HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLANDSCH OVERZICHT VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. VRIJ RUSTIG VERLOOP. DE BELGEN EN DE INTERNATIONALE BANK. UIT DE OMSTREKEN MAANDAG 18 NOVEMBER 1929 DERDE BLAD Voor Gemeenteraad en Landdag. Doch toch nog bijna 400 arrestaties. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Hoextel de rapporten en verslagen van de verkiezingen in Duitschland over het alge meen van „een rustigen loop" spreken, heeft de Zondag zich gekenmerkt door verscheidene relletjes van min of meer ernstigen aard, die zoo goed aansluiten bij de verwildering van de politieke zeden, welke Duitschland den laatsten tijd demonstreert. Zooals men dan weet, werden gisteren in Pruisen, Saksen en Hessen verkiezingen ge houden voor de gemeenteraden en provinciale landdagen. Volgens uit verschillende steden binnenge komen berichten kan men constateeren, dat er dezen keer naar verhouding druk gestemd is, in ieder geval drukker dan bij vorige ge meenteraadsverkiezingen. Dit geldt in het bizonder voor Berlijn. In Berlijn, waar het den geheelen dag drui lerig weer was, heerschte in de verschillende stemlokalen reeds van negen uur af bedrij vigheid. die in de middaguren nog heviger werd. Over het algemeen waren het slechts Sociaal-democraten, Communisten, Duitsch- nationalen en Nation aal-Socialisten die voor de bureaus propagandisten hadden gepos teerd. In verschillend? districten werd van 60 tot SO procent aan stemmen uitgebracht. On danks het slechte weer is wel aan te nemen, dat ook voor Rijnland, Westfalen en gedeel ten van Noord-West Duitschland dat gemid delde is te boeken. Te Hannover kwam het tot een botsing tusschen een afdeeling Reichsbanner-leden en twee muziekkorpsen van een der burger lijke partijen, die op vrachtauto's dOor de stad reden. Door spoedig ingrijpen der politie kon erger voorkomen worden. Eenige perso nen werden gearresteerd. Een ernstiger in cident deed zich te Berlijn voor in de voor stad Wittenau. Een afdeeling der nation aal- socialisten ter sterkte van 320 man reed op vrachtauto's door de Noordelijke voorsteden van Berlijn. Rijdende door Wedding en ande re door sociaal-democratische arbeiders be woonde wijken, zooals de Koelnische Stra^se, wierpen zij van de vrachtwagens af met steenen terwijl zij ook schoten zouden heb ben gelost. Door de nationaal-socialisten wordt het laatste ontkend. De gehoorde knallen zouden veroorzaakt zijn door een defect aan de knalpotten van eenige der auto's. Niettemin werden op last van het politie-presidium 270 nationaal-socialisten gearresteerd. De politiepresident van Berlijn heeft een officieel rapport verstrekt, dat luidt: De verkiezingen hadden heden in alle dis tricten een rustig verloop, met uitzondering van twee gevallen, waarbij het tot onbelang rijke incidenten kwam, die door het ingrijpen der politie werden bijgelegd. Afgezien van kleine ruzietjes en botsingen tusschen poli tieke tegenstanders, waarbij totaal 4 perso nen licht gewond werden, verliep de dag tot gisteravond zes uur zeer rustig. In twintig gevallen moest de politie ingrijpen, doch be hoefde slechts in een geval, op de Bülow-Platz, van den gummistok gebruik te maken. Hier had zich in den namiddag een menigte ver zameld welke het verkeer sterk belemmerde. Uit deze menigte werd met steenen gewor pen raar een voorbij rijdenden politie-auto. In totaal werden 337 personen opgebracht. Dit hooge aantal moet evenwel verklaard wor den door het feit, dat in een geval alle inzit tenden van vijf gesloten rijdende autos der nationaal-socialisten, waaruit met steenen werd geworpen en ook een schot zou zijn ge lost, werden weggeleid. De verkiezingsstrijd in Breslau heeft een slachtoffer geëischt. In den nacht op Zondag werd de