TWEEDE KAMER. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 24 OCTOBER 1929 VIERDE BLAD BINNENLAND DE MOORD IN DEN POLDER BLIJDORP. 75 personen werden verdacht. BELANGRIJKE VERKLARING VAN EEN DOOFSTOMME. Nu het onderzoek in de zaak van den moord op een 10-jarig meisje in den polder Eiijdorp bij Rotterdam zoo ver gevorderd is, dat de zaak door de politie in handen der justitie kan worden gegeven, is de tijd geko men waarop verschillende mededeelingen over het onderzoek gedaan kunnen worden, die tot nu toe op verzoek der politie verzwe gen zijn. Wij lezen hiervan in het Hbld.: Dat een onderzoek in een moord als deze buitengewone moeilijkheden oplevert, spreek: van zelf. Is er in andere moorden vaak een persoonlijke betrekking tusschen moordenaar en vermoorde, bij moorden gepaard met sexueele misdrijven ontbreekt die in den re gel, in welk geval ook een duidelijk spoor ontbreekt- Aanwijzingen van buitenaf moeten meehelpen om de zaak tot klaaittieid te brengen. Zoodra de moord ter kennis van de politie kwam, is het heele terrein afgezet en heeft dr. Hesselink ter plaatse onderzoekingen in gesteld omtrent bijzondere kenteekenen op het lijk. Over het rapport van dezen deskun dige kunnen thans nog geen nadere mede deelingen worden gedaan. En op grond van mededeelingen van de zedenpolitie èn op grond van die van het pu bliek, is een groot aantal personen geboord, van wie in verband met hun antecedenten werd aangenomen dat zij tot een dergelijke misdaad in staat zouden zijn. In vele rich tingen is er gezocht. In de Coolsche straat-, waar het meisje door den moordenaar per fiets ontvoerd is, zijn vele getuigen gehoord. De ontvoering is geschied 's avonds om zeven uur toen het donker was en dat maakte het ook al weer lastig om op bepaalde punten wel omschreven mededeelingen van de ge tuigen te krijgen. Overstelpend groot was het aantal mededeelingen, dat van het publiek inkwam. Na sorteering dier gegevens zijn er dossiers aangelegd van verdachten, die met napie bekend waren en van verdachten, wier identiteit niet nauwkeurig kon worden vast gesteld. Niet alle mededeelingen waren van evenveel waarde. Twee maal bewoog het on derzoek zich in zeer bepaalde richting, maar beide keeren kwam men terecht bij personen die onschuldig bleken. De politie heeft 75 ver dachte personen gehoord en van hen zijn twee gearresteerd. De aanwijzingen van een logementsgast Lx De vorige week kreeg men een nieuw spoor, dat naar Amsterdam leidde. Een man had het signalement gegeven van iemand met wien hij te Amsterdam in volkslogementen had vertoefd en dat kwam overeen met dat van den man dien men zocht. Deze man had den persoon, dien hij bedoelde, op den avond van den moord in de Coolsche straat gezien. Hij heeft ook opgemerkt, dat de verdachte een.kind achter op de fiets zette en wegreed. De twee mannen hebben elkaar toen herkend en de aangehoudene heeft toen hij wegreed bij wijze van groet met zijn hand gewuifd naar den getuige. Tot zoo ver was deze getui ge zeer positief, maar hij wist niet eens den naam van zijn ke...iis. De inspecteurs Beekman en Greveling zijn met den gteuige naar Amsterdam gereisd en hebben, bijgestaan door de Amsterdamsche recherche, volkslogementen afgezocht. Door allerlei mededeelingen kwam men steeds na der tot de identiteit van den gezochten man, tot eindelijk bleek, dat hij Willem Visser moest heeten. Na een nachtelijk onderzoek in logementen is