HOCKEY. NED. HOCKEY- EN BANDY-BOND. Noord-Holl. Hockeybond. DAMES-HOCKEY Haarl. Korfbalbond ROEIEN. WIELRIJDEN DAMMEN iH 9 B iPf in in m l' 1B Hl UT WiJjjÊÊ j®ng fMP ill mê M üi m flT i! m- iHl i® iH i A. M. V. J. 3Bloemendaal 4 (34) TogoBloemendaal (11) Na de buly ontwikkelt zich een tamelijk tam spel; geen van beide partijen werpt zich enthousiast in den strijd; de bal bevindt zich geergeld in het midden van het veld. Beide voorhoeden ondernemen eenige aan vallen, die steeds stranden op het goede spel der backs. Bloemendaal wordt nu Iets ster ker, doch goede voorzetten van Gunning en Timmermans worden onbenut gelaten. Ook ed Togo-voorhoede brengt eenige bezoeken bij de Blocmendaal-achterhoede, doch hier gaan verschillende kansen door treuzelen verloren. Voor rust valt er niets bijzonders meer te vermelden. Na rust krijgen we een heel ander spel type te zien. Enthousiast vallen beide par tijen aan; wo zien nu Bolemendaal wederom jets sterker worden. Het succes komt echter aan den anderen kant; al Togo aanvalt begrijpen André de la Porte en keeper- Berkhout elkaar verkeerd; Van Wijk, de Togo-linksbinnen. is er als de kippen bij om van dit misverstand te profi- teeren (10). Bloemendaal valt nog enthousiaster aan; er wordt nu goed gecombineerd in de Oran je-voorhoede. Gunning gaat er goed met den bal van door; hij zet goed voor en krijgt den bal dan weer toegespeeld. Gunning loopt nu naar binnen en scoort met een hard schot den gelijkmaker (11). Zoowel de Bloemendaal- als de Haagsche voorhoede krijgen nog verscheidene kansen, doch het hobbelige terrein maakt goede bal- controle onmogelijk; dc verdedigingen blij ven meester van het terrein. Einde komt met een gelijk spel. Bloemendaal 2Haagsch Lyceum (0-4) Na het goede spel van verleden Zondag heeft het reserve team der Bloemendalers nu danig teleurgesteld. Al dadelijk na de. bully is het Haagsch Ly ceum in dc meerderheid en combineert ver send goed, zoodat Bloemendaal gevaarlijke momenten doorstaat. De Oranje-backs en keeper Viskes zijn echter uitstekend op dreef en weten voorloopig het gevaar te keeren. Even voor rust moet Visker echter voor een hard schot uit een goed genomen strafcor- ner zwichten (01). Na rust heeft Bloemendaal niets meer in te brengen en al spoedig scoort Haagsch Ly ceum no. 2. Do Oranje-voorhoede presteert niets; zij brengt het niet verder dan de Haagsche half- linie. De Hagenaars zijn voor het doel der thuisclub niet weg te krijgen en dank zij de beide backs en keeper Visker gelukt het aan het Haagsch Lyceum nog slechts twee keer te doelpunten. Einde komt met een verdiende overwinning der Hagenaars. H. O. C. 3—H. B. S. Door H. O. C. werd deze wedstrijd gewon nen gegeven. M. H. C. 3—H. B. S. 2 (2—3) H. B. 8. verschijnt met acht en M. H. C. met tien spelers. Niettemin gaan beide par tijen gelijk op. Al spoedig neemt M. H. C- de leiding met een goed schot (10); geen vijf minuten la ter doelpunt dezelfde speler na een misver stand in de H. B. S-achterhoede voor de tweede maal. Even voor rust maakt de linksback van H. B. S. uit een corner gelijk. Na rust komt H. B. S. opzetten; door haar open spel sticht zij groote verwarring in de Musschen achterhoede; Kuipers maakt met een hard schot den gelijkmaker. Vlak hierop scoort H. B. 8. op eenigszins gelukkige wijze No. 3 en tevens den min- 1 nenden goal. Bloemendaal is er in geslaagd om na een spannenden wedstrijd de Amsterdammers er onder te houden. Het begin is voor de hoofdstedelingen; al spoedig moet de Oranje keeper vissohen. De gasten vallen nu enthousiast aan; voor rust weet hun voorhoede twee maal den A. M. V. J.