BUiTENLANDSCH OVERZICHT Automobilistisch evenement HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 11 OCTOBER 1929 VIJFDE BLAD VERKLARINGEN VAN AMAN OELLAH. Nadir Khan's successen. HET SCHANDAAL SKLAREK. De gemeenteraad, de Instructie en de bontmantel. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Naar uit Teheran wordt gemeld heeft Na dir Kir an zich in een manifest aan de Afgha- nen tot Rijksregent geproclameerd. Alle wet ten, die door I-Iabib Ooellah zijn uigevaar- digd heeft hij buiten werking gesteld. Aman Ooellah heeft heeft met de grootste voldoening kennis genomen van de inneming van Kaboel door Nadir Khan. Tegenover een Amerikaansch journalist txitte Aman Oellah zijn groote dankbaarheid jegens Nadir Khan, zijn vroegeren gezant te Parijs, dien hij zijn trouwsten aanhanger noemde, er aan toe voegende, dat hij geen reden had te twijfelen aan de loyaliteit van Nadir Khan jegens hem. Aman Oellahs eenige bezorgdheid was de toekomst van Afghanis tan- Om deze reden zou hij niet trachten den troon weer te bezetten, wanneer dit tegen den wil van het volk was. „Wanneer Nadir zeide Aman Oellah nog zich zelf zou uit roepen tot koning over Afghanistan, zou ik hem gaarne willen dienen als gezant in Italië.". De troepen van Nadir Khan hebben de vesting Ark beschoten, waarin zich Habib Oellah en zijn aanhangers bevinden. Nadir Khan heeft Habib Oellah een ultimatum overhandigd waarin geëischt wordt dat deze zich binnen 72 uur zal overgeven waarna hem een vrij geleide naar Britsch Indië wordt gewaarborgd. Indien Habib Oellah op dit voorstel niet wenscht in te gaan zal een be legering van de vesting Ark daarvan het gevolg zijn. In den Berlijnschen gemeenteraad werd de zaak-Sklarek besproken. Burgemeester Scholz verklaarde, dat het disciplinair on derzoek tegen de vier directeuren van de Stadtbana aan den gang kas, evenals de af wikkeling van het faillissement-Sklarek. De Magistraat had besloten, het contract met de firma Sklarek te annuleeren en was met het O. M. overeengekomen, dat twee stede lijke ambtenaren inzage zouden nemen in de in beslag genomen boeken en dossiers, wel ke inzage was bemoeilijkt, doordat de ambte naren moesten werken in een kamer, waarin onafgebroken verhooren werden afgenomen. Dientengevolge kon het materiaal niet met de vereischte grondigheid worden doorge zien. Scholz verklaarde verder, dat de plotse linge terugkeer der commissie uit Amerika aanleiding zou kunnen geven tot verkeerde gevolgtrekkingen, welke de stad zouden kun nen benadeelen. Het O.M. was overigens be vreesd voor een belemmering harer werk zaamheid door zekere persberichten. De rechter van instructie heeft een onder zoek ingesteld naar den door burgemeester Böss gekochten bontmantel. Max Sklarek, die in tegenwoordigheid van 'den boekhouder Lehmann hierover werd on dervraagd, beweerde aanvankelijk zich deze zaak niet goed meer te kunnen herinneren. Eerst na aandringen van den rechter vér- telde hij enkele details. Sklarek zeide zich bij de uitgebreidheid van zijn zaak niet goed meer te kumien herinneren hoe de prijs werd vastgesteld. Als de mantel van Fr au Böss hem 'echter zelf vierduizend mark heeft gekost, dan heeft hij zeer zeker opdracht gegeven den mantel voor het volle bedrag te bereke nen. Indien echter een rekening van vier honderd mark is uitgeschreven kan hier slechts sprake zijn van een schrijffout. Van de afspraak, dat de burgemeester, omdat hem de prijs van den mantel te laag voor kwam, duizend mark aan liefdadige instel lingen zou geven, wist Sklarek zich niets te herinneren. Verder blijkt dat de instructie geklaagd heeft over de berichtgeving in de bladen Die zou het onderzoek belemmeren. Men begrijpt wat achter deze verklaring zit Als de bontmantel van mevrouw Böss ter 'sprake komt L. A. Severing en de waan-ideeën van Hugenberg c.s. De rijksminister van Binnenlandsche