BUITENLANDSCH OVERZICHT Handwondjes TWEEDE KAMER. Fa. Gebr. BRAKEL HAARDEN 'T KABINET BRIAND TEN VAL GEBRACHT. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK WAS IMPOPULAIR GEWORDEN. WEENSCHE BRIEF LANGS DE STRAAT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regeL SOPH1APLEIN 6—14 HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 23 OCTOBER 1929 DERDE BLAD Door een coalitie van de groep Marin en radicalen en socialisten. Briand wilde geen inlichtingen geven over Den Haag. In welke opzichten Schober <Je Oostenryksche Grondwet wil herzien! Meer macht voor den Prcsi» sident van de republiek, minder macht voor het roode Weenen. Grootere rechten der politie. Schober wil den adel herstellen. De adelaar met twee koppen komt terug. Het oude Volkslied krijgt een republikeinschen tekst. (Van onzen Weenschen correspondent). T BELANGRIJKSTE NIEUWS Briand. ïn de eerste zitting van de Kamer, na de Vacantie, heeft minister Briand de vertrou wenskwestie gesteld inzake de buitenlandsche politiek. De Kamer sprak zich met 288 tegen 277 stemmen tegen het regeeringsbeleid uit. Dit beteekent dat het kabinet Briand ten val is gebracht. Onmiddellijk begaven alle leden van het kabinet zich naar den President der Repu bliek. Briand overhandigde hem den af scheidsbrief, waarin in twee zinsneden van het ontslag melding wordt gemaakt. Doumer- gue dankte het Kabinet voor de belangrijke diensten, het vaderland bewezen. Hij heeft het Kabinet verzocht nog in functie te willen blijven tot een nieuw kabinet gevormd zou zijn. Woensdagmorgen zal de President een studie beginnen over den politieken toestand en te dien einde de voorzitters van de Ka mer en den Senaat, de leiders van de groote politieke partijen en nog eenige andere per soonlijkheden op politiek gebied bijeenroepen. De val van het Kabinet is veroorzaakt door de socialisten, d^. radicaal-socialisten en 30 leden van de rechtsche partijen die zich om den vroegcren minister van pensioenen, Marin, groepecren. De crisis is geheel onverwacht gekomen, In dien zin onverwacht tenminste, dat de rustige wederopvatting der werkzaamheden geenszins het vermoeden had gewekt, dat de val van het kabinet zoo nabij was. Men meende stellig dat de Kamer, het voorstel der regeering door de interpellaties over de buitenlandsche politiek uit te stellen tot de ratificatie der Haagsche accoorden gevraagd zou worden, zou aannemen. De reden van den val is gelegen in de Haagsche conferentie. Briand dreef zijn hou ding op de spits en eischte het vaste ver trouwen, voor de verdere afwikkeling van za ken, zonder dat de regeering tusschentijds ter verantwoording geroepen kon worden. Een deel der groep Marin en radicalen en so cialisten vormden een coalitie tegen deze opinie in, en het gevolg was, dat de vertrou- wensquaestie met slechts 288 tegen 277 ver worpen werd Briand en Marin werden in een scherpe woordenwisseling gewikkeld over de vraag of de Kamer al dan niet ingelicht diende te zijn over de Haagsche conferentie. Marin zeide tenslotte dat hij zijn vertrou wen niet kon schenken als Briand hem niet inlichtte, waarop Briand opmerkte dat, ge zien de zware verantwoordelijkheid die op de regeering rust, in 't bijzonder tegenover het buitenland, zij niet het recht heeft aan het bewind te blijven, als haar positie geschikt is. Het kabinet heeft zijn val te danken aan het impopulair worden van zijn politiek. Er heerschte bij velen in Frankrijk de opvatting dat er geen sprake kon zijn van de ontrui ming van de derde zóne van het Rijnland, voordat Duitschland het Youngplan geratifi ceerd zou hebben. Deze overtuiging werd nog versterkt, door het drijven van Hugenberg cs. en gesteund door de bestaande ontstemming (bij de groep Marin) over het Young-plan. Midden in de