FEMINA TOILILIEyHSooo W©©!^ DEEIM KLyiM€iILEMo II1N1¥®(U1PD©I MP@5 IHIOE IMIIM m caiyirips HEZKS H®yimL mommy® HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 10 OCT. 1929 Over het kleine gedoe van een KuisKouden. Ja, wanneer er soms nog iemand zoo ouderwetesch mocht zijn om te denken, dat tailleurs alleen maar bestemd zijn om in het voorjaar of hoogstens in den zomer ge dragen te worden, dan moet ik haar uit den droom helpen. Vooral in de laatste jaren is het meer en meer gewoonte geworden, op inilde winterdagen een tailleur met vos te dragen. En daar de vossenmode dit jaar met vernieuwde woede een aanval op onze har ten en beurzen doet, is het begrijpelijk dat de tailleurs er ook weer zijn. En daarom: de teekening laat als „pièce de milieu", als middenstuk een keurige tailleur, volgens een van de nieuwste ontwerpen zien. Deze is van zwarte gabardine, met v-zakjes op het manteltje en een rok met overslag, gegar neerd met 6 knoopen. Bij dit moderne tail- leurtje hoort natuurlijk een modern over hemdje, zooals het derde figuurtje van links In dezen tijd van het jaar, nu het nog niet koud genoeg is voor de echte winterkleeren, kan een aardige tailleur de heerlijkste dien sten bewijzen. Geen wonder dan ook, dat men op straat vooral in de groote steden, zoo tallooze dames met dit kleedingstuk ziet verschijnen. Velen dragen het gewone zeer correcte costuum van effen donkere stof of RECEPT. Chocoladecake, om gemakkelijk zelf te maken. Neem 2 eieren, 1 pond lichte brline suiker, 2 1/2 lepel cacao, 2 lepels melk en meng alles dooreen. Smelt 1/2 pond delfia en giet dat met kleine scheutjes door het mengsel. Neem een langwerpig biscuitblikje en besmeer dat met boter. Leg hierin om en om, telkens een laagje chocolade-mengsel en eeen laagje biscuit. Begin en eindig met chocolademengsel: koel en stijf laten wor den. Vóór het uitnemen uit het blik, dit even verwarmen. UIT DE SCHATKIST VAN EEN HUISVROUWEN-ERVARING. Loopt de gootsteen zoo slecht door? Geef den afvoerpijp dan eens de volgende behan deling. Giet er eerst een ketel kokend water door. Giet er vervolgens een flinke scheut petroleum in, bijvoorbeeld de helft van een halve liter. Tien minuten wachten. Dan nog eens een ketel kokend water. En de pijp zal weer heelemaal vrij zijn! Om verstoppingen te voorkomen, is het natuurlijk verstandig, de ouderwetsche methode toe te passen, om minstens ééns per week den gootsteen met bleekpoeder te besprenkelen. Dat verwijdert alle vette be- standdeelen. Marmeren bladen vair nachtkastjes of waschtafels enz., waarop kringen of vlekken gekomen zijn, kan men weer schoon krijgen, door ze met een doek met terpentijn af te nemen. Vlekken van bruine schoenen verwijdert men, nadat men ze heelemaal stofvrij beeft geborsteld, met een flanellen lapje met ben zine. Gooi citroenschillen nooit weg. Gebruik er een stuk van in het afwaschsop. Dat maakt het wat-er „zachter", verjaagt alle sporen van visch- of uienlucht aan messen enz. en doet het porselein mooier glanzen. laat zien. Het is van witte crêpe de chine met zwarte stippen, gegarneerd met stiksels en gesloten met kleine glazen knoopjes. Verder nog een paar leuke, nieuwe ensem bles. Nummer één (van links) op het plaatje laat een fantasie ensemble zien van gele stof voor het lijfje en kastanjebruine stof voor het klokkende rokje. De rechte mantel is af gezet met geel, met liggend kraagje van de zelfde stof. En ten slotte een heel origineel ontwerp voor een ensemble, dat gedacht is (zie het laatste figuurtje, rechts) van zwarte en matblauwe crêpe de chine, gegarneerd met plooien en ingezette stukken. En weet u wat er dezen winter veel