hildes- heim). Havemann was van 1920'28 lid van den Rijksdag. In 1928 werd hij niet herko zen. Het is nog niet bekend of hij een benoe ming zal aanvaarden. De rouwdienst. BERLIJN, 4 October (W.B.) Tijdens den rouwdienst Zondag in den Rijksdag zullen in de groote loge de naaste familie en president Hindenburg plaats nemen. Hindenburg zal den lijkwagen te voet volgen tot aan zijn paleis. Er zal geen militair eerbetoon zijn, daar dit alleen bij de begrafenis van staats hoofden het geval is. Deelneming van den Paus. BERLIJN, 4 October (W.B.) De H. Stoel heeft de Apostolische Nuntiatuur opgedra gen de Rijksregeering zijn hartelijke deelne ming met het overlijden van dr. Stresemann te betuigen. Rouw te Locarno. LOCARNO, 4 October (N.T.A.) Op het ge bouw, waar de conferentie van Locarno is gehouden, wapperen de vlaggen naar aan leiding van Stresemanns dood halfstok. De stoel, waarop hij bij de onderteekening van het pact van Locarno heeft gezeten, is met rouwfloers bekleed. Het doodenmasker. De secretaris-generaal van den Volken bond, Sir Eric Drummond, en de Duitsche ondersecretaris-generaal Dufour-Feronce zullen zich naar Berlijn begeven, aldus het Hbld. teneinde het Volkenbondssecretariaat te vertegenwoordigen bij de teraardebestel ling van dr. Stresemann. Verder meldt de Tel. nog: f Omringd door tallooze kransen èn bloemen rust het stoffelijk overschot van Duitsch- land's grooten staatsman in de nog niet ge sloten kist in den wintertuin van zijn villa. Tegen den muur, die met rouwfloers is be kleed, staat een zilveren kruis, geflankeerd door twee brandende kaarsen. De doode rust met over elkaar gevouwen handen;de gelaats uitdrukking is volkomen vredig. Professor Lederer heeft een doodenmasker genomen. Voortdurend vervoegen zich aan het sterf huis belangstellenden om in het daarvoor bestemde register te teekenen, ten einde aldus uiting aan hun deelneming te geven. Mevrouw Stresemann is nog niet in staat bezoeken te ontvangen. Daar Hindenburg -zooals gemeld te voet de baar van het Rijksdaggebouw af tot aan zijn paleis zal volgen, zullen ook alle overige genoodigden, o.w. de rijksministers en het corps diplomatique dit voorbeeld moeten volgen. Het staat echter nog niet vast, of zij ook den verderen afstand te voet zullen af leggen. Met de voorbereidingen voor de plechtig heid in den Rijksdag is reeds een aanvang gemaakt. De zittingzaal wordt met rouw floers gedrapeerd en met laurierboomen en bloemen getooid. De kist met het stoffelijk overschot zal op de sprekerstribune worden geplaatst. Vóór en na de rouwplechtigheid speelt de muziek- de ouverture Coriolanus en den treurmarsch uit de Eroïca van Beetho ven. BERLIJN. 4 Oct. (W3.) Het onderzoek van het O-M. in de affaire-Sklarek is opnieuw uitgebreid, daar de justitie heeft geconsta teerd, dat aan leden van de Magistraat kost bare geschenken zijn gegeven. De directie der Stadtbank met verlof. 1 BERLIJN, 4 Oct. (W.B.) De drie dtrec- teuren der Berlijnsche Stadtbank, Schmitt, Hoffman "en Schroder, tegen wie een disci plinair onderzoek wordt ingesteld, hebben verzocht tijdelijk van hun functie te worden ontheven, aan welk verzoek burgemeester Scholz gevolg heeft gegeven. BERLIJN, 4 Oct. (VU.) Het voorstel om een disciplinair onderzoek in te stellen tegen de drie directeuren der Stadtbank te Berlijn is thans gedeponeerd bij den Opper- president. De politie heeft uit het boekenonderzoek vastgesteld, dat er levendige betrekkingen bestonden tusschen de drie directeuren en leden van het Berlijnsche gemeentebestuur. Een groot aantal beambten in stadsdienst hebben met de Sklareks in financieele ver binding gestaan, want uit de boeken blijkt, dat betalingen, waarvan eenige bedragen de 10.000 mark ver overtreffen, aan hen zijn gedaan. Een nieuwe taak voo r de vrouw Het congres der Arbeiderspartij heeft een nieuw bestuur gekozen en dit bestuur heeft, naar de