sociaal-democraat Schroeder door een afdeeling communisten overvallen en zoo toegetakeld, dat hij naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. De man is aan zijn bekomen verwondingen overleden. Zooals men zich herinneren zal, hebben de Belgische gedelegeerden, onder protest Bazel verlaten, omdat de Internationale Hexstel- bahk niet in Brussel, doch in Zwitserland zou worden gevestigd. Inmiddels zijn de besluiten te Bazel, na af wezigheid van de Belgen met eenstemmig heid genomen. De Belgen hebben wel be loofd, dat zij ter Haagsche Conferentie op deze zaak zullen terugkomen, doch het moet dan wel blijven bij een officieel protest, dat voor kennisgeving aangenomen wordt. Geheel overeenkomstig aan deze zienswijze is het volgende bericht: Naar de „Temps" verneemt, hebben de Belgische gedelegeerden in de Organisatie commissie voor de Internationale Herstel- bank Franck en Zeeman, Zaterdag, in over leg met hun regeering, de statuten der bank geteekend. Zij hebben daarbij schriftelijk nog eens hun bezwaren tegen den zetel der Bank uiteengezet en zich het recht voorbe houden op de 2e Haagsche Conferentie nader op deze kwestie terug te komen. Alle door de verschillende gedelegeerden onderteekende stukken zijn thans den Voorzitter der Haag sche conferentie, Jaspar, toegezonden. L. A. Dappere reddingspogingen. De poolvlieger Ben Elison, die bekend is door zijn deelneming aan de poolexpeditie van Wilkins, is met zijn open tweedekker van Nome in Alaska naar de Siberische kust gevlogen en heeft een lid der bemanning van c«en ongeveer twee maanden geleden inge vroren motorboot gered, aldus de N-R.C. Bovendien heeft hij een gedeelte der pels- lading meer naar Nome .gebracht. Hij zal nog meer tochten ondernemen om de overige leden der bemanning, drio mannen en een vrouw en twee mannen van een tweede in de buurt ingevroren schip te redden. De bemanningen van beide vaartuigen waren rtfóds geruimen tijd als verloren beschouwd. Smuts Doctor Honoris Causa. Generaal Smuts is te Oxford gepromoveerd tot doctor in de rechten honoris causa. Na de promotie hield Smuts in het Uni versiteitsgebouw een lezing, waarin hij o.a. zeide, dat het contract tussche'n de verschil lende rassen en beschavingen bestemd scheen de voornaamste factor te worden van de 20ste eeuw. De huidige inboorlingenpolitie'k in Zuid-Afrika achtte Smuts tot. ontbinding leidend, waarbij hij zoowel op de missiona rissen als op de ambtenaren critiek oefen de. Indien de stamtucht zou ophouden te werken, aldus Smuts, zou- er kans komen op bolsjewisme en chaos, en geen vriend van den' inboorling en de beschaving zou deze moge lijkheid onbekommerd onder het oog kun nen zien. Smuts drong e'rop aan, dat de Afri- kaansche politiek datgene, wat typeerend is voor Afrika, zooveel mogelijk zal eerbiedi gen. OVER ONTWAPENING. Nu men tegenwoordig veel spreekt over ontwapening is het wel eens eigenaardig, na te gaan, hoe het thans staat met de strijd machten van verschillende staten, in verge lijking met het aantal inwoners. Rusland heeft 1.267.000 soldaten en 132 millioen inwoners. Frankrijk heeft 698.000 soldaten en 40 millioen inwoners. Engeland heeft 412.000 soldaten en 45 millioen inwoners. Japan heeft 250.000 soldaten en 60 millioen inwoners. Polen heeft 250-000 soldaten en 27 millioen inwoners. Italië heeft 200-000 soldaten en 99 millioen inwoners. Tsjecho-Slowakije heeft 150.000 soldaten en 39 millioen inwoners. Duitschland heeft 100.000 soldaten en 63 millioen inwoners. Joego-Slavië heeft 130-000 soldaten en 12 millioen inwoners. De U.S.A. hebben 140.000 soldaten en 106 millioen inwoners. Engeland heeft een oorlogsmarine groot 989000 ton, de Vereenigde Staten 837000 ton, Japan 818000 ton, Italië 427000 ton, Frankrijk 339000 ton, Duitschland 