periode van voltooiing van het werk te 's-Gravenhage zijn nu twee zeer betreurenswaardige feiten geschied. Stresemann ontviel den strijders voor de consolidatie van den vrede, door den dood. Dit verlies is ontzaggelijk en onherstelbaar. Ook de val van het kabinet Briand komt zeer ontijdig. Hoe zal Frankrijk zich uit deze impasse redden? L. A. Veronderstellingen omtrent het nieuwe kabinet. PARIJS, 22 Oct. (V. D.) Naar algemeen verwacht wordt, zal het nieuwe kabinet bin nen enkele dagen geformeerd zijn; vermoe delijk weer met Briand als minister van bui tenlandsche zaken. Voor de Fransch-Duit- sche onderhandelingen verwacht men in de toonaangevende kringen van het aftreden van dit kabinet geen bijzondere verande ringen. Het waarschijnlijkste lijkt een kabi net van een republikeinsch centrum onder leiding van Taraieu, dat- de groep van Ma- ginot en de radicaal-socialisten zal omvatten, Onlusten in Oost-Afrika? LONDEN. 22 Oct. (V. D.) Volgens berich ten uit Nairobi zouden in het gebied der Masai- en Lumbwa-stammen sedert eenigen tijd ernstige onlusten heerschen, die volgens de Engelsche berichten hieromtrent zouden zijn t-e wijten aan tusschen de beide genoem de stammen heerschende veeten. Ofschoon de Europeesche kolonisten in die streek nog niet lastig gevallen zijn, bestaat voor de far mers het gevaar, dat zij bij botsingen tus schen de stammen mede in het geding be trokken zullen worden. Dientengevolge heeft de regeering in Nairobi sterke politietroepen benevens een compagnie Afrikaansche schut ters naar het gebied der beide stemmen ge zonden. De president van de Herstel- bank. BADEN-BADEN, 22 Oct. (V.D.) DC Engelsche» en Amerikaansche pers meenen te weten dat de aangelegenheid van het pre sidium der Internationale bank voor Her stelbetalingen, reeds is geregeld, en dat aan gezocht is de voorzitter van de organisatie commissie, Reynolds. De organisatiecommissie merkt echter op dat het niet de taak van de commissie is den president te kiezen; eerder is dit de taak van den Bestuursraad. De organisatie-commissie moet alleen den voorzitter van de eerste vergadering van den Besturusraad benoemen- Slechts dc* presi denten van de circulatiebanken hebben het recht den voorzitten van den Herstelbank te kiezen. Deze zullen echter niet tot een be noeming overgaan voor dat de Bank be staat. De organisatiecommissie heeft wel het plan Reynolds aan te wijzen voor het pre sidium van de eerste vergadering van den Bestuursraad. Italiaansch gezant uit Berlijn teruggeroepen. De „Vossische Zeitung" meldt, dat de It-a- liaansche gezant graaf Aldovrandi—Mares- cotti met verlof is gegaan en niet meer op zijn post zal terugkeeren. De pas benoemde gezantschapsraad Cicconardi zal tijdelijk de leiding van het gezantschap waarnemen, Tegelijk met den gezant zijn de legatieraad Rocco en de drie legatiesecretarissen uit Berlijn teruggeroepen. Het blad zegt, dat deze mutaties niet in verband staan met politieke meeningsverschillen en niet van invloed zijn op de betrekkingen tusschen Duitschland en Italië die even correct en vriendschappelijk blijven als voorheen. Men heeft hier slechts te doen met het gevolg van een administra tief geschil tusschen het gezantschap en de regeering te Rome. De „Vorwarts" echter weet te melden, dat de gezant is teruggeroepen, omdat kort gele den op tot dusver onopgehelderd gebleven wijze de geheime diplomatieke code uit het Italiaansche gezantschap verdwenen is. Als mogelijke vervanger van graaf Aldo vrandi wordt in de eerste plaats de Italiaan sche gezant te Moskou, Vittorio Cerruti, ge noemd. Hugenberg lijdt een fiasco. Een groot aantel voorname personen uit de provincie Brandenburg en de stad Berlijn publiceerden een manifest tegen het Volks- begehren. Tot de onderteekenaars behooren