Britsche draadlooze dienst meldt, mejuffrouw Susan Lawrence tot voorzitster gekozen voor het nieuwe jaar. Zij is de eerste vrouw, die deze functie bekleedt. Mej. Lawrence is parlementair secretaresse van het ministerie van gezondheid. Denemarken ontwapend. Volgens het wetsontwerp tot reorganisatie van leger en vloot, dat minister Rasmussen, zooals reeds kort gemeld, heeft ingediend, zullen een bewakingscorps en een staatsma- rine worden gevormd, wier taak bestaat in de handhaving der neutraliteit van het land overeenkomstig de bepalingen van het sta tuut van den Volkenbond, de bewaking der landsgrenzen en vair het zeeterritorium, de visscherij-inspectie, het verrichten van me tingen aan de kust, enz. De ministeries van Oorlog en Marine zul len worden opgeheven; het bewakingscorps komt onder het ressort van het staatsminis- terie te staan, aldus de Tel. Voorts verlangt het ontwerp, dat alle ves tingen in Denemarken worden gesloopt, af schaffing van den militairen dienstplicht, afschaffing van alle particuliere op militaire leest geschoeide corpsen binnen een tijdsbe stek van drie maanden en de afkondiging van een speciale wet nopens den aanmaak van wapens en munitie. Het bewakingscorps zal 1600 man sterk zijn, terwijl de staatsmaririe zes bewakings- en inspectieschepen, benevens 18 a 24 kleine waarnemingsvaartuigen zal omvatten. De jaarlijksche kosten voor het bewakingscorps zullen 7.2 millioen, die voor de staatsmarine 10.7 millioen kronen bedragen, derhalve in totaal 17.9 millioen tegen 59.4 millioen kro nen in het Ioopende begrootingsjaar. Indien het ontwerp ditmaal in tegenstel ling tot 1926 door beide Kamers van het Deensche parlement wordt aangenomen, zal door een volksstemming over het definitieve lot er van worden beslist. REMBRANDT-THEATER. Lya Mara in „Mijn hart is een Jazz Band". Zoo zijn ook wij in dit groote, ruime, ro mantische en levenskrachtige hart getreden. Een film-hart weliswaar, maar een hart dat fel klopt op de maat van de Jazz Band en dat bovendien fuimte biedt aan een omvang rijk muziekcorps. Lya Mara is de verpersoonlijking van dit hart. Lya Mara van „Weenen danst weer", van „An der Schónen blauen Donau", van enfin dé Lya Mara. Behalve het enorme imitatie-hart, de spe lonk waar de jazzband van het beroemde Londensche variété-theater in schuilt, zijn ook de echte harten van eenige menschen- kinderen „requisieten" van beteekenis in dit spel. Want Jessy (Lya Mara) is zeer ver liep op Jerry, maar Jerry heeft een „ver leden" dat hem nog parten speelt. Jessy, de dirigente' van een beroemde Londenscho Jazz-band, heeft hem echter hoogelijk lief zooals gezegd en het is deze liefde die Jerry redt van den ondergang. Dat gaat natuurlijk nidfc één, twee, drie. Daar is bij voorbeeld een beruchte dievenbende mee ge moeid. Regisseur Zelnick heeft dit geval uitnemend verfilmd. Vooral het begin is door zijn modernen, opzet voortreffelijk. Het tempo is vlot. Als een bonte mengeling van stemmingen, als een bundel flitsen schiet "de inleiding voorbij. Dan volgt kalmer de afwikkeling van de hoogst ro mantische intrigue, die we voor ons zeiven houden, omdat ge de oplossing beter zelf kunt gaan zien. De directie van het theater heeft de goede idee gehad om aan deze film een variété nummer te verbinden. Met veel moeite is zij er in geslaafd, de medewerking van de fameuze, in 't binnen- en buitenland bekende Girls van Madamo Walker te verkrijgen. Deze brengen het hart en de Jazz band en den dans ten tooneele, geheel in stijl. Eenige aardige nummers zijn in dit optreden ver werkt. En men heeft waarlijk het idee, dat dit allemaal bij (de film behoort. Extra vermelding verdient de wetenschap pelijke film: „Ademen is leven". Dit werk van de Ufa geeft den leek op allerbekoorlijk ste wijze een idee van de wetenschappelijke bdteekenis van de functie der longen en.van het ademhalen in het