DE NIEUWE AVONTUREN VAN BILLY BOE. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 21 NOVEMBER 1929 ciaal-democraten. De heer Joosten behoort dat te weten De heer Joosten: „Natuurlijk! Dat weet ik al lang!" De heer De Vos bespreekt ook de perso neelsformatie. Hij betreurt ook, dat die zoo lang op zich laat wachten, omdat dit onge rustheid onder de ambtenaren verwekt. Zij zullen hun rechtspositie beter voelen, als zij weten dat de personeelsformatie er is. Hij er een prikkel voor de ambtenaren in zien. dat zij aan zekere vereischten moeten vol doen om voor promotie in aanmerking te komen. Dan zouden ook de beste elementen naar boven komen. De heer Visser verklaart, dat hij altijd bereid is geweest om met andere partijen samen te werken, als het goede zaken be treft. B. en W. aan het woord. Wethouder Slingenberg beantwoordt de verschillende sprekers. Hij dankt hen, die aan hem en 'n collega's hulde hebben ge bracht. Hij 1 ft. er het volgend jaar toe te zullen meewerken, om de verslagen vroe ger te laten verschijnen: hij beaamt ten volle de hierover geuite klachten. Maar dit jaar kon dat onmogelijk. Hij moet hiervoor ver zachtende omstandigheden pleiten. Spreker erkent, dat er bij de beantwoording der ver slagen door B. en W. in hun memorie fouten zijn gepleegd. Dit is te wijten aan den spoed, waarmee gewerkt moest worden. Voor het volgend jaar zal hij met de gemaakte op merkingen rekening houden. Aan de afdee lingen geeft hij echter in overweging voor zichtig te zijn met de keus van hun rappor teurs. Dit belangrijke werk moet niet aan de jongste raadsleden worden opgedragen, maar aan hen, die ervaring hebben op het gebied van de gemeentelijke administratie. Met deze opmerking heeft hij niets persoonlijks bedoeld. Er zullen dan betere resultaten van de beraadslagingen verwacht kunnen wor den. Wat de motorboot voor de politie be treft, merkt spreker op, dat B. en W. dit als een voorstel in de begrooting hebben opge nomen. 1-Iet is een beleefdheid van den bur gemeester geweest, om aan den raad mede te deelen, dat hij in overweging heeft ge nomen om een inspecteur te bevorderen. Dan is de raad in de gelegenheid, eventueel met bezwaren te komen. Spreker zal als wethou der niet uit zuinigheidsredenen sociale maat regelen tegenhouden. Dit is van hem niet te verwachten, tenzij de gemeente Haarlem daarmee financieel ten gronde zou gaan, maar daar behoeft voorloopig geen vrees voor te bestaan. Wel acht hij het zijn taak. opi B. en W. en den raad te waarschuwen voor de financieele gevolgen, die eventueele voor stellen zullen hebben en of ze vallen binnen de financieele draagkracht van de gemeen te. De heer Slingenberg meent in den geest van den voorzitter te handelen, als hij hier zijn rede afbreekt. Te elf uur wordt de vergadering gesloten. HET DAGBLAD ZOOALS HET IS EN ONTSTAAT. BELANGRIJKE LEZING VAN IR. A. HELDRING De heer ir A. Heldring, directeur van het Algemeen Handelsblad te Amsterdam heeft Woensdagavond voor het departement Haar lem der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in de bovenzalen van „De Kroon" een lezing gehouden over „Ont staan en werking van het moderne Dagblad". De opkomst van leden en introducés was bij - zonder groot. De voorzitter van het departement, de heer G. J. Droste Sr., leidde den spreker met eenige woorden in. De heer Heldring begon met een kort over zicht te geven van wording en wezen van de courant, van de oudste couranten in Neder land af tot de omvangrijke bladen van thans. Hij legde uit waarom bij het vele dat een courant te verwerken heeft een fout of een onjuistheid nooit uit te sluiten is. Vervolgens besprak hij het type van de courant in het buitenland, allereerst in Duitschland. Een