de opperpresident, de regeeringspresident, talrijke burgemeesters van groote steden, voorzitters van rechtbanken, kamers van koophandel enz. Het aantel voorstanders van het „Volksbe- gehren" blijkt, nu de lijsten ongeveer een week ter teekening liggen, niet bepaald overstelpend te zijn, niettegenstaande de ge weldige propaganda van Hugenberg; c.s. Af gewacht moet intusschen worden, wat de tweede helft van den lij stentermijn brengen zal: wellicht komt dan de groote toeloop nog los. In het Rijnland is de inschrijving zeer ge ring, zegt het Hbld. In Keulen bijv., met 500.000 stemgerechtigden, hebben in vijf da gen in het geneel 1787 kiezers zich op de lijsten ingeschreven. In Trier in het geheel 40 personen. In Mainz een honderdtal. Iv net zoo juist door de Engelschen ontruimde Kö- nigstein heeft niemand ingeschreven. In Ko blenz in vijf dagen 332, in Aken 203. In Berlijn vertoonden de lijsten na vijf da gen 93.829 (bij 3 1 millioen stemgerechtig den). In Midden-Duitschland, waar de voorstan ders krachtig gewerkt hebben, blijven de in schrijvingen onder de verwachtingen. Het zelfde is het geval in Oost-Duitschland. Een factor van groote beteekenis in den strijd die' veel tot de ontspanning heeft bij gedragen, is ongetwijfeld de houding van den rijkspresident geweest, die door zijn af wijzing van par. vier van het nationalisti sche ontwerp zich aan de zijde van de rijks- regeering gesteld heeft en aldus zijn vroege- ren rechtsradicalen bewonderaars een nieuwe desillusie heeft bezorgd. Het aantel leidende figuren op velerlei ge bied, die zich tegen het drijven van Hugen berg verklaren, wordt steeds grooter. Op het oogenblik ziet het er voor de na tionalistische frondeurs tegen de Duitsche republiek dus allerminst gunstig uit. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloed vergiftiging. Reinig ze altyd dade lijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 ct. PUROL STORING. Er is st-oring in den aether, Na een langen tijd van rust, Daverend alhoewel draadloos, Slaan de golven op de kifst; Deze storing is veel erger, Dan de Mexicaansche hond, Nooit was draadloos inderdaad zoo Zonder draad sinds zij bestond; Wie de delicate kwestie, Met een blank gemoed bekijkt. Hoort dat niemand recht voldaan is, Ieder is verongelijkt; Spottend mocht men vroeger zeggen, Slechts de lucht blijft ons nog vrij, Maar eilacie, ook dit laatste, Gaat nu onzen neus voorbij; Want men maakt wel veel strijkages, Voor het recht van 't vrije woord, Maar juist als men het te vrij vindt, Wordt het zonder vorm vermoord; Post wordt zelf wel vrij vrijpostig, 't Blijve hier nu verder bij, Anders schrijven wij het voortaan, Niet meer post- maar pesterij; Wie zal hier de rust. herstellen? Salomo, keer weer en richt! Volkenbond breng ons den vrede! Edison, geef nog meer licht! P. GASUS. ZIJLSTRA'S WINKEL. Niet alleen doordat hij ver binnen de rooi lijn inspringt valt Zijlstra's winkel onmid dellijk op in de Barteljorisstraat. De pui, bekleed met geglazuurde blauw-violette tegels trekt te»n zeerste de aandacht, en dan de keurige étalage en het interieur, dat er achter zichtbaar is. Lang heeft op deze plaats een schutting gestaan, maar nu is toch Zijlstra's 63ste winkel in Neder land klaar en vertoont hij in gulden letters dc*i naam, die men in zoo tallooze plaat sen in ons land aantreft- En als de nieuw ste is deze winkel tevens de modernst in gerichte. Inderdaad super-mygiënisch is de installatie met stofvrij afgesloten bakken en vitrines, met koffie-silo's en met winkelkas ten, waarin alleen de verpakte artikelen, waaronder velen van eigen merk open en bloot liggen. Marmeren toonbanken, granito vloeren en tegels overal, waar geen hout werk is waarborgen de uiterste zindelijk heid. Bovendien heeft