algemeen. Het stre ven om dit soort films in het gewone pro gramma in te lasschen is inderdaad prijzens waardig. STANDAARD THEATER. Een uitstekende Indianen-film. In Standaard-Theater ditkeer een uitste kend programmaJDe groote Indianenfilm, die voor de pauze draait, biedt behalve roman tiek, namelijk een schat van wetenswaardig heden uit het Indianenleven van de vorige eeuw. Eenige honderden Indianen hebben aan dit groote werk „Op het oorlogspad" hun medewerking verleend. En vooral de leiden de figuren, als de opperhoofden, de medi cijnman enz. zijn prachtig uitgebeeld. In den regel gaat men een dergelijke film zien om der sensatie wille. En het is ditimaal sensatie van een zeer goede soort waaraan niemand aanstoot zal kunnen nemen. Doch de attractie die deze film daarnaast le vert: het leven der Indianen, zooals het ge weest moet zijn, is inderdaad hoogst waar devol. Een interessant journaal en een komische film, gaan aan het eerste hoofdnummer vooraf. De komische film is er een van het bekende genre: dat der kluchtige complica ties der luchtige nonsense, een achtervolg- partij op leven en dood tusschen een ont snapten, wraakzuchtigen tuchthuisboef en een caricaturalen rechter. Op het tooneel de heer Choy-Hay („Chi- neesche Melange Act", zegt de aankondiging diepzinnig) een alleszins prijzenswaardig nummer, een prettig intermezzo tusschen de bedrijven door. Na de pauze een groote Amerikaansche speelfilm met de beroemde Marion Davies. De wisselvalligheden van een Amerikaan sche; filmromantiek, filmliefde, filmvreugde en filmverdriet. Een met veel zorg vervaar digd werk dat de spanning geruimen tijd le vendig houdt en dat wij zonder voorbehoud kunnen aanbevelen. Alice Terry en Ivan Petrovitch in de hoofdrollen in „De Tuin van Allah". De Mohammedaansche bewoners van Noord-Afrika noemen de woestijn de» Sahara, den tuin van Allah. De hoofdfilm „de Tuin van Allah" speelt dus begrijpelijkerwijs voor het grootste deel in de Sahara. In het Trap pisten Kloosten van Staoeëli bevindt zich een jonge monnik, pater Adriaan, die» de (drie uiterst strenge geloften van het klooster heeft afgelegd, toen hij feitelijk nog te jong was om de draagkracht van die geloften te kun nen begrijpen. Het verlangen naar het wereld lijke leven wordt, niettegenstaande al zijn zelfkastijdingen en zijn boetedoeningen, hoe langer hoe sterker in hem, tot hij tenslotte niet langer weerstand kan bic'.len en het klooster ontvlucht. Hij ontmoet een Engelsche jonge vrouw, de jonge menschèn voelen zich hevig tot elkaar aangetrokken, na korten tijd huwen zij met elkaar. De gewezen monnik heeft evenwol nog nie»i den moed gehad zijn bruid eerlijk alles op te bieten en haar de reden van zijn somberheid en zijn verdriet te vertellen. Beiden lijdeia zeer -door dat geheim, dat tus schen hen staat. Bij e'en hevigen zandstorm, waarin zij allebei in doodsgevaar verkeeren, doet hij de gelofte, dat als zijn vrouw ge red mag worden, hij in het klooster terug zal keeren. De film eindigt met de terug keer van pater Adriaan in het Trappisten klooster. Het Wereldnieuws is deze week belang wekkend en actueel. Er is verder een leuke klucht in twee acten en „Op het Tooneel" het musicale kwartet Willede Margilles Co.* die bij het publiek veel succes mochten oog sten. LUXOR-THEATER. Liane Haid als „Lady Hamilton". Iedere week een ander genre in het Luxor Theater. Thans heeft de directie beslag weten te leggen op een kunstfilm, die zeker schit terend genoemd mag worden. De namen van eenige der medewerkenden geven reeds een idde van de moeite en" zorg die aan dit werk ten koste werden gelegd.: Liane Haid, Con rad Veidt en Werner Kraus. In deze film wordt de groote figuur van admiraal Nelson uitgebeeld en natuurlijk diens, in de ge schiedenis veel besproken verhouding tot de beroómde Lady Hamilton, de dochter van een houthakker. Na den dood van haar vader, blijft