HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD DONDERDAG 10 OCTOBER 1929 overbodig zijn, waarom zou deze dan niet als een coach of een regisseur zich tot de LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. „CREMER". RAMON TAMELLO. ..(De Held van het Witte Doek). Blijspel in 3 bedrijven door Henk Bakker. Cremer heeft zijn seizoen ditmaal wel bij zonder gelukkig ingezet. De première van een Hollandsch blijspel en nu eens een echt- blijspel en geen klucht. van een Cremerlid, van Henk Bakker, dat was op zich zelf reeds een evenement! Maar het was dit te meer, nu het bleek, dat dit blijspel werkelijk bij zondere kwaliteiten bezat, zoodat het èn voor onze Koninklijke Letterlievende Vereeniging en voor Bakker een mooi en volkomen ver diend succes werd. De dag van gisteren zal daarom een belangrijke datum in de geschie denis van Cremer blijven. Bakker heeft met zijn stukken zijn ver eeniging reeds vele successen bezorgd maar tot nu toe waren het met uitzondering van het romantische en wat ouderwetsche Dr. Bavino steeds kluchten, die wel is waar van grooten tooneelflair blijk gaven, maar toch louter en alleen voor het dilettan- ten-tooneel geschreven waren. Met zijn ..Ra mon Tamello, De Held van het Witte Doek" heeft Bakker echter iets gebracht, dat zijn plaats ,op het „groote tooneel" volkomen waard zou zijn. Ramon Tamello beteekent voor dezen Hollandschen auteur een grooten vooruitgang; het is een frïsch, goed geschre ven blijspel, aardig van gegeven, beschaafd en vlot van dialoog en knap van uitwerking! En dit blijspel bleek als alle stukken van Bakker van het begin tot het eind goed en onderhoudend „tooneel". Frans van Berlevoord, doctor in de oude letteren en getrouwd met een twintig jaar jonger romantisch aangelegd vrouwtje, ziet zijn huwelijksgeluk bedreigd door een rivaal, dien noch hij noch zij ooit van aangezicht tot aangezicht hebben aanschouwd. Het is Ramon Tamello. de beroemde filmacteur, voor wien Mary een extatische bewondering koestert. De kamer van Mary hangt vol fot-o's van den mooien, eleganten Ramon Tamello. Ramon Tamello is de man van haar droo- men, Ramon Tamello is haar held. al is hij dan ook maar enkel de held op het witte doek. Wanneer Menno van Eckeren, de vriend van Frans en Mary, na een langdurig verblijf in het buitenland terug komt. stort Frans zijn hart bij hem uit. Wat moet hij doen tegen een tegenstander, die niet anders dan een „schim" is? Menno weet raad: hij moet den man van zijn voetstuk halen; hij moet hem Mary toonen in „de nuchtere wer kelijkheid". „Als dat maar mogelijk was", zucht de radelooze echtgenoot. „De kerel woont in Los Angelos!" Voor den advocaat is dat in het geheel geen bezwaar! Als er geen Ramon Tamello in Holland is, dan maken wij d'er één!" zegt hij en hij gaat op zoek om het evenbeeld van den beroemden filmacteur op te sporen. En hij vindt er één! Het is wel niet bepaald een gunstig type, maar het is juist de man, dien hij noodig heeft om Mary van haar ziekelijk dwepen te genezen. Van Eckeren ensceneert in een hotel een ontmoeting tuschen Mary en den wereldbe- roemd-en Ramon Tamello, die bij zijn reis door Europa ook Holland de ee'r van een bezoek aan doet! De pseudo Ramon Tamello krijgt de instructie om het jonge vrouwtje voor goed van haar adoratie voor den filmacteur te. genezen en het. is wel een der beste toonee»len uit dit blijspel, als Emil Jaski. die. de rol van Ramon Tamello speelt, door zijn allergrofst en onhebbelijk optreden de dwepende Mary een koude douche bezorgt. Maar Emil Jaski is een man en dus zwak tegenover de vrouw. Tegen tranen kan