ficesi&n1J# BUITENIANDSCH OVERZICHT ANSBON POLO; ©©IKilRI IMrasn©N P>©LDS6tI DE NANKING-REGEERING KONDIGT EEN STRAF EXPEDITIE AAN. WIE DOOR DE SKLAREKS GEKLEED WERDEN. BURGERLIJKE STAND MARKTNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 12 OCTOBER 1929 DERDE BLAD Tegen den deloyalen Feng. Gratis costumes. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. t Belangrijkst© Nieuws van heden geeft geen aanleiding tot commentaar. Doumergue' s bezoek aan Brussel. Hoewel het ongunstige regenwe'er slecht meewerkt, blijft Brussel met zijn feestelijke bevlagging en versiering, waarin de Fran- sche kleuren overheerschen, nog steeds in feesstemming naar aanleiding van het be zoek van Doumergue en is bij elke verschij ning in het openbaar van den president een dichte menigte aanwezig om hem toe te Juichen. De president heeft een afvaardiging ont vangen uit Antwerpen en Luik, die namens de Antwerpsche en de Luiksche wereldten toonstelling een adres hebben 'aangeboden, aldus het Hbld. in blauw leder gebonden, gevoerd met wit satijn, met de Fransch© kleuren versierd en door de Antwerpsche firma Buschmann met materiaal uit het Plantijn-museum gedrukt. Het adres is een dankbetuiging voor d© Fransche deelneming aan de tentoonstellingen. Na een diner in het ministerie van buiten- landsche zaken, waar, zooals het protocol eischt, geen redevoeringen werden gehouden, die bij de ontvangst van een vreemd staats hoofd slechts ten paleize worden toegelaten, werden Doumergue en Briand met hun gevolg, vergezeld van den koning en de prinsen, vanmiddag ten stadhuize ontvangen, waar na een rede van den burgemeester d© presi dent zijn dank betuigde. Na officieele verwel koming werden door het balletcorps van den Munt-Schouwburg in de Gothische zaal van het stadhuis danse'n uitgevoerd en wer den het gedicht van Verhaeren „Ceux de Liége" en de Marseillaise gedeclameerd. Ver volgens verschenen de president, de koning en d© prinsen op het balcon, waar zij het volk groetten, terwijl de Marseilaise werd gespeeld, de Fransche kleuren werden ge- heschen en 2500 schoolkinderen met blauwe, witt© en roode wimpels wuifden, als een reusachtige Fransche vlag. Oorlog in China schijnt onvermijdelijk. De nationale regeering heeft een communi qué uitgegeven, waarin zij verklaart dat een strafexpeditie is georganiseerd tegen de troene nvan Feng Joesjiang, omdat zfin ge neraals zich deloyaal hebben getoond jegens de regeering Een oorlog tusschen de troepen van Feng en de nationale regeering schijnt wel onvermijdelijk daar Feng's troepen op- rukken met het doel Hankau te bezetten. De nationale regeering had order gegeven over te gaan tot de arrestatie van Feng's twee bekwaamste generaals, die tegen de re geering hebben samengezworen, doch beiden namen de vlucht. 't Schandaal Sklarek neemt grooter afmetingen aan. Ten aanzien van het besluit van den Ber- lijnschen gemeenteraad om den eersten bur gemeester terug te roepen, moest eerst een beslissing van de magistraat vallen alvorens het besluit van kracht kon worden. De magistraat heeft het besluit van Don derdag niet goedgekeurd. Een en ander is burgemeester Böss telegrafisch gemeld. Eén der vrouwelijke beambten van de „Klei- derverwertungsgesellschaft" is thans ver hoord. Volgens haar verklaring heeft een der gebroeders Sklarek op een goeden dag haar een pakket laten bezorgen bij mevrouw Boss. In dat pakket zat de bontmantel. Het meisje herinnerde zich dat een der chefs haar ge zegd had