4 BUITENLANDSCH OVERZICHT TWEEDE KAMER. VOOR DE LUISTERVINKEN A HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 16 NOVEMBER 1929 DERDE BLAD TWEEDRACHT IN DE ENGELSCHE ARBEIDERSPARTIJ. Maxton in de oppositie. EEN REDE VAN DR. KAAS. Naar aanleiding van de Internationale politiek t. o. v. Duitschland. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De tekst is openbaar gemaakt van het mic'jwe wetsontwerp Inzake de werkloosheids verzekering van minister Bondfield, waarbij de toelage voor volwassen vrouwen van werkloozen van zeven tot negen shilling •wordt verhoogd. Hiertegen zal in het Lager huis minder oppositie worden gevoerd dan tegen de aanzienlijke verhooging voor onge huwde werkloozen beneden den 21-jarigen leeftijd. De leeftijdsgrens wordt bovendien tot 15 jaar verlaagd. Zeventien-jarigen krij gen thans zes, volgens het- nieuwe ontwerp negen shilling, 18-jarigen 14 in plaats van 10 shilling; eenzelfde toelage, die ook aan 20-jarigen wordt gegeven. De lastige clausule in het ontwerp is die, waarin uitkeering af hankelijk wordt gesteld van de vraag, of werkloozen ernstig naar werk hebben ge zocht, daar dit moeilijk valt te bewijzen. De kosten van het nieuwe ontwerp worden op 12 1/2 millioen geraamd. De leden van den linkervleugel der Ar beiderspartij moeten in opstand zijn tegen het ontwerp. James Maxton zal bij de tweede lezing een amendement verdedigen tot het verwerpen van het ontwerp, terwijl bij de artikelsgewijze behandeling het ontwerp efnstig zal worden bestreden. Maxton rekent op ongeveer 20 aanhangers in de Arbeiders partij. De leiders der Arbeiderspartij trachten vrede te stichten, om te voorkomen, dat de tweedracht openbaar wordt. Dinsdag a.s. is daarom een vergadering van de Lagerhuis fractie der Arbeiderspartij bijeengeroepen, zegt het Hbld. Een Reuterbericht meldt, dat de linker vleugel der Arbeiderspartij wenscht, dat de schaal der uitkeeringen voor gezinshoofden wordt verhoogd, hetgeen Snowden weigert. Het Roemeensch parlement is in een ge meenschappelijke zitting van Kamer er Senaat door den regentenraad geopend. Rrins Nicolaas las de troonrede voor, waarin de voortzetting der politieke, economische, fi ll ancieele en sociale consolideering wordt aangekondigd. Wat de financiën betreft wordt geconstateerd, dat de stabilise ering van de munteenheid geslaagd is. De begrooting zal dit jaar sluitend zijn. De troonrede wijdt dan eenige woorden aan de Haagsche con ferentie en spreekt de overtuiging uit, dat de algemeene wensch naar een duurzamen vrede de weerstanden zal overwinnen die een rechtvaardige liquideering van den oorlog nog in den weg staan; de stijgende invloed van den Volkenbond zal een vreedzame samen werking tusschen de Europeesche volken ver gemakkelijken. In een centrumvergadering sprak de Duit- ische partijvoorzitter dr. Kaas over de Duit- sche binnen- en buitenlandsche politiek. Na critiek te hebben geoefend op de ver snippering der Duitsche politieke partijen en de hoop te hebben uitgesproken dat de Duitsche jeugd spoedig het verkalkte en kleingeestige partijstelsel zou opruimen, zei- de spr. de buitenlandsche politiek in beginsel goed te keuren, ofschoon hij meende, dat Duitschland bij het verleenen van conces sies wel eens wat ver was gegaan; de grens der tegemoetkomendheid was zi. in ieder ge val bereikt. Hij achtte het ook een groote fout te spreken van de liquidatie van den oorlog. Men heeft dit woord ietwat voor barig gebruikt. Als de overeenkomst van Den Haag reeds de liquidatie van den oorlog be teeken de, had men geen recht méér te ver langen. Ook na de ontruiming is de Rijn nog niet bevrijd, volgens het verdrag van Ver sailles bestaat nog steeds voor zekere te kortkomingen