type dat het zwaar te verantwoorden heeft is de „Gesinnungszeitung", het blad, dat geheel onafhankelijk is in zijn oordeel, en ondanks financieele bezwaren vasthoudt aan zijn principes al ziet het zijn lezerskring er door afnemen. Een voorbeeld daarvan is de „Frankfurter Zeitung" welke het verlies echter op andere wijze weet te compenseer en. Een tweede type is de „Geschaftszeitung", het blad dat consessies doet aan den publie- ken smaak en de commercieele belangen ge heel op den voorgrond stellend, zich op dien srnaa'» geheel instelt ten koste van eigen meening. Bladen als deze, bijvoorbeeld de Ullstein-bladen, rendeeren daar niet slecht bij. Een veel minder gewenscht type is de „Interessenzeitung", het blad, dat hoewel niet openlijk, toch geheel afhankelijk is van den geldmagnaat, die het gekocht heeft en den inhoud als het ware dicteert. Hugenberg, die wellicht 1600 van de 3000 Duitsche dag bladen in zijn invloedssfeer kan betrekken, is er met zijn „Volksbegehren" een voorbeeld van. De heer Heldring noemde dit ver schijnsel een veeg teeken. In Frankrijk treft men het laatste type veelvuldig aan. De parfumfabrikant Coty bezit verscheidene bladen zooals de „Figaro", de ..Ami du Peuple". In Engeland is de „Geschaftszeitung overheerschend, zij heeft er een milüoenen- onlage. De heer Heldring noemde couranten- bVittende families als de Northcliffes, Rothermere, Berry. Walter.De laatste was eige nares van ..The Times" tot Northcliffe het b'ad dat. nu door trustees beheerd wordt, op kocht. Met de ..Times" is de „Manchester Guardian" van C. B. Scott een der groote E*,frQlsche onafhankelijke bladen. Jn -Am tïka is het de Hsarst-pers. die 30 m "■•oen lezrrs telt. de weekbladen beleven er c~n In Europa ongekenden bloei. Van de laat- - vestigde spreker de aandacht op het suc- c?s van de uitgaven van Edward W. Bock, het ..Ladies Home Journal", de „Saturday Evening Post". En dan is Amerika het land van de. groote nieuwsbureaux met niet gerin ge hon orariummogelij kheden. In Denemarken is de.pers van zeer ern stig zeer sensationeel geworden. Technisch staat zij zeer hoog, maar de inhoud is ge daald beneden het peil van andere landen. Typisch is de groote straatverkoop, die er 50 pet van de oplage bedraagt, tegen in Ne derland ongeveer 5 pet. Wat Spanje en Italië betreft, daar staat de pers onder de dictatoriale censuur. In het laatste land heeft deze zich door krasse middelen zelfs bij voorbaat overbodig ge maakt. In Nederland, zei spreker, hebben wij ge lukkig geen „Interessenzeitung". De Neder landsche pers is vry volumineus in verhou ding tot de grootte van 't land. De heer Hel dring gaf sprekende cijfers over het papier- verbruik. Het Nederlandsche courantenbe- drijf verbruikt per jaar 62.000 ton papier, dat is zooveel, dat men er tweemaal ons land mee zou kunnen bedekken. De aan elkaar geplakte kolommen zouden 400 maal de aardbol omspannen. De wereldproductie van papier bedraagt 6 millioen ton, daar is jaarlijks voor noodig 100.000 H.A. bosch, voor Nederland alleen is dat al 1500 H.A. De ont- bossching van de aarde zou inderdaad be denkelijk worden, indien de snelle aangroei van de tropische wouden het verlies niet compenseerde. De heer Heldring zette voorts uiteen het standpunt van de Nederlandsche pers tegen over dubieuse advertenties, die geweigerd worden in geval van woeker of zwendel, deed de aandacht vallen op den vooruitgang in 't moreel peil („Truth in advertising") en in de techniek van adverteeren, in verband waar mede hij het werk van de Vereeniging voor Reclame roemde. Advertenties samen stellen is een wetenschap geworden, die door psy chologen beoefend wordt. Spreker verduidelijkte al het door hem be sprokene met