Uit Haarlem's Gemeenteraad. SCHILDERWERK HAARLEM'S DAGBLAD Het zandtreintje. De wethouder van Openbare Werken Mr. G e r r i t s z deelde verder nog mede, dat als de raad zich zou uitspreken tegen net zand- vervoer per treintje, het gevolg zal zijn, dat er zware vrachtauto's zullen gaan rijden die 3 a 4 ton per rit vervoeren. Dat is dan mis schien nog erger dan het zandtreintje! Het vervoer zal evenwel beperkt worden tot het terrein dat nu onder handen is en het aan grenzende. De heer Kees en zei, dat als B. en W. de ze inlichtingen bij de stukken gedeponeerd hadden, hij gezwegen zou hebben. Het is de bewoners er om te doen dat er strengere voorwaarden komen en dat het einde te zien is. De heer Castricum betoogde nog eens dat de bewoners van het Kleverpark inder daad veel last hebben van het zandvervoer. De heer Koppen verklaarde, dat de bewoners van het Slachthuiskwartier even veel last hebben van het zandvervoer als de bewoners van het Kleverpark. Maar zij hebben gezwegen in het belang van de be strijding der werkloosheid. Spreker zou het evenwel toejuichen als ook voor het Slacht huiskwartier wat strengere voorwaarden werden gesteld. De heer Groenend aal schilderde ook nog eens ae klachten van de bewoners van het Kleverpark. Kunnen B. en W. geen termijn noemen voor het beëindigen van het zandvervoer? Mr. Gerritsz verbaasde er zich over dat de heer Groen end aal het voor de bewo ners van het Kleverpark heeft opgenomen. Hij had eerder venvacht, dat de heer Groe- nendaal het belang va/i de werkverschaffing bepleit zou hebben. (Gelach). Wel kon spre ker nog toezeggen, dat het zandvervoer in het Kleverpark binnen 3 maanden zal zijn afgeloopen. De raad moet rekening houden met de belangen der werkverschaffing, als het dezen winter spaak loopt met de werk verschaffing, dan komen er weer klachten in het dagblad, net zoo goed als daarin nu klachten staan over het zandvervoer. Het dagblad is wel eens te veel het blad van den dag Tenslotte zei de heer Gerritsz nog, dat er onderzocht zal worden of alsnog strengere voorwaarden gesteld kunnen worden voor het zandvervoer in het Slachthuiskwartier. De „rivier" de Delft. De heer R e i n a 1 d a was gedwongen den raad de illusie te ontnemen, dat de Delft bevaai-baar zou zijn te maken. Het is niet mogelijk om de sloot zoo te verbeteren dat die gebruikt kan worden voor transport te water. Er kan alleen met een roeiboot ge varen worden. De nieuwe Houtbrug. De heer Klein heeft nu de teekeningen voor de nieuwe Houtbrug bekeken. Zijn vraag is nu: Wordt er nog wat aan veranderd? Voorts heeft spreker nog eens nagegaan, of er een credïet toegestaan is voor hot bou wen van do nieuwe Houtbrug. Hij heeft geen raadsbesluit kunnen vinden. De heer Peper onderschreef dat laatste. B. en W. hebben zoo zei hij dus geen geld, zoodat zij ook geen cent voor deze brug mogen uitgeven. Er mag niet met het werk begonnen worden. De heer Reinalda heeft in de vorige zitting gezegd dat de teekeningen van den brugbouw die nu aan de orde is, al jaren geleden voor den raad ter inzage zijn gelegd. Maar dat is niet juist, de teekeningen die nu uitgevoerd zullen worden hebben de raadsleden nooit gezien. Mr. Gerritsz deelde mede, dat de raad in 1922 een crediet toegestaan heeft voor den bouw van een nieuwe Houtbrug. Elk jaar heeft het crediet op den Kapitaaldienst ge staan. Wat voorts de teekeningen betreft is nog overlegd met den directeur van Open bare Werken. Deze heeft verklaard, dat het door den raad toegestane crediet groot ge noeg is om, als het