het reoccupatierecht. Na te hebben gezegd dat Duitsch-Fransche toenadering het eenige middel is om den vrede te stabilise eren, kwam dr. Kaas op de ..Rückwirkungen", welke reeds lang hadden moeten zijn verwezenlijkt. De ontruiming der tweede zóne was geen concessie, maar was een logisch gevolg. Wat het Saargebied be treft, op den dag dag, waarop Duitschland Genève binnentrok, had Frrnkrijk uit het Saargebied moeten trekken. Dat zou prij zenswaardig zijn geweest, aldus spr., en in overeenstemming met het volkenrecht, recht-door-zee en verstandig in staatkundig opzicht. Zeker zal niemand in Frankrijk den moed hebben de bezetting te doen voort duren, maar nu men het gebied eenmaal heeft, doet men er ongaarne weer afstand van. Voor de centrumpartij is de oplossing der Saarquaestie beslissend ten opzichte van haar „ja" of „neen" betreffende het plan- Young. Blijkbaar heeft Dr. Kaas niet gerept over de distinctieve politiek van de aanhangers van het „Volksbeghren". die meer dan wie dan ook op dit oogenblik, het vredeswerk geremd hebben. L. A. Smuts over ontwapening, recht en vredesverstoring. Smuts, die het woord voerde aan een ban ket-, aangericht door de Volkenbondsver- eenieing, zeide dat er drie groote problemen voor" den Volkenbond ter oplossing stonden. Het eerste probleem was dat der ontwape ning. het tweede was dat van het recht, en het" derde betrof de quaestie, wat gedaan moest worden met dengeen. die den vrede verstoort. Het was duidelijk dat de politiek, die moest worden aangenomen tegenover een aanvaller, niet kon worden vastgesteld in den boezem van den Volkenbond alleen, doch overeenstemming vereischte tusschen de le den van den Volkenbond en de Vereenigde Staten. Smuts koesterde twijfel omtrent het denkbeeld van Hoover betreffende de on schendbaarheid van levensmiddelenschepen en was er niet zeker van, of de methoden om den oorlog humaner vormen te geven, in werkelijkheid ooit nut zouden hebben. Sokolnikof's benoeming goed gekeurd. Zooals wij reeds meldden zou de vroegere Russische volkscommissaris van Financiën, Sokolnikof, door de Sovjet-regeering aan de Engelsche regeering worden voorgesteld voor den post van gezant te Londen. De Engelsche regeering heeft dit voorstel aangenomen. De „Daily Express" spreekt haar tevreden heid uit over het feit, dat het voorstel om Kamenef, die in Londen persona non grata is, voor deze functie te benoemen is inge trokken. Sir Eric Drummond's bezoek aan Londen. Naar de „Times" verneemt, zal in de be sprekingen, die de op het oogenblik in Lon den vertoevende Volkenbondssecretaris, Sir Eric Drummond, met het Foreign Office zal voeren, ook de kwestie der data van de ver schillende conferenties behandeld worden. Indien geen veranderingen worden aange bracht, zullen de zitting van den Volken bondsraad, die op 20 Januari gesteld is, en de Vlootconferentie welke op 21 Januari zal worden gehouden, samenvallen. Verder be staat nog de mogelijkheid, dat ook de Haag sche conferentie niet de volgende maand maar eerst in Januari zal kunnen bijeen komen. De „Times" zegt, dat een vervroeging van den Volkenbondsraad wordt bemoeilijkt door de zittingen der commissies, welke nog moe ten plaatshebben. Wil men echter voorko men, dat de Volkenbondsraad en de Vloot- cor.ferentie samenvallen, dan moet men of wel de eerste iets vroeger ofwel de laatste iets later beginnen. Wat de Haagsche conferentie aangaat heeft men 15 December als den vroegst mogelijken datum genoemd. De beschikbare tijd Kan echter, aldus het blad, nauwelijks voldoende geacht worden om de taak van de conferen tie te voltooien, vooral ook omdat de com missie voor de Herstelbetalingen nog niet tot een definitieve oplossing van de haar