ze met haar moeder in armoede achter; als er een erfenis los komt besluit de moeder haar dochter naar den kostschool te zenden. Daar wordt steeds laag op haar neergezien en als er geen geld meer is om het schoolgeld te betalen, moet ze weg. De groote wereld lokt haar en met behulp van haar vriend Tom gaat het meisje naar Lon den. Na veel avonturen, leert zij Lord Ha milton kennen. Een vroegere kennismaking met Nelson (uit den tijd toen deze nog luitenant was), wordt hernieuwd. Thans is hij admiraal. Lord Hamilton, die de verhou ding tusschen zijn vrouw on Nelson ontdekt, doet alsof hij niets merkt, maar hij besluit zich te zullen wreken. Hetgeen dan ook ge schiedt. Ongeveer terzelfder tijd wordt de strijd bij Trafalgar gestreden, waar Nelson, die nog slechts één arm en één oog hoeft, het leven laat. Ook dit zeegevecht zien we op het witte doek. Een en ander werd geregisseerd door Richard Oswald. Het is werkelijk een goede film, dio een (druk bezoek verdient. Vóór de pauze zetten we reis door het Zwarte Woud voort. „Hebt u ook benzine?" is de naam van één dier onmogelijke kluchten waarvan gij lut recept kent. Het Journal bevat veel actuali teiten AUTO-RIJDENDE POLITIE- AGENTEN. EEN CURSUS. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling ambtenaren en beambten van politie te Haarlem een cursus te laten volgen in het onderricht over motoren en het besturen van automobielen. Op de gemeentebegrooting voor 1930 is daarvoor een post van 840 uitgetrokken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. SCHAGCHELSTRAAT 29 Aanvang van den nieuwen cursus 40 Spreekuur en inschrgving van leerlingen dtgelgka van 2—5 en 79 uur Telefoon 10806 DE NIEUWE AVONTUREN VAN BILLY BOE. VOOR DE KINDEREN. En al spoedig hoorden Billy en Jerry RedncH kleppen tegen-de deur van de hut. „Klop, klop, klop." En door het raam kijkende, zagen ze, hoe de roovers opsprongen en dreigend hun revol vers richtten naar de deur. „Klop, klop, klep", en de roovers pakten haas tig het gestolen goed in en stopten het in allerlei zakken en tasschen. Een van dc roovers bukte zich en maakte een luik open in den vloer van de hut en gooide de zakken haastig door dc opening van het luik. „Klop, klop, klop. Klop. klop, klop." „Wie is daar?" vrccg de hoofdman der roo» vers. terwijl hij weer zijn pistool op dc deur richtte. „Klop, klop, klop." „Open de deur," fluisterde dc rooverkapitein hoorbaar en onmiddellijk sloop- een der kerels voorzichtig naar dc deur en trok toen, eensklaps en met geweld, dc deur open. Dcch daar was niets dan de duisternis, want Rcdncb was al lang in het donker verdwenen. Ze zullen wel vrij gek hebben opgekeken. De stoommachine dankt haar ontstaan aan de Engelsche' mijn-industrie. In de mijngan gen verzamelt zich water, (dat door den grond gesieperd is. Daar dat water zeer hinderlijk voor het bedrijf is moet het uit de mijn verwijderd worden. Wanneer in een heuvel achtig terre»ln de mijn juist in 'n heuvel voor komt kan soms met succes een bijna hori zontale gang aangelegd worden van de mijn door den zijkant van den heuvel tot in 't- dal. Maar als een gedeelte van de mijn dieper ligt dan het dal, is zoo'n tunnel niet voldoende. En in vlak terrein is er van een tunnel heelemaal geen sprake. Om deze moeilijk heden het hoofd te bieden werd een stoom machine bedacht die het water kon op pompen. De eerste bruikbare machine we»rd gecon strueerd door Savary. Hij beschreef in 1696 zijn uitvinding in een boekje met de toe passelijke titel „The miner's friend". In zijn machine maakte hij geen gebruik van oen gewone pomp, maar hij benutte het feit dat een luchtledige ruimte water opzuigt, of juister, dat het Water er door de buiten lucht in geperst wordt. - Een aardige proef om dit toe te lichttfn kan men doen met een oude kooldraadlamp. Deze lampen zijn luchtledig. Houdt men de lamp ender water en breekt er met