dat den eersten burgemeester voor den mantel 400 M. moest berekend worden. De getuige wist niet of deze rekening ook betaald was. Ook andere beambten zouden van een en ander op de hoogte zijn; zij zul len ook verhoord worden. Naar de „Voss. Ztg." meldt, heeft de boek houder Lehmann bij zijn verhoor verklaard, dat de gebr. Sklarek aan de directeuren Schmidt en Hoffman van de Stadtbank en den chef Schroder sedert jaren alle twee maanden een costuum hebben geleverd, waar voor nimmer een rekening is gepresenteerd. Deze verklaring is terstond aan den leider van het onderzoek Tapolski medegedeeld. Een lid van den Berlijnschen gemeente raad had beweerd, dat de Rote Hilfe van de Sklareks financieelen steun had gekregen, waartegen de „Rote Fahne" krachtig had ge protesteerd. Het „Berl. Tageblatt" verneemt volgens het W. B. echter, dat. de betrekkin gen tusschen de Sklareks en de Rote Hilfe nog veel verder gingen. De gebr. Sklarek heb ben, blijkens een verklaring van een hunner voor den rechter,-de Rote Hilfe jaren lang bij het eind van hot seizoen alle nog in hun ma gazijnen voorradige goedren, voor zoover zij niet meer modern waren of in overeenstem ming met de laatste mode, zonder eenige vergoeding afgestaan. Deze goederen verte genwoordigden jaarlijks een waarde van veel meer dan 10.000 Mark. Waarom de Stahlhelm ontbonden werd. BERLIJN, 10 Oct. (W.B.) Graaf Westarp en zijn fractie hebben in den Rijksdag een interpellatie ingediend, welke zich bezig houdt met het verbod van de Stahlhelm in Rijnland en Westfalen. Aan het slot wordt gevraagd: Heeft de Rijksregeering haar goed keuring gehecht aan het verbod? Is zij be reid. deze goedkeuring van het onwettige verbod te herroepen en er zorg voor te dragen dat de onaergrondwettige huiszoekingen, in beslagnemingen e.a. inbreuken op de persoon lijke vrijheid cn op het recht van vereeni- ging en vergadering worden gestaakt?. De Pruisische regeering is tot het verbieden van alle Stahlhelmafdeelingen in West- Duitschland gekomen, zooals gemeld is, door d© overtuiging dat althans in die provincies de Stahlhelm in strijd handelde met de Staatswetten. Bekend is, dat de organisatie overal haar mannetjes militair opleidt, maar wat op 21 en 22 September geschied moet zijn, werd de regeering blijkbaar wat al te kras. Toen is nJ. ten noorden van de Wup- per door twee Stahlhelmafdeelingen ten getale van vijf tot acht duizend man een for- meele militaire manoeuvre gehouden volgens all© regelen van de kunst, in tegenwoordig heid van den bekenden oud reserve-kapitein Seldte, voorman van de geheele organisatie. Een week na die oefening heeft in Erfurt ©en bijeenkomst plaats gevonden van leiders. Een van hen heeft een voordracht gehouden over „Gelandesport im Jungstahlhelm", waarbij als „gezond realisme werd aanbe volen: kaartlezen, verkennen, het leggen van hinderlagen enz., in één woord, zooals de „Frankf. Z." constateert, oefeningen, zoo als di© waren voorgeschreven in het Pruisi sche velddienstvoorschrift. Een zuiver mili taire opleiding dus, die de romantische jeugd van wie een deel wellicht nog droomt van revanche, aantrekt, aldus meldt het Hbld. Herriot's interessante rede over Pan-Europa. Herriot heeft te Berlijn over de organisatie van Europa gesproken voor een publiek van meer dan duizend menschen. Gisteren reeds hebben wij één en ander aan de rede ontleend. Ter aanvulling van daag nog het volgende: Graaf CoudenhoveKalerghi herinnerde in zijn openingswoord aan de