voor avondjaponnetjes gebruikt zal worden? Moi ré, zwart en donkerblauw, en dan bedrukt met kleurige bloemetjes. Effen wordt het ook veel gebruikt. En dan natuurlijk veel tafzü, met geborduurde bloempjes! MADELEINE. wel het meer sportieve van grijze, beige of bruine tweed- Nieuwer en meer rekening houdend met de eischen van het seizoen, zijn echter de modellen als waarvan we hier een voorbeeld geven. Als stof diende een donker bruin laken van zware kwaliteit, waarbij als garneering een eveneens bruine astrakan gekozen werd. Een eenvoudig model, dus geschikt voor veelvuldig gebruik. Men kan hiervoor als stof een donkerbruine fluweel nemen, waarbij als garneering beige zijde, bedrukt met groene, bruine of roode pastilles een aardig effect zal maken. De teekening laat zien hoe een ge deelte van het overslaande voorpand van den MENU. Selderiesoep, Gestoofde kalf snier, Worteltjes, Aardappelen, Appelcompöte. Voor de soep worden 2 knolselderies ge schild, in schijven gesneden, en op één schijf na in een kleine liter water gaar gekookt daarna gezeefd en vermengd met 2 d.L. melk. Intusschen is de overgebleven schijf in kleine blokjes gesneden, waarna deze in wei nig water met zout zijn gaar gekookt. Van de selderiepurée wordt met behulp van boter en bloem een gebonden soep gemaakt, waardoorheen het nat met de blokjes wordt geroerd en die in de terrine met een eidooier wordt gebonden- De kalfsnier wordt gewasschen en gaar ge kookt in niet teveel water met wat zout-, een klein half uur lang. Van boter, bloem en het kooknat wordt een saus gemaakt, deze op smaak afgemaakt met wat citroensap, en een paar citroenschijfjes erin gedaan. Hierin wordt de nier nog eenigen tijd zacht gestoofd. Neem voor de compote kleine appelen, boor ze, schil ze en kook ze voorzichtig gaar in een pan met water, een citroenschilletje en wat suiker. Neem de appelen eruit als ze gaar ziji*, leg ze in een compöteschaal en laat het vocht wat inkoken. Is het nog niet dik genoeg, bind het dan met wat sago na, giet het over de appelen en garneer het nu wat bleeke gerecht met iets kleurigs, bijvoorbeeld een rood kersje, geconfijte snippers, enz. Wilt ge het vocht rood kleuren, voeg er dan na het koken van de appelen wat bessensap bij. E. E. J.—P. REGENJASSEN. Er zijn heel wat regenjassen tegenwoordig, die onze bewondering afdwingen. Vooral in waterproof gemaakte zijde ziet men aller aardigste modellen. Men deinst er niet meer voor terug ze in de meest sprekende kleuren te maken. Zoo ziet men veel groene, marine blauwe en bruine mantels, naast modellen in een helder rood of purper- Onlangs zagen we op een winderigen, maar mooien Zondag ochtend op de Pier in Scheveningen, een regenmantel van ivoorkleurige crêpe de chine met een grooten dubbelen kraag, revers en manchetten in helder blauw. De mouwen waren kimono-model, waarbij de inzet tot bijna aan den ceintuur reikte. Er werd 'n hoedje bij gedragen van wit leer met blauwe garneering. In het algemeen staat het erg aardig bij de regenjas een vroolijk gekleurde sjaal te dragen; deze mag ook geheel effen zijn, wat zelfs een speciale noot van originaliteit geeft, als de kleur een mooi contrast vormt met die van den mantel. OVER ONZE MESSEN. Er zijn twee dingen die men niet- met el kaar moet verwarren zooals nog al eens gebeurt en wel messen slijpen (omdat ze bot zijn) en messen polijsten (omdat ze niet blinken). Voor het slijpen gebruikt men een harde plank, bestrooid met zand, voor het polijsten een plank, bekleed met leer of lino leum, en bestrooid met amarilpoeder of blauwsteen. Het beste is natuurlijk, èn het slijpen èn het polijsten zooveel mogelijk te