op gelegde problemen is geraakt. Bovendien heeft omstreeks dien tijd het referendum in Duitschland plaats. De „Times" ontkent verder dat het bezoek van Drummond verband houdt met het plan om een zoogenaamd Vloot-Locarno tusschen Frankrijk, Italië en Engeland te sluiten. HET PLEIN TE HALFWEG. Met den nieuwen aanleg wordt begonnen. DE „BOULEVARD" VAN HET DORP. In de raadsvergadering van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude is Vrijdag verworpen een voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een rooilijn voor de Noordzijde van het Plein te Halfweg. Daarna is aangenomen een voorstel om eerst een nieuwe rooilijn vast te stellen, nadat de tramrails verlegd zijn, waarna men een beter overzicht van den toestand krijgt en gezorgd kan worden, dat er lijn komt in den „boulevard", die, volgens een opmerking van het raadslid den heer Van der Vegt. Halfweg in dezen nieuwen weg krijgt. In aansluiting hierop kunnen wij mededeelen, dat Maandag begonnen zal wor den met het leggen van de nieuwe rails. De rails zullen komen te liggen in het midden van het terrein, dat is vrijgekomen door slooping van de R. K. kerk. Daardoor komen zij te liggen precies in het verlengde van de trambaan langs den Haarlemmerweg naar Amsterdam en in het verlengde van de tram- brug. Scherpe bochten zullen vermeden wor den Ter weerszijden van de rails komen vluchtheuvels van 1,50 M. breed. In den Raad is meermalen de wefischelijkheid daarvan bepleit. De Zuidelijke vluchtheuvel Zal aan de Westzijde een verbreeding hebben, waar het wachthuisje op geplaatst zal worden. De Rijkswaterstaat wenscht de vluchtheuvels 80 M. lang te maken, opdat zij tevens als middentrottoir dienst zullen kunnen doen, doch de Noord-Zuid-Hollandsche-Tramweg- Maatschappij, welke de vluchtheuvels be kostigt wenscht ze niet langer te maken dan voor het tramverkeer noodzakelijk is, dat is 50 meter. Deze kwestie is tot op heden nog niet opgelost. Bezwaren tegen het leggen van de tram baan ter plaatse kunnen nog ingebracht worden bij Gedeputeerde Staten, die deze bezwaren 4 December in een openbare zit ting zullen behandelen. Het terrein tusschen de rails zal met klin kers bestraat worden. Aan de Zuidzijde van de trambaan loopt de verkeersweg door. Het ligt in het voorne men om dezen weg van het gedeelte dat reeds gereed is tot de brug te asfalteeren op de breedte van 7 M., die de weg ook elders heeft Terzijde komt dan een klinkerpad van drie meter en daarnaast het trottoir langs de huizen. De asfaltweg zal ter weerszijden door een keiregel van 75 c.M. van klinkerpad en vluchtheuvel gescheiden zijn. Tot de asfalteering van dit gedeelte kan echter nog niet overgegaan worden, omdat alle benoodigde grond nog niet in handen is van het Rijk. Het Plein te Halfweg zal dus in de naaste toekomst een verandering in zijn voordeel ondergaan, die den gevaarlijken toestand daar opheft en die den bewoners van Halfweg het recht, zal geven om inderdaad te spreken van hun boulevard. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. ner regel. Gesprongen Handen Winterhanden Wintervoeten Ruwe Huid Dooien 30-60 to 90 ci. Tube 60 ct. Bi| Apoth- 15 November. Verworpen moties. De Justitiebegrooting. De huwelijkswetgeving en Vader Cats. Zedeloosheid- bestrijding. Allerlei en velerlei. Zooals te verwachten was zijn de moties- Wijnkoop verworpen. De eerste motie die de Sovjet-Unie wilde doen erkennen de jure viel met 631 stem. De tweede die in China alle exterritoriale rechten wil af schaffen viel volgens de methode van zit ten en opstaan. Alleen de heer Wijnkoop bleef staan. Terecht stelde zich niemand naast de communist, nu terzake van de Chineesche kwestie onderhandelingen met China zullan