De Mantel der Duisternis FLITSEN FEUILLETON BRANDSTOFFEN. SCHILDERWERK STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD VEREENIGING VOOR VOLKEN BOND EN VREDE. ALGEMEENE VERGADERING TE HAARLEM. (Zie ook elders in dit nummer.) De Vcreeniging voor Volkenbond en Vrede houdt, zooals wij gemeld hebben, heden te Haarlem de jaarlijksehe -algemeene verga dering in een der zalen van Brinkmann, Grootc Markt. Deze vergadering begon te half elf. Er was aan vooraf gegaan een bijeenkomst onder leiding van den voor zitter der propaganda-commissie, uitsluitend gewijd aan aangelegenheden, die de propa ganda der vcreeniging en de desbetreffende werkzaamheden voor het winterseizoen be treffen. die Vrijdagavond gehouden werd in Lion d'Or. In het jaarverslag 1928/1929 staat o.a. te lezen, dat de vcreeniging thans 58 afdeelin- gen telt en 24 correspondentschappen, het ledental vertoont in evenredigheid daarmede een groote toename. Van dc zijde van het hoofdbestuur werd bij de Union der Volkenbondsvereenigingen te Brussel het denkbeeld aanhangig ge maakt om in Bolivia en Paraguay een mani fest te verspreiden, waarin op de beteekenis van den Volkenbond gewezen wordt. Dit denkbeeld werd uitgevoerd. Een gouden Grotiusmedaille werd toege kend aan Sir Eric Drummond, secretaris generaal van den Volkenbond en staatssecre taris Kellogg. Verschillende commissies werden Ingesteld of dc Instelling er van is in voorbereiding. Het hoofdbestuur hield zich met verschil lende vraagstukken van internationale po litiek, oa. het Belgische bezig. Op gewone wijze werd aan het werk der Union van Vol kenbondsvereenigingen deel genomen. Ver schillende drukwerken werden als propa gandamateriaal verspreid. De samenwerking met andere vereenigingen ontwikkelde zich normaal. De rekening en verantwoording van den penningmeester wijst een nadeelig saldo aan van f 811,16. Openingsrede prof. mr. A. Anema. De vergadering werd. geopend door den voorzitter van het Hoofdbestuur, prof. mr. A. Anema te Haarlem, met een uitvoerige rede. Allereerst gaf hij daarin aan, dat het vredeswerk behoefte had aan een korte leuze en deze is geworden arbitrage, veiligheid, ontwapening. Deze leuze heeft als program ma van actie iets negatiefs en tegelijkertijd iets Individualistisch. Negatief zijn arbitrage en veiligheid, het eerste ruimt wel de geschil len in het leven der volkeren op, maar over dat leven zelf zegt het niets, het tweede zegt niet, wat er positief gebeuren moet. Ontwa pening is wel het negatiefste van de trilogie, hoe de volkeren positief de oplossingen zul len vinden, die voorheen door wapengeweld worden opgelost, hoort men verder niet. Toch schenkt de uit sentiment voortgeko men enkele negatie geen blijvende bevredi ging, zij vraagt een positieve aanvulling. En geheel parallel loopt daarmede haar indivi dualistisch karakter. Uit de zucht tot zelf behoud van de volkeren kwam tevens naar voren de gedachte van de positieve volke rengemeenschap, voor de internationale sa menwerking. De teleurstelling met de voor bereidende ontwapeningsconferentie gaf den grootsten stoot in deze richting. Sal vador de Madariaga heeft er op gewezen, dat men er zoo nooit komt, omdat het natio naal individualisme ter conferentie elk po sitief resultaat verijdelt. „Replace rivalry by cooperation" is zijn advies. Het is dus niet voldoende den oorlog af te zweren, er moeten positieve middelen van internationale sa menwerking voor in de plaats komen. Prof. Anema ging vervolgens na de vorde ringen, die de verwezenlijking der Geneef-. schc zinspreuk den laatsten tijd gemaakt heeft hij noemde den ommekeer in de En- gelsche ontwapenlngspoiitiek, Mac Donald's reis naar Amerika, het Kellogg-pact. Daar naast wint het inzicht veld, dat de positieve zijde met evenveel kracht en toewijding moet worden behandeld. In het vervolg van zijn rede sprak prof. Anema zich uit voor het voortbestaan van de statensouvereiniteit, maar dan moet". er ook komen een uitgebreide regeling van de ver houdingen tusschen die staten, zooals: ver dere uitbouw der geschillen-oplossing, verla ging en afbraak van tariefmuren, verdee ling van grondstoffen, het immigratie- vraagstuk, wijziging van onhoudbaar gewor den machtsverhoudingen, de regeling der verhoudingen van staat en natie in het min- Uit het Engelsch van SIR WILLIAM MAGNAY. 29) „Het was natuurlijk absurd om ons op die manier te laten betrappen." meende zij. ..maar nu het eenmaal gebeurd is, doen we het best om er ons niet al te druk over te maken. Ik zou heusch bijna gaan gelooven, dat er tusschen Jou en gravin Mornay iets is geweest, nu je zóó van de kook bent, omdat haar boezemvriendin ons samen heeft ge zien." „O, neen,* haastte George zich haar ge rust te stellen. „Er bestond niets anders dan een oppervlakkige vriendschap tusschen ons. Maar de gedachte dat je bespionneerd wordt, vind lk eenvoudig on verdragelij k." „Maar was dat wel zoo?" Het kan toch best zijn, dat de vrouw juist op een voor ons erg ongelegen oogenblik het hek gepas seerd is." „Wat doet zij nog altijd hier?" ging Geor ge voort. „Waarom hangt ze hier nog in het dorp rond, nu alles voorbij is? Waarom gaat ze niet naar Londen of naar haar eigen land terug?" „Lieve George, wat kan ons dat schelen?" zei het meisje luchtig. „Waarschijnlijk blijft ze hier, omdat ze sentimenteel is. of omdat ze do buitenlucht prettig vindt, of omdat ze Westford erg bewondert!" „Vermoedelijk heb je gelijk," erkende George, „maar dat normt niet weg, dat wat gravin Mornay al of niet mag zijn geweest, ik die Madame Zarnow cr sterk van verdenk ZATERDAG 26 OCTOBER 1929 derhedenvraagstuk, meerdcrjarigverklaring van staten in het koloniale vraagstuk, hand having van orde en veiligheid in de interna tionale gemeenschap en nog zooveel meer. De wereld-anarchie moet vervangen worden door een wereldconstitutie. Er moet ook in de volkerengemeenschap worden geregeerd, zij het dan ook door federatieve organen. DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. EEN ZILVEREN JUBILé. Haarlem behoort tot de eerste gemeenten in ons land die een arbeidsbeurs hebben op gericht. Schiedam was de eerste, namelijk in 1902, Haarlem volgde als tweede door op 2 Januari 1905 haar arbeidsbeurs open te stel len. In het begip van het volgend jaar zal dus bet zilveren feest gevierd worden. De heer J .Vader, directeur van den Gem. dienst voor de werkloosheidsbestrijding, schrijft in het tijdschrift van den Ned. Werk- loosheidsraad een artikel met historische herinneringen. Daaraan ontleenen wij dat de Kamer van Arbeid voor de metaal- en hout bewerking (waarvan de heer J. Gcrritsz, on ze tegenwoordige wethouder van Openbare Werken en sociale aangelegenbeden secreta ris was) op 4 Juni 1903 een adres aan den gemeenteraad zond om aan te dringen op de oprichting van een gem. arbeidsbeurs. Eerst op 25 Maart 1904 brachten B. en W. daarop praeadvies uit, dat neerkwam op een voorstel om een „bureau voor inlichtingen ten dienste van werkgevers en werkzoeken den" op te richten, dat tweemaal in de week gedurende 3 uur geopend zou zijn. De Kamer van Arbeid was het met dat plan niet eens en pleitte er voor dat het bu reau dagelijks geopend moest zijn, b.v. van 9—10 uur 's morgens en 7—8 uur 's avonds. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Als hoofd van den dienst werd be noemd de heer G. Sorgdrager. Den eersten tijd -wis het bureau 's morgens open van 9 tot 10 uur. Het was gevestigd in het gebouw van Weten en Werken aan de Ged, Oude Gracht. Later volgde de verhuizing naar het gebouw aan de Nieuwe Gracht en werd de arbeidsbeurs den geheelen dag open gesteld. Nu is de dienst der Werkloosheidsbestrijding, die onder leiding van den heer J. Vader als directeur staat, gehuisvest in het gebouw aan de Hoofmanstraat. HET LAGER ONDERWIJS. HET BIJZONDER ONDERWIJS NEEMT STERKER TOE DAN HET OPENBAAR. Blijkens de Statistische gegevens der ge meente Haarlem telde het gewoon lager on derwijs op 30 September van dit jaar het volgende aantal leerlingen: Openbare scholen 6882. Bijzondere scholen 8051. Op 30 September van het vorige jaar wa ren die cijfers: Openbare scholen 6845. Bijzondere scholen 7600. Het aantal leerlingen der bijzondere scho len steeg dus in dat jaar met 451 en dat der openbare scholen slechts met 37. GEHEELONTHOUDING Donderdagavond hield de afdeeling Haar lem der Nationale Christen Geheelonthou- dersvereeniging haar 42ste jaarvergadering in het gebouw „Het Blauwe Kruis". De voorzitter, de heer W. P. J. Overmeer, opende de bijeenkomst en sprak en inleidend woord over „duisternis en licht", waarna bij allen opwerkte om mede te werken aan den strijd tegen de bedwelming. De heer E. Boven bracht als secretaris het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat de afdee ling in ledental vooruitgaat en dat er een op gewekt leven is. De penningmeester, de heer G. de Bruin, bracht zijn jaarlijksch verslag in dichtmaat uit, hetgeen grooten -bijval vond. Voorts vergastten de heeren Van Abspoel, (viool) en Siliakus, (piano), de bijeenkomst op mooie muziek. Na de pauze werd een samenspraak in twee gedeelten opgevoerd, getiteld: „Twee Vonnis sen". geschreven door den voorzitter. Hieraan namen zeven medespelenden, zoo wel dames als heeren, deel, benevens een aantal leden van ,.De Hoop der Toekomst", die schoolkinderen voorstelden.'Het spel was vlot en goed. Het geheel viel zeer in den smaak en werd met een dankbaar applaus beloond. De opkomst was groot. Tenslotte hield ds. Dijkman, 2e voorzitter, een slotrede. een spion van beroep te zijn." In elk geval bevond Madame Zarnow zich nu in druk gesprek met den buitenlandschen detective, die voor een Engelschman door ging. En dat. feit scheen George ten zeerste te irriteeren. ,,'t Zal me benieuwen, hoelang die vrouw hier nog blijft," begon hij tegen zijn broer. „Een merkwaardig individu lijkt ze me." merkte Derman achteloos op. „Volgens jou maakt ze den indruk van een spion, niet waar?" „Het lijkt er tenminste veel op." antwoord de George hem slecht-gehumeurd. „Wat zou ze hier anders uitspoken?" Derman was niet bepaald de meest ge schikte persoon om op een dergelijke vraag een bevredigend antwoord te geven. „Van wat voor landaard is ze," vroeg hij onver schillig. „Een Hongaarsche of Oostenrijksche of Russische, misschien ook wel een Poolsche," bromde George. „Maar wat ze ook is, ik heb grooten lust, om haar aan het verstand te brengen, dat we hier in Engeland van haar manieren niet gediend zijn. De twee broers spraken niet verder over de ontmoeting, maar toen ze een half uur later op hun te rugweg weer door het dorp liepen en George onderzoekend rondkeek om te zien, of het gesprek tusschen Madame Zarnow en den Hongaarschen detective al geëindigd was, kwam zij opeens het logement uit en riep hem. Derman liep alleen verder.en George bleef staan en groette beleefd. Toen hij dichter bij haar kwam, zag hij een uitdrukking op haar gezicht, die niet voel goeds voorspelde. 