-keeper te verschalken. (1—2). Na rust gaat het spel gelijk op; beide voor hoeden weten nog ieder twee keer te doel punten, zoodat het einde met een kleine over winning voor Bloemendaal komt. B. D. H. C.Rood Wit (01). Zondag ontmoetten de eerste elftallen van Bloemendaal en Rood Wit elkaar, ter vie ring van het 15-jarig bestaan van B.D.H.C. Voor den aanvang van den wedstrijd wenscht Mej. E. Josselln de Jong, als pre sidente van Rood Wit, Bloemendaal geluk met haar Jubileum en overhandigt aan de aanvoerster van B.D.H.C. een bouquet roode en witte chrysanten en een klein vaandel. Als scheidsrechter Van 't Lam hierna iaat beginnen, hebben de elftallen zich als volgt opgesteld: BD.HC. B. Vander, D. Roos, C. Gronert, K. van Panhuis, T. Roos, N. Drijver, J. Nilant, P. de Roos, N. Roos, E. Hofsté, W. v. d. Tak. Rood-Wit-- J. Krull, S. Josselin de Jong, H. Deenik, T. Brusse. E. Josseling dc Jong. N. N. J. Land, A. Elias, T. Leeuwenberg, L. Maks, B. Menso. Beide partijen pakken direct flink aan. Het spel gaat voorloopig gelijk op; beide voor hoeden slaeen er om beurten in, den bal mee te nemen, maar beide voorhoeden schieten er om beurtenoverheen! daal weerstaat ze echter alle, zoodat rust Dan komt Rood Wit echter geweldig op zetten; een regen van corners op hst doel van BJD.H.C. is hiervan het gevolg. Bloemen daal weerstaat ze echter allen, zoodat rust ingaat, met blanken stand (00). Na half-time verslaot B-D.H.C. Mej. Leeu wenberg weet er direct; van te profiteeren en geeft hierdoor aan Rood Wit de leiding (0—1). Dan herstelt Bloemendaal zich weer; ver schillende malen wordt de bal goed opge bracht. maar het beslissende schot ontbreekt. Ook Rood Wit onderneemt diverse aan vallen. die geen resultaat opleveren. Op het laatste spant B.D.H.C. nog eens al haar krachten in om een tegenpunt t-c scoren; als de scheidrechter echter het einde van dezen prettigen vlot gespeelden wed strijd fluit, heeft Bloemendaal geen veran dering in den stand weten te brengen, zoodat Rood Wit een verdiende 1—0 zege heeft be haald. Na afloop reikt de voorzitter van B.DHC., Mej. N. Roos, aan de aanvoerster van Rood Wit, Mej. S. Josselin de Jong. den wissel beker uit en tevens herinneringsmedailles aan alle speelsters, die aan dezen wedstrijd hebben deelgenomen. G. A. BROEKMAN KL. HOUTWEG 5 ""üw r KLEERMAKER 111 Overzicht. Haarlem II kon het niet redden tegen Kwiek I. Het gladde veld bleek voor de thuis club een grootere handicap, dan voor de Amsterdammers, die van den Haarlem-aan val niet veel te duchten hadden. Zelf wisten ze slechts éénmaal te doelen en wonnen dus met 10. Haarlem II viel tegen. ZilvermeeuwenAnimo te IJmuiden werd een spannenden strijd, waarin de Haarlem mers niet de minderen bleken. Als het 11 is, weten ze nog een punt te behalen, waar tegen de IJmuidenaven waarschijnlijk pro test zullen indienen. De uitslag 12 kan dus mogelijk nog veranderd worden. Intussclien voor Animo geen slechte uitslag! Haarlem I behoefde wegens terreinafkeu- ring niet naar Purmerend. ZilvermeeuwenAnimo 1 2 Te twee uur stellen zich twee volledige ploe gen onder leiding van den heer Terhorst op. Reeds direct na den uitworp ontbrandt een felle strijd, maar voorloopig houden de resp. verdedigingen stand. Van eenig overwicht is nog geen sprake; mej. M. Kune geeft na een snellen aanval met een mooi