Zijlstra's bouwbureau de inrichting zee»-- artistiek ontworpen. En bijzonder smakelijk is het decoratieve schil derwerk op de celoten boven - wand be k lee d i n g aangebracht door den schilder Edzard de Groot te Amsterdam. Behoeven wij nog te zeggen wat Zijlstra verkoopt? Neen toch, zijn kruideniers en grutterswaren, wijn, comestibles, borstels en huishoudelijke artikelen zullen wel bekend zijn. Dit alles ligt in ruimen voorraad op geslagen achter en boven den winkel, waar bij flesschen altijd liggend in rekken be waard worden, en de daarvoor in aanmer king komende artikelen in ijskasten. Verschillende winkelmachines, waaronder de electrische koffiemolen completaren den winkelinventaris op volmaaktte wijze. PERSONALLY Dinsdag slaagde aan de Leidsche Univer siteit voor het candidaats-examen in Wis- en Natuurkunde (A) de heer H. H. Kraak te Haarlem. Hulde! Zooals bekend werken nu al sedert gerui- men tijd aan een zeker gedeelte van den oever van den Schotersingel verschillende werklieden als nijvere bijen aan het zand- vervoer dat zooveelstof heeft doen op waaien. Maar daarover wil ik het thans niet hebben. Zand er over! Het geviel een dezer dagen dat een.heer, wonend aan het bedoelde gedeelte van den Schotersingel, zich in het huwelijk ging be geven en daartoe op een morgen, na alle voorbereidende maatregelen getroffen en zich gehuld te hebben ln zijn bruidegoms- costuum, zijn woning verliet om zich per auto naar zijn bruid en daarna naar het Stadhuis te begeven, waar de huwelijksband zou geknoopt worden. "Wie schetst zijn verbazing toen hij daar de werklieden van het zandvervoer vóór het werk geschaard zag staan? Maar wie schetst zijn nóg grootere verbazing, toen die werk lieden uit volle borst een huldelied aanhie ven, zonder eenigen twijfel hèm ter eer? De inlichtingen die ik over dit merkwaardige geval ontving, daalden niet zóó in details af, dat ik weet wat er gezongen werd, maar is het t e stout, te veronderstellen dat het het beroemde Bruidslied uit „Lohengrin" was? En toen het bruidspaar terugkeerde van Kerk en Stadhuis, toen stond daar weer die schare werklieden en zij toonden, dat in weerwil van de droogheid van het materiaal, waarin zij dagelijks werken, de bronnen van sympathie en hartelijkheid in hun gemoed toch niet waren opgedroogd, door luidkeels de kersversche echtgenooten toe te juichen en hun, al zingend het overbekende lied, een lang leven in de gloria toe te wenschen! Het bruidspaar was verrast en diep ge troffen door zooveel bewijzen van sympathie en medeleven van een kant, waarvan zij zooveel hartelijkheid niet hadden durven verwachten. Hun eenige relatie met de werk lieden toch had hierin bestaan, dat den waker bij het zand des avonds wel eens vriendelijk een kop koffie was aangeboden! En met wat ik tot nu toe beschreef, was de huldiging nog niet afgeloopen, want na eenigen tijd kwamen twee afgevaardigden der werklieden bruid en bruidegom namens allen gelukwenschen en een bloemstuk aan bieden! Dat hierop een royale tractatie van de zandmannen volgde behoeft wel niet ver meld te worden en ik m&g het ook eigenlijk niet vermelden, want dat is niet meer „van de straat". Nóg eens: zand er over! Maar wel mag ik nog even zeggen dat de bedoelde bewoner van den Schotersingel mij verzekerde dat hij en zijn vrouw zeker dit aardig intermezzo op hun huwelijksdag nooit zouden vergeten! Wij vermelden dit alleraardigste geval met bijzonder genoegen. J. C. E. Weenen, 19 October. Nauwelijks drie weken staat de politic president Schober als bondskanselier aan hei hoofd van de Oostenrijksche regeering. of hij komt ook al met een tot in de kleinste détails uitgewerkt ontwerp voor een herziening van de grondwet voor den dag. Reeds langen tijd zijn er stemmen opgegaan, die zulk een