een kerncollectie bijzonder be langwekkende lichtbeelden. Hij gaf zijn hoorders voorts eenig inzicht in de techniek van het krantenbedrijf.ldeelde frappante cijfers mede, van het aantal mede werkers aan een groot dagblad en bereikte snelheidsrecords en vestigde de aandacht op het moreele peil van de redacties, die in Ne derland absoluut onafhankelijk zijn. In het vervolg van zijn op zeer vlotte en onderhoudende wijze voorgedragen lezing ging hij na wat het Algemeen Handelsblad, dat zich op dit terrein gespecialiseerd heeft, bereikt heeft met drie-kleuren rotatiedruk in de gewone zwarte pagina's van de krant. Hij legde het proces uit en liet er zeer fraaie voorbeelden van zien. Het Handelsblad is thans reeds in staat driekleurendruk toe te passen bij een rotatiesnelheid van 20 exem plaren per seconde. Ook van stereoscopische foto's in de krant, die door een gekleurde bril bezien groote diepte krijgen, gaf de bij uitstek deskundige spreker, interessante voorbeelden. Deze nieu wigheid is nog in voorbereiding. Tenslotte deed de heer Heldring een zeer duidelijke film vertoonen van de papierfa bricage, welke film beschikbaar gesteld was door de firma Van Gelder Zonen te Velsen en vertoonde hij de hoogst suggestieve „Han delsbladfilm", opgenomen bij het eeuw feest van dat blad, welke een zeer groot suc ces had. De heer J. C. Peereboom had eenig mate riaal uit het dagelijksche wordingsproces van het dagblad ter beschikking gesteld, waar door de heer Heldring in staat was aan de hand van matrijzen, letters, zetsel enz. van Haarlem's Dagblad dit proces te verduidelij ken. De heer Droste zegde den heeren Heldring, Peereboom en de directie van Van Gelder's fabrieken aan het slot van de met groote belangstelling gevolgde lezing dank. DE ONGEVALLEN IN HET PROV. ZIEKENHUIS. De meening van Ged. Staten. DE VEILIGHEID DER VERPLEGENDEN In de Memorie van Antwoord op het Alge meen Verslag der Afdeelingen van de Pro vinciale Staten van Noordholland, betreffen de de belansen en rekeningen over 1928 en de begrootingen voor 1930 der Provinciale Ziekenhuizen nabij Santpoort, te Bakkum en te Medemblik, deelen Gedeputeerde Staten oa. het volgende mede: Bij de bespreking van de in het Ziekenhuis nabij Santpoort voorgekomen ongevallen is blijkbaar niet onderscheiden tusschen geval len, welke verband houden met de actieve therapie (aanvallen op verplegers) en die, waarin door bijzondere omstandigheden pa tiënten werden getroffen door ongevallen, v/elke evenwel met actieve therapie niets uit staande hadden. Het verdrinkingsgeval. Aangaande het feit, dat een der patiënten zich door verdrinking in het meertje van het leven beroofde, kan ten aanzien van de in lichtingen, door één der Statenleden ontvan gen van de familie van de ongelukkige om trent de waarschuwingen, aan een verpleeg ster en een medicus van het Ziekenhuis ge daan met betrekking tot de neiging der pa tiënte tot zelfmoord, worden medegedeeld, dat aan de patiënte na een kort verblijf reeds meerdere vrijheid van beweging was toegestaan. Een en ander was het gevolg van de medische indicatie van den afdee- lings-geneesheer, die, zooals reeds in het antwoord op de vragen van het Statenlid den heer L. H. van Rooijen, werd medege deeld, achteraf onjuist is gebleken. Ten opzichte van de vraag, of opneming in de sanatorium-afdeeling in dit geval had mogen plaats hebben, niettegenstaande deze door den huisarts was verzocht, wordt opge merkt, dat voor opneming in de gestichts- afdeeling de aanwezigheid van een rechter lijke machtiging wordt vereischt. Gedeputeerde Staten moeten de gedachte afwijzen, als zouden de door hen op de vra gen van den heer Van Rooijen verstrekte in lichtingen onjuist zijn geweest. Eeuige