BUITENLANDSCH OVERZICHT KRITIEKE TOESTAND IN CHINA. ZAL HANKAU VALLEN? LETTEREN EN KUNST INGEZONDEN HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 21 OCTOBER 1929 DERDE BLAD Burgeroorlog uitgebroken. Ook gevechten aan Russische grens. de Chineesch- T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De dagen van de pas geconstitueerde Chineesche republiek schijnen gesteld te zijn Zij leek oorspronkelijk gebouwd op den hech ten grondslag van samenwerking en op het bewustzijn dat tot eiken prijs een ramp als een herhaling van de burgeroorlogen verme den moest worden. Het vernielingsproces dat naar men veronderstelde aan de re naissance vooraf moest gaan, scheen voltooid met de overwinning van den jongen doortas tenden maarschalk Tsjang Kai Sjek, en dood van diens tegenstander (die' het Noorden be- heerschte) Tsjang Tso Lin.. Over Tsjang Kai Sjek gingen echter allerlei vreemde ge ruchten de ronde doen, die de veronderstel ling wettigen dat ook Tsjang Kai Sjek niet de man was, die de noodzakelijke eenheid zou weten te handhaven. Daarbij voegde zich het conflict met Rus land, dat naar het ons voorkomt wel zeer roekeloos-ontijdig door China werd uitge lokt. Uit een stroom van berichten kunnen wij opmaken dat de toestand aan de Chine»3sch- Russische grens met den dag critieker wordt. Naar het Chineesche Oppercommando mededeelt is het aan de Chineesch-Russi sche grens, bij de stad Liman tot een bot sing tusschen Russische en Chineesche troe pen gekomen toen een bataljon Russen de grens wilde overgaan. De Chineesche troe pen openden het vuur, waarop de Russen terugtrokken. Nader wordt gemeld dat een Russisch luchteskader bommen heeft gewor pen op het Chineesche Hoofdkwartier, hier door geraakten twee treinen in brand. Een Russisch vliegtuig werd neergeschoten en door de Chineesche) troepen in beslag geno men. De bestuurder van het vliegtuig wilde zich niet gevangen laten nemen en pleegde zelfmoord. •Over den toestand op de rivier Sungari wordt medegedeeld, dat de Chineesche artil lerie bij Lahasusu de Russische oorlogschepen heeft beschoten daar deze 500 man aan land wilde zetten. Aan beide zijden vielen dooden en gewonden. Doch zeer ongunstig voor de Chineesche regeering, luiden de berichten over den bur geroorlog. De strijd tusschen het leger van Tsjang- Kai-Sjek en dat van Feng is nog niet ge ëindigd. Zaterdag hebben de Chineesche re- geeringstroepen in de nabijheid van Hankau een krachtig offensief tegen de Feng-troe- pen geopend, dat echter mislukte. De re- geeringstroepen werden volkomen terugge slagen en leden -groote verliezen. De opper bevelhebber Generaal Massun, die den strijd tegen Feng leidde, werd gedood. Het vlieg- tuigescader van Generaal Feng heeft Hankau gebombardeerd. Naar van officieele Japan- sche zijde wordt medegedeeld, is men in Japan van meening dat het Generaal Feng zal gelukken Hankau te bezetten. De troe pen van Generaal Feng zijn zeer goed uit gerust en zij voeren een krachtige propaganda tegen de dictatuur van Maarschalk Tsjang Kai Sjefk. De opperbevelhebber van het Chineesche Noorderleger, Generaal Jensischan heeft in de Chineesche Courant een verklaring afge legd over zijn houding tegenover hetC» Rus- sisch-Cchineesche conflict. Hij verklaart on tevreden te zijn met de politiek van maar schalk Tsjang-Kai-Sjek 'tegenover Moskou. Of de maarschalk moet een krachtige op- marsch tegen de Russche»n ondernemen om het gevaar in het Oosten af te wenden, of Nanking moet vrede met Moskou sluiten. Jensischan verklaarde dat het Russisch- Chineesche conflict en de gevechten gedu rende de1 vier maanden in het iland plaats hadden groote schade aan