BUITENLANDSCH OVERZICHT TWEEDE KAMER. HAARI EM'S DAGBLAD DONDERDAG 21 NOVEMBER 1929 DERDE BLAD DE VLAMINGEN EEN VLAAMSCHE HOOGESCHOOL Crississtemming weggevaagd. OVEREENSTEMMING TUSSCHEN LIBERALE MINISTERS EN LIBERALE KAMERFRACTIE. Een groote dag voor de Vlamingen T BELANGRIJKSTE NIEUWS. Indertijd hebben wij uitvoerig de kans op een ministercrisis in België besproken. Zoo- als men zich herinneren zal was er een anti these ontstaan tusschen de Katholieken en de Liberalen, naar aanleiding van de even- tueele vervlaamsching van de Gentsche Hoogesc'nool. De Katholieken wilden deze vervlaam sching geheel doen doorvoeren en geen tege moetkomingen doen aan die kleine groe pen die Fransche leergangen wenschten te volgen. De liberalen echter steunden de op vattingen der minderheden, doch zij zouden vervlaamsching niet in den weg staan, mits Fransche leergangen gehandhaafd bleven. Door deze tegenstelling geraakte de Katholiek-liberale regeeringscombinatie in een zeer wankelbare positie. De Liberale ministers, die wel genegen wa ren de Katholieke ministers tegemoet te ko men, werden tegengewerkt door de Liberale Kamerfractie. Men hoopte echter nog steeds op een oplossing al werd de toestand als zeer critiek beschouwd. Thans echter wordt uit Brussel gemeld, dat de liberale Kamerfractie na levendige discussies besloot het compro mis-voorstel Jaspar, inzake de Vervlaam sching der Gentsche Universiteit te aan vaarden. Voorloopig is door dit besluit de kabinets crisis vermeden, in ieder geval op zijn minst voor eenige maahden uitgesteld. De Vlamingen zullen thans hun Vlaamsche Universiteit kunnen verkrijgen, waarvoor zij gedurende 100 jaren hebben gestreden. Het accoord behelst tenslotte de volgende punten: le. afwezigheid van alle vijandigheid ten opzichte van de Fransche cultuur door in richting aan de Rijksuniversiteit te Gent van facultatieve Fransche cm-sussen, 2e, eerbiedi ging der taalminderheden bij de organisa tie van het lager- en middelbaar onderwijs door bepaling bij de wet van de noodige mo daliteiten. Alle liberale ministers, Vauthier inbegrepen, keurden dit besluit goed; onder de voorstemmers waren ook verscheidene Walen. De toestand is hierdoor aanzienlijk opgeklaard en laat een breede mogelijkheid tot verdere onderhandelingen met Jaspar voortbestaan. De algemeene indruk is, dat indien de liberale partijraad dit besluit even eens goedkeurt, wat vrijwel zeker is, alle ge vaar voor een crisis als geweken zal mogen worden beschouwd. Reeds Dinsdag wordt trouwens naar één der Katholieke ministers aan de N. R. Ct. verzekerde, het regeerings- voorstel tot vernederlandsching der Gentsche universiteit bij de Kamer ingediend. Een groote dag dus voor de Vlamingen! L. A. Regeeringsvoorstellen door de mijnwerkers aangenomen. De conferentie van gedelegeerden der mijnwerkers heeft met 17 tegen 2 districten (Yorkshire en Forest of Dean in Gloustér- shire) de regeeringsvoorstellen aangenomen die naar men weet, de volgende 4 hoofdpun ten bevatten: Vermindering van den werk tijd van 8 tot 7 1/2 uur van 6 April af. Li stelling van een nationaal scheidsgerecht- voor loon- en andere kwesties; aanwijzhig van bemarktingsdistricten en geleidelijke verkrijging door den staat van de royalties, de exploitatierechten en tenslote de eigen domsrechten der steenkolenmijnen (N.R.C.) Hadden de Heimwehren een Putsch op touw gezet? Eergisteravond en gisternacht was de Weensche politie geconsigneerd, terwijl een groot aantal openbare gebouwen w.o. de postspaarbank, de Bondskanselarij en het telegraafkantoor onder speciale bewaking stonden, aldus meldt de Tel. Oorzaak hiervan waren geruchten, die in Beneden-Oostenrijk in omloop waren en die van een gedeeltelijke mobilisatie van Heim- wehr- afdeelingen gewag maakten. Een Heimwehr-blad deelt in verband met een en ander mede, dat gisteren in het gebouw van den Nationalen Raad een bespreking heeft plaats gevonden t.usschen de leiders der Heimwehr. dr. Steidle en dr. Pfriemer, en den leider der beweging in Beneden-Oostenrijk, dr. Raab, over de meeningsverschillen die tusschen de Heimwehren van Stiermarken en die van Beneden Oostenrijk bestaan. Terwijl de conferentie nog aan den gang was verscheen de minister van Oorlog Vaugeoin, die verklaarde berichten te heb ben ontvangen, volgens welke de Heimweh ren in den nacht van Dinsdag op Woensdag een Putsch op touw wilden zetten en dat de hiervoor aangewezen manschappen reeds ge wapend gereed stonden. Ook zouden reeds proclamaties „Aan het Duitsche volk" zijn gedrukt. In antwoord op de vraag van den minister, of deze geruchten op waarheid berustten, verklaarden Steidle en Pfriemer, dat men met leugens had te doen. Ook tegenover den Bondskanselier Schober legden zij geruststel lende verklaringen af. De quae*f'°.s tusschen Frank rijk en Italië. LONDEN, 20 Nov. (V-D-) De ontvangst van den Italiaanschen ambassadeur door Briand, staat, naar Pertinax in de „Daily Telegraph" meldt, in verband met de aan staande vlootconferentie. Deze ambassadeur heeft Briand er van in kennis gesteld dat de Italiaansche regeering bereid is over de in de nota van 16 October gedane voorstellen onmiddellijk met Frankrijk in onderhande ling te treden. Overeengekomen is, dat de quaesties, die Frankrijk en Italië in het bij zonder interesseeren, tusschen de ambas sade en de Quai d'Orsay en het ministerie van marine zullen worden besproken. Bulgarije en de schade vergoeding. De commissie voor de oostelijke schadever goedingen heeft vergaderd. De Bulgaarsche delegatie deelde naar Havas meldt, mede, dat zij geen nieuwe voorstellen kon doen inzake het bedrag der Bulgaarsche herstel schulden. Daar de commissie anderzijds de Bulgaarsche schuld met 37 jaarlijