BUITENLANDSCH OVERZICHT DüirjüBiLCun STAAT FRANKRIJK EENLANGDURIGECRISISTEWACHTEN? NIEUWE HUISZOEKINGEN IN CHARBIN. LETTEREN EN KUNST EEN jUBILEUn-DUir SPORT EN SPEL LANGS DE STRAAT MARKTN1EUWS HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 24 OCTOBER 1929 DERDE BLAD De verhouding ChinaRusland. Militaire dictatuur in Rusland? T BELANGRIJKSTE NIEUWS De Frarusche kabinetscrisis wordt in de verschillende buitenlandsche bladen druk be sproken. De commentaren komen overj.n ten aanzien van de veronderstellingen dat deze crisis van langdurigen aard zal zijn. De president gaat verder met het, plegen van overleg. Als opvolgers worden TardiJj en Daladier genoemd. Nieuws is er verder niet. De zaken worden op denzelfden voet voort gezet, Aldus zou men de verhouding Rusland- China kunnen karakteriseeren. De' Chinee- sche politie heeft nogmaals een huiszoeking verricht in het Russische consulaat-generaal die vier uur heeft geduurd en waarbij drie Russen, die zich in het gebouw bevonden, werden gearresteerd. In het Chineesche communiqué wordt ge zegd, dat tot de huiszoeking werd overge daan ingevolge door de politie ontvangen inlichtingen, dat de communisten een samen zwering organiseerden tot het verwekken van onluste'n in Charbin voor welke samen zwering het consulaat als centrum diende. Na de huiszoeking zijn nog achttien Rus sen aangehouden o.w. een die de leider moet zijn. Het gebouw stond sedert het vertrek van den consul ornde'r bescherming van den Duitschen consuL Tegelijkertijd komen er berichten binnen omtrent nieuwe gevechten aan de grens, èn nieuwe onderhandelingen tusschen Moekden en MoskouEenige dagen geleden voor spelde Rusland's minister van oorlog dat de Sovjets voor iederen Chineeschen slag er twee heverige voor zouden teruggeven. Tevens maakte de minister van zijn jongste redevoering gebruik om den volke kond te doen van het feit dat de Sovjets een zesde deel der aarde zouden beheerschen, en dat de Sovjet-legers over een uitnemend uitge rust, slagvaardig leger beschikken Dit klinkt erg pathetisch. En toch komt het ons voor dat deze toestand althans wat het leger betreft wel overeenkomstig de waarheid is. Rusland staat momenteel ondör de dicta tuur der Sovjets. Een dictatuur die zich zoo als steeds duidelijker aan het licht treedt zal handhaven door middel van de gewapende macht. Stalin, de opperheer- scher, die volgens vroegere berichten, ziek zou zijn, en zijn functie niet meer zou uitoefenen, is volgens de laatste berichten, weer actief.... En hoe zal dit proces zich verder ontwik kelen? Men kan waarschijnlijk ten aanzien van dezen ontwikkelingsgang niet pessimis tisch genoeg ziin, want deze igeforoeerde expansie zal zich toch eens moeten wreken. L. A. Ter Zeeliedenconferentie. De zeeliedenconferentie heeft in voltallige zitting de rapporten der geloofsbrievencom- missie behandeld over een aantal protes ten, die zooadls gewoonlijk tegen de benoe ming van sommige gedelegeerden waren in gekomen. De arbeidersgroep heeft voor de negende maal de geldigheid van het mandaat van den fascistischen arbeidersgedelegeerde Magrini bestreden en evenals de acht vooraf gaande conferenties nul op het request ge kregen, aldus het Hbld.; evenals vorige jaren was het protest voornamelijk door politieke motieven tegen het fascisme gericht, ge- inspireert, Het eenige nieuwe feit, dat zich bij de discussie voordeed was een mededee- ling van den Italiaanschen regeeringsgedele- geerde de Michelis, dat hij tijdens de vol gende zitting van den Beheersraad van het I. A. B. zal voorstellen dat voortaan Albert Thomas een rapport aan de conferentie uit brengt over de vakorganisaties in de ver schillende landen, haar juiste sterkte en haar activiteit in het afgeloopen jaar. De ai'beidersgroep stemde hiermee in, op voor waarde dat dit ook voor de werkgeversorga nisaties zou gelden hetgeen geheel overeen komstig de bedoeling van de Michelis was. Het mandaat van den Engelschen arbei dersgedelegeerde Ben Tillett, dat-, zooals men weet de voornaamste oorzaak is ge weest, van het wegblijven der Engelsche ree- ders en de crisis met de werkgeversgroep, werd met 70 tegen 22 stemmen geldig ver klaard. Dr. Stresemann's opvolger. Men weet dat naar aanleiding van dr. Stresemann's overlijden, de rijksminister van staathuishouding, dr. Curtius tijdelijk met de werkzaamheden van buitenlandsche zaken werd belast. Naar het Hbld. thans uit regee- ringskringen verneemt, is men na rijp beraad tot het besluit gekomen, dat eigenlijk nie mand beter en meer geschikt is om het werk van Stresemann voort te zetten, dan zijn vriend en medewerker dr. Curtius, zoo dat men eerlang diens definitieve benoe ming tot rijksminister van buitenlandsche zaken verwachten kan. Het zal evenwel nog eenigen tijd kunnen duren, voor deze benoe ming afkomt. Het is zelfs mogelijk, dat men er mee wacht tot het plan-Young door den Rijksdag is aangenomen. Vormen de Heimwehren een nevenregeering De debatten In den Oostenrijkschen Na- tionalen Raad zijn begonnen over de ontwer pen tot grondwetsherziening. De oud-bondskanselier en soc. leider Ren ner hield, blijkens een uitvoerig telegram van den correspondent van het „Berl: Tag." een heftig requisitoir tegen de ontwerpen. Hij noemde de voorstellen een poging tot om werking in reactionaire richting. Met nadruk bezwoer hij de regcering zich te bezinnen en te denken aan den ernstigen economischcn toestand van het oogenblik. In plaats van onder zulke omstandigheden de partijexx toe te roepen: „Stelt alle overwegingen ter zijde en helpt het vaderland", komt de regeering met dit ontwerp, waarbij 43 pet. van het geheele Oostenrijksche volk in politiek op zicht vernietigd wordt. Na scherp de houding van de „pretorianen- garde van de Heimwehren" gecritiseerd te hebben, gaf de heerRennuer als zijn meening te kennen, dat de bondskanselier beter had gedaan zich te verklaren voor een alge- meene en volkomen binnenlandsche ontwa pening in plaats van dit ontwerp te dienen De soc.-democratie, moet elke verantwoor delijkheid afwijzen van de strubbelingen, welke het gevolg zullen zijn in het land van dezen onzinnigen strijd om de grondwet. De belanghebbenden bij landbouw, handel en industrie verlangde een andere politiek dan het kabinetSchober thaixs volgt. De soc.-de mocratie. zal echter, aldus dr. Renner, bij de verdediging van de republiek noch in het parlement noch daarbuiten een stap terug treden. Voor ons socialisten, vervolgde hij, gaat het slechts om één vraag: wordt ontwa pend of niet. Wat nut heeft de heele regee- ring-Schober, indien er feitelijk een neven regeering der Heimwehren bestaat en wan neer onverantwoordelijke politici van de Heimwehren elke rede, welke Schober houdt, in hun geest uitleggen en zichzelf voordoen als de ware uitvoerders van de regeering? Op deze wijze kan van een gezond maken van ons vaderland niets terecht komen. Na opgekomen te zijn tegen de plannen met Weenen en de voorgenomen verster king van de positie van den bondspresident, verzekerde dr. Renner tenslotte, volgens het Hbld. dat de soc.-deriiocratie als één man zou opkomen voor de politieke demot cratie, die men zich niet door internatio nale avontixriers zal laten ontnemen. Engeland9s zorgen in Afrika. LONDEN, 22 October (V. D.) Sir Ed ward Grigg, de gouvernexxr van Kenya, heeft een tocht gemaakt door het gebied der Masai- en Lumbwastammen, teneinde een onderzoek in te stellen naar den aard en omvang der wrijving tusschen beide stam men. Over het resultaat van dezen tocht heeft hij in den wetgevenden raad verslag uitgebracht. Hij zeide, dat voortdurend kans bestond op botsingen tusschen deze stam men, daar zij tx-aditioneele tegenstanders waren. Jonge krijgers van beide stemmen waren er zonder toestemming der hoofden op uit getrokken, met het gevolg dat vee-diefstal len,' inbraken en wanordelijkheden steeds meer voorkwamen. Een algemeen vijandig optreden tegen Exxropeesche kolonisten was onwaarschijnlijk, doch de mogelijkheid van botsingen txxsschen de stammen maakte de kolonisten op de afgelegen en eenzame farms ongerust. Een extra-politiemacht is derhalve naar het gebied der stammen gezoxjden. als mede een compagnie Afrikaansche schut ters. Het dragen van wapenen in de omge ving der grenzen tusschen beide stammen is vei'boden. De Japansche delegatie naar de V. S. De Japansche delegatie naar de aanstaan de vlootconferentie te Londen zal 30 Novem ber te Yokohama scheep gaan naar Seattle. De leider der delegatie Wakatsoeki. de minis ter van marine admiraal Takarabe en de voornaamste adviseurs zullen een bezoek brengen aan Washington om president Hoo ver en Stimson te spreken. Men hoopt dat zij de voorloopige besprekingen, die intusschen langs den gebruikelijken diplomatieken weg hebben plaats gehad zullen kunxxen voltooien. De Japansche delegatie op de conferentie te Londen zal uit ongeveer 70 personen be staan. AFSCHUWELIJK VANDALISME. De correspondent te Peking van de Daily Telegraph maakt melding van een buiten gewoon ergerlijk vandalisme. Een onder zoek door de autoriteiten heeft aan het licht gebracht, dat Chineesche beeldenschenners in samenwerking met handelaren in anti quiteiten zich hebben schxxldig gemaakt aan een buitengewoon gemeen staaltje van roof. In de rotsen bij Joengkang en Tatoengfoe zijn talrijke Boeddhabeelden uitgehouwen. Volgens de Chineesche geleerden, dateeren die beelden van omstreeks 500 jaar voor Chr. Zij waren de oudste specima van Boeddhisti sche beeldhoixwkunst in heel China. Welnu van 96 van die steenen Boeddha's zijn de hoofden gestolen en te koop gesteld bij antiquiteitenhandelaars in de Chinee sche havensteden. Men is echter den daders op het spoor en reeds zijn tientallen van per sonen in hechtenis genomen. Met dat al is en blijft het oude beeldhouwwerk geschon den. DE BESTE POLITIE? Wij hebben gisteren meegedeeld dat de hoofdcommissaris van politie in New-York (stad) beweerd heeft dat de politie in de metropool aan den Hudson de beste ter we reld is, zelfs beter dan Scotland Yard (dit is de burcht der crimineele politie te Londen). De Engelsche couranten laten dit niet maar zoo passeeren en in de Daily Telegraph merkt H. C. B. op dat er in de stad New- York in 1928 tweehonderd moorden waren geweest, waarvoor slechts zeven veroordee lingen waren uitgesproken. In 1929 zijn er tot nu toe in New-York (stad) 134 moorden geconstateerd. Er is één man veroordeeld. Stel daar nu Londen eens tegenover, schrijft H. C. B.: ..Hier worden alle moordenaars ver oordeeld en wij brengen het slechts tot 20 moorden per jaar." MUZIEK. LEDENCONCERT DER H. O. V. Het concert voor violoncel en orkest van Schumann wordt zelden in 't openbaar ten gehoore gebracht; ik kan mij niet herinne ren het- vroeger ooit in de concertzaal ge hoord te hebben. Vele jaren geleden, toen Gérard Hekking en ik beiden in Amsterdam woonden en vaak samen musiceerden heb ik het werk door hem leeren kennen. De niet weinige schoonheden, vooral in de cantilenes troffen mij toen, de zwakheden: de talrijke zeer moeilijke, maar grootendeels effectlooze, „ondankbare" passages en figuren werden mij destijds in de kamer niet zóó duidelijk als gisteravond bij de voordracht met orkest. De solist, die met dit concert optreedt, moet een goede dosis zelfverloochening bezitten en ze ker niet op gemakkelijk verkrijgbaar succes speculeeren. Daarom mogen we den Hongaar- schen cello-virtuoos Paul Hermann erkente lijk zijn voor zijn durf. en hulde betuigen voor de voortreffelijke wijze waarop hij zich van zijn zware taak kweet, 't Is waar. veel van het figurenwerk ging onder de orkest begeleiding verloren, zonder dat we hem of den dirigent van Beinum daarvan een ver wijt mogen maken. Maar schoon en nobel klonken de cantilenes, klonk het samenspel met de orkestcelli in het langzame hoofddeel. We hadden van Paul Hermann ook niet an ders verwacht na de uitmuntende indrukken die zijn spel eenige maanden geleden in Aerderxhout had nagelaten, toen hij duos met den violist Zetan Szekely voordroeg en een violoncellist van enorm kunnen bleek te zijn. Overigens was het ledenconcert van gister avond in zekere mate een tegenhanger van het onmiddellijk voorafgegane Bachconcert, maar de volgorde der werken was precies om gekeerd. Dinsdagavond: een ouverture, een Adagio voor orkest, een cello-solo en na de pauze een Symphonie van Brahms. Woens dagavond: een symphonie van Brahms en na de pauze een cello solo en een ouverture die door haar afmetingen en haar opbouw uit een langzaam en een snel deel haast voor twee werken kon tellen. Maar we kregen nu Brahms' tweede symphonie, de meest pasto rale der vier; en het landschap dat dirigent en orkest ons voor het geestelijk oog toover- den was nog even Hollandsch als vóór twee jaren en er groeiden hier en daar nog dezelf de houten en koperklexxrige disteltjes Zoodat het wel liefelijk was, maar een beetje eento nig en het verlangen naar wat meer geaccidenteerdheid deed opkomen. Brahms geeft zich nu eenmaal niet vanzelf: men moet uit zijn werken de schoonheden vaak opdelven. Anders staat het met de muziek van Tsehai- kowsky, die door haar eruptieve kracht den hoorder terstond imponeert. De ouverture- fantasie „Romeo et Juliette" behoort tot het standaard-repertoire der H.O.V.; het aangrij pende werk met zijn felle oontrasten liet niet na den vereischten indruk te wekken, zoodat we allen gaarne aan Van Beinum en het or kest onze hulde brachten. K. DE JONG. STADSSCHOUWBURG. EKKEHARD-SPIELE. Het was op een avond te Rothenburg, het oude Beiersche stadje dat daar zoo prachtig is gelegen aan den Taubc*-! Wij