TWEEDE KAMER. VOOR DE LUISTERVINKEN Fa. Gebr. BRAKEL HAARDEN HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 16 OCTOBER 1929 BINNENLAND 15 October. Het begin. Afgeweerde interpellaties. Conclu sies. Der ambtenaren rechtstoestand. De werkzaamheden van de Kamer zijn Weer begonnen. Van heden tot het eind der volgende week zit zij. Dan één week vrij. Om daarna onder te duiken in den stroom der begrootingen. De werkzaamheden zijn begonnen. In een nieuwe Kamer. Wat tot gevolg had, dat de Kamer vol was. Het waren natuurlijk de nieuwe, de jonge Kamerleden, die met aan dacht de discussies volgden. Dat is niet al leen te begrijpen als een nieuwtje voor de heeren, maar evenzeer als een noodzakelijk heid: de jonge leden moeten de Kamer lee- ren kennen en leerejj wegen wat elk der spre kers waard is. Maai'1 al te lang zal deze leer periode toch weer niet duren, binnenkort kennen ook de nieuwe heeren het klappen van de zweep en weten ook zij naar welk onderwerp en naar welken spreker zij moe ten luisteren en zij zullen ook spoedig genoeg weten, van welke groote bcteekenis „het bel letje" is. Wie daarop vertrouwt, komt nooit bedrogen uit! Maar het belletje voor de stemmingen moet dan óok het Kamerlid be- hcerschen. En niet mag men het voorbeeld volgen van den oud-afgevaardigde, die een belangrijk amendement liet vallen, wijl hij het belletje had veronachtzaamd en de plaats der eenzaamheid opzocht. De nieuwe voorzitter, de heer van Schaik heeft een tweetal interpellaties doen sneven. Heel gerechtvaardigd. Twee communistische interpellaties, van den heer Wijnkoop. De heer Wijnkoop wilde eerst interpellee- ren over het optreden van burgemeesters en politie bij de stakingen in Groningen, aan de Zaan en in Maastricht. Hij wilde thans in- terpelleeren, luttel aantal weken voor de be handeling der begrootingen, waarbij derge lijke kwesties uiteraard thuis hooren. De voorzitter vond dubbele behandeling, bij in terpellatie en bij begrooting terecht overbo dig. En de Kamer, met 782 stemmen (die van de heeren Wijnkoop en de Visser, te za- men vormend een eenheidsfront, dat wel niet op alle punten zal blijven bestaan) sloot zich bij den voorzitter aan. Eenzelfde besluit viel een tweede interpellatie-verzoek van den heer Wijnkoop ten deel, die over de verhou ding van Nederland tot Rusland wilde pra ten. Want dit onderwerp kan zeer wel bij Buitenl. Zaken behandeld worden. De heer Duijs heeft om geheel dezelfde overwegingen zijn interpellatie over de Giessen-Nieuwkerk-zaak ingetrokken. Dan zette de Kamer zich aan het ontwerp- Rechtstoestandwet voor ambtenaren. Een oud onderwerp, een heel oud onder werp! De heer Boon herinnerde er aan, en de heer J. ter Laan herinnerde er aan. Reeds in 1848 werd er om een regeling der rechtsposi tie van de ambtenaren gevraagd, verschillen de studiën zijn er aan gewijd, dikwijls werd er in de Kamer op een regeling aangedron gen en minister Ort (dat is ook al weer 15 jaar geleden!) benoemde een staatscommis sie, de commissie-Dresselhuijs. Deze kwam met een wetsontwerp, dat vrijwel geheel door Mr. Heemskerk werd overgenomen. De be zuiniging was oorzaak, dat het ontwerp niet werd behandeld. En thans is minister Don- nor met een ander ontwerp gekomen, het welk niet meer regelt, dan de rechtspraak, wanneer een ambtenaar meent als ambte naar tekort gedaan te zijn. M.a.w. de mi nister wilde het formcele recht ingang doen vinden, maar het materieelc doen rusten, voorloopig althans. Het materieele recht is liet samenstel van bepalingen, waaruit blijkt welke rechten de ambtenaar heeft als amb tenaar en welke rechten niet. VLIEGTOCHTEN NEDERLAND- INDIë 1929. LUCHTRECHTEN. De Administratie der Posterijen deelt ons mede: Donderdag a.s., den 17en October, zal we derom een vliegtocht naar Indië worden uit gevoerd. Het vliegtuig zal des morgens ten 6 ure van AmsterdamSchiphol vertrekken. Met dit vliegtuig zal, behalve correspon dentie voor Ned. Indië, ook gewone en aan- geteekende luchtpostcorrespondentie (met uitzondering van stukken met aangegeven waarde) voor Syrië, Mesopotamia (Irak), Per- zië, Britsch-Indië 'Birma inbegrepen). Siam, Straits Settlements en verder gelegen landen worden verzonden. De correspondentie zal worden opgenomen in brievenmalen voor Aleppo, Bagdad, Bushire, Karachi, Allahabad Akyab. Bangkok, Medan, Palembang, Bata via, Bandoeng en Soerabaja. Verwacht wordt dat de 11 eerstgenoemde van deze plaatsen zullen worden bereikt res pectievelijk op 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 en 29 October a.s. Het voor vorenbedoelde luchtpostcorrespon- dentie boven de gewone porten en rechten, verschuldigde luchtrecht bedraagt: Voor Ned. Indië: voor briefkaarten en post wissels 40 cent per stuk, overige stukken tot cn met 10 gram 40 cent; boven 10 gram tot en met 20 gram 75 cent en verder 75 cent per 20 gram. Voor Syrië 15 cent per 20 gram. Voor Meseftotamië en Perzië 30 cent per 20 gram. Voor Britsch-Indië (Birma inbegrepen) 40 cent per 20 gram. Voor Siam en Straits Settlements (Penang en Singapore) 60 cent per 20 gram. Het luchtrecht kan eveneens door middel van gewone frankeerzegels worden voldaan- Evenwel wordt er nadrukkelijk de aan dacht. op gevestigd, dat de luchtpostzegels ter waarde van 0.40, 0.75, 1.50, 4.50 en 7.50 niet voor de verantwoording van gewone porten cn rechten mogen worden gebezigd. De laatste busllchting ten hoofdpostkan- tore voor deze vliegtocht heeft plaats in den nacht van 16 op 17 October a.s. ten 3.10. WEER EEN REQUEST VAN DE A.V.R.O. In aansluiting op haar request van 18 Mei heeft de Alg. Ver. „Radio Omroep" opnieuw een request ingediend bij den minister van Waterstaat., waarin zij verzoekt haar ver gunning te verleenen tot het oprichten en exploiteeren van een zender volgens het „Gkichwellen"-systeem. De redenen, die destijds aangevoerd wer den, de bezuinigingsredenen hadden de in stemming van de Kamer niet, van geen der sprekers en allerminst van den heer J. ter Laan, die wees öp de groote bedragen, welke de staatsrekeningen der laatste jaren als batig saldi aanwezen. Het ambtenarenrecht is noodzakelijk zei hij en het kosten- bezwaar mag niet gelden. De heeren Boon, van Wijnbergen, Schok king en Schouten gaven echter wel heel groo te waarde aan het tweede argument van minister Donner. het argument, dat de rege ling van de Staatscommissie-Dresselhuijs veel te veel centraliseerend was. Wanneer men de rechten der ambtenaren van de on derscheidene publieke lichamen ging centra- liseeren aldus deze heeren dan kwam men noodzakelijkerwijze tot een stel van mi- nimum-eischen, die voor de ambtenaren niets te beteekenen zouden hebben. Deze heeren vroegen daarom, en verwachtten dat ook van den minister, om een materieel amb tenarenrecht, dat op den grondslag der dif ferentiatie stond. De heer ter Laan echter wees op het bui tenland en vond daar altijd en steeds weer een welgeslaagde gecentraliseerde regeling van het ambtenarenrecht, maar dan moest men ook niet bij minimum-eischen blijven staan. Algemeen werd een lans gebroken voor de regeling der rechtspositie van de militairen. Wanneer zoo zei de heer Schokking de ambtenaren behoefte hebben aan een onpar- tijdigen rechter in hunne ambtenaren-moei lijkheden, dan hebben de militairen dat nog veel meer, juist omdat zij aan nog strengere voorschriften gebonden zijn. De heer J. ter Laan streed voor de werkers op arbeidscontract. Dit