samenwerking tusschen Herriot, MacDonald en Stresemann op de in 1924 te Londen gehouden conferen tie inzake het plan-Dawes. Z.i. moest er een Pan-Europa-conferentie der Europeesche re geeringen worden gehouden. Idealisme en geen illusionisme is de leidende gedachte der bewapening. Daarop zette Herriot in een rede van meer dan een uur op het met de Duitsche rijks- kiemen, de Fransche driekleur en de vlag van Pan-Europa getooide podium zijn denk beelden uiteen. Ook hij herinnerde zichtbaar ontroerd aan het werk van Stresemann, al dus het Hbld. De bezwaren behandelend, die tegen het denkbeeld van Pan-Europa in het openbaar zijn geuit, zeide Herriot, dat het niet gaat om een zoo nauwe unie als de wat taal en cultuur betreft bij elkaar behoorende Ver- eenigde Staten van Amerika. Ook het voor beeld van Italië en Zwitserland is niet ter zake dienende en zelfs de geschiedenis van de Duitsche Zollverein moet met voorzichtig heid op de nieuwe denkbeelden worden over gebracht. De voornaamste bezwaren waren volgens Herriot gemakkelijk te weerleggen. In de eerste plaats het Amerikaansche bezwaar, dab voortkomt uit een beweerde bedreiging van de belangen der V. S. Daarvan is geen sprake. Amerika begrijpt heel goed zijn eigen belang dat gelegen is in een krachtiger en gezond maken en een financieele en econo mische ontwikkeling van zijn grooten klant Europa. Het tweede bezwaar is het Engelsche, dat berust op een woord van Chamberlain, „uit de nog verspreide lappen den keizerlijken mantel voor het oorspronkelijke vaderland te weven". Dat is de opvatting van een reus achtig vergroot Venetië, waarin de zeeën als kanalen worden beschouwd. Maar het eigen belang van Engeland maakt het twijfelach tig of deze opvatting op den duur houdbaar is en de uitlatingen van den Engelschen mi nister van handel Graham te Genève, die voor het belangrijke element van het heele Engelsche economische leven, voor de steen kool, de stichting van een comité voor de verdeeling der productie eischte, toonen, dat men begint tot erkentenis te komen. Het derde bezwaar eindelijk, het Russische, kan volgens Herriot het beste worden weer legd met het voorbeeld der Fransche revolu tie, die ten slotte geleid heeft tot een be vestiging van den particulieren eigendom als drager der economische kracht en zeker ook in Sovjet-Rusland in deze richting navolging zal vinden. Daarmee vervalt dan echter het bezwaar tegen een mogelijke deelneming van een toekomstig Rusland aan een Europeesch bouwsel. HOE DREW ZIJN VRIJSPRAAK KREEG. De moord in Reading. EEN SENSATIONEELE OMMEKEER. Gelijk wij mededeelden, heeft de lijkschou- wersjury in de moordzaak van Reading geen termen gevonden om den tooneelspeler Philp Drew, die van den moord werd verdacht-, naar den rechter te verwijzen. Tot op het laatste moment stapelden de aanwijzingen zich te gen Drew op: hij was een onverbeterlijke dronkaard, hij kon maar steeds niet ver klaren, waar hij den Zaterdagmiddag van den moord was geweest, of wat hij had ge daan, het stond niet vast. hoe laat hij Za terdagavond precies in den schouwburg was schenen om zijn rol in „Het Monster" te ver vullen, hij was vlak na den moord in eenigs- zins overspannen toestand gevonden, en hij had zijn kleeren naar een stoomerij gezon den voor het verwijderen van vlekken. Drew werd hoe langer hoe meer in het nauw ge dreven, vooral tengevolge van de verklarin gen van de politie, welke zeer bezwarend voor Drew waren en waarop de coroner klaarblij