voorkomen, daar in ieder geval de messen erdoor afslijten. Daarom is het gebruik van een broodplank enz. voor het snijden van brood, vleesch, enz. zoozeer aan te raden, omdat het zachtere liout de messen niet zoo snel doet stomp worden als het harde aarde werk of porselein. Voor het slijpen van betere messen, gebruikt men in plaats van het altijd grove zand (dat meer krassen maakt) wel fijn geschraapte messensteen. Men kan dikwijls het slijpen nog voorkomen, door de messen aan te zetten, door de scher pe zijden van het mes in een niet al te scherpen hoek langs den rug van een ander mes te halen. Ook neemt men hiervoor wel een aanzetsteen. Vlekken op messen, die niet zoo gemakkelijk verdwijnen bij het polijsten op de polijstplank, pakt men op de volgende wijze aan. Men neemt een zachte kurk (of een schijfje aardappel) en doopt dat in wat blauwsteen of amarilpoeder, dat men in wat spiritus tot een papje heeft geroerd. Hier mede wrijft men stevig over de breedte van het mes, zoodat er geen lange krassen kun nen ontstaan. Men kan vlekken en dus po lijsten zooveel mogel#!: voorkomen, door de messen na gebruik (vooral na gebruik bij vruchten enz.) onmiddellijk met een stuk papier af te vegen en na het wasschen met een stevig af te drogen. rok met laatstgenoemde stof gevoerd wordt- Het kraagje wordt met een gedrapeerde fan tasie uitgebreid, waarvan we een herhaling zien aan de einden der mouwen. De naad van den rok-overslag wordt op de lïnkerheuD door 'n strass-garnituur gemarkeerd. Vrouwen zien alles klein dat is een ge liefkoosde theorie van sommige mannen die de vrouwen dan ook maar liever een beetje klem willen houden zij zien de groote lijnen van het leven niet. Nu, daar is voor de doorsnee vrouwen veel van waar: zij hebben dagelijks te maken met de maatschappij-in-'t-klein die haar huishouden is. en die hangt gewoonlijk van kleine gebeurtenissen, kleine vreugden en kleine ergernissen aan elkaar. De mannen behoeven zich daar toch niet over te scha men. zij behoeven er ook totaal geen aan stellerige minachting voor te hebben: als mannen dat werk moesten doen, zouden zij er niets van-terecht brengen, zij zouden het een afschuwelijk baantje vinden en tenslotte moet het toch gedaan worden. Nu is er echter aan iedere richting een gevaar verbonden: menschen die dagelijks met groote sommen gelds te rekenen heb ben, kennen de kleine bedragen soms niet meer in hun juiste afmeting; anderen die groote, vérstrekkende zaken doen, hebben voor de kleine onderdeelen geen belangstel ling meer. Nog weer anderen die een klein handeltje drijven, meenen dat aan het einde van hun buurtje de wereld vrijwel ophoudt-, terwijl tenslotte er onder de vrouwen zijn, die zich in haar klein huishoudelijk gedoe zoo verloren hebben, dat zij steeds peuteriger en kneuteriger worden. Zoo'n klein gedoe draait op den duur op ondeugden uit: sommigen worden er zooge naamd stofziek van, dat wil aeggen, dat zij geen stofje kunnen zien liggen en daardoor nooit en tenimmer: Klaar kunnen zeg gen. Anderen gebruiken een lucifer om drie gaspitten na elkaar aan te steken en dan beschermen zij de lucifer nog met haar hand om te pogen, den geyser boven in de bad kamer ook nog te „lialen". En dan zijn er ook. die alles zelf willen doen en willen maken, van het leggen van het SBeil, tot het verven van de meubels toe. Natuurlijk stellen wij hier voorop, dat een huisvrouw met een groot gezin en een gering inkomen zeer verstandig is, wanneer zij alles zooveel mogelijk zelf doet, omdat het soms een flinke post arbeidsloon kan uitsparen. Maar aan den anderen kant kan het ook tot dwaze dingen aanleiding geven, zooals