146000 ton en Spanje 144000 ton. ZANDVOORT DE GEMEENTE-FINANCIëN. HOE MEN HET TEKORT WIL DEKKEN Men schrijft ons uit Zandvoort: We hebben reeds eenige malen gewezen op het feit, dat het heel veel moeite zal kosten de begrooting voor het jaar 1930 vast te stellen zonder aanmerkelijke belastingver- hooging. Uit de bijlage van de thans aan den Raad aangeboden begrooting blijkt nu hoe men de zaak denkt te regelen, maar blijkt tevens weer dat terzake allerminst een stemmig gedacht wordt. De financieele commissie neemt het stand punt in. dat wel het belastingpercentage op 1.8 gehandhaafd blijven, daar in de be grooting do inkomstenbelasting op totaal f 300.000 moet worden geschat. Daar er dan nog een bedrag van f 240.000 te dekken valt, stelt de financieele commis sie voor, om de winsten uit de gas en water bod rij ven over de jaren 19281929 en 1930 in de gemeentekas te storten, welk bedrag in totaal op f 40.000 geschat wordt. Den waterprijs wil men dan gesteld zien op f 0.33 per Kubieke meter gedurende hot geheele jaar en den gasprijs op f 0.12 per meter. Voor het re'steerende bedrag van f 200.000 wil men dan een leening sluiten voor den tijd van 8 jaar. De Burgemeester kan zich als voorzitter <ier financieele commissie hiermede niet ver eenigen en stelt voor f 100.000 te nemen uit de reserve der bedrijven en voor den termijn van 5 jaar f 100.000 te leenen. BURGERLIJK ARMBESTUUR. De leden van het Burgerlijk Armbestuur de he eren P. J. de Braai en L. L. M- Geers, zijn aan de beurt van aftreding. Overeen komstig het. reglement heeft het bestuur aan B. en W. een voordracht van aanbe veling aan B. en W. ingezonden, die als volgt luidt: Vacature de Braai: 1. P. J. de Braai. 2. A. J. v. d. Moolen. Vacature Geers: 1. L. L. M. Geers, 2. Joh. Versteege. B. en W. bieden deze aanbeveling ongewij zigd den raad aan. FORENSEN-VEREENIGING. Maandagavond 25 Nov. houdt de Forensen- vereeniging een vergadering. Door den heer Leonard J. Geuzendam alhier zal een lezing worden gehouden met demonstratie over draadloos licht. BEBOUWING STRANDWEG. B. en W. adviseeren den raad afwijzend te beschikken op een verzoek van de N.V. „de Roemer" te Amsterdam, om uitbreiding van de Bodega aan den Strandweg, en het bouwen van een rijwielbewaarplaats. Reeds eerder werd op eendergelijk verzoek afwijzend be schikt. aangezien het de bedoeling van ver zoekster is, om de gronden, thans gebruikt voor openbaren weg te behouwen. EEN GOUDEN BRUILOFT. Het echtpaar Visser, Pakveldstraat 11, is thans in de bruidsdagen en hoopt op 23 Nov a.s. den dag te herdenken, dat het voor 50 jaren in den echt werd verbonden. De oudjes typen van oud-Zand voor tors wonen sinds jaren aan bovengenoemd adree en genieten nog steeds een goede gezondheid. Toch is hun even niet steeds over rozen ge gaan. Een viertal kinderen, allen gehuwd, mogen hot beleven dat hun vader en moeder alhoewel niet zonder dagelijksche zorgen, den dag verbeiden dat zij gedurende 50 jaren lief en leed hebben gedeeld. Het gezichtsvermogen van dc«n ouden heer Visser is zeer slecht ge worden. dit heeft, evenwel zijn levenslust niet gedoofd. Integendeel, nu en dan bezoekt het echtpaar de bioscoop of een andeer feeste lijke gelegenheid, indien de ouders daartoe van bevriende zijde in staat worden gesteld. Ondanks zijn leeftijd van 74 jaren, vent de man af en toe nog met gedroogde visch en in het voorjaar is hij een der eersten, die met een emmertje aan den arm, nieuwe haring verkoopt. De vrouw is 73 jaar en nog steeds bedrijvig. De buren hebben gezorgd dat vóór en in het huisje eenige versieringen zijn aangebracht. Aan belangstelling op hun trouwdag zal het het gouden bruidspaar zeer zeker niei- ontbroken. Het bestuur van de Zandvoort- sche muziekkapel bracht hun Zaterdagmid dag