kelijk hoe langer hoe meer afging. Aan deze mededeelingen voegen wU nog één en ander toe uit het Hbld.: Het keerpunt kwam plotseling, toen rich in de getuigenbank een zekere Alfred Wells, een slagersknecht, verhief, die werkzaam was bijna recht tegenover den winkel, waarin Alfred Oliver in Crossstreet te Reading werd vermoord. Hij deed mededeeling van rijn ont moeting en gesprek met een man in een café in Crossstreet op den morgen van den moord en gaf een beschrijving, die zeer sterk over een kwam met de beschrijving, gegeven van Drew; het voornaamste verschil was, dat de onbekende met een heel ander accent sprak. Wells verklaarde verder, dat hij denzelfden man den bewusten dag nog twee of drie kee- ren door de ruit van de slagerij zag. De co- ronor vroeg Wells daarop, of hij den man zou herkennen. Wells antwoordde bevestigend, waarop de rechter Drew verzocht om op te staan. „Is dit de man?" vroeg de rechter. ..No", antwoordde Wells. „Thank you", zeide Drew daarop met luide stem, die sidderde van ontroering te midden van een groot publiek, dat stom van verbazing was. Wells deelde daarop tot groote verwonde ring van den coroner mede, dat hij den avond van den moord uit eigën beweging naar de politie was gegaan en een verklaring had af gelegd. De coroner maakte toen de opmer king, dat zij daaraan blijkbaar geen waarde had gehecht; anders zou hij de getuigenver klaring wel onder oogen hebben gekregen. Wells deelde daarop mede, dat hij den bri gadier zou herkennen, met wien hij gespro ken had, doch toen deze ontboden verscheen, verklaarde hij, dat hij zich Well's bezoek of verklaring niet kon herinneren: dien avond waren er zooveel verklaringen afgelegd. De brigadier bleef ontkennen, ook toen Wells aan een incident herinnerde, dat bij het. be zoek plaats had. De coroner vroeg Wells daar op, waarom hij rich niet opnieuw had ge meld, waarop deze antwoordde: „Ik moet voor mijn brood werken. Ik kan mijn tijd niet missen". Wells bekrachtigde rijn getui genis met een eed. Op deze verrassing volgde een tweede ver rassing: een getypt vel papier werd den co roner overhandigd. Dit vel bleek de ver klaring te zijn, door Wells op den avond der misdaad afgelegd en geteekend door den be wusten brigadier. Daarmede was het verhoor van Wells ten einde. IM WESTEN NICHTS NEUES. DE VROUW EN DE OORLOG. Interessant in verband met het vraagstuk: „Hoe staat de vrouw in den strijd tegen den oorlog?" is de volgende beschouwing van Freddy AmmannMeuring, voorkomend in het Schweizer Frauenblatt Wij zaten thee te drinken en praatten over de nieuwe boeken. „Nee", zei de bleeke mevrouw Krans „en al wordt er nu nog zooveel over gesproken dat boek lees ik niet! Er is al ellende genoeg in het leven. Ik zie niet in waarom wij on- noodig nog meer van onze zenuwen zouden vergen". „U heeft absoluut gelijk", beaamde Lucie, die 24 was en er heel smaakvol uitzag. ,.Ik ben er mee begonnen, maar na blz. 30 had ik er genoeg van. Dit boek is niet alleen afschuwelijk maar ook gewoon onsmakelijk. Hoe je zoo iets kan schrijven! Zulke boeken moesten verboden worden". Toen voelde Mathilde zich geroepen iets te zeggen. „Hoe kunnen jullie er zoo over praten! Het is een schitterend geschreven boek. Die kracht die wrecde zakelijkheid het is geweldig! Ik voor mij schat Remarque nog hooger dan Zola! Ze moesten dit in de bios coop geven. Wat zou dat een filmwerk wor den. Het zou heusch het meest sensationeele zijn dat ooit vertoond was!" Toen begon de