hij niet en hij valt geheel uit zijn rol, als hij het mooie jonge vrouwtje verdrietig op de sofa naast hem ziet zitten. Dan let hij niet op het gevaar, dat hem uit de kamer ernaast, waar de echtgenoot door toevallige omstan digheden is opgesloten, dreigt; Emil Jaski wordt de romantische Ramon Tamello en 'Frans dringt juist op tijd binnen om een catastrophe te voorkomen. Wanneer Menno .even later verschijnt, ziet hij dat de bom geheel vcVkeerd gesprongen is; Mary is er in heilige verontwaardiging van door ge- gaan en Frans is thans door een tv/eeden en nog wel 'n valschen Ramello verslagen. Het derde bedrijf, dat speelt op het kantoor van de advocaat, brengt Mary en Frans na '{♦enige tooneelen, die hoewel tegen het slot- wat te lang over het algemeen vlot en geestig geschreven zijn. weer tot elkander en als het doek voor het laatst zakt. gaan Frans en Mary gearmd van het- tooneel om gezamen lijk den bloemden Ramon Tamello in „Her wonnen Geluk" op het witte doek te zien! Het is hun nieuwe huwelijksreis, na een scheiding van veertien dagen. Bakker heeft dit aardige gegeven vlot-, amusant en' me* tooneelflair uitgewerkt. Zijn blijspel boeit van begin tot het eind en bereikt een climax in het tweede bedrijf, in de uitstekend geschreven en zeer vermakelijke scène tusschen Mary en Emli Jaski, den .p&eudo filmacteur. Of een man Doctor in de oude letteren er ooit in zou toestaan dat zijn vrouw in zulk een eigenaardige situatie werd gebracht, als waarin Menno haar plaatst, en daarbij de hulp van een wat obscuur wezen als Jaski en van een oberkellner zou accepteeren, is een vraag, die zelfs de schrijver misschien niet bevestigend zou durven beantwoorden. Hier ligt de zwakke plek van het blijspel omdat wij op een wat ai te groote onwaar schijnlijkheid stuiten. Wanneer de schrijver Frans onverwachts door Menno voor een fait accompli zou laten stellen, dan zou hier misschien al veel gered zyn, al blijft ook 1 dan nog de overigens zeer vermakelijke scène tusschen Mary en Jas ki wat geforceerd Ook zal Bakker in de opvoering van gisteren wei gemerkt hebben, dat hdi> slot een weinig sleepte. Hier kan het blauwe potlood nog goede diensten bewijzen. Maar overigens werd de opvoering een dubbel en dwars verdiend succes, v/aarmee ik den sympathieken, bescheiden auteur van harte gelukwensch! Dat hij dit succes dat vooral na EC en in allerminst een succes d'estime was met zulke eerlijke, sobere middelen behaalde, doet mij voor den schrij ver te meer genoegen. Zeer hoop ik voor Henk Bakker, dat dit stuk den weg naar het groote tooneel moge vinden; de opvoering van gisteren heeft bewezen, dat Ramon Ta mello dit na enkele kleine wijzigingen en verbeteringen volkomen verdient. Over de opvoering zal ik dit maal kort zijn. De heeren Bakker, Schinkel en Crombouw en mej. Jeanne de Groot hebben van dit blijspel een goede vertolking gegeven, al lijkt het mij toe, dat bij een lichter spel van Frans, Mary en Menno het geheel nog zal winnen. Het werd alles-waarschijnlijk ook, door dat het een première was wat zwaar en nadrukkelijk gespeeld: Ook zorge men voor een vlugger tempo! Maar overigens alle hulde! Het was een opvoering in den zuive ren blijspeltoon, beschaafd en in den juisten stijl. Wanneer ik iemand een eerepalm moest uitreiken, zou het dit maar aan Crombouw zijn. Hij stond voor het moeilijk probleem om achter den film acteur steeds den wat obs- curen cabaret-artist te laten voelen, v, at hem uitstekend gelukte. Jeanne de Groot ont wikkelt zich als actrice bij Cremer al meer en meer; haar spel was vooral wanneer zij actief had te zijn pittig en