arbeidspersoneel wil de hij evenzeer onder de werking der wet brengen, maar dan uitgebreid met een ge centraliseerd materieel recht de heer ter Laan heeft heel wat amendementen! Maar de heeren Boon, Schokking, Schouten en van Wijnbergen betoogden om strijd, dat het onderhavige ontwerp alleen de ambtenaren kon en mocht omvatten. Immers het ging alleen om het formeele recht. En het for- meele recht vinden de arbeidscontracters in het B. W. Wat de arbeidscontracters noodig hebben aldus de redeneering is het materieele recht en dat moet in de van den minister nog te verwachten wetgeving worden ondergebracht. Waarop door ieder sterk werd aangedrongen! De heer Schouten ging verder. Hij merkte op, dat de regeering veel te ver ging in het aanstellen van arbeids contracters. Veel meer beambten en ambte naren moeten daaronder gevonden worden! En hij vroeg of minister Donner daarover eens zijn gedachten wilde uiteenzetten. Maar dat zal Mr. Donner wel niet doen dit is immeis een aangelegenheid van het heele kabinet! De heeren Boon en van Wijnbergen juich ten het toe, dat leden van ambtenaren-orga nisaties geen lid van de ambtenarengerech ten zijn mogen. Zoo werd algemeen gevraagd om meer, ook om de regeling van het materieele recht der ambtenaren. De heer ter Laan poogt nu reeds dat recht te verwezenlijken, de andere sprekers wilden oogsten, wat er thans geoogst kan worden. Volgens den heer L. de Visser deugde er echter van het „heele zaakje" niets het deed z.i. de rechteloosheid voortduren van het proletariaat in overheidsdienst. Wat het eerste moet- gebeuren is, volgens den heer L. de Visser, de opheffing van de „worgwetten" van 1003. INTIMUS. ARMBEZOEKER IN AMSTERDAM AANGEVALLEN. DE DADER OPGESLOTEN. Omstreeks half negen bracht gistel-morgen een ambtenaar van Maatschappelijken Steun te Amsterdam de heer Jonker, zijn dochter tje naar school met de bedoeling vervolgens door te gaan naar zijn kantoor. 1-Iij bevond zich met bet meisje op den hoek van het Sarphatipark en 2e Sweelinckstraat, toen hij eensklaps achter zich zijn naam hoorde noemen. Omkijkende zag hij een klein tenger mannetje op hem toeloopen. dien bij spoedig herkende als een oude bekende. Het manne tje namelijk, dat in de Jordaan woonachtig is, genoot vroeger ondersteuning van het bu reau Maatschappelijke Steun, daar hij geen werk kon vinden. Er ontstond omtrent dit laatste eenig verschil van meening tusschen de instelling en den steuntrekker met het gevolg, dat de steun ongeveer een half jaar geleden werd ingetrokken. Er ontstond een gesprek, dat buitengemeen vlotte. Op den hoek van het Sarphatipark en de 2e Swee linckstraat werd het onderhoud plotseling afgebroken, want de man haalde een glim mende boksbeugel met punten uit zijn zak en gaf daarmede den vroegeren armbezoeker een slag in het gelaat. Er ontstond een bloe dende wond, de heer Jonker riep om hulp en het meisje begon te huilen. De aanrander trok hierna een plocrtendooder, bestaande uit een spiraal met een handvat en met lood verzwaard en sloeg daarmede 't slacht offer cenige malen op het hoofd, schrijft de Tel. Een schot. De beer Jonker vluchtte daarop een winkel binnen en deed de deur achter zich dicht. In middels waren reeds eenige nieuwsgierigen naderbij gekomen. Toen het sl tofl'er naar buiten keek, bemerkte hij den c.v.ier, die voor den winkel stond en een groote revolver in de hand hield. Hij hief deze op. mikte en haalde den trekker over. Een knal weerklonk en later bleek, dat het projectiel in de lin kerpost. naast de deur was gedrongen. Op hetzelfde oogenblik ontstond natuurlijk tumult voor de deur. Eenige agenten kwamen haastig naderbij en vatten den man bij den kraag. Zoo werd de ex-steuntrekker onder