De Sterrit naar Barcelona. 47e Jaargang No. 14217 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 26 October 1929 HAARLEM S DAGBLAD pIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEURS ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0-27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ032 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) /337j^. Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers 10.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden 037 }4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zaider Bartenspaame 12 Telefoon Noa.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10500 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN1—3 regels f 1-75, elke regel meer 035. Reclames ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbcd 14 regels 0.6QC eflce regel meer ƒ0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onxe Groentjes (Dinsdag, Donderdag en Zaterdag) 14 reg. ƒ025. elke regel meer ƒ0.10. uitsL i contant» Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Ann- of Beenbreuk f 100, DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. Heden: ZATERDAG 26 OCTOBER Stadsschouwburg: Vereenigd Tooneel: Ver kade en Verbeek. „De Groote Reis", 8 uur. Schouwburg Jansweg: „Rose Marie" 8.15 u. Bloemhof: Uitvoering met bal „Onder Ons" Olympia: Feestavond met bal H. K. V. 8 u Palace. Cinema en Variété. „De Kozakken" Tooneel: Bolgaroff Troupe. 2.30 en 8.15 uur. Luxor Theater: „De Held van Frisco" en „De Prins en het Dansmeisje". 2.30 en 8.15 u. Rembrandt Theater: „De Carnavalsprins". Tooneel: Madeleine Harrisch. 2.30, 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „Atlantis". Tooneel Mary Curter. 2.30 en 8.15 uur. Ned. Herv. Diaconiehuis, Jansstraat 36, Bazar. 25 en 710 uur. Waaggebouw, Spaarne. „Kunst zij ons Doel". Eeretentoonstelling A. L. Koster. H. B. S. 5-j. c. B. Santpoorterplein. Najaars tentoonstelling Ned. Natuurhistorische Ver- eeniging. 2—5 en 7—10 uur. ZONDAG 27 OCTOBER Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette. „Friederike", 8 uur. Schouwburg Jansweg: „Rose Marie", 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Middagconcert H. O. V. 2-30 uur. Gezelschap Mie en Ko. „Miss Willemstraat" 8 uur. Gebouw St. Bavo: „Alleen op de Wereld". 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. Van 2 uur af. Waaggebouw, Spaarne. „Kunst zij ons Doel". Eeretentoansbeüiinig A. L. Koster. H. B. S. B. Santpoorterplein. Najaarsten toonstelling Ned. Nat. Hóst. Ver. 1012, 25, en 7—10 uur. Amsterdam: Stadsschouwburg. Foren- fcenvoorstelling. ,De Heilige Vlam", 2 uur. MnANDAG 28 OCTOBER Stadsschouwburg: Joan Manen, 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. H. B. S. B. Santpoorterplein. Najaarsten toonstelling Ned. Nat. Hist. Ver. 1012, 25, en 710 uur. Waaggebouw, Spaarne. „Kunst zij ons Doel". Eeretentoonstelling A. L. Koster. Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur. Toegang vrij op alle werkdagen, behalve Maandag. DE VERKEERSMIDDELEN VAN ZANDVOORT. OPNIEUW OP VERBETERING AANGEDRONGEN. In het voorloopig verslag op de begrooting van Waterstaat is ernstig geklaagd over het gebrek aan goede verbindingen met Zand- voort, zoowel van Amsterdam en Haarlem, als van verder gelegen plaatsen uit. Zooals deze thans zijn, oefenen zij een ongunstigen invloed uit op de vestiging van forensen en op het bezoek aan de badplaats. Een veel vuldige dienst HaarlemZandvoort zou hier aan reeds belangrijk tegemoet komen. De tram heeft als verkeersmiddel slechts be perkte waarde door haar langen rijtijd en de voor velen onaangename schommelingen ten gevolge van het smalspoor, zoo werd dooi de Tweede Kamer opgemerkt. PERSONALIA. Onze stadgenoot de heer N. Boon slaagde te Delft voor het Ingenieurs-examen