37e Jaargang No. 14239 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 21 November 1929 HAARLEM S DAGBLAD PIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR! ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN per week 0.27*4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ032 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 337*4. Franco per post door Nederland 3.87*4. Losse nummers 0.06. GeïïL Zondagsblad per 3 maanden 0-57*4, franco per post. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenapa&rne 12 Telefoon No*.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN15 regels 1.75. elke regel meer t 035. Reclames ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en Aanbod 1regels 0.60, elke regel meer 0.15. buiten AtTond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag; Donderdag et» Zaterdag) l—4 reg. ƒ035. elke regel meer ƒ0.10. nitsl. i contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet ol Oog I 400.-, Dnim I 250.-. Wqsvioger 1150.-. Elke andere vinger I 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100. EERSTE BLAD DIT NTJMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. AGENDA. DONDERDAG 21 NOVEMBER Stadsschouwburg. Tooneelvereeniging ..Va ria". „Groote-Stadslucht", voorstelling voor HORA. Palace. Cinema en Variété. „Rutschbaan des Levens". Toon eel: „Original Recklin Comp." 8.15 uur. Luxor Theater: „Vrouwenroof in Marok ko" en „De Apache". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Manolescu". Too- neel: 4 Twarf. 7 en 9.15 uur. Standaard Theater. ..Serenade". Tooneel: Maupie de Vries. 8.15 uur. Gebouw Haarl. Kegelbond. Bazar ,3rok- kenhuis". 2.305 en 7.3010 uur. Statenzaal, Prinsenhof. Gemeenteraad. 1.30 cn 8 uur, Overveen:' Raadhuis. Gemeenteraad van Bloemendaal. 2 uur. Zandvoort: Raadhuis. Gemeenteraad. 7.30 uur. VRIJDAG 22 NOVEMBER Stadsschouwburg: Pianiste Josefa Ro- eanska. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Vereeniging „Oost en West". Lezing met lichtbeelden C. Frans, 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw. Juibileum'- concert Mannenkoor Proza en Poëzie, o. 1. v. Jan Boocia. 8 urn:. Gebouw ProtestantenbondNed. Ver. tot Afsch. van Alcoholhoudende Dranken. Kunst avond. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, Nieuw programma. Statenzaal, Prinsenhof. Gemeenteraad. 1.30 uur. Teyleris Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ERNSTIGE TREINVERTRAGING BIJ AMSTERDAM. WAGON DOOR EEN STOOTBLOK IN EEN SEINHUIS GEDUWD. Woensdagvond om kwart over 5 heeft nabij 't Muiderpoortstation te Amsterdam een spoor wegongeval plaats gevonden, waardoor het treinverkeer belangrijk werd ontwricht. Trein 2842, die te 17.03 uit het Gooi aan het Muiderpoortstation aankomt, wordt daar om- gerangeerd en vertrekt te 17,23 weer van Muiderpoort in de richting Hilversum. Nadat de trein uit het Gooi was aangekomen en door de passagiers was verlaten, reed hij zooals gewoonlijk voorbij het station om achteruit weer langs het perron van vertrek voor te rijden. Door een verkeerden wissel stand reed de trein achteruit en kwam hij op een doodloopend spoor terecht. De trein reed met vrij groote kracht op het stootblok in ,dit werd weggeslingerd en kwam op het achter het stootblok liggend seinhuis terecht. De achterste wagon liep omhoog en kwam met de buffers in het kolenhok van het wachthuis. Onder een hoek van 45 graden half in het seinhuis geboord, bleef de wagon liggen.Het huisje zelf werd ontwricht en de verbindingen met de uit dit seinhuis be diende electrische wissels en seinen werden voor een deel verbroken. Dientengevolge moesten bij de verschillende seinen en wis sels arbeiders geplaatst worden en moesten eenige herstelwerkzaamheden worden ver richt alvorens de voornaamste wissels ten minste weer met de hand