noodig is, meer beeld houwwerk aan de brug aan te brengen. Voorts zal de directeur nog gaarne overwegen of het ontworpen hekwerk verfraaid kan worden om daarmee te voldoen aan den wensch van den raad. Er zal evenwel geen verandering gebracht worden in het ont werp van de brug, zooals dat gemaakt is door den dienst van Openbare Werken. De heer Klein meende, dat er sinds 1922 zooveel veranderd is in de zaak der Hout brug, dat B. en W. met een nieuwe crediet- aanvraag hadden moeien komen. De heer Peper beaamde dit. Hij diende een motie in om vast te stellen dat de raad geen crediet heeft toegestaan voor deze nieu we brug, zoodat B. en W, het werk niet mo gen laten uitvoeren. De heer Visser was niet voldaan met de toezeggingen van den wethouder van Open bare Werken. Spreker diende een motie in, om uit te spreken dat, gezien het feit, dat de brug moet komen in een belangrijken ver keersweg, verlangd mag worden, dat er een brug komt, die rijker en fraaier van oplos sing zal zijn dat de nu ontworpene, zoodat de raad nieuwe teekeningen vraagt van den bovenbouw en versiering van de brug. Tenslotte vroeg spreker hoe groot de cre- dleten zijn die beschikbaar zijn voor beeld houwwerk en het hekwerk van de brug. De heer Van Liemt herinnerde er aan, dat in 1922 besloten was een Houtbrug te bouwen met ondergrondsche urinoirs en ge makshuisjes. Waarom is van dat voornemen afgezien? Is het nog niet gewenscht deze noodzakelijke dingen in het ontwerp op te nemen? De heer Reinalda ging nog eens de ge nomen raadsbesluiten na. De raad heeft het crediet wel terdege toegestaan. Men kan niet doen alsof men het vergeten is. Men is sinds 1907 bezig om een nieuwe Houtbrug te bou wen. Het is sabotage als men doet zooals nu door den heer Visser wordt gedaan om den brugbouw te vertragen. Mej. Berde nis van Berlekom zei, dat de singels versmald worden om de verkeerswegen te verbreeden. Daarom is het van belang, dat er over het smalle water een rustige, niet-monumentale brug komt. De heer Gerritsz verklaarde, dat het pr '=ch onmogelijk is gebleken om een ge- m ijshuisje en urinoirs te maken. Nu de heer Visser zijn motie ingediend heeft, is het noodig het brugontwerp nader te verdedigen, De brug ligt niet alleen in een grooten verkeersweg, maar moet ook aan sluiten bij zijwegen die een belangrijk ver keer hebben. Om te voldoen aan de voor schriften van Rijnland en toch een lage brug te kunnen bouwen, was het noodig een be- ton-overwelving te maken met landhoofden. De Schoonheidscommissie heeft dit brug ontwerp bekeken. De commissie is het in (Vervolg der zitting van Woensdag 9 October) het algemeen met den opzet eens. Over een paar onderdeelen werden eenige opmerkin gen gemaakt, maar die waren juist vereen voudigingen die er evenwel op berekend wa ren om het monumentale aanzien te verhoo- gen. Namens B. en W. adviseerde spreker om de beide moties te verwerpen. De heer Visser: Als de wethouder den vorlgcn keer met de mededeeling geko men was, dat de Schoonheidscommissie de zaak bekeken had, dan zou niemand van ons bezwaren gehad hebben(gelach). Nu trek ik mijn motie in. De motie van den heer Peper werd ver worpen. Voor waren de heeren Peper en Overstecgcn. Een tegenvaller. De wethouder van Openbare Werken deel de mede, dat de aanbesteding van de wo ningen voor krotbewoners en sociaal-achter lij ken ongeveer 10 pCt. of 58.000 300 per woning) is tegengevallen. Dit komt omdat sinds in Juli het bestek gemaakt is verschil lende maleriaalprijzen zijn gestegen. Daarom is het noodig het