NED HOCKEY- EN BANDY-BOND DAMES-HOCKEY MIXED-HOCKEY Ned, Korfbalbond ROEIEN. LAWNTENNIS. UW EERSTE KLASSE. HilversumBloemendaal (73) Te ongeveer kwart over twee stelt Bloe mendaal zich als volgt op: Viskcr, Schade v. Westrum. H. André de Ia Portc, Muller v. Cernickl, Mr. Geyl, v. Steenwijk, Gunning, v. d- Linden, Drijver, v. Eenden burg, Timmermans. In 't begin gaat 't spel gelijk op. Beide Voorlv ondernemen verscheidene aan vallen, doch de verdedigingen blijven nog meester van het terrein. Na ongeveer tien minuten opent Hilver sum een groot offensief op het Bloemendaal- doel zoodat Bloemendaal met man en macht moet verdedigen: zij kan niet verhinderen dat de Hilversum-voorhoedc tweemaal scoort .(2—0). De Oranje-voorhoede werkt zich nu wat los; Van Eendenburg slaagt er in, om na goed doorzetten den stand op 21 te brengen. Het gelukt Van Eendenburg om na indi vidueel spel zelfs gelijk te maken. Dit is de thuisclub te bar. even vóór rust herovert Hil- yersum weer de leiding (3—2). Bloemendaal wordt nu geheel op eigen helft terug gedrongen. Na de rust is Hilversum steeds sterk in de meerderheid geweest; het regent strafcorner op strafcorner op het Bloemendaal-doel. Deze hebben echter geen succes daar de keeper Visker in zeer goeden vorm is. De Oranje-voorhoede brengt weinig of geen opluchting, want haar aanvallen zijn te doorzichtig om bij de goede lialflïnie van Hilversum succes te hebben. Hilversum voert nu den stand door een onhoudbaar schot op tot 4—2. De Bloemendaal-voorhoede laat nog even van zich spreken, als Van de Linde een voor zet van rechts onhoudbaar langs den keeper Jaagt (4—3). Nu is 't gedaan met Bloemendaal; Hilver sum slaagt er nog in om drie goals te maken. 1-Iet einde komt met een groote overwin ning voor dc thuisclub. TWEEDE KLASSE. Bloemendaal 2H. O. C. 2 (00) Bloemendaal II is er in een enthousiasten toed strijd niet in geslaagd, om van het tech nisch beter spelende H.O.C.-elftal te winnen. In 't begin gaat 't spel gelijk op. Dan komt Hö.c. iets in de meerderheid, doch de Blocmendaal-achterhoodc weet door haar enthousiast spel verdere onheilen te voor komen. De oranje voorhoede gaat soms goed com bineerend op het H.O.C.-doel af. doch de gemakkelijkste kansen worden door slecht schieten en treuzelen verknoeid. Na rust krijgen wij het zelfde vlugge spel te zien, doch de achterhoedes van de beide partijen blijken te sterk voor de aanvallers- Het einde nadert al. Beide partijen vallen fanatiek en enthousiast aan. doch dc achter hoedes laten zich niet vermurwen; het einde brengt een vcrdeeling der punten. DERDE KLASSE. H. B. S.Alkmaar (71) Na de bully onderneemt Alkmaar de eerste aanvallen; haar snelle voorhoede maakt het dc HB S.-verdediging zeer lastig. Na tien minuten heeft Alkmaar succes als een strafcorner na eenigc schermutseling on houdbaar in het net gejaagd wordt. Van dc bully af neemt de linkervleugel van dc thuis club den bal mee zet keurig voor en de in id voor Bolland zorgt voor den gelijkmaker Het spel gaat nu gelijk op. Voor rust slaagt II.BB. erin de leiding te nemen (2l). Na rust is H-B.S. dadelijk in de meeerder- heid en hoewel dc Alkmaarsche verdediging buitengewoon goed van zich afbijt, kan zij toch niet verhinderen dat dc score tot 5—1 oploopt. De Alkmaarsche voorhoede heeft nu weinig meer in te brengen. Zoll en Bolland voeren dc score op tot Het einde komt met een groote overwin ning voor H.B.S. Leiden 2Bloemendaal 3 (20) Bloemendaal trok met vier invallers naar de sleutelstad. Leiden is dadelijk na de bully lets in tie meerderheid en al spoedig slaagt de links- uiterst Lakeman van Leiden erin om