groote belangstelling naar het bureau Pieter Aertszstraat overgebracht, waar insluiting volgde. Bij het fouilleeren bleek de man een wandelend arsenaal te zijn. In zijn bezit werden aangetroffen een glimmend en zwaar startpistool, zooals bij sportwedstrijden wordt gebruikt, een groot automatisch pistool, waar mede het schot was gelost, twee boksbeugels INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. SOPH1APLEIN 6—14 met punten voorzien, een groot dolkmes in schede en de ploertendooder. Deze inventaris doet de vraag rijzen of het mannetje wel goed bij het hoofd is. De heer Jonker bleek drie kwetsuren aan het gelaat te hebben. Hij had een wond op het hoofd, een op den wang en een boven den neus. Met behulp van snelverbanden heeft de politie hem aan het bureau verbon den. Daarna kon hij huiswaarts gaan. ALASTRIM. NOG 44 PATIëNTEN IN ROTTERDAM In de alastrimbarak aan de Hildegardis- straat te Rotterdam is Maandag een patiënte opgenomen, een 34-jarige vrouw. De Rotterdamsche G. G. D. meldt: In het tijdvak van 8 tot en met 14 October j.l. werden acht nieuwe gevallen van variola minor (alastrim) (deze benaming is in over eenstemming met het K. B. van 1 October 1929 ter uitvoering van de Besmettelijke- ^jiektenwet) aangegeven in te voren niet be smette gezinnen. Van de in het vorige com muniqué vermelde drie ernstige patiënten is er een overleden. Sinds; de vorige opgave is het aantal ge vallen gestegen tot 308. Het aantal patiën ten, lijdende aan deze ziekte, dat in de daar voor bestemde ziekeninrichting wordt ver pleegt, bedroeg op 12 October veertig, terwijl het aantal, dat thuis verpleegd wordt, vier bedroeg. In totaal dus 44 patiënten. In Delft. Volgens officieele opgave hebben zich in Delft sedert Donderdag j.L geen nieuwe ge vallen van alastrim voorgedaan. Van de in de barakken verpleegde patiënten zijn drie ernstig ziek, meldt de Tel. DE STAKING IN GRONINGEN GEëINDIGD. DE LEIDING AFGEKEURD. Uit Winschoten schrijft men aan de N. R. C.: In al de dorpen in Oostelijk Groningen is Maandagochtend het werk hervat. In som mige plaatsen hebben zich bij de tewerk stelling nog moeilijkheden voorgedaan, wat vooral een gevolg was van het feit, dat som mige landbouwers door de alarmeerende be richten, dat de staking zou worden voortge zet, de werkwilligen van elders nog niet heb ben' weggezonden. Over de oplossing van eventueele moeilijkheden vindt a.s. Woensdag een bespreking plaats tusschen de hoofd besturen van de be'ide werkgeversbonden en het hoofdbestuur van den Nederl, Landarbei- dersbond - De afdeeling Winschoten van den Centralen Nederl. Ambtenaarsbond heeft na bespreking van het beëindigen van het conflict in het landbouwbedrijf in Oostelijk Groningen een motie aangenomen, waarin de leiding van het hoofdbestuur van den Nederl. Landar- beidersbond en van het hoofdbestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen ten sterkste wordt afgekeurd en het hoofd bestuur van den Centralen Nederl. Ambte naarsbond wordt uitgenoodigd, deze motie telegrafisch ter kennis te brengen van het N.V.V, HOEVER MAG EEN RIJKSVELD WACHTER GAAN? Ook strafbare feiten voorkomen is zijn taak. De Hooge Raad te 's Gravenhage heeft arrest gewezen in de zaak vau J. W., die in een café te Giethoorn den rijksveldwachter v. D-, toen deze eenige vechtende personen wilde scheiden, hoeft vastgehouden. W. had deswege terechtgestaan voor de rechtbank te Zwolle, die het ten laste ge legde wel bewezen achtte, doch niet straf baar, omdat niét gebleken was, dat de rijks veldwachter handelde in de uitoefening van zijn beroep, o.m. niet, omdat hij geen straf baar feit opspoorde en ook niet was binnen gekomen op verzoek van den caféhouder. De