levendig. Henk Bakker had voor voor zich zelf de rol van den echtgenoot in zorgen gekozen, een rol, die zijn werkelijk bijzonder speeltalent niet op zijn voordeeligst laat uitkomen, al wil ik niet zeggen, dat zijn spel niet over tuigend was. Schinkel was de vriend. Hij speelde hem beschaafd en vooral in III met fijne ironie, maar aan hem was het te lang zame tempo voornamelijk te wijten. Een aardigen ober zagen wij van Hirs en ook de heer Boon gaf een uitstekende typeering van Hendrik, den huisknecht. Na II en III moest -het doek ettelijke malen omhoog- En toen na afloop der voorstelling de heer Kruyshoop namens Cremer den heer Bakker die ooic na n een bloemenmand in ontvangst had te nemen een groote krans aanbood, volgde êr een ovatie, die zoowel den schrijver als den persoon gold! Het was voor Cremer en Bakker een mooie aVOnd" J. B. SCHUIL. MUZIEK. LEDENCONCERT DER H. O. V. De Haarlemsche Orkestvereniging heeft de serie harer ledenconcerten, en daarmee tevens het nieuwe concertseizoen voor Haar lem, ingewijd met een Beethoven-program ma, uit zeer belangrijke, maar ook zeer be kende werken samengesteld. Eenige afwij king van de gewone keuze-collectie had kun nen plaats hebben, zonder de belangrijkheid te verminderen; zelfs had het programma er te meer zinrijk door kunnen wor den. Het was toch gisteren het eerste echte concert in de uit haar ruïnes herrezen con certzaal: zou dit feit met Beethovens Ouver ture „Zur Weihe des Hauses" met fees telijk gevierd zijn? Van de ouverture „Die Ruïnen von Athen" wil ik niet eens spre ken: zij staat in belangrijkheid ver bij haar jongere zusters ten achter, te ver zelfs om den herbouw van die Ruïnen des Vereins te herdenken. Maar het naar het voorbeeld der Zauberflöte-Ouvertüre fugatisch opge bouwde inwijdingsstuk voor het Josephstad- ter Theater hoort men schaarscher dan het verdient en we zouden het zeker bij deze on gezochte gelegenheid met instemming op het programma gezien hebben. Aan de Fidelio-ouverture was nu de eer be schoren en zij klonk, behoudens eenige on zekerheid in den aanvang, frisch en pittig. En daarna had Ed. van Beinum de dubbele functie van solist en orkest-leider te vervul len. Na de welgeslaagde vroegere proeven met Mozart's C-dur Concert en Franck's Va riations Symphoniques mocht het soortge lijke experiment met Beethovens 5de Piano concert geen waagstuk heeten, en de uitslag was dan ook in vele opzichten bevredigend. De overeenstemming tusschen solist en or kest was van begin tot eind zeer goed; maar toch lijkt het niet gewenscht op dezen weg verder te gaan. De solist-dirigent wordt voor een te zware taak gesteld, die hij slechts ten koste van de vrije ontplooiing van zijn talent vervullen kan. In de concer ten uit den tijd van Bach was dit anders. Maar Beethovens concert eischt dat de so list zijn fantasie ongehinderd kan laten gaan en dat de orkestdirigent als bemidde laar van de eenheid tusschen solo-instrument en orkest optreedt. En hoezeer we nu /an Beinums praestatie prijzen, hoe mooie ge deelten in eerste en laatste hoofddeel trof fen, hoe goed de aansluiting met- het orkest bewaard bleef, het langzame middendeel boette alle bekoring in door het noodwen dig strakke metrum Het succes van het experiment was dan ook in de eerste plaats eervol voor het orkest, dat toonde na zorg vuldige voorbereiding een betrouwbaar en semble te zijn, al zwaait geen leider den staf. Maar, als we de consequenties zouden trek ken, waarom zou dan in een symphonie on mogelijk zijn wat in een solistisch werk mogelijk bleek? Indien het fascineerende oog, het suggestieve gebaar