her ziening verlangden. Deze stemmen werden vooral onder het- vorige kabinet Streeruwitz steeds luider en luider. De burgerlijke „Heim- wehren" drongen voortdurend met klem op een grondwetsherziening aan. Schcbers ontwerp heeft tal van verrassin gen gebracht- In de eerste plaats wil hij den president van de republiek véél meer macht, geven dan deze tot nog toe bezat- Hij zal niet meer enkel en alleen een representatieve persoonlijkheid behoeven te blijven, hij zal ook daadwerkelijke macht moeten verkrij gen. Hij zal het parlement bijeen mogen roe pen en het ook mogen ontbinden, hij zal zelf ministers moeten kunnen benoemen en ont slaan, hij zal bovendien opperbevelhebber moeten worden van het Oostenrijksche leger, dat tot dusverre steeds onder het directe be vel van den nationalen raad heeft gestaan. Verder zal het. staatshoofd in het vervolg door het geheele volk moeten worden geko zen. Wanneer een van de candidaten niet de volstrekte meerderheid bij deze verkiezingen verkrijgt-, dan zal opnieuw in de Bundesver- sammelung" worden gestemd. Dit is een lichaam, dat uit de beide kamers (nationale raad en bondsraad) te zamen bestaat. Er zal een groote verandering komen in de positie, welke het thans door de socialisten bestuurde Weenen in den staat inneemt. Er zijn in de laatste jaren toch alle mogelijke harrewarrerijen tusschen den staat en de stad Weenen geweest. De burgemeester van Weenen vereenigt drie hooge ambtswaardigheden in één per soon. In de eerste plaats toch is hij burge meester van de gemeente Weenen. doch ter wijl elke andere burgervader in het land een „Bezirkshauptmann" boven zich heeft (een districtshoofd), is de burgemeester van Wee nen zijn eigen ..Bezirkshauptmann". Elke ..Bezirkshautpmann" in den lande heeft een „Landeshauptmann", een gouverneur van het betreffende bondsland, boven zich, doch de burgemeester van Weenen niet- daar Weenen zelf met de andere bonds- landen gelijk is gesteld en de burgemeester zelf ook „Landeshauptmann" is. Aan deze toestanden zal nu, wanneer Schobers wen schen in vervulling gaan, een einde moeten komen. Schober wil Weenen onmiddellijk onder het bestuur van de regeering stellen. Geen wonder, dat de socialisten daar heele- maal niet over gesticht zijn. In een confe rentie met de binnen- en buitenlandsche journalisten, welke door uw correspondent werd bijgewoond, heeft Schober gezegd, dat de maatregelen, die hij van plan was te tref fen, noodzakelijk waren, omdat de toestan den te Weenen in de laatste jaren niet zoo geweest waren, als zij feitelijk hadden be hooren te zijn! De politie zal veel meer te zeggen krijgen dan tot dusverre. Zij zal indien zij dit nood zakelijk acht, zelf wetsverordeningen mogen uitschrijven, aan welke een ieder zich streng te houden heeft Ook de president van de republiek zou dit recht moeten verkrijgen: hij zou, wanneer het parlement niet vlug genoeg tot een resultaat kan komen, op eigen initiatief wetten mogen uitvaardigen. Boven dien wil Schober de mogelijkheid scheppen Mevrouw de Vries-Bruins heeft haar inter pellatie-verzoek toegestaan gekregen. Hare interpellatie over de verspreiding en de behandeling van de pokken is zelfs aan de agenda toegevoegd. Zoodat de Kamer in deze week nog twee interpellaties te verwerken krijgt: die van den heer Wijnkoop en van mevr. de Vries-Bruins. De eerste kan wel eens van langen duur worden en tot scherp meeningsverschil voeren, de interpellatie over het gebeurde te Maastricht. De behandeling van de wet, die het for- meele ambtenarenrecht onder wetswoorden brengt, heeft gestadig en gezapig voortgang. De Kamer is nu gekomen aan art. 119. Van de 137. Wij schieten op. In art. 119 is de Ka mer blijven steken. Toen er over een amen- dement-J. ter Laan moest gestemd worden, bleek het quorum (spotters noemen 't. min der oirbaar „het schorem") niet aanwezig. 