bediend konden worden. Een en ander had tengevolge, dat de van het Centraal Station komende treinen met belangrijke vertraging het station Mui derpoort konden bereiken en dat vooral de verbindingen met het Gooi totaal werden ontwricht. Sommige treinen vertrokken met 1 1/2 uur vertraging. Later in den avond kon de treinenloop weer min of meer op normale wijze geschieden. Alvorens de in het huisje vastzittende wagon er uit getrokken kon worden moest men het geramde huisje, dat lichtelijk voorover helde, aan verschillende kanten schoren. DE GRONDWETSHERZIENING IN POLEN. WARSCHAU, 19 November (Wolffbureau). De minister-president hield heden voor ca. 3000 genoodigden de aangekondigde rede over de grondwetsherziening. Men beschouwt deze rede als een inleiding tot de groote pro- paganda-actie van het kamp van Pilsoedski in het geheele land. De premier critiseerde scherp de heer schappij van het parlement in het algemeen en die der Sejm in het bizonder. Tevens gaf hij de verzekering, dat het kamp van Pilsoedski een voor Polen absoluu' noodzakelijke grondwetsherziening, die eer. aanmerkelijke beperking van de rechten der afgevaardigden zal meebrengen, in elk geval zal verwezenlijken, ook al zou de strijd daar door met ernstige binnenlandsche gebeurte nissen gepaard gaan. Van de herziening zal men zelfs niet af- pflem, wanneer in de Sejm niet de vereischte meerderheid er voor wordt gevonden. Het woord is aan..., George Bernard Shaw Deugd is niet zich van ondeugd ie onthou den, maar haar niet te wenschen. HERFST-STRAND. De zee bruist voort in eindelooze deining, De golven rollen rusteloos af en aan, Ze storen zich zelfs niet aan mijn verschijning En laten mij op 't strand verlaten staan; Ik wandel eenzaam over zand en schelpen En zie het watór en den hemel grauw, Het waait nogal, mijn jas kan weinig helpen, Mijn handen en mijn neus zijn paarsig blauw; Ik zie geen mensch op heel de wijde vlakte. Het lijkt haast of de wereld hoort aan mij, Ik denk aan dagen, toen de zon hier bakte En drommen spoelden vóór de duinenrij; Een meeuw krijscht mij een schellen heilgroet tegen, Met snelle wending zeilt hij over^ zee En in mijn nek voel ik een droppel regen, Die valt aan 't herfstig strand alleen nog mee; Ik loop maar door en. zie een dofzwart schuurtje, Met flappend dak van zeildoek, nat en grijs, «Vaag speurt mijn oog een woord op 't houten muurtje, Het huivert langs mijn rug. want er staat: Us! 'k Zou nu wel een kop koffie willön ruiken, En drinken in een restauratie, maar Gelijk een droevig sterfhuis achter luiken, Ligt elk café dood langs den boulevard; Een mist drijft aan en spreidt een fijne sluier, Vervagend alles over zee en strand, Nu is er niets te zien meer, dus ik kuier Weer moeizaam tegen 't duin op door het zand; 'k Ben in mijn smaak nu juist niet op verfijning, Op menschendrukte en lawaai gesteld, Maar herfst aan zes? Die eindelooze deining, Daar is het wel volledig mee verteld. P. GASUS. DE P. E. G. E. M. DE VOORBEREIDING VAN DEN GEWIJZIGDEN VORM. Aan het antwoord van Ged. Staten op het afdeelingsverslag over de begrooting van het Proy. Electriciteitsbedrijf van Noord-Hol land ontleenen wij: Het heeft steeds in de bedoeling gelegen de P.E.G.E.M., zij het in een gewijzigden vorm, te doen voortbesaan. De deelnemers (de provincie Haarlem en Amsterdam) zou den hunnen productiemiddelen weder in eigen beheer verkrijgen, terwijl de PE.G.E.M. in het bezit blijft van de 50.000 volt verbin ding AmsterdamHaai-lemHoogovens. De functie van deze Maatschappij zou in hoofd zaak zijn de uitwisseling van capaciteit tus- schen de centralen onderling en de bestaan de spoorweglevering, d.w.z. het baanvak Am sterdamHaarlemLisse. Hangende de onderhandelingen tusschen de vertegenwoordigers van de drie deelne mende partijen, is van de Directie van de Nederlandsche Spoorwegen een verzoek in gekomen om stroomleverïng ook voor de baanvakken AmsterdamAkmaar en Velsen- Uitgeest. Door een arbitrale uitspraak van den Minister van Waterstaat is komen vast te staan, dat ook deze levering oan de P.E.G. E.M. zal worden gegund. Door de directie van de P3.GB.M. wordt intusschen een conceptrapport samengesteld, waarin de reorganisatie-maatregelen worden behandeld en voorstellen daaromtrent wor den gedaan. Zoodra de Raad van Commissa rissen zich met dit rapport zal hebben ver- eenigd, zal het aan ae aandeelhouders wor den toegezonden. Het valt te verwachten, dat dit thans spoedig zal kunnen plaats hebben. DE TURBINES VOOR DE P.E.N. CENTRALE. WAAROM DE BESTELLING IN ENGELAND GEDAAN IS. In de memorie van antwoord op het af deelingsverslag van de Prov. Staten van Noord-Holland over het Provinciaal electri citeitsbedrijf geven Ged. Staten een breed voerige uiteenzetting van den gang van za ken bij de bestelling van de turbines voor de nieuwe P. E. N.-c'entrale te IJmuiden. Toen besloten was de levering der turbi nes op te dragen aan de firma Parsons in Engeland, de laagste inschrijver, heeft de Rijkscommissie voor werkverruiming een on derhoud gelrad met de Dagelijksche Com missie uit den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven. Genoemde Rijkscom missie zal zoo merken Ged Staten op bij die bespreking den indruk hebben ge kregen, dat in dit geval eene levering der turbines door de Nederlandsche industrie uitgesloten moest worden geacht, doch dat het niet onmogelijk zou zijn, dat een gedeelte van het werk voor deze industrie behouden zou blijven. Daarna is het vraagstuk der werkverrui ming nogmaals in eene vergadering van de Commissie van Voorbereiding voor den bouw der nieuwe centrale aan de orde geweest. Eene uitvoerige gedachtenwisseling viel ook hierbij weder aan het onderwerp ten deel. Afwegende eenerzij ds de belangen der werk verruiming hier te lande en anderzijds die der bedrijf szekere electriciteitsvoorziening van deze provincie, bleef de Commissie een parig bij hare reeds :.~rder geuite meening, dat aan eene bestelling der turbines bij de firma Parsons de voorkeur moest worden gegeven. In overleg met en onder verantwoor delijkheid van Parsons, meende zij, zou ge tracht moeten worden een te voi-en vast te stellen gedeelte vati het werk door de Neder landsche industrie te doen vervaardigen. In overeenstemming met de hierboven weergegeven eensluidende adviezen hebben Gedeputeerde Staten de directie van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf gemachtigd de opdracht tot levering der benoodigde ma chine-eenheden aan de firma Parsons te ver- leenen. Het overleg met die firma omtrent het ge deelte van het werk, dat hier te lande on der hare verantwoordelij kheid zal worden aangemaakt, heeft intusschen plaats gevon den. Als resultaat van dat overleg zal thans voor ongeveer 10 pet. van het totaal bedrag der bestelling in Nederland worden verwerkt, welke gelden voor een groot dee aan arbeids- loonen zullen worden besteed. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 10 tot en met 16 Novem ber werden.in Haarlem 2 gevallen van rood vonk geconstateerd, in Haarlemmermeer 4, in Haarlemmerliede 3 en in Beverwijk 1. Eén diphtherit-isgeval werd voorts In Haarlem be kend. HAARLEM, 21 November INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Café-Restaurant „DU COMMERCE" PLEIN 1? GEZELLIGE ZAAL VOOR DINERS EN PAR TI «EN. GERENOMMEERDE KEUKEN Dezer dagen hébben wij in ,;t Belangrijkste Nieuws" uitvoerig geschreven over de bin nenlandsche revolutie, die zich in Rusland voltrekten die Stalin liefst met gesloten deuren, wil doen plaats vinden. Eén der gevolgen van den chaotischen toestand in het reusachtige rijk is, dat de Duitsche kolonisten aan de Wolga schier omkwamen van gebrek. Zij trokken naar Moskou,, maar werden, berooid als zij waren weer terugge stuurd. Een ander gedeelte van deze kolonisten wist te emigreeren en Hamburg te bereiken. Men ziet ze hier voor het gebouw der HamburgAmerika Lijn; zij vertrekken naar Canada, daartoe in staat gestéld door hun vaderland, en hopen zich daar een menschwoardiger bestaan te kunnen ver overen, Uit den Raad. Financieele verzoening met Bloemendaal. De gezant van Johannes I. Er wordt begroot. Financieel op timisme met politieke toe nadering. Dc heer Castri- cum botst met zijn fractie. Een vol uur Peper. Eerste begroot-ingsdag. Zooals de traditie het wil, beginnen we eerst met een gewone agenda, die in twee uur wordt afgehandeld, en waarbU de heer Van Kessel „vroeger van Bloemendaal, maar hij komt nu voor Haarlem uit", zouden ze in voetbalkringen zeggen zich onder scheidt. Als het opval", nde voorstel, om Bloemendaal een heele partij wegen, bermen, wateroppervlakten en spoorwegovergangen cadeau ie doen, aan de orde komt, vraagt hij net woord. Haarlem heeft zelf belang bij deze schenking, want. het is nu van het on derhoud af. Wij hebben er niet aan getwij feld. Maar het voorstel getuigt van goede nabuurschap. Het is een Groot-Haarlemsch belang....- Wij luisteren allen ontroerd. Het ls schier alsof een ambassadeur van Johannes I, uit het Huis Laan, ons toespreekt. Dan komt wethouder mr. Slingenberg ter vergadering, rechtstreeks van de bijeenkomst van Gedeputeerden, waarin de kwestie der schadeloosstellingen tusschen Haarlem en Bloemendaal is opgelost. Zooeven moeten Johannes I en Marcus I elkaar de hand ge drukt hebben, en eikaars soepelheid gepre zen. Een ware Volkenbondssfeer omhult ons. De financieele verzoening tusschen Bloemendalia en Haarlemië is bereikt en is het niet toepasselijk dat Haarlem op de zen dag Bloemendaal nóg een laan geschon ken heeft, zij het dan slechts de Klever-? De heer Van Kessel doet even later een poging om den aankoop van twee perceelen in de Anthoniestraat en één op de Heeren- vest. voor f 45.000, te verhinderen. Hij vindt het te duur en wil onteigenen. De heer Mie- zérus vindt het ook te duur, maar de motie- Van Kessel valt. 26—11. Nu nadert de begrooting, met gemeente rekening over 1928 annex. Dit „annex" ont moet verzet bij de S. D. A. P.. en de burge meester stemt er zuchtend in toe om de re kening eerst en afzonderlijk te behandelen. Maar het valt mee. Eerst de heer Cast-ri- cum, die zegt. dat de post- onvoorziene uitga ven geheel weggewerkt is en dat het resul taat van de rekening over 1928 niet beant woordt aan de begrooting voor 1928, al erkent hij de onzekerheden die toen heerschten. Wethouder Slingenberg antwoordt, dat er 48 mille is overgebleven voor storting in het reservefonds inzake de schadeloosstellingen. De heer Castricum houdt voorts een be toog over het halen van te veel geld uit de bedrijven, hetgeen gaat drukken op de minst draagkrachtigen in de gemeente, waarna de heer Joosten zijn in '28 met den heer Scholl ingediende nota over de sluit posten inkomstenbelasting releveert, en con stateert, dat inderdaad op deze sluitposten veel minder is ontvangen dan de ramingen. Het scheelt over twee jaar meer dan zeven ton. De wethouder riposteert door alle pos ten van hoofdstuk XII (belastingen) erbij te halen, en erop te wijzen dat het totaal van dit hoofdstuk in de rekening-1928 maar 80 mille beneden de raming is gebleven. Tachtig mille is een mild sommetje op het millioenen-totaal des hoofdstuks. De wet houder feliciteert er de gemeente mee, met warmte zelfs. Maar de gemeente is buiten, hard aan het werk om de huidige belastin gen op te brengen, en beseft niet hoe blij zij moet zijn met een tekort van twee jaar ge leden. Vanavond zal zij het lezen, en mis schien