1-Iet was een glimlach vol wrevel en vijandig heid, misschien zelfs nog erger; iets on definieerbaars, maar het was in elk geval buitengewoon onaangenaam. DE HOEK MANEGEBRUG— KENAUPARK. AFSLUITING VAN DE ROLSTEEG ONMOGELIJK. Onze lezers weten, dat de gemeenteraad Woensdagmiddag een voorstel van B. en W. aangenomen heeft om met de eigenaars van de perceelen Kenaupark 12 en 14 een overeen komst te sluiten waardoor de gemeente in het bezit komt van een groot gedeelte van de voortuinen voor de verbreeding van den weg. De gemeente heeft, zoo werd medege deeld, ook onderhandeld met den eigenaar van het perceel No. 10, maar met dezen is nog geen accoord getroffen. Do<ar de nu ge maakte overeenkomst zal het al mogelijk zijn om den hoek Manegebrug-Kenaupark te ver beteren aan den kant van het park. De ver- keersverbetering zal pas geheel tot zijn recht komen, als ook een gedeelte van den voortuin van No. 10 opgeofferd zal worden, want die ligt het ongunstigst voor de brug. De eigenaar is wel bereid zijn geheele per ceel aan de gemeente te verkoopen maar daarop is het gemeentebestuur niet ingegaan gemeend wordt dat het huis zijn waarde blijft behouden ook al wordt een strook van den voortuin bij den weg getrokken. In den raad is er over gesproken nu een gedeelte van de Rolsteeg aan het verkeer onttrokken zal worden er zijn twee uitgan gen, namelijk één aan het Kenaupark en één aan de Nieuwe Gracht, waarvan nu de eerste zal worden afgesloten, om den grond in ruil te geven aan den eigenaar van een der per ceelen aan het Kenaupark, om dien grond bij zijn achtertuin te kunnen trekken om de geheele steeg aan het verkeer te onttrekken en de eigenaars van de tuinen die er aan grenzen een sleutel van het hek te geven. Het raadslid dat dit denkbeeld opperde, meende, dat de zedelijkheid daardoor gediend zou zijn. Dit denkbeeld is evenwel niet te verwe zenlijken, omdat er in de steeg nog 3 of 4 huizen staan. Men kan de bewoners toch niet van de buitenwereld afsluiten! EEN CELESTA VOOR DE H. O. V. ONMISBAAR IN MODERNE WERKEN. Langen tijd heeft in de programma's van de H.O.V. een „Verlanglijstje" gestaan, een opgave van eenige instrumenten, die de H. O- V. graag zou bezitten om sommige werken volledig in de voorgeschreven bezetting te kunnen uitvoeren, doch waartoe zij de mid delen voor aankoop niet bezat. Gelijk wij indertijd gemeld hebben, zijn deze wenschen in vervulling gegaan, o.a. door eenige schen kingen. De H.O.V. heeft nu echter nog één wensch, dat is een „celesta" te bezitten. De celesta is e«en tamelijk onbekend orkest instrument, dat evenwel door moderne com ponisten nogal eens voorgeschreven wordt. Het is een uit metalen staven bestaand klok kenspel, dat door middel van een mechaniek bespeeld wordt. Het manuaal en ook het uiterlijk lijkt op dat van een piano. Door den aanslag ontstaat een hoog zilverachtig klokkentimbre. Het instrument wordt sedert 1886 vervaardigd door Mustet te Parijs. Tot nu toe wordt bij de H.O.V. de partij gespeeld op een piano, doch dit is natuurlijk slechts „Ersatz". Een selosta kost ongeveer f 300. Is er geen muziekliefhebber, die de H.O.V. een celesta cadeau wil doen? NACHTVERGADERING CHAUFFEURS. Donderdagnacht werd in de zaal van den heer Slot op het Pretoriaplein een nachtvergadering gehouden door de Ned. Unie, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders. Tot