van den dirigent INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 CU. per regeL voorbereiding beperken? Ik betwijfel echter, eerlijk gezegd, of gesteld al dat het mogelijk ware, op deze wijze een bevredigend resul taat te bereiken, vele dirigenten met zulk een bescheiden rol genoegen zouden nemen. En fin, Van Beinum heeft een pluim verdiend voor zijn technisch zuivere en veelzins bril- lante vertolking van de solopartij in het con cert der concerten en de H. O. V. voor haar knappe medewerking. De pluimen gewerden beiden in den vorm van langdurigen bijval. Bij de voordracht der 7de Symphonie, na de pauze, kon men toch bemerken dat het dirïgeergestoelte weer bezet was. Vooral de weergave van de laatste drie hoofddeelen mocht in vele opzichten gelukkig heeten, in het Allegretto was vooral de sonoriteit van het strijkorkest opmerkelijk. Maar in de doorwerking van het eerste hoofddeel ging bij het versnellen van 't tempo de rhythmus van driedeelig naar twcedeelig over, om zich eerst veel later te herstellen. Voor de noodige stijging in de finale zou een sterker bezet strijkorkest noodig zijn een vrome wensch De herbouwde zaal is wat acoustiek be treft niet gelijk gebleven. Er schijnt meer resonnans dan vroeger te zijn. Van Beinum liet voor den aanvang der symphonie de gordijnen om het orgel sluiten en deze maat regel bleek een gunstige uitwerking te heb ben. Nauwlettende waarneming bij verschil lende graden van bezetting der zaal is gebo den. Zoo noodig kan het plaatsen van gor dijnen of portières den galm verminderen, Over de toekomstige inwendige decoratie loopen plannen en meeningen nog uiteen. De toegangen zijn zeker veel verbeterd; de doorgangen van het balcon met de scherpe hoekige trapjes, die naar den uitgang toe de ruimte vernauwen doen aan fuiken den ken, die in geval van paniek wel eens heel funest konden worden. K. DE JONG. SCHOUWBURG JANSWEG Het Avondpartijtje. Zondag 13 en Maandag 14 October zullen door De Spelers van Stad en Lande onder- leiding van Anton Verheyen hier ter stede de eerste opvoeringen worden gegeven van het successtuk: „Het Avondpartijtje" (Rope). De Nieuwe Rot-terdamsche Courant schrijft van de voorstellingen in Den Haag oa.: „Het stuk heeft in deze vertooning tot het einde ge boeid. Anton Verheyen heeft de rol van dien oorlogsinvalide (naar lichaam en ziel) heel mooi gespeeld heel fijn, en heel intelligent met heel knappe overgangen en met prij zenswaardige soberheid." De regie is in handen van den heer Jan Fabricius. Daar ook de andere bladen zonder uitzon dering de voorstellingen in Den Haag gun stig hebben beoordeeld, twijfelen wij niet of velen zullen van de gelegenheid profiteeren, dit bijzondere stuk in den Schouwburg aan den Jansweg te gaan zien. BINNENLAND GEVAL VAN GASVERSTIKKING IN DEN HAAG. MEISJE EN EEN HOND OVERLEDEN. Maandagnacht heeft zich een geval van gas verstikking voorgedaan in cwi perceel aan de Willem van Outshoornstraat in Den Haag. De heer V., heeft sinds eenigen tijd in be doeld pand een emailleer-inrichting en smederij, welke hij tezamen met een vriend drijft. De vriend sliep in de kamer achte den winkel, terwijl V. altijd op een der boven vertrekken overnachtte. Door verschillende omstandigheden was dit enkele dagen geleden veanderd en had V. zijn int-rek buitenshuis genomen, en zijn kamer aan zijn verloofde afgestaan. Maandag hebben de twee vrienden tot laat in den avond gewerkt en daarna is V. weg gegaan. Zijn meisje was toen reeds naar haar kamer gegaan. Daar het weer dien avond vrij guur was. had zij gezegd, het- raam dicht te laten. Mot haar ging ook de