40 stemden tegen, 10 vóór. Er ontbrak precies één lid! De heer ter Laan wilde voor de ambtena ren gunstiger bepalingen in de wet brengen, dan minister Donner voorstelde minister Donner had overigens, vergeleken met de commissie-Dresselhuys, ook reeds verbeterin gen aangebracht en wel waar het betrof het recht van schuldeischers om op de In komsten van ambtenaren beslag te leggen. Gezien den uitslag der niet volkomen stem ming behoeft men zich geen illusies te ma ken over het lot van het amendement-ter Laan. Veel van de behandeling der amendemen ten behoeven wij vandaag niet te zeggen. Met langdurige en fijnzinnige en scherpzin nige juridische beschouwingen over plei dooien a contrario en over de beteekenis van „detournement de pouvoir" zullen wij onze lezers niet vermoeien, die meer aan de defi nitieve verbeteringen hebben, dan aan wat zuiver en alleen een kluifje was voor juridi sche fijnproevers. Die pleidooien en beschouwingen kwamen te pas bij art. 18 van de wet, dat een hoofd punt uit 't ontwerp ambtenarenwet is, wijl het de bevoegdheid regelt van den rechter. In dit artikel werd uitgesproken in het eerste lid dat door een ambtenaar (of zijn nabestaanden of rechtverkrijgenden) beroep kan worden ingesteld, wanneer door een ad ministratief orgaan een besluit is genomen, dat feitelijk of rechtens met de toepasselijke algemeen verbindende voorschriften strijdt. Na discussie, waaraan door de heeren J. ter Laan, v. d. Bergh, Beumer. van Wijnber gen. Schokking en minister Donner (o. wat heeft die bewindsman een zwak stemgeluid!). in geval van uiterste noodzaak een .uitzon deringstoestand" te proclamccrcn, zonder het parlement er in te kennen. In dit geval mo gen de politie en de gendarmerie ?x>nder toe stemming van de justitie huiszoekingen hou den. kranten en andere drukwerken in beslag nemen en verbieden, het werk ln drukkerijen st.il leggen en de censuur invoeren, zooals deze ook ln den oorlogstijd heeft bestaan. Uit de grondwet wil Schober de wetsbepa ling van den 3en Aoril 1919 schrappen, welke den adel, de wereldlijke ridder- en dames ordes en bepaalde titels en waardigheden heeft opgeheven. Met andere woorden: het zal niet lang meer duren, of de adel ral in de republiek Oostenrijk officieel erkend worden! Ook wil hij de wetsbepaling van den Sen Mei 1919 uit de grondwet schrappen, welke het nieuwe wapen van de republiek Oosten rijk voorgeschreven heeft. Het schijnt in Schobers bedoeling te liggen den adelaar met twee koppen weer in te voe ren. zooais deze in de jaren van de monarchic het hoofdbestanddeel is geweest van het Oos- tenrijk-Hongaarsche wapen Na de omwente ling heeft men den adelaar van een zijner mooie koppen beroofd en ook heeft men hem den rijksappel, een zwaard en een scepter ontnomen, welke hy in zijn klauwen hield, alsmede zijn mooie ketting met de ridder orde van het gulden vlies. De éénkoppige adelaar van de republiek heeft een hamer en een sikkel in zijn pooton gekregen, maar deze twee werktuigen waren velen lieden een doom in het oog, daar do Russische sovjets deze ook als hun symbolen gebruiken. Deze twee zouden nu, naar het heet, ook moeten verdwijnen! Doch dit is nog niet alles. Men wil bet oude volkslied van het keizerrijk weer ten dcele in eerc herstellen! De republiek Oostenrijk heeft reeds sedert jaren en jaren een eigen, nieuw volkslied gekregen, waarvan de melo die door den bekenden componist Wilhelm Kienzl werd vervaardigd en waarvan de tekst door dr. Renner werd geschreven, doch dit officieele lied heeft zich nooit erg in dc bijzondere sympathie van het Oostenrijksche volk mogen verheugen. Integendeel, de mees te Oostenrijkers kennen ae melodie niet eens. Wanneer