Za ken, Severing heeft voor de radio een rede gehouden over het „Volksbegehren", voorge steld door Seldte, den voorzitter van den Stahlhelm en Hugenberg, den voorzitter der Duitsch-nationale volkspartij betreffende een wetsontwerp genaamd „Tegen de knechting van het Duitsche volk". Spreker zeide dat het Volksbegehren 4.126.889 stemmen moet behalen, doch zelfs in het onwaarschijnlijke geval, dat dit stem- menaantal wordt bereikt, is er in den Rijks dag geen meerderheid te vinden. Na verwer ping moet het eigenlijke referendum worden gehouden en het is volkomen uitgesloten, dat 20 millioen Duitsche mannen en vrouwen Seldte. Hugenberg en Hitier zullen steunen. Severing zette vervolgens den zakelijken inhoud van het voorstel uiteen, waarvan het eerste hoofdstuk betrekking heeft op Duitsch- lands schuld aan den oorlog. Deze paragraaf noemde hij een slag in de lucht. In art. 2 wordt ontruiming van het bezette Duitsche gebied verlangd en ook hier komt het Volksbegehren te laat. De derde zóne wordt uiterlijk 30 Juni a.s. ontruimd en een goede afloop der onderhandelingen over de teruggave van het Saargebied is spoedig te Verwachten. Artikel 3 richt zich tegen het Young-plan, dat de jaarlij ksche betalingen vergeleken met die van het Dawes-plan met verscheiden mil- lioenen vermindert. Uitvoerig besprak de mi nister de voordeelen van het Young-plan, da: een einde maakt aan de buitenlandsche con trole. Artikel 4 bedreigt den rijkskanselier en de ministers met gevangenisstraf, indien zij ver dragen met buitenlandsche mogendheden sluiten, die tegen het „Volksbegehren" in- druischen. Dit artikel is gewijzigd; het be schouwde oorspronkelijk ook den president von Hindenburg als landverrader, indien hij het Young-plan onderteekende. Wordt het wetsontwerp aangenomen, dan bevrijdt het Duitschland niet van slavernij, doch stort het 'weer in een chaos en nieuwe bezetting, blokkade en inflatie zullen er het gevolg van zijn. Japan en de a.s. vloot- conferentie. Algemeen gelooft men, dat de oud-premier Wakatsoeki de uitnoodiging zal aanvaarden om de Japansche delegatie ter aanstaande vlootconferentie te leiden. Men verwacht voorts dat admiraal Takaraba de minister van Marine en de Japansche ambassadeur te Londen, deel zullen uitmaken van de delega tie. Ofschoon de bladen toegeven dat er veel moeilijkheden zijn op den weg die leidt naar een gelukkige afsluiting der onderhandelin gen, geven zij uitting aan de vurige hoop, dat een compromis overeenkomstig den geest van het Kellogg-pact zal worden bereikt. Het blad „Nitsji Nitsji" is er over voldaan, dat Enge land en Amerika in het geheel niet voorne mens zijn, de Engelsch-Amerikaansche over eenkomst aan de drie andere mogendheden op te dringen. Het blad betreurt het alleen, dat er geen voorstel is gedaan tot beperking der luchtstrijdkrachten, en het stelt aan Ja pan voor om ook deze quaestie te berde te brengen. Heeft Tausend de deskundigen toch bedrogen? Van officieele zijde wordt nog het volgende medegedeeld over de onder de scherpste con trole gehouden proef van den zoogenaamden goudmaker Tausend: De aanklacht tegen Tausend omvat ette lijke gevallen van beweerd bedrog. In enkele gevallen wordt gevraagd, of Tausend werke lijk heeft ontdekt, dat men goud op synthe tische wijze kan maken, bij andere wordt hem ten laste gelegd, dat hij aan zijn geld gevers over zijn ontdekking onjuiste opgaven had gedaan. Een vertegenwoordiger van de „Münchener Neueste Nachrichten" heeft een der profes soren van de Universiteit te München, een vooraanstaand chemicus, naar zijn meening gevraagd. De hoogleeraar verklaarde, dat er slechts sprake kan zijn van „grove bedrie gerij". Het gevonden goud kan onopgemerkt voor of tijdens het nemen van de proef on danks alle controle binnengesmokkeld zijn. Het gaat hier niet om een veranderd pro duct, doch om goud, dat er reeds