den land bouw hebben aangericht. Hij verklaarde zich voor de opheffing van de Russische rechten op den Oosterspoorweg. Voegt men hier nog aan toe de berichten van een serie muiterijen door de soldaten van de regeerin-gspartij, dan beseft men dat de toestand hoogst critiek is en dat China voor de zoove'clste maal blootgesteld zal worden aan de verschrikkingen van den burgeroorlog, en den strijd wellicht met Rus land. Ten aanzien daarvan leze men slechts de oorlogszuchtige uitlating van den minister van oorlog van Sovjet Rusland; Sovjet Rus land dat de gelegenheid niet zal late'n voor bijgaan, om als het dan met alle geweld vechten wil China aan te pakken als het zich het slechtst verdedigen kan. Botsingen in Berlijn. BERLIJN, 20 Oct. (V. D.) In den nacht van Zaterdag op Zondag is het te Berlijn tot ver schillende botsingen gekomen tusschen aan hangers der linker en rechter partijen, waar bij vele personen gewond werden. Tegen twaalf uur 's nachts werd in het lokaal der nat-ionaalsocialisten in de Winterst-rasse door onbekenden met steenen door de ruiten ge gooid. Toen de nationaal-socialisten naar buiten kwamen raakten zij slaags met com munisten. Hierbij werd een schot gelost, dat een 34-jarigen koopman in de knie trof. Hij moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Verscheidene personen werden licht verwond, doch konden, na verbonden te zijn, huis waarts keeren. Op de Kranold-Platz kwam het eveneens tot een kloppartij tusschen leden van den Stahlhelm en communisten. Hierbij werden 2 Stahlhelm-leden gewond. Ook de commu nisten hadden eenige gewonden. Hedenmiddag om kwart over een is het in Neukölln op de Hohenzollernplatz tot ern stigere kloppartijen gekomen. Een afdeeling Stahlhelm-leden wilde in uniform naar de Schlossplatz optrekken en kwam daarbij in botsing met een groep communisten. De po litie greep in en arresteerde eenige personen. Er werden ook hierbij vele personen gewond. 't Roode leger vechtlustig? Men meldde uit Berlijn aan de N. R. Crt.: Worosjilof, de Russische volkscommissaris van oorlog, heeft in een bijeenkomst van jonge communisten het woord gevoerd over den militairen toestand. Wij zijn geen vege tariërs en geen Tolstojanen, riep hij uit. Door de schuld van de Chineezen zijn sinds eenige maanden, voortdurend botsingen voor gekomen. Eiken aanval hebben wij met kor te, maar harde slagen beantwoord. Tot ons leedwezen hebben onze bladen de gewoonte aangenomen alleen militaire berichten te pu- bliceeren als de Chineezen ons aanvallen. Aldus ontstaat de indruk dat wij, als men ons aanvalt, alleen antwoorden met een nota van Karachan. Niets is echter minder waar. Elke slag der Chineezen wordt met twee sla gen van onzen kant beantwoord. Ons geduld is groot, maar wij zijn niet van plan ons be spottelijk te maken en indien de Chineezen niet inzien, dat dit geen zwakheid maar ge zond verstand is, dan zullen wij hun een practisch bewijs van de kracht van het roode leger leveren. Worosjilof zeide voorts, dat de Russische strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht eiken dag sterker en volmaakter worden. HET SCHOUWTOONEEL. OP HOOP VAN ZEGEN De oude heer Van Gasteren zei dikwijls: ,.Op Hoop van Zegen kun je elk seizoen 'n paar maal geven! Daar komen altijd men- schen voor!" Nu nog, 29 jaar, nadat deze tragedie der zee voor het eerst werd opgevoerd, blijkt dit volkomen waar te zijn. Ook thans weer was de schouwburg flink bezet en de geest-drift na elk bedrijf zoo groot, alsof Op Hoop van Zegen nog slechts eenige maanden instede van bijna 30 jaar oud was. In de bezetting van Het- Schouwtooneel zien wij twee der oude krachten, die bij de