coquette mevrouw Olga zich erin te mengen. „Waarover hebben jullie het? Oh, over „lm Westen nichts Neues". Ja, dat boek is wel schitterend! Mijn broer heeft het des avonds, in onze familie voorgelezen, ik was er juist bij toen hij die pikante episode voor las van dat vrouwtje in haar zwarte man- tille. die haar man in het ziekenhuis bezoekt. Wij hebben ons tranen gelachen! Wat een ontzettende humor heeft die man om zooiets te beschrijven. Het spijt mij dat ik nog geen tyd heb gehad het verder te lezen, maar er zijn zooveel dingen die mijn tijd in beslag nemen. Maar dit typeerende kleine stukje zal ik nooit vergeten". Er werd nog verder over gepraat maar ik stond op en ging weg. Want ik schaamde mij! Ik schaamde mij over deze vrouwen die te laf en te egoïstisch zijn om van nood en van lijden te willen en te durven hooren. Ik schaamde mij ook over de anderen, die al deze grenzelooze ellende nog als een zenuw- prikkelend iets konden genieten. Ik kon mij ook niet begrijpen dat er nog menschen rijn, die zoo afgestompt, die zoo grof zijn, dat ze het kunnen klaarspelen om zoo'n opsomming van gruwelen en ontzetting gemoedelijk voor te kunnen lezen in hun familiekring. Maar ik schaamde mij ook over mijzelf. Ik schaamde mij omdat ik het eigenlijk nu eerst door dit boek, begrepen heb, hoe mateloos verschrikkelijk deze zinnelooze oorlog is ge weest. Ik schaamde mij, omdat ik terwijl daar ergens millioenen menschen verteerden, ver hongerden en stierven, terwijl .ontelbaren verminkt en waanzinnig werden dat ik in dien zelfden tijd rustig thuis in mijn eigen bed kon liggen dat ik mij baden kon en eten liet maken als ik wilde en dat ik zelfs nog lachen en ringen kon! En dat ik dacht, toen de wapenstilstand kwam, dat nu alles voorbij was, zonder aan die honderdduizenden te denken die licha melijk gezond maar geestelijk vergiftigd en vermorzeld zouden blijven. En ik schaamde mij omdat Ik dikwijls heb geklaagd over al het geld dat mijn jongens kostten inplaats God er eiken dag voor te danken dat ze jong en gezond vrijuit in het water kunnen duiken en zich in de zon laten verbranden, en dat ze niet, zooals diezelfde jongens vijftien jaar geleden, in een hel wer den gestuurd om door gassen vergiftigd en door granaten verbrijzeld te worden. En al die jongens hadden toch ook een moeder die naar hen verlangde en die wel de vreese- lijkste angsten moeten hebben uitgestaan, die dagen! Nee, toen Remarque dit boek met zijn heele ziel geschreven heeft was het niet zijn be doeling dat wij vrouwen het met een grie zelend gebaar op zij zouden leggen en niet dat een paar afgestompte zielen het als iets „boeiends" zouden beschouwen: niet dat wij INGEZONDEN MEDEDEELINGEN b 60 Ct». per regel. A Bronc-1 Bronchi fis en Kinkhoest Siroop per fiesch tQi<f Bonbon5 per doos 60ct ap ApoiK .o Drogm.n INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct». per regel Eerste VIsch: „V/ie zijn die twee aardige lui hier beneden?" Tweede Visch: „Wind je niet op. 