HUISVLIJT POSTZEGELRUBRIEK RAADSELS Raadseloplossingen BRIEVENBUS Met denzelfden opdruk verschenen de volgende series Oostenrijksche pórt-zegels. De lettertypen zijn bij deze opdrukken iets kleiner. Het zijn: Portserie type 190813 n.l. 2, 4, 6, 14, 25, 30 en 50 heller (alle karmijn). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.8 c.M. Portserie 1916—17 (frankeerzegels met opdruk „porto") n.l. 1 heller (grijs), 15 op 2 heller (violet), 10 op 24 heller (blauw), 15 op 36 heller (violet), 20 op 54 heller (oranje) en 50 op 42 heller (bruin). Grootte van de vakjes 3.2 bij 2.8 c.M. Portserie type 1916 n.l. 5, 10, 15, 20 25, 30, 40, 50 heller (alle karmijn). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.8 c.M. en 1, 5 en 10 kronen (alle ultrama rijn). Grootte van de vakjes 3.7 bij 28 c.M. Zie voor de indeeling het schetsje. A 0/ Ao/> JO /O J*/ /s AO SO't SO /a/ AO AS/> Jo/i 40/ sa A Willen jullie er aan denken bij het inzenden van ruilmateriaal de zegels af te weeken; dat bespaart mij veel werk en 't is veel netter. Wanneer je zegels uit de boekjes neemt die niet goed zijn afgeweekt, doe dit dan eerst vóór je ze een plaatsje in je verzameling geeft. Nieuwe deelnemer: 32. Arie v. d. Schaar, Beresteyn- straat 6. Rustenburgerlaan 23. TAALOPGAVE. t Is nu de tijd om de vaste plan ten weer wat te ordenen. Uitgezon derd de herfstastersoortenzijn de meeste uitgebloeid en geschikt om gescheurd of verplant te worden. Wordt de hoek te vol doordat, enkele te veel omvang krijgen, dan kunnen we er stukken vanaf steken en daar een ander een groot plezier mee doen. Bij 't verplanten moeten we zorgen dat de aarde goed wordt dicht gestampt, daar anders de vorst spoedig tot de wortels kan doordrin gen en een vorstperiode vlak na 't verplanten kan vaak doodelijk voor hen zijn. Wanneer we werkelijk een mooi bloemenhoekje in onzen tuin willen aanleggen, moeten we vaste planten afwisselen met éénjarige zaaibloe men. Van de vaste planten hebben we vele soorten, die vroeg bloeien, terwijl over 't algemeen de zaadbloe- men later komen. We moeten bij 't verplanten reke ning houden met de grootte, die de plant kan krijgen. Hooge en lage soorten mogen niet door elkaar ge plant worden. Vóór we tot het bespreken van enkele vaste planten overgaan, moet ik eerst iets vertellen over de plan ten in 't algemeen. Jullie weet alle maal, dat de planten worden ver deeld in families. We kunnen echter de indeeling ook anders maken, n.l. Ie éénjarige planten, 2e tweejarige planten; 3e overblijvende- of vaste planten. De éénjarige planten worden in 't voorjaar uitgezaaid, ontwikkelen zich, bloeien, geven zaad en sterven 't zelfde jaar. De tweejarige planten ontwikkelen zich 't eerste jaar tot een flinke plant, overwinteren en geven het tweede jaar bloemen en zaden, om dan te sterven. De overblijvende planten komen elk jaar weer op. De bovenaardsche plantendeelen sterven in den herfst voor het grootste deel af, doch de on- deraardsche deelen blijven leven en zenden in 't voorjaar weer nieuwe stengels naar boven. Den vasten planten is echter niet het eeuwige leven gegeven. Op den duur worden ze minder en verdient 't aanbeveling de oude planten door Jonge te ver vangen. In den loop van den zomer behan delde ik reeds een paar overblijven de soorten o.a. Ridderspoor (Delphi nium) en Oostersche papaver (Papa ver oriëntale). We zullen er nog en kele aan toevoegen. Guldenroede (Solidago spectabilis) fam. Samengesteldbloemige (Com posieten) Een sierplant uit Noor- Amerika, die jarenlang vast kan blij ven staan en groote exemplaren vormt, die talrijke forsche bloem stengels geeft, ongeveer 1 M. hoo<r. 