een tang het azen puntje af, dan wordt de lamp lang zaam mot water gevuld. Savary gebruikte stoom om zoo'n lucht ledige ruimte te maken. In een luchtledige ruimte-stijgt het water als gevolg vair de druk van de buitenlucht hoogstens tien meter op. Wil men het water hooger opvoeren, dan moet het omhoog ge perst worden. Daar dc mijn veel dieper dan 10 meter was, kon er niet met enkel op zuigen volstaan worden. De machine stond dan ook onder in. de mijn en bracht het water door een persleiding naar boven. Hoe was nu de inrichting van Savary's machine? Met- de stoomketel was een andere ketel, de ontvanger, verbonden- In dien ont vanger kwamen twee groote pijpen uit. De eene, de aanvoerbuis. stak met zijn uiteinde in het water in de mijn. In de aanvoerbuis zat een klep, zoodat het water alleen van de buis liep van den ontvanger tot buiten de mijn. Hier zorgde een klep er voor dat het water alleen maar van den ontvanger in de afvoerbuis kon komen. Tenslotte kwam er in dc ontvanger nog een buis met kraan uit, waardoor een straaltje koud water in den ontvanger gespoten kon worden. De werking van dezer „stoompomp" was eenvoudig. Eerst werd de stoomkraan geopend De stoom kwam in den ontvanger en dreef de aanwezige lucht door de afvoerbuis naar buiten. Zoodra de ontvanger vól heete» stoom was, werd de stoomkraan dicht gedraaid en spoot men een kleine hoeveelheid koud water in den ontvanger. Daardoor koelde de stoom plotseling af en condenseerde» tot water. Daar het water veel minder ruimte inneemt dan de stoom waar het uit ontstaan is, werd de ontvanger zoo goed als lucht ledig. Als gevolg daarvan perste do buiten lucht het water uit de mijn in den ontvan ger, net als in de boven beschreven groef het water in de lamp geperst werd. Nu werd dc stoomkraan weer opengezet. De stoom drong in iden ontvanger en perste het water dooi de afvoerpijp naar buiten. Zoodra de ont vanger vol heete stoom was, werd- de stoom kraan dichtgedraaid, er werd weer koud water ingespoten en het zelfde spel herhaalde zich. Het brandstofverbruik van de machine was zeer groot. Immers ioderen keer dat er water in den ontvanger gezogen werd koelde deze sterk af. Werd er dan weer stoom in den ontvanger toegelaten dan condenseerde er door de aanraking met het koude water veel stoom. Vandaar het groote brandstof verbruik. In een kolenmijn was dat niet zoo erg. Daar kwam het grootste bezwaar van een andere zijde. Hoe dieper- de mijn was, les te hooger moest het water geperst worden en des te hooger moest de spanning van de stoom zijn. Dc stoomketels uit dien tijd waren gemaakt van gesoldeerde kope ren platen. Bij de hooge temperatuur die noodig was om stoom van hoogen druk te krijgen, werd het soldeer zach. Geen wondci dat er nog wel eens een ketel sprong. In 1705 verwierven Savary, Cawlcy en Newcomen een patent op de naar dezen laat ste genoemde stoommachine. Hun machine had het groote voordeel dat de overdruk in den ketel slechts 'n vijfde atmosfeer behoef de te zijn. Ze maakten gebruik van een zuiger, die in een cylinder luchtdicht heen en weer bewegen kon. Aan de onderzijde stond de cylinder in verbinding met den stoomketel, aan de bovenzijde was hij open, zoodat de buitenlucht op den zuiger drukte. De zuigerstang was aan een hefboom be vestigd. Aan den anderen kant van den hef boom hing de pompstang, die van 'n zwaar gewicht voorzien was. De gang van zaken was leze: Stel dat de zuiger omhoog stonjd. Dan werd er stoom !n den cylinder gelaten. Zoo dra deze vol stoom was werd de stoomkraan afgesloten en werd t»r koud water in den cylinder gespoten. Daardoor condenseert de stoom cn de buitenlucht drukt den zuiger naar beneden. Tevens gaat de pompstang met het zware gewicht omhoog. Wanneer nu de stoomirraan geopend wordt, daalt het zware givwlcht- De zuiger wordt omhoog ge- trekken en zuigt den cylinder vol stoom. Het dalen.de zware