schot Animo de leiding (01). Na rust blijkt het veld door den gestadi- gen regen glad geworden te zijn. maar na ongeveer tien minuten hebben beide clubs zich weer aangepast en blijft de wedstrijd het aankijken ten volle waard. Plotseling een ren en een mooi schot van den IJmuidenaar Licht cn de stand is gelijk <1—1). De talrijke supporters beginnen zich nu te roeren; de spanning stijgt ten top, als Animo door Bosch dc leiding herovert <1—3). De aanvallen der IJmuidenaren zijn niet van gevaar ontbloot, daar er in alle standen gedoeld wordt, doch de verdediging houdt St Als liet einde gefloten wordt is de stand nog 1—2. Na afloop dienden Zilvermeeuwen een pro test in wegens het niet toekennen van een tweede doelpunt, dat door den scheidsrechter, die voor loop en gefloten had, geannuleerd werd. Haarlem 2Kwiek 1 (01) Het Haarlem-twaalftal speelde tegen Kwiek een slechten wedstrijd. Het gladde terrein deed veel afbreuk aan het spel. Als te 2.15 uur begonnen wordt, blijken de partijen goed togen elkaar op te wegen. Men onderneemt eenige gevaarlijke aanvallen, gelke echter op. niets aiüoopen. Da g&lek- tegenpartij. aanval schiet veel, doch meestal raakt de bal niet eens de mand. De rust gaat in met 0—0. Na rust is Kwiek met wind mee, door be ter middenvak-spel sterker. De Haax-lem-ver- dediglng houdt goed stand, hoewel men een enkelen keer niet over gebrek aan geluk heeft te klagen. Door den regen wordt het veld veel gladder, zoodat goed korfbal vrij wel onmogelijk is. Ongeveer vijf minuten vóór het einde weet Kwiek het winnende punt te maken. Wel lost de Haarlem-aanval nog eenige goede schoten, maar deze sprin gen uit de mand. Het einde kwam met 10 voor Kwiek. Haarlem 3Advendo 2 (16) Onder leiding van scheidsrechter Dekker tsellen beide ploegen zich op. Haarlem heeft slechts vier dames. Advendo laat uitvallen. In den beginne zijn beide partijen tegen el kaar opgewassen, de Haarlem-aanval is be paald gevaarlijk, daartegenover steunen de Advendo'ers op haar middenvak, waar her haaldelijk wordt onderschept. Onverwacht neemt- Advendo door een fraai afstandsscho' van J. Dix de leiding (01). De Haarlemmers laten zich ook niet onbe tuigd: eenige goede aanvallen worden opge zet. Het samenspel laat hier echter veel te wenschen over. zoodat de verdediging- veel kans tot onderscheppen heeft. G. v. d. Have vergroot daarna den voorsprong tot 02. Haarlem maakt met een mooi schot 1—2, spoedig gevolgd door een punt van A. v. Hees. De Advendo'ers beheerschen nu het spel, en voeren den stand achtereenvolgens op tot 1—5. De beginopstelling is nu weer aan de orde; de Haarlemmers missen nog eenige mooie kansen, J. Dix brengt ten slotte den stand op 1C. Hiermee komt het einde van dezen zeer prettigen en vluggen wedstrijd. K. V. 2—D. S. V. 2(1—1) In een zeer prettigen wedstrijd, waarbij nu eens de eene dan weer de andere partij een klein overwicht had, werden de puntjes gedeeld. D. S. V. 3—K. V. 3 (4—0) Door meer geluk met het doelen behaalde D. S. V. een groote overwinning. Hoewel in het begin iets in de minderheid, wist K. V. zich spoedig in te werken en haar spel op Polsbreuken. Hoewel elke auto tegenwoordig voorzien is van een „kickstarter", komt het in de winter kou toch nog vaak genoeg voor, dat de mo tor moet worden aangeslingerd. En daar mede' komt weer de kwade kans van een ge broken pols of zelfs arm, wanneer de slin ger achteruitslaat. Dit hoeft natuurlijk niet te gebeuren, wan neer men voorzichtig genoeg