denzelfden nacht nog de heele administratie der Amsterdamsche recherche overhoop gehaald. Daar werd een foto van den jare 1916 van den gezochte gevonden. Verder kwam ook aan den dag, dat de man onder valsche namen rondzwierf en zich daardoor reeds eenige malen aan de justitie had .weten te onttrekken. Het is uit vroegere DIAMANTSMOKKELAAR IN ROOSENDAAL AANGEHOUDEN. VOOR 10.000 DIAMANTEN EN ZILVER IN ZIJN VESTZAK. - Zondagmorgen, na aankomst van den Belgischen trein te Roosendaal, hebben, naar het Dagbl. v. N.-Brabant meldt, de -douane-ambtenaven een goede vangst ge daan. De kommies v. Haperen hield den Neder-landc: S., c.ommissionnair'in diaman ten en andere bijouterieën uit Brussel aan, op vermoeden, dat de man smokkelwaren bij zich droeg. Het resultaat van deze aan houding was verrassend. S. droeg in één zijner vestzakken een pakje diamanten en •zilveren bijouterieën mede, ter waarde van ongeveer tienduizend gulden. De kostbare zending werd in beslag genomen en tegen den man werd proces-verbaal opgemaakt. Als bijzonderheid wordt nog gemeld, dat de douane steeds een onverflauwde belang stelling bezit voor zekere traject-ceizigers BrusselAntwerpenRotterdamAmsterdam Toen S. Zondagmorgen de douanezaal be trad. werd zijn handvalies na visitatie voor gezien geparfeerd en zou de man ongehin derd zijn gepasseerd, als de kommies v. H. geen wantrouwen zou gekoesterd Qutbben. Bij de passencontrole verzocht laatstgenoem de hem een oogenblik te wachten met het bekende resultaat. ONGELUK IN EEN LABORATO RIUM TE DELFT. Glazen retorten gesprongen. In het Natuurkundig Laboratorium van de Technische Hoogeschool te Delft zijn Dinsdagavond door onbekende oorzaak eenige glazen retorten met bijtende vloeistof fen, waaronder salpeterzuur en zwavelzuur, uit elkaar gesprongen- De amanuensis. Jan Bijlsma, kreeg de vloeistof over aangezicht en handen. Hij werd naar het gasthuis ge bracht, waar enkele stukjes glas werden verwijderd. Een bediende, die in hetzelfde lokaal werkzaam was, heeft, ook eenige brandwonden door de bijtende vloeistoffen opgeloopen, gelukkig niet van ernstigen aard, meldt het Hbld. mededeelingen reeds bekend, dat toen aan de politie over het geheele land verzocht is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een on derzoek in te stellen in volkslogementen. In Heerlen is de man, dien men zocht, Vrijdag avond gearresteerd. Bij zijn aanhouding was de verdachte zeer zenuwachtig, later heeft hij zich hersteld en gedraagt zich nu verder zeer brutaal. Hij ontkent alle schuld. Reeds tijdens zijn over brenging heeft hij een alibi in Limburg op gegeven. De politie heeft daarnaar een on derzoek ingesteld. In Arnhem en in plaatsen in Limburg had hij niet getoefd in de nach ten die hij had opgegeven. Waar de aange houdene van Woensdagmorgen tot Donder dagavond geweest is, heeft men niet kunnen vaststellen. In Limburg zijn getuigen opge spoord, die belangrijke mededeelingen hebben gedaan over gedragingen van verdachte op den tweeden dag na den moord. Donderdagavond is hij per fiets in Maas tricht aangekomen. De mededeelingen van een logementhouder zijn op dit punt zeer po sitief. Verdachte, wiens fiets nu zoek is en die ontkent een rijwiel te hebben, heeft over de fiets ruzie gehad met den logementhouder, omdat het vehikel in den weg stond. In Maastricht, zoo oordeelen commissaris Hane- winckel en de inspecteurs Beekman, Greve ling en Kolkman, die het onderzoek