gewicht drukt de pompstang omlaag en daardoor wordt het water omhoog geperst. Men ziet idat bij deze constructie de stoom geen kracht hoeft, uit te oefenen. Het. zware gewicht, dat tenslotte de pomp drijft, wordt opgetild door de kracht van de buitenlucht. De stoom is alleen noodig om den cylinder gemakkelijk luchtledig te maken. Vereischt wordt dat de ketel veel stoom van lage span ning kan leveren. Er is dan geen gevaar voor springen van den ketel. Hoe weinig een ketel uit dien tijd verdragen kon blijkt ook uit een opmerking uit- die dagen dat wanneer de stoom op »de goede spanning was, de stoom niet alleen uit de veiligheidsklep, maar ook uit de kleine openingen in den ketel ont snapte. 1-Iet- beurtelings openen en sluiten van de stoomkraan en van de waterkraan was een vervelende bezigheid. In 1713 verbond Humphrey Potter, een jongen die mc»t dat werkje belast was de kranen idoor middel van touwen met de bewegende deelen van de machine zoodat de machine» nu zelf voor het op tijd openen en sluiten vorgde. aacnm is in het museum een "model aanwezig. Hoe de stoommachine verder ontwikkeld is, zal ik hier niet vender vertellen. Liever vestig ik de aandacht op een ander model dat op het oogenblik tentoongesteld is- Een klein stoomketeltje met een zuiger cn een vliegwiel is bevestigd midden in c»>n holle spiegel. De bedoeling is dat de zonnestralen dienen om dat keteltje te verwarmen, Wordt de spiegel op dc» zon gericht dan vallen alle stralen na terugkaatsing op hot zwarte keteltje. Het duurt dan ook niet lang of het water in het keteltje gaat koken. Dc onU- wikkelde stoom is voldoende om het wieltje te doen draaien. Dit merkwaardige Instru ment is bedacht «door Mouchot.. Hij wilde de rechtstreeksche zonnestralen leeren be nutten voor het geval dc steenkolen eens uit geput zouden raken. In dc jaren 1868 tot 1880 deed hij veel proeven op groote schaal met zoo'n machine. In 1878 slaagde hij cr bijvoorbeeld in om een spiegel te maken van 20 vierkante mete'r oppervlakte. Dc ketel, die in dc brandlijn van den spiegel gezet werd, leverde» stoom van drie atmosferen. Met die machine pompte hij 1800 liter water por uur twee meter hoog op. En in Algiers kon hij zes liter water per minuut oppompen en voor besproeiing gebruiken. Kleine toestellen wa ren volgens zijn onderzoekingen zeer ge schikt. voor het koken van spijzen cn het distlllccrcn van wijn. Vooral het laatste scheen hij zeer up prijs te stellen, want hij komt cr in iedere medcdecling op te rug. Onder dc kleine toestellen |dlc tentoonge steld zijn komt e«en reactierad voor. Een cylindervormig keteltje kan om oen verticale as draaien. Dc stoompitlatcn zijn zoo aan gebracht dat de stoom in twee horizontale stralen ontsnapt. Daar er voor dit uitstroomen kracht noodig is, ontstaan er tegengesteld- gerichte reactiekrachten. Als gevolg van die krachten gaat het apparaat draaien. Dit is eigenlijk de eerste stoommachine. Omstreeks 130 jaar voor Christus maakte Hero zoo'n instrument. De draaiïngs-as was horizontaal. Door de holle as werd stoom aangevoerd- In ons exemplaar ontstaat dc stoom in dc draaiende cylinder zelf. Dergelijke reactiekrachten wonden ook ge bruikt' in de vuurpijlauto van Opel. Dat het principe reeds lang bekend was bewijst de koperen bol die op «n wagentje bevestigd is. De bedoeling was dat uit die bol een stoomstraal zou spuiten, die het wagentje door reactie voortdrijft. Het Museum is aanstaanden Zondag gratis toegankelijk van 1 tot 3 uur. Voor de open stelling op werkdagen raadplege men tie Agenda. Natuurkundig Laboratorium van Teyler's Stichting Dr. N. W. DOORN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 Ct». per regel. MR.'DRS. KASSE ZEGEL, rcchtsconsulcnt cn A J. JELGERSMA. accountant, Verwulft no. 1, ingang Koningstraat, Telefoon 10066, 6 geopend IQ—2 uur4

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11