hond naar boven die alt-ijd in haar kamer sliep. De compagnon van haar verloofde heeft 's avonds wel de gaskraantjes dicht gedraaid maar de hoofdkraan van het soldeertoestei open laten staan. Door den st-erken druk zijn de kleine kraantjes bezweken en stroomde het gas door het huis. Den volgenden ochtend bij het wakker worden voelde de compagnon zich zeer ziek. Hij strompelde naar boven en vond daar den hond dood op den grond liggen en er vlak naast lag het meisje. De politie heeft een onderzoek ingesteld' ook do officier van justitie heeft zich ter plaatse van het voorgevallene op de hoogte gesteld, aldus de N.R.C. DE CLASSIFICATIE VAN HET SPOORWEG PERSONEEL. Een commissie benoemd. Tijdens de laatst gehouden bespreking ™f<$en öe directie en den personeelraad rlan<*sche Spoorwegen gaf volgens de directie te kennen veel prijs te stellen, om met den raad tot overeenstem ming te komen omtrent de classificatie van het personeel, zich daarbij op het stand punt stellende, dat de overeenstemming ter zake aan de maatschappijen geld zou kosten. De personeelraad, die aanvankelijk tegen een dergelijke commissie bezwaar had, meen de na deze mededeellng niet langer in zijn verzet te mogen volharden. Als gevolg van deze bespreking is thans een commissie samengesteld, die dit vraag stuk zal hebben te onderzoeken en waarin door de directie zijn benoemd de heeren jhr. Sf- EUa* clJef van den algemeenen dienst, ir. W. Hupkes. c-hef van den dienst van materieel en werkplaatsen en H. L. Hey- ster, afdeelingschef le klasse bij den dienst van het vervoer, terwijl door den oersoneel- raad zijn aangewezen de heeren P. Molt- maker (Ned. Ver.), H. F. Timmermans (St. Raphael) en L. Willemsen (B-A-N-S.) DE EDISON-LICHTWEEK. Een van de openbare gebouwen, die ter gelegenheid van het Edison-jubileum in.Am sterdam verlicht zullen worden, is de Munt-. Dinsdag was men bezig het aardige kleine torentje op te tuigen. Op een aan touwen bungelende plank verrichten de monteurs hun werk. aangegaapt door het straatpubliek, dat altijd tijd heeft, schrijft de N. R. C. INCEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct«. per ngO. AtS DE 5<M00RJTEIMÈK Zoo ROOKEN - ZE6T DAT HEEL WAT VOOR DE VRAA6 NAAR PLEINES' ZEEPFABRIKATEN DE DUJF FELLE BRAND IN ROTTERDAM. Lompenpakhuis in vlammen Woensdagavond om half zeven is een felle brand uitgebroken in het lompenpakhuis van de firma Polak aan de Walensteeg te Rot terdam. Bijna gelijktijdig sloegen de vlam men aan de voorzijde en uit het dakraam uit. De Walensteeg ls een nog geen twee meter breede slop bij den Goudschen Singel, dat vlak langs het- Gereformeerd Weeshuis loopt. Met het oog op het gevaar dat ook het wees huis door het vuur zou worden aangetast, werd behalve een aantal handspuiten ook een motorspuit naar de Walensteeg gezon den. Deze behoefde echter geen dienst te doen. De handspuiten hebben met 5 stralen het vuur kunnen blusschen. Te omstreeks half acht was men het vuur meester. Het pakhuis is geheel uitgebrand. DE STAKING IN DE AMSTERDAMSCHE HOUTHAVEN OPGEHEVEN. In een vergadering, welke het bestuur van de afdeeling van den Centralen Bond var. Transportarbeiders gisterenmorgen met de stakers hoeft gehouden, hebben deze besloten, hun eisch niet te handhaven en Donderdag ochtend het werk te hervatten, waarvan mededeeling is gedaan aan het bestuur van de Schoepvaartvereeniging Noord. Deze kort stondige „wilde" staking behoort hiermede tot het verleden aldus de N.R.C. BUREAUCRATIE. Hoe Waterstaat met belang rijke stukken omgaat. In de Woensdag gehouden vergadering van den Nijmeegschen gemeenteraad heeft de