't ls maar de weerkaatsing in de tatel die met Mansion Polish gewreven is." maakt Meubelen en Vloeren fraaier. Geeft elke soort gepolijst hout vlug een schitte renden, spiegelenden glans. Het is ook uitstekend voor het behoud van Linoleum. Om van Donker Eiken Meubelen de kleur op te halen en de nerf mooier te doen uitkomen gebrulke men Overal verkrijgbaar. Importeurs: N.V. HANDEL MAATSCHAPPIJ RECKITTS, Rotterdam. tegenover bekenden konden zeggen het ..na tuurlijk ook" gelezen te hebben. Alleen in een stille kamer moeten wij zooiets „belijden" en ons aangezicht zouden wij moeten bedekken uit ellende voor al die doellooze verdragen wreedheid, over al dat zinneloos vergoten bloed. Want wij menschen zouden ons voor het licht van de zon moeten schamen, die dit vreeselijke ongeluk heeft beschenen. Zelfs voor de boomen, bloemen en dieren kunnen wij ons schamen dat er nog zoo iets onbe grijpelijk gemeens, zooiets mensch-onwaar- digs mogelijk is tusschen ons. Schamen moe ten wij ons, dat wij onzelf nog voor gecivili seerde volken kunnen houden, terwijl er zoo'n wandaad kan bestaan. Want deze oorlog zou toch niet mogelijk geweest rijn als wij er ons allemaal tegen verweerd hadden. Waarom hebben wij dat niet gedaan! Wij werden overrompeld, ze hebben ons voorgelogen! Dat het zooiets ontzettends zou zijn hadden wij niet gedacht. Maar nu nu weten wij het! En opdat wij het weten zou den, daarom heeft Erich Maria Remarque dit boek geschreven. Die ooren heeft om te hooren, die hoore! Wee hem, die dezen noodkreet aan zich voorbij laat gaan. Laten de moeders die het lezen, aan hun zonen denken, en de meisjes aan hun vrienden hun broers! Dit boek is niet voor niets geschreven! En als wij wanhopend worden over deze ondraaglijke opsomming van lijden, ellende ..en angst, dan kunnen wij de eenige troost er in zoeken de gedachte dat zoo iets ont zettends nooit meer mag gebeuren. Dat is het hooge streven van Erich Maria Remarque, ons uit die berustende houding te halen, waarin wij maar al te gauw weer ver zonken zijn, ons toe te schreeuwen en ons te dwingen in te zien: In Gods naam, pas op. Wees eensgezind, als dit onmenschelijke weer dreigt! Zooals het generaal Booth is gelukt over de heele wereld een leger van erbarmen en weldaad te stichten, zoo zou het toch ook moeten gelukken een leger van „Vrede op aarde" voort te brengen. Opzweepen zou men die egoïsten moeten, die al lang weer vergeten zijn en verder le ven, alsof ze van al dit gruwelijke nooit ge weten hebben. En die er niet aan denken dat het nog eenmaal en dan nog veel ondenkbaarder, nog ontzettender kome kan. Als alle getrouwde vrouwen, zusters, bruiden, moeders, als alle Europeesche vrouwen in één groot leger op zouden trekken om dien massa-moordenaar terug te dringen en te ontwapenen! Een millioenen-leger van vrouwen tus schen beide oorlogsvelden dan zou er geen oorlog rijn! Maar waar ls de geest die ons zal voeren? Nooit meer oorlog! Als eenmaal deze roep van alle menschen- monden zal klinken, dan eindelijk zal Re marque weten dat hij dit uiterste beeld van ellende niet voor niets geschreven heeft. DE MOORD TE CRAILO IN JUNI 1918. HERNIEUWD ONDERZOEK. Naar de Tel. verneemt, is de Amsterdam- sche Centrale Recherche wederom bezig met het onderzoek naar den moord, die ruim elf jaar geleden te Crailo plaats had. Op 30 Juni 1918, op een Zondagmiddag, werd nl. in de Crailoosche Boschjes de hoofd commies Boom uit Amsterdam met afgesne den hals gevonden. Zijn huishoudster, de we duwe Steenhuizen, was eveneens zwaar ver wond. Zij herstelde, doch de heer B. over leed. Het onderzoek heeft nooit resultaat op geleverd. Wel vond men een jaar na den moord op de plaats waar het drama zich af speelde, een bijl, waarmede ongetwijfeld de gruwelijke daad geschiedde en waarop nog bloedvlekken geconstateerd werden. DE KINDERVERLAMMING IN GRONINGEN Te Onstwedde is, naar de N.R.C. meldt, bij een drietal kinderen de gevreesde kinderver lamming geconstateerd- Onder