sober heid in de openbare beantwoording van vra gen omtrent dergelijke delicate gevallen wordt uit den aard der zaak vereischt. Een onderzoek werd ten aanzien van dit geval niet ingesteld. Gedeputeerde Staten kunnen niet inzien dat daartoe of tot 'net hooren van de personeelsorganisaties aan leid big zou hebben bestaan. Uiteraard kunnen Gedeputeerde Staten niet treden in een beoordeeling van de be- teekenis, welke moet worden gehecht aan een uitlating van den Eerste-Genecshecr-Direc- INGEZONDEN MEDE DEELINGEN a 60 Ct». per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTLLJORISSTRAAT 16 TELEFOON 10756 HOBBY VLOERWRIJVERS f 125.- teur aan een vertegenwoordiger van de pers. Indien met de betreffende uitlating evenwel bedoeld werd, dat dergelijke aangelegenheden niet aanstonds in de courant thuis behooren, kunnen Gedeputeerde Staten die meening volkomen deelen. Dat de vrijheid van beweging in de sana torium-afdeeling te groot zou zijn, kunnen Gedeputeerde Staten niet toegeven. Zij kun nen zich overigens geheel vereenigen met de meening' van die leden, die in het voorge komen ongeval geen aanleiding kunnen vin den tot demping van het meertje ever te gaan. De aanvallen op verplegers. Wat de beide jongste voorvallen betreft, deelen Gedeputeerde Staten mede, dat uit de ambtelijke rapporten is gebleken, dat de toedracht van deze ongevallen was als volgt. Op 8 October werd een verpleger, bij het werken op het land, door een patiënt vrij ernstig aan het hoofd verwond. Toen de verpleger den patiënt wilde toonen, hoe hij de spade moest hanteeren om goed te spitten, bracht deze hem plotseling met de schop een klap tegen het hoofd toe, waardoor de verpleger door een duizeling werd bevangen. De getroffene wist een anderen verpleger, die bij dezelfde ploeg werkte, doch van het voorgevallene niets bemerkt had, te waar schuwen, waarna hij, begeleid door twee ver plegers, die op hetzelfde stuk land met pa tiënten aan het werk waren, naar den af- deelingsgeneesheer is gegaan, die de eerste hulp verleende. De ploeg, waarbij dit ongeval voorviel, had tot taak een stuk land om te spitten en bestond uit 15 patiënten, onder leiding van twee verplegers- In de buurt waren bovendien nog vijf verplegers met andere ploegen werkzaam, zoodat voldoende hulp bij de hand was. Intusschen heeft dit ongeval er toe geleid ten aanzien van de keus der patiënten voor de spitploeg onverwijld een scherpere selectie toe te passen, zoodat daaruit alle patiënten werden verwijderd, van wie gemeend werd, dat zij ook slechts eenigermate gevaar kon den opleveren. Ondanks de doorvoering van dezen voor zorgsmaatregel werd twee dagen later, op 10 October, wederom een verpleger door een patient met een spade een slag tegen het linker onderbeen toegebracht- De vci-won- ding, daardoor ontstaan, liet zich aanvanke lijk minder ernstig aanzien dan zij in wer kelijkheid* bleek te zijn. De getroffen verple ger is n.l. den patient, die na het slaan weg liep, nog nageloopen, waarbij hij bovendien een hek moest overklimmen. Eerst nadat de patiënt was teruggebracht, is de verpleger naar den afdeelingsgeneesheer gegaan om het kleine wondje aan het been te laten ver binden. Des avonds gevoelde de getroffene evenwel meer pijn dan 's middags. Voorzoover de vragen omtrent de maat regelen, welke Gedeputeerde Staten zich voorstellen te nemen, ten einde dergelijke ongevallen in den vervolge tegen te gaan, betrekking hebben op de beide laatstbedoelde ongevallen, die uiteraard met de actieve the rapie nauw verband houden, deelen Gedepu teerde Staten mede. dat zij zich geheel kun nen aansluiten bij die leden, die inkrimping van de toepassing der zoo zegenrijke actieve therapie als gevolg