HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 5 OCTOBER 192.9 HET FEEST VAN DE TRAM. Huldigingsavond voor de 36 N,Z.H.-jubilarissen. KOSTBARE GESCHENKEN AANGEBODEN. De menschen stroomden het Brongebouw binnen en vulden bij tientallen, bij honderd tallen, die aangroeiden tot zeker over het half duizend, de groote zaal. Muziek, gezel ligheid, vreugde heerschten daar. Het was immers het feest van de tram. Overal be kende tram-gezichten. De dames waren mee gekomen. Op de voorste rijen zaten de direc teur, ir. W. J. Burgersdijk, de secretaris dei- directie mr. D. A. E. Immink, de heer H. M. van Bemmelen, commissaris, de hoofdamb tenaren en chefs, allen met hun dames en enkele familieleden. Boven in een hoek van de galerij de heer Reinier van t Hoff met zijn Tramfanfare-corps. Voor het podium- was de Mandoline-club „Avanti" opgesteld, die door den heer Joh. B. C. Court geleid, de muziek van de Tramfanfare afwisselde. Een fraaie decoratie was voor de zaal ont worpen door den kunstschilder Heuff te Heemstede en uitgevoerd door enkele ambte naren en beambten, die verscheidene avond en nachturen hebben opgeofferd om er aan te werken en iets origineels tot stand te brengen. Want dat was het in vele opzich ten. Een aardig idee was het bijvoorbeeld om langs het balcon van de galerij een doek te spannen, waarop het programma was ge schilderd en elders een met het opschrift; Hulde aan alle zes en dertig. De vele voorbereidende werkzaamheden zijn verricht door de Feestcommissie, be staande uit de heeren Leurs (voorzitter). Vorderhake (secretaris), Bottelier, Eizema van Huis en West. De zaak heeft onder hu: geoefende hand op rolletjes geloopen. Te acht uur, nadat er van 7 uur af gele genheid was geweest om de geschenken, dj op het tooneel waren uitgestald te bezichti gen, werden de 36 jubilarissen naar voren ge roepen en onder het hartelijkste applav kwamen ze op het tooneel, vergezeld van hu; vrouwen, die ieder een bos bloemen droegen Er werd „Lang zullen ze leven" gespeeld en hoera geroepen. Het was een spontane ont vangst. Jammer alleen, dat de garderobe m he Brongebouw zoo traag werkte, dat zeer velr te laat in de zaal kwamen door het lange Wachten. „Avanti" speelde de openingsmarsch van E. Zollweger. Toen nam de voorzitter van de feestcommissie, de heer J. N. G. Leurs het woord om de bijeenkomst te openen. De heer Leurs staat in de kringen zijner collega's be kend als een zeer humoristisch spreker, en dezen avond deed hij die reputatie geen on eer aan. In een spontane vlotte toespraak, met élan voorgedragen vertelde hij, hoe er eigenlijk voor alle Haarlemmers reden is om feest te vieren. Het railvervoer nam immers negentig jaar geleden een aanvang met de opening van de spoorlijn AmsterdamHaar lem. De heer Leurs ging de geschiedenis na van dit verkeer. Hij herinnerde daarbij aan 'de oude omnibus, die van Haarlem naar Overveen reed in den jare 1885 en vestigde er de aandacht op. dat de wagen, welke in 'dien dienst liep reeds door den lateren bou wer van vele E. S. M.-wagens, de fa. J J. Bejm.es gemaakt was. In 1889 liep in Haarlem de eerste electrische tram met bovenleiding, die de eerste in Nederland was. In 1904 kwam de E. S. M-, ook weer een voortrekker, omdat 'die de grondslag legde voor het electrïsch in- terlocaal verkeer in Nederland. En in 1924 was het weer een Haarlemmer, 'die deel had aan pionierswerk op verkeers gebied, het was immers een Fokker-vliegtuig waarmee men toen voor het eerst naar Indi' vloog. Zoo heeft Haarlem in het verkeers wezen altijd vooraan gestaan. De heer Leurs wendde zich nu tot den di recteur. Ir. Burgersdijk kwam op het podium en ontving een