geleid hebben, is uitstekend werk verricht door de recherche. Vooral den inspecteur der recher che Mordant zijn zij erkentelijk. Het getuigenis van een doofstomme In Rotterdam zelf is voldoende materiaal verzameld om overbrenging naar het Huis van Bewaring te wettigen. Onder de getuigen is een doofstomme man, die op den avond van den moord verdachte met het meisje in den polder gezien heeft. De omgeving van dezen man heeft aanvan kelijk zijn mededeelingen niet begrepen. Van daar dat zij laat bij de politie gekomen zijn. Door het intermediair van leeraren aan het doofstommeninstituut heeft de politie dezen getuige gehoord. De doofstomme heeft den verdachte, die in Rotterdam niet onbekend is, meer gezien en heeft hem herkend. Hij heeft hem nagekeken toen hij met de fiets en het meisje passeerde en heeft opgemerkt, dat de man thans andere kleeren draagt dan op den avond van den moord- Alles bij elkaar genomen is er veel bezwa rend materiaal tegen verdachte verzameld. Met belangstelling wordt gewacht op het rapport van dr. Hesselink, dat naar verwacht wordt wel het een en ander aan 't licht zal brengen. Volgens de N. R. Crt. behooren tot het voor den verdachte bezwarende feitenmateriaal ook nog de verklaringen van een nieuwe vrouwelijke getuige uit Maastricht, met den inhoud van enkele brieven, welke evenwel op hun betrouwbaarheid nog moeten worden ge toetst, benevefts reeds eenige mededeelingen van politiekorpsen uit Limburg, die het on derzoek daar voortzetten. Papieren van den verdachte te Amers foort in beslag genomen. In verband met den moord heeft, naar het Hbld. meldt, de Amersfoortsche politie bij een logementhouder daar ter plaatse in beslag genomen eenige schriftelijke bescheiden, die waren achtergelaten door den te Heerlen aangehouden verdachte, die eenigen tijd in het logement vertoefd heeft. Onder deze be scheiden bevond zich onder anderen een zendvergunning ten name van W. V-, terwijl andere papieren, o.a. een trouwboekje, wel een anderen naam vertoonden, doch ook door V- waren achtergelaten bij zijn vertrek. DE ACTIE IN DEN RADIOHANDEL. Het comité van actie inzake Philips-licen- ties heeft dezer dagen in Den Haag verga derd met vijf en twintig vertegenwoordigers uit alle deelen van het land. De vergadering was voornamelijk bedoeld tot het vaststellen van een organisatie- en een werkplan, die dan ook zijn aangenomen. Ter vergadering bleek, dat de actie thans is doordrongen tot ongeveer 50 plaatsen in Nederland. Het aantal leden breidt zich da gelijks uit. Besloten is tot 15 November a.s. leden toe te laten en een zoo sterk mogelijke reservekas te vormen waaruit alle leden, in dien Philips' Radio tegen hen ageert, met juridischen bijstand en door het bewerken van de publieke opinie zuïïen worden ge steund- Duidelijk kwam op deze vergadering naar voren, dat het comité van actie wenscht samen te werken met den bond van radio- handèlaren en de stappen, die het bestuur daarvan bij Philip's Radio doet, moreel wenscht te steunen, aldus lezen wij in de N.R-C. KLOPPERSINGELKERK. HERDENKING VAN DEN HERVORMINGSDAG. Naar we vernemen zal in de Gereformeer de Kerk aan den Kloppersingel de herinne ring aan den Hervormingsdag op den avond van 31 October a.s. (Donderdag) worden ge vierd o.a. door uitvoering van gewijde mu ziek door een tweetal organisten der Kerk, met medewerking van den heer P. de Maa- ker uit Leiden met een orgelfantasie over het