deze vergade ring was uitgenoodigd het personeel van den Bloemendaalschen Autodienst. Nadat de voorzitter een korte inleiding had gehouden, werd het woord verleend aan den heer A. Mars, die het doel en streven van den Bond nader uiteenzette en daarbij de arbeids voorwaarden waaronder het personeel werkt, besprak. Dat het personeel deze vergadering had aangevraagd en zich in zijn geheel opgaf als lid van den Bond, bewijst wel, aldus spre ker, dat er in deze niet alles in orde is. De concessievoorwaarden zijn, wat de arbeids voorwaarden betreft, heel vaag; wel wordt er een loon genoemd, doch ook dit loon is voor een semi-overheidsbedrïjf zeer laag, daar het gelijk staat met de loonen, die men in de werkverschaffing verdient. Na deze uiteenzetting volgde een gedach- tenwisseling. Het bleek, dat het algemeen streven was om te komen tot het afsluiten van een collectief arbeidscontract en het in stellen van een z.g. dienstcommissie. Bij de beantwoording door den heer Mars zegde deze toe dat het bestuur zich spoedig met den werkgever en de autoriteiten in ver binding zal stellen. Te drie uur werd de vergadering gesloten. Madame Zarnow beantwoordde zijn groet met een koele buiging en ging meteen recht op haar doel af. „Zou ik U kunnen spreken mr. Conway." vroeg zij hem. „Ik heb U iets heel bijzonders mede te deelen." „Ik moet vanmiddag in Fulborough zijn," antwoordde George. „Morgen zal ik U graag ontvangen, of mis schien is het vanavond nog geschikter. Om zeven uur ben ik weer thuis. Als het gesprek niet al te lang hoeft te duren „Dat is niet noodig." viel zij hem snel in de rede. „ik zou er de voorkeur aan geven, U vanavond nog te mogen spreken, omdat mijn tijd hier beperkt is „Zooals ik al zei, ben lk niet vroeg uit Ful borough terug." antwoordde hij met een lichte buiging. „Zou het U erg slecht con- venieeren om na het diner te komen, b.v. om een uur of negen?" „O, dat is best," zei zij hem bijna barsch. „Tenminste als U er niet de voorkeur aan mocht geven, dat ik bij U kom??" voegde George er beleefd aan toe. „Er is In het logement hier niet al te veel gelegenheid voor een rustig particulier on derhoud," meende madame Zarnow. „Het lijkt me daarom het beste dat ik maar naar Uw buiten kom." „Uitstekend, dat is dan afgesproken. Ik zal U tegen negen uur verwachten." George had zich reed-s weer half afgewend om zijn weg te vervolgen, toen madame Zar now hem nog toevoegde: „Ik feliciteer U nog wel mr. Conway. U hebt er geen gras over laten groeien." De kwaadaardige flikkering in haar oogen en de snijdende klank van haar stem brach ten George Conway volkomen van zijn stuk. Voor dat hij zijn mond kon openen voor een scherp wederantwoord, had de vreemdelinge hem don rug toegekeerd en was zij het loge ment binnengegaan. George liep nu ook door VM VAN HAARLEM'S DAGBLAD No. 1503 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN d 60 Ct». per regel. Wenscht U altijd bediend te worden en zooals uw handelaar verplicht is te doen? Neemt geen onnoo» dige risico op U om zonder brandstoffen te zitten. Dcor groote, bij uitstek geschikte opslagplaatsen en snelle afwikkeling van bestellingen, zult U in staat gesteld zijn, altijd en correct van brandstoffen te kunnen worden voorzien door de N.V. STEENKOLENHANDEL v.h. FIRMA J. H. KRUL Jr., te O verveen, Telefoon 11617. VRAAG VOOR UW BINNEN- EN BUITEN FIRMA J. HEYDANUS Zn. KONINGSTRAAT 25 PARKLAAN 60 rd. Tel. 11361 van 8-12 en 1H-5. Zaterd. 8—1. HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. Dezer dagen werd in het gebouw De Centrale een druk bezochte ledenvergade ring gehouden van de afdeeling Haarlem van den Algem. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, onder voorzitterschap van den heer F. C. Gies. Na een kort ope ningswoord van den voorzitter, waarin hij de aandacht vestigde op de verschillende acties waarin de organisatie" gewikkeld is, werd het woord verleend aan den heer W. Bartels, secretaris der afdeeling, die een uiteenzet ting gaf van de actie door den Bond gevoerd inzake den vrijen middag voor de winkelbe dienden en welke stappen er plaatselijk door het bestuur in deze actie werden verricht. Met ingang van 1 Januari a.s. zal als ge volg van het werktijdenbesluit voor winkel bedienden aan dezen een vrije ochtend of middag worden gegeven, doch de gezamen lijke organisaties hebben zich uitgesproken voor een vrijen Donderdagmiddag. (Deze aangelegenheid is in de gehouden raadszitting, zooals bekend, nog even aan geroerd en na een korte gedachtewisseling werd door den burgemeester toegezegd dat nog nader overleg zal worden gepleegd met de betrokken partijen.) Hierna werd de komende winterpropagan- da besproken en tevens kwam aan de orde de aotie welke zal moeten worden ingezet o.a. voor de salarieering der kantoorbedien den. Ter bestudeering van de mogelijkheid van Handelsonderwijs voor de winkelbedien den is uit de plaatselijke vakorganisaties een commissie gevormd, welke hieromtrent een rapport zal samenstel^n. en voegde zich weer bij zijn broer, die een pas of twintig verder op hem stond te wach ten. „Zij komt vanavond weer bij me om me te spreken." deelde George zijn broer met een kort lachje mede. „Een mysterieus wijf. Ik had haar bijna het onderhoud geweigerd, maar tenslotte zal" het gesprek me misschien geiegenheid geven om uit te vinden, wat zij hier eigenlijk uitvoert." „Een sieraad voor ons dorp is ze nu juist niet," meende Derman geeuwend, „bijna net zoo lang als breed. Welke connectie bestond er toch tusschen haar en gravin Mornay?" „Politieke intrigues, veronderstel ik. In elk geval zal ik er vanavond wel achterkomen. Ik zal het haar rechtstreeks vragen. Beleefd heid tegenover dat soort vrouwen is eenvou dig misplaatst." „Ja," zei Derman op zijn langzame manier, „Ze ziet eruit, alsof ze wel eens gevaarlijk zou kunnen worden. Ik zou me maar een beetje in acht nemen." Toen hij thuiskwam verzocht George het diner een half urn- vroeger te stellen in ver band met het bezoek van madame Zarnow, en na de lunch begaf hij zich op weg naar Fulborough. Toen hij tegen het vallen van den avond de stad weer verliet, zag hij Rolt en den pseu do-Johnson het politie-bureau binnenstappen. Ze schenen hem niet te zien doordat hij zich op eenigen afstand van hen bevond. „Ik ben benieuw, of ze eindelijk een spoor hebben gevonden." zei hij bij zichzelf en toen hij het politiebureau passeerde, wierp hij een steelschen blik naar binnen. De beide detecives waren echter niet meer te zien. Dien avond zaten er maar weinig men- schen aan het diner aan; niemand anders dan dc familie Conway en Rosamund- Toen dc dames opstonden, zei George; „Ik kom MOEILIJK BESLUIT (Nadruk verboden.) (Reeds in deel van onze vorige oplaag op genomen). DE HAARLEMSCHE OPEN- LUCHTSCHOOL. HET TERREIN BIJ HET PARKHERSTELLINGSOORD. Het is onzen lezers bekend dat er binnen kort een voorstel van B. en W. te verwachten is om een openluoMschool te vestigen op het vroegere lighalterrein nabij het Parkherstel lingsoord. Men schrijft ons uit onderwijskringen: Er zijn heel wat opmerkingen te maken, over plaats en terrein, maar naar wij verne men wordt in de meestbevoegde