bij de huisvrouw, die zelf de kamers weieens be hangen zou. Ieder die zich zelf weieens hier aan gewaagd heeft, zal het weten; het is niet gemakkelijk en ongeloofelijk vermoei- ZANDTAART. Voor een eenvoudige zandtaart neemt men op 3 ons bloem 2 ons boter en 1 ons poeder suiker en verder wat geraspte citroenschil of vanille-merg. Men roert alles door elkaar en kneed het deeg zoo vlug men kan. Om het vervolgens in een met boter besmeerden vorm te doen en in een matig warmen oven in ongeveer 5 kwartier gaar te bakken. Men laat de taart ln den vorm bekoelen. Ten slotte met poedersuiker bestuiven. HUISVROUW. Heeft U aardappelen opgeslagen? Kijk dan goed, of ze niet uitloopen na verloop van tijd. Verwijder de aangestoken en leg de uit- geloopen om, op de uitloopsels, zoodat die uitloopsels van zelf verdorren. Pluk de uit loopsels echter nooit af! Voorkom zooveel mogelijk, dat Uw kachel of fornuis zóó hard gestookt worden, dat ze „rood" staan. Want daardoor worden ze dik wijls roestig en vaal van kleur. En het kost u extra tijd, om ze te potlooden. Heeft U messen, heele mooie messen, die alleen bij feestelijke gelegenheden op tafel komen? Berg ze dan goed weg, opdat ze niet roesten. Smeer ze daarom in met ongezou ten reuzel, of met vaseline. En wikkel ze daarna in een flanellen lap, of grauw papier. Roestvlekjes op de mesen bestrijkt men met raapolie, en wikkelt ze dan ln watten, om een paar dagen te blijven liggen. Vervol gens kan men de roest er makkelijk afwrij ven of polijsten. end, om maar niet eens te spreken van de noodige attributen die ontbreken. Hoe het zij. de huisvrouw begon, deed twee dagen over het werk. het resultaat was poo- vertjes, haar humeur volkomen tot „storm" gedaald en de hulsgenooten slaakten een zucht van verlichting. Toen ieder wat be komen was van den schrik, vond de huls vrouw het een enorme prestatie van zichzelf, beroemde zich er op. en het was toch zoo goedkoop maar zij vertelde niet, dat het verstelwerk van die week door een naaister was in orde gemaakt, omdat zij er zelf geen tijd meer voor had. Al dat zelf doen ln een huisgezin kost twee of driemaal zooveel tijd. als wanneer een vak man het- doet, het resultaat is dikwijls maar zeer matig, terwijl wat het ecne bezuinigt, op het andere wordt uitgegeven. Wat een goede vakman in een paar uur klaarspeelt, kan de vrouw des huizes meestal èn niet zoo goed, èn niet zoo vlug, en doet zij het toch, dan verklungelt zij haar tijd op werk, dat boter en vlugger gedaan zou kunnen worden. Zoo Is het niet alleen met het onderhou den van ons huls en van onze meubels, maar ook het zelf maken van allerlei nieuwe din getjes kan op een hopeloos gepruts uit draaien. Natuurlijk niet, wanneer het nutti ge dingen zijn, waarvan de vrouw des huizes verstand heeft, en die noodzakelijk zijn. Ge moet bijvoorbeeld een nieuwe sprei hebben, en na wat overleg en berekeningen koopt ge cretonne of linnen ervoor en woet, na wat moeizamen arbeid, een alleraardigst ge bruiksvoorwerp tot stand te brengen. Zulk werk heeft waardevol resultaatwan neer men echter steeds bezig is met een lijstje voor boodschappen te maken, of onder leggers voor vaasjes, of bakjes voor spelden, of zakjes voor een kluwen touw, en al derge lijk gedoe meer, dan blijft er voor het nood zakelijke werk weinig tijd meer over. Naar mijn meening is dat werk voor kinderen, die men bezig wil houden of die eens wat aar digs voor grootmoeder willen maken, maar niet voor huismoeders die er een gezin op nahouden. Laten wij ln de kleine wereld van ons huls- houden zorgen dat- we er zelf ook niet klein en peuterig bij worden, maar laten wij ons zoo nu en dan eens bezinnen, waarom het gaat in een menschenlevendat brengt het kleine gedoe weer op den achtergrond. E. E. J.—p. „WAT ZULLEN WE ETEN?" EEN HANDIG BOEKJE. De redactrice van „In en om de woning" mevrouw F. S. van BalenKlaar, heeft on der bovenstaanden titel ruim 400 menu's samengesteld voor alle maanden van het jaar. In de Inleiding vertelt de samenstelster ons het doel, namelijk om de moeilijkheid van iederen dag ten opzichte van het beden ken van het menu wat te verlichten, en bo vendien om de saaie regelmatigheid van het middagmaal in sommige gezinnen te onder breken. Dit valt toe te Juichen. Zonder een lekkerbek te zijn, kan men toch heel goed op afwisseling gesteld zijn, en daartoe kan de groote ervaring van mevr. van Balen- Klaar niet weinig medewerken. De menu's zijn ingedeeld in maanden en aan iedere maand gaat een korte beschrij ving vooraf; de menu's zijn eenvoudig, op enkele na, die voor een feestje bedoeld zijn, terwijl er naar willekeur in gewijzigd kan worden. Het ls een handig boekje, dat ook ten op zichte van den prijs geen beletsel kan geven, echter is een ding Jammer: hoe uitstekend het innerlijk is, het uiterlijk is leelijk. Op een bruin omslag is door een bibberig kinder pootje met een lucifer de titel geschreven; en omdat er nog wat inkt aan den lucifer zat, heeft het kind er nog een hanepooterig randje omheen getrokken aan het eind van de onderste streep was de Inkt gelukkig op 't Is Jammer, dat dit „Jasje" zoo onaan trekkelijk is uitgevallen: het alleraardigste boekje kon aanspraak maken op meer uiter lijk schoon. E. E. J.—P. A i/S 'c WAGENTJES Verleden week hebben wij ons bezig ge houden met opbouwen en ln elkaar schuiven van lucifersdoosjes. Ik zal u nu nog eenige modelletjes laten zien, waar schaar en lijm bij te pas moeten komen. Afbeelding a toont u een heel eenvoudig handkarretje, bestaande uit twee doosjes, die in elkaar geschoven worden. De wieltjes zijn uit karton geknipt en worden met spelden aan het doosje vastgemaakt. Om het karretje gemakkelijk voort te du wen worden uit een huisje twee lange reep jes geknipt, die aan het lucifersdoosje vast gelijmd worden. Voor de wieltjes kunnen ook houten knoopen fungeeren: maar deze laatste heeft men niet altijd bij de hand, terwijl een stukje karton in elk huisgezin te vinden is. Om mooie ronde wieltjes te ver krijgen, trekt men de cirkeltjes langs een geldstukje Het wagentje kan daarna nog van een aardig kleurtje voorzien worden. Het vol gende handkarretje, afbeelding b wordt uit één huisje verkregen. Drie zijden worden van het huisje weggeknipt. De wieltjes knipt men weer uit een kartonnetje en het wagentje wordt ook voortgeduwd volgens afbeelding a. Afbeelding c is een zeer eenvoudig wa gentje en slechts uit één doosje opgebouwd. De zitting wordt gevormd door een doosje dat door de helft is geknipt en de wieltjes zijn weer volgens het oude recept samenge steld. Nu volgt nog in afbeelding d een kleine auto. Deze bestaat uit drie doosjes en één huisje. De doosjes worden In elkaar gescho ven, zooals u op de afbeelding kunt zien. Eén doosje doet dienst als dak, de bestuurder is dus tegen regen beschut. Het huisje wordt over het doosje geschoven, maar er moet in het doosje een zitplaats voor den bestuurder overblijven. In het huisje maakt men het stuur, dat slechts bestaat uit een klein rond cirkeltje dat op een dun stokje wordt bevestigd. Nu nog de wieltjes geknipt, daarna een laagje verf op het autotje aangebracht en het kleine ding kan er heerlijk mee spelen. Deze vier modelletjes zijn In dc Tijdingzaal van ons blad te vinden. W. R.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 11