Dra.no> BEURSKRONIEK. De gefieele wereld BINNENIAND Aspirin Fa. Gebr. BRAKEL HAARDEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 8 VIERDE BLAD NOVEMBER 1929 De toestand van het Amerikaansche bedrijfsleven en de jongste beurscr'sis. - De discontoverlagingen. Kunstzijdepositie. Rubbermarkt. De beurs. Amsterdam, 7 November "foor ons was van belang, de verla ging van het Duitsche disconto met i< pCt., omdat daarmee het Duitsche bedrijfsleven tegemoet gekomen wordt en dus onwillekeu rig de handel gestimuleerd. Wat voor ons, als groot-aandeelhebber bij den handel op Duitschland, van beteekenis is. Voor de kunstzijde krijgt een zeker opti misme weer de overhand, waaraan de jong ste ontwikkeling natuurlijk niet vreemd is^ Want deelde men vanwege de Alg. Kunstzij-- de Unie niet dezer dagen mede, dat de po gingen om met de concurrentie betreffende den afzet tot een accoord te geraken, reeds tot gedeeltelijke overeenstemming hebben gevoerd? Men verwacht hierdoor, dat een verheffing van het prijsniveau in de toe komst mag worden tegemoet gezien. De kunstzijdemaatschappijen zijn op dit punt vrij optimistisch. Terwijl men er, als een be wijs van de goede technische positie van de industrie, de aandacht op vestigt, dat on danks de scherpe Italiaansche concurrentie en de daardoor gevolgde prijsverlagingen, de verkoopprijs toch nog een winstmarge, inclu sief behoorlijke afschrijving, ten opzichte van den kostprijs laat. De rubbermarkt werd door de jongste cri sis ongunstig beïnvloed, aangezien men van de geleden verliezen in Wallstreet een da ling van het verbruik van rubber verwacht. Aan den anderen kant houdt men er echter rekening mede, dat er vele zwakke hausse posities op de rubbermarkt geliquideerd zijn. En verbruikers hebben wel vrij veel ge kocht op de lagere prijzen, doch alleen voor onmiddellijk gebruik, zoodat een zeker re dres van de rubberprijzen niet op zich zal laten wachten, te meer daar het Europee- sche verbruik aardig toeneemt. De stemming ter beurze was nog niet be paald wat velen wenschten, doch het reeds den vorigen keer ingezette geleidelijke her stel ten opzichte van die fondsen, die in de algemeene „afbraak" buiten verhouding ge leden hadden, duurde voort. De houding was niet overmate opgewekt, doch daar de han del zeer kalm was, bleven groote koersver schillen uit, al kwam men hier en' daar toch nog weer onder vorig peil af. Een uniforme tendenz was echter niet te constateeren en juist in verband met de voorgemelde rectifi catie in de koersbepaling voor bepaalde fondsen. In de bankafdeeling kwam dat ook tot uitdrukking, waar Amsterdamsche bank bijvoorbeeld een paar punten monteerde, evenals Indische bank en Handel Mij., ter wijl Kol. Bank en Incasso Bank eenige pun ten inboetten per saldo. In de industrieele afdeeling was men mee- rendeels aan den lagen kant. Men was hier vrij loom en dat drukte de koersen. Philips brokkelde een punt of tien af, hoewel het be richt omtrent verminderde concurrentie tus- schen Splendor en Philips een goeden in druk maakte. Margarine Unies ook wat lager op verschillende vage geruchten, terwijl kunstzijdewaarden nog tamelijk prijshou dend bleken. Claims Aku werden verhandeld op 14. Oliewaarden, hoewel de laatste dagen iets flauwer, toonden zich over het geheel geno men tamelijk optimistisch, en daar scheen ook wel eenige reden voor te zijn, gezien de mededeelingen van de directie van de Ko ninklijke dat de gang van zaken zeer gunstig is. Koninklijke kwam dan ook over de 400 of 15 punten hooger af. Voor rubberwaarden bestond de laatste da gen