van het voorgevallene zouden betreuren. Van een te ver doorvoeren daarvan is in het algemeen geen sprake. Nauwkeurige se lectie der buitenploegen blijft uiteraard een noodzakelijke vereischte. Door steeds meer volmaakte organisatie moet het voorkomen van ongevallen als de hier bedoelde tegen gegaan en op den duur zooveel doenlijk prac- tisch onmogelijk worden gemaakt. Als een maatregel waartoe reeds vóór het voorvallen der beide hierbedoelde ongeval len werd besloten' doch waarvan de uitvoe ring tengevolge van verschillende omstan digheden nog niet had plaats gehad, kan worden gewezen op een uitbreiding van het aantal verpleegden, waardoor de mogelijk heid wordt geschapen in elke buitenploeg een verpleger als leider aan te stellen met een vasten dagdienst, ten einde, althans bij die ploegen, de veelvuldige wisseling van ver- plegenden als gevolg van de rouleerende diensten, tot een minimum te beperken. Dat aan het verplegend personeel als ge volg van de actieve therapie andere eischen worden gesteld dan voorheen het geval was, willen Gedeputeerde Staten niet betwisten, al moet de vraag, of de eischen te hoog zijn, ontkennend worden beantwoord. Gedeputeerde Staten sluiten zich dan ook van ganscher harte aan bij de woorden van waardeering aan de leiding der Ziekenhuizen en aan het daaraan verbonden personeel gericht. De gedachte aan de inspanning en de opofferingen, welke het personeel van de Ziekenhuizen van hoog tot laag zich tot heil van de geesteszieken getroost, moge er toe bijdragen, dat voor het vormen van een oor deel niet uitsluitend op dagbladberichten wordt afgegaan. RAAD VAN TOEZICHT OP DE PROVINCIALE BEDRIJVEN. Volgens den door den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven voor de periodie ke aftreding zijner leden opgemaakten roos ter zullen op 31 December als leden var. dien Raad aftreden de heeren Mr. L. M. de Jong Schouwenburg en Jhr. G. C. Quarles van Ufford. Gedeputeerde Staten bevelen aan ter be noeming van een lid van den Raad van Toe zicht op de Provinciale Bedrijven van Noord holland in de vacature Mr. L. M. de Jong Schouwenburg: Ie. Mr. L. M. de Jong Schou wenburg. Lid der Provinciale Staten van Noordholland, en 2e. E. Luden, Lid der Pro vinciale Staten van Noordholland: en ter benoeming van een lid van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven van Noordholland in de vacature Jhr. G. C. Quar les van Ufford: le. Jhr. G. C. Quarles van Ufford, en 2e. H. R. du Mosch, te Amsterdam. GEESTELIJKE OPBOUW. (Gasthuissingel 66). Van Donderdag 21 November af tot 6 December zal Rev. Madox T. Jeffrys van Londen lezingen houden. Zoo wel hier in Haarlem alsook in Den Haag, Rotterdam en Scheveningen. Donderdag avond 8 uur zal alhier de eerste Ir in'g ge houden worden. Daarna te beginnen met Zaterdag 23 Nov. een 3-daagsche conferentie en wel Zaterdag 3 1/2 en 8 uur. Zondag 10, 3 1/2 en 8 uur en Maandag 3 1 2 en 3 uur. VOOR DE KINDEREN. ,,Ik groet jullie." zeidc het kleine mannetje, boog eerst voor de prinses en toen naar de anderen. ,.Wie bent U,"' vroeg Billy. ,,In alles uw onderdanige dienaar," ant woordde het mannetje, opnieuw buigend voor Billy. „Ik ben de geest van uw amulet en ik kom U mijn verontschuldiging aanbieden-" De prinses werd bleek. Lcander, Redneb en Jerry keken zeer verschrikt. ,.Kan ik een andere auto krijgen?" vroeg Billy, met zijn hart in zijn schoenen. ..Het spijt me." zeide de .kleine man, ,,maar mijn voorraad auto's is op het óogentlik uit geput. „O, o. o," riep de prinses, terwijl zij in snikken uitbarstte. De kleine man keerde zich naar haar toe- „Waarom schreit u?" vroeg hij haar, „ik kan u toch wel iets anders geven, een stoomboot, een wagen met paard of een