première medewerkten, en bij hun spel voe len wij, hoe hecht, hoe volmaakt het ensem ble der oude Tooneelvereeniging was. Want torenhoog steekt het spel van deze twee der oude garde, van mevrouw Esther de Boer van Rijk en Adriaan van der Horst boven dat der anderen uit. Alleen reeds om deze twee in hun oude rollen te zien spelen, is het een vreugde deze voorstelling van Heyermans" nog steeds meest populaire stuk bij te wonen „Weet Nederland wel, welk een begena digde groote actrice het in deze kleine vrouw bezit?" schreef eens Barbarossa in De Tele graaf. En waai-lijk, ik geloof niet, dat de rol van Kniertje door één andere actrice wie ook zoo ontroerend en zoo subtiel gespeeld zou kunnen worden! Mevrouw de Boer is Kniertje, zooals Heyermans zich dat dappere oude visschersvrouwtje in zijn mooiste oogen- blikken moet hebben gedroomd! Het leek mij toe, of mevrouw de Boer de rol nog inniger, iets weeker speelt dan vroeger. Wij zagen nu bijna uitsluitend de lieve, t-eere moeder, meer dan het kittige dappere vrouwt-je dat Knier toch ook nog is! De rol wordt er ons in deze opvatting van mevrouw de Boer nog lie ver om! En hoe prachtig, hoe zuiver is ook de oude Cobus van Van der Horst! Ja, van deze twee zien wij nog het spel uit den glorietijd van het Hollandsoh realisme in zijn perfectie! Welk een sfeer brengen zij beiden telkens op het tooneel. En men lette er eens op, hoe zui ver ook deze artisten axticuleeren, hoe elk woord al wordt het nog zoo zacht gespro ken overal doordringt en verstaan wordt! Dat is een kunst, die helaas hoe langer hoe meer verloren dreigt te gaan! Mevrouw de Boervan Rijk en Adriaan van der Horst stellen met hun meesterlijk spel alle anderen in de schaduw. Wij zien duidelijk, dat zij een generatie vertegen woordigen, welke niet is vervangen. Waar mee ik allerminst wil zeggen, dat de voor stelling niet goed was. Co Balfoort gaf voornamelijk den opstan- digen Geert en was in de oogentólikken dat hij stond tegenover reeder Bos op zijn'best! Dat was forsch, krachtig en overtuigend! Toch voelde men, dat hij deze rol meer „speelde" dan zijn grootere voorgangers, zoo als Henri de Vries en Willem van der Veer! Het was minder warm, minder echt! Vooral in het verhaal van zijn lijden in de gevan genis, waarin hij zelfs even dreigde melo dramatisch te worden!"Ook Carel Rijken kon als Barend niet stijgen tot de hoogte van velen die hem in deze rol voorgingen. Hij was niet geheel In de huid van den „grutter" gekropen, al speelde hij de slotscène van n ook sterk dramatisch! Voor Hein Harms is de reeder Bos aller minst nieuw. Ik waardeer in hem, dat hij deze toch al zeer tendentieus geschreven rol niet aandikt, maar tracht de hardheid en grofheid in de figuur zoo veel als mogelijk is te retoucheeren. Door ziekte moesten verschillende vrou wenrollen worden omgewisseld. Zoo speelde mevrouw Sofie de Vriesde Boer van Rijk Jo, de rol van Jettie van DijkRiecker en zagen wij mevrouw Van de PollHamakers inplaat-s van Hesje Rijken als Saart. En Hesje Rijken heeft op haar beurt weer de rol van Truus moeten opnemen. In de opvoe ring was dit ook wel te merken en vooral het derde bedrijf heeft door deze omwisseling geleden! De verhalen van de zee kregen alleen van Cobus en Knier reüef! Toch dient gezegd, dat mevrouw de Vries al is zij ook niét de aangewezen persoon voor de struische, volbloedige, levenslustige Jo van haar rol nog heel wat maakte. Vooral in haar uitbarsting en haar verdriet aan het slot van in heb ik haar bewonderd! Hier troffen mij accenten, die mij even aan de in deze rol onvergetelijke mevrouw Van der Horst herinnerden. Als gezegd had Op Hoop van Zegen ook nu