zilveren lauwerkrans, bestem voor een nieuwe directiekamer in het gebouw ider maatschappij. Nadat de fanfares geschald hadden en het 'applaus geklaterd, kwam de voorzitter van het Jubileumfonds de heer J. IJ z e n d ij k naar voren om de 36 jubilarissen te huldi gen. De heer IJzendijk liet eerst een eenigs- £ins sombere toon hooren, omdat hij zeide te spreken namens het jubileumfonds, en dit helaas niet beteekent namens het geheeie personeel, omdat er sinds de fusie der maat schappijen toch nog te weinig saamhoorig- heid is onder de beambten. Niet allen nemen aan het fonds deel om allerlei redenen, Maar toch is het fonds in staat geweest om een groot aantal mooie geschenken te koo- pen, die spreker hierbij aanbood. Elk ge schenk, dat geheel naar eigen keuze is, gaat vergezeld van een oorkonde. De cadeaux heb_ alle dezelfde waarde, dit is juist het doel van het Jubileumfonds, dat de een niet overda dig veel krijge en de ander niets. Een algemeen in ontvangst nemen van de cadeaux volgde nu. De volgende geschenken worden aangeboden: een divan met kleed, een luidspreker, een lamp, een schilderij, een afbeelding van den eersten tramwagen uitgevoerd in een zilve ren plaquette in lijst, twee sigarenkokers, vier klokstellen, een gouden ketting, terwijl 24 jubilarissen een horloge gekozen hebben. In alle geschenken is een inscriptie aange bracht. Om deze belangrijke feestgave te kunnen aanbieden hebben de leden van het fonds, dat er 700 telt, dat is 70 pet. van het personeel, ieder 5 cent per week bijgedragen. Zoo kwam er een aanzienlijk bedrag bijeen, waarbij de directie het hare voegde. De heer F. H. Platerink, commies-titulair bij de maatschappij heeft de oorkonde gecalligra- feerd, hij heeft er zeer verdienstelijk de em blemen van de verschillende takken van het bedrijf op geteekend, waarbij het bestuur van het jubileumfonds een gelukwensch voegde, onderteekend met de namen der le den en dien van het raadgevend lid, mr. Immink. De iderde spreker was de directeur, ir. W- J. B u r g e r s d ij k. Deze begon met voor te lezen de ingekomen gelukwenschen, waaron der er waren van de heeren Van Manen en Van Dijk, directeuren der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht en Commissarissen der Maatschappij, van den heer Van Holthen tot Echten, commissaris, vap een der oudste commissarissen, den heer G. S. ide Clercq, die buitenslands vertoeft, voorts eenige var- trouwe abonnés, die den directeur in het bij zonder sympathiek waren en met applaus ontvangen werden. Getroffen heeft hem ook een telegram van den Bond van Forensen. Verder waren er van den gemeentesecretaris van Heemstede en een begeleidende brief bij het bloemstuk der Aerdenhoutsche radio liefhebbers, dat op het podium was gezet. In het verdere gedeelte van zijn toespraak schetste de heer Burgersdijk het als een zeer moeilijke taak om zooveel jubilarissen toe te spreken om te eindigen met hen die hij „Mannen van Stavast" wilde noemen toe te wenschen, dat zij de Maatschappij nog lang zullen dienen en vooruit brengen. Tot besluit van het officieele gedeelte sprak nog de heer Leurs in het bijzonder tot de wagenbestuurders. Hij schetste do moeilijk heden van hun beroep en vestigde de aan dacht op tde gelukkige omstandigheid, dat wij er in Haarlem nog nooit een als slacht offer van zijn beroep hebben te betreuren gehad. (Luid applaus). „De gevangenis deuren", zeide hij, „zijn voor u evenzeer ge sloten gebleven, hoe vaak het publiek vooral in den beginne door roekeloos gedrag uw veiligheid ook in do waagschaal stelde". Toen de heer Leurs de collega's nog vele jaren wenschte, barstten de hoera's aller- zijds los. Een stukje