om 4 uur een serenade. Zooals te begrijpen is, was de belangstel ling buitengewoon groot. HET WERKTIJDEN-BESLUIT. Door de gezamenlijke kapperspatroons is aan den Raad verzocht om een verordening in het leven te roepen, waarbij een uniforme regeling wordt getroffen, o.a. dat des Dins dagsmiddags aan het personeel vrijaf wordt gegeven. Het bestuur van de afdeeling Haar lem van den Nederlandschen Kappersbond heeft aan het verzoek adhaesie betuigd. En der kappers nu heeft aan dt'n Raad een schrijven gericht, dat het nimmer zijn bedoeling was geweest om mede te werken om vast te leggen, dat het personeel op Dins dagmiddag vrijaf zou worde'n gegeven. Hij verzocht den raad het daarheen te leiden, dat de patroons naar gelang van drukte in de zaak, het personeel vrijaf kan geven, met dien verstande dat nimmer langer dan 53 1/2 uur por week mag worden gewerkt. LEERAAR TEEKENCURSUS. In de plaats van den heer C. Kooy, aan wien als leeraar eervol ontslag werd ver leend, stellen B. en W. den raad voor in die functie to voorzien, door benoeming van den heer J. Salet te Amsterdam. POLITIE. Op voorstel van de financieele commissie stellen B. en W. aan den Raad voor de ver ordening, regelende den rang, het getal en de bezoldiging van het Politie-Personoel te wij zigen in dien zien, dat het korps zal bestaan uit 1 commissaris, 1 inspecteur, 1 adjunct- inspecteur, 1 brigadier en 12 agenten van politie, doch zoolang 2 inspecteurs en den brigadier in dienst zijn, daarin geen veran dering te brengen. MANNENKOOR ONDERLING HULPBETOON Het mannenkoor heeft een reisfonds opge richt waaruit de kosten bestreden zullen worden voor een reis naar de Rijnstreek. Be gin Sept. 1930 zullen door het korps eenige steden aan den Rijn worden bezocht en zul len eenige concerten worden gegeven. On derhandelingen met vereenigingen aldaar zullen plaats hebben om de noodige bekend heid daaraan te geven. Niet alleen leden, doch ook donateurs zullen in de gelegenheid zijn aan de reis deel te nemen, tegen een uiterst billijke prijs om van de schoone na tuur te genieten. DE KWESTIE FRAENKELKERKMAN. Door den heer J. H. Wolff is opnieuw een zeer uitvoerig adres tot den Raad gericht, waarin hij zegt met verbazing kennis geno men te hebben van het rapport inzake de kwestie Fraenkel-Kerkman en waarin hij den Raad verzoekt een nader onderzoek in te stellen o.m. bij den Rechter-Commissaris in het faililissement van den heer Kerkman. RADIO-DISTRIBUTIECENTRALE. Door den heer P. Zwemmer, radiohande laar alhier is aan den raad verzocht om een radiodistributie-centrale te mogen stichten. B. en W. meenen dat het gemeentebelang niet gediend wordt met het geven van ver gunning en dat het uit schoonheidsoog punt ook niet gewenscht is dat aan licht masten en gevels draden worden aange bracht. Reeds eerder werd op een dergelijk verzoek afwijzend beschikt. BLOEMENDAAL. GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal gehou den op Donderdag 21 November 1929, 's nam. 2 uur in het raadhuis te Overveen. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken. 2. Verleening ontslag aan den technischen ambtenaar J. van Wamel. 3. Benoeming lid commissiën van georgani seerd overleg (vacature Nuyens.) 4. Onttrekking van een gedeelte van den Joh. Verhulstweg aan den openbaren dienst. 5. Ruiling van grond langs den Joh. Ver hulstweg tegen grond langs den Kennemer- weg. 6. Overname van grond langs den Kenne- merweg van Jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout. 7. Overname van wegen in Oosterduin. 8. Voorloopige vaststelling van het herzie ne uitbreidingsplan van de terreinen tus schen de Kleverlaan en den spoorweg Haar lemOverveen. 9. Verleening vergoedingen ex-art. 100 Lager Onderwijs 1920 aan de bijzondere scholen voor lager onderwijs over 1928. 10. Aanvulling der Gasverordening. 11. Wijziging der Bouwverordening. 12. Vaststelling le suppletoire begrooting 1929. 13. Vaststelling le suppletoir kohier Hon denbelasting 1929. 14. Verleening afschrijving op de Honden belasting 1929. 15. Machtiging tot aangaan van een kas- geldleening in 1930. 16. Ontheffing der bepalingen der Bouw verordening. 17. Bespreking autobusdienst. TIJDELIJKE GELDLEENING. B. en W. stollen den Raad voor hen te machtigen, ter voorziening in het in den loop van 1930 te verwachten gebrek aan kasgeld een tijdelijke geldleening aan te gaan van ten hoogste f 300.000, tegen een rente van niet meer dan 1 pet. bovtu het promesse disconto van de Ned. Bank. HAARLEMSCHE EIGENDOMMEN IN BLOEMENDAAL. WORDEN KOSTELOOS AFGESTAAN. De gemeente Haarlem is eigenares van verschillende weggedeelten en wallen in de gemeente Bloemendaal. Daarop had betrek king het raadsbesluit van Haarlem van 16 Juli 1913, dat evenwel niet werd uitgevoerd. B. en W. stellen thans voor aan de ge meente Bloemendaal in eigendom en onder houd lom niet) over te dragen: le. A Nrs. 2231, 2232 (spoorwegovergang, Kleverlaan.)A No. 7844 (Kleverlaan); B No. 3649 (Brouwersvaart met inbegrip van de daaroverliggende Hospesbrug, beide behoo- rende tot de door de gemeente Haarlem be heerde goederen van het voormalig Brou wersgild); D No- 1068 (tuin, Leidsche Vaart); D No. 1070 (huis met erf, Leidsche Vaart) D No. 1071 (schuurtje en erf, Leidsche Vaart.)D No. 887 (berm met boomen, Leid sche Vaart'); D No. 1757 (berm met boomen, Leidsche Vaart); D No. 1649 ged. (berm, Leidsche Vaart)D No. 1650 (huis en erf met opslagplaats, Leidsche Vaart, (Th. La- german te Vogelenzang is tot 31 December 1935 erfpachter van den grond); D No. 546 (spoorweg, huis en erf, Leidsche Vaart); D No. 547 (spoorweg, Leidsche Vaart) (beide laatstgenoemde perceelen belast met het recht van opstal ten behoeve van de Hollan- sche IJzeren Spoorweg Maatschappij D Nos. 212 en 1321 (water, Leidsche Vaart) 2e. de aan de gemeente in eigendom toe- behoorende gedeelten van de perceelen D Nos. 1822 (huis en schuur, Leidsche Vaart); 1823 (huis, schuur en erf. Leidsche Vaart) 1824 (huis en schuur, Leidsche Vaart)1825 (erf Leidsche Vaart)respectievelijk 2, 4, 12 en 96 c.A. (zijnde de N.V. Hollandsche IJre- ren Spoorweg Maatschappij en consorten, eigenaar van de resteerende deelen van ge melde perceelen en genoemde vennootschap erfpachtster van de aan de gemeente in el- gendom toebehoorende gedeelten) 3e. D Nos. 1072, 889 en 892 ged. (weg langs de Leidsche Vaart;, zulks voorzoover de rech ten der gemeente Haarlem betreft, zijnde de Stad Leiden mede-eigenares van deze per ceelen. De gemeente Bloemendaal moet de over drachtskosten betalen. DE GOEDE SINT (Leest s.v.p. eerst het hier naast- afgedrukte bericht Haar- lemsche eigendommen in Bloe- daal). Moeder Haarlem sprak tot vader: Luister nu eens even man, Gister was ik op den zolder En daar Ls het toch zoo'n pan: Daar ligt hoopen oude rommel, Die er eigenlijk niet hoort, Huisjes, boompjes, schuurtjes, bermpje Opslagplaatsjes enzoovoort; Elk jaar bij de groote schoonmaak, Moet dat alles weer gedaan. De.t kost geld en tijd en moeite En wat hebben wij er aan? Daarom dacht ik bij mezelve. Als je 't Bloemendaal eens gaf, Elg'lijk hoort het bij die menschen En wij zijn er mooi van af; Weet je nog wel, kort geleden Was die kleine man nog boos. Toen j' ons tuintje wou vergrooten En een stuk van 't zijne koos. Als we hem nu eens wat geven. Maakt dat vast een goed effect, Dat we blij zijn 't kwijt te wezen, Dat wordt niet zoo gauw ontdekt; 't Was heel aardig om te hebben, Zoo als speelgoed, lang gelee, Maar nietwaar, nu wij zoo groot zijn, Spelen wij er niet meer mee; Kijk, een heele laan. een spoortje, Heerlijk