is en de ont steking goed heeft staan. Maar een mensch is niet altijd even voorzichtig of precies en daarom kan het geen kwaad nog eens na drukkelijk dezen wenk aan automobilisten te geven. Het is dikwijls genoeg om de motor te doen starten met een enkelen opslag, wat dus slechts een halve slag is. Dit vermindert de kans van den terugslag. Zet de magneet op na-ontsteking en neem in elk geval de voorzorg den duim niet om den slinger te leggen, tegenover de vingers, maar alle vin gers, dus ook de duim aaneengesloten naast elkaar. Kampioen of No. 1. Er zijn van die schrille tegenstellingen in onze wereld, om met Charivarius te spreken. Een daarvan is het opschrift boven dit stuk je. Nietwaar, als je nummer één bent, in welke sport dan ook, dan ben je kampioen. Dat dacht u en dat dacht ik, maar niet aldus de National Boxing Association of America. Dit leidende lichaam in bokszaken van Ame rika, zag zich op een dag in het nog nabije verleden voor de pijnlijke noodzaak ge plaatst om den negerbokser Al Brown, we reldkampioen vlieggewicht, zijn titel te ont nemen, omdat hij weigerde dezen titel in het geding te brengen in een srijd tegen den Noor Knud Larsen. Brown boog kort daarop het koppige negerhoofd bestreed Larsen en overwon hem. Waarop de National Boxing Association of America iet, zooals u en ik weer zouden denken, Brown zijn titel terug gaf. Neen, maar zij publiceerde een lijst van 's wereld vlieggewichtboksers, waar Al Brown bovenaan staat als nummer één, met de bemerking: geen wereldkmpioen. Waarmede de schrille tegenstelling geschapen was. Ruw voetbal. Er is dezer dagen in ons voetballandje van sommige zijden een campagne ingeluid tegen de verruwing van het spel. Dit is een goed ding, zooals altijd. Verruwing is uit den booze en het heeft zijn nut, daar nu en dan met klem op te wijzen. Of het helpen zal is wat anders, want dit is geen nationaal ver schijnsel, het is sterk internationaal en ver scheidene der grootste voetballanden zijn ons in dit alarm voorgegaan. De oorzaak wordt voornamelijk gezocht in het tekort aan be kwame krachtige scheidsrechters, een pro bleem dat voor oplossing vatbaar lijkt en aan het feit, dat het leven van de clubs te veel afhankelijk is van de wedstrijduitslagen, een veel moeilijker op te lossen vraagstuk. Wij willen dan ook niet pretendeeren, dat we voor dit laatste een uitweg weten, zoo lang er competities en degradatie en promo tie bestaan maar wel zijn wij overtuigd dat men de remedie niet dient te zoeken in een opdracht zonder meer aan de scheidsrech ters om de teugels strakker te houden. Want dit heeft voor de zwakkere broeders slechts het resultaat, dat zij voor alles en nog wat gaan fluiten, dat geen overtreding genoemd mag worden. Wij zien toch al herhaaldelijk gebeuren, dat de scheidsrechter ingrijpt bij een volmaakt toelaatbaren duw, laat men dit niet verergeren, want niet alleen worden de wedstrijden daardoor hoe langer hoe on interessanter voor de toeschouwers en daalt het spelpeil er nog maar meer door, doch het werkt ook ongetwijfeld irriteerend op de spelers. En daardoor wordt er juist het om gekeerde mee bereikt. Voetbal-film Ik weet niet of u er ook zoo over denkt-, maar ik vind een film van een voetbalwed strijd niet om aan te zien. Het doet je oogen pijn, de bal wordt telkens uit je gezichtsveld getrapt, je krijgt er geen overzicht door. Maar nu de sprekende films de rage zijn ge worden, zijn er nieuwe mogelijkheden ont staan, zooals reeds gebleken is bij den ste- denwedstrijd ParijsLonden, onlangs in de Fransche hoofdstad gespeeld. Daarvan is een film gemaakt, waarin men eerst de beide aanvoerders op het doek ziet, die hun tien medespelers een voor een aan het bioscoop publiek voorstellen. Tijdens den wedstrijd worden dan de beelden verlevendigd door de weergave van de aanmoedigingskreten van het publiek en tenslotte geven verscheidene spelers na afloop nog eens hun commentaar ten beste over het verloop van de match. Misschien zullen wij in de naaste toekomst ook nog wel dergelijke verslagen krijgen van de in andere landen door onze nationale ploeg gespeelde wedstrijden. Duif en Vliegtuig. De Amerikanen zijn dol op experimenten. Onlangs hebben zij er weer een genomen, door een postduif en een vliegtuig tegelijk van New-York te doen vertrekken, op reis naar Hazelton. De duif was veel eerder op de bestemming dan het vliegtuig en wij kun nen onze gevederde vriend daarvoor hulde brengen. Maar, zoolang een mensch nog te zwaar is om op den rug van een postduif te vliegen, hebben wij niet veel aan deze con clusie. We zullen toch het vliegtuig moeten blijven gebruiken en iets later moeten aan komen. Misschien komt er een tijd, dat wij het sneller zuilen kunnen dan de duif. Best mogelijk, maar dan zal het dier zich daar wel bitter weinig van aantrekken, daarmede misschien minder nieuwsgierigheid, maar daarentegen meer nuchter verstand toonen- de dan haar menschelijke concurrent. Davis Cup. Het moet nog goed winter worden of slecht winter ais u wilt en reeds wordt de volgende competitie om den Davis Cup in de zomersche lawntennissport voorbereid. We lezen reeds dat Engeland, na het afgeloopen seizoen weer hoopvoller op tennisgebied dan ooit sinds den oorlog, als eerste zijn in schrijving heeft gezonden, hoewel de termijn eerst op 1 Februari a.s. sluit en er komt ook al Davis Cup nieuws uit Amerika. We voelen ons met dit laatste weer echt thuis, want het draait weer om Tilden en het is weer twee ledig. Tilden zelf beweert, dat hij er niet meer aan denken kan nog in de Ameri ka ansche ploeg uit te komen en hij voegt er bij dat Hunter zich ook niet meer beschik baar stelt. Terwijl de American Lawnten- nis Association mededeeling doet, dat de ploeg zal samengesteld worden uit de vol gende spelers: Tilden, Hunter, Lott, Hennes sen, Allison, van Rijn, Shields, Berkeley, Bell, Mangin, Gilbert Hall, W. B. Wood, S. B. Wood, Coen, Jennings en Williams. Wij mo gen dus aannemen dat het ja-nee-ja-nee spelletje met Tilden, dat toch langzamer hand wel vervelend begint tc worden, nog niet uitgespeeld is. S portverbroedering, De volgende anecdote vinden wij in het Fransche sportdagblad „Echo des Sports". Een der Fransche deelnemers aan den Zes- daagschen wielerwedstrijd te Stuttgart (door van Kempen-Buschenhagen gewonnen) was Onésime Boucheron. Tijdens den strijd deed deze Franschman een leelijken val, die hem tot opgeven dwong. Terwijl hij in het zieken huis lag om verbonden te worden, werd daar ook een „Schupo" (politie-agent) binnenge bracht, die in een straatrelletje ernstig was gewond. De doktoren zagen het geval ernstig in en verklaarden dat slechts onmiddellijke bloedtransfusie den gewonde kon redden. Waarop Boucheron, de renner zich dadelijk aanbood, om van zijn bloed ter wille van den politieman een gedeelte af te staan. Zijn aanbod werd aanvaard, de aderlating greep plaats, de Schupo was gered. Zoo gaat het in deze dagen als twee een- voudigen uit de beide landen, die twaalf laar geleden nog in verbitterden strijd waren elkaar ontmoeten. En de sport krijgt weer een goede aanteekening voor haar diensten in het groote ideaal van verbroedering der vol ken. Om met de schellinkje-bezoekers van de Parijsche wielerbanen te spreken: Hardi, Onésime! DE NEDERLANDSCHE ROEIBOND. 40 vereenigingen met 10.000 leden. REGELMATIGE VOORUITGANG. Uit statistische gegevens van den Neder- landschen Roeibond blijkt, dat daarbij thans zijn aangesloten veertig vereenigingen met ongeveer tienduizend leden in totaal, en drie gewestelijke bonden, waartoe een aantal dezer vereenigingen ook behoort. De cijfers over het tijdvak 19171929 be wijzen een vrijwel regelmatige vooruitgang van de roeisport, die steeds meer aanhangers wint- Het aantal aangesloten vereenigingen steeg in dat tijdvak van 27 tot 40, een voor uitgang dus van bijna vijftig procent. Van de veertig vereenigingen nemen er 29 min of meer geregeld aan wedstrijden deel. Opvallend blijft do groote getalsterkte van de roeiers in Amsterdam (8 vereenigingen) en Rotterdam (5). In deze dertien vereeni gingen is ongeveer de helft van de 10.000 leden der roeiorganisaties opgenomen. Het totaal aantal leden der 29 aan wed strijden deelnemende vereenigingen bedroeg in 1928: 8220, en in 1929: 8385. Van dezen vooruitgang komt een kwart op naam van Het Spaarne, dat :ijn ledental weer met tien procent vermeerderd zag het is nu ongeveer 440 en tot de bloeiendste ver eenigingen des lands behoort. De in ledental grootste vereenigingen des lands zijn verreweg De Maas en De Hoop. Daarop volgen Het Spaarne, De Laak en Laga In een volgende groep De Amstel, Willem III, Nautilus, Nereus. Triton, Njord enz. In het wedstrijdwezen blijven de studen ten vereenig In gen altijd het groote voordeel behouden, dat zij over verreweg de meeste roeiers beschikken die voor wedstrijden op den gunstigsten leeftijd zijn en de meeste Het aantal damesleden van de Nederland- sche roelvereenigingen, dat in de laatste jaren sterk is toegenomen, zal nu naar schat ting ongeveer 20 pet. bedragen. Er is maar oen vereeniging die alleen damesleden telt, n.l. de Leidsche Meisjes Studenten Roeiver- eeniging De Vliet. Een vrij groot aantal ver eenigingen, waaronder zulke algemeen be kende als De Amstel, Njord, Laga, Triton, Aegir en Argo, telt nog alleen heerenleden. Do eenige gemengde student-en-roeivereeni- ging is het Amsterdamsche Nereus. gelijke hoogte tc brengen met dat van haar gelegenheid hebben om er zich aan te wij- Landenwedstrijd Zwitserland Nederland. HET RESULTAAT IS EEN DRAW. Zondagavond had op de winterbaan te Bazel de landenontmoeting plaats tusschen Zwitserland en Nederland, welke onbeslist eindigde. Beide landen behaalden ieder zes punten. Bij de stayers werd Lauppi (Zwitser land) een in het totaal klassement der vier manches. Zijn tijd over 27 K.M. was 28 min. 37,0 sec, 2. Leo Leene (Nederland), tijd 28 min. 52,6 sec. 3. Blekemolen (Ned.), 4. Paul Suter (Zwitserland). In de beide sprints voor profs, sloeg de Zwitser Kaufmann den Nederlander Moeskops. In de sprints voor amateurs wist Mazairac (Nederland) echter twee maal eerste te wor den voor den Zwitser Dinkelkamp. In een achtervolgingsrace haalden Van Nek en Van Kempen de Zwitsers Heinrich Suter en Kr-a- benhans na 1700 Meter in. Wedstrijd om punten Nederland 9, Zwitserland 12, winnaar Van Kempen, herkansingswedstrijd Neder land 7 punten, Zwitserland 14 punten. Win naar Van