muziek wisselde telkens de toe spraken af, hetzij van de Tramfanfare, het zij van hét Mandoline-gezelscdap. Dat de belangelooze medewerking van dit laatste orkest op hoogen prijs gesteld werd, blijkt wol hieruit, dat ieder der orkestleden een lint vereerd werd, dat met veel smaak ver vaardigd is door mevrouw Logmans, echtge- noote van een der ambtenaren. Voor de pauze trad nu op het duo Staudt uit Olfdenzaal, met een zeer vermakelijk dialoog, dio veel goede stemming in de zaal bracht. Na de pauze kwam dit duo nogmaals ten tooneele met nog grooter succes wat ook wel verdiend was, want het optreden in Over- ïjsselsch costuum was bijzonder aardig. De Tramfanfare voerde nog o.a. uit <de Jubileum-marsch van Sam. Vlössing in sa menwerking met „Avanti" en het Mandoline orkest speelde alleen „Gondelnach'ea" een wals van Müller. Het behoeft geen betoog, dat het hooge peil, waarop bolde orkesten staan, gehandhaafd werd en een waarborg was voor voortreffelijk samenspel. En dan werd er nog gedanst op een bal, dat kuri|dig geleid werd door den heer R. v. d. Berg en waarbij „The Silver Moon Dance Orchestra" goose muziek maakte, onder directie van den heer Jac. Pcnnarts. Het feest van de tram is dus goed geslaagd, de talrijke jubilarissen hebben een mooi jubelfeest mogen vieren. De feestcommissie1 "en het bestuur van het Jubileumsfonds komt hiervoor alle eer toe. In het complex Leiden zijn 5 jubilarissen. Pe~e worden gezamenlijk 18 October te Leiden gehuldigd. De trams zullen bevlagd blijven tot en met 6 October. Vrijdag was het vlaggen een hulde aan de jubilarissen, 6 October zal het een vreugde-uiting zijn. omdat de E.S.M. op dien datum in exploitatie werd gebracht. HILLEGONDA VERSUS CORNELIA. „VIER WOORDEN...." „Als 't kindje binnenkomt, lacht heel het huisgezin", zong Beets Victor Hugo na. En als de huisvrouw de zaal binnenkomt, waarin de Politierechter recht spreekt, dan glundert de pers. Want in deze huisvrouwen, rad ter tong vaak en vol van het heilige vuur der over tuiging altijd, zit dikwijls dankbare kopy. Zij kunen scheldwoorden bedenken, die je he laas niet kunt publiceeren, maar die je om hun genialiteit paf doen staan. Zij kunnen beweringen uiten, die kant noch wal raken, maar die ze mét zoo'n aplomb en met zoo'n overtuiging lanceeren dat je Politierechter of Ambtenaar van het O. M. moet zijn, om er niet van onder den indruk te komen. Heusch, de huisvrouwen zij mogen zich dan soms niet met het vlechten van hemel- sche rozen door het aardsche leven bezig houden maar heel wat minder poëtische, ja zelfs strafbare dingen doen geven dikwijls wat verademing in een dorre, saaie zitting. Laat ons dus de huisvrouwen, die interes sante klanten van den Politierechter, in eere houden. Vrijdag „verschenen" er weer een paar. 't Waren Hillegonda en C. laat ons haar Cornelia noemen uit Zaandam. Hillegonda. die in het bankje der verdach ten moest plaats nemen, was een vrij bleeke, stijf gekleede, kalme huisvrouw. Zij bekende. Zij was op den 7en Augustus Cornelia te gengekomen en had het een en ander tot haar gesproken, 't Waren maar een paar woorden, die aan teekenachtigheid en kern achtigheid niets te wenschen overlieten, maar die onze kolommen zouden doen blozen, als we ze er in lieten zetten. Wij zullen een voorzichtige omschrijving trachten te geven, die slechts een benade ring kan blijven. Hillegonda dan maakte Cornelia duidelijk, dat haar Cornelia's hoofdhaar bewoond was en dat zij goed zou doen met afdoende maatregelen te nemen, ten einde de bewo ners te verjagen. Zij herhaalde dit, met een variatie. Tevens liet zij doorschemeren, dat volgens haar er wel het een en ander man gelde aan de