hadden ge wandeld langs de hooge stadsmuren en keer den over het marktplein terug! Plots klonk muziek t-ot ons door! Op den rand van de Herterich-Brunnen, een heel oude t'.x mooie fontein, zaten eenige jongens en meisjes; zij zongen bij viool- en citherbegeleidxng oud- Duitsche lied-eren. Het klonk hc'xl beschei den, eenvoudig en lief. Vrouwen en meisjes stonden met emmers en kruiken bij de bron. geduldig wachtend op het oogenblik, dat zij aan de beurt zouden komen om het bron water op te mogen vangen. Er om heen zaten en stonden de Rothenburgers, vol aandacht luisterend naar de „Wander-vögel", die daar op den rand van ae fontein hun oude liederen zongen. Wij zetten ons tusschtti hen op de treden der breede trappen van het Raadhuis en st.il zaten wij te luisteren naar dat eenvoudig en vriendelijk gezang. In dat- oude Middeleeuwsche stadsmilieu was het een tafereeltje, zoo bekoorlijk en liefelijk, dat het deed denken aan een heel oud ro mantisch plaatje! Het was van een waar lijk poëtische charme4; wij luisterden stil en waren ontroerd! Nu gisteren zat ik in de loge van den schouwburg en op het tooneel zongen Duit- sche „WandervÖgel" oud-Duitsche liederen rnt'i begeleiding van viool en luit en zie, dat deed mij nu heelenxaal niets! Toch zongen deze jongelieden met even veel toe wijding, was hun zang zelfs meer geache veerd, was er evenvel lit'fde! Maarhet milieu ontbrak! In een schouwburg zijn wij minder romantisch, zijn wij nuchterder en critischer. Ik had in het programma gelezen, dat deze jongelieden ook in groote kerken en kathedralen zongen en dat „zij zich niet lieten afbrengen van hun opgave, ook daarin voor te gaan en het wezen van de religie en de diepste beteekenis van het Godshixis als heilige ruimte der Gemeenschap in dienst van God weer te geven!" Voorwaar geen kleine opgave. Hier dus niet de natuurlijke, charmeerende eenvoud der WandervÖgel van Rothenburg, maar pre- teitie! Want wie zxilke zinnen in een pro gramma plaatsen en schrijven over „storxn- achtigen bijval" behaald in de Blüthnerzaal te Berlijn wekken verwachtingen op! Welnu, die verwachtingen werden niet vervuld! Het was aardig, jong x vooral het was Duitsch- gedisciplineerd, het gelijkelijk naar be- xxeden brengen der violen deed denken aan het afzetten van een geweer in 4 tempo's maar het was erg dilettantisch en niet het minst artistiek! Wat, deze Duitsche jonge lieden doen, nu ja, dat doen de A.J.C.'ers bij ons ook, misschien wat minder bestudeerd, maar zeker niet minder spontaan en enthou siast! Doch de A.J.C.'ers zullen er niet over denken het land door te trekken en in schouwbxxrgen op te treden! En zeker niet om naar Duit-schland te gaan en daar als vertegenwoordigers van ons land hun liede ren te laten hooren en hun dansen te laten zien. Zij zijn bescheidener van aard. Van jongelieden die zich aanmelden met een pretentie als deze Ekkehard-spelers, mo gen wij toch wat anders verwachten dan het gezang, dat wij gisteren hoorden! Nu ja het was vrij zuiver en goed genuanceerd, maar het was dilettantenzang! Het miste fond en daardoor was er te weinig klank! En wat te zeggen van de uitvoering van de menuet van Beethoven en Glück's ..Reigen seliger Geister" door 6 violen en een luit? Dat kon er mee door op een feestavond van een ly ceum of een H. B. S.. maar daar tractee- ren wij waarlijk niet ..buitenlanders" op! Vooral niet, wanxxeer het dan nog zoo sen- INGEZONDEN MEDEDEEL1NCEN i 60 Cts. per regel. 