Lutherlied van Jac. Bonset, mej. Adèle Drees, sopraan,, uit Haarlem, met aria's van Bach en Mende'ssohn en den heer A. G. Spaan, fluit, die naast het orgel de sopraan- soli zal begeleiden, maar .ook een sonate al leen met orgelbegeleiding ten gehoore zal brengen. Verder zal een korte herdenkingsrede over de Kerkhervorming in de 16e eeuw worden uitgesproken door den hulpprediker, den eerw. heer M. den Boer. afgewisseld met rhythmisch psalmgezang door alle aanwezi gen, wat in het fraaie kerkgebouw met zijn voortreffelijke accoustiek door den machti gen indruk, dien het maakt, reeds meermalen zeer velen daarheen lokte. DE VESTIAIRE IN HET GEMEENTELIJK CONCERT GEBOUW. VOLDOET ZIJ NIET? Van verschillende zijden hebben wij klach ten vernomen over een onvoldoende function- neeren van de vestiaire in het Gemeentelijk Concertgebouw, Dinsdagavond na afloop van het Bachconcert. Er heerschte een vrij groote verwarring bij het teruggeven van de klee ren, verschillende bezoekers kregen verkeer de jassen, hoeden of parapluies, of moesten geruimen tijd wachten. Naar aanleiding van deze opmerkingen hebben wij ons gewend tot den heer Ph. A. Delnum, directeur van het Gemeentelijk Con certgebouw. Deze zeide ons van eenige ver warring niets bemerkt te hebben. De vestiaire is echter ingedeeld in vakken, die met een letter aangeduid zijn en het ls mogelijk, dat sommige bezoekers zich vervoegd hebben aan de verkeerde vakken Wanneer daardoor ver- tra'ging is ontstaan ligt de schuld bij hen zelf. De inrichting van de vestiaire is thans zoo, dat de bezoekers op de vlugste wijze ge holpen kunnen worden. Er zijn evenveel ha ken op de kapstokken als er plaatsen in de zaal zijn, dat is 900, en elk vak wordt bediend door een juffrouw, die 76 haken voor haar rekening heeft. Dit is toch niet te veel. De directeur heeft dan ook geen reden tot on tevredenheid over de nieuwe garderobes. Bij de beste inrichting is het evenwel onmoge lijk om de 600 menschen, die Dinsdag het Bachconcert bezocht hadden allen tegelijk te helpen, doch wanneer de menschen, zooals Dinsdag na tien minuten het gebouw allen verlaten hebben acht de directeur geen re den tot klagen aanwezig. Op grond van eigen ondervinding willen wij hier aan toevoegen, dat deze beschouwing van den directeur ons toch wat optimistisch lijkt. Dinsdag was de verwarring althans in één der vakken van de garderobe zeer groot. Zelfs toen de juffrouw, die daar bediende hulp kreeg van anderen kwam de zaak nog niet in orde en bereikten de kleedingstukken slechts na veel tobben de rechtmatige eige naars en eigenaressen. ONZE GEMEENTEBEDRIJVEN. TOENEMENDE PRODUCTIE. Onze gemeentebedrijven vergrooten nog steeds hun productie. Ook de resultaten over de eerste 9 maanden van dit jaar zijn weer gunstig. In de eerste 9 maanden van 1928 werden 17.352.418 M3. gas geproduceerd tegen 18-660.514 M3. in de eerste 9 maanden van dit jaar. Een vermeerdering dus van 1-308.096 M3. of ongeveer 71/2 De toeneming van het gebruik was vooral te merken in de wintermaanden- Alleen in Februari werd dit jaar 315.000 M3. gas meer afgeleverd dan in dezelfde maand van 1928, hoewel dat nog een schrikkeljaar was. Die toeneming van 315.000 M3. was op 2.006 000 M3. dus ongeveer 17 De omzet van de duinwaterleiding steeg van 1.508.988 M3. in de eerste 9 maanden van 1928 tot 1-631.877 M3. in hetzelfde tijd vak van dit jaar. Een stijging dus van ongeveer 8%. Het is niet precies