worden begonnen. De begroot-ing voor Buitenlandsche Zaken werd aangenomen. De heer Wijnkoop was weer tegen. De wet op de middelen werd ook aangeno men zonder dat er één woord over viel en opnieuw: de heer Wijnkoop was weer tegen. „Der Geist, der stets verneint." Daarna werd met de Justitiebegrooting be gonnen. Met de algemeene beschouwingen werd aangevangen. Veel kleingoed. De heeren Van Rappard en Van Wijnber gen pleitten voor een regeling voor de incas- seering van kleine vorderingen. De laatste ook voor een regeling van den verkoop op afbetaling. Mr. Van Wijnbergen klaagde er over hij incasseerde een lachsuccesje dat art. 275 W. v. S. „om de kosten" nog niet werd uitgevoerd. Wat eischt dat artikel! Niets anders dan dat het Openbaar Ministerie aan een andere tafel zit dan rechters en griffier. Wat is daarvoor anders noodig, dat dat een tafeltje met een groen kleed wordt gekocht, of dat. de bestaande tafel wordt doorgezaagd, vier nieuwe pooten aangezet en het doorge knipte groene kleed wordt bijgewerkt! al dus de heer Van Wijnbergen. De heer Van Rappard meende, dat er niet voldoende tegen opruiing gewaakt wordt, de heer Drop en mevr. van Itallievan Embden klaagden over een willekeurige toepassing van de Vreemdelingenwet,, waarvan vooral de financieel zwakken, maar niet misdadi- gen, de dupe worden. En de heer v. d. Heide klaagde niet alleen over de ingewikkeldheid van de Kinderwetten die zonder commen taar niet te lezen zijn maar ook over de berechting van kinderen, die z.i. geheel gaat buiten de sfeer van het kind. Die sfeer vraagt allereerst paedagogisch aanpakken der be rechting, niet allereerst een juridisch aan pakken: de berechting is tot nu toe een co- pie van die der volwassenen. De heer v. d. Heide en mevrouw Bakker Nort hebben een goed woord gedaan voor landloopers en bedelaars, die veelal in Veen- huizen terecht komen. Belden betoogden, dat deze menschen voor het grootste deel worden samengesteld uit geestelijk-defec ten, die niet in Veenhuizen thuishooren, maar een afzonderlijk bestraffen noodig hebben. De heer Van Wijnbergen en mevrouw Van Itallievan Embden drongen bij den mi nister sterk en krachtig aan op bestrijding van de pornografie, van de onzedelijkheid in het algemeen. De heer Van Wijnbergen vreesde groote gevaren van het boek van den Amerikaansch en rechter Lindsay. Maar over het huwelijk waren de beide evengenoemde afgevaardigden het oneens. Mr. van Wijnbergen wilde paal en perk stel len aan de praktijk, dat met wederzijdsch goedvinden tot echtscheiding wordt overge gaan door erkenning van niet-plaats gehad hebbend overspel. Dit ondermijnt het gezin zeide hij, het huwelijk mag niet ontbon den worden, zeker niet om de kinderen. Me vrouw van Itallievan Embden wilde de echtscheidingsprocedure vergemakkelijken, en niet verscherpen omdat zij anders vreesde voor het zich ontwikkelen van lugu bere practijken, wanneer men toch scheiden wilde. Neen zulke opvattingen had landbou wer Weitkamp niet. Hij zei, dat hij het toch maar liever bij Vader Cats hield; „Het is in 't huis geheel verdraaid. Waar 't haantje zwijgt en 't hennetje kraait." Overigens had de heer Weitkamp het niet over het huwelijk willen hebben: hij klaag de, en Mr. Boon met hem, over de hooge no taristarieven. Die moest de bewindsman naar beneden drukken. De heer Boon had ook heel wat op zijn ju ridisch verlanglijstje staan: verbetering van den rechtsbijstand voor onvermogenden, re geling van den verkoop op afbetaling, be spoediging van de erkenning van statuten van N. V. of wijziging daarin, het- openen van de mogelijkheid tot lijkverbranding. En ook vroeg hij toelating van Trotzki in Ne derland, het historische land der vrijheid. Met den