van Electro Technisch Ingenieur PROF. TREUB IN HET KENNEMER LYCEUM. Prof. Treub "komt het Kenncmer Lyceum. Linnen, Voor de hoogste klassen van het Kennemer Lyceum heeft Prof. Mr. M. W. F. Treub Vrij dag gesproken over het onderwerp: „Wat ik als minister in het Kabinet-Cort van der Linden in de eerste oorlogsmaanden van 1914 voor het Nederlandsche volk heb trachten te doen". Na een korte inleiding over de politieke gebeurtenissen van Juli 1914, gebeurtenissen die elkaar in een geweldig snel tempo op volgden, schetste Prof. Treub enkele der zich, geheel onverwacht, ook. in ons land, opsta pelende moeilijkheden van volk en regeering. Hij legde uit wat de Amsterdamsche Beurs- sluiting 'voor het geheele economische leven beteekende, welke maatregelen noodig waren om de noodzakelijke credieten aan Handel en Nijverheid te verleenen. Hoe het noodig bleek den gouduitvoer, den levensmiddelen- uitvoer te beletten, graan aan te koopen, maximum-prijzen te stellen, noodgeld in om loop te brengen; en hoe in de vergaderingen van den Ministerraad haast gedurende dag en nacht wetsvoorstellen moest worden ont worpen, en deze in een minimum van tijd door de Kamers moesten worden aangeno men. Zelf met opnieuw-zich-verlevendigende be langstelling terugdenkend aan deze spannen de dagen, vertelde hij van zijn gesprekken met de Koningin, van zijn onverwijld ingrij pen, dikwijls op haast onwettige wijze, in allerlei aangelegenheden, van zijn dictato riaal voorschrijven van maatregelen, van nachtelijke vergaderingen met de geheele Amsterdamsche bankierswereld in een der zalen van het Departement van Justitie, waarbij stoelen en banken moesten worden aangedragen om alle aanwezigen een zit plaats te verschaffen (de eenige maal in de geschiedenis van Nederland, dat de Mi nisterraad, omringd door een groot publiek heeft vergaderd). Hij vertelde van de oprich ting van het Koninklijk Nationaal Steun comité, van het verschijnen van de Koningin in de openingsvergadering, gansch alleen; hij vertelde van het verzet der boeren tegen de opvorderingen, van het verzet der ban kiers tegen verschillende zijner maatregelen, alles met anecdotische bijzonderheden door kruid, maar tpc-h telkens weer zoo, dat het jeugdige publiek de beteekenis van al het nerveuse gebeuren in Juli en Augustus 1914 levendig kon beseffen. Iets langer stond spreker stil bij eenige, voor zijn jeugdig gehoor moeilijke, maar toch belangwekkende, onderdeelen van het betoog, b,v. bij het tot stand komen van de Beurswet en bij zijn weigering om mee te werken tot het verkrijgen van een moratorium. Prof. Treub eindigde met zijn publiek ern stig toe te spreken. Hij zeide, iets te hebben verteld uit gewichtige dagen van onze ge schiedenis, en van het optreden van de over heidspersonen. die, door de omstandigheden gedwongen werden, haast boven hun kunde uit leiding te nemen in voor het volk zoo hoogst gewichtige tijden, en hij bond den jongens en meisjes op het hart, er naar te streven, zoo te leven, dat wanneer in hun eigen leven een moment zou komen, dat zij ten bate van hun medemensch, in kleinen of grooten kring, handelend zouden moeten optreden, zij daarvoor de kracht en de voort varendheid zouden hebben. Na de langdurig en luid toegejuichte rede van den oud-minister dankte de rector van het Kennemer Lyceum, Dr, A. de Vletter, met enkele korte woorden. Hij citeerde uit Mr. Treub's boek ..Oorlogstijd" het gebed, waarmede gedurende vele jaren de vergade ringen van Amsterdams Gemeenteraad werden geopend, en waarin den Hemel werd afgesmeekt dat Hij der Overheid zou schen ken: wijsheid, kracht en voorzichtigheid. En hij dankte Prof. Treub hartgrondig voor het groote voorrecht dat hij den leerlingen had verleend, door als man van kracht, wijsheid en