weer een overweldigend succes- Aan het slot werd Knier onze Knier een grootsche ovatie gebracht. J. B. SCHUIL. MUZIEK. NAMIDDAG CONCERT DER H. O. V. Het concert van Zondagmiddag verdiende onze belangstelling, zoowel om de solovoor drachten als om de wij ze waarop ons orkest zich van zijn taak kweet. Er werd beschaafd en correct gemusiceerd, maar de uitvoerenden gaven meer dan dat alleen: er ging van dat musiceeren iets uit; de verschillende stijlen en stemmingen werden gelukkig getroffen en zóó verklankt dat zij bij de hoorders weerklank konden vinden. Reeds dadelijk bij den aanvang, in de Ouverture „Iphigenie in Aulis" van Gluck, met haar schrille tegenstellingen, die het harde noodlot en de deernis met het on schuldige slachtoffer schilderen, bleek het. In het daaropvolgende Recitatief en Aria uit Orpheus begeleidde het orkest bescheiden de zangeres Mevr. Army Lambrechts, en toch kon de laatste zich niet altijd voldoende te genover het orkest doen gelden. Bij alle res pect dat haar zuivere en goedgecultiveerde zang afdwingt mengt zich toch een gevoel van twijfel of haar stem voor een partij als die van Orpheus wel in voldoende mate het echte zware alt-timbre bezit; zij schijnt meer te zijn. wat men hier een mezzo-sopraan noemt. Met de liederen van Moussorgsky maakte de zangeres een veel grooteren in druk; zij wist deze, „Standchen" en „Chan son du Khivria" muzikaal zeer intelligent voor te dragen; haar uitspraak zou nog wat duidelijker kunnen worden. Het orkest illus treerde de zangpartij zeer mooi en het suc ces dat de beide stukken verwierven gold zoowel de zangeres als de dirigent en de or kestleden. Zelfstandig deed zich het orkest bovendien hooren in een opvolging van drie balletstuk ken van Rameau, waarvan de Menuet en de Musette doedelzak; stuk op een liggende, steeds gelijkblijvende bas gebouwd) zeex smaakvol vertolkt werden; in de Tambourin was de stemming niet zoo goed als in de vo rige twee nummers. Een imposante vertolking van het „Meis- tersinger"-voorspel besloot dit namiddag- concert, dat ook nog de verheugende blijken had gegeven hoezeer Van Beinums leiding aan lenigheid, schakeerïngs- en uitdruk kingsvermogen heeft gewonnen. K. DE JONG. VEREENIGING VAN VRIJ- ZINNIGE LUTHERSCHEN. JAARVERGADERING TE HAARLEM. De Algemeene Vereeniging van Vrijzinnige Lutherschen hield Zaterdagmiddag ae 6de jaarvergadering te Haarlem in hotel Lion d'Or. De voorzitter, ds. J. W. K. Hoevers uit Den Haag kondigde in zijn openingsrede zijn voornemen aan om het volgend jaar af te treden. Hij herdacht ds. Schade van Westrum, van Groningen, die in het afge- loopen jaar overleden is. De voorzitter gaf voorts een overzicht van de eenheidsbewe ging in de christelijke kerken en de wijze, waarop zijns inziens die eenheid bereikt kan worden. Bij acclamatie werd ds. Pont tot secundus van prof. Van Bakel in de Commissie voor het Vrijzinnig Protestantisme benoemd. Ingekomen was een brief van het lid den heer Th, D. Sigling te Breda, waarin hij er tegen protesteerde, dat hem niet toege staan is, in deze vergadering een korte in leiding over ontwapening te houden, en waarin hij het oordeel van de vergadering over dit bestuursbesluit vraagt. De voorzitter deelde mede, dat het besluit genomen is om den toon van de vergadering niet te storen. De vergadering deelde in dezen de opvatting van het hoofdbestuur. Notulen, jaarverslagen en commissoriale rapporten werden goedgekeurd. De toestand der vereeniging is tamelijk bevredigend. Er was een tekort van 60. De aan de beurt van aftreden zijnde hoofd bestuursleden ds. L. S. P. v. d. Chys en de heer C. L. Hoepner werden bij acclamatie herkozen- De afdeeling Haarlem stelde een regle mentswijziging voor ten opzichte van de stemming door gewone leden. Dit zal behan deld worden bij de a.s. Statutenwijziging. Deze afdeeling vroeg ook om toezending van de begrooting aan de leden. Dit zal geschie den. Aan den voorzitter werd overgelaten de benoeming eener commissie tot onderzoek der rekening over 1929. De voorzitter wees aan de heeren D. Scheer te Haarlem, C. W. J. Muls te Rotterdam en H. de Nie te Leiden. Op verzoek van de afdeeling Amsterdam werd besloten de volgende vergadering al daar te houden. i Uitgebracht werd het rapport der com missie voor het orgaan „Ons Blad", waarin een plan voor gewijzigde exploitatie ontwik keld wordt. De beslissing over dit plan werd aan het Hoofdbestuur overgelaten. Een voorstel van het H.B. om het Hoofd bestuur uit te breiden van 7 tot 9 leden en de twee toegevoegde leden te doen benoemen door de Vrijz. Luthersche Jongeren werd bij acclamatie aangenomen. De heer H. Scheffer uit Groningen hield daarna een inleiding over „Theorie en Prac- tijk", waarin hij eenige verschilpunten tus schen religieus en kerkelijk leven beschouw de uit het oogpunt van den jongere, om tot de conclusie te komen, dat zeer groot het aantal menschen is, dat meent met geloof en kerk te hebben afgedaan, maar dat een diepe religieuse behoefte blijft voelen- De heer Scheffer besprak de taak van het Vrij zinnig Protestantisme ten opzichte van deze heden. De voorzitter verzocht om deze rede wegens haar voortreffelijke strekking in haar geheel in het orgaan op te nemen. Mr. H. J. Loman uit Amsterdam deed eenige mededeelingen over de mogelijke ver eeniging van Hersteld en Evangelisch Lutherschen, welke van vertrouwelijken aard waren. Ds. L. S. P. v- d. Chijs, tijdelijk redacteur, deed eenige mededeelingen over de indeeling van het orgaan en deed ten behoeve van dit blad een beroep op de belangstelling der leden. Na een korte rondvraag werd de vergade ring gesloten. In „Lion d'Or" werd daarna een maaltijd gehouden. Den avond tevoren was er een godsdienst oefening gehouden, die geleid werd door den, Haarlemschen predikant ds. Drijver en ge-' volgd werd door een gezellige bijeenkomst. VOLKSUNIVERSITEIT. KUNSTFILM-AVOND. Het is verblijdend, dat de Volksuniversi teit voor Haarlem en Omstreken haar po gingen voortzet om de kunstfilm, die uiter aard niet of zelden op de programma's der bioscopen voorkomt, nader tot het publiek te brengen. Verblijdend, omdat te weinig men schen nog weten dat film een kunstuiting is, schoonheid kan geven, ontroering kan wekken, èn omdat de kunstfilm meer dan de belangstelling van een kleinen kring, waard is. Dat het loffelijk pogen der V. U. op prijs gesteld wordt, viel Zaterdagavond te constateeren, toen zij voor haar leden en in troducés de vertooning van drie films had georganiseerd in het gebouw van den Protes tantenbond en de belangstelling zóó groot was, dat men buiten moest wachten en eerst tegen half negen allen in de zaal waren. Die dan ook stampvol was. Dr. J. S. Bartstra, sprak een kort openings woord, en vertelde, dat door den grooten toeloop van dezen avond het bestuur zal overgaan tot het organiseeren van vier an dere filmavonden in den komenden winter. De heer L. J. Jordaan uit Amsterdam, be kend filmcriticus van „De Groene", die inlei dingen tot de drie films gaf, constateerde dat de explicateur in de vroegere bioscopen een heel wat benijdenswaardiger functie had dan spreker, daar hij er niet was, om de ge beurtenissen op de film nog eens extra te verduidelijken, maar alleen om te wijzen op de bijzondere waarde van de kunstfilm, die zich. beter laat aanvoelen dan omschrijven. In tegenstelling met den vorigen keer was het nu een filmavond waarbij spreker in enkele woorden een toelichting moest geven en geen vertooning van films ter verduide lijking van het gesprokene. Spreker moest dus heel kort zijn, al had hij wel enkele avonden kunnen blijven doorpraten over films en filmkunst. Allereerst herinnerde de heer Jordaan aan de Hollandsche films van een jaar of tien geleden, toen men aan een bekend tooneel- stuk, een stel bekende acteurs en een boel geld genoeg had voor een film. Maar de op vattingen hebben zich gewijzigd en sedert ongeveer anderhalf jaar blijkt de Nederland - sche filmindustrie weer op te leven door het werk van enkele jonge cineasten, die zonder reclame en zonder kapitaal hun films ma ken. Zoo is Joris Ivans met een amateurca mera er op uit getrokken, hij zag dat in de nieuwe hef brug in Rotterdam dingen zaten die weinig opgemerkt waren, hij zag de fa- Naar aanleiding van de gevangenneming van Habib Oellah, (de zoon van den waterdrager) en de overdracht van 't konink lijk bewind aan Atnan Oellah's vroegeren Parijschen gezant Nadir Kahn, geven wij nog eenige aclueele foto's: Links, de nieuwe monarchAman Oellah's oom Nadir Kahn; in het midden de citadel van Kaboel waar Habib Oellah gcarrcatcerdwerd En rechts hij wiens heerschappij ten einde is. „de zoon van den waterdrager"t tale, fascineerende schoonheid, het t-rag® rhythme van de rijzende en dalende brug en zijn ülm „De Bruc" werd vertoond in ons land in Parijs, Berlijn, Stuttgart en Mos kou, een succes dat daarvoor door geen Ne- derlandsche film ooit bereikt werd. En zoo werd „De Brug'" de knappe film van Ivens. die wij in ons blad reeds meer dan eens besproken hebben, evenals de twee vol gende films voor het belangstellende pu bliek vertoond. De tweede is het door knappe montage verkregen product van verschillende stukken film die Jean Dreville, de camera-man van Marcel l'Herbier opnam bij het opnemen van de Franschc film l'Argent. En deze ..In discretions cinégrafiques" zijn zeer interes sant-, zijn, aldus de heer Jordaan veel artis tieker en veel mooier dan de zeer dure film „T Argent" zelve. Men voelt de geweldige ruimte van de ateliers, waar drukte heerscht, waar honderden lichtbakken en zoeklichten hun feilen schijn werpen. Een goeden kijk krijgt men door deze film op het opnemen, en een merkwaardigen. De derde film was „De laatste dagen van Sint-Petersburg" vair Wsewolod Pudowkin, en al is zijn „Moeder" misschien dieper, grootscher, zijn „Petersburg" is wel zoo zui ver. zoo machtig, zoo mooi. dat zij tot de beste films behoort die er bestaan. De heer Jordaan gaf enkele opmerkingen in het- al gemeen en wees op een paar van de buiten gewoon mooie dingen die voor iedereen in dit kunstwerk liggen. Volgens Pudowkin is montage de grondslag van de filmkunst, even uitvoeriger ging de heer Jordaan hierop in en hij vertelde, dat men verscheidene malen deze film gezien moet hebben, om pas te kunnen beseffen op welk een buitengewone wijze Pudowkin met die montage weet te werken, om te zien hoe mooi deze film is. En men heeft ongetwijfeld genoten van dit werk dat door zijn rhythme, zijn beeld vorming, zijn montage en zijn spannende Intrigue een ieder moet boeien. De keus der drie films een Neder- landsche, een Fransche, een Russische was wel zeer gelukkig te noemen. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactï® zich niet verantwoordelijk Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug gegeven. NEDERLANDSCH BELANG BIJ DE INTERNATIONALE BANK. Nederland zal evenals alle kleine staten, er belang bij hebben dat de internationale sa menwerking zoo krachtig mogelijk wordt be vorderd. Een der middelen daartoe is zeker de oprichting van de Internationale bank. Deze toch zal in de toekomst niet alleen de commercialisatie der Duitsche oorlogsschul den op zich nemen, doch ook elke leening be vorderen die met steun van den Volkenbond wordt uitgegeven. Wil deze bank zich het algemeen vertrou wen waardig maken, dan zal zij er voor moe ten waken dat de internationale geldhandel het begrip van fatsoen en eer hoog houdt. Geen leeningen zullen door haar mogen wor den uitgegeven van staten die niet aan hun voor-oorlogsverpliohtingen ten opzichte van buitenlandsche crediteuren voldoen. Den 17en Augustus werd dan ook door on ze Vereeniging Effectenbescherming een schrijven tot den Volkenbond gericht, met verzoek het daarheen te leiden, dat al vorens deze bank overgaat tot commerciali satie der Duit-sche oorlogsschuldcn, dit land zijn valorisatiewet opheft voor buitenlanders. Duitschland zal aan buitenlanders zijn oude schulden ten volle moeten betalen. Kan het dit niet. dan zal de Volkenbond, telkens om de drie jaren, het bedrag hebben te bepalen wat Duitschland dan wel zal kunnen betalen. Helpt de Volkenbond of de Internationale bank niet, om het fatsoen en de eerlijkheid van den internationalen geldhandel hoog te houden, dan zal in- en bulten Nederland ver zet tegen dit nieuwe lichaam optreden, wat niet ten goede komt aan de zich steeds meer ontwikkelende internationale samenwerking. Het is de plicht om do bank te overtuigen dat men hooghouden van eer cn fatsoen van haar wenscht en daarom is het plicht van ieder Nederlander om niet op eventueele Duitsche leeningen in te teekenen, totdat Duitschland voor buitenlandsche bezitters zijn valorisatiewet heeft opgegeven. Vereeniging Effectenbescherming Dr. D. J. HULSHOFF POL Voorzitter. DE BOULEVARD-PLANNEN TE ZANDVOORT. EEN ANDER IDEE AAN DE HAND GEDAAN. Mag ik naar aanleiding van de berichten in de bladen betreffende de bovengenoemde plannen eenige opmerkingen maken, die wellicht van belang kunnen zijn voor Zand- voort als badplaats? Het groote belang, dat er voor Zandvoort zou bestaan in 't verbroeden der boulevards, zie ik in het geheel niet. Deze bouvevards zullen, ook al worden zij verbreed, nimmer aantrekkelijke wandelplaatsen worden, om dat ze niet zooals dat te Schevenlngen het geval is direct aansluiten aan het strand. Zandvoort behoeft mJ. een geheel andere attractie, b.v. een pier; dit zal echter ten gevolge van de hooge kosten misschien on bereikbaar zijn. Wat evenwel bij de plaatse lijke situatie wel bereikt zou kunnen wor den, is het volgende: Er zou een verbinding kunnen gemaakt worden tusschen de Noord- en de Zuid-bou levard. langs de terrassen van het hotel „Groot Badhuis" en hotel „d'Orange", mot een breede brugverbinding over den strand weg. Een en ander zou In beton kunnen wor den uitgevoerd, waardoor de onderhouds kosten tot een minimum zouden worden be perkt. Dit zou in een werkelijke behoefte voor zien. Deze boulevard-verbinding zou aan trekkelijker kunnen worden gemaakt door een gedeelte ervan te bestemmen tot het verhuren van zitplaatsen, zooals te Scheve nlngen. Ook zou een lage toegangsprijs kun nen geheven worden. De gemeente zou er een bron van inkomsten door krijgen, het geen haar goed te pas zou komen! Kortom, het komt mij voor, dat het aan zien van Zandvoort veel meer verhoogd zal worden door het aanbrengen van een boule vard-verbinding, 7/x>als ik hier aangeef natuurlijk alleen voor voetgangers, dan door een onnoodige verbreeding van de boulevards waartegenover geen inkomsten zouden staan. EEN BELANGSTELLENDE,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9