vroeger was. VOOR OF TEGEN RADICAAL PACIFISME? Debatavond bij Vrede." ,,Kerk en TWEE VERSCHILLENDE WERELD BESCHOUWINGEN. De openbare debatavond tusschen den heer W. Lubberink, oud-luitenant ter zee, leeraar aan een H. B. S. te Haarlem, tegen, en ds. P. Eldering, Remonstrantsch predikant te Rot- .jrdam, voor, over „Voor of tegen het radi cale pacifisme", uitgeschreven door de afdee- ling Haarlem van de vereeniging „Kerk en Vrede" werd Donderdag in de Remonstrant- sche Kerk gehouden. De voorzitter der afdeeling. ds. J. M. Leen- dertz opende met een korte toespraak. Het eerst sprak de heer Lubberink. Deze begon onder andere door het aanhalen van een gezegde van Goethe en een van Bis marck met te constateeren, dat de mensch een afschuw heeft tegen den oorlog, vooral na den laatsten krijg. Het is dus natuurlijk, dat de Kerk haar plicht niet verzaakt en haar stem waarschuwend laat hooren tegen den oorlog. Daarom wil spreker het niet hebben over de vast staande wenschelijkheid var. wereldvrede, doch over de mogelijkheid. En dan vraagt hij: Is de loop der historie een voortdurende ontwikkeling in de richting van een menschheidssamenleving? Of wijst zij naar een wereldstructuur, waarin de ver schillende volkeren naast elkaar leven? De philosofie geeft daar geen bevredigend antwoord op. Onze eigen historiebeschouwing moet een antwoord geven op deze vraag. In de 69 eeuwen, die wij kennen uit de wereldgeschiedenis zien wij steeds opgang, bloei en ondergang van iedere cultuur. Hoe is het nu met de Westersche beschaving? On ze cultuur is typisch Westersch een Staten- cultuur, geen stadscultuur als die der oude re beschavingen. Door die veelheid van sta ten. dat individualisme zijn wij sterk. Thor- b-ckc zeide reeds: „De Natuur is daarom zoo rijk, omdat zij niet eene, doch verscheidene krachten onder één algemeene wet laat wer ken". De massa is eiken Westerling onsym pathiek. Voor het zelfbeschikkingsrecht der volken, gesanctionneerd te Versailles, zijn millioenen op de slagvelden gestorven. Ons individueele leven nu, is spanning, strijd, polariteit. Zoo openbaart het zich ook in de Westersche cultuur en juist daar door leeft het Westen. Het is wreed, het is laf, het is zelfs gemeen, om de schuld aan het uitbreken van den oorlog toe te schrij ven aan officieren en diplomaten. Wat heb ben dezen den laatsten tijd al niet te verdu ren van de kranten! Ook Bismarck is een strijder voor de Westersche cultuur en niet een strijder uit wellust, zooals laag bij de grondsche pacifisten willen beweren. Bij de vraag nu, of de Westersche cultuur zoo heterogeen zal blijven in haar construc tie. blijft de wetenschap steken. Wij kunnen die vraag niet beantwoorden. Wij kunnen slechts hopen, dat het Westen komt tot het besef dat zijn hegemonie in de wereld in ge vaar komt, dat er hoogere belangen bestaan dap die van interne grensgeschillen. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Ct». per regel. Fa. Gebr. BRAKEL SOPHIAPLEiN 6-14 HAARDEN De heer Lubberink zeide, altijd vreemd te blijven staan tegenover de voortbrengselen van een andere cultuur, hij kan de schoon heid daarvan niet ten volle ondergaan. E hij gelooft, dat dit verschil tusschen de ver schillende culturen er altijd zal zijn. Ons wezen, de Westersche techniek, heeft ons gemaakt tot de heerschers dezer aarde. Daarom ook zijn de tropische volken aan on ze leiding onderworpen. Maar zijn wij dan be reid om, als er straks een krachtiger ras op staat ons overwicht prijs te geven? Spreker gelooft van niet, zoolang wij de kracht heb ben om dit te blijven behouden. Er zijn symptomen van een ondergang van onze cul tuur, maar in het werk van Briand, Strese- mann, Macdonald, heeft hij tevens bewijzen, dat wij ons zullen wapenen tegen een ge- meenschappelijken vijand van onze cultuur. Het bestaan van dien vijand is de reden, waarom de heer