loco-burgemeester interessante onthullingen gedaan betreffende de briefwisseling, die des tijds gevoerd is tusschen het gemeentebe stuur en den vorigen minister van Water staat over de eventueele totstandkoming van de Waalbrug bij Nijmegen. Deze onthullingen werpen een eigenaardigen blik op de wijze, waarop bij het departement van Waterstaat met belangrijke stukken wordt omgespron gen, schrijft de Tel. Het heeft indertijd verwondering gebaard, dat de onderhandelingen tusschen het ge meentebestuur en den minister, betreffende de toekomstige Waalbrug, zoolang slepende bleven. Op 1 Augustus 1928 zond het ge meentebestuur van Nijmegen een zeer be langrijk schrijven aan den minister van Waterstaat; thans blijkt, dat dit schrijven eerst op 6 December van hetzelfde Jaar den minister bereikt heeft. Merkwaardig is in dit verband het volgen de: Zaterdag 5 October 1.1. vond de openstel ling van de brug te Grave plaats. Als ver tegenwoordiger der gemeente Nijmegen was daar aanwezig de loco-burgemeester, de heer Busser. Deze bracht bij den minister van Waterstaat, den heer Reymer, de kwestie van de Nijmeegsche brug ter sprake, daarbij de hoop uitsprekende, dat de nieuwe minis ter de noodige aandacht aan dit vraagstuk zou schenken. Waar op de minister opmerkte hiertoe gaarne bereid te zijn, doch dat hij het dan op prijs zou stellen als de gemeente Nijme gen met voorstellen kwam. Zeer onaangenaam verrast moest- toen de heer Busser opmerken, dat reeds op 25 Sep tember 1-1. door het gemeentebestuur van Nijmegen een schrijven betreffende de brug- kwestie aan den minister gericht was. Zoo blijkt dus, dat een brief, een zeer be langrijk onderwerp rakende, verzonden op 25 Sept. 1.1., den minister op 5 October d.a.v. nog niet bereikt had, zoodat de vrees gewettigd is, dat dit schrijven eenzelfde lot beschoren zou zfjn als het vorige, dat aan den toen- maligen minister van Waterstaat gericht was. Bij het gemeentebestuur van Nijmegen be staan thans plannen zich op meer directe wijze, bijv. door persoonlijk bezoek, met den minister In verbinding te stellen, waardoor vertragingen als hierboven geschetst, worden buiten gesloten. Uit den raad ging zelfs een stem op om in den vervolge kwesties tusschen het gemeen tebestuur en den minister van Waterstaat door een specialen koerier, op de wekelijk- sche audiënties van dezen bewindsman te laten behandelen. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE. Ondertrouwd: 8 October: N. F. Snel en J. Ch. D. M. Redeker, J. C. Stuart en A. J. Schu- macker, Getrouwd: 8 Oct.: F. J. Veen en M. A. den Otter. Bevallen: D. Th. v. ExellWeijers z., H. B. HospesSmits z„ E. M. MeijereNuman M. WaletMeester d. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT TE HAARLEM. Marktbericht van 9 October 1929. Appelen f 0.06—0.36 per K.G. Peren f 0.050.40 per K.G. Bloemkool f 0.120.25 per stuk. Roode kool f 0.050.12 pier stuk. Gele kool f 0.120.18 per stuk. Groene kool f 0.030.12 per stuk. Andijvie f 1,204.50 per 100 struiken. Spinazie f 0.701.20 per kist. Postelein f 0.901.20 per kist. Sla f 1.604.per 100 krop. Wortelen f 0.100.16 per bos. Tomaten f 0.050.1S per K.G. Snijboonen f 0.25—0.48 per K.G. Heerenboonen f 0.16—0.52 per K.G. Prei f 0.10—0.18 per bos. Selderij f 0.060.12 per bos. Pieterselie f 0.030.15 per bos, ZEPPELINADE. Komt ie nou of komt ie niet, Moet die twijfel nou nog duren, Tot j'm ziet of toch niet ziet? Wat een akelige kuren Komt ie nou of komt le niet? Komt ie niet of komt ie wel? Allen kijken naar de luchten, In verband met 't weersgestel, Telkens komen er geruchten, Komt le niet of komt le wel? Komt ie niet of komt le al? 