van den rand van den slagcirkel keihard hoog in doel te schieten (1—0). Na rust komt de Bloemendaal-voorhoede Iets meer los, doch gaat wederom aan haar oude kwaal mank door net over, naast of tegen den paal tc schieten. De Leidsche voorhoede heeft meer succes; Zij scoort voor de tweede maal. Bloemendaal komt nu ln de meerderheid, maar slaagt er niet in om tc scorc-n. H. L. C. II—H. B. S. I (0—3) Zondagochtend trok H.B.S. I met het vol gende elftal naar den Haag. om het haar onbekende H.L.C. II te bestrijden: Puck Enslnk, J. de Bruyn, S. Bakker, M. v. Wamel, A. Blad, T. Schooneveld, D. v. Zijlt de Jong. E. Polderman, B. Straatsma, C. v. Hooydonk, T. Louw. In den beginne stond het spel op geen bijzonder goed peil, daar de H.B.S.-dames nog niet aan elkaar gewend waren en haar tegenstandsters niet kenden. Mej. B. Straatsma maakte echter vlak voor half time uit een strafcorner o?n goeden goal. Na half-time maakten mei. T. Louw en mej. E. Polderman twee goede doelpunten. H.L.C. echter kon geen tegenpunt maken. H.B.S. keerde dus terug met een wolver- diende overwinning. Victoria—B. D. H. C. (1—1) Als eerste competitie wedstrijd van het hockeyseizoen speelde B. D. H. C. in Rotter dam tegen Victoria I. Bloemendaal, dat twee invalsters telde, zicli als volgt op: Doel: A. van Eek. Back: K. Taylor; D. Roos. Half: K. van Panhuys; T. Roos. C. Gronert Voor: W. van der Tak; I. Reinders, N. Roos. E. Hofsté. N. Drijver. Het begin is onzeker, het spel gaat eenigen tijd heen en weer. Langzamerhand dringt B. D. H. C. echter op. Bij een nieuwen aanval jreet Mej. W. van der Tak goed voor te zet ten en Mej. Hofsté bezorgt haar club de lei ding (0—1). Aangemoedigd door dit succes speelt B. D- H. C. enthousiast verder. Bloemendaal iiS voortdurend in de meerderheid; de achter hoede van Victoria weet echter stand te hou den, zoodat rust met een 10 voorsprong voor B. D. H. C. ingaat. Na half-time is er een inzinking in de ge- heele Bloemendaalsche ploeg te bespeuren, terwijl Victoria direct flink aanpakt. Voor- loopig blijft B. D. H. C. haar echter de baas. Bij een plotselingen aanval weet de mid voor van Victoria, door een misverstand in de achterhoede van B. D. H. C. den gelijkmaker te scoren (11). Hierna herstellen de gasten zich; het spel verplaatst zich weer. Verschillende gevaar lijke aanvallen worden op het Rotterdamsche doel ondernomen. Vaak kan slechts ten koste van een corner gered worden! In de laatste minuten spant Bloemendaal nog eens al haar krachten in om de leiding te veroveren: maar het lukt niet. In den stand komt dus geen wijziging meer, zoodat de wedstrijd in gelijk spel eindigt. Fit—BD. H. C. 3 (0—5) Het derde elftal van B. D- H. C., dat tegen woordig in de twee klasse is ingedeeld, speel de haar eersten wedstrijd tegen Fit, dat dit jaar gecombineerd is met de T. H. C., in Am sterdam. De voorhoede van Bloemendaal is bijzonder goed op dreef. Vóór half-time weet Mevrouw B. Venema twee maal het Amster- damsche doel te doorboren (02). Ook na rust is B. D. H. C. in de meerder heid. Mej. D. Volbeda scoort nog tweemaal en mej. Voet eenmaal (05). Het einde van dezen wedstrijd komt met een sprekende overwinning voor de gasten. B. D. H. C. 2Hilversum (12) B.D.H.C. n kreeg Zondag het sterke Hilver sum op bezoek en het is ze gelukt, om de ver wachte nederlaag tot het minimum te be perken. Reeds dadelijk na den aanvang krij gen dc Bloemendalers 't zwaar te verantwoor den. maar ze zetten hun enthousiasme te genover de Hilversumsche techniek en hou den stand. Totdatna een worsteling voor het doel dc bal over hun doellijn wordt ge werkt. (01). Hilversum