crediet met 58000 te ver- hoogen. De raad keurde dit goed. Eerst om kwart over 3 (dus 13/4 uur na den aanvang) waren de ingekomen stukken afgehandeld. Toen volgde de revue van hamerstukken. Goedgekeurd werden eenige voorstellen over den verkoop van bouwterreinen, den aan koop van schoolmeubelen, het beschikbaar stellen van f 20.000 voor verbetering van een gedeelte van de Pijlslaan, en het beschik baar stellen van f 6500 voor de verbetering van het brugdek der Catarijnebrug. Bouw van 60 arbeiderswoningen. Voorstel van B. en W. om een voorschot van 203.000 te verleenen voor den bouw van 60 woningen en 1 winkelhuis aan de Wilgen straat voor de coöp. bouwvereeniging „Volks huisvesting". De heer Peper was er van overtuigd, dat er niets zal komen van den rijkssteun, of anders zou moeten voldaan worden aan de bekende eischen van het rijk om slechts kleine woningen te bouwen. Beter is om tijd te sparen en den bouw geheel voor re kening der gemeente te doen plaats hebben. De steun van het rijk zou beteekenen een dubbeltje per woning. De heer Kees en onderschreef dit. Er is behoefte aan huizen en als tijd bespaard kan worden is dat aan te bevelen. Voorts had spreker overwogen om een amendement in te dienen op het artikel in de voorwaarden, dat bestuursleden der woningbouwvereenf- ging met 5000 beboet worden als zij eigen dom der vereeniging vervreemden. Spreker had dit willen doen in verband met het on langs voorgekomen feit, dat een woning van een bouwvereeniging met toestemming van B. en W. is verkocht. Van dit voornemen heeft spreker evenwel afgezien omdat dit amendement dan alleen voor deze vereeni ging zou gelden. De heer Gerritsz meende, dat de heer Keesen meer ontzag moet hebben voor het college van Ged. Staten, want het is immers juist zijn fractie, die den laatsten tijd den raad van Haarlem af en toe onmondig ver klaart en de beslissing van Ged. Staten in roept om raadsbesluiten niet goed te keuren. Spreker zei dit, omdat Ged. Staten het be zwaarschrift van den heer Keesen en eenige andere raadsleden tegen de beslissing van B. en W. inzake den verkoop van het huis op het Nagtzaamplein ongegrond verklaard hebben. De heer Keesen: in de beslissing van Ged. Staten lees ik duidelijk dat zij gesugge reerd is door het college van B. en W. Tenslotte deelde de wethouder mede, dat B. en W. van Bouw en Woningtoezicht op dracht gegeven hebben om een nieuw com plex woningen voor economisch achterlijken te ontwerpen. Daaruit is te zien, dat B. en W. zooveel mogelijk willen doen om den woning bouw te bevorderen. De heer Joosten vroeg of het mogelijk is om Ged. Staten te polsen of het raadsbesluit om den woningbouw te doen geschieden bui ten het rijk om, zou worden goedgekeurd. De heer Gerritsz: Dat is niet gedaan, maar wel is in den Haag geïnformeerd en daarbij zijn voorloopige toezeggingen van steun ontvangen. Een motie van den heer Peper om den woningbouw te doen plaats hebben zonder rijkssteun werd verworpen met de stemmen van de heeren van de Kamp, Keesen, Castri cum, Visser en Peper voor. Keien op den Spaarn- dammerweg. B. en W. vragen een nieuw crediet van 155.000 voor de ophooging van terreinen ten N. van de Zaanenstraat nabij den Spaarn dammerweg. De heer Meyers vroeg den Spaarndam- merweg niet te bestraten met keien maar met klinkex-s en dan een rijwielpad naast den weg aan te leggen. Mr. Gerritsz meende, dat als goede keien goed gelegd worden er op den weg geen bezwaren tegen kunnen bestaan. Aankoop van terreinen aan de Amsterdamsche Vaart. Voorstel van B. en