Nek. Achtervolgingswedstrijd amateurs. Moor en Bühler «Zwitserland) halen B. Leene en van Dijk na 2440 Meter in. Race met punten telling amateurs Zwitserland 8. Nederland 13 punten, winnaar Dinkelkamp (Zwitser land). Herkansingswedstrijd amateurs Zwit serland 10 punten, Nederland 11 punten. Winnaar Pinkeikamg (Zwitserland)., Damredacteur: J. W. van Dartelen, Raad huisstraat Nr. 1, Heemstede. Alle correspondentie, deze rubriek betref fende. gelieve men te zenden naar boven genoemd adres. PROBLEMATIEK. Wij hebben het genoegen deze week we derom een fraaie compositie van B. Dukel ter oplossing te kunnen opgeven. PROBLEEM Nr. 1497. Auteur: B. Dukel, IJmuiden. MET EINDSPEL. Eerste publicatie. ZWART WIT Stand in cijfers: Zwart 7 schijven op: 4 7 10 13 20 24 en 26. Wit 8 schijven op: 27 28 29 31 35 37 40 en 43. Wit speelt en wfnt. Het eindspel moet ook worden opgelost. Tenslotte geven wij nog ter oplossing een aardig vraagstuk van W. van Daalen. PROBLEEM Nr. 1498. Auteur: W. van Daalen, Haarlem. Eerste publicatie. ZWART WIT Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 9 10 12 16 17 18 25 30j en 40. Wit 9 schijven op: 26 27 33 34 36 39 45 49 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen dezer belde vraagstukken worden gaarne ingewacht tot uiterlijk Maandag 25 November a.s. bij den redactetu; dezer rubriek. OPLOSSINGEN. De auteursoplossing van probleem Nr. 1493 is: Nr. 1493. W. van Daalen. Op 3622 van Zwart wint Wit als volgtü 37—32 17—11! 48—43 11 4 en wint. Zwart: Steeds gedwongen. DE NIEUWE SPEELWIJZE In 1923 kwam de ex-wereldkampfoen Her man Hoogland Jr. met zijn bekend voorstel ter beperking van het aantal remise-par tijen. Met groote belangstelling en waardee ring is toen van het werk van Hoogland kennis genomen. Het eenige artikel dat hij aan 't reglement wilde zien toegevoegd wasr Dammen mogen elkaar ook horizontaal en verticaal slaan. Heel veel eindspelstudies zullen natuurlijk alle beteekenis verliezen als deze nieuwe spelregel werd aangenomen. Maar daar staat tegenover, dat een nieuw veld voor fraaie combinaties en eindspelen wordt geopend, dat de meest verrassende mogelijkheden biedt. De bekende problemist P. Kleute Jr. heeft ook op dit gebied reeds prachtige vraagstuk ken gemaakt. En om onzen lezers den nieuwen regel maar dadelijk in de praktijk te laten zien, geven wij een stand van Kleute met de op lossing. PROBLEEM Nr. 1499. ZWART Auteur: P. Kleute Jr., 's-Gravenhage. Stand in cijfers: Zwart 4 schijven op: 6 34 42 en 44 en twee dammen op 35 en 45. Wit 5 schijven op 32 33 41 43 47 en twee dammen op 16 en 38. Zie thans hoe Wit wint: 1. 41—37 (Zwart 42 31) 2. 32—27 (Zwart 31 22): 3. 33—29 (Zwart 34:23); 4. 38—32 (Zwart 35:31); 5. 43—39 (Zwart 44:33); 6. 16—43 (Zwart 45 42 of 41); 7. 47 slaat en wint op tempo. Probleem Nr. 1493 werd correct opgelost door: W. van Daalen, J. v. d. Vlugt, F. A. Berkemeier, J. van Steenwijk, W. J. A. Matla, P. Mollema. Jac. Fr. v. Garderen, R. Hartge- rink, J. van Looij, J. Wielenga, J. C. van Waard, A. de Jong, J. P. van Eijk. P. G. van Engelen, J. L. Versteeg, G. A. Ottollni Jr., J. Poppen, H. G. Teunisse, J. van der Giessen en P. G. M. Ottolfni Sr., allen te Haarlem; F. H. Kluen en M. Lieffering, beiden te Heemstede; B. Dukel en H. de Boer, beiden te IJmuiden; J. B. Sluiter Jr. te Aerdenhout; G. L. Gortmans te Amsterdam; W. J. v. d. Voort te Nieuw-Vennep; P. Kleuto Jr, ta 'ê-Gravenhage,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 8