verbetert even daarna dit in- werk-succes, als haar rechts-binnen een keu rig schot tusschen de goalpalen doorzendt. (0—2). Zoo gaat rust in. Na dc Ranja en enkele raadgevingen, is Bloemendaal zichtbaar verbeterd; de Hilver summers zien geen kans haar score, die op minstens 05 getaxeerd was, te verhoogen. Zelfs weet Bloemendaal uit een van haar vele doorbraken, te doelpunten. Een mooie voorzet van den rechtervleugel wordt door B. Vander benut, die met een hard schot de eer redt. (12). Zoo blijft het. totdat scheidsrechter J. van der Stadt, die heel prettig dezen wedstrijd leidde, het einde fluit. De opstelling van B. D. H. C. was als volgt; H. Andreas, I. Schnerr, E. Micheels, F. de Roos, A. Kruger, T. Ketelaar, E. Tillcma, L. Warmelinck, P. de Roos, G. Coblijn, B. Vander. Haagsch Lyceum 2H. B. S. (03) Op het zanderige Waalsdorperveld heeft het volledige H. B. S.-elftal een verdiende overwinning behaald op de Haagscbc dames scholieren. In den beginne wegen de elftallen vrijwel tegen elkaar op, doch de H. B. S.-voorhoede is fortuinlijker dan de thuisclub en weet door mej. Straatsma een 10 voorsprong te veroveren. Na de rust pakt Haagsch Lyceum enthou siast aan, doch slaagt er niet in, dat H. B. S.-keepster te verschalken. Een solo-ren van Truus Gouw vergroot den voorsprong tot 2-0. Uit een goeden voorzet van links schiet mej. Polderman onhoudbaar in en 't einde is daar met een 3—0 overwinning voor H.B.S. H. B. S. 2Amsterdam 2 (02) Tc half twaalf begon deze enthousiaste wedstrijd, die door het technisch betere Am sterdam gewonnen werd. Tot rust wist de H. B. S. achterhoede, bestaande uit de dames Vermeulen en Westra de score blank te houden. Dc goed samenspelende Amsterdam-voor hoede slaagde er in, tweemaal het H. B. S.- net te vinden. De thuisclub valt fanatiek aan, doch schiet technisch te kort. Einde 0—2. LeidenRoodWit (11) Rood Wit trok Zondag naar Leiden om te gen de club van dien naam te spelen. Het mocht aan de Haarlemsche dames niet ge lukken een overwinning te behalen. Zij moes ten zich met een 1—1 gelijk spel tevreden stellen. H. B. S.Academie Lich. Opvoeding (3-3) Zaterdagmiddag werd op het terrein van II. B. S. een mixed-hockeywedstrijd gespeeld tusschen een combinatie, van H. B. S. en het eerste elftal van de Academie voor Lichame lijke Opvoeding te Amsterdam. H. E. S. verscheen met zeer sterke heeren (Bolland. Rinkel. Jetten, etc.) maar enkele dames gaven blijk van wat minder geoefend heid. Bij het Academisch elftal was geen sprake van uitblinkers, allen speelden een goeden wedstrijd. Na enkele aanvallen der Amsterdammers volgt een aanval van H. B. S. Even krijgt Bolland vrij spel, waarvan hij profiteert door coed In te schieten (1—0). Van nu af wordt Bolland streng bewaakt, zoodat deze vóór rust niet meer weet te scoren. Het spel gaat goed gelijk op en neer. Lang zamerhand wordt de Academie sterker en nadat enkele goede voorzetten onbenut ble ven. scoort Corman (11). Wel forceert H. B. S. enkele corners en strafcorners. maar voor rust wordt de stand niet meer gewijzigd Na rust begaat de Academie een groote tactische fout: het elftal wordt gewijzigd, wat tot direct gevolg heeft dat snelle aanval len van H. B. S. verwarring stichten in de achterhoede der tegenpartij. Twee heel mooie doelpunten van Bolland brengen den stand op 31. De Academie speelt nu weer in de oude op stelling, en mede doordat het grootere uit houdingsvermogen een woordje mee gaat spreken, wordt liet spel verplaatst. De Am- sterdamschc dames onderscheiden zich bui tengewoon. Na goed doorzetten wordt de ach terstand verkleind door Corman; even later komt zelfs