W. om 105.350 beschik baar te stellen voor den aankoop van ver schillende terreinen nabij de Amsterdamsche vaart. De heer Van Liemt verklaarde te zullen tegen stemmen. De gemeente betaalt in het algemeen te veel voor gronden die op verren afstand van de stad liggen. Er is gezegd dat de grond gedeeltelijk bestemd is voor 't aan leggen van een nieuwen provincialen weg, maar volgens spreker's inlichtingen zal die weg niet precies op die plaats komen. Bo vendien ligt. de grond gedeeltelijk buiten on ze gemeente. Det Wethouder van Openbare Werken, Mr. Gerritsz zei, dat het niet juist is, dat de gemeente in het algemeen te veel voor den grond betaalt. Onlangs hebben Ged. Staten, op aandrang van eenige raadsleden, een raadsbesluit van Haarlem vernietigd inzake grondaankoop. Later hebben de eigenaars den bedoelden grond tegen hoogeren prijs verkocht. Er worden verschillende prijzen voor grond in onze omgevixig betaald die DONDERDAG 10 OCTOBER 1929 hooger zijn dan de gemeente in het alge meen betaalt. De heer Van Liemt: de gemeente drijft den marktprijs der gronden op. Soms wordt door particulieren veel voor gronden betaald in de overtuiging, dat de gemeente later de gronden weer zal overnemen tegen nog hoo geren prijs. Er moet nu een eind komen aan het opdrijven van de grondprijzen. Wethouder Slingenberg maant tot zuinigheid. Mr. Slingenberg, die de minderheid van B. en W. uitmaakte en tegen dezen grondaan koop was, onderschreef het betoog van den heer Van Liemt. De gemeente moet ook naar zuinigheid strevexx. Sinds Januari van dit jaar heeft de raad 4 millioen gulden beschik baar gesteld voor buitengewone uitgaven. Dat wil zeggen, dat de gemeente in het begin van 1930 een leening zal moeten aangaan van 5 millioen gulden. Het gevolg is, dat de reke ning van 1930 extra bezwaard zal moeten worden met rente en aflossing. Ook zal de gemeente binnenkort belang rijke bedragen moeten geven aan de bij de grensregeling verkleinde gemeenten als scha deloosstelling. De plannen in Haarlem-Oost. De heer Gerritsz vroeg aan den heer Van Liemt of hij de gevallen zal noemen waarin gebleken is, dat de gemeente schade geleden heeft door aankoopen te vertx-agen. De heer Van Liemt: Niet noodig! De heer Gerritsz: Ik zou als ik in on derdeelen dit voorstel van grondaankoop zou verdedigen details moeten noemen, die niet in het belang der gemeente zijn, zal ik de feiten noemen zoo vroeg spreker aan den heer Van Liemt maar dan op uw risico? De heer Van Liemt: Niet noodig. De heer Gerritsz: Het wordt mij anders moeilijk gemaakt. Het is waar een gedeelte van den grond ligt onder Haarlemmerliede, maar dat is slechts 1/4 deel. Juist dat stuk hebben wij noodig. Bij de grensregeling be treurden wij het, dat de grens niet liep tot de Liede. Als wij nu hooren, dat de gemeen te Haarlemmerliede plannen heeft gemaakt die niet in het belang zijn van de Haarlem- sche plannen, dan is het gewenscht, dat wij dien grond in het bezit hebben. Het is even wel tegen het gemeentebelang om precies te zeggen hoe de wegen, vaarten en bruggen daar in de toekomst zullen zijn. De raad keurde tenslotte het voorstel van B. en W. goed met 24 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Kessel, Van Liemt, Miszerus, Visser, Heerkens Thijssen, de Breuk, Slingenberg, Wolzak, Bijvoet, Bar- tels, Klein en Wolff. Een school bij het Parkherstellingsoord. Voorstel van B. en W. tot wijziging van een vroeger raadsbesluit inzake het stichten van een bijzondere school nabij den Rijksstraat weg voor de vereeniging „Groen van Prin- sterer". Er zal nu een gebouw met 7 klassen gezet worden. Mej. Berde-nis van Berlekom vond het niet gewenscht, dat er een school ge bouwd zal worden vlak bij het Parkherstel lingsoord. De heer Roodenburg, wethouder van onderwijs, zei, dat het bestuur van het Roode Kruis geen bezwaren heeft gemaakt. B. en W. zouden geen bezwaar hebben als het schoolbestuur met een ander terrein genoe gen zou nemen, maar het bestuur zal ze ker bezwaren tegen vertraging hebben. De heer Wolzak wees er op, dat de raad al maanden geleden toestemming gegeven heeft voor den schoolbouw op dat terrein. Als een ander terrein gekozen moet worden zal dit veel vertraging opleveren. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte goedgekeurd. De woningen voor ouden van dagen. Voorstel van B. en W. om de huur van de woningen van ouden van dagen aan de Zo- mei-kade te bepalen op 2.50 per week. De heer Peper was er op tegen te bepa len, dat de woningen slechts voor 1 jaar ver- huux-d worden. Is het de bedoeling van B. exx W. om als er een man of een vrouw overlijdt, de alleen-overblijvende man of vrouw uit de woning te zetten? Zoo'n politiek zou verkeerd zijn, want dan zou de gemeente de ellende van zulke menschen nog vergrooten. Het is bovendien onjuist te bepalen, dat de huurders 1/6 van hun inkomen als huur moe ten betalen. Als men 15000 inkomen heeft kan men wel 1/6 als huur betalen, maar als men 15 verdient is 2.50 huur te hoog. De heer Castricum verklaarde, dat Centraal Woningbeheer geen menschen uit de huizen zal zetten om de redenen die de heer Peper vreest. De heer Oversteegen: Wat moet ex- gebeuren als men geen 15 verdient? De heer Gerritsz: Dan zal in de be hoefte van die menschen op andere wijze moeten worden voorzien. Een motie van den heer Peper om de voorl waarden te wijzigen werd niet voldoende on derste xxnd. De rechtsvordering tegen Haarlemmerliede. B. en W. stellen voor een rechtsvordering in te stellen tegen de gemeente Haarlemmer liede inzake een vergoeding voor onderwijs. De heer W o lz a k heeft het advies van den rechtsgeleerde der gemeente gelezen. Hij vond het niet overtuigend. Ook de redactie van „de Gemeentestem" meent, dat de kan sen van den eischer in deze niet groot zijn. Daarom zou spreker het beter vinden als B. en W. van dit proces zouden afzien. De heer Roodenburg zei, dat B. en W. niet dadelijk tot procedeeren zullen overgaan. De bedoeling is aan Haarlemmerliede voor te stellen een uitspraak van Ged. Staten te vra gen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met de stemmen van de heeren Van Liemt, Loerakker. Wolzak. Heidstra, Bijvoet, Bartels, Oversteegeu, Klein en Wolff, Het filiaal der Stadsbibliotheek. B. en W. stellen voor om de benedenverdie ping van het Huis ter Zaanen te bestemmen voor het vestigen van een filiaal der Stads bibliotheek. Het natte sportterrein aan de Kleverlaan. B. en W. vragen 6000 voor de verbete ring van het sportterrein aan de Kleverlaan. De heer Heidstra was niet overtuigd, dat de maatregelen die nu aanbevolen wor den, afdoende zullen zijn. Beter is de zaak nog eens in de commissie te bekijken. De di recteur van Openbare Werken twijfelt zelf. De heer M i e z e r u s onderschreef dit. Vroeger zijn ook al eens maatregelen geno men die niet afdoende bleken. De heer Roodenburg, wethouder, zei, dat het hier een proef betreft. Als die 6000 niet volledig helpen, dan is dat geld toch niet weggegooid. Als dan later nog andere maat regelen noodig zijn kunnen die genomen worden. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met de stem van den heer Heidstra te gen. Het Montessori- onderwijs. B. en W. stelden voor in beginsel te beslui ten tot het oprichten van een school voor ge woon lager onderwijs naar de Montessori- methode. De heer VanLiemt was er op tegen om het Montessori-onderwijs uit te breiden tot het lager onderwijs. Ook in verband met de verstrekkexide gevolgen die dit besluit heb ben kunnen, zou spreker zich er tegen ver zetten. De heer Boes heeft zich vroeger verklaard tegen Montessori-ondexrwijs. Hij zal nu voor stemmen, niet omdat hij van overtuiging veranderd is, maar omdat de gemeente al- lex-lei soorten van onderwijs subsidieert. Voor het Montessori-onderwijs moet geen uitzon dering gemaakt worden. De heer Visser: Het is toch iets anders om een soort onderwijs te subsidieeren of van gemeentewege in te stellen. In 1927 en 1928 is een voorstel dat ongeveer overeenkomt met wat nu door B. en W. wordt aanbevolen met groote meerderheid van stemmen verworpen. Als wij nu de Montes- sori-methode aanvaarden voor het L. O. moe ten wij het later ook doen voor de H.B.S. en het Gymnasium. Spreker sprak er zijn spijt over uit dat dit voorstel van dezen wethouder van Onderwijs komt. De heer Joosten wees er op dat wij tot nu toe een scheiding hadden tusschen open baar en bijzonder onderwijs. Nu komt er ook nog een scheiding naar de methode. Waar gaat dat heen? Los van de vraag of een nieu we school noodig is, wordt voorgesteld om een school te geven. Met welk recht kunnen wij later verzoeken afwijzen van voorstan ders van andere methoden van onderwijs om ook speciale scholen op te richten. Wij kun nen met het invoeren van Montessori-onder wijs op de lagere school wachten tot er een nieuwe school noodig is. De heer Loos j es: er moet een proef ge nomen wardtti of de Montessori-methodie waarde heeft voor het L.O. Men moet de voorstanders van dat onderwijs een kans geven, hoewel ik er zelf sceptisch tegenover sta. Blijkt het, dat het niet goed gaat met het Montessori-onderwijs op de lagere scholen, dan zijn wij er voor goed af. De heer Schol 1 heeft het voorstel van B. en W. van harte toegejuicht. De overheid heeft een taak in deze. De Montessori-metho- de breekt ook al baan bij het Roomsch- Katholieke onderwijs. De heer Klein was he* niet eens met den heer Joosten, dat het bijzonder onderwijs het ondexwijs duur gemaakt heeft. Spreker heeft een eberekening gemaakt aan de haxid van do gemeentebegrooting. Het bijzonder onderwijs heeft meer leerlingen en toch kost het minder dan het openbaar onderwijs. Het particuliere Montessori-onderwijs was bezig om een proef te nemen, maar wil het nu afwentelen op de gemeente. Waarom moet juist Haarlem de proef nemen voor het L.O. De heer Bij voet vond het niet juist, dat de gemeente een proef wil nemen met het Montessori-onderwijs. De gemeente mag proe ven nemen met asphalt en tramrails, maar niet met kinderen, levend materiaal. Als ouders een school oprichten ligt de verant- wooidelijkheid voor de ouders, maar het is iets anders als do overheid zoo'n school opent. Mej. Berdenis vanBerlekom onder schreef het betoog der heeren Loosjes en Scholl. De opmerking van den heer KleCn is niet juist. De ouders die hun kinderen naar de gemeexitelijke school voor voorbereidend onderwijs volgens de Montessori-method© gestuurd hebbexi, hadden gehoopt, dat de ge meente reeds twee jaar geleden een Montes sorischool voor L.O. zou hebben opgericht. Toen de gemeente dit weigerde is door de Vereeniging besloten om het te