't Is een sierlijke plant, die lange pluimen van goudgele bloemen vormt, terwijl de stengel bezet is met smalle langwerpige bladeren. Wan neer we deze plant zelf willen kwee ken, moeten we vroeg zaaien en uit planten op 40 cM. afstand. TSECHO-SLOWAKIJE We beginnen onze serie figuur zaagmodellen met een eenvoudig voorwerp. Een eekhoorn in een boom op een plankje. Voor beginnelingen in de figuurzaagkunst is 't nog niet eens gemakkelijk. Voor hen zijn tee- keningen van figuurzaagbeestjes in den handel verkrijgbaar, waarbij zeer eenvoudige. Enkele aanwijzingen voor beginners "Ie. Zet je zaagje zóó in de beugel, dat de punten van de tandjes naar 't handvat gericht zijn. 2e. Smeer tijdens 't zagen op ge regelde tijden 't zaagje met een stukje kaars in. 3e. Houdt de beugel steeds hori zontaal. 4e. Bij een scherpe bocht houden we de zaag tegen, evengoed de zaag- beweging makende. 5e. Zorgt, dat 't zaagje steeds ver tikaal staat. 6e. Zaag voorzichtig, daar anders t hout aan de onderzijde te veel splintèrt. 7e. Gebruik geen sigarenkistjes hout. daar dit vele teleurstellingen geeft. Het materiaal, dat we gebruiken is triplex hout, waarbij we veel min der kans hebben, dat 't scheurt. Zoo lang de voorraad strekt, heb ik voor liefhebbers wel een plankje beschik baar. We beginnen 't plankje in de rich ting van de nerf der buitenste laag te schuren. We doen dit door een stukje schuurpapier rond een vier kant balkje te leggen en daarmede krachtig te wrijven. Hierna wordt 't voorbeeld op 't hout gecalceerd en uitgezaagd. Nu gaan we de zaag- randjes netjes schuren, zoodat er geen splintertjes en scherpe kanten meer aan zijn, waarna we de teeke- ning op de achterzijde aanbrengen. In 't midden van 't plankje waarop de boom staat, zagen we een gat, waarin het uitstekende stukje onder den boom precies past. Vóór we 't in Inzendingen ontvangen van: Hagenaar, oud 12 jaar, Orchidee, oud? Katuil, oud 11 jaar, Graaf Lo- dewijk, oud 9 jaar, Karei I, oud 7 jaar. Draaitol, oud? TUINIER. UIT DEN MOPPEN TROMMEL. Goede oplossingen ontvangen van: Alba oud 9 jaar, Aart Hopman, oud 11 Jaar, De kleine Vogelvriend oud 13 jaar. De kleine Violist, oud 14 jaar Hunkerhartje oud 13 jaar. RUBRIEKERTJES-LIJST. Haarlem, 11 October 1929. 761. Jeantje Otger, KI. Houtstraat 39r. oud 13 jaar. 762. Jansje Runhaar, Saenredam- straat c 5, oud 12 jaar. 763. Harry Moone, Colensostr. 48 rood, oud 10 jaar, KLEIN BROERTJE Moeder, die ziet, dat klein broertje een mooi ingebonden boek onder de badkraan houdt, vraagt verschrikt: „Wat doet broertje daar?" „Ik maak vaders boek nat." „Waarom doet broertje dat?" „Vader zei gisteren tegen opa, dat het zoo droog was." NIET JUIST Onderwijzer: „Jan, wat is het ver schil tusschen een organist en een orgeldraaier?" Jan„Een organist zie je niet, maar hoor je wel. Een orgeldraaier hoor je en zie je," elkaar zetten, gaan we eerst verven en geven de eekhoorn een