de gelijkmaker door denzelfden speler. Vermelding verdient nog een doelpunt van Bolland, maar daar het schot waar schijnlijk van buiten de cirkel gelost was, werd dit niet toegekend. Einde van dezen prettigen wedstrijd kwam met 33, Overzicht. Haarlem I stelde min of meer te leur, door tegen K. Z. II gelijk 2—2 te spelen. Een der vakken was nogal zwak Met dat al ver speelde Haarlem een kostbaar punt. Advendo gaat door met stevige overwin ningen te behalen. Kwiek I verloor te Am sterdam met 310 van de Haarlemmers, die zich op de eerste plaats nestelde met Haar lem H, dat van Animo I met 20 won en D. E. D. I, dat van de Zilvermeeuwen, oud Aneta of G. S. D. met 13 verloor, op de plaatsen daaronder. S. V. I herstelde zich en won tegen ver wachting in van D. D. V. n met 21. Dus alles met elkaar een succesvolle dag voor de Haarlemmers. Haarlem 1Koog Zaandijk 2 (22) Wederom heeft Haarlem het niet tot een overwinning kunnen brengen. Het resultaat geeft de verhouding vrij goed weer. Zeer na- deelig voor de thuisclub was dat de aanval in begin-opstelling spelend geen gelegenheid heeft gehad om aanvallen op den K. Z.-korf op te zetten, daar reeds spoedig na het begin gewisseld moest worden. Aangezien het Haarlem-veld voor den aan gewezen scheidsrechter te ver bleek te zijn, wordt onder leiding van den heer Botti be gonnen. De thuisclub gooit uit, doch de bal wordt in den aanval onderschept en verhuist naar den K. Z.-aanval, die het de Haarlem-verde diging onmiddellijk zeer lastig maakt. Reeds na enkele minuten wordt uit een der uiterst snelle aanvallen met een keurig schot het eerste doelpunt voor de bezoekers ge maakt. De bal is dan één keer in den Haarlem- aanval geweest. De Haarlem-aanval komt dau ook even los; enkele goede schoten worden gelost doch dan is het woord weer aan de bezoekers. Zij zijn op dat moment overwegend sterker. D) verdediging ziet geen kans om de goed opgezette aanvallen te breken; spoedig is het dan ook O2. De vak-wisseling is voor Haarlem gun stig. De nieuwe verdediging geeft den be zoekers weinig kans en ook dc aanval weert zich uitstekend; talrijke aanvallen worden opgezet en vele schoten gelost, echter voor- loopig zonder succes. Met eenig overwicht in aanval en verde diging der thuisclub gaat de rust in. Na de rust heeft de heer Prüschen de lei ding overgenomen. Beide partijen pakken dadelijk flink aan. Vooral de dames in den Haarlem-aanval leveren uitstekend werk; succes blijft dan ook niet uit. Na ongeveer een kwartier verkleint mej. Botti met een uitstekend schot den achter stand (12). Benjamins maakt dan na enkele minuten gelijk (2—2). De vak-wisseling is Haarlem niet gunstig. Evenals in de vorige wedstrijden weet ook nu het vak Slikker c.s. in den aanval het de verdediging niet zoodanig lastig te maken, dat zij zich goede kansen weet te scheppen. Verdediging en middenvak van Haarlem zijn overwegend sterker. Koog Zaandijk zet er alles op het winnen de punt te maken, maar dit lukt niet. Met, onveranderden stand komt dan het einde van dezen forsclien, doch fairen wed strijd. Willen de volgende wedstrijden voor Haar lem de zoo noodige punten opleveren, dan is omzetting van enkele hecrcn zeer nood zakelijk. KwiekAdvendo (310) Aangezien de scheidsrechter niet gekomen was, werd deze wedstrijd geleid door een A. K. B.