voorzichtigheid, voor de jonge schare den katheder te hebben willen bestijgen en te hebben willen vertellen uit de tijden waarin hij een zoo groote rol gespeeld heeft in het belang van het Nederlandsche volk. Na afloop was Prof. Treub nog cenigen tijd met- verscheidene leeraren, curatoren en het bestuur der leerlingenverceniging samen. HET BELASTINGBETALEN OP DE POSTKANTOREN. DE PROEF IN NOORD-HOLLAND. BELANGRIJKE BESPARINGEN. In de memorie van antwoord op een suppletoire begrooting voor Financiën, deelt minister de Geer het een en ander mede over de proef met het belastingbetalen op postkantoren, in Noord-Holland genomen. De minister betoogt, dat deze proef vol- lddig is geslaagd. In de eerste plaats hebben de contribuabelen er vele voordeelen van. Een meer vlotte betaling werd verkregen. Het aantal dwangbevelen, dat in Noord- Holland moest uitgevaardigd worden is ten gevolge van de postbetalingen belangrijk verminderd. Op ver. ^hillende plaatsen, waai de bevolking wisselvallige inkomsten heef:, zijn de invorderingsmoeilijkheden verdwenen. In arbeiderswijken worden op Zaterdag en Maandag kennelijk veel betalingen uit het weekloon gedaan. Bovendien heeft voor de efficiëncy in de rijksdiensten de samenwerking tusschen den dienst der posterijen en den belastingdiens: waarvan de een beschikt over een ruime outillage wat betreft personeel en gebouwen eri de ander lijdende is aan een tekort-, vo;l voordeelen opgeleverd. Voorts heeft de er varing geleerd, dat de loket-ambtenaren door de postbetalingen een dikwijls niet geheel benutten tijd gevuld zagen. De maatregel leidde niet tot een noemenswaardige perso neelsuitbreiding bij de P.T.T. maar wel tot besparing bij den belastingdienst. T.a.v. Noord-Holland (behalve het Good) deelt de minister mee, dat opgeheven zullen worden de belastingkantoren te Monniken dam, Edam, Medemblik, Spanbroek, Rijp, Uitgeest, Nieuwe Niedorp, en Anna Pauiow- na. Behouden blijven de kantoren to Am sterdam, Alkmaar, Haarlem, Beverwijk, Zaan dam, Purmerend, Hoorn, Helder, Weesp, Aalsmeer, LJmuiden, Wormerveer, Enkhuizen Schagen en Texel. De kantoren Nieuwer-Amstel en Haar lemmermeer zullen voorts worden vereenigd tot één kantoor Aalsmeer. Het instituut der postbetalingen schiep reeds de mogelijkheid om de kantoren Alk maar en Alkmaar-Buitengemeenten, Haar lem en Haarlem-Buitengemeenten te com bineer en. Te Aalsmeer zal naar meerdere kantoor ruimte moeten worden uitgezien. Het- Rijks gebouw, waarin thans het ontvangkantoor te Haarlemmermeer gevestigd is, kan ver kocht worden, terwijl de huur van het kan toor te Nieuwer-Amstel komt te vervallen. De opheffing der kantoren Alkmaar- Buitengemeenten en Haarlem-Buitenge meenten maakte, dat konden worden gemist 1 ontvanger. 4 adjunct-commiezen, 4 Rijks klerken, 1 klerk, benevens denige tijdelijke schrijvers: de jaarlijksche, uit dien hoofde Het woord is aan Oscar Wilde Hoe slechter het rijm van den dichter, hoe schilderachtiger hij er zelf uitziet. Hij leeft de poëzie die hij niet uiten kan. Anderen uiten de poëzie, die zij niet werkelijkheid durven maken. reeds verkregen besparing kan op f 30.000 gesteld worden. De centralisatie van de ontvangkantoren te Amsterdam, mede door de postbetalin gen mogelijk geworden, zal, indien zij vol ledig zal hebben doorgewerkt, een bespa ring geven van 6 ontvangers en pl.ni. 70 man lager personeel; het jaarlijksch voordeel hieruit voortspruitend kan op meer dan f 100.000 worden gesteld. De verdere doorvoering der plannen voor het genoemde gedeelte van Noord-Holland za# een besparing geven van 10 ontvangers en 21 man lager personeel; een aantal dier ontvangers zal aan inspecties werkzaam worden gesteld, waardoor de netto besparing op f 50 000 wordt gesteld. In totaal zal alzoo in