heer Boon waren we weer geko men bij het los allerlei. Na hem heeft de heer Duijmaer van Twist op een goede regeling aangedrongen voor het binnenvaartrecht en gepleit tegen den stemplicht, heeft de heer Knottenbelt (dat had ook mevr. Bakker Nort gedaan) een lans gebroken voor het nu eens op deugdelijken grondslag stellen van het muziekauteursrecht en tenslotte kwam Ds. Zandt de regeering toeroepen, dat ze heel verkeerde en goddelooze dingen deed, wan neer niet spoedig hier te lande de doodstraf werd ingevoerd en de stemdwang afge schaft. Vermelden we ten slotte nog, dat de heer Marchant de huwelijksverbintenis voor het leven als grondslag voor de huwelijkswetge ving wil behouden. Maar hij zag 't als een zeer moeilijke opgave voor den minister, de opgave om de huidige wet te handhaven en tegelijk allerlei ellende tegen te gaan. Hoe dit zij al het opgesomde vinden wij Dinsdag weer terug in de rede van minister Donner. Onze Radio Rubriek. Hallo! Hallo! Selectiviteitsmiddelen. Dc verschillende methoden van antennekoppeling. Welke tc prefereeren? Den vorigen keer gaven we aan den gewonen met paralel of serie-condensator afgestemden antennekring. Deze is echter voor de tegen woordige omroopomstandigheden lang niet selectief genoeg. De selectiviteit kan men zeer veel grooter maken door toeoassing van fig. B. (tctliZZr' De gewone variabele condensator C van 500 cM. wordt parallel geschakeld op de an- tenenspoel L, die nu wat grooter moet zijn (bij gebruik van honingraatspoelen b.v. een nummer grooter) dan de spoel 4 in fig. A van de vorige rubriek. In serie m-et de antenne, dus tusschen an tenne en toestel, wordt een klein vast- con- densatort-je van 25 a 50 cM. geschakeld (C 1) De juiste waarde om de gewenschte selecti viteit- te verkrijgen moet men zelf uitpro- beeren. Dat hangt ok o.m. van de gebruik te antenne af. Hoe kleiner dat conden- satortje genomen wordt, hoe grooter de selectiviteit! De geluidsterkte gaat natuur lijk achteruit, daar is niets aan te doen. Men moet er verder nog aan denken, dat telkens wanneer een andere waarde voor het serie-condensatortje C 1 wordt ingezet, ce gewone variabele condensator C van 500 cM. weer verdraaid moot worden om weer de juiste afstemmnig te krijgen! Dit laatste wordt wel eens vergeten, heb ik bemerkt, en dan kan het door toevallige omstandig heden wel eens zóó zijn, dat het oordeel om trent het „beter" of .„slechter" zyn van een schakeling totaal verkeerd uitvalt! In zelfgebouwde toestellen wordt tegen woordig zeer veel do zoogenaamde „aperio- dische antennekoppeling" toegepast. De naam is slecht gekozen en in enkele opzich ten ook verkeerd, maar wij zullen ons bij de gangbare uitdrukking houden. De 2 gebruikte schakelingen zijn in fig. C 1 en fig. C 2 geteekend. In fig. C 1 is de antenne via spoel A, die gekoppeld is met spoel L, met aarde verbonden en deze an- tennekring wordt dus niet afgestemd. Wel de ermee gekoppelde kring LC, die de span ningen aan hot rooster van de hoogfrequent- lamp toevoert- In fig. C 2 is deu antenne gelegd aan een aftakking op de spoel L. Het gedeelte van de spoel tusschen antenne en aarde is dus alldsn gemeenschappelijk tus schen antennekring en roosterkring. In La beide gevallen C spreekt men van „aperlo- dische antennekoppeling", hoewel die naam zooals al eerder opgemerkt, minder juist is. De koppeling tusschen antenne- en rooster kring is in beide gevallen C losser dan in de gevallen A (vorige rubriek). Daardoor is de selectiviteit dan ook. grootor dan in de A- schakeling. Want hoe losser twee kringen met elkaar gekoppeld zijn, hoe grooter de selec tiviteit van het geheel. Bij ontvangst van do korte golven, in dc buurt van 200 tot 350 M- kan het voorkomen