't Schijnt nog in de lucht to hangen, Als een dubieus geval. Maar wij hopen en verlangen, Komt ie niet of komt le al? Komt ie nou of komt ie niet? 'k Laat mijn rust niet moer verstoren. Als hij nadert in 't verschiet, Hoor ik 't wel aan de motoren, Komt ie nou of komt ie niet? Komt ze niet, of komt ze wel? Zij, want zij Ls als de vrouwen, Met haar koketteerend spel. Maar ik hoop haar toch t' aanschouwen. Komt ze niet of komt ze wel? P. GASUS. DE BETEEKENIS VAN ONTWIKKELING VOOR DEN ARBEIDER. OPENINGSAVOND VAN HET „INSTITUl T Op den openingsavond der afdeeling Haar lem van het Instituut voor Arbeidersontwik keling Donderdag in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond heeft de voorzit ter van het hoofdbestuur, de heer S. de la Bella een rede gehouden, waarin hij de be- teekenis van de arbeidersontwikkeling voor de moderne arbeidersbeweging uiteenzette. Die beteekenis ls grooter geworden, dan tot nu toe het geval was. Ten eerste voor de plaats, die hij zal bekleeden in verschillende openbare lichamen en instanties en dan ook voor de eigen beweging. Deze is zoo uitge breid geworden, dat zij een kader noodig heeft van minstens 25.000 menschen, die haar leiding kunnen geven. De vorming van zoo'n kader is zeer urgent-. Noodig ls ook de vertegenwoordiging van den arbeider in alle kringen, maar daar staat tegenover de eisch dat de arbeider goed ontwikkeld zij. Er is een binnendringen ln de kringen van het kapi talisme, maar wil dit succes hebben, dan moet de arbeider ln kennis en wetenschap toch minstens trachten te benaderen de ma te waarin deze vertegenwoordigd zijn in ka pitalistische kringen. Wanneer de numerieke macht den arbeider ln staat stelt om be drijfsorganisatie en medezeggenschap te aanvaarden zou hij een beschamend figuur slaan, wanneer hij niet de capaciteiten daar toe bezat. Voorts is er meer constructieve arbeid op eigen terrein noodig, er moeten meer instel lingen komen, die eigen scheppingen zijn van de beweging, zooals banken, coöperaties, cn ook daarvoor zijn ontwikkelde krachten noodig. De heer De la Bella uitte er zijn vreugde over dat er zooveel vrouwen aanwezig waren en vestigde naar aanleiding daarvan de aan dacht op haar taak ln de beweging. De bijeenkomst die met een propaganda- woord geopend werd door den voorzitter der afdeeling den heer H. Lindeman, werd ver der opgeluisterd door zeer verdienstelijke muziek van de Haarlemsche algemeene mu- zlekclub, onder leiding van den heer H. C. van Oort Jr., en door verkwikkenden zang van de gemengde zangvereeniging „De Stem des Volks", leider de heer J. Krelage. Na de rede van den heer De la Bella werd de bijzonder goede film „Krassln", die reeds eerder in ons blad besproken is, vertoond. De zaal van den Kegelbond was geheel vol, af en toe uitte het enthousiasme zich in het zingen van de „Internationale". Het was een zeer geslaagde avond. R.-K. VEREENIGING VOOR GROOTE GEZINNEN. 10-JARIG BESTAAN. Bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Haarlemsche R. K. Vereeniging voor groote gezinnen, zal op Donderdagavond 17 October in de Gemeentelijke concertzaal een feestvergaderlng plaats hebben, waar o.a. de Bisschop van Haarlem, Mgr. Aengenent, een korte toespraak zal houden. De weleerw. heer J. Th. van Bemmelen zal de feestrede uitspreken. De kinderen van de leden uit het Amster- damschc cn Slachthuiskwartlcr zullen rei dansen uitvoeren. Door den heer J. L. Schou ten, organist van de kathedrale kerk aan de Leidschcvaart, zal het concertorgel woiden bespeeld.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13