verdachte werd daarom van rechtsvervolging ontslagen. Echter in hooger beroep heeft het Arnhem- sche Hof hem veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf wegens wederspannigheid. daarbij oordeelende, dat het ook t-ot de taak van de rijksveldwacht behoort, strafbare feiten te voorkomen. Overeenkomstig de conclusie van den advo caat-generaal mr. Besier heeft de Hooge Raad het tegen die beslissing van het Arnhemsche Hof ingestelde cassatieberoep verworpen, meldt de Tel. EEN INDRINGER VERJAAGD. Een verpleegster van het Luthersche Kin derhuis „Erica" aan de Naarderstraat te Huizen trof Maandagavond een vreemden man in haar kamer. Deze stapte, op haar hulpgeroep, direct het. raam uit en klom langs de hooge brandladder naar beneden.. Het bleek, dat de indringer langs denzelfden weg was binnengeslopen, bezig was geweest de kasten na te snuffelen en een ijzeren geldkistje had gereed gezet om mee te nemen, maar daarin verhinderd was door de komst van de zuster. De man is ontsnapt. VERGETEN SCHOOLKIND TE AMERSFOORT. Een geval van een vergeten kind heeft zich in Amersfoort voorgedaan op de christelijke bewaarschool aan de Eemstraat. Een dei- leerlingen word daar vóór half twee ge bracht door haar zusje. Toen later de beide fröbelonderwijzeressen met haar klassen gingen wandelen, hebben ze het bewuste kind niet gemist. Het kind is later door een voorbijganger uit een der W.C.'s verlost, waar de omwo nenden het geweldig hadden hooren schreeuwen. De vader van het kind. de heer v. d. K. in de G. v. Stellingwerfstraat, heef; liet geval tor kennis gebracht van de politie en van den voorzitter van het bestuur dei- school, meldt de Tel, Onze Radio Rubriek. Hallo! Hallo! Een goed selectief schema. Oplos sing voor een afstemmingsmoei lijkheid bij de kortere golven van pl.m. 200350 Meter. Tegenwoordig wordt, om een groote selec tiviteit te bereiken, veel gebruik gemaakt van een losse antennekoppeling en van een losse koppeling tusschen den plaatkring van de hoogfrequentlamp en den rooster- krlng van de detector-lamp. Hiermede wordt bedoeld dat de Antenne- kring niet geheel samenvalt met den rooster- kring van de hoogfrequentlamp en dat de plaatkring van die hoogfrequentlamp niet meteen den rooster kring vormt van de de- tectorlamp. In fig. 1 is geteekend het hoogfrequent- en detectorgedeelte van een ontvanger, waarin vaste koppelingen gebruikt zouden wor den. Het is het gewone z.g. Koomans-schema én werd vroeger, zooals bekend, veel ge bruikt. Men spreekt hier van een vaste antenne-koppeling. Immers: tusschen an tenne en aarde ligt de geheele rooster- spoel van de hoogfrequentlamp of anders gezegd: de antenne is direct verbonden aan het normale rooster van de hoogfrequent lamp. Het is bekend, dat een dergelijke vaste koppeling wel een groote geluidsterkte op levert maar de selectiviteit is slecht. Precies hetzelfde geldt voor de koppeling tusschen hoogfrequent- en detectorlamp. Ook daar is (in fig. 1) tusschen de plaat van de hoogfrequentlamp en „plus hsp." de ge heele roosterspoel aangesloten. De plaat is direct verbonden (via den roostercondensa- tor) met het rooster van de detectorlamp. Ook hierdoor wordt de selectiviteit nadee- lig beïnvloed. Om hieraan tegemoet te komen wordt te genwoordig zoowel in den antennekring als in den tusschenkring (d.w.z. plaat-rooster- kring) een lossere koppeling gebruikt. Om dit te bereiken kunnen verschillende methoden worden toegepast, maar één er van heeft bepaalde voordeelen, vooral in ver band met de mogelij kheid van parallelscha kelen van spoelen voor het overgaan van het eene op het andere golfbereik. Dat is de methode waarbij gebruik gemaakt wordt van afgetakte spoelen, zooals b.v. de