Lubberink is tegen het radi cale pacifisme, ja, hij het zelfs wenschelijk vindt, om den oorlog tegen dien vijand te prediken. Wereldvrede is voor spreker onmo gelijk. Elke beschaving kent haar catastro fen, en eens zal het Westersche bloed op bruisen in den strijd voor het behoud van het Westen, ondanks het verstand. n- heer Lubberink vatte zijn betoog samen in een zestal vragen, die hij zijn tegenstander voorlegde. In zijn vervolgens uitgesproken rede be antwoordde ds. Eldering de opmer kingen van den heer Lubberink en diens vra gen. Hij begon met den heer Lubberink te rang schikken onder die tegenstanders, die den oorlog beschouwen als een noodzakelijk kwaad. De heer Lubberink maakt een onder scheid tusschen de geschiedenis der mensch- heid en die der culturen. Dit acht spreker niet juist. Hij gelooft dat de volkeren een eenheid zullen kunnen vormen met behoud der culturen, in een harmonie, die ontstaat uit vele heterogene geluiden, zooals in een orkest. En dan: de uitsluitende liefde van den heer Lubberink voor de Westersche cultuur deelt spreker geenszins. Hij kan wel degelijk de schoonheid van andere beschavingen zien, acht die zelfs dikwijls verheven boven de Westersche. Het gaat hier om nog andere voortbrengselen eener beschaving dan de techniek. Om haar technische volmaaktheid behoeven wij onze cultuur niet te zien als de hoogste. Het is niet noodig om haar met de wapenen te verdedigen. En onze Westersche cultuur is vaak veel gevaarlijker dan de Oos- tersche. Van onze houding tegenover de an dere volkeren zal het afhangen of de verhou ding zoo moet blijven als zij nu is. Sinds eeuwen is die al door sociologen en philosofen veroordeeld en hier meer dan in het Oosten is het noodig, dat die geest van pacifisme doorwerke. Kant was er reeds een groot voorstander van. Te geringe of in het geheel geen kennis van andere culturen, deed den Westerling die verachten, maar dat ver andert, mede door de volmaaktheid der tech niek. die de wereld omspant, en het moet steeds meer veranderen. Maar dan moet na tuurlijk ook gebroken worden met de idee, dat men zijn cultuur door oorlogen te verde digen heeft. Wanneer dat inderdaad zoo moest zijn, zou dan niet het woord van Nietzsche bewaarheid worden, dat de cultuur door de cultuur zelf ten onder gaat? Ds. Eldering wilde, dat men hier evenveel van pacifisme wilde weten als de Oosterlin gen. En als die eens voor onze poorten ge wapend mochten verschijnen, zooals de heer Lubberink veronderstelt, dan hoopt spreker, dat onze cultuur zonder strijd de sterkste zal blijken. Dienstweigering en algemeene werkstaking, een geest van ware en moedige vredelievend heid zal dan het benoud zijn van onze jongens. Want niet angst voor den dood, maar liefde voor de menschheid is de drijf veer der pacifisten, dat hebben de dienst weigeraars toch wel bewezen. Worden de sol daten gedreven door liefde voor het vader land? Of door angst voor den kogel? Het woord „ontwapening" moet opgevat worden als de moreele ontwapening, de door werking van de vredesidee, die eeuwen noodig heeft. Spreker meent reden te hebben om de toekomst optimistischer in te zien dan zijn tegenstander. In zijn repliek bleef de heer Lubberink er bij dat hij oorlog beschouwt als: noodlot. Tegenover Kant stelt hij den socioloog dr. Gustave Lebon, die zegt, dat de sentimenten: haat, liefde, eerzucht, afgunst van alle tij den zijn en niet veranderen. Aan een maat schappelijke harmonie, uit vrijheid geboren, gelooft spr. niet, hij kan zich slechts denken een massa, geleid door gezag van boven af. Hij wenschte er voorts den nadruk op te leg gen dat hij de culturen niet als hooger of la ger ziet, maar als anders, verschillend. Hij hoopt ten slotte, dat de historie hem in het ongelijk zal stellen. Ds. Eldering, het laatst sprekende, weerlegde nog cenige opmerkingen van den heer Lubberink. Hij eindigde