-arbiter. Advendo had invallers voor mej. N. v. d. Kort en Rus; zij werden goed vervangen door mej. M. Benit en Dix. De zwart-witte verdediging is gehandicapt door de twee invallers en na korten tijd heeft Kwiek succes (10). Dit is het sein voor Advendo om beter aan te pakken; han dig weet Krelage vrij te komen met als resul taat een doelpunt (11). De nieuwe aanval der gasten schijnt er ook lust in te hebben, althans Veen weet met twee mooie schoten den stand op 13 te brengen. Na de thee is Advendo direct in de meer derheid, hetgeen zij aantoont door een mooi schot van v. d. Berg. Direct hierna vergroot dezelfde speler op fraaie wijze den voor sprong tot 15. Beide partijen spelen nu weer in de begin opstelling. Philippo komt vrij en een handig schot brengt een doelpunt op (16). Even verslapt Advendo; Kwiek maakt hier van gebruik (26). Nu zijn het weer de zwart-witten, die het spel in handen nemen. Mej. M. Benit komt mooi vrij en ten zeven den male wordt de mand doorboord. Veen, die uitstekend speelde, weet van geen op houden en als hij den bal snel toegespeeld krijgt, wordt de stand tot 28 opgevoerd. Nog vindt Advendo het niet genoeg; Dee genaar schiet van de kantlijn en een schot is het resultaat. De bal belandt in den Kwiek-aanval en één der heeren zendt een minder mooien worp in, die doel treft (3—9). Ten tweeden male staan beide partijen in de begin-opstelling. Kwiek probeert nog een punt te maken, maar het gelukt niet. Aan den anderen kant staat mej. D. Lodder plot seling geheel vrij; zij schiet op kalme wijze en de dubbele cijfers zijn bereikt (310). Kort hierna maakt de scheidsrechter een einde aan dezen wedstrijd. AnimoHaarlem 2 (02) Ook in dezen wedstrijd mocht het Animo niet gelukken ook maar één puntje in de wacht te sleepen. Met 2—0 bleef Haarlem II meester van het terrein. Er was wederom geen scheidsrechter aan wezig; in het belang van den N. K. B. werd besloten de eerste helft onder leiding van een heer uit Animo III te spelen, terwijl de tweede helft door een Haarlem-dame werd gefloten. Om half drie stellen zich twee volledige ploegen op; direct is Haarlem in de meerder heid. maar Animo houdt stand. Vooral valt bij Haarlem het goede plaatsen en vangen op. terwijl er veel meer geschoten wordt. Dit onderdeel moet Animo eens goed beoefe nen. Er wordt n.l. in den N. K. B. meer ge schoten dan in den H. K. B. Tot rust blijft de stand echter 0—0. Direct na rust weet een heer aan Haarlem met een mooi schot de leiding te geven (0—1) Hierdoor wordt het spel vuriger. Bij Animo heeft vooral Kuné over pech te klagen als eenige mooie ballen uit de mand terug springen. Het succes komt aan den anderen kant als een dame er 0—2 van maakt. Ook de Haarlem-aanval lijdt aan dit euvel, zoodat het einde van dezen prettig gespeel- den wedstrijd komt met 0—2. Advendo 2Haarlem 3 (20) Beide twaalftallen tellen eenige invallers. Aanvankelijk gaat de wedstrijd gelijk op, doch de Advendo-aanvallen zijn gevaarlijker. G. v. d. Have weet Advendo dan ook de lei ding te geven, waarna een dame na onge veer een half uur den voorsprong vergroot tot 2—0. Met dezen stand breekt de rust aan. Na de rust wegen beide partijen beter te gen elkaar op. Het spel gaat steeds op en neer, doch verdere doelpunten blijven uit. Als scheidsrechter Koek het einde fluit, is de stand dan ook nog steeds 20. DE VAARDIGHEIDSPROEVEN. Zaterdagmiddag werden vaardigheidsproe- ven over 20 K.M. bij Het Spaame met succes afgelegd door de volgende leden: Ir. F. Muller van Brakel in wherry m. st., tijdlimiet 3 uur, gemaakte tijd 2 uur 26 min.; M. de Zwart en B. ten Have Jr., in overn. tweeriemsgiek m. St., tijdlimiet 2 uur, gemaakte tijd 1 uur 56 min. 30 sec. Zondagmorgen werd weer een drietal proeven met succes afgelegd, n.l. door R. H. Spanjaard in wherry m. st., tijdlimiet 2 1/2 uur, gemaakte tijd 2 uur 4 min. 30 sec., W. Hazevoet id.; gemaakte tijd 2 uur 15 min. 30 sec.; R. Peereboom in overn. skiff, tijdli miet 2 uur, gemaakte tijd 1 uur 47 min. Overdekt Lawntennis. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM Van 3 tot 10 November a.s. zullen open in ternationale tenniswedstrijden plaats vinden op de overdekte tennisbanen in het bijge bouw der R. A. I. te Amsterdam. In alle 5 de nummers zal worden gespeeld, terwijl in het dames- en heeren-enkelspel een A- en een B-klasse gemaakt wordt. Inschrijvingen aan en inlichtingen te be komen bij den heer W. van Gulick, Prinsen gracht 580,' Amsterdam. De indeeling in de A- en B-klasse geeft eenige kans om niet dadelijk in de eerste ronde gewipt te worden; een bezwaar, wat vele spelers(sters) anders zou kunnen weer houden tot inschrijven. Het nut van overdekt' tennis behoeven wij onzen tennis spelenden lezers wel niet meer te verklaren. Het in training blijven gedurende de win termaanden is van erkend belang om bij den aanvang der nieuwe competitie niet geheel onwennig met het racket te zijn. G. A. BROEKMAN KL. HOUTWEG 5 TELEFOON 12225 KLEERMAKER Newcastle en de Hongaren De lezer zal zich de geschiedenis misschien nog wel herinneren. Na het Engelsche voet balseizoen maakte Newcastle United een tournee door Centraal Europa en verloor daar eenige wedstrijden van niet eens de sterkste clubs, o.a. een met 81 van een amateurploeg te Presburg in Tsjecho Slowa kije. Het publiek hoonde de „beroemde" En gelsche profploeg, dc voetballeiders in de centrale landen waren verontwaardigd. Dc Hongaren zelfs zoo, dat zij na een der wed strijden weigerden den Engelschen het over eengekomen bedrag uit te betalen en dit aan de Football Association zonden om er naar goeddunken mee te handelen. Deze daad dwong de Football Association wel, om een onderzoek in te stellen en dezer dagen heeft zij nu in deze zaak uitspraak gedaan. Het mag wel een wonder heeten, dat de En gelschen nu eindelijk in een enkel geval de veelgesmade continentalen eens gelijk ge ven, zij het dan ook maar gedeeltelijk. Want de commissie gaf als haar meening te ken nen dat de Hongaarsche Football Association op grond van de onverschillige vertooning ten beste gegeven door de spelers van New castle United gerechtigd was geweest te trachten, het contract te annuleeren. Aan gezien de betreffende wedstrijd echter werd gespeeld, oordeelde de commissie het juist, het geld aan Newcastle uit te keeren. Deze uitspraak is in zooverre van belang dat Engelsche profclubs voor toekomstige va- cantiereïsjes gewaarschuwd, zijn, dat. ook door hun eigen leiders verwacht wordt, dat zij wat meer zullen doen dan zich amuseeren voor de belangrijke bedragen, die hun be taald worden. Ook dus profclubs die Neder land bezoeken, want wij kunnen ons de Hongaarsche klacht uit eigen ondervinding levendig begrijpen. Natuurlijk kon de commissie het niet laten haar uitspraak te vergoelijken met de ver klaring dat de scheidsrechter naar haar meening niet voor zijn taak berekend was geweest. Aangezien geen der commissieleden de match heeft bijgewoond, verklaart zij dit op het gezag van de menschen van New castle alleen. En deze verklaring wordt daar door volmaakt waardeloos, want sinds jaar en dag plegen alle Engelsche clubs zich voor nederlagen op het continent te excuseeren met een veroordeeling van den arbiter. In dit speciale geval heeft Newcastle United zich van de geheele Hongaarsche klacht afge maakt met het oordeel: de scheidsrechter was de oorzaak van alle moeilijkheden. Het is zoo gemakkelijk nietwaar en van ieder ander wordt sportiviteit verwacht, maar een Engelschman hoeft zich daaraan nooit te storen. Tenslotte wordt over het uit het veld