rood bruine en den boom een bruin groene kleur. Is 't goed droog, dan maken we met zwarte verf de tee- kening weer duidelijk. De gemakke lijkste verf, die we hiervoor gebrui ken is Tempera plakkaat verf, éen waterverfsoort, die met heel weinig water wordt aangemengd. Nu zetten we ons voorwerp in elkaar. Een paar spijkertjes vanaf de onderzijde van 't plankje in den boom geslagen zet ten deze nog wat vaster. Voor de af werking kunnen we 't geheel op een evengroot plankje timmeren. Dit onderplankje verven we groen. Met vernis of lak maken we 't geheel glimmend. In de Tijdingzaal is 't voorwerp aanwezig ter bezichtiging. S. Rustenburgerlaan 23. MIERENUVER. Kent gij wel een ander dier, Zoo flink en werkzaam als een mier? De werklust van dit kleine beest Is altijd beroemd geweest! 't Is dan ook een vrome wensch, Dat elk schepsel, ieder mensch, 't Zij hij jeugdig is of grijs. Ziet de snieren en.... wordt wijs! KLEINE JAN EN ZIJN BABOE. Kleine Jan was met zijn vader en Moeder naar West-Indië gegaan en natuurlijk nam moeder daar een ne gerin als dienstmeisje, net als de menschen in Oost-tndië een Javaan- sche vrouw in huis nemen. Kleine Jan echter wist nog niet dat er be halve blanke ook nog zwarte men schen op de wereld waren en toen hij het nieuwe dienstmeisje dan ook voor den eersten keer zag, schrok hij vreeselijk. Hij zette het op een hui len en kroop zoo vlug als hij kon naar zijn moeder. Gelukkig wist moeder haar jon getje gerust te stellen en hem uit leggen dat Isa wel zwart was maar toch een heel lieve vrouw. En toen Jan dat eenmaal wist kon hij het best met Isa vinden en vroeg hij el- ken dag of hij haar eens goed mocht wasschen. Dan zou zij ook wel wit worden dacht hij, maar neen, hoor, het heeft nooit geholpen. Isa is nog net zoo zwart als zij altijd geweest is! ONZE BIBLIOTHEEK. PRIJSWEDSTRIJD ter gelegenheid van 't 1-jarig bestaan van O. B. op 2 October j.l. Los onderstaande raadsels op. Schrijf de getallen van 1 tot en met 15 op en vul in: 5 4 14 15 is water. 3 13 11 de uitspraak van een letter 8 10 1 2 komt na den arbeid. 2 10 7 9 8 13 persoon uit de pool expedities. 11 1 2 6 meisjesnaam. 12 10 15 verblijfplaats voor dieren. Zeg toch spoedig en meteen, Wat zwaarder is, een pond veeren of een pond steen? Vul steeds voor dezelfde letter het zelfde cijfer in: 1 b c a a b Leff/gagba i d i f f e a b g j f g d j i f i f Oplossingen, voorzien van naam, één voornaam voluit, adres en leef tijd moeten vóór 4 November a.s. ge zonden worden aan: W. Lasschuit, Leidschevaart 244. Inlichtingen worden gaarne door mij verstrekt. INSCHRIJVINGSBILJET voor Rubriekertjes. die aan O. B. wenschen mede te doen. Naam: adres en woonplaats wenscht deelnemer (ster) te worden van „O. B.". Ruiltijd: Maandags 7.158.00. In dien op dat uur bezet, kan op een anderen tijd geruild worden. N. B. De wedstrijd is voor alle Rubriekertjes, die deelnemers van O. B. zijn of, die zich vóór 1 Nov. op geven, (Deze raadsels zijn Ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken "erloot. AFDEELING I. (Leeftijd 10 jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Wielewaal.) Ver borgen steden en landen. a. Dit is geen valk, maar wel een groot soort vink. b. Rut, rechtop loopen! c. Het porceleinen servies is gebro ken. d. Span je den bok voor den wa gen? e. Dit is het Oosten. Rijke vorsten hebben dezen grensmuur gebouwd. f. De Rus landde met zijn vliegtuig in de Waalhaven. 