met zijn geloof uit te spreken in de overwinning van de lief de op de andere sentimenten, de overwinning van het hoogere en heiligere in den mensch en in de geschiedenis. Ds. Leendertz sloot de bijeenkomst met dank aan beide sprekers. De kerk was vrij vol, er waren vooral veel jongelui. De avond werd opgeluisterd met or gelspel. DE MOLEN AAN DE AMSTER- DAMSCHE VAART. BEGIN VAN HET EINDE. Deze molen van den Zuiderpolder, staande even ten Oosten van de Israëlitische Be graafplaats aan den straatweg Haarlem Amsterdam, krijgt een electrisch gemaal naast zich. De molen blijft voorloopig in stand en zal bij voldoende windsterkte malen. Of deze mooie forsche molen het naast zijn moderne concurrent nog lang zal uithouden, valt evenwel te betwijfelen. DON KOZAKKEN. Het Don Kozakken Koor „Platoff" zal onder auspiciën der N.V. Internationale Con cert-directie Ernst Krauss van 15 October af. een tweede tournee door ons land onderne men. Ook te Haarlem zal weer een concert gegeven worden. VICENTE ESCUDERO. Onder auspiciën der N.V. Intern. Concert directie Ernst Krauss za! de Spaansche danse: Vicente Escuaero een tournee door ons land maken, met mc-dewerking der danseressen Carmita Garcia en Almeria, den pianist Pilar Cruz en den guitaarspeler Luis Mayoral. 11 November zal hij optreden in den Stads schouwburg te Haarlpm, Wat er op de „Parijsche Salon" te zien is. Vele tientallen merken bij elkaar. Onze Parijsche correspondent schrijft ons: Alles wriemelt door elkaar en zelfs op de z.g. „gala-dagen" de „gala" bestaat hier in, dat men dertig inplaat-s van tien francs entreegeld betaalt is" er geen doorkomen meer aan. Het is geen automobilistisch eve nement meer, maar een wereldgebeuren. In tien minuten tijd hoort men dertig verschil lende talen spreken. Thans eerst- ziet, men hoe de automobiel zich een plaat-s heeft ver overd in ons moderne leven. Wanneer men even wil bedenken dat in Frankrijk alleen een millioen menschen werkzaam zijn in de automobielbranche, daar hun bestaan in vinden, dat het resultaat van een jaar wer ken zich daar concentreert in het Grand Palais dan wordt het duidelijk, dat zelfs de meest stroeve overheid rekening dient te houden met zulk een machtige beweging. En toch laat dat veel te wenschen over. Wat nog nimmer is geschied zien we nu. De cou ranten staan eiken dag vol met groote an nonces: koopt een Franschen wagen. De buitenlandsche concurrentie is enorm groot en zeer dreigend geworden. Het productie vermogen en het afzetgebied van de Ameri kanen is veel grooter dan van een Fransche fabriek en zoodoende kunnen zij, kwalitei ten vergelijkend, veel goèdkooper leveren. Nu zijn zij, wat verkoop in Frankrijk betreft, wel hevig gehandicapt door niet minder dan 47 pet. invoerrechten, maar de Fransche fabrikant wordt daarentegen gedrukt door de hooge luxebelasting en andere zware las ten, in die mate. dat de buitenlanders toch meer en meer terrein winnen. De cijfers van import en export zijn daar, om aan te too- nen hoe de Fransche industrie en Frank rijk is toch de bakermat van de automobiel'- industrie de laatste jaren, maar vooral in 1928'29 is achteruitgegaan. Maar laten we in dit korte inleidinkje, voor we den Salon bezoeken, billijkheidshalve zeggen dat de Fransche fabrikanten daaraan zelf niet geheel onschuldig zijn. De Ameri kanen hebben de verdienste om zich aan te passen aan de Europeanen. Voorbeeld: Ford, die niet heeft geaarzeld om een wa gen voor Europeeschen smaak te bouwen. Ze leggen zich toe op de zuinigheid in het ver bruik, waar de economische toestanden in Europa niet dezelfde zijn als in de Staten. De wegen zijn anders; goed, dan maken we wa gens voor die wegen, redeneeren ze. De Euro- peesche industrie behoudens dan enkele goede uitzonderingen, lijdt aan een hevig conservatisme: vader heeft het zoo gedaan, waarom zouden wij het dan ook niet doen? En