zen den van Gallacher en Maitland in deze match door de commissie geen oordeel uitge sproken. Daar kan ze plotseling geen opinie over hebben. Hetgeen zeggen wil, dat de scheidsrechter gelijk had met dezen maat regel. Maar deze man met den broeden rug moet nu eenmaal hangen nietwaar. Wij, die ons het ploertig optreden van Gallacher van eenige jaren geleden te Amsterdam herin neren, toen er ook verloren werd en de scheidsrechter evenmin deugde, kunnen ons wel voorstellen hoe het daar in Hongarije gegaan is. Trouwens, Gallacher ligt in zijn eigen land ook telkens met de leiders van zijn club en zijn bond overhoop. Vrouwen als jockeys. Vrouwen als jockeys is natuurlijk geen on derwerp dat ons land betreft sinds de paar denrennen ten onzent vrijwel zijn gedood door het standpunt dat slechts de Staat zelf, met zijn staatsloterij, de bevolking tot gok ken mag aansporen. Maar bij onze overzee- sche vrienden, de Engelschen kent men dit vrouwelijk beroep zij het in zeer beperkte mate. Er is daar één jaarlijksche race, waar in de vrouwelijke „mounts" de laatste jaren altijd de mannelijke hebben overtroffen in aantal en meerdere malen ook in snelheid. Dat is de race om de Newmarket Town Plate, die reeds in 1666 voor de eerste maal werd geloopen. In 1926 won een zekere Miss Ricka- by van Miss Eileen Joel. In 1928 was de race buitengewoon spannend. De reeds genoemde Miss Rickaby en Mrs. Heald streden een groot stuk nek-aan-nek, tot miss Rickaby won met iets meer dan een lengte. Er deed slechts een man mee. die op de derde plaats eindigde. Dit was Mr. Simpson, die de race reeds der tien keer had gewonnen. Miss Joel en Miss Saunders waren de andere mededingsters. De laatste race, een paar weken geleden verre den, liep minder mooi af voor de dams, daar ditmaal als eenige mannelijke jockey deel nam de veteraan der veteranen onder de Engelsche karwatsen, die 74 jaar oud is. En wat erger was, hij liet alle vrouwen achter zich, de oude rakker. Sporthelden uit den „goeden ouden tijd" kunnen, wanneer zij dit lezen, weer eens glimlachend peinzend met het hoofd knikken. Windhondenrennen. Het is nu alweer een paar jaar geleden, dat in Engeland plotseling een rage ontstond voor het laten rennen van windhonden. En aangezien een hond te verstandig is om on derlinge hardloopwedstrijden te houden, zonder ander doel dan zijn baas en ettelijke toeschouwers door wedden rijk te maken of te ruïneeren, construeerde men handiglijk een kunsthaas die, electrisch langs een rail voortbewogen, den snelsten honden altijd net nog ontsnapte. De honden waren name lijk weer niet verstandig genoeg om te zien, dat dit hazeboutje niet de moeite van eenige krachtsinspanning waard was. Zij renden dus en, wat veel gekker is, zij rennen nog steeds. Gek, omdat algemeen ver wacht werd, dat deze rage wel, snel en plot seling als zij was opgekomen, weer spoedig zou verdwijnen. En gek. van den kant van de honden bekeken, omdat die dieren, waar van er velen reeds van het begin af loopen, altijd maar weer achter dienzelfden kunst haas aansnellen, dien zij nooit vangen Dit is wel een onderwerp om wat nader te bekijken, want honden zijn toch anders zoo dom niet. En als we dan nader gaan kijken, komen wij tot verrassende conclusies. Op enkele der renbanen, die speciaal voor deze wedderij- cum-sport zijn aangelegd, heeft men proe ven genomen met het geheel weglaten van. den haas. En ziet, de honden best-reden elkaar ook zonder dit onmisbaar gedachte mecha nisch dier tot op de eindstreep. De haas bleek dus niet onontbeerlijk en men moest wel aannemen, dat niet alleen de mensch het wedstrijd instinct