luchtballon...." Billy sprong verheugd op. „Een ballon, een ballon," riep hij uit. „Dat is het beste van alles." De kleine man glimlachte en zeide tegen Billy, dat hij zijn amulet moest wrijven en nauwelijks had Billy zijn amulet gewreven, of de kleine man was verdwenen en boven hun hoofden zweefde een groote ballon, waarvan de passa- giersmand op den grond voor hun voeten stond. Za! de politie hen ook in de lucht vervolgen? GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijHendriks, Gast huislaan 97, werkbroek; v. d. Schaar, Kloos terstraat 9, ceintuur; Schipper, Oranjeboom straat 133, étuï met schrijfbehoeften; de Haan, Gashuisstr. 15 zw., wit-zwart hondje; v. Gronden, Saenredamstraat 3d, dameshoed; Braspenning, Harmenjansweg 41, hand schoen; Kennel Haerlem, zwart-bruine hond; Marchand, Vooruitgangstraat 17, kinderpor- temonnaie; Ten Have, Wilhelminastraat 37, kinderportemonnaie; Bureau van politie, Smedestraat, pet; Heilig, Voorzorgstraat 84 rood, portemonnaie met inhoud; Jonker, Kennemersteeg 1 rood, portemonnaie met in houd; Wijkhuizen, Waldeck Pyrmontstraat 32, idem; Obroek, Begijnhof 24, rozenkrans; Wester, Smedestraat 25, idem; Koenekoop, OITvierstraat 8. rijwielbelastingmerk; Sie- beling, Amsterdamschevaart 70, gym. schoe nen; v. Putten, C. v. Noordestraat 20 rood. kindertrui; Schulpzand, L. Annastraat 12 i, tasch met inhoud; Vroom en Dreesmann, Gr. Houtstraat, tompouce; v. Leen, Klein Hei ligland 48 rood, vijl. RADIO - PROGRAMMA VRIJDAG 22 NOVEMBER HILVERSUM, 1071 M. (van 12.00—6.00 n.m. 10.00 Morgenwijdig. 12.15 Concert door de Hong. Kapel van de Gebr. Elemer en Bela Ruha. 2.05 Uitzending voor scholen. 2.45 Gra mofoonmuziek. 3.00 Maak het zelf-cursus. 4.30 Orgelconcert door Willem Zonderland. 5.30 Van Dijk's Origineele Volendammers en Henri Durand. 6.30 Koersen. Vaz Dias. 6.45 Spaansch voor beginners. 7.15 Radio-cursus vanwege het Onderwijsfonds voor' de Bin nenvaart. Spreker: C. A. M. C. van Kasteel. 8.01 Grand Théatre Amsterdam. Uitzending van de eerste acte der Operette „Rose-Ma- rie" van R. Friml. 10.00 Frans Hulleman draagt voor uit werken van Herman Heij er- mans. 10.30 Persber. Na afloop: Gramofoon- muziek. 12.00 Sluiting. HUIZEN, 1875 M. 10.30 NCRV. Ziekendienst. 11.30 KRO. Godsdienstig halfuurtje. 12.15 KRO. Concert door KRO-Trio. 1.15 Gramofoonmuziek. KRO 2.30 KRO. Schooluitzending. 4.00 NCRV. Gramofoonmuziek. 5.00 NCRV. Concert. So praan, hoorn, piano en orgel. 7.00 KRO. Cursus schriftverbetering. 7.35 VPRO. Pers ber. 7.40 VPRO. Cathechisatie. Onderwerp: Andere Gelijkenissen. 8.15 VPRO. Concert. Alt, piano en viool. 8.50 VPRO. Cursus. On derwerp: Tagore als hervormer. 9.30 VPRO. Voortzetting concert. 10.00 VPRO. Muziek- cursus. Onderwerp: Klassicisme en Roman tiek. 10.20 VPRO. Voortzetting concert. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 1105 Lezing. 11.20 Gramophoonmuziek. 12.20 Concert. M. Sto- tesbury (viool). A. de Lara (piano) 12.50 Or gelconcert. 120 Gramofoonmuziek. 2.45 Be richten. 2.50 Uitzending voor scholen. 3.20 Lezing. 3.45 Lezing. 4.05 Tooneeluitz. voor scholen. „Richard II" Opgevoerd door het gezelschap van „Old Vic" 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuws- ber. 6.50 Lezing. 7.05 Piano-recital. 7.20 Le zing. 7.45 Lezing. 8.05 Zang door S. Logan (bariton) 8.20 Symphonie concert. Paul Hin- demifch (viola). Symphonie Orkest. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Toespraken aan -het Pil grim's Diner ter eere van Frank B. Kellog 10.20 Nieuwsber. 10.25 Concert door Vocaal Sextet. 10.40 Verrassing. 10.55 Dansmuziek. 11.35 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 4.50 Concert. Or kest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Cau serie muzikaal geïllustreerd met gramofoon- platen. 