wat meer vraag en zoo konden verschil lende waarden hier per saldo eenige punten monteeren. Amsterdam Rubber vormde even wel een uitzondering en was wat minder op gewekt. Scheepvaarten traden wel niet op den voor grond. doch niettemin vond hier een aardig herstel plaats, zoodat men hier meestal eeni ge punten boven vorig peil uitkwam. Suikerwaarden, evenals tabakken boden goeden weerstand, hoewel de handel weinig te beteekenen had. Men kwam hier algemeen hooger af. BEURSMAN DE RIJKSBEGROOTING 1930. Internationale ontwapening. Verschenen is de memorie van antwoord over het derde hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1930 (buitenlandsche zaken). Ook de minister betreurt dat op het ge bied der internationale ontwapening in het afgeloopen jaar weinig is bereikt. De oorza ken daarvan zijn echter elders te zoeken dan in de houding der Nederlandsche gedelegeer den ten opzichte van dit vraagstuk. De rede van jhr. Loudon in zijn qualiteit van voorzit ter der voorbereidende commissie, beoogde nieuwe vertraging in het tot stand komen van een ontwapeningsverdrag te voorkomen, welke vertraging jhr. Loudon voorzag bij een heropening der discussies over tal van pun ten, waaromtrent met moeite overeenstem ming was verkregen. Betrekking tot België. De minister kan geen aanwijzingen geven omtrent eenig tijdstip, waarop in een zoo teere zaak als de betrekking tot België de overeenstemming zal kunnen zijn verkregen, waartoe hij hoopt, dat voortgezet streven zal leiden. Tegenover dezulken, die van oordeel moch ten zijn dat Nederland bij een regeling van de hangende kwesties met België geen be lang heeft, schaart de minister zich zonder eenig voorbehoud aan de zijde dergenen die geordende betrekkingen van goede nabuur schap tusschen deze landen zoowel in deze als in het Europeesch belang achten. Niet nadrukkelijk genoeg kan de minis ter wijzen op de wenschelijkheid van ont houding zooveel als mogelijk is van datgeen wat hier te lande of in België de stemming ongunstig moet of kan influenceeren. BUILENPEST OP JAVA. Europeesch meisje te Djokja overleden. Te Djokjakarta is een 15-jarig Europeesch meisje, Caroline van Gent, aan builenpest overleden, seint Aneta. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. kent Aspirin-Tabletten en hun Uitstekende werking bij aile verkoudheidsziekten en rheu- matische pijnen. Maar van even veel belang is het te weten, dat er maar één echte bestaat. Het onmisbare ken- teeken is het Bayerkruis op iedere verpakking en op elke tablet, is dit niet het geval, dan hebt ge niet de echte Aspirin. Bovendien komt op iedere verpakking de U be kende oranje band voor. Let In Uw eigen belang op \deze onbedriegelijke ken- teekenen. Prijs 75 cts. DE OVERVAL OP CURAcAO. CRITIEK OP MINISTER DE GRAAF. Thans is verschenen het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het hoofdstuk Ko loniën der Staatsbegrooting 1930. Verscheidene leden spraken verwondering en teleurstelling uit over het wederoptreden van den huidigen bewindsman als minister van Koloniën. Zij achtten dit wedroptreden in verband met het gemis aan vertrouwen in dezen minister, zoowel hier te lande als in Indië, op zich zelf een ernstige fout. Verschei dene andere leden meenden, dat voor boven vermelde critiek geen goede grond aanwezig is. De overval op Curacao op 8 en 9 Juni j l- gaf uit den aard der zaak aanleiding tot uit voerige beschouwingen, waarbij vele der be kende argumenten werden aangevoerd. De voorloopige meening van vele leden was dat de verantwoordelijke dragers van het gezag op Curasao, in