dat schakeling C moeilijkheden oplevert. Men klaagt er b.v. wel eens over dat men op Hilversum 298 M. „geen afstemming" kan krijgen. In een vorige bespreking heb ik reeds gezegd, waar dat aan ligt. Een vast condensatortje van 100 a 200 cM. (zolf pro- beeren!) in de antenne op de plaats in de teekeningen aangegeven door een kruisje (x) verhelpt dit euvel. Wanneer ik in verband met deze laatste moeilijkheid en met de selectiviteit zou moe ten kiezen uit de tot nu toe besproken scha kelingen voor de antennekoppeling, zou ik schakeling B prefereeren. E. W. O TT. De Radio-installatie aan boord van den grootsten oceaanstoo- mer. Het katapult-vliegtuig van dc „Bremen". 300 K.M. door dichten nevel geloodst door mid del van de radio-peilinrichlin- gen. Aan boord van de groote zeeschepen neemt de radio-installatie een zeer voorname plaats in. Vooral op het enorme Duitsche stoomschip „Bremen" vindt men een zeer goed geoutilleerd en buitengewoon uitge breid radio-station. Dit Telefunkenstation bezit niet minder dan 5 zenders, n.l. een lan- ge-golfzender met 3 kilowatt antenne-energie, een middelgolfzender van 1 4 K.W., t-wee korte golf-zender van 3 4 K.W. en een „toon- zender" als noodinstallatie. Al deze zenders, waarvan de eerste vier lampzenders zijn, correspondeeren met uitgebreide ontvang- installaties, waarin totaal 9 ontvangtoestel len, waaronder ook nauwkeurige peilinrich- tingen- Speciaal voor het radioverkeer met Norddeich aan Duitsche zijde en Chattam voor Noord-Amerika is snelzenden mogelijk met een snelheid van 150 woorden per mi nuut. Het schip kan gelijktijdig op lange- en op korte golf werken, bijv. op de lange golf met Duitschland en op de korte golf met Amerika en bovendien dan nog weer- en persberichten opnemen! Van de 9 marco nisten zijn er altijd 3 in dienst. De corres pondentie gedurende de laatste reis omvatte niet minder dan 50000 woorden! Op deze reis is ook het groote nut van de radio-peüinrichtingen bewezen. Het katapultvliegtuig van de „Bremen", dat op een afstand van ongeveer 1200 K.M. uit de Amerikaansche kust van boord start te met de scheepspost voor Boston, geraakte INTIMUS. In een dichten nevel. De weerberichten. welke aan boord van net vliegtuig van de Amerikaansche kuststations werden opgeno men, luidden zóó ongunstig, dat de piloot besloot om terug te keeren. Maar hoe in den dichten mist de ..Bremen" terug te vinden? Hier brachten de radlopeilinrichtlngen uit komst. Dank zij de groote nauwkeurigheid van deze Telefunken-apparaten aan boord van de „Bremen" en van het vliegtuig kon de geheele, 350 K.M. lange afstand door middel van de radio gekoerst worden. Met groote zekerheid vond het vliegtuig den weg en om 5 uur n m. bemerkten de vliegenier» het licht van den naar boven gerichten schijnwerper van de ..Bremen". Korten tijd daarna was het vliegtuig veilig aan boord van het moederschip geborgen- Een mooie prestatie! RADIOVRAGEN. VRAAG: De heer P. F. de B stelt eenlgd vragen betreffende het A-VJt.O. schema (4-Iamps gelijkstroom). ANTWOORD: 1. Wanneer U de genoemde serie reeds in Uw bezit heeft, kunt U ze ge rust gebruiken De selectiviteit zal echter minder zijn dan met een moderne hf. lamp. Bovendien is de kans groot (met een even- tueele moderne h.f. lamp nog grooter!dat de B. 406 a!s eindlamp overbelast wordt. Neem dan liever B 405. 2. Neen, niet op 3 lampen luisteren. Ge luld verzwakken met behulp van de koppe ling h-f. detectorlamp. 3. Schoonmaken van antennedraad ln de practijk onnoodig- Wel soms ran Isolatoren en invoer! 