zoo zijn er in een land als Frankrijk, waar plaats is voor laten we zeggen vijf groote fabrieken, tientallen fabriekjes ontstaan, die elkaar onderling bestrijden, kwam er een ge weldige en desastreuse versnippering van krachten, energie en kapitaal. Het gevolg kon niet uitblijven en' is ook niet uitgeble ven. Want wanneer we ons nu het Grand Pa lais binnenwringen, dan zien we dadelijk, zelfs bij een oppervlakkige bestudeering, waar de fouten schuilen. Ons eerste werk is natuurlijk geweest, om nieuwtjes te zoeken. Op ettelijke stands hebben we weer nieuwe modellen gezien en... de oude gemist. En dat nu juist is de fout. Men schettert, dat het de triomf van de zes-cylinder is en het is ge heel onjuist. Ongetwijfeld biedt de zes-cylin der geweldige voordeelen, wint men in soe pelheid en dus in energie. Iedereen heeft zich dus verplicht gezien om een zes-acht- twaalfcylinder te bouwen. Maar het ver keerde is, om nu andere, oudere modellen totaal uit te schakelen. Geen verwisselstuk- ken meer, dus dadelijk verlies voor den be zitter van het oude model, die wordt ge dwongen om het nieuwe te nemen. Maar, die kooper die zoo wordt gedupeerd,, laat zich niet een tweede maal nemen. Wie weet wat ze nu voor een volgend jaar reserveeren, zoo redeneert hij. Laat ik nu maar eens kijken naar een buitenlander, die niet van zijn pro gramma afwijkt, die doorbouwt waar geble ken is. dat zijn product goed en deugdelijk was. En weer komt een buitenlandsche wa gen méér in circulatie. Vooral ook wanneer men door het koopen op triptiek er in slaagt om aan de 47 pet. te ontkomen, ope ratie welke meer en meer geschiedt. De zes- cylinder triomfeert., zoo zeiden we. Maar hoeveel stands toonen ons deze nieuwe mo dellen, welke nog lang niet „au point" zijn. Een klein proefritje met een van de honder den demonstratiewagens buiten is overtui gend. Buitengewone satisfactie gaf ons de jongste Donnet, thans een van de eerste in de serie kleinere wagens. Maar in tegen stelling van een meer beroemde, wiens naam we nu niet zullen noemen, maar die alles aan het uiterlijk opoffert, moet het interieur nog aan comfort en luxe winnen. Gecarros- seerd, zooals op den stand, benadert de nieuwe Donnet echter het ideaal. De groote concurrentiestrijd is ontbrand tusschen de twee meer omvangrijke Fransche fabrieken, Renault en Citroen, vlak tegenover elkaar geplaatst op de Parijsche tentoonstelling. Renault, met alle respect, voor hetgeen hij altijd heelt gepresteerd, is wakker geschud en zijn Monasix en Vivasix, om naar niet te praten van de magnifieke Vivastella zijn er het beste bewijs van. Een kleine constructie wijziging, het naar voren brengen van de radiateur is niet van technisch belang. Doch uiterlijk heeft de wagen er veel bij gewon nen. Citroen schittert met een cabriolet wel ke eerste prijzen op elegance-wedstrijden tegemoet gaat- Ziedaar misschien de eenige Fransche fabrikant die het nut van de Amerikaansche standaard-methoden be grijpt en zoo veel mogelijk toepast. Mits hij. nu zijn product deugdelijk is gebleken, het experimenteeren verder aan anderen over laat. Zijn overlangs doorgesneden wagen, welke altijd duizenden toeschouwers trekt, Is een openhartige bekentenis, welke men moet waardeeren. Mag ik hier nog even de aandacht ves tigen op een Fransch wagentje dat in het enkele jaar van zijn bestaan, een enormen weg heeft afgelegd? Ik bedoel: Rosengarlh. Op het eerste gezicht, doet dat speelgoed wagentje even belachelijk aan, maar bij een bestudeering ziet men de vele voordeelen. De Engelsche motor is perfect en dan vraagt men zich af, of de toekomst juist niet is aan deze heel kleine, handige dingetjes, die de helft van de plaatsruimte van een gewonen wagen innemen, waarmede men zich behen dig door het intense verkeer kan heenwer- ken. De nieuwe Hotchkiss, de ..clou" van den Salon genoemd, komt dadelijk