moraliteit van Cornelia. Ten slotte voegde zij haar het woord „verraaister" toe. Van deze „vier Wörter", die Hillegonda aan Cornelia wenschte te zeggen, was het woord „verraaister" wel het voornaamste. Daarop kwam het eigenlijk aan. Want Hillegonda heeft een zoontje van 12 jaar en dit had. met een vriendje, het huis van een „werkwillige" te Zaandam „volge- smeerd". Hillegonda gaf volmondig toe, dat haar zoontje zich van genoemde smering had behooren te onthouden maar dat nam niet weg, dat zij toch woedend was geworden, toen zij vernam dat Cornelia alles wat de jongens hadden gedaan aan de politie had verteld. En vandaar dus de vier woorden! Cornelia was een contrast met Hillegonda. Zij was gezet volbloedig en niet zonder zwier en modieusheid gekleed. Je kon je niet voor stellen, dat onder dien modernen, coquetten INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 1 60 Cu. per re Iel. Amsterdam Rotterdam Utrecht Haarlem Nijmegen Breda Tilburg. DF. VOORTREFFELIJKE MODELLEN VAN HET WERELDBEROEMDE MERK C. P. a la SIRENE, Paris, MARION No. 8224, 36 c.M lang h t 13.50 MARION No. 8229, 36 c.M. lang, A 117. MARIONA 8962, 40 C-M. lang h f 9 50 MARIONA 8964, 40 c.M. lang f 15.— VERDIENEN ALS ELEGANT, GEMAKKELIJK PASSEND MODE-CORSET DE VOLLE AANDACHT, ZOOWEL VAN MIDDELMATIGE ALS ZWAARDERE FIGUREN, HAARLEM: GR. HOUTSTRAAT 10. illll'ili;iinlllill!!l!!!!illiy>iH. hoedEnfin. Hillegonda zal liet niet zoo erg gemeend hebben. Zü zal het in héél erge boosheid hebben gezegd. Maar met dat al was Cornelia toch maar in haar eer en goeden naam aangetast. Een boete van 8 of 4 dagen hechtenis kreeg Hillegonda. Zij nam het. Cornelia uitte tegenover den Politierech ter de vrees dat nu een nieuwe scheldpartij zou volgen. „Dan komt u maar weer hier", zei de Ma gistraat, „en dan zullen we een zwaardere straf opleggen". „Heel graag", zei Cornelia cn zwierde de zaal uit. DE KRUIDENIERSBEURS. De sluiting. Het bestuur gehul digd. Een gezellig samenzijn. Nog laat was het Vrijdagavond druk op de Kruideniersbeurs in do Gemeentelijke Con certzaal, maar toen het uur van elven nader de, begon men stands te ontruimen en af te breken- En om klokke elf behoorde deze vijfde Haarlemsche Kruideniersbeurs die door zoo om en bij de tienduizend menschen is bezocht veel meer dan het vorig jaar en die dus wél geslaagd mag heeten, weer tot het verleden. Allen die meegewerkt hadden aan deze beurs, standhouders en bestuursleden en anderen, verzamelden zich in de beneden zalen, waar spoedig ieder voorzien was van een papieren muts, waar de muziek vroolijl: klonk en waar al dadelijk een opgewekte stemming heerschte. De heer A. B. Slothouber, de voorzitter van „Ons Belang" heette allen die hun aandeel gehad hebben in het werk voor deze vijfde Haarlemsche Kruideniersbeurs hartelijk wel kom, en hij zeide te hopen, dat allen als vrienden en vriendinnen nog eenigen tijd ge zellig samen zouden zijn. Even later, toen het bestuur op het podium plaats had genomen, nam de heer De Vries, vertegenwoordiger van de firma Van den Heuvel uit Rotterdam namens de standhou ders het woord om het bestuur te bedanken. „U viert thans Uw eerste lustrum", zei spreker, en hij wilde daarom het bestuur zijn hulde brengen en tevens bedanken voor het vele werk, dat noodig was om deze beurs te organiseeren. Als blijk van de groote waar deering die de standhouders voor het bestuur koesteren bood hij den voorzitter een voor zittershamer aan, terwijl hij de hoop uit sprak, dat deze nog lang de herinnering aan de vijfde Kruideniersbeurs mocht levendig houden. Daarna bood de heer De Vries aan alle bestuursleden lederen portefeuilles met een inscriptie in zilver