4. Gewoon glad silicium bronsdraad pre fereer ik. VRAAG: De heer N. Th- A. vraagt hoe van een plaatstroomapp. de neg. roosterspanning verkregen kan worden. ANTWOORD: Ik zal het in Uw schema blj- teekenen. Een 2e smoorspoel is meestal over bodig. maar in leder geval vermindert het het brommen. Maar daar ook het spannings- verlles weer grooter wordt, zou ik liever eerst probeeren of met 1 smoorspoel kan worden volstaan. Het schema is goed- Ferrix trans formatoren en smoorspoelen zijn goed. Welk type te prefereeren is zal ik voor U nagaan. VRAAG: De heer B. B. wil een magneet versterken en vraagt naar de grootte van weerstanden van de primaire wikkelingen van 2 transformatoren. ANTWOORD: Het beste is, dat U de mag neet met gelijkstroom laat versterken. Vraag Uw radiohandelaar. Wanneer dit nog niet helpt is de magneet te zacht. Ik zal U schrif telijk mededeelen hoe U uit de gegevens, die U mij zendt, de bedoelde weerstanden kunt berekenen. VRAAG: De heer B. B- vraagt naar de be- teekenis van eenige uitdrukkingen in de Amerikaansche Pilot-catalogus. ANTWOORD: Dat zijn code-woorden voor bestellingen. De Pilot transformatoren zijn goed. Ik raad in Uw geval aan No. 412 dus met 21 ratio. VRAAG: De heer H. H. wil een Lewcos smoorspoel bijplaatsen voor betere afstem ming*?). ANTWOORD: Ik begrijp Uw vraag niet goed. Wilt U me dat nog even duidelijker maken? En tevens vermelden welke moeilijk heden U op het oogenblik dan ondervindt? Dat omwisselen van de spoelen is waar schijnlijk het gevolg hiervan, dat anders do antenne-afstemming op die lange golf van Huizen niet gehaald kan worden. Het kan geen kwaad. VRAAG: De heer De K. heeft moeilijk heden met een Erres-schema en vraagt een onderhoud. ANTWOORD: Het spijt mij, maar daar kunnen wij heusch niet aan beginnen. Be schrijf Uw moeilijkheden eens en dan zal ik U waarschijnlijk wel kunnen helpen. VRAAG: De heer W. C. N- v. VI. vraagt naar het A V R.O. wisselstroom toestel. ANTWOORD: 1. Bij goeden bouw is wissel stroomontvangst tegenwoordig gelijkwaar dig aan geiijkstroomvoeding. 2 en 3. Het A-V.R.O. wisselstroom schema is heel goed en wordt zeer veel gebouwd, niet alleen omdat het goed is maar ook omdat de handleiding zoo duidelijk is en geen moei lijkheden bij den bouw oplevert. Er zijn echter vele goede schema's maai ze komen allemaal op hetzelfde neer! 4. Er ls zoo goed als geen prijsverschil. Overigens ls dit eenigszins afhankelijk van de gebruikte onderdeelen. VRAAG: De heer M. H. wil een 3-lamps toestel bouwen met voeding van Anode- batterij. ANTWOORD: Ik durf dit haast niet te adviseeren vanwege den enormen last dien U zult ondervinden van het gebruik van een anodebattcrijWanneer U er echter niet tegen opziet om telkens een nieuwe anode batterij te koopen zoo ongeveer elke 3 maan den, dan kunt U b.v. het Aladin-schema bouwen met een anodebatterij van minstens 120 Volt- E. W. OTT. DE ROOFOVERVAL BIJ EGMOND. VALSCHE AANGIFTE? Zooals wij onlangs hebben gemeld, had oZndag 3 November zekere v. d. P. uit Eg- mond-Blnnen bij de politie aangifte gedaan, dat zijn zwager, eveneens v. d. P. geheeten, op den weg van Alkmaar naar Egmond zou zijn obervallen door drie onbekende man nen. die hem zouden hebben beroofd van I 500 plus eenige cheques ter waarde van f 6000. In dat bericht werden reeds eenige opmerkingen gemaakt omtrent den opgege ven tijd van den overval, die niet overeen stemde met de tijden van aankomst der trei nen in Alkmaar, waarmee v. d. P. gereisd zou hebben. De toestand van den man was zoodanig, dat hij niet kon worden verhoord; zijn ze nuwen waren totaal in de war. Deze toestand is nu in de laatste paar dagen verbeterd, zoo dat de politie met den man heeft kunnen praten. Zij heeft daarbij het zeer sterke ver moeden gekregen, dat hier sprake is geweest van een valsche aangifte, meldt de N. R. Ct.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9