te zeggen met hoeveel de productie van het electriciteitsbedrijf toe nam, omdat in de nu verschenen statistische gegevens de cijfers van het vorig jaar niet opgenomen zijn. Maar in de laatste maanden werd gemiddeld ongeveer 300.000 K.W.IJ. door het G.E.B. aan de P.E.G.E.M- geleverd, tegen 100.000 K.W-U. in de eerste maanden van het jaar. De provincie betrekt dus veel stroom van onze gemeente, omdat haar eigen cen trale niet werkt. Het is nu het plan om de oude provinciale centrale te IJmuiden weer in gebruik te stellen totdat de nieuwe Hoog oven-centrale, die te IJmuiden gebouwd zal worden voor het P.E-N.. gereed zal zijn. Maar ook al is die oude centrale in gebruik, dan toch zal het P.E-N. nog door Haarlem gehol pen moeten worden. De tram betrekt ook veel stroom van het G-EB. In de wintermaanden ruim 500.000 K-W.U. per maand en in den zomer ruim 400.000 K-W.U. DE ZIEKENHUISVERZEKERING. In aansluiting op ons bericht in het vorig nummer, over de conferentie tusschen wet houder Mr. M. Slingenberg en de besturen der ziekenfondsen, waarin gezegd werd, dat de ziekenfondsen vermoedelijk geen be- bewaar zouden hebben tegen een kleine con- tributieverhooging over de geheele linie, (dus niet progressief) verzoekt het bestuur van „Ziekenzorg" ons mede te deelen, dat de fondsbesturen nog geen enkele toezegging van contributieverhooging hebben gedaan. Deze aangelegenheid zal nader door de be sturen der fondsen worden besproken, om daarna in een gecombineerde vergadering der fondsbesturen tot een besluit te komen. ETALAGEWEDSTRIJD. Er zal van 1 tot 8 November een etalage wedstrijd gehouden worden voor winkeliers op de Botermarkt, Bar re voetestraat en Kei zerstraat. De feestelijkheden zijn georgani seerd in verband met het feit, dat het 40 jaar geleden is, dat de Barrevoetestraat ver breed werd. 10 winkeliers, die de mooiste etalage heb ben zullen worden bekroond. De prijzen be staan uit een zilveren beker, lauwertakken en medailles. Voor slagers is extra prijs. Ook voor 't publiek, dat oplossingen zal in zenden die den officieelen uitslag nabij ko men, zullen prijzen beschikbaar gesteld worden. Alleen die prijzen hebben een waar de van f 200. Verder zal voor een vlag/er- siering gezorgd worden. NA DE RELLETJES TE MAASTRICHT. De heer Pieters, districtsbestuurder van den Ned. Bond van Fabrieksarbeiders, die in den nacht van 16 op 17 October j.l. in ver band met de stakingsreiletjes bij de Mias- trichtsche Zinkwitmaatschappij als verdacht van opruiing werd gearresteerd, is Woens- dwagmiddag uit de preventieve hechtenis ontslagen, meldt de TeL 23 October. Nog altijd het ambtenarenrecht. De heer Ter Laan boekt een succes. Het ontwerp is aanvaard zonder hoofdelijke stemming. Zooals we voorspelden bijzondere profe tische gaven waren daarvoor niet noodig! is het amendement-ter Laan verworpen, dat de mogelijkheid van het leggen van beslag op ambtenaarssalarissen wat meer wilde in perken, dan de minister het wilde. De heer ter Laan wilde de regeling, die bij de P.T.T. gold, maar de minister zeide, dat er bijzon dere redenen waren voor het. Postbedrijf om bijzondere regelen voor het beslag te stellen. Langdurig waren de discussies over art. 125. Artikel 125 was dan ook een belangrijk artikel. Het eischte voorschriften voor de ambtenaren bij het Rijk en het eischte voor schriften voor de ambtenaren bij de ..lagere organen": provincie, gemeente, waterschap pen, veenschappen