voor dien kleinen man, Huisjes, boompjes en zelfs.water. Waar hij fijn mee knoeien kan; Als hij eerlijk wil beloven, Dat hij er steeds goed op past, Lijkt m' er alles voor te zeggen, Dat je hem daarmee verrast; Kosten var. vervoer? Och, dwaasheid, Stel je voor, als 't ons behaagt, Om hem een cadeau te geven, Licht dat hij 't zelf overdraagt; Nee, die kans mag je niet missen, Geef het hem, den kleinen baas En nooit- was je zóó voordeslig, Zóó goedkoop Sint Nicolaas. P. GASUS. BOUWVERORDENING. B. en W. stellen den Raad voor art. 44 der Bouwverordening voortaan te doen luiden: Ter opvanging van beerstoffen en huis- houdwater moet bij elke woning een septic- tank volgens door B. en W. voorgeschreven model van ten minsten 3.25 M3. inhoud wor den geplaatst. Deze put moet in verbinding worden gebracht mo) een gestapelden zak- put van ten minste 1 M3. inhoud. HEEMSTEDE EEN NIEUWE AUTOGARAGE Zaterdagmiddag is met eenige plechtigheid de nieuwe garage voor auto's van den hcei Rich A. Serné aan den Binnenweg in Heem stede geopend. Op de plaats van de vroegere garage is een flink nieuw gebouw gezet met aan de straat zijde een breede ingang tusschen twee ruime showrooms, en achter de eigenlijke garage waar 32 auto's kunnen staan. Op het terrein er achter is voorts nog een boxen-garage cr. bevindt zich de goed-geoutilleerde werkplaats De nieuwe garage ontvangt licht- van boven door groote matglazen ruiten, biedt zooveel ruimte dat de auto's gemakkelijk aan en uit gereden kunnen worden en is geheel cen traal verwarmd. De firma Van Oosten en Honderdors bouwde de garage. Een compres sor voor het oppompen van banden is aanwe zig en de heer Serné denkt er over een mo derne waschinstallatle voor auto's aan te schaffen. Vele bekenden, klanten en zakenvrienden waren Zaterdagmiddag tegenwoordig. De voorzitter van de afdeeling Haarlem van de R. A. I., de heer C. van Maren, complimen teerde den heer Serné met diens nieuwe ga rage, prees zijn voortvarendheid om in dezen tijd van malaise de zaak op dergelijke wijze te moderniseeren en hoopte, dat de heer Ser né veel succes mocht hebben. De heer Seine dankte de aanwezigen voor hun komst en hoopte, dat ieder steeds over zijn zaak en over de bediening tevreden zou zijn. Er waren vele en prachtige bloemstukken. A. li. PROPAGANDACLUB Woensdag 20 Nov. zal in het vergaderlo kaal bij de Koediefslaan een bijeenkomst plaats hebben van Anti-revolutionairen om te komen tot de oprichting van een A. R. pro- pagandaclub. De heer K. A. den Ouden uit Den Haag zal als spreker optreden. HILLEGOM VOOR DEN RAAD De reorganisatie der politie zal, na het af gestemde voorstel van den Burgemeester, uu weer in den raad aan de orde komen. De salarisregeling wijkt belangrijk af van het eerste plan, terwijl de titulatuur eenigssins is gewijzigd. Nu stellen B. en W, voor het corps uit te breiden tot 7 man, en wel 1 chef hoofdagent, 1 hoofdagent, 2 agenten 1ste klas en 3 agenten 2e klas. Verder wordt een crediet gevraagd van 709O voor verbouw van het politiebureau en 750 voor rijwielen benevens de kosten voor telefonische aanslui ting. Voor den bouw van een droogtoren voor de brandweer wordt een verhoogd crediet ge vraagd van 1210. Er wordt voorgesteld de Politieverordening aldus te wijzigen, dat het venten met melk op Zondag na 9 uur wordt verboden. Een tweede wijziging is het verbod van verkoop van oud hout om de verspreiding van onge dierte tegen te gaan. Alleen met speciale toe stemming van B. en W. mogen dergelijke ver- koopingen gehouden worden. De gemeenten Lisse, Sassenheim, Voorhout Noordwijk, Noordwijkerhout en Hiliegom heb ben overleg gepleegd om te geraken tot een uniforme regeling der werkverschaffing aan werkloozen. De raden van Voorhout, Noord- wijk en Lisse keurden deze regeling reed.