aan, hierbij tot ieder eenige woorden van dank richtend. De voorzitter, de heer A. B. Slothouber, bracht vervolgens namens het bestuur én de geheeie vereeniging dank voor de aanbieding van den voorzittershamer, en tevens namens de bestuursleden voor de portefeuilles. Spre ker sprak zijn verheugenis uit over het feit dat ook op deze beurs de samenwerking tusschen standhouders en bestuur weer zoo schitterend is geweest. Het succes dat deze vijfde Kruideniersbeurs in Haarlem had was volgens spreker een aansporing om op den ingeslagen weg voort te gaan. Nogmaals bracht hij allen hartelijken dank. Daarna trad het hier ter stede welbekende duo Klara en Flora op met verscheidene, aardig voorgedragen, komische liedjes, die heel veel applaus oogstten, en ter. afwisse ling werd ei- in de tweede benedenzaal druk gedanst. Lang zijn allen zoo. uiterst gezellig nog bij elkaar gebleven om het succes van dc vijfde Haarlemsche Kruideniersbeurs gezamenlijk te vieren. DE VOORTVLUCHTIGE HAAGSCHE ADVOCAAT. TWEE KLACHTEN TEGEN HEM INGEDIEND. In de zaak tegen den advocaat mr. L. uit 's-Gravenhage, die voortvluchti" is en door de Justitie gezocht wordt, in verband met de verduistering van f 10.000. welk bedrag mr. L. in een faillissement onder zijn beheer had, kan nog medegedeeld worden, dat Donder dag bij de Haagsche politie tegen mr. L. een klacht is ingediend door den curator in liet faillissement van mr. L. zelf, dat Maandag is uitgesproken. Nog een tweede klacht is bij de politie ingediend tegen den voortvluchtigen advo caat ter zake van verduistering van pl.m. f 900. In het Woensdag verschenen buiten gewoon politieblad wordt de aanhouding van den advocaat verzocht. DRIE ENCEPHALITIS-GEV ALLEN OP MARKEN. Twee kinderen reeds over leden. Naar het Hbld. verneemt, hebben zich opi het eiland Marken drie ggvallen van ence phalitis post vaccinalis voorgedaan, alle bij kinderen, waarvan er twee in één gezin, die beiden gisteren zijn overleden. De toestand van het derde kind is zeer ernstig. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. DE VERRASSING. Moeder kwam binnen en haalde twee pakjes uit haar tasch. Niemand lette er op. vader bleef zijn krant lezen, dc twee broers bleven dammen en zus zette ijverig haar haakwerkje voort. Moeder wik» kclde de pakjes-uit het papier: uit het ccnc kwam een aardig sigarettcn»étui, uit lu-.t andere 'n leuke centimeter; jc hoefde maar op het knopje tc druk ken cn 't rolde zoo weer op. En opeens was er een levendige cn volle belangstelling; cr werd niet meer. gelezen cn gedamd cn gehandwerkt, want dc ver rassing was plotseling het huisgezin binnengekomen cn de spanning van het onverwachte lichtte even op aller aangezicht.Wat was dat cadeau?Vanwaar, van wicn, hoe, waar, wat? Moeder zei niets, maar in haar oogen blonk een ondeugende blik van triomf. Zij had het wel geweten, «Int ze op zouden kijken als zc met die verrassing thuis kwam, een verrassing, die haar niets kostte. Want zc had ge» woon twee pakken KLOKZEEP gekocht voor liet simpele prijsje van 42 cent per *tuk. Zc had cr prima zeep voor cn bovendien deze leuke dingen, waarmee ze vader cn zus verrassen kon. En ze had alleen spijt, dat zc al niet veel eerder andere huis* houdzeep afgeschaft en KLOKZEEP begonnen was. KLOKZEEP is de IDEALE HUISHOUD. ZEEP. Vraagt uw winkelier. 