heeft om den strijd zelve. De vraag is zelfs, of de mensch dat niet min der zuiver heeft dan deze honden, maar dat is een ander verhaal. Tntusschen voerde men toch heb haaslokmiddcl weer in, want dit bleek toch in zooverre nog een stimulans voor de dieren te zijn, dat hun snelheid met haas grooter was dan zonder. Ook een typisch ver-, schijnsel. i Maar men ontdekte nog meer. Het ge beurde eens. dat het haas van zijn rail liep door een defect en een andei-maal. dat da leidende hond het haas inhaalde. In beide gevallen renden de honden door zonder op het kinderlijk speelgoed, dat hun prooi moest verbeelden, te letten. Weer een anderen keer brak een hond, die in die speciale race niet moest deelnemen, na den start der deelne mers van zijn leeren riem los, ging zijn ren nende collega's achterna en sloeg ze ten slotte allen. Van een anderen hond merkte men al spoedig, dat hij zich nooit inspande bij de oefenwedstrijden. Dan kwam hij stee vast als laatste binnen. In de eigenlijke wed strijden was hij echter vaak winnaar en al tijd onder de eersten. Maar het wonderlijkste verschijnsel, te vens bewijs hoe weinig het haas er toe doet behalve als gangmaker, is het feit, dat ge routineerde honden altijd bij den start drin gen om de kortere binnenbaan te krijgen, ter wijl de „prooi" zich langs de buitenbaan voortbeweegt. En ook verder heeft men op gemerkt dat zij een zeer schrandere tactiek plegen te volgen, zooals lange-afstandslo pers onder de menschelijke athleten. Dit is de zeer interessante zijde van het ren nen der windhonden, een vermaak, dat ove rigens weinig met sport te maken heeft, om dat het zich geheel richt naar de wedden schappen, tonet al de bedenkelijke aankleve van dien. Beroepsrisico. Het is een bekend feit, dat er niet alleen onder de gelegenheidsvaarders velen zijn, wier maag het schommelende schip niet kan verdragen, maar dat ook sommige beroeps zeelieden nooit over de zeeziekte heenko men. Het klinkt wel erg nuchter en teleur stellend, maar er zijn zelfs vermaarde ad miraals, geharde zeebonken geweest, die op elke reis perioden van hulpelooze overlevering aan deze lastige kwaal moesten doormaken. En degenen, die zelf op dit punt niet sterk zijn, zullen beseffen, dat hun doorzettings vermogen hun tot hooge eer strekt. Luchtziekte is een jonger zusje van zee ziekte en uit zich op dezelfde onaangename wijze. En nu lezen wij in een Fransch blad dat de vlieger Assolant, die met Loti en Lel fèvre over den oceaan vloog, op zijn meeste luohttochten niet van luchtziekte vrij blij ft. Maar hij heeft zijn luchtig vak niettemin zoo lief, dat hij er niet aan denkt het om deze reden op te geven. Assolant is een held. Autos in de V. S. Iedereen weet, dat in Amerika een onge- loofelijk aantal autos loopt, meer zelfs dan in de rest van de wereld bij elkaar. De hierop betrekking hebbende statistieken boezemen ons geen belang meer in. Maar dezer dagen vonden wij een ander statistiekje, dat de vermelding waard is, namelijk dat er in 1928 in de Vereenigde Staten honderdzest-iendui- zend automobielen zijngestolen. Welis waar werd 85 pet. hiervan later weer terug gevonden, maar ze waren dan toch maar in eerste instantie gestolen. En je zou zeggen waar halen ze alle dieven vandaan en waar om sluiten de Amerikanen hun wagens niet beter af. Er is blijkbaar nog wel wat te ver dienen voor den man. die een werkelijk een voudig middel weet te bedenken om autos tij delijk onbruikbaar te maken. Want 116.000 stel u voor, dat is nog steeds belangrijk meer dan het totaal aantal automobielen in Nei derland.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 8