de patiënten is een jongen van 15 jaar. DE MOORDZAAK-WALLER. Vier doodvonnissen Aneta seint uit Medan: De landraad te Langsa heeft de vier hoofd- beklaagden in de moordzaak-Wailer ter dood veroordeeld. De mandoer Soekarman. een der hoofd- beklaagaen, heeft in de gevangenis te Langsa zelfmoord gepleegd. DE RAMP OP DE „VIMEIRA". ONDERZOEK NAAR DE VEREISCHTE VEILIGHEIDSMAATREGELEN. Op de vragen van het Eerste-Kamerlid den heer Danz betreffende de wijze van ontgas- sing der benzinetanks van het tankschip „Vimeira", heeft de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid o.a. geantwoord: De ontgassing der gasolle-tanks heeft, voor zoover deze op de reis van Antwerpen naar Rotterdam niet als ballasttanks zijn gebruikt, op de gebruikelijke wijze plaats gehad. De wijze, waarop aan boord van de „Vi meira" is gehandeld, moet echter, wat aan gaat het overpompen der tanks 3 en 4, on toelaatbaar worden geacht. In verschillende groote, aan waterwegen ge legen, gemeenten bestaan verordeningen en in de krachtens de Rijnvaartakte vastgestel de regelingen komen bepalingen voor om trent het vervoer van licht ontvlambare stof fen, het ontgassen van tankschepen en om trent 't buitenboord pompen en werpen van brandbare stoffen. De gemeente Rotterdam beeft een verordening uitgevaardigd, waarbij het overboord pompen of werpen van gasoli ne verboden wordt. Voorschriften omtrent het ontgassen bestaan echter te Rotterdam niet, evenmin als bepalingen, die verbieden om aan boord herstellingen uit te voeren, al vorens het schip ontgast is verklaard. Van Rijkswege bestaan nog geen afdoende algemeene voorschriften. Aan een commissie is opgedragen, van voorlichting te dienen omtrent gevaren, aan den opslag en het vervoer van benzine, in het bijzonder aan het vervoer te water, verbonden en omtrent de veiligheidsmaatregelen, welke in verband daarmede noodig zijn. ZANDVOORT. Geboren: Gerarda Hendrika, dochter van H. Hendriks en H. Terol. Janna Hendrlkje, dochter van R. Rudolphus en H. Strijk. Ondertrouwd: J. Koper en C. Molenaar, W. C. Gebe en A. Eberhardt, N. van den Bos en A. Paap. Gehuwd: J. Jacobs en C. Molenaar, L. van Coolingen en J. L. A. de Jong, W. van der Nlje en M. K. Frauendorf. Overleden: J. Keesman, oud 73 jaren; mej. D. E. Narders, oud 63 jaren. BLOEMEND AAL. GetroTiwd: J. van den Berg en A. J. J. van Pelt. C. P. J. Roeien en C. F. van Aken. Overleden J. M. W- Francken, 78 J. BEVERWIJK. Ondertrouwd: G. C. Gaal en P. M- Spran gers. Getrouwd: K. Ruiten en C. van der Leek. C. van Beek en H- J. M. van Assema. Bevallen: M. J. Van der Lem—Vessles, d. A. H. van ReeuwijkKragt, d- G. C. Plelage Koomen, z. J. C. G. Slotcmaker—van Ot- terloo, z. Overleden: H. Rijkers, 2 jr. P. van Steven dal, 59 jr., gehwd. m. J. Cabrct. J. H. Gcert- sema, 6 weken. BEVERWIJK. Noteering van den llen Octöbcr 1929. Spinazie per kist f 0.70f 0.75. Postelein per kist f 0.60. Andijvie, 100 str. f Z-f 5. Raapstelen, 100 bos f 2f 3. Rapen, per zak f 1.10. Wortelen, 100 bos f 12—f 18. Bieten per zak f 1.25 Aardappelen klei per H.L. f 0.02—t 0.03, Snijboonc-n per K.G. f 0.50. Heerenboonen per K.G. f 0.18f 0.35. Roodekool per 100 f 6f 10. Savoyekool per 100 f 6—f 13. Bloemkool per 100 f 12—f 26. Uien per K.G. f 0.09—f 0.10. Prei, per bos f 0.12—f 0.16. Sla per 100 krop f 2. Pieterselie per bos f 0.05. Selderie per bos I 0.05. Appelen per Kilo f 0.08—f 0.12. Peren per Kilo f 0.08—f 0.12,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9