het bijzonder de Gouvrneur, zijn tekort geschoten in de taak tot hand having van het gezag. Voorts wTas men alge meen van oordeel dat de recherche ten eenenmale heeft gefaald. Ten slotte werd de regeering nog een aantal vragen met betrek king tot het gebeurde gesteld, o.a. of de af kondiging van den staat van beleg te Willem stad geschied is op aanraden of bevel van de regeering in Nederland. EEN LADDER OMVERGEREDEN. SCHILDER IN UTRECHT ZWAAR GEWOND. In Utrecht is Donderdagmorgen een schil der, die bezig was de poort van de Krom houtkazerne op te knappen, gevallen. De man had ter vergemakkelijking van zijn ar beid een plank gelegd over twee ter weers zijden van deze poort opgestelde ladders en was druk bezig, toen een groote zoeklicht auto de binnenplaats wilde oprijden. De chauffeur meende, dat hij met zijn wagen wel onder de geïmproviseerde eere-poort kon doorrijden, doch bleek zich in zijn schatting leelijk te hebben vergist. De heele stellage werd omvergetrokken, waarbij de schilder kwam te vallen. Met een hersenschudding is hij ln het Sint Anthoniusziekenhuis opge nomen. Toen het ongeluk geschiedde, had de sctiilder een schaar in handen, die in drie stukken is gebroken. Twee ervan zijn slechts teruggevonden, zoodat verondersteld wordt, dat het derde stuk in zijn lichaam is gedron gen, aldus het Hbld. DE ZEEOORLOGSSCHADE. Aan de Memorie van Antwoord van minis ter Beelaerts van Blokland aan de Tweede Kamer over de begrooting van Buitenland sche Zaken ontleenen wij nog: „De regeling ter zake van zeeoorlpgschade met de Britsche regeering getroffen is na de totstandkoming vanwege het Departement van Buitenlandsche Zaken in hoofdlijnen op 26 April terstond door middel van een com muniqué in de Nederlandsche pers openbaar gemaakt. Zooals aanstonds is bekend ge maakt, is het niet mogelijk gebleken vergoe ding te verkrijgen voor andere dan de even- bedoelde schaden. Nadere stappen zullen ln dezen door de Nederlandsche regeering tegenover de Britsche regeering toegekende vergoeding heeft bedragen een millioen gul den. „Ter zake van zeeoorlogsschade bestaan aan de zijde der Nederlandsche regeering thans nog uitsluitend de vorderingen, welke zij bij de Duitsche regeering heeft aanhangig ge maakt ter zake van schade door Nederland sche belanghebbenden geleden." INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct*. per regel. SOPHiAPLEiN 6-14 DE MOORD IN AMSTELVEEN. De bekentenissen der ver' dachten. WAARDEERING VOOR DE POLITIE, Wij hebben gisteren reeds de voornaamste bijzonderheden vermeld van de behandeling van den moord te Amstelveen voor de Am sterdamsche rechtbank. Aan het verslag in het Hbld. ontleenen wij nog het volgende: Gedagvaard waren in cleze zaak achttien getuigen en deskundigen. Het verhoor der verdachten President mr. Van Royen hoorde allereerst den verdachte Van P. Deze verklaarde desge vraagd eenige jaren als boerenarbeider in dienst te zijn geweest van den heer Hooge- veen; de vrouw was altijd zeer goed voor hem. Daarna kwam hij een jaar of vier gela den als knecht in dienst van de Onderlinge Vereeniging van Veehouders en hij leerde toen D. kennen, die als schipper bij die ver eeniging in betrekking was. Later werkloos, hebben zij samen het plan opgemaakt om bij Hoogeveen als de vrouw alleen thuis was geld te stelen. Eenige maan den lang hebben zij met dit plan rondgeloo- pen en een paar dagen vóór 16 Mei kwamen zij in de buurt van de woning. Op 16 Mei, 's voorm. half negen, zagen zij Hoogeveen het huis verlaten. „Hoe mooi is 't nou niet!" zei D. Verdach ten zijn