en veenpolder. Wel laten wij voor de duidelijkheid ar tikel 125 hier even doen volgen: 1. Voor zoover deze onderwerpen niet reeds bij of krachtens de wet zijn geregeld, worden voor de ambtenaren, door of vanwege het Rijk aangesteld, bij of krachtens algemee- nen maatregel van bestuur voorschriften vastgesteld betreffende: a. aanstelling; b. schorsing; c. ontslag; d. bezoldiging; e. wachtgeld; f. diensttijden; g. verlof en vacantie en aanspraken in ge val van ziekte; h. overige rechten en verplichtingen der ambtenaren; i. disciplinaire straffen; j. administratief beroep, als bedoeld in ar tikel 3, voor zoover dit wordt mogelijk ge maakt; k. de wijze," waarop aan vereeniglngen van ambtenaren gelegenheid wordt gegeven ten aanzien van de dezen betreffende algemeen verbindende voorschriften haar gevoelen te doen kennen. 2. Onder gelijk voorbehoud stelt, het be voegd gezag der provinciën, gemeenten, wa terschappen. veenschappen en veenpolders voor de ambtenaren, door of vanwege deze lichamen aangesteld, voorschriften vast om trent de onderwerpen in het eerste lid ge noemd. De heer Tilanus behandelde een vraag, die geheel atfart is blijven staan in de discussie. Voor welke personen zullen regelingen moe ten worden getroffen? En wanneer hij daarop een antwoord gaf. dan kwam hij in verband met de definitie, die het ontwerp in het eer ste artikel geeft van „ambtenaar", tot. de conclusie, dat de leerkrachten bij het bijzon der onderwijs bulten de wetswerking zouden vallen. De minister van Justitie knikte in stemmend, op welke knik de heer Tilanus het betoog grondde, dat dan door de staats commissie-Rutgers het vraagstuk moet wor den onder het oog gezien van een regeling van den rechtstoestand van de bijzondere onderwijzers. Maar dit betoog behoefde Mr. Donner zich niet aan to trekken hij liet het rusten. De langdurige discussie betrof amende menten van den heer Ter Laan. Laten wij oogenblikkeliik mededeelen. dat deze amen dementen alle werden verworpen met groote meerderheid. Wij hebben zooeven art 125 woordelijk ge citeerd om de amendementen-ter Laan te kunnen duidelijk maken. De heer Ter Laan dan wilde sub. a niet alleen op de aanstel ling doen slaan, doch ook op de bevordering, sub d niet alleen op bezoldiging maar ook op vergoeding van overwerk, sub f niet alleen op diensttijden, maar ook op arbeidstijden, in sub g wilde hij bepalingen doen eischen voor vacantietoeslag en sub k wilde hij zoo lezen, dat tot het plegen van overleg worden geroepen de algemeen landelijke vereenigln gen van ambtenaren. Nog meer amendementen had hij op art. 125. Hij wilde ook over de, voorschriften brengende, algemeene maatregelen van be stuur de centrale commissie voor georgahi- seerd overleg hooren. En ten slotte kwam hij met een amendement, dat ten doel had het Rijksambtenaarsrecht als minimum te doen geiden voor alle overige ambtenaren in het Rijk. Men kon waarlijk niet zeggen, dat de heer J. ter Laan zijn Kamerlidmaatschap als een sinecure opvat! Intusschen, hij kreeg maar uiterst weinig steun uit de andere politieke groepen. Alleen bij het amendement, dat de centrale commissie wilde inschakelen stem den de vrijz.-dem. met de soc.