Noord-Holland en besparing aan personeel uitgaven van f 180.000 worden verkregen, onverminderd de besparingen op gebouwen, vuur, licht en onderhoud. HET HAARLEMMERHOUT PARK. De huizen van Tuinwijk. ONDER- EN BOVENWONINGEN? De gemeente heeft al het mogelijke ge daan om de woningen van Tuinwijk tc ver beteren. En met succes, de bewoners zijn thans tevreden. Toch loopt het met de verhuring van de ledig-staande huizen niet vlot. Er staan in Tuinwijk nog altijd meer perceelen tedig dan cr bewoond zijn. Nadat de re\auratie vol tooid was zijn 7 huizen verhuuu'., maar 3 of 4 bewoners zijn om toevallige redenen, niet meer omdat de huizen minder geschikt ter bewoning waren, want dat argument is vervallen! naar elders vertrokken. Het bestuur der woningbouwvereeniging hoopt, evenals ons gemeentebestuur, dat de wonin gen tegen het voorjaar, den verhuurtijd bij uitnemendheid, nieuwe huurders zullen lok ken. In belanghebbende kringen is de vraag onder oogen gezien of het noodig zal zijn om de huren nog meer te verlagen om daardoor te bewerken dat alle huizen weer Dewoond worden. Voorloopig is daarvan evenwel af gezien, omdat gevreesd wordt, dat als de huren verlaagd zullen worden, er minder draagkrachtige bewoners zullen komen, die" in dit luxe kwartier, wat het Haarlemmer- houtpark toch is, niet gewenscht zijn in het belang van de omgeving. Het Haarlemmerhoutpark is een villa kwartier en het belang van de stad eischt, dat dit karakter behouden wordt. De voorwaarden waarop de grond van het park in exploitatie gegeven wordt, belet everfVvel niet, dat er aan de zijlanen ook aan-een-gebouwde huizen gezet worden. Zoo worden er thans reeds een twintigtal gezet. De huurwaarde zal ongeveer 800 bedragen en 1000 voor de hoekhuizen. Ons werd ver zekerd, dat dit mooie huizen worden, die het park waardig zijn. Er gaat evenwel een gerucht, dat een bouwer het voornemen heeft om In het Haarlemmerhoutpark ook onder- en boven woningen tc bouwen. Het servituut dat op den grond ligt zou dit toelaten, want er is voorgeschreven, dat de huizen die aan de zijlanen gebouwd wor den een minumum-huurwaarde van 200 ln het jaar moeten hebben. Dat is evenwel een oude bepaling, die geheel veranderd Is. Tot nu toe zijn zulke bouwplannen nog niet bij Bouw- en Woningtoezicht ingediend. Wij kregen wel den indruk, dat ons ge meentebestuur zich tegen den bouw van onder- en bovenhuizen in het park zou ver zetten en zoo werd ons er bij gezegd er zijn ongetwijfeld voldoende gronden om dien bouw te beletten. Het vertrek op 16 October van de vier officieren van den Haarlemschen Motor- dienst van Amsterdam (rechts van den auto. Majoor Rövekamp). De aankomst der officieren op den Hecrenweg bij de Zandvoortschelaan, verwelkomd door officieren .en onderofficieren van den Motordienst. In het midden met den krans: Mafpor. Rövekamp, [(Zie het Interview elders tn dit nummer^ J GESCHOREN. (Een inbreker te Arnhem slaagde er niet in de brand kast tc forceeren, maar voor hij het perceel verliet, heeft hij zich met de spullen vaa den eigenaar geschoren.) Weer vermeldt de krant een inbraak In een onbeheerd kantoor. Op zichzelf niet zeer bijzonder. "t Komt. helaas nog dikwijls voor: Maar d'auteur van deze inbraak. Was een eigenaardig man. (Letterlijk was hij meer eigen Dan wel aardig neem ik an), in zijn boozen dievenopzet, Slaagde hij gelukkig niet. Maar hij heeft zich nog geschoren. Voor hij het perceel verliet; Het werd toch dus goed eens anders. Waar de man zich aan vergreep. Steelsgewijs om geld gekomen. Ging hij er per slot om zeep; Toen hij deze had gevonden. Nam hij met volmaakt, succes, In dc nachtelijke stilte. Zelf zich grondig onder 't mes; En toen deze taak volbracht was, Is hij stiekum weggeglipt! De politie zoekt, misschien dus. Wordt hij ook nog wel.geknipt; Maar het is goed afgeloopen, Als je kalm de zaak beziet, Want de dief is wel geschoren, Maar de eigenaar is het niet. HET ZANDTREINTJE. VOOR GOED ONTSPOORD. In aansluiting op de mededeclingen dié wij eenige dagen geleden deden, is nu te melden, dat het zandvervocr per trein in het Kleverpark geheel gestaakt is. Er ligt geen zandvloot moor in den Sclio- tcrsingel. Zelfs Is een gedeelte van dc rails al opgebroken. De bewoners van het Klcverpark juichen! UAAtlF.M. 26 OcloW G iessen-Nieuwkerk. Uit het voorloopig verslag over de Justitie - begrooting blijkt, dat in alle afdeelingcn der Tweede Kamer de zaak Giessen-Nieuwkerk besproken is. Algemeen kwam dc opinie naar voren, „dat bij staande en zittende rechter lijke macht misstanden en verkeerde prak tijken voorkomen, die daaruit ten spoedigste en radicaal dienen te worden verwijderd". Het kan ons verheugen dat dit muisje een staartje heeft, want het is wel heel noodza kelijk gebleken. De sensatie-tijd van het re visie-proces. met de volksopwinding die het teweeg bracht en die tot zonderlinge exces sen leidde zooals het optreden van een paar getuigen in een Rott-erdamsche variété is nu voorbij. Kot „nine days' wonder" is er geweest, de massa interesseert zich alweer voor andere dingen. Maar een algomeene stemming van twijfel omtrent bepaalde toe standen in onze rechtspraak is blijven han gen, en het bestaan van dien twijfel wordt haast elke week geaccentueerd in andere strafzaken. Advocaten, die als verdedigers in zulke processen optreden, nemen meermalen een agressieve houding aan jegens rappor ten van de recherche, opperen twijfel aan de objectiviteit van het vooronderzoek. Het is nu al bij herhaling gebeurd, en gisteren is, bij de behandeling van de berooving op de Bloemgracht, voor de Amsterdamsche recht bank een scherp incident ontstaan, omdat de verdachte beweerde dat een rechercheur hem met gevangenneming van zijn moeder zou hebben bedreigd, als hij niet bekende. Dc verdediger, mr. Huycr, had den rechercheur laten dagvaarden om hem daarover vragen te stellen. Hoewel do officier zich daartegen verzette, stond de rechtbank dit toe. De of ficier zei rondweg, «ia: liet „alleen sensatie was, die mr. Huycr er toe bracht om deze vragen te stellen. Na Giessen-Nieuwkerk was het een soort relletje geworden, om politie mannen aan de kaak tc stellen". Waarop de verdediger een artikel van mr. Gomperts in het Handelsblad citeerde, waarin deze ver klaarde „het bedenkelijk te vinden dat men geen waarborgen heeft, dat in andere zaken niet dergelijke middelen als in de Giessen- Nieuwkerk zaak worden toegepast". Dit typeert de stemming. De Amsterdam sche officier kan wel van een relletje spre ken, en ongetwijfeld zijn cr pleiters in straf zaken die nu tot overdrijving geneigd zijn, maar er staat tegenover dat bij hen dezelfde twijfel en in acute vorm hecrscht, die In het volk leeft. Dit is geen sensatie, maar een onvermijdelijk gevolg. En iedereen be aamt dat gronden van twijfel omtrent rechtszekerheid van zoo geweldig belang zijn, dat zij ten snelste moeten worden weggeno men. De openbare behandeling van de Justitic- begrooting in de Tweede Kamer zal te dezen aanzien licht moeten geven. Er is in de af- deelingen gevraagd hoe de minister oordeelt over de handelwijzen van den substituut-offi cier van Justitie en den rechtcr-commlssarls te Dordrecht en van den rijksrechercheur De Jong. Er is gevraagd wat de minister denkt te doen ten opzichte van dc ambtenaren, die in een minder goed daglicht zijn komen tc staan. Men noemde het overleggen van ge heime rapporten ter gerechtelijke instructie hoogst bedenkelijk, en in strijd met de wet. Men wilde weten waJi de minister dacht t4|

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1