toen naar binnen gegaan en in de keuken vroeg de vrouw of zij een kop koffie wilden hebben. Verdachte heeft haar toen beetgepakt, haar op den grond gegooid en haar de hand op den mond gehouden. De vrouw weerde zich af en daar D. zich ver wijderde, riep hij: „kom terug, slappe ellen deling, ik kan haar niet baas!" Vervolgens heeft hij een stuk touw en riem uit zijn zak gehaald en die haar op den hals geknoopt, terwijl D. haar met de eene hand vasthield en de andere hand haar op den mond gelegd had. Verdachte D. verklaarde desgevraagd, dat Van P. hem vertelde, dat er bij Hoogeveen veel geld was te stelen. Samen zijn ze toen eenige malen in de buurt der woning ge weest. In den ochtend'van 16 Mei zag men Hoogeveen de woning verlaten en Van P. zei toen: „Die kans krijgen wij nooit meer, zoo schoon als 't nou is". Verdachte vroeg een glaasje water aan de vrouw, die hen niet binnen liet. Van P. liep de vrouw achterna en daarop is verdachte hem ook gevolgd, 't Is volgens verdachte niet waar, dat de vrouw vroeg, of zij een kop koffie kwamen drinken. Terwijl zij voorover gebogen stond om een schilderijtje schoon te maken, greep Van P. haar beet en gooide haar op den grond. Ver dachte liep weg, maar Van P. riep: „Kom nou terugVerdachte keerde terug, Van P. zat toen met twee beenen recht over de vrouw heen. „Houd de handen op haar mond!" zei Van P. Dat heeft verdachte ge daan: terwijl Van P. haar een leeren riem om strot en kin heen deed, heeft verdachte een hand haar op den mond gelegd en met de andere hand haar arm vastgehouden. Vervolgens is eerst Van P. de kast gaan doorzoeken en daarna heeft verdachte dat ook gedaan. Mr. De Blécourt: De maskers zijn niet ge bruikt, maar heb jelui niet in beraad ge staan om de daad te plegen met maskers voor? D.: De vrouw van Van P. heeft ze wel ge maakt en ik heb het masker wel opgepast. De verdachten toerekenbaar. Drs. H. J. Overbeek en S. P. Bakker, ze nuwartsen, legden op verzoek van het O. M.. hunverklaringen buiten tegenwoordigheid der verdachten af. Zij trokken zich, volgens hen, zeer weinig van de zaak aan: toonden weinig berouw en liepen met allerlei misda dige plannen rond. o.a. waren zij voornemens geweest een huurlooper, die bij hen de huur ophaalde, te vermoorden. Zij zijn volgens deskundigen toerekenbaar. Niet uit te maken is wie meer invloed heeft gehad. Het getuigenverhoor Het getuigenverhoor was zeer spoedig afgeloopen. De 65-jarige landbouwer Hooge veen verklaarde 's morgens te zijn uitgegaan om belasting te betalen. Toen hij in de wo ning terugkeerde, lag de geheele boel over hoop en bleek de vrouw vermoord te zijn, waarop hij onmiddellijk de politie waar schuwde. Getuige was heelemaal niet onte vreden over Van P., toen die bij hem als knecht werkzaam was; zijn werk deed hij vrij goed. De vermoorde vrouw was heel goed voor verdachte, als hij een fout had begaan sprak zij hem nog altijd voor. Het O. M., mr. De Blécourt begon het requisitoir met een woord van deernis voor de vermoor de vrouw. Wanneer er één lichtzijde in deze zaak is, dan is het feit, dat hier de personen terechtstaan, van wie het onomstootelijk vaststaat, dat zij de daad hebben gepleegd. Voor een herhaling van de Culemborgsche moordzaak met al zijn misère behoeft men hier niet bevreesd te zijn. Den heer Colijn, burgemeester van Amstel veen, komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop hij van het begin tot het einde heeft meegeholpen om klaarheid te brengen in het misdrijf. Voorts moet een woord van dank gebracht worden aan den opperwacht meester der marechaussee