-dem. mede. De andere groepen achtten dat niet noodig, om dat volgens letter k van art. 125 de ambte- narenvereenigingen van hun gevoelen kun nen doen blijken. Wat nu de amendementen betreft, die de onderwerpen der voorschriften willen uitbrei den, stond een phalanx van Kamerleden, door den minister gesteund, tegenover hem, de heeren Schouten, van Wijnbergen, Schok king, Boon, de oude serie, versterkt thans door den heer Kuiper. Samengevat betoogden zij, dat de verschil lende door den heer Ter Laan bedoelde uit breidingen van onderwerpen reeds door de redactie van art. 125 worden ondervangen, b.v. door letter h, dat sprak van ..overige rechten en verplichtingen". De minister gaf het deze Kamerleden toe, dat de opsomming allerminst als limitatief moet worden be schouwd. Wat b.v. de bevordering betreft, dat valt toch ook onder de aanstelling en hoe kan men nu regelen treffen voor de bevor dering van een burgemeester, een gemeente secretaris of b.v. een hoogleeraar? En hoort „overwerk" niet bij dc bezoldiging? En onder diensttijden valt toch ook ar beidstijden? Maar wat den vacantietoeslag betreft de heeren ter Laan en Dr. v. d. Tempel betoog den de groote beteekenis, de groote cultu- reele beteekenis van vacantie, die steeds meer de aandacht van het volk krijgt en daar mede In verband zagen zij vacantietoeslag als noodzakelijk complement op vacantie wat nu die toeslag betrof, werd vrij algemeen gevraagd, of het aangaat de lagere organen te binden aan een vacantietoeslag, ook zon der, dat men weet of de lagere organen de uitgaven wel dragen kunnen. Ook dit amen dement viel. Met slechts de stemmen-vóór van de sociaal-democratische fractie, ver sterkt door den heer Floris Vos. Hier werd natuurlijk te pas gebracht, wat bij de algemeene beschouwingen opgeld deed: men wilde (behalve bij de s.-d. en de v.-d.) differentiatie en geen centralisatie In het materieele recht. Daarom ook wees men af het amendement-ter Laan, hetwelk de voor schriften van het Rijk ais minimumvoor schriften voor de lagere organen wilde vast leggen. Wanneer dit geëiacht werd, dan vreesde men, dat de voorschriften ook voor de Rijksambtenaren alleen minimale bepa lingen zouden gaan omvatten. En bovendien zouden dc voorschriften geen rekening kun nen houden met plaatselijke omstandighe den. Tegen het vastleggen van den elsch van het plegen van overleg met de algemeene landelijke bonden had de minister bezwaar, omdat, daardoor b.v. ook dienstcommissies, die thans goed werk doen, zouden kunnen uitgeschakeld worden. Aan het slot van de zitting zag de heer Ter Laan nog een amendement overgenomen door de regeering. Een ondergeschikt amen dement overigens! Hilariteit verwekte het toen verschillende afgevaardigden den heer ter Laan ostentatief gingen gelukwenschen met zijn succes. De heer ter Laan had er zelf schik om. Art. 133 eischte nl. dat art. 125 (boven ge citeerd) binnen twee Jaar na de invoering zou moeten zijn uitgevoerd. De heer Ter Laan stelde één Jaar voor en dat nam de minister over. Over een amendement -Boon werd een lang durige discussie verwacht het ls gelukkig niet uitgekomen: de Kamer wilde blijkbaar vandaag met het ambtenarenrecht gereed komen. Dit amendement-Boon had de be doeling vast te leggen, dat de gehuwde amb tenares zelf kan beschikken ten bate van het gezin over hetgeen zij ontvangen of te vorderen heeft in haar functie. Begrijpelijk, dat de heer Beumer van zulk 'n bepaling niets moest hebben Maar ook do minister verwierp haar, omdat het ontwerp publiekrechtelijke verhoudingen regelen moest, terwijl een bepaling als Mr. Boon voor stelde naar zijn inzicht en dat van een meerderheid thuis hoorde in het