- goed. Hetzelfde zal nu hier ter goedkeuring aangeboden worden. Voordracht Onderwijzer. Ter voorziening in de vacature door eervol ontslag aan den heer J. Verhoeven als onder wijzer aan de Openbare Lagere School (hoofd de heer W. A. van der Wal) is de volgende voordracht opgemaakt: 1. I. van Weerlee. tij delijk onderwijzer aan de O. L. school alhier. 2. w. van Ingcn te Oldcnzaal. 3. H. P. Postma £e Noord-Scharwoude. Administrateur O. W. Ter benoeming van een administrateur van Openbare Werken is de volgende alfabetische aanbeveling opgemaakt: II. J. Eelting te Doe- tinchem; W. 1-1. van Meurs te Helder; P. E. Oudejans te Haarlem; J. N. Wagenaar te Uit hoorn. IJMUIDEN. HERDENKINGSVERGADERÏNG DOMELA NIEUWENHUIS. Heden (Maandag) avond zal in de zaal Flora aan den Zeeweg een openbare verga dering plaats vinden ter herdenking van wijlen Domela Nieuwenhuis. Als spreker zal optreden de heer J. Hoving met het onder werp: „Twee vrijdenkers, Nieuwenhuis en Mussolini". SYMPHONIEORKEST „EUPHONIE". Het symphonieorkest „Euphonle" direc teur de heer Marinus Adam geeft a.s. Dins dagavond in het Patronaatsgebouw aan den Wiïlemsbeekweg een concert. Het program ma vermeldt o.a. de Egmont-ouverture van Beethoven, Rosamunde en de Unvollendete Symphonic van Schubert, verder sextet- en kwartetmuziek. OPENBARE LEESZAAL. De vereenlglng Openbare Leeszaal en Bi bliotheek, alhier heeft van een bekend ge neesheer te Zaandam een schenking ontvan- e--n. bestaande uit medische tijdschriften e» werken. 1)E „FARNHAM". Het Eng. stoomschip Farnham dat alhier door 3 trawlers werd binnengesleept is heden Zaterdagmorgen naar Amsterdam gesleept om bij de Amstcrdamsche Droogdok Mij. ge repareerd te worden. NOG GOED AFGELOOPEN. Even nadat bij de haven de stoomtrawler Nelly Geziena was vertrokken en het vaar tuig reeds midden in de haven was wilde de stoker, F. H., die rich in beschonken toestand aan boord bevond, niet mee uitvaren. Hij trachtte van den trawler op de sleepboot „Avenir" te springen en viel te water tus schen de beide vaartuigen. Hij zou zeer ze ker verbrijzeld rijn geworden, indien niet de dekknecht van de sleepboot hem juist bij tijds had gegrepen. Met behulp van den schipper werd H. aan boord van de sleepboot getrokken. Daar begon hij tegen rijn redders ruzie te maken. Na eenigen tijd is hij echter weer op den trawler overgegaan. VELSEN IJSCLUB „VELSEN EN OMSTREKEN". Naar wij vernemen, heeft de Usclub „Vel- sen en omstreken" voor dezen winter het weiland aan den Driehuizerkerkweg nabij Velserbeek gehuurd. Binnenkort zal begon nen worden met het aanleggen van den dijk en met de verdere werkzaamheden. Op Woensdag 20 November zal in „Het Wapen van Velsen" de eerste ledenvergadering ge houden worden. HET WERKTIJDENBESLUIT. Het bestuur van de afdeeling IJmuiden van den Nederlandschen Kappersbond had zich tot den Raad dezer gemeente gewend met het verzoek wijziging te brengen in de verordening op de winkelsluiting. Thans heeft een aantal kappers den Raad verzocht, de gevraagde wijziging niet te wil len bewerkstelligen OFFICIEEL RAADSVERSLAG. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede, dat zij overeenkomstig de hun door den Raad verleende machtiging met den heer W. Stemmer stenograaf te Amsterdam een overeenkomst hebben getroffen voor de ojmaking von het officieel verslag van de openbare vergadearingen van den Raad. De overeenkomst geldt voorloopig tot 1 Januari aanstaande. HALFWEG DE NIEUWE ONTVANGER De heer Marcellus Johannes van Zuljlen, die tot gemeente-ontvanger benoemd is, werd 7 October 1904 geboren te Huisseling. Hij woont te Nuland en is ambtenaar ter secre tarie der gemeente Heesch. De heer Van. Zuijlen is ongehuwd en R. K,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9