314 '(Adv.)' HAARLEMMER HALLETJES EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. lil een van onze laatste kransbijeenkom- sfcen heeft een van de dames het betreurd, dat er buiten de parkon zoo weinig open ruimten in onze stad zijn overgebleven. Ze had gelijk; nagenoeg alle bouwterrein is in genomen, namelijk in de oude stad en waar 'vroeger wel een frisch grasveld lag (soms ook wol een klein zandwoestijntje) staan nu huizen en dat vond mevrouw Hopma, want zij was het, jammer. Natuurlijk zijn wij dat allemaal met haar eens. Je kunt geen twee dingen tegelijk zijn, niet tegelijk visch en vleesch; de eenige uit zondering is tegelijk mensch on aap. Zoo kun je dus geen stad zijn en tegelijk veel open plekken hebben. De krans betreurde, idat op die manier de stad wat eentonig wordt en wat mij betreft kan ons geliefd Haarlem niot mooi genoeg zijn. Ik heb dus onlangs, op een nacht wakker liggende en luisterende naar den storm en regen, die ons aankondigen, dat nu toch heusch de herfst begonnen is, alzoo wakker liggende zeg ik, heb ik gezonnen op mid delen om Haarlem te verfraaien; dat is wel noodig, omdat van den anderen kant ijverige en geslaagde pogingen worden aangewend om Haarlem te verleelijken, b.v. door de zotte manier, waarop Publieke Werken in de Jansstraat ide tramrails hebben gelegd en door de dito dito manier, waarop de vroegere sigarenwinkel van den heer Langeveld nog maar altijd in de Groote Houtstraat staat, zonder dat iemand het noodig schijnt te vin'den, daar wat aan te veranderen, met het gevolg, dat het huis er vuil en slordig be- gint uit te zien en binnenkort-, als het nog maar een poosje duurt, als bezienswaardig heid zal worden aangewezen onder den naam „Stads-Ruïne". Nu ben ik op de gedachte gekomen om onze stad met wat standbeeliden te versieren, want daarvan hebben wij er niet te veel; wel geteld maar drie, het romantische beeld van Frans Hals in het Florapark, het standbeeld van Lourens Coster op de Groote Markt en het rare bouwsel voor dienzelfden voorvader *in «den Hout, dat wijlen van Vloten oneer biedig „de dobbelsteen en de sauskom" heeft genoemd. Wij zijn in Nederland niet erg Êtandbeelderig; wij voelen oneer voor schil ders dan voor beeldhouwers. Ik weet niet waar dat van komt; misschien omjdat onder onzen grauwen hemel wit marmeren beel den een ijskouden indruk maken, maar daar mee is de tegenzin in metaal nog niet verklaard. Hoe het zij. het kost de grootste moeite van de wereld om een niet eens heel groot bedrag bij elkaar te krijgen voor een standbeeld. Aanvankelijk loopt het vlot, idan storten namelijk de menschen, die het eerst in de termen vallen hun flinke bijdrage, daarna vloeien trager de penningskens van den tweeden rang en tenslotte .droogt de stroom heelemaal op en wanneer er dan niet de eene of andere rijkaard een halve of een kwart ton geeft om het af te maken, dan komt het standbeeld er nooit. Ik mag nu wel verklappen, dat het zoo ook met Frans Hals gegaan is. Maar terzake, er moeten dus meer stand-' beelden komen van marmer of van brons, dat is mij om het even. Standbeelden niet van doode, maar van levende menschen; wat heeft Frans Hals eraan, dat hij nu al weer een jaar of wat in regen en wind, in sneeuw en ijzel naar den Dreef staat te kijken en wat zou b-v. Kenau Simons Hasselaer eraan hebben, wanneer voor haar een standbeeld werd gezet op (natuurlijk) het Hasselaers- plein? Neen, de levenden moeten worden her dacht, maar niet gratis. Wij weten nu alle maal wel, dat hoe handig onze gemeente- begrooting ook in elkaar geschroefd is, het met onze financiën toch maar treurig ge schapen staat en wat zou er nu tegen zijn om aan onze hoogst aangeslagenen op dis crete wijze te verstaan te geven, dat de ge meente Haarlem bereid is een klein plekje in overleg met Publieke Werken af te staan voor een standbeeld, dat zij zelf moeten be kostigen en onderhouden en waarvoor zij bovendien een zekere precario moeten be talen. Het artikel standbeelden is in de