29 OCTOBER. I92S IN FIJN PLASTIEK TE6CN INZENDING VAN 40 DUIfMERKEN ALS AANDENKEN AANGEBODEN DOOR A DE HON-ZEEPFABRIEKEN-DE DUIF. DEN POLDER timenteel wordt uitgevoerd! Dat wijst op een te kort aan artistiek begrip bij de leiding! Waar trouwens heelt dit zeer gemengde pro gramma op wees! Dat numnxer van de ..Haar- künstler" bijvoorbeeld was op zich zelf erg grappig, maar paste toch meer op een ge zellige fuif dan op een avond, die tot doel heeft Duitsche Volkskunst te brengen en die oixs het bewijs moet geven van „eeix belang rijke gebeurtenis op zich zelf te zijn. door de Idee, die er aan ten grondslag ligt"! Eenvoud is waarschijnlijk niet de grootste deugd van de leiders dezer Ekkehara-Spiele. Verreweg het best waren de volksdansen en het mysteriespel „Der Totentanz". In de dansen was het frissche exx veerkrachtige van de jeugd! En bij deze volksdansen be hoorde ook volkomen de begeleiding van viool en luit, of van luit en cither, zoowel bij de Beiersche Watschenplattler en den Steyer- schen dans. En in het ïxxysteriespel „Der To tentanz" troffen oxxs de goede plastiek, de fx-aaie belichting en de artistieke uitvoering. Dit was eigenlijk het eenige nummer van programma, dat naar „tooneel" vroeg. Er waren vele Duitschers opgekomen om naar de oud-Duitsche liederen te hooren; het scheen wel, of ons stadstheater gisteren op de Königsplatz te Mainz of te Erfurt stond in stede van op het Wilsonsplein te Haarlem. Het publiek neeft de Ekkehard-spelers her haaldelijk van zijn sympathie laten blijken en het applaus bewees zelfs een enkelen keer, dat men op een herhaling hoopte. Maar het doek bleef xxa elk xxunxmer oixlxerroepelijk gesloten. Zoodat de Ekkehard-spelerx ten slotte veel bescheidener bleken te zijn daxx het programma had doen verwachten. J. B. SCHUIL. BILJARTEN. MASSAKAMP „DE KORENBEURS"— „EXCELSIOR". Deze ontmoetingen zijn veiwolgd in het clublokaal van laastgenoemde vereeniging met de volgende 4 partijen: De strijd werd hier geopend met de partij Hasselmeyer (De Korenbbeurs)Schouten (Excelsior). De bezoeker is in het begin sterk in de meerderheid, doch later weet de gastheer aardig op te halen. Hasselmeyer weet echter de leiding te behouden en te winnen met 100 om 83. Dan spelen Uttien (De Korenbeurs) en Van Loon (Excelsior). De gast speelt een be hoorlijke partij, maar de „Excelsior"-man presteert zeer weiixig, waardoor Uttien on bedreigd wint met 100 om 33. Vervolgens strijden D. Steffens (De Koren beurs) en Taf fijn (Excelsior). Het was een kampende partij tot het laatst, die ten slotte door Taffijn tot een goed einde werd ge bracht: 97 om 100. De laatste partij speelden Stokman (De Korexxbeurs) en Lenfers (Excelsior). De gast was ver in de meerderheid; hij won gemak kelijk met den stand 73 onx 100. De uitslag was: „De Korenbeurs" 397, .Excelsior" 289 caramboles. JUBILEUMWEDSTRIJDEN BIJ „HAARLEM NOORD". De nederlaagwedstrijden bij deze vereeni ging zijn vervolgd. Op bezoek was „Spoor- zicht" in klasse Dl met 3 spelers. Het eerst stonden J. Teesink (Spoorzicht) en Broertjes (Haarlem Noord) tegenover elkaar. De laatste was, in tegenstelling met vorige wedstrijden, slecht op stoot. De gast echter speelde zeer mooi en won dan ook ge makkelijk: 75 om 47. Daarna bonden NieuwenhuLs (Spoorzicht) en Spronk (Haarlem Noord) den strijd aan. De bezoeker bracht