men het plotseling ergens in oen. bioscoop of in een schouwburg zou spelen, zou het gros van de aanwezigen niet eens weten, dat het het volkslied was. Het oude lied „Gott erhalte. Got-t be- schützeis nog steeds zeer populair. Het herinnert alle Oostenrijkers aan het roem rijke verleden van hun land. Waarom zou men nu de oude, dierbare melodie niet we derom tot het officieele volkslied maken? Men zou in de plaats van den monarchlstl- schen tekst andere woorden kunnen nemen! En daarom wil men den Oostenrijkschen dichter Kernstock opdragen ccn nieuwen passenden tekst voor het oude lied te schrij ven! Of alles, wat Schober van plan ls te doen, zoo maar van een leien dakje zal loopen, is een groote vraag. Neen. eigenlijk is het geen vraag meer, want de socialisten hebben reeds openlijk verklaard, dat zij er niet aan den ken alle dingen aan te nemen, die Schober heeft voorgeslagen. Om een grondwetsher ziening in de nationalen raad door te voeren, moet men een meerderheid hebben van twee derden. De socialisten zullen scherp stelling nemen tegen tal van punten van Schober's ontwerp. Vooral natuurlijk tegen het even- tueele beknibbelen van de macht van Wee nen en van den Weenschen burgemeester. werd deelgenomen, heeft de bewindsman den ambtenaren een belangrijke wettelijke ver steviging geboden, door beroep ook met zoo veel woorden mogelijk te maken, wanneer een administratief orgaan van zijn bevoegd heid kennelijk een ander gebruik heeft ge maakt, dan tot de doeleinden, waarvoor die bevoegdheid is gegeven, diende. Een dergelijke versteviging bepleitten de heeren v, d. Bergh en Beumer. De minister koos de blijkbaar juridisch Juistere redactie van het. amondement-Beumer, maar naar de bedoeling kwamen de amendementen der beide heeren overeen. De minister nam het amendement- over, om de Kamer een genoe gen te doen en omdat het zijn ontwerp niet schadde, hoewel hij betoogde, dat zijne kor tere redactie reeds alle gevallen omspan de, ook die welke de heeren Beumer en Ter Laan e? v. d. Bergh bedoelden. Gevallen b.v. als wanneer een geschikt ambtenaar uit persoonlijke wrok van een diensthoofd wordt overgeplaatst naar een ander oord. waardoor b.v. zijn gezin buitengewoon groote schade lijdt in de opvoeding. Dit noemde de minister objectief vaststaande kwade trouw. De heer Ter Laan poogde nog een dringend voorschrift in de wet te brengen waardoor elk door een besluit getroffen ambtenaar voor het opleggen van een disciplinaire straf daarvan mededeeling moet worden gedaan. De minister wenschte. en de Kamer met hem, met 5417 stemmen, de voorgestelde redactie te behouden, waarin niet een im peratief, maar een facultatief voorschrift werd gegeven. En wel omdat men dc admi nistratie, ten bate van een goeden gang van zaken, de gelegenheid moest geven, direct in gaande straffen op te leggen binnen zekere grenzen. Ook viel een amendement-ter Laan om van het betalen van griffierechten vrij te stel len de ambtenaren met minder dan f 2000 inkomen. Er werd tegen dit amendement in gebracht. dat niet voor leder ambtenaar f 2000 gelijk is en dat bij vroegere wetten de Kamer zulk een grens ook nimmer had ge steld. Waartegen o.a. de heer Sanncs op merkte, dat eigenlijk de geheele bepaling (ieder, behalve de onvermogende is verplicht tot het betalen van griffierecht), wel kan vervallen, omdat de wet zelf genoeg waar borgen biedt tegen een lichtvaardig inroepen van een rechterlijke uitspraak. Beide pogingen, noch van den heer Ter Laan (wiens amendement viel met 66—20 stemmen) noch van den heer Sannes 'het, artikel werd aanvaard met 63—20 stemmen) hadden succes. INTIMUS. 22 October. Een toegestane interpellatie. Het ambtenaren, recht. Een belangrijke uitbreiding.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9