precario-verordening nog wel niet opgenomen maar de snelheid, waarmede dat kan ge beuren evenaart de onjuiste beschikkingen die het gemeentebestuur inzake van precarï weet te geven. Dat wil dus zeggen, het is gemakkelijk genoeg. Derhalve goed begrepen, iedereen, die aan het nageslacht zijn beeld ten voeten uit op de openbare straat wil nalaten, mag het zelf leveren, de gemeente geeft het een plaats, de afgebeelde onder houdt het en betaalt aan precario per jaar laat ons zeggen f 25.000 of f 50.000. Daar wij minstens een dozijn ingezetenen hebben met een inkomen van meer dan een ton, is een dergelijke bijdrage een kleinigheid. Houdt d« af-, uit- of ingebeelde op met betalen door overlijden of een ander ongeval, dan wordt het standbeeld weggeruimd en kan een ander daar weer een plaatsje- vinden. Op die manier worden het stadsschoon en het kasgeld gedienjd. Natuurlijk is dit denkbeeld voor uitbreiding vatbaar; men kan ook een borstbeeld in den gevel van zijn huis laten zetten of een doodsimpelen gedenksteen, naar een vast tarief. Het kan allemaal, als je maar preca rio betaalt ,want daar is de liefde van liet gemeentebestuur bij uitstek op gericht; hier mede geld bijeen te sleuren, is om zoo te zeggen het voorwerp van zijn dagelijksche zorg. Daar nu wij ingezetenen, hoofd voor hoofd, verplicht zijn het gemeentebestuur in zijn zware taak zooveel mogelijk bij te staan, heb ik in dienzelfden slapeloozen nacht over wogen wat er nu wel meer te doen zou zijn om onze kas te spekken en ik geloof, dat ik daar inderdaad in geslaagd ben- Wij kennen in ons land de waardigheid van eereburger nog niet, zooals het geval is in het buiten land. Bestond ook bij ons die waardigheid, dan zou de moeilijkheid, die een van onze grootste musici onlangs met den fiscus had, heel gemakkelijk zijn opgelost; men had hem eenvoudig eereburger gemaakt en hem daar mede (want dat hoort erbij) vrijgesteld van alle belastingen- Maar begrijp mij goed, dat kan van het eereburgerschap van de ge meente Haarlem, dat ik mij voorstel, de be doeling niet zijn. Integendeel, dat eere burgerschap moet wat opbrengen en nu voelt iedereen al waar ik heen wil. Ieder jaar wordt er een eereburger gekozen, dat wil zeggen niet op de ouderwet-sche manier met stembiljetten en ook niet door ons kiezers, neen, hij wordt eenvoudig gekozen op het stadhuis door den wethouder van financiën, die een inschrijving opent voor alle liefheb bers van het eereburgerschap. Wie het hoog ste inschrijft, wordt door Burgemeester cn Wethouders benoeind en in een bijzondere zitting van den gemeenteraad als cere-bur- ger geïnstalleerd. Hij heeft het recht ccn bordje op zijn woning te hangen onder zijn naam met EEREBURGER erop. Er staat in den gemeenteraad altijd een stoel voor hem klaar, maar hU hoeft er niet ledero vergadering op tc komen aitten. Hij heeft de voorkeur bij het bespreken van een plaats voor de concerten van Bach cn wanneer B. en W. een officieelen maaltijd geven, wordt hij uitgenoodigd. Dit instituut van eereburgers is onbeperkt, ieder jaar wordt er een inschrijving gehouden en wie het meeste biedt, heeft het. Zoo kan het eene jaar goedkooper zijn dan het andere, maar het is in elk geval weer een nieuwe ontvangstpost cn het kost niets behalve een klein koperen bordje EEREBURGER, wan neer dc gemeente eens beleefd wil zijn, wat tegenover de burgerij niet eens noodig is. Het leek mij bovendien een goede gedach te om op het dragen van kostbare pelzen precario te heffen. Toen ik dat denkbeeld aan een gemeenteambtenaar overbracht, zei hij, dat het niet kon, omdat precario alleen kan worden geheven van dingen, die overhangen of uitsteken. Maar ik vraag U: steekt iemand, die met een duren pels loopt niet uit boven zijn medeburgers of medeburgeressen? Nu zou dit plannetje geen waarde hebben, wan neer er niet iets bij kwam, namelijk dat de kwitantie van het dure stuk zichtbaar mag worden gedragen, zoodat iedereen weet, hoe veel de jas of de mantel wel gekost heeft De waarde van dit document zal door den drager of de draagster pas op prijs worden gesteld, wanneer de kwitantie meegeteekend is door den burgemeeester of zijn plaatsver vanger, opdat het publiek we te, dat de prijs die erin genoemd is, wel en degelijk met de waarheid stemt. En als U soms denken mocht, dat dc bonthandelaars door een der- gelijken maatregel benadeeld worden, dan kent U het publiek niet. De aardigheid van dure kleeren zit juist hierin, dat iedereen kan zien. dat zij duur zijn en wanneer dat officieel bevestigd wordt ten stadhuizc, dan kijkt iedereen, die zooiets niet kan bekosti gen, scheel van afgunst en dat schijnt nu juist voor den eigenaar of de eigenares de groote waarde te zijn. Ik heb ook nog bedacht, dat liet heel wat geld in het laadje zou brengen, wanneer voortaan iedere Bloemendaler, voordat hij in Haarlem werd toegelaten, een kwartje entree moest betalen; dat zou zoo'n vergoe ding zijn, omdat wij Bloementiaal niet gean nexeerd hebben. Maar mijn adviseur in be lastingzaken, een heel bekwaam man, heeft mij verzekerd, dat dat niet gaat, omdat je daarvoor een tol zou moeten maken en Ge deputeerde Staten, die immers indertijd de gemeente Bloemendaal uit liet plan voor an nexatie hebben gelicht, dat niet zouden toe laten. Onze Blocmendaalsche vrienden wil ik maar zeggen, zijn dus aan dit kwartjes- plan ontsnapt en wij zullen wat anders moe-< ten verzinnen om geld te maken. Een idéé om vervelende redenaars te straf fen met f 25 boete ton voordeele van de ge meentekas zal niet slagen, omdat zij die re de dan eenvoudig niet houden en dat zou ccn al te gemakkelijke manier zijn om van be lastingbetaling af tc komen. Het ideaal na melijk van belasting is, dat je er niet aan ontkomen kunt en net als een muis, wanneer hij ontsnapt aan den listig opgestelden mui zenval, sneuvelt aan het muizenvergift, dat hij niet had opgemerkt of opgevreten wordt door de kat, die achter een deur op hem loert, zoo heeft ook de fiscus zooveel kul len gegraven op het pad van den belasting betaler, dat wanneer hij niet valt in de eene, hij toch zeker neerstort in ccn andere. Nu lijkt het mij toe, dat ik'persoonlijk tot versterking van de gemeentekas genoeg heb gedaan; laat nu een ander ook zijn hersens eens laten werken en nieuwe belastingvoor stellen zenden aan ons gemeentebestuur. Het moet zoo worden, dat dc gemeente ontvanger zwemt in het geld, maar dat het vooral wordt opgebracht door menschen, die veel hebben en die het bovendien graag zul len betalen. Daar zijn mijn voorstellen op ingericht en ik verwacht dan ook een groote toeneming van heel rijke ingezetenen. In welke gemeente van ons vaderland kan men zich bij zijn leven een standbeeld veroveren tegen betaling van precario en wear is de stad. die het eereburgerschap verkrijg baar stelt voor hen, die zich nooit door bij zondere qualitelten die eer hebben waardig gekeurd? Hiermede neem ik van u afscheid, maar niet zonder u eraan te hebben herinnerd, dat in den nacht van Zondag op Maandag de klok een uur moet worden achteruitgezet. Helaas, wij gaar» de duistere maanden in. de misère van sneeuw en ijs en ijzel. Gelukkig maar. dat op het verzetten van klokken geen precario-boete is bepaald. Heeft de gemeen telijke .'Leus, anders zoo slim, daar niet aan gedacht? FIDELtO.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 5