doen, maar er is dadelijk gezegd, dat het slechts voor twee jaar zou zijn. Er zijn te Haarlem 35 openbare lagere scholen, het is dus billijk om 1 school voor Montessori-ondexwijs in te richten. De heer Wolzak vraagt wat B. en W. wil len doen als zij geen Montessori-onderwijzers kunnen krijgen. Willen zij dan cxxrsussen voor onderwijzers openen? De heer de Braai wilde het resultaat afwachten van proeven elders. Wethouder Roodenburg herinnerde aan de beslissingen van den raad in 1927 en 1928. De omstandigheden zijn evenwel veranderd. In de school in de Bakkerstraat genieten reeds 35 leerlingen Montessori Lager-Onder- wijs voor rekening van een particuliere ver eeniging. Die vereeniging zit evenwel op vrij hooge lasten en kan niet verder gaan met de proef. Daarom is höt billijk dat de gemeente de taak zal overnemen. In de toekomst zal het in financieel opzicht voor de gemeente weinig uitmaken of de gemeente een Mon tessorischool opent of een veveeniging. Niet de gemeente xxeemt proeven met kin deren, maar de ouders aanvaarden de keus van de onderwijs-methode. De commissie van toezicht op het LO- zal nauwlettend toe zien op de resultaten van het Montessori- onderwijs. Als het een fiasco zou worden, zal natuurlijk ingegrepen worden, maar or is geen reden om voor zoo'n fiasco te vreezen. De financieele offers die voor deze proef door de gemeente gebracht moeten worden, zijn heel gering. Het voorstel van B. en Wvwc*:d aangenomen met 22 tegen 14 stemmen. Tegen stemden Var. Kessel, Keesen, van Liemt, Klein-Schiphorst. Visser. Loerakker, de Braai, Baas, Wolzak, Bij- vodt, Bartels, Klein, Wolff en Castricum, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regeL VRAAG VOOR UW «INNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn. KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 rd. Tel. 11361 ran 8-12 en 1V$ 5. Zaterd. 8—1. Benoemingen Benoemd worden: Tot tijdelijke leerkrachten aan het Gym nasium: S. P. Peppink, C. Phaf, B. ten Have Jr., mej. S. B. Repelius, mej. M. van der Sand, en L. Straus. Tot tijdelijk leeraar aan het Gemeentelijk Lyceum (Aardrijkskunde) W. F. Maartense. Tot tijdelijk leeraar aan het Gemeentelijk Lyceum (Wiskunde) B. A. Timmer. Tot onderwijzeressen aan school No. 14 (Haarlemmerliedestraat)mej. T. A. H. Slis en mej. F. M. C. van Nop. Tot onderwijzer aan School No. 17 (Wilhel- minastraat) N. H. Reuvers. Tot vakonderwijzeres in de lichamelijke oefening bij het openbaar lager onderwijs, mej. G. van Gelderen. Tot tijdelijke leerkrachten bij de Vervolg cursussen. Vervolgcursus no. 1 (Ged. Oude Gracht):' de dames W. H. Versteeg-Schouw, J. P. van Dorsten en D. E. Droogendijk, alsmede de heer E. Geerts. Vervolgcursus 2 (Nassaulaan)de dames J. P. Visser-van den Berg en M. B. Roosen, als mede de heeren C. J. Rijkers, D. de Boer en G. Brouwer. Vervolgcursus no. 3 (Haarlemmerliede straat) de dames J. van Doorn, C. M. van Gelder, J. M. M. Budel en L. W. E. Willemse- van Hezel; alsmede de heeren J. D. Boes en J. Panman. Vervolgcursus no. 4 (Jacobstraat)de da mes Th. Kuling-Vertregt, M. J. C. Olff-van Boven, J. van Gelder en J. A. Hos; alsmede de heeren J. Panman, P. Volger, J. L. Munnik en D. Peereboom. Vervolgcursus no. 5 (Pol 18)de dames H. F. van Beijnen en J. M. M. Budel. Vervolgcursus no. 6 (Soendastraat)de da mes J. de Haan, A. Vorstelman, G. Kolkmeijer en M. J. C. Olff-van Boven, alsmede de hee ren J. Panman, J. L. Munnik, P. Volger en P. van GesseL Te snel rijdende auto's. De heer Van Liemt die vragen aan B. en W. gezonden had over de