2. (Ingez. door A. B. C.) Ik ben een vrucht van 11 letters. 1 9 10 11 is 's winters gezellig. 2 3 4 is een meisjesnaam. 5 6 is aan een wagen. 11 10 9 10 11 gebruiken we 's mid dags aan tafel. 8 7 8 moeten magere kinderen eten 3. (Ingez. door Madeliefje Ik ben een spreuk van 14 letters. 4 2 3 9 is een meisjesnaam. I 10 is een lengtemaat. 5 6 7 8 is niet slecht. II 9 10 is bitter. 15 12 13 10 is bij 't voetbalspel. 4. (Ingez. door Indiaan) Ik ben een deel van Friesland en besta uit 10 letters. I 2 3 4 is doorzicht. 4 5 6 7 is een hemellichaam. II 9 8 is tusschen bergen. 10 9 1 6 8 is een deel van de hand. 5. (Ingez. door Lentekoningin.) Ladderraadsel Zet op de 2de sport een insecten eter. Zet op de 3de sport een huishou delijk artikel. Zet op de 4de sport de inhoud van een soepbeen. Zet op de 5de sport een Bijbelsche naam. Zet op de laatste sport een vrucht. De namen van iedere sport mogen niet meer dan 4 letters bevatten. De lste letters van de sporten moeten samen een jongensnaam vormen. 6. (Ingez. door Karei de Groote.) Kruisraadsel. x XXX X X X X X X X X X X X X X X X X X XXX X een medeklinker een visch. wordt gevormd door 2 lijnen, de naam van een Oranjevorst, een meisjesnaam, gebiedende wijs van staan, een medeklinker Horizontaal en verticaal moet men den naam van den Oranjevorst le zen. (Leeftijd 0 jaar en Jonger.) AFDEELING II 1. (Ingez. door Papegaai Wie kan door in plaats van pun tjes klinkers te zetten van onder staand een spreekwoord maken? M t d n h. .d n d h nd k mt m n d. .r h t g nsch 1 nd. 2. (Ingez. door Mariannetje.) Ik ben een schuilnaam en tevens de naam van een bloem, en besta uit 10 letters. 1 en 10 zijn twee medeklinkers. 2 en 10 is niet uit. 3 en 10 is een klinker en een mede klinker. 4 en 10 zijn twee medeklinkers. 5 en 10 zijn twee medeklinkers. 6 en 10 zijn twee medeklinkers. 7 en 10 zijn twee medeklinkers. 8 en 10 2 en 10. 9 en 10 is een verkorte meisjesnaam 3. (Ingez. door Halm.) Wie kan van twee lengtematen en een schietwerktuig een deel van een arm maken? 4. (Ingez. door Cathrijntje.) Ik ben een heerlijke wandelplaats in de buurt van Haarlem en besta uit 11 letters. 1 2 3 4 5 is een kleur. 8 6 7 is een boom. 9 10 11 is een visch. 5. (Ingez. door den kleine Violist). Wie kan deze letters zoo zetten, dat je een welbekende straat uit Haarlem leest? tawnlmlesritlaha 5. (Ingez. door den Kleinen Violist) Neem uit onderstaande schuilna men telkens één letter, zoodat je een nieuwen schuilnaam krijgt. Jopie Slim, Draaitol. Dwingeland, Wipneusje, Floris V, Wenda, Zeven ster, Jerrle, Amlco, Zangvogeltje, Pe likaan, Goudsbloem, Violetta, Sarina, Hardlooper. De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. a. Honger, b. Cirkel, c. 60. d. Ge lijk aan de andere helft. e. Een ek steroog. f. Een woordenvloed. 2. Zangvogeltje. 3. Koffieboon. 4. Zet op de lste sport een stad in Zuid-Holland, AFDEELING TI 1. Steenkool. 2. Wilhelmina. 3. Wijnmaand. 4. Rangeerdertje. 5. Baarn. 