R. Schaap en aan de mobile brigade der Centrale recherche. Het werk van de politie, de rijksveldwacht en de marechaussee kan niet genoeg ge waardeerd worden. Het groote publiek weet niet hoezeer zij bij gevaarlijke misdaden als deze b:j nacht en ontij, in weer en wind klaar staat om de daders op te sporen. Spreker ging vervolgens na wie D. en Van P. zijn. D. is een geboren misdadiger, hij kwam reeds herhaaldelijk met den strafrech ter in aanraking en in het dossier liggen nog vier inbraken waarvan hij verdacht wordt. En met Van P. is het één pot nat. In schrille trekken schilderde spreker het afschuwelijk misdrijf, dat de verdachten pleegden en hij zeide slechts één straf te zien die in deze kan worden opv-'egd. Hij vorder de schuldigverklaring van beiden aan moord tezamen en in vereeniging en diefstal teza men en in vereeniging. en veroordeeling van ieder tot levenslange gevangenisstraf. Dc pleidooien. Mr. Schorlesheim, de verdediger van D. be toogde. dat er voor mededaderschap meer noodig is dan wat er ten aanzien van zijn cliënt 5s gebleken. Het feit. dat de vier nog niet berechte strafzaken ad Informandum in het dossier liggen, keurt pleiter af. Het is niet met kwade bedoelingen geschied, maar psychologisch is het gevaarlijk. De rechter zal er zich niet aan kunnen onttrekken. Zijns inziens zal zijn cliënt alleen als me deplichtige en niet als mededader veroor deeld kurnen worden. Wat de geéischte levenslange gevangenis straf betreft, pleiter is van meening dat noch "t. algemeen belang noch de openbare orde die afschuwelijke straf eischt. Hij verzocht de Rechtbank ten slotte in het oog te houden, dat ook moordenaars menschen zijn. Mr. Zeldenrust, de verdediger van Van P. bestreed de dagvaarding. Blijkens het rap port. van de Zedelijke Verbetering is de mis dadige periode van Van P. pas begonnen toen hij met. D. kennis maakte. Dit geeft te den ken. Pleiter concludeerde met de clementie der Rechtbank in te roepen. Uitspraak in deze zaak op 21 November a.s. DE ROTTERDAMSCHE BRAND STICHTER VOOR DE RECHTBANK. Hij amuseerde zich met bran den en de krantenverslagen. Acht jaar gevangenisstraf ge- eisclit in een bijzondere gevange nis. daarna ter beschikking stel ling. Donderdag stond voor de Rotterdamsche rechtbank terecht de 27-jarige letterzetter W. F. K.. gedetineerd wegens brandstichting. Van de 27 brandstichtingen, die verdachte bij de politie bekend heeft, zijn er hem 5 ten laste gelegd, meldt de N. R. Ct. Het O. M. had 8 getuigen gedagvaard. Verdachte bekende de ten laste gelegde feiten. De president: Behalve de vele andere bran den, die u hebt gesticht. Over het gemeen gevaar voor goederen en personen had verdachte niet gedacht naar hij zeide. De president, mr. Canes: In den tijd. dat u dit- bedrijf uitoefende, zijn er 42 branden ge sticht, de meeste daarvan hebt u aangesto ken? Het O. M.: 27 erkent hij er. De president: Waarom hebt u dat gedaan? Verdachte beweert de branden in dron kenschap te hebben gesticht. Den laatsten tijd was hij geen letterzetter meer. maar handelsreiziger in drukwerk en snorder. De president: En brandstichter! Verdachte had meest zijn branden 's mid dags na 2 uur gesticht. Als hij dronken was kreeg hij een onweerstaanbaren drang om brand te maken. Van jongs af heeft hij van branden gehouden en zich vooral geamuseerd met het blusschingsgedoe. Verdachte ontkent ooit gestolen te hebben, als hij ergens was binnengeloopen om brand te stichten. Er is eenmaal, aldus de president een portefeuille met 300 vermist. Maar ver dachte zegt die niet te hebben meegenomen. Groote