niet eens zoo erg blij wezen: Zoo zijn gemeenten. Dan wil de heer Joosten de bevoegdheid van het vaststellen der stortingen in het re servefonds aan den Raad houden. De wet houder wijst dit af met een beroep op Am sterdam, dat het ook niet doet, en zegt dat de Raad kan intervenieeren als hij wil. Het betoog klinkt niet sterk, maar hij wint, op het nippertje, met 1715 stemmen. Deze aanval blijkt slechts loos alarm, want als de begrooting nu aan de orde komt, rijst een ware golf van financieel optimisme. Precies om 3 uur 40 geeft de burgemeester het startsein, en doet eenige mededeelingen omtrent, de spelregels. Er zal van halftwee tot kwart over vijf en 's avonds van kwart over acht tot elf uur vergaderd worden. Het is niet gewenscht om nog eens te zeggen wat een ander al gezegd heeft. En als de Raad nu eens van algemeene beschouwingen zou willen afzien? Vele leden willen het. Kan het niet? „Neen hoor", zegt dc heer Joosten gemoe delijk, en het begint. Eerst een rij fractieleiders. In de mid dagzitting spreken de heeren: Van Liemt (namens de rechtsche raadsfractie), Loosjes (namens de VU.), Reinalda (namens de SJD.A.P.)Bces (namens de V. D.) en Wolzak (namens de A. R.), 's Avonds nog de heer Peper (namens de C. P.) en dan is het met de fractieleiders afgeloopen en volgen nog de heeren Castricum (R.K.), Joosten (SD.A.P.), Loerakker (R.K.). Visser (C.H.) en De Vos (SD.A.P.), waarna de wethouder nog een kwartiertje praat en dan zijn rede af breekt. Elf redenaars dus in eerste instantie. De wethouder krijgt het bij deze begroo ting allergenoegeüjkst. Zijn pad gaat over rozen. Behalve de heer Castricum. die op nieuw de financieele bedrijvenpolitiek aan valt, en de heer Peper, valt niemand het fi nancieele beleid aan. Het speelt eigenlijk geen rol in deze algemeene beschouwingen. Zij zijn gewijd aan politiek, en dat wel aan politieke toenadering. Opnieuw steekt do SD.A-P. de hand der samenwerking toe aan de R. K. arbeiders, en doet dit met meer aan drang en meer argumenten dan wij het vroeger hebben bijgewoond. De heeren Rei nalda en Joosten, in twee zeer welsprekende en knap opgebouwde redevoeringen, zijn do woordvoerders van dit politiek streven. Dc eerste begint met te verklaren dat z.i. afge stapt moet worden van het klein politiek ge doe, dat in dezen Raad te zeer overhcerscht. In Amsterdam is men ook zoover gekomen. De heer Reinalda herinnert eraan dat men vijf jaar lang gezegd heeft: Wél uitbreiding van de sociale taak der gemeente, als het evenredige heffingspercentage van 1 maar niet verhoogd behoeft te worden. Dit heeft ertoe geleid dat in die vijf jaar sterk op re serves is ingeteerd. Nu gaat zich een nieuwe toestand ontwikkelen door de komende in voering van de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Het evenredig heffingspercentage verdwijnt daar door, en de heer Reinalda „acht den tijd van manoeuvreeren met de anderhalf percent voorbij". Hij vertrouwt dat samenwerking in sociale aangelegenheden ten bate van de stad bij de nieuwe belasting-vaststelling zal gelden. Hij meent dat Haarlem met gerust heid de gevolgen van de annexatiewet kan afwachten, hij is het hierin niet eens met hetgeen in dit blad geschreven ls, al be schouwt hij de tot stand gekomen annexatie als „eenafbetaling op hetgeen voor een centrum-gemeente tot stancl moet worden gebracht" ja ja, dat is de slag om den arm, en wij voelen niet voor hot huurkoop stelsel, allerminst in gemeente-territoir, want u betaalt te veel, mijnheer Reinalda, met te weinig zekerheid dat het huishouden het goed lijden kan. zooals tot dusver nogal eens aan den dag is gekomen. Het vraagstuk van rationeelen wegenaan leg, in aansluiting aan hetgeen de provincie en het rijk doen, de uitbreiding van maat schappelijk hulpbetoon, de voorbereiding van nieuwen