burger lijk wetboek, omdat zij het civiele recht be trof en zou kunnen worden ter sprake ge bracht. wanneer het huwelijksgoederenrecht op de helling komt. Men weet. dat Mr. Don ner wijziging daarvan bestudeert. Doch Mr. Boon wenschte het zekere maar voor het onzekere te nemen en alvast de bepaling te incasseeren. Kwam dan later een wijziging van het huwelijksgoederenrecht in de Kamer, dan zou bij deze wijziging tevens het op zijn initiatief in de Ambtenarenwet ingelaschte artikel er weer kunnen worden uitgenomen. De stemming over het amendement-Boon bracht rechts en links tegenover elkaar: met 3834 stemmen viel het De dames Groe- neweg en Bakkcr-Nort ondersteunden den heer Boon met vuur en ambitie. Het geheele wetsontwerp werd daarop zon der hoofdelijke stemming aangenomen. INTIMUS. OPIUM. ONDERZOEK DER COMMISSIE VAN DEN VOLKENBOND. SINGAPORE. 23 October (Reuter). De Opium-commissie van den Volkenbond, die een onderzoek instelt naar den toc*stand in Stngapore. heeft heden een regeerings- opium fabriek bezocht en ook deelgenomen aan de doorzoeking van een schip door ambtenaren van dienst ter voorkoming van smokkelhandel. SCHEEPVAARTBER1CHTEN Ask 18. v. Sundsvall via Amsterdam. Blitar 21 v. Alcxandrië. Java n. New-York. Benrlnne8 p. 12 Perim. Londen n. Japan. Berengar p. 23 Gibraltar, Rotterdam n. Japan. Bage v. Santos. 21 v. Bahia. City of Bedford v. Japan, 22 te Londen uit geklaard. Chiabrera 21 te Genua v. Rotterdam. Daghlld 21 22 u. 8 m. 950 mijl west van Land's End. Curacao n. Amsterdam. Dlnteldijk v. Pacifickust, 21 v. Astoria. Drechtdijk v. Pacifickust, 19 v. L. Angeles. Dinteldijk 21 te Portland, Pacifickust n. Rotterdam. Edam 23 te Antwerpen, R'dam n. N-Or- leans- Glamorganshire v. Pacifickust, 19 te Port land O. Gondul 22 te Londen uitgeklaard. Glenamoy v. Japan, 22 te Londen uitge klaard. Hercules 21 17 u. 40 m. 50 mijl oost van Land's End, A'dam n. Barbados. Herakles v. Vancouver, 20 v. Hampton Roads. Haugland v. Archangel, p. 15 Lodingen. Helder 23 v. Amsterdam n. Bremen. Indrapoera p. 23 12 u. Perim, Java n. R'dam. Indus, slbt. 20 12 u op 55 Gr. Z. en 10 Gr. 26' W., op weg n. Sierra Leonc. Java Zee, slbt. 20 12 u. op 6 Gr. 35' N. en 107 Gr. 2'0. op weg n. Sjanghai met de ka nonneerboot Francis Garnier op sleeptouw. Juventis p. 22 Gibraltar v. Rotterdam. Kota Inten 22 n.m. v. Colombo, Java n. R'dam. Kota Baroe p. 22 22 u. Suez, R'dam n. Ba tavia. Katendrecht 1 17 u. 30 m. 60 mijl Z Oost van Niton, op weg n. Beaumont. Kraus, sl. 20 te Tandjong Priok v. Rotter dam met de sleepboot Tata op sleeptouw. Lahn 22 v. Colombo, Rotterdam n. Japan. Marpessa 20 op de reede van Ryde gean kerd. Megara p. 22 11 u. Niton, op weg n. Shell Haven. Narento 23 te Antwerpen, R'dam n. Paci fickust. .jgM Oliva 23 to Sjanghai, Rotterdam n. Japan. Oostzee, slbt. 21 12 u. op 34 Gr. 34' N. en 20 Gr. 55' O., op weg n. Port Said. Psara p. 23 Gibraltar v. Rotterdam. Poseidon 22 8 u. 19 m. 54 mijl van Land's End. Amsterdam n. San Juan (p.R.) Pass of Brander 21 te Londen uitgeklaard (n. ZwUndrecht). Rena v. Japan, 15 v. Port Said. Spaarndam 22 v. Havana, R'dam n. New Orleans. nfngoo°ndShIre P' 22 Perlm' LiverP°Ol n. Trave 23 te Cebu. Rotterdam n. Japan. 7rmanï?A v' Batavia n- Rotterdam. Ville d Amiens p. 22 Perim. Bordeaux n Sydney. 22 Oct. van Suez, New York n. Zeelandia 23 Oct. te Montevideo. Z.-Amerlka n. Amsterdam,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13