6. Lelie, aster, roos, iris. Goede oplossingen ontvangen van: De kleine Vogelvriend 6 De kleine Violist 6 Hagenaar 6 Hunkerhartje 6 Prikkebeen 6 Krielkip 6 Papaver- tje 5 Dorus Rijkers 5. Interieur 6 Bloemenverzorgstertje 6 Trambestuurder 5 Wipneusje 5 Zeeuwsch Boerinnetje 5 Floris V 6 Babbelkous 4 Piet Hein 5 Blauw- druifje 5 Jerrie 6 De Woudlooper 6 Wenda 6 Wielewaal 5 Zigeunerinnetje 5 Arretje Noff 6^ Bloze Kriekske 6 Roetkopje 4 Viooltje 6 Krullebol Steilhaar. 6 Sarina 6 Brillantster 5 Katuil 6 Graaf Lodewijk 5 Karei I 5 Obione 6 Zevenster 6 Papavertje 6 Zonnestraaltje 6 Korstjesknager 5 De kleine Bouwer 6 Blauwoogje 6 Baby Peggy 6 Damiaatje 6 De kleine kapitein 6 Sneeuwklokje 5 Juffertje Schrijfgraag 6 Amico 6 Zangvogeltje 6 Jeantje Otger 6 Zonsondergang 5 Rompelsteeltjc 5 Prinses Rozenhart 5 Prinsesje Sterremuur 5 Arretje Noff 6 Sarina 6 Pioenroos 6 Don Fre- derik 6 Tilburgertje 6 Vlinderfee 5 Rangeerdertje 6 Teekcnaarster 6 Roodwangetje 6 Goudelsje 5 Gouds bloem 5, Prikkebeen 6 Violetta 6 Zi geunerinnetje 5 Wielewaal 5 Wenda 6 Prinses Zonneglans 3 Piet Hein 5. 5. Een tol. 6. Eerlijk duurt het langst, Brieven aan de Redactie van de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG ZEEMAN, Marnixstraat 20. (In de bus gooien zonder aan bellen.) KRIELKIP. 't Doet me plezier, dat je ook zoo'n zin hebt in den St. Nicolaaswedstrijd. In de vacantie- week heb je alle gelegenheid om er voor te werken. Misschien ga je ook wel weer eens naar het kleine nichtje kijken. Ik hoop, dat de hond dan niet meer zoo jaloersch is. BOSCHWACHTER. Ja. ik had in lang niets van je gehoord. Kun je nu fietsen? Heb Je zelf ook een fiets? Natuurlijk gaat je huiswerk voor. Als je meer tijd hebt, doe je maar weer geregeld mee. DORUS RIJKERS. De taalop- gave is lang niet gemakkelijk. Ik re ken er op, dat je meedoet aan den Slnt-Nicolaaswedstrijd. Een draai molen lijkt me heel leuk. JOPIE SLIM. Nog wel hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, 't Is zeker een echt gezellig dagje geweest De volgende week reken ik op een heel grooten brief. Ik begrijp heusch niet, dat Jij de raadsels niet begrijpt. W. L. 'k Heb je opgave wel naar de drukkerij gestuurd, maar er was zeker geen plaats voor. 't Was dus volstrekt niet, omdat ik het te lastig vond. KRIELKIP, De vorige week was je te laat. Leuk, dat je een poppe- kamer voor den St. Nicolaaswedstrijd gaat maken. Ik wil wel gekleurd pa pier voor je vragen. Geef de volgende week Je adres maar op. PRIKKEBEEN. Wil je voortaan ook Je naam onder je raadsels schrij ven? Wat Jammer, dat je poes is weggeloopen? Is ze nog niet terug gekeerd? HUNKERHARTJE. Was het étui naar je zin? Ik vond het zelf zoo mooi, ik had er zoo wel mee naar school willen gaan. Hoe is het met je arm? Moet het verband er nog om blijven? Als 't Je rechterarm is, moet ik Je heusch een complimentje ma ken, dat Je zoo netjes schreef Spel denkussentjes en wandversieringen zijn heel welkome geschenken. Het allerheerlijkste is zeker die pop, waar je kleertjes voor wilt maken. ONTLUIKERTJE'k Vond het leuk ook weer eens wat van jou te hooren. Ik hoop, dat je liefste wensch vervuld zal worden. Ja, ik herinner me nog best, hoe keurig je die schommelwieg eens hebt opgeknapt. Ook om de Karnemelkzeeppl. zal ik vragen. W. v. d. L. 't Lijkt me een heel mooie reclame, maar er is meer in 1 dat genre. Er is eigenlijk een te veel

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 20