te snel-rijdende auto's en het parkeeren van auto's in de drukke winkelstraten, dankte voor de inlich tingen die door B- en W. voor de raadsleden ter inzage zijn gelegd over 't politie-toezicht op te snel rijdende auto's en het aantal be keuringen. Als er nog meer paal en perk ge- sttfid kon worden aan het te snel tijden van verschillende auto's, dan zou dit gedaan moe ten worden. Het zou al preventief helpen als alle agenten van politie te snelrijdende auto's lieten stoppen, desnoods om alleen naar heb rijbewijs te vragen. Het is jammer, dat de Kantonrechter vrij ernstige verkeersovertre dingen soms met geringe boeten straft. Ih sommige buitenlandsehe steden is het ver keer beter geregeld, daar hebben de auto-* mobilisten meer ontzag voor de verkeers- voorschx-iften. Met belangstelling ziet spreker ook het rapport van B. en W. tegemoet over het aan-* wijzen van parkeerterreinen voor auto's. De heer Meyers meent, dat er ook ge waakt moet worden tegen het maken van ts veel bekeuringen door de politie. De politie moet opvoedend werken. De Voorzitter constateerde, dat het ook nu weer gebleken is, dat he't moeilijk is om het alle menschen naar den zin te maken. Spreker is bereid om nog eens met den Com missaris van Politie te overleggen om op deni ingeslagen weg voort te gaan, om op te tre den tegen te snel rijdende auto's Spreker be treurt het, dat de heer Meyers gesproken heeft over een jacht op overtreders. De politie jaagt niet op overtreders, het is slechts de be doeling om een veilig verkeer te bevorderen. Spreker heeft vaak op de politierapporten aangeteekend „wat zijn er weinig verbalen, gemaakt op het verkeersgebied". De Damstraat en dé autobussen. Op vragen van den heer Peper zei wet houder Gerritsz, dat aan bestuurders van autobussen opdracht gegeven is om elkaar niet meer te passeeren in de Damstraat, om dat de straat daarvoor te smal is. De Oude Weg. Verder zei de heer Gerritsz, dat bin nen twee weken begonnen zal worden meb de werkzaamheden tot verbetering van den, Ouden Weg. De 170 woningen. Ingekomen was een verzoekschrift van de buurtvereeniging „De 170 Woningen" om een voetpad te doen aanleggen van de Bantam- straat naar den Spaarndamscheweg met een zijtak naar de Bandoengstraat en om maat regelen te treffen voor het bewoonbaar maken der woningen. B. en W. stelden voor dit adres in hun handen te stellen om prae-advies- De raad keurde dat goed. Besloten werd in handen van B. en W. ter afdoening te stellen een verzoekschrift van deze buurtvereeniging om beschikbaarstel ling van een lokaliteit in de omgeving van de Indische Buurt gedurende één of meer avonden per week voor het door haar geor ganiseerde winter-jeugdontwikkelingswerk. Naar aanleiding van vragen van den heer Peper zei de heer Gerritsz, dat B. en W. de aandacht gevestigd houden op de kwestie van de indertijd voorgeschreven verbeterin gen aan de 170 woningen. De heer Peper vond het jammer, dat de termijn ven 15 Augustus voor de verbete ring door B. en W. verlengd is. Er is aan de huizen nog niets verbeterd. Met genoegen hoorde spreker de toezegging van B. en W.. dat zij nu voet bij stuk zullen houden. Het Woonwagenkamp. vVethouder Mr. Gerritsz zei op een vraag van den heer Peper, dat binnen enkele weken begonnen zal worden met de verbete ring van het woonwagenkamp. Te^en den wil van B. en W. is de voorbereiding vertraagd. Te half zeven werd de openbare vergadering gesloten en had nog een zitting met gesloten deuren plaat-s.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10