weer in do groote klasse, en ongetwijfeld is het een ge not om daar, tusschen die schitterende car rosserieën te wandelen en die machtige motoren te aanschouwen. Daar vindt men natuurlijk te kust en te keur, zoowel bij do Franschen aLs bij de Amerikanen, Italianen, Belgen, Dultschers en Oostenrijkers. Che- nard, die in deze klasse hoort-, probeert nog maar weer eens met die extravagante model len, waarvan zelfs op snelheidswedstrijden het directe voordeel nog niet is gebleken. De Italianen houden nog altijd vast aan het lage model. Een van de meest aantrekkelijke stands is die van Isotta. Men kan niet ont kennen dat Mercedes-Benz met een schitte rende cabriolet van oranje-kleur geweldig succes heeft. Met een gele, langgerekte Rolls en een gedistingeerde, zwarte Hispano Suiza rijden we dan eindelijk de millionairsklasse binnen. Natuurlijk hebben we slechts heel enkele van de honderden merken kunnen opnoe men. Maar waartoe zou het ook dienen om alle te citeeren, waar het hetgeen ons nog door tal van technici werd bevestigd ont breekt aan „nouveautés" welke dienen te worden gesignaleerd. Groote merken, zooals Chrysler. Dodge. Studebaker. Fiat. Unie (met een schitterende zacht-blauwe cabrio let eveneens; het schijnt dat de carrossiers zich dit jaar speciaal op de cabriolets toe legden), Overland, Delage. Voisln, Chevro let, volgen geregeld hun weg naar roem en succes. „Salon de perfectionnement". dat is de eigenlijke titel voor de XXinste. Streven naar volmaaktheid ook op de galerijen waar men uitsluitend de carrosserieën bewondert. Steeds wat meer luxe, steeds voortbouwen wanneer een nieuwtje deugdelijk is geble ken in de practjjk. Wat de groote technische veranderingen van de laatste jaren betreft, voorwiel-aandrijving, onafhankelijke wielen, remmen op de vier wielen heeft slechts het laatste overal nagenoeg Ingang gevonden. Dit, gecompleteerd met de zescylinder maakt de auto vrijwel volmaakt. De Parijsche Salon gaat natuurlijk ge paard met allerlei feestelijkheden.En 't is werkelijk sprookjesachtig mooi wanneer men ineens, bij het invallen van de duisternis, die duizenden electrische lampjes op de Champs Elysécs en op de schitterend geïllumineerde Place de la Concorde hun glans ziet werpen op de honderden auto's die daar om het Grand Palals staan. Automobile Clubs en groote merken wedijveren met elkaar in het organiseeren van schitterende diners en dejeuners in Clarldge en maken hier spe ciaal melding van het groote feestmaal van Chrysler, waar de groote man van de Ameri kaansche fabriek. Mr. Morse persoonlijk in een interessante redevoering over de Ame rikaansche industrie een idee gaf van het geen daar wordt gepresteerd. Een ovatie werd gebracht aan Stoffel en Benoit-, de twee kampioenen van de 24-uur die mede aan zaten. Ik zal me niet aan de traditioncele voor spelling dat er flink zaken wordt gedaan, wagen. Maar me bepalen, even terugkee- rend tot de Fransche industrie welke ons natuurlijk voor alles ter harte gaat, tot dit: de XXIIIste Salon moet een limiet zijn, een mijlpaal waarbij men nu de juiste richting dient in te slaan, wil men niet afdwalen in gevaarlijke afgronden. HENRY A. Th. LESTURGEON. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cu. per regel. AMSTERDAM ROTTERDAM HAARLEM UTRECHT NIJMEGEN BREDA TILBURG Onbeperkte keuze in elastieken nor- dels voor slanke en gezette figuren A 776 f2 75 7904 f 3.75 3883 I 5.50 8737 f 7.50 Dit is een groep alt onze billijke soorten Gegarandeerde kwaliteiten BUSTEHOUDERS MET VORM. veel nevraagd. In tullo 790 f 1.90 3971 12.75 In Tricot 3804 f3.— Zljde Tricot 11M f 3.90 Batist 241 f2.10 GROOTE HOUTSTRAAT 10 ALLE RECHTSZAKEN MR. DRS. KASSE ZEGEL, rcchtsconsulcnt cn A. J. JELGERSMA. accountant, Verwulft no. 1. ingang Koningstraat, Telefoon 10966, .Geopend 10—9 uur;

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 15