8.55 Concert door orkest. LANGENBERG, 473 M. 6.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Gramofoon muziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.25 Or kestconcert. 4.50 Orkestconcert. 7.20 Gramo foonmuziek. 8.10 „Kater Lampe" Blijspel van Emil Rosenow. Daarna tot 11-20 Orkestcon cert. KALUNDBORG 1153 M. 11.20 Orkestconcert. 2 00 Concert. Orkest en zang. 4.00 Kinderuurtje. 7.20 „Pigernes Jens" Blijspel in 7 bedrijven van Ch. Kjerulf en P. Nansen. Muziek van Ch. Kjerulf. 9.55 Her-uitzending van buitenlandschc stations. BRUSSEL, 508,5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Gramofoonmuziek. 905 Concert. Orkest en vocale solist. ZEESEN 1635 M. 6.15 Lezingen. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 1.20 Gramofoonmuziek. 1.50 Lezingen. 3.50 Concert uit Leipzig 4.50 Le zingen 7.20 Concert. Vocale solisten, orgel en strijkorkest. 8.20 „Hier spricht Berlin" m. m. v. solisten. Daarna: Berichten en Orkest concert m. m. v. sopraan. SCHEEPVAARTBERICHTEN werpen. Aludra p. 19 Nov. Fogo, Rotterdam naar Buenos Aires. Alwaki 19 Nov. te» Montevideo, Rotterdam n. Buenos Aires. Bintang 13 Nov. van Batavia. Amstelland 20 Nov. te Amsterdam van Hamburg. Alkmaar 18 Nov. van Iquique n. Callao. Baarn 20 Nov. te Rotterdam van Chili, Br.-Indië. Borneo 18 Nov. te Middlesbro, Amsterdam n. Java. Bennekom 18 Nov. te Antofagasta van Am sterdam. Breda 18 Nov. van Corral naar Cébu. Cit Yof Melbourne, van Japan, 18 Nor, v. Penang. Clio 19 Nov. te Kjoge van Rome. Cottica 19 Nov. te New York van West- Indië. Drechterland 20 Nov. 5 u. van Rio Grande, Zuid-Amerika n. Amsterdam. Eemland 19 Nov. 16 u. van Pernambucco Amsterdam n. Zuid-Amerika. Gelria 19 Nov. 12 u. van Las Palmas, Am sterdam n. Zuid-Amerika. Garoct 19 Nov. van Singapore, Java n, New York. Gorontalo p. 19 Nov. Finisterre, Java n. Rotterdam. Helder 19 Nov. van Las Palmas n. Dakar Amsterdam n. W.-Afrika. Hercules 19 Nov. van Curacao naar Sta. Marta. Insulinde p. 20 Nov. 11 u. Perim, Java naar Rotterdam. Johan de Witt 19 Nov. van Sabang, Am sterdam n. Batavia. Koudekerk 20 Nov. te Rotterdam van Ant werpen. Kota Inten 20 Nov. van Rotterdam u. Hamburg. Kertosono p. 20 Nov. Dover, Java n. Rot terdam. Kota Radja p. 20 Nov. 2 u. Suez, Rotter dam n- Java. Luna vertr. 20 Nov. van Cap Hatiën naar Amsterdam. Maasdam 20 Nov. te Antwerpen, Rotterdam n. New Orleans. Maaskc.k p. 19 Nov. Ouessant. W.-Afrika n. Amsterdam. Melampus 19 Nov. van Belawan-Deli naar Batavia. Nariva 19 Nov. van Cristobal, Pacifickust n. Rotterdam. Oranje Nassau 19 Nov. van Madeira naar Havre, West-Indië n. Amsterdam Rijnland p. 20 Nov. Dungeness, Amster dam n. Z.-Amerika. Rijperkerk 18 Nov. te Boira van Port Natal. Springfontein 19 Nov. te Dar es Salaam v. Zanzibar. Stuyvesant 16 Nov. van Barbados naar Trinidad. Statendam 20 Nov. van New York naar Rotterdam. Sinkep p. 19 Nov. Perim, Amsterdam n. Batavia. Sitoebondo p. 20 Nov. 2 u. Gibraltar, Java n. Rotterdam. Simon Bolivar p. 20 Nov. 9 u. Azoren, Am sterdam n. W.-Indië. Siantar 19 Nov. van Singapore naar Batavia. Thuban 19 Nov. te Rio Janeiro, Rotterdam n. Buenos Aires. Texel p. 20 Nov. 4 u. Kaap Guardafui, Java n. Rotterdam. Tabanan p. 19 Nov. 23 u. Finisterre, 21 Nov. 17 u. te Cowes en 22 Nov. 12 u. te Rotterdam verwacht. Tapanoeli 20 Nov. van Padang, Java naar Rotterdam. Thuban 19 Nov. to Rio Janeiro van Rot terdam. Zeelandia p. 20 Nov. 3.30 u. Beachy Head, Z.-Amerika n. Amsetrdam. Venezuela 18 Nov. 18 u. 49 m. 120 mijl Z.-West van Valentia, Amsterdam naar Bar bados. Rhea p. 19 Nov. 4 u. 8 m. Land's End* Puerto Barrios n. Havre en Amsterdam^ -

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14