BUITENLANDSCH OVERZICHT THOMAS EN DE WERKLOOSHEID. HET DUEL PILSOEDS KI - DASZINSKY. HET LEVEN IN SOVJET-RUSLAND. HANDELSBLAD HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 5 NOVEMEER 1929 MacDonald terug. Een „dictator" die geen dictator is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Van Unies naar rechts: Moscicki, Daszinsky en Pilsoedski. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. In afwachting van de verklaringen van Thomas, de minister voor de werkloosheid, was het Lagerhuis, evenals de tribunes, goed bezet. De belangstelling voor deze verklarin gen werd evenwel lichtelijk in den achter grond gedrongen door de algemeene span ning ten opzichte van de houding, die Mac Donald zou aannemen in de Indische kwes tie. Het was de eerste maal, dat MacDonald na zijn Amerikaansche reis weer in het par lement verscheen. Staatssecretaris voor In- dië, Wedgewood Benn, kondigde aan, dat de regeering nog geen datum had vastgesteld voor de publicatie van het rapport van de commissie Simon, de voorzitter dezer com- inissie. Sir John Simon, hoopt echter begin 1930 met zijn rapport gereed te komen. MacDonald verklaarde vervolgens, dat hij gestemde in het houden van en algemeene gedachten wisseling over de Indische kwestie op Donderdag a.s. bij welke gelegenheid hij dan nadere verklaringen voor de regeering sou afleggen. Ook de Russische kwestie werd slechts zijdelings aangeroerd. T Minister Thomas legde zijn verklaring af ©ver de tot dusverre bereikte resultaten en de verdere plannen inzake de bestrijding van de werkloosheid. De regeering ging hierbij uit, verklaarde hij, van de stelling, dat werk verschaffing de efficiency van het volk moest verhoogen zonder de algemeene lasten van de industrie met dood kapitaal te vergroo- ten. Dit moest gevonden worden in bevorde ring van den uitvoer, aansporing der produc tiviteit der industrie in het algemeen, en ver hooging van de koopkracht van alle deelen van het Britsche wereldrijk. Vervolgens trad de minister in détails betreffende de ver schillende plannen, o.a. de electrificatie van de spoorwegen, verbetering der waterverzor ging en der wegen; den bouw van 2 groote stations in Londen ter vervanging van de be staande. met gelijktijdige verkeersverbeterin- gen. Ook verschillende plannen voor ont wikkeling der koloniën werden ter sprake ge bracht, o.a. de bouw van een brug over de Zambesi; plannen tot vergrooting van den uitvoer naar Canada. Thomas besloot met te zeggen, dat de algemeene economische toe stand een verbetering aantoonde en dat de vooruitzichten in vergelijking met, vroeger beter waren. Tijdens de debatten zeide Worthington Evans, dat hij slechts die uitgaven als ge rechtvaardigd zag, die werkelijk productief genoemd konden worden. Lïoyd George oefende critiek uit op het feit, dat de regee ring het aantal der werkloozen niet met 30- tot 40.000 man had kunnen verminderen. Hij zeide, dat hij verwonderd zou zijn, wanneer het aantal werkloozen dezen winter tot 1 mil- lioen zou verminderen. Daszinsky de voorzitter van den Poolschen Landdag neemt een waardige houding aan. Hij heeft verklaard, dat het niet mogelijk was de tegenstellingen tusschen hem en Pil soedski weg te praten. Met Pilsoedski zal hij buiten den Sejm niet spreken. De beleediging treedt hij tegemoet met rustige verachting, terwijl het hem verheugt den staatspresident te kunnen mededeelen, dat millioenen Polen over deze beleedigingen van een staatswaardigheidsbekleeder evenzoo dachten als hij. Tijdens zijn onderhoud heeft hij den staatspresident reeds medegedeeld, dat het land tengevolge van zijn economische moeilijkheden onvoorwaardelijk rust en orde noodig heeft. Met het oog op den polit-ieken toestand heeft hij verzocht den Sejm te ont binden of de regeering te doen aftreden. Het gaat niet aan den Sejm te laten bestaan, en hem tegelijkertijd tot het uiterste te doen be- leedigen. De waardigheid van de geheele na tie zoowel als van de afgevaardigden ver draagt dit tooneel niet. De parlementaire raad der oudsten aan welks zitting de presi dent van het regeeringsblok deelgenomen heeft, heeft zich Maandag eensgezind ver klaard met de houding van maarschalk Daszynski en zich zonder voorbehoud achter hem geplaatst. Intusschen is in alle Warschausche bladen (met uitzondering van de socialistische „Ro- botnik") een communiqué verschenen, dat door Pilsoedski zelfs werd goedgekeurd. Hier in wordt volgens de Telegraaf de tekst weergegeven van het onderhoud tusschen Pilsoedski en Daszinsky. Dit onderhoud werd bijgewoond door den minister van binnen - landsche zaken Ikladkowski en den kolonel Beek. Het communiqué is in hooge mate be- leedigend voor Daszinsky. Pilsoedski, aldus werd verklaard, had Daszynski gewaarschuwd geen dwaashe den te begaan en toen Daszynski hem op het ongepaste in zijn optreden opmerkzaam maakte, had hij met de vuisten op tafel geslagen en hem voor domkop uitgeschol den. In ieder geval is men thans weer zoover ge vorderd, dat tegen vandaag de Sejm weer bijeengeroepen kon wbrden. Met spanning mag men de gebeurtenissen tegemoet zien. Zal Pilsoedski het gebouw van den Landdag wederom laten bezetten door zijn troepen? Pilsoedski gedraagt zich inmiddels steeds dubbelzinniger. Dictator in den waren zin van het woord is hij niet. Het schijnt zijn eerlijke bedoeling te zijn om van Polen een vrij land té maken, dat een waardige volks vertegenwoordiging heeft. Doch daartoe die nen volgens hem, allereerst de oude instel lingen tot den wortel uitgeroeid te worden. De Sejm vooral is in Pilsoedski's oogen een apenkooi, en hij Iaat geen gelegenheid voor bij gaan om de leden van dit instituut de huiden vol te schelden. Pilsoedski's macht schijnt uitsluitend ge baseerd te zijn op den trouw van zijn troe pen Toch ontneemt zooals herhaaldelijk gebleken is, de maarschalk zijn tegenstan ders de gelegenheid niet om zich te uiten. Men leze er het uittreksel van den inhoud van bovengenoemd communiqué maar eens op na! En die oppositie maakt van haar be trekkelijke macht, op het oogenblik dan ook een dankbaar gebruik, temeer nu Daszinsky, naar het blijkt, uit alle deelen des lands be tuigingen van adhaesie ontvangen heeft. Het is duidelijk dat een dergelijke toestand zich niet lang kan handhaven. Of Pilsoedski zal een waarachtig dictator moeten worden, of wat even waarschijnlijk lijkt de Sejm en staatspresident Moscicki moeten zich met succes tegen den maarschalk kee- ren. Daarbij is het dan de vraag in hoeverre de oppositie er in slagen zal de aanhanke lijkheid van het leger voor den maarschalk, te ondermijnen. Want dat dat leger het kar dinale punt is, waar de macht op rust, is bui ten kijf. L. A. De Tsjech Udrzal kabinets formateur. PRAAG, 4 Nov. (V.D.) De vroegere mi nister-president Udrzal heeft Maandag van president Masaryk opdracht gekregen een kabinet te vormen. Tot dusverre had men den tijd benut om te onderhandelen over het vormen eener nieuwe regeeringk, 'tgeen ech ter zonder resultaat was gebleven. Het schijnt thans dat er een regeering zal wor den samengesteld uit de tot dusverre in de meederheid verkeerende burgerlijke par tijen en de Tsjecho-Slowaaksche nationalis ten. De combinatie tusschen de Tsjechische nationaalsocialisten en de Duitsche sociaal democraten is weer op den achtergrond ge raakt. Fransch gezant te Brussel gestorven. De Fransche gezant te Brussel, Maurice Herbette, is plotseling te Parijs overleden. De verwildering der politieke zeden. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Crt.: De actie van Hugenberg c.s. voor het re ferendum en de communistische propaganda voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezin gen schijnen de politieke W-ild-west-geesten te Berlijn opnieuw te hebben geprikkeld. Gis teren zijn er weder verschillende ernstige botsingen tusschen nationaal-socialisten en communisten voorgekomen, waarbij de poli tie heeft moeten ingrijpen. Het begon met een communistische mee ting in het circus Busch. waar een aantal deelnemers in uniform van den verboden bond van Roode Frontstrijders waren ver schenen. Toen de politie daartegen wilde op komen werd ze door de deelnemers aan de vergadering bedreigd. Tenslotte moesten de agent-en zich met de gummistok verdedigen. Eenige communisten werden in hechtei genomen. Na de meeting ontmoette een groote troep van communisten, die de st-ads- spoor wilden nemen op het station Bürse een groep natioaal-socialisten die daar uit den trein stapten. Over en weer begon er een scheldpartij, die in een woest handgemeen ontaardde. De stationschef alarmeerde de politie en deze kon met moeite een einde maken aan den sLig. Intusschen was in de Rasenthalerstrasse nog een optocht van nationaal-socialisten door de politie uiteengedreven; hierbij wer den zestig man gearresteerd. Tenslotte had er nog een botsing plaats in de Lustgarten, waar de Evangelische arbei dersbond de jaarlijksche herdenking van de hervorming vierde. Deze plechtigheid begon al met een conflict, daar de politie den deel nemers verbood voor twaalf uur choralen te zingen en te spelen. Later werd de bijeen komst gestoord door een zestal communisten die de deelnemers aan de plechtigheid eerst uitscholden en er toen een aantal begonnen af te ranselen. Ook deze zes werden aan het hoofdbureau van politie ingeleverd. U kunt eten wat U wilt zonder corpulent te worden. Eet- wat U wilt en zooveel U wilt; wanneer U regelmatig eiken dag KRUSCHEN SALTS gebruikt, zult u geen last van corpulentie krijgen. Vermageren, door weinig voedsel te nemen, zal Uw lichaam verzwakken. Doch door het gebruik van KRUSCHEN SALTS verdrijft U al het overtollige vet en voorkomt vetaanzet- ting. KRUSCHEN SALTS maakt Uw lichaam steeds gezonder. Het verwijdert alle onzuiver heden uit Uw bloed, ingewanden, nieren en lever. U zult U daarbij opgewekter en ener gieker gaan voelen een blakende gezond heid genieten. Gebruikt KRUSCHEN SALTS regelmatig eiken morgen op een glas water of in Uw kopje thee. Het heeft geen smaak. KRUSCHEN SALTS is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 per flacon. De groote flesch a 1.60 bevat 3 maal den inhoud van de kleine flacon. Imp.: N.V. Rowntree Handels Mij., Keizers gracht 124, Amsterdam C. GRATIS PROEFAANBOD. Wanneer U nog nooit- Kruschen geprobeerd hebt probeert, het dan nu op on2e kosten. Wij hebben onder de Apothekers en Drogis ten 100.000 speciale „Groote Proefpakken" gedistribueerd, welke het gemakkelijk voor U maken om te ondervinden of de door ons ge stelde eischen U voldoen. Vraagt Uw apothe ker of drogist naar het nieuwe „Groote Proef- pak". Dit bestaat uit onze gewone flacon a 1.60 met een aparte proef-flacon toe reikend voor ongeveer een week. Open eerst de proefflacon. Onderwerp haar aan een proef. En wanneer U er dan niet volkomen van overtuigd zijt, dat Kruschen al die eigenschappen bezit, welke wij tot eisch ge steld hebben, is de gewone flacon nog onge schonden; breng deze terug. De apotheker of drogist zal U onmiddellijk en zonder omwe gen Uw 1.60 teruggeven. U hebt Kruschen geprobeerd op onze kosten. Wat is royaler? Een Duitsch-Russische combinatie die spaak liep. De moeilijkheden van de Deutsch-Russi- sche Filmgeseilschaft „Derussa" hebben voor de Russische handeIsvertegenwoord iger te Berlijn ernstige gevolgen gehad. De leider van de fotokino-centrale Zerer en de leider van de sociale afdeeling Lewine zijn uit Ber lijn gevlucht; beiden worden er van beschul digd, uit de kas van de Russische handels vertegenwoordiging te Berlijn groote som men te hebben verduisterd, zegt de Tel. Te vens is bekend geworden, dat de leider van de import afdeeling en de leider van de scheepvaartafdeeling, Boejnewitsj en Nag- lofski, van hun functies zijn ontheven en naar Moskou zijn teruggeroepen; zij hebben echter geweigerd hieraan gevolg te geven. Mussolini: „Er wordt te veel over vrede gesproken". In heel Italië is Zondag, naar een B.T.A.- telegram uit Rome meldt, de elfde verjaar dag van de overwinning met vaderlandsche plechtigheden gevierd. Na een zwijgende hul de te hebben gebracht bij het graf van den onbekenden soldaat, heeft Mussolini het ze vende nationale congres van den bond van oorlogsverminkten en invaliden geopend. In een rede herinnerde Mussolini aan de stich ting van den bond te Milaan in 1917, aan zijn gunstigen invloed op het moreel der troepen en aan zijn medewerking tot de overwinning. Hij verklaarde den bond te beschouwen als een der fundamenteele krachten van het regime. Vervolgens legde hij den nadruk op de belangrijke rol der verminkten bij de opvoeding van de Italiaan- sche jeugd en het Italiaansche volk tot de vereering van de overwinning die tegenwoor dig alleen nog maar in Italië bestaat. Hij besloot aldus: Men spreekt veel over den vrede in de wereld, ik zou zelfs zeggen te veel. Dit moet ons evenwel geenerlei illu sie geven, gezien het feit, dat niemand daad werkelijk ontwapent. Het duel Pilsoedski Daszynski. Het W. B. meldt uit Warschau, dat de voorzitter van den Sejm, Daszynski, naar aanleiding van een mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken, welke goedgekeurd is door maarschalk Pilsoedski, inzake het onderhoud, dat tusschen Pilsoeds ki en Daszynski heeft plaats gevonden, schriftelijk den staatspresident heeft mede gedeeld aan de voorgenomen conferentie met den staatspresident niet te kunnen deelne men, indien maarschalk Pilsoedski daaraan ook zou deelnemen. De staatspresident heeft daarop den héér Daszynski bericht, dat de conferentie slechts met hem alleen zou worden gehouden. Na het onderhoud heeft de voorzitter be sloten den Landdag tegen morgen, 5 Nov. bijeen te roepen. VOOR-HISTORISCHE GRUWELEN IN RUSLAND. Naar ..Dagens Nyheter" uit Helsingfors ver neemt hebben ongeveer 6t> politieke gevange nen die uit het Russische kamp op het eiland Solovetsjoi in de Witte Zee gevlucht waren, de Finsche grens in de nabijheid van Rova- nemiü overschreden. Dc vluchtelingen deel den mede. dat zij in de bosschen te werk waren gesteld en besloten hadden een poging tot vluchten te ondernemen. Op een afge sproken teeken vielen zij hun bewakers aan, sloegen he.i met bijlen neer en begaven zich, afgaande op een kaart, die op een der ge- doode bewakers werd gevonden, op weg naar de Finsche grens. Twee weken zwierven zij door geheel on bewoonde wouden, aldus de Tel., hun pro viand raakte op en zij moesten zich met boschbessen voeden. Velen bleken tegen de ontberingen niet bestand en moesten ach tergelaten worden. VreeseUjke bijzonderheden vertelden de ontsnapten over het leven der politieke ge vangenen op Solovjetskoi. Zij worden on- menschelijk behandeld; de kleinste overtre ding wordt met mishandelingen van de ergste soort gestraft. De vrouwelijke ge vangenen zijn geheel aan de willekeur dei- bewakers overgeleverd. Een honderdtal le den van een orthodoxe sekte werd ter dood gebracht, doordat de bewakers de ongeluk- kigen dwongen hun eigen graf te graven en zich daarin uit te strekken totdat zij dood gevroren waren. (Speciale correspondentie). iDicnst van de United Telegraph). De ervaringen van twee Engelsche mijnwerkers. Armoede in Moskou. Arbeiderswoningen. Do duurte in Rusland. Afschaffing van de Zondags rust. De onafgebroken werkweek. Communistische stroomingen onder de ar beiders in de mijn Tilmanstone in het mijn- district van Kent. bewogen den directeur tot een typisch-Engelsch ..sportief' voorstel. De beide arbeiders Roone en Crane zouden een studiereis naar Rusland maken; indien zij de omstandigheden daar beter zouden vinden dan in Kent. dan moesten zij in Rusland blijven en konden hun kameraden, die hen wenschten te volgen, op kosten van de di rectie laten overkomen. Roone en Crane to gen derhalve naar Rusland, vergezeld van den leeraar Southan als tolk. Het drietal kwam tot de ontdekking, dat de kosten van levensonderhoud in Moskou zeer hoog zijn. De stank in de straten was soms onbeschrij felijk en zij werden door tallooze bedelaars aangesproken. Toen de drie Engelschen in Moskou aankwamen, hadden zij in negentien uur niets meer gegeten en zij gingen een res taurant binnen, waar zij aan het spit ge braden rundvleesch, zwart brood en mine raalwater kregen opgediend. Ondanks hun honger konden zij het vleesch niet eten. Zij merkten op, dat een twaalf a dertienjarige jongen de eetzaal binnensloop en een been kaapte, dat iemand op een bord had achter gelaten. Zij gaven den jongen de overblijfse len van hun maal. Duizenden menschen stonden van den ochtend tot den avond op een rij, om broodrantsoenen te krijgen. Een schrijnend contrast met deze armoede vorm den de uitstallingen van elegante modezaken en juwelierswinkeLs met diamanten ringen e.d. waarvan sommige ongeveer zevenduizend gulden per stuk kostten. ..Dat is het juist", zeide Roone tot Crane, „dat jullie, commu nisten, in Engeland zoozeer veroordeelt en hier in het hart- van Rusland doen ze precies hetzelfde". De woningtoestanden zijn slecht. Geheele gezinnen wonen en slapen meestal hl één vertrek. Er zijn duizenden werkloozen. De hygiënische toestanden zijn ontzettend: de geëtaleerde levensmiddelen waren met vliegen bedekt Naar het heet strekt de moe derzorg zich uit over een termijn van zes weken voor en zes weken na de geboorte van het kind: de Engelschen zagen op de straten, dat vrouwen met zuigelingen van eenige we ken oud bedelden of fruit trachtten te ver- koopen. Van Moskou gingen de mijnwerkers naar het Donezgebied. In Artimowsk vonden zij een luxueus vakvereenigingsgebouw omringd door sanitair slechte eenkamerwoningen voor de arbeiders. Op een ochtend moesten dc Engelschen bij den president van den vak bond verschijnen en hem inlichten over den vooruitgang in Engeland. Roone verklaarde hem, dat de Labourpartij in de enkele maan den van haar regeering grooteren vooruit gang heeft bereikt, dan de bolsjewisten on der het „vijfjarenplan". De president en de leden van het vakvereenigingsbestuur oefen den daarop critiek uit op MacDonald. Hen derson, Clynes en andere Labour leiders. Daar op mochten de Engelschen de mijn Barowski bezoeken. In het kantoor van de mijn aten zij. „omringd door millioenen vliegen". De arbeiderswoningen bij de mijn bestonden uit een kamer voor man en vrouw en een voor de kinderen. De mijn zelf was eenvoudig een gat in een heuvel. „Toen wij het zagen", ver telt Crane, „dachten wij geen oogenblik, dat daar iemand werkte. De tolk zeide. dat het 90 Meter diep was en weigerde er in af te dalen. De mijngang was bijna loodrecht. Wij lieten ons zittend omlaag glijden, tot- Roone verklaarde, dat hij niet verder wilde. Wij constateerden echter, dat het onmogelijk was. terug te keeren en wij moesten verder naar beneden, tot de gang weer de opper vlakte bereikte. Men zeide ons, dat de mijn werkers in deze mijn zes uren per dag werk ten en wij antwoordden, dat Engelsche arbei ders geen drie uren per dag in zulk een mijn zouden werken". Van Artimowsk uit bezochten zij de 25 mijlen verder liggende grootste zoutziederij van Rusland, die naar Liebknecht- is ge noemd.. De woningtoestand was daar iets beter. In de „Nieuwe economische mijn", veertig mijlen van Artimowsk bedragen de productiekosten van een ton kolen 17 s. 6 d. De werkdag duurt, eveneens zes uren en de loonen varieeren tusschen 112 en 150 gulden per maand. Op de vraag, waarom de arbei ders niet dagelijks werden uitbetaald, werd geantwoord, dat in dat geval geen kool zou worden gedolven. Op den dag van de aan komst. der Engelschen werkten de arbeiders „gratis", d.w.z. het loon werd voor industria- liseeringsdoeleinden aan de regeering afge staan. Dat beteekent natuurlijk niet anders, dan dat de bovengenoemde loonen alleen op papier staan. Helaas konden de bezoekers niet te weten komen, hoeveel dagen per maand „gratis" wordt gewerkt. Vrouwen wer ken in ploegen gedurende acht uren aan de zeef. De arbeiderswoningen waren zonder bad en zonder waterleiding. Over de prijzen deden de Engelsche reizi gers de volgende mededeelingen. Water voor zes personen kost 12 s. per week, eicven on geveer 35 cent per stuk, boter f 2.50 per pond, schoenen f 25 per paar. zolen en hakken f 7 per paar, een fiets f 250. De Britsche arbeiders hebben verder den indruk gekregen, dat er in Rusland geen ge zinsleven bestaat. „Wij hadden", vertelt Crane „kunnen trouwen, wanneer wij gewild had den en het huwelijk had bij ons vertrek ontbond<*n kunnen worden". De vader van een kind heeft dertig procent van zijn loon als alimenten te betalen. Luie mannen maken daar gebruik van; zij behoeven niet te wer ken, wanneer zij een vrouw met ongeveer drie kinderen trouwen, die door de vaders der kinderen wordt gesteund. Begin October begint de reorganisatie van de Russische bedrijven, in dier voege, dal de „onafgebroken werkweek" wordt ingevoerd De Zondagsrust wordt dus afgeschaft. He' werkjaar zal niet meer uit 300 werkdagen maar uit 360 bestaan. De industrieele bedrij ven. de handel, de sovjetautoriteiten, do scho len zullen geheel het jaar onafgebroken werken. Verder worden alle religieuze feest dagen afgeschaft. Het besluit van de sovjet- regeering erkent alleen vijf algemeene revo- lutionnaire rustdagen, n.l. 1 en 2 Mei, 7 en 8 November en 22 Januari, de sterfdag van Lenin. De arbeiders zullen In vijf groepen verdeeld worden, die om beurten vrijaf zijn. Vier ploegen zijn steeds aan het werk. terwijl de een na vior dagen werken oen vrijen dag heeft. Wanneer b.v. een arbeider op Zondag met het werk begint, krijgt hij Donderdag vrij. Zijn tweede week begint op Vrijdag en dc volgende rustdag valt dan op een Woens dag. Bijgevolg heeft iedere ploeg *n anderen rustdag. In ieder geval zal door den overgang naar de onafgebroken werkweek het totaal aantal vrije dagen <65) niet verminderd wor den. maar in vergelijking met den ouden too- stand ook niet uitgebreid. Maar daarenboven wordt iii uitzicht gesteld, dat de vacantie van 2 tot 4 weken zal worden verlengd. Van de invoering van de onafgebroken werkwi»2k verwachten de bolsjewisten de schitterendste resultaten. De toeneming van de productie zal 16 a 20, zelfs 40 pet-, bedra gen. Bovendien is een „snelle vermindering'' van de werkloosheid te wachten, daar het aantal arbeiders bij dezelfde productiemidde len mot het zesde deel moet worden uitge breid. Wanneer men dit plan op den keper beschouwt, dan komt men tot de overtui ging, dat liet onmogelijk vergrooting der productie kan te weeg brengen. Maar wel zal het een enormen achteruitgang van de levens- en werkvoorwaarden van de werkers moeten veroorzaken, omdat men in de tegen woordige Russische omstandigheden een roëele basis voor deze geweldige proefne ming ten eenenmale mist- In de eerste plaats stelt de verwezenlijking een onfeilbare eu volmaakte organisatie van de geheele staats machine voorop, in hot bijzonder van de in dustrie, die in de eerste plaats als materiaal voor het experiment In aanmerking komt. Maar de tegenwoordige organisatiemethoden van de Russische industrie zijn met enkele uitzonderingen wanhopig. Zelfs de „Torgowo- Promyschiennaja Gaseta", het orgaan van den hoogen economischen raad moest dit erkennen. Het blad schreef: „Intusschen moet met stelligheid gezegd worden, dat de or ganisatie der productie in het- meerendeell van onze bedrijven beneden critiek is. Daar aan zijn juist de algemeen onvoldoende leidingsnorm. de hooge kostprijzen en het onvoldoende tempo van de uitvoering der orders met het doel: vergrooting der pro ductie en vermindering van de kostprijzen, te wijten". Men bcienke, dat de Sovjetlichamen al sedert jaren zonder succes werken aan de ..rationaliseering" der industrie en de orga nisatie van den arbeid. En nu moet met deze gebrekkige organisatie een verandering in grooten stijl worden uitgevoord en een productieverhooging van 33 pet. en meer plotseling bereikt worden. Alleen wie abso luut blind is voor de werkelijkheid kan daar in gelooven. Voor de organisatie van de onafgebroken werkweek zijn verder belangrijke vergrooting van het bedrijfskapitaal en spoedige vervan ging van de oude machines noodig, daar de slijtage aan do machines grooter zal zijn dan tot dusver, verder de aanstelling van honderd duizenden nieuwe arbeiders en intensievere levering van grondstoffen. En dat terwijl de laatste jaren in Sovjet-Rusland bijna „on afgebroken" gebrek aan bedrijfskapitaal be staat, aan machines, aan geschoolde werk krachten, aan geregelde grondstoflovoring, enz. Door de „hervorming" kunnen deze ne gatieve factoren alleen meer acuut wor den. WONDEREN DER ZEE. Toen onlangs de „Euripides", van de White Star lijn te Southampton arriveerde, van Australië en do Kaap. vertelde de beman ning wonderlijke dingen van den zuid- aequatorialen stroom. Toen het schip den stroom bereikte die van Afrika door den Atlantischen Oceaan loopt, ontdekte de bemanning een lange strook opgehoopt zeewier langs den rand van deze stroom. Deze strook had geheel het voorkomen van een rivieroever en er was geen beweging in, ofschoon de stroom er vlak langs liep. Een Noorsch kapitein heeft dezer dagen bij zijn terugkomst in het vaderland iets merkwaardigs medegedeeld van de Stille Zuidzee. Hij had daar „straten" van roest bruin water gezien ir. de zee. die overigens een normale kleur had. Dergelijke „straten", maar dan geel, zijn gedurende de laatste maanden ook gezien tusschen Hongkong on de Philippijnen. DE DOOD VAN EEN JOCKEY. Op de renbaan tc Straussburg heeft een ernstig ongeval plaats gehad, waardoor de twintig-jarige jockey Jacob Trumpfheller om het leven is gekomen. In de November-hindernisrenncn waarme de de wedstrijden begonnen reed Trumpfhel ler het paard Orator. Bij de voor de tribune opgestelde hindernis, dc Tribunesprong, zette Orator te vroeg af, kwam te vallen, zoodat Trumpfheller over de baan rolde; Orator werd toen door het volgende paard op zij ge- stooten, waardoor het paard nog eens viel en nu boven op zijn berijder terecht kwam. Op de tribune klonken lulde kreten. De red dingsbrigade die dadelijk toesnelde moest constateeren dat de jockey reeds overleden was. schrijft dc N. R. Crt. Trumpfheller had ondanks zijn Jeugd al een zekere populariteit weten tc bereiken doordat hij bij een van dc vorige rennen tc Straussburg het paard Marsy. den outsider tot een sensatie-overwinning wist tc voeren, waarbij de totalisator het recordcijfer 2253— 10 bereikte. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct» per regel. Geeft uwe advertentie» op ter plaatsing in het HET algemeene GROOTL dagblad der beschaafde kringen. - ALLE soorten advertenties worden zonder prijsverhooging aangenomen 22 by het Bijkantoor Handelsblad Wensing's (Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9