Astraspoe- len in het bekende A A 3 schema. We teeke nen weer alleen het hoogfrequent- en detec torgedeelte in fig. 2. ook zoo goed als vrij van elkaar te ont vangen, al blijkt in sommige gevallen hoor baar nog zwak een hooge interferentietoon. Wil men op een ander b.v. lager golfbereik overgaan dan heeft men niets anders t& doen dan de voor dat golfbereik benoodigde spoelen parallel op de lange-golf spoelen te schakelen. Zie fig. 3. Men ziet direct dat nu tusschen antenne en aarde slechts een deel van den rooster spoel (eerste spoel) is opgenomen. Evenzoo is tusschen de plaat van de hoogfrequent lamp en „plus hsp." slechts een deel van de roosterspoel van de detectorlamp opgeno men. De antenne is gelegd aan een aftak king (b.v. 1/3) van de eerste spoel en de plaat van de hoogfrequentlamp is gelegd aan een aftakking van de tweede spoel. Door deze lossere koppelingen wordt aanmerkelijk aan selectiviteit gewonnen. De stations zijn dan De korte-golfspoelen K zijn parallel op dé lange-golfspoelen L geschakeld. Antenne en plaat van de hoogfrequentlamp blijven ver bonden aan de resp. aftakkingen op de lange- golfspoelen. Hieraan is niet het minste be zwaar verbonden behalveeen klein af- stembezwaar voornamelijk op de kortere golflengten meestal tusschen 200 en 350 Meter. Ook in het tijdschrift „Radio-Express" werd medegedeeld dat men soms lastig af kon stemmen b v. op de bekende golflengte 298 Meter. Dikwijls kan daar geen bepaalde afstemming gevonden worden. De redactie gaf het idee aan de hand om de antenne dan te leggen aan een aftakking op de korte-golfspoel K. Meestal heeft dit inder daad succes maar men heeft weer een extra schakelaar noodig en dat is niet ge- wenscht. Een veel betere oplossing, die ik ook in bovengenoemd tijdschrift zal publi- ceeren, is het gebruik van een kleinen vasten condensator C van 50 a 200 c-M. in de an- tenneleiding. De kwestie van slechte afstem- baarheid en slechte selectiviteit in de buurt van 200 tot 350 Meter hangt n.l. samen met het feit dat de antenne met het gedeelte van de spoel tusschen antenne en aarde een be paalde afstemming bezit die door zijn groote (antenne) capaciteit de afstemming, be paald door de geheele spoel en variabele condensator, gaat overheerschen. Schakelt men in de antenne nu een kleinen vasten condensator C van 50 a 200 c.M. (waarde probeeren!) dan daalt die antenneafstem ming beneden de 200 a 250 Meter waar men. er vex-der geen last meer van heeft. De af stemming is dan tusschen 200 en 350 Meter weer normaal d.w.z. deze wordt, zooals het behoort', bepaald door den stand van den vai-iabelen condensator. Het voordeel, ge legen in de eenvoudige manier van parallel schakelen van spoelen voor het overgaan op het korte-golfbereik, blijft dan bestaan. E. W. OTT. RADIOVRAGEN. VRAAG: De heer A. P. de D. wü een 110 Volts gelijkstroomnet gebruiken voor het ver krijgen van de benoodigde plaatspanning. ANTWOORD: 110 Volt acht ik beslist të weinig. Schakel dus een flinke 40 Volts Anodebatterij in serie met het net. Dan zal het AA3 schema ook goed voldoen. De smoorspoel moet U liever niet weglaten. Ik zal een en ander in een schema voor U ver-? duidelijken. ANTWOORD aan Mej. H. den B.f Adres-1 sen voor aankoop van radio-artikelen mogen wij niet aanbevelen. VRAAG: De heer J. H. wil 24 Volt laden en zendt een U.K.G. schema ter correctie. ANTWOORD: Dat wordt duur. U zoudt daarvoor 2 groote gelijkrichters noodig heb ben. Voor een 4 Volts gelijkrichter zal ik IJ. een schema ter leen zenden. De onderkant van de roosterspoel moet aan min gloeidraad liggen. Spoel A moet een hoogfrequentsmoorspoel zijn zeker niet een oude transformator. De smoorspoelen B kunt U laten vervallen het schema zal ik U gecor rigeerd doen toekomen. DE „GRAF ZEPPELIN" EN DE ZONDAG. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Heemskerk heeft aan den minister van Wa terstaat, de volgende vi-agen gesteld: Is de regeering in de gelegenheid geweest om te vei-zoeken of te doen verzoeken, dat de vlucht van de „Graf Zeppelin" over Ne derland niet zou plaats hebben op Zondag, nog wel des ochtends onder kerktijd, waar door hetgeen een daad van courtoisie jegens Nederland had moeten wezen, is geworden tot een daad van onwellevendheid jegens het aanzienlijk deel van het volk, dat prijs stelt op Zondagsheiliging en bepaaldelijk op kerk gang? Indien de regeering daartoe in de gele genheid is geweest, waarom heeft zij daarvan geen gebruik gemaakt of, zoo zij er wel ge bruik van heeft gemaakt, waarom heeft dit niet gebaat? DE POSTVLUCHTEN. HET DERDE VLIEGTUIG IN BANDOENG. Naar aanleiding van de aankomst van het vliegtuig PHAEN met de vliegtuigbestuur ders Frijns en Soer te Batavia, deelt de K.L.M. mede: De werktuigkundige Walewijn is te Akyab achtergebleven, daar hij in lichten graad aan dysenterie leed. Een gisteren ontvangen telegram meldt, dat zijn toestand zeer gun stig is en hij over tien dagen vermoedelijk weer geheel hersteld zal zijn. De werktuigkundige Dunk, die zich met Duimelaar en Tepas op Penang bevond, ten einde daar het vliegtuig PHAEO, dat bij Satul in Siam bij een landing averij heeft gekregen naar Batavia te vei*schepen, is op aanwijzing van de K.L.M. naar Medan ver trokken en heeft vaxi daar uit, in plaats van Walewijn. de bestuurders Frijns en Soer naar Batavia vergezeld. De trajecten Akyab—Kohlak en Kohlak Medan heeft de PHAEN zonder werktuig kundige aan boord afgelegd. Dit was mogelijk, doordat de bestuurder Frijns die thans voor de derde maal per vliegtuig te Batavia aankomt (eerst met de Postduif op 10 October 1927, daarna met het zelfde vliegtuig PHAEN op 30 September 1928) zelf een zeer bekwaam werktuig kundige is. Het derde postvliegtuig is gisteren om 17 u. 40 te Baixdoeng aangekomen. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat' 't retourvliegtuig gistermorgen om 7 u. 40 uit Aleppo is vertrokken en om 13 u. 25 te Con- stantinopel is aangekomen. HOUD RECHTS! De N.R.Ct. meldt: A!s bewijs van de goede verhouding tus schen den burgemeester en de Haagsche ge meenteraadsleden deelt men ons mede, dat de heer Duys dezer dagen, toen hij zijn rij bewijs behaalde, een geluktelegram van den burgemeester mocht ontvangen, luidende: Geiukgewenscht. Houd goed rechts. Mr. Duys seinde hierop terug: Hartelijk dank voor gelukwensch. Zal steeds goed rechts houden, maar moet links voorbijrij den. DE RIJKSBEGROOTING VOOR 1930. De voorzitter der Tweede Kamer heeft mee gedeeld, dat de behandeling der Rijksbe- grooting op 5 November zal aanvangen. DE JUWEELENDIEFSTAL TE BIARRITZ. Op 21 September is, naar wij destijds ver meld hebben, in een hotel te Biarritz een diefstal gepleegd ten nadeele van de echt- genoote van den Nederlandschen consul Weinthal. Ontvreemd werden daarbij ver scheidene sieraden, een ring met diamant, een collier van 47 paarlen, een armband met diamanten, een slavenarmband met smarag den en briljanten, een broche met smarag den en briljanten en een ring met drie dia manten, ter gezamenlijke waarde van meer dan twee millioen francs. Van deze sieraden wordt thans in Neder land opsporing verzocht, meldt het Hbld. Af beeldingen ervan berusten aan het hoofd bureau van politie te Amsterdam. Op de teruggave is een belooning van 232.000 francs gesteld, die zal worden uitbetaald in even redigheid met de waarde van de juweelen die terécht gebracht zijn.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14