er weinig v«in terecht, terwijl de gastheer juist zeer sterk speelde, zoodat deze mon met groot verschil: 26 onx 75. Het laatst speelden Verdonk (Spoorzicht) en Broertjes als invaller (Haarlem Noord). Het was eexx spannenden kamp, waarbij beiden om beurten voor waren. Op het einde speelt Broertjes beter en wint met 61 om 75. De stand van den avond was: „Spoorzicht" 162 en ..Haarlem Noord" 197 caramboles. DAMMEN. OM DEN MEESTERTITEL. De voorwedstrijden om den meestertitel zijn thans in alle districten van den Ncd. Dambond beëindigd. In den eindstrijd, dfe in November a.s. zal aanvangen, hebben zich thans geplaatst: P. Beers en Ph. de Schaap, beiden te Amster dam; W. de Jong. Ph. Idserda en A. G. v. d. Waals, allen te Rotterdam; L. F. van Santen Kolff te Utrecht; C. Kortlever te Eindhoven; C. de Graag te Heusden (N.B.); J. B. Sluiter Jr. te Aerdenhout 'Haarl. Dam club); J. Kalden en E. v. d. Geest, beiden te 's-Graveixhage. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN DER HAARL. DAMCLUB De stand van den wedstrijd om het club kampioenschap 1929—30 der Haarl. Dam club luidt als volgt: Tweede klasse. Spelers gesp. gew. rem. verl. pt. H. v. Lunenburg Jr. 5 2 3 0 7 R. Hartgerink 3 3 0 0 6 Joh. Fabel Jr. 4 2 2 0 6 J Balk 3 2 10 5 W. Bosman 5 0 5 0 5 G. A. Ottolini Jr. 6 13 15 J. v. d. Glessen 2 110 3 J. Wielenga 110 0 2 W. J. Bosman 3 0 2 1 2 F. W. de Pater 3 0 2 1 2 W. v. d. Eijnde 5 0 14 1 P. G. M. Ottolfnl Sr. 1 0 0 1 0 J. Merts 4 0 0 4 0 Joh. Bijster Jr. 0 0 0 0 0 FOTOGRAFISCH Gr. Houtstr. 169 T«l. 13472 H*ir!ea ATELIER „RICH E" VERGROOTINGEN EN REPRODUCTIES Te IJ muiden. Historisch monument. Onze gemeente, althans het Westelijk deel daarvan, is niet veel ouder dan een halve eeuw. Historische monumenten moet men daar dan ook niet zoeken. Men vind*, er geen oude wagen, geen oude torens met dito uur werken, geen oude molens of iets van dien aard. De vereeniging voor Monumentenzorg zou in IJmuiden heel weinig vinden om er haar beschermende vleugelen over uit to spreiden. Al hebben we in IJmuiden al geen oudhe den, curiositeiten zijn er nog in overvloed. Het eigenaardige van deze curiositeiten is. dat ze meestal op een plaats staan, waar men ze liever niet heeft. Toen dit deel van onze gemeente gebouwd werd. wist men noch van uitbreidingsplannen, noch van rooilijnen. Men bouwde alles kris en kras door elkaar. De Trompstraat heeft daarvan eigenaardige bewijzen geleverd. Het is nog niet zoo lang geleden, dat op den hoek van deze straat, in het verlengde van de as van de Wille- brordstraat een huis stond, dat van de Wille- bx-ordstraat af bijna geheel den toegang naar de Trompstraat versperde. Dit huis werd af gebroken. Men bouwde een nieuw op een ge schikter plaats, waardoor de situatie be langrijk verbeterd werd. Een gedeelte van dit nieuwe huis heeft langen tijd schuil ge gaan achter een onooglijk krotje. Als we een eindje verder de Trompstraat inwandelen, zien we aan onze linkerhand de bouwvallen van een onder het ijle bladerdak van wat oude knoesten half verscholen stulp je, dat eens aan een hoogbejaarde weduwe tot woonplaats diende. In den loop der Jaren verrezen aan beide kanten de huizen, die ge zamenlijk de Trompstraat zouden vormen. Machtige bouwondernemers strandden op dit oude kavalje, uit welks donkere kamertjes de oude bewoonster hun een „tot hiertoe en niet verder" toeriep. Zij wist van geen wijken, Zij wist dat men haar tot haar dood toe onge- stoord in het bezit zou laten van haar „wo ning", ondanks dat deze niet op eigen bo dem. maar op dien van een groote onderne- mixxg stond. Do omwonenden, wien het voortbestaan van deze curiositeit een doorn in het oog was, moesten wel wachten. En tenslotte stierf de stokoude bewoon ster. Dat ls nu al een heelen tijd geleden, mis schien wel een jaax\ misschien wel langer. En nog ontsiert dit inmiddels geheel in ver val geraakte woninkje de nette Trompstraat. Wat hier eigenlijk de oorzaak van is, we ten we niet precies. Het ligt voor de hand, dat de erfgenamen van dc voormalige be woonster uit zakelijke overwegingen er geen afstand van willen doen. Een feit is. dat het niemand in den weg staat, want het staat een flink eind achter de rooilijn. Als het dan toch moet blijven staan, zoo vragen we ons af, is er dan als curiositeit geen profijt van te trekken? Kan het niet dienen als „Ersatz" voor de ruïne van Brc- derode, die nxen niet nxeer kan bereiken zon der overtreding van het beruchte art. 461 van het wetboek van strafrecht? Hier ligt een dankbaar arbeidsveld voor een man van energie exx initiatief. Een reuze attractie, waarvan een geweldige toeneming van het vreemdoliixgcnverkcer te verwachten is. Zou „IJmuiden's Bloei" het zaakje niet ter hand kunnen nemen? Voor deze vereeni ging. die alles doet, om zooveel mogelijk vreemdelingen naar oxxze plaats te lokken, is dit gesneden koek. Men denke maar eens aan het Czaar Peterhuisje in Zaandam. In over leg met de Schoonheidscommissie zou er dan eerst een sierlijk omhulsel omheen gebouwd moeten worden. Een goede gids, die vloeiend Engelsch spreekt is in den boezem der ver eeniging wel te vinden. We denken in de eerste plaats aan den ljverigen secretaris penningmeester, hiervoor the right man in the right place. En ln gedachten '4en we de vreemdelingen zich al om den ingang ver dringen. Als de gids over een tikje fantasie beschikt kan hij wel een aardig verhaaltje bij elkaar jokken „a thrilling story". Die Engelschen kun je best wat wijs maken. Wat weten die van onze Vaderlandsche Geschie denis? Als Czaar Peter in Zaandam het scheepstimmeren heeft geleerd, waarom kan hij dan in IJmuiden niet de trawlvlsscherij geleerd hebben? Of het haringkaken of iets dergelijks? Als men Zaandam liever het Czaar Peter-monopolie wil laten, is er nog genoeg te verzinnen. Wil nxen de zaak wat reëeler behandelen dan kan men de hut laten staan als type eencr 19e eeuwsche behuizing. Voor dit doel is geen geschikter plaats denkbaar, want het ligt in de schaduw van een modern woning type. Er is echter haast bij, waar we reeds op metingen zagen verrichten, hetgeen door gaans niet veel goeds beteekent. En ook de jeugd laat zich in dezen vacantie-rijken tijd niet onbetuigd. S. B. GROENTENMARKT TEH AARLEM. Appelen 636 ct. per K.G. Peren 648 ct. per KG. Bloemkool 1230 ct. per stuk. Roo- de kool 5—12 ct. per stuk. Gele kool 10—16 ct. per stuk. Groene kool 310 ct per stuk. Boerekool 3560 ct. per kist. Spinazie f 0.90- f 1.20 per kist; Andijvie f 1.60—f 4.20 per 100 struik: Sla f 1—f 3.40 per 100 krop: Worte len 10—18 ctt. per bos. Snijboonen 42—56 ct. Heerenboonen 26—34 ct. per K.G. Tomaten 6—16 ct. per KG. Knolseldery 6—12 ct. por stuk. Seldery 6—12 ct. per bos. Pieterselie 4—15 ct. per bos. Prei 8—15 ct.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9