branden zag hij het liefst, kleine amuseerden hem niet. Als hij zag, dat een brand niets werd, ging hij de brandweer waarschuwen. Was hij nuchter, dan zag hy het verkeerde van zijn daden wel in, maar hij heeft nooit over dien onweerstaanbaren drang met iemand durven spreken. De president: Was dan eens naar de poli tie gegaan, dan had je nu hier niet behoeven terecht te staan! Verdachte beweert verder ook zijn genoe gen te hebben gehad van de stukken, die hij 's avonds na zijn brandstichting in de cou ranten las. Die amuseerden hem bijzonder en wekten hem op voort te gaan. De president: Nu zal de krant het nog ge daan hebben. Dr. v. d. Hoven van Genderen heeft een rapport omtrent, verdachte uitgebracht, dat tot de conclusie komt, dat verdachte een psychopaath is, maar niet van de gewone soort, waarbij naast zekeren wil ten goede, gebrek aan weestkracht en zelfbeheersching bestaat. Verdachte is een man. die best weet, wat hij wil en dit ook uitvoert. Bij hem staan zware ethische defeeten op den voorgrond. Er is geen aanleiding hem ontoerekenbaar te achten. Verdachte is een maatschappelijk gevaarlijk individu van liet type der insania moralis. Pogingen om hem weer tot een oppassend man te maken, zul len uiterst weinig kans van slagen hebben. Men kan slechts de gemeenschap tegen hem beveiligen. De president zeide niet te begrijpen, dat iemand een psychopaath is. en tegelijk ver antwoordelijk voor zijn daden. Het O. M. heeft over het rapport het oor deel gevraagd van dr. Scholtens. die een straf in overeenstemming met het delict- gewenscht acht, door te brengen in een bijzondere straf gevangenis en daarna ter beschikking stel ling van de regeering. Het getuigenverhoor leverde weinig bijzon ders op. Het requisitoir. Het O. M., waargenomen door mr. E. D. H. Sfchutter, achtte door de bekentenis en de ge tuigenverklaringen het ten laste gelegde be wezen. Verdachte is gelukkig gevat, hij le verde voor Rotterdam een groot gevaar op. De kwestie, waar het om gaat, is die van de op te leggen straf. Op grond van het psy chiatrisch rapport is het O. M. tot de vervol ging van maar 5 feiten overgegaan. Bij een gewone vervolging had het O. M. voor elk feit tot 12 jaar gevangenisstraf, vermeerderd met een derde, kunnen eischen. Thans vraagt mr. Schutter 8 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis, gevolgd door ter beschikking stelling van de regeering. Het pleidooi. De verdediger, mr. O de Jong. was het er mee eens. dat verdachte een gevaar is voor de maatschappij, r aar hij is het ook voor zich zelf. Pleiter bespreekt het psychiatrisch rapport en concludeert er uit. dat verdachte niet toe rekenbaar is. Bovendien is er in het geheel niet komen vast te staan, dat verdachte be schonken is geweest. Als verdachte in nuch- teren toestand de branden zou gesticht heb ben, zal hij zeker ontoerekenbaar zijn en zijn nlaatsing in een krankzinnigengesticht gelast moeten worden. Pleiter acht het noodig, dat dr. Scholtens alsnog dezen verdachte in observatie krijgt. Als de rechtbank verdachte een toerekenbaar psychopaath acht. vraagt pleiter een korte straf, gevolgd door ter beschikking stelling. Verdachte, het laatste woord krijgende, zei de zich ziek te voelen. Hij vroeg een straf, zooals waarop zijn verdediger had aangedron gen. De uitspraak volgt op 19 November. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct» per rejeL Hoe on.iangcna.im ri|n verstopte waterleidingen en afvoerbuiïcn. Zulke moeilijkhe den kunt U voor komen door regel matig gebruik van ..DRA NO" Dra no is absoluut onsehadciijk voor emaille. porselein cn leidingen. Cincinneii U.S.A. Betterwa Tc HAARLEM o.a. verkrijgbaar bij: N.V. Ijzer# handel v.h. Giebels Co., Ged. Oude Gracht 57 J. P. Karthaus, Greote Markt 8, W. C. Lasschuit, Groote Houtstraat 155, G. Schous. Ged- Oude Gracht 30; te HEEMSTEDE: J. de Carpentier, Camplaan; Jac. van Noort, 29 Raadhuisstraat. TE WEINIG POLITIE TE NIEUWER AMSTEL? Reeds geruimen tijd klaagden de bewo ners van den Amstelveenschen weg te Nieu wer Amstel met zijn steeds toenemend snel verkeer. en in verband met plaatsgehad heb bende diefstallen, over onvoldoende politie toezicht, aangezien het geheele corps voor de gemeente met ruim 12000 zielen slechts be staat uit één inspecteur, een brigadier, en twee agenten, van wie één vast gestat ion - neerd is te Ouderkerk a.d. Amstel, Van gere gelde surveillance langs den drukken Amstel- veenscheweg en Amsteldijk, kon derhalve geen sprake zijn, evenmin van nachtdien sten. Het V. V. V.-bestuur te Nieuwcr-Am- stel heeft nu volgens de Tel. gemeend te trachten hierin verbetering te krijgen, door een adres te richten aan het dagelijksch bestuur der gemeente en aan den raad, met het verzoek het daarheen te willen leiden, het corps te verdubbelen. EEN VEEARTS ALS TOLBAAS. Reeds lang is het verkeersobstakel, de tol aan het Noordeinde der gemeente Graft (Beemster) een doorn in het oog van dc weg gebruikers. Door den Raad werd reeds een paar jaar geleden besloten den tol op to heffen, mits een uitkeering uit het wegen fonds zou worden ontvangen, wat echter tot nu toe niet gebeurde.. De tolheffing ging dus door. Per 1 Januari loop de pacht van den te- genwoordigen tolgaarder af. zoodat een openbare verpachting werd gehouden. Tot verbazing van velen pachtte de heer C. Sies- werda, veearts alhier, den tol, maar.... tol zal door hem niet worden geheven. „De tol openen, en met ketting en hang slot verzegelen zal m'n eerste en eenige werk zijn in m'n nieuwe functie", verklaarde de a.s. pachter. Een practische manier om een tol te ver overen! DE BEURSCRISIS. Veel slachtoffers in Deli. Het „Nieuws van den Dag van Nod. Indië" verneemt, dat de jongste flnancleele crisis vooral in Deli zeer veel slachtoffers heeft ge maakt, niet alleen onder de gefortuneerden, maar ook vooral onder de kleine spaarders. Velen van hen hebben het geheele bezit, ge vormd uit wat zij van hun verdiensten heb ben kunnen overleggen, verloren. De verlie zen zijn voor het overgrooic deel gemaakt in Amerikaansche fondsen bij kleine bank instellingen. die naar verluidt, bijzonder hooge voorschotten verleenden, waardoor bij een eenigszins belangrijken achteruitgang onherroepelijk liquidatieverkoopen plaats moesten hebben DE MALVERSATIES BIJ DE N.V. NED. SPAARVERZEKERINC. VOOR KATHOLIE KEN. De Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft Donderdagmiddag uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den ge wezen directeur van de N.V. Nederlandsche Spaarverzekering voor Katholieken, hoofd kantoor Amsterdam, die zich te verantwoor den had ter zake van vijf verduisteringen in dienstbetrekking, het openbaar maken van een onware balans en valschheid in ge schrifte. Het O. M. had één Jaar gevangenisstraf gevorderd. De Rechtbank verklaarde ver dachte schuldig aan verduistering in dienst betrekking meermalen gepleegd en valsch heid ln geschrifte cn veroordeelde hem tot negen maanden gevangenisstraf. De Rechtbank zou een langduriger straf hebben opgelegd, als het feit niet meer dan drie jaren geleden was gepleegd, meldt het Hbld.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13