scholenbouw door die op te nemen in de uitbreidingsplannen, dc voorziening in het woningtekort zijn eenige punten waarop de heer Reinalda samenwerking in dc groolc lijn voorstelt. En hij wijst erop dat Haarlem steeds aantrekkelijk zal blijven voor hot be volkingsdeel dat zich van Oost naar West in ons land verplaatst. De heer Joosten vult hem later aan, heeft ook geen financieel pessimisme meer. criti- seert het betoog van den heer Wolzak die gevraagd heeft of de S. D. A. P. op het stand - punt van het urgentieprogram van 1919 blijft staan en dus haar wil aan dc anderen wil opleggen als cisch voor samenwerking door erop te wijzen dat sinds 1919 alles ver anderd ls. cn de S. D. A. P. bereidheid tot samenwerking heeft getoond en duidelijk uit gesproken. Hij valt er even over dat de lei der der rechtsche raadsfractie, de heer Van Liemt, die ook een reeks sociale desiderata heeft opgesomd, het speciaal over groote gezins-wöningen heeft gehad, hetgeen zL lijkt op een eenzijdig party standpunt. Maar als de heer Loerakker gaat ant woorden bhjkt de heer Joosten niet ontoe- gankelyk te zyn, ook ten aanzien der groote gezinswoningen, en het R.K. Kamerlid ver klaart, dat „als er inderdaad overeenkomst op programpunten bestaat, hij zich niet kan voorstellen dat de rechtsche fractie de toege stoken hand zou afwijzen. Dit is een belangrijke verklaring. Vermoe delijk zal er nog wel heel wat over gesproken worden by deze algemeene beschouwingen. Een incident doet zich voor als de heer Castricum een lange rede gaat houden, waarmee zyn medeleden van de R.-K. frac tie merkbaar niet instemmen. De heer Cas tricum spreekt zeer lang en zeer monotoon, en is tenslotte haast niet meer te volgen, of schoon bhjkt dat hy een theorie omtrent „loon naar behoefte" ontwikkelt die met het standpunt van zyn fractie in strijd is, cn zyn merkwaardige beschouwingen van het vo rige jaar over de bedrijvenspolitiek herhaalt. De heer Loerakker legt later namens de R.-K. fractie een korte verklaring af waar in hy de loontheorieën van den heer Castri cum desavoueert, zich beroepend op dc en cycliek Rerum Novarum en op prof. Acngc- nent's werk. Ook van dit incident hebben wij ongetwyfeld het laatste nog niet ge hoord. De heer Loosjes heeft speciaal de wensche- Ujkheid van totstandkoming der personeels formatie ontkend, er op aangedrongen dat rust en gevoel van zekerheid onder de amb tenaren hersteld zullen worden, en gezegd dat de formatie, mocht zy tot stand komen, de triomf der mlddeV^atigen zal beduiden, Hetgeen de heer De Vos heeft bestreden, verklarend dat hy zich een speciale ont wikkelingsmogelijkheid voorstelt waarbij dc ambtenaren de gelegenheid zullen hebben om door eigen capaciteiten op te klimmen. De heer Peper praat een uur vol. Hy heeft het blijven ritten van zyn nieuwen party - genoot Oversteegen trachten te verdedigen. Hy zegt dat de S.D.A.P. maar moot zwijgen over politiek fatsoen, cn citeert verkeerd het geval van den Engelschen liberaal William Yorritt, die Labour-man werd toen hij als liberaal gekozen was, zelfs Labour-minLster, en zyn mandaat niet ter beschikking stelde. De heer Peoer is slecht ingelicht; dc be wuste Engelsche politicus heeft wèl zyn mandaat ter beschikking gesteld om onnieuw, door Labour nu, in een ander district to sunnen worden gekozen. De heer Joosten geeft voorts den communist den wind van voren, en maakt duidelijk dat de S.D.A.P. van plan is. verder geen notitie meer van den heer Oversteegen te nemen. Verder geeft de heer Peper, als zakeHjkste deel van rijn betoog, cyfers ten beste over de verhouding van drie verbruiksbelastingen (gas, en electriciteitswinsten en openbare vermakeiykheden-belasting) tot dc directe belastingen, In de Jaren 1930, 1934 en 193Q

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1