kringen zelfs gezegd dat er geen beter terrein bestaat voor een openluchtschool in Nederland. Wij zullen zeggen waarom. We zijn hier op het binnenduin; het terrein ligt dus hoog en droog en niet zooals sommigen meenden op een drassig weiland. Het terrein ligt naar alle zijden open. We bedoelen, dat de zoia het heelemaal kan bereiken. Aan de Zuid grens ligt het boschachtige terrein van da gewezen Haarlemsche lighal, nu herstellings oord. Dat het terrein niet in bet centrum ligt .is geen bezwaar; het is te benaderen met de „gele tram" en tal van autobussen komen er vlak bij. Het gebouw is van hout, maar solide ge bouwd en zal dus tientallen van jaren mee kunnen. Het terrein is ook tamelijk goed. Speelter rein is er en ook nog plaats voor het aanleg gen van tuintjes. De aandacht mag er wel eens op werdei* gevestigd, dat de buitenschool niet is voor zieke kinderen, maar voor zwakke kinde ren, die aanleg hebben voor t-.b.c. (dus niet voor hen die al t.b.c. hebben). De school staat gewoon onder leiding van een hoofd,_maar aan een dokter is de medi sche controle en verzorging opgedragen. Leerplan en lesrooster zullen afwijken van dat der gewone school. De kinderen blijven over. Eten zou kunnen worden aangevoerd uit het Stadsziekenhuis of van het Herstel lingsoord. Menigeen denkt bij het woord „Openlucht- school" te veel aan „een school in 't duin", maar er zijn heel wat steden met een open luchtschool, waar duinen noch heuvels op mijlen afstand zijn te vinden. Een buiten school zou veel duurder zijn, dat zou voor driekwart een ziekeninrichting zijn. We hoor den voor de kosten er van 500 gulden per kind noemen. In de medische wereld wordt groot onder scheid gemaakt tusschen openluchtschool en buitenschool; We hopen dat volgend jaar de openlucht school van Haarlem kan geopend worden. Zij zal een zegen zijn voor de stad. direct bij jullie, zoodra ik die vervelende visite heb afgepoeierd." Toen hij langs Rosamund liep, gaf zij hem een veelbeteekenend knipoogje, dat kenne lijk betrekking had op het Incident van den vorigen dag. „Ik zal je straks alles vertellen", beloofde hij fluisterend, terwijl hij haar knipoogje met een glimlach beantwoordde. „Murrell," wendde hij zich tot den butler, die juist de koffie diende, „om negen uur verwacht ik madame Zarnow. Als zc komt laat je haar in mijn studeerkamer en waar schuw me onmiddellijk. Ik ben in de billard- kamer of in de bibliotheek." De beide broers bleven nog eenigen tijd aan tafel zitten rooken, een eigenaardig paar, wier eenige conversatie het beheer van het landgoed betrof. „Ik ga nog wat in de bibliotheek zitten." zei George na een poosje, „totdat die vrouw komt." Met deze woorden stond hij op en stak een nieuwe, kleine sigaar aan. „We hadden gisterenavond op de club een dispuut over een merkwaardige kwestie. Ik wil er toch eens even de wet op naslaan. Misschien wil jij de dames wat gezelschap gaan houden, totdat ik klaar ben." Samen verlieten de twee broers de eet kamer. Het was pas kwart voor negenen en het zou nog een kwartiertje duren, voor madame Zarnow zou komen. De bezoekster kwam inderdaad om klok slag negen uur en Murrell diende haar bij George aan, die in de bibliotheek bij een staande lamp over een boek gebogen stond en las. „Goed," zei hij, terwijl hij van het boek opkeek, „zeg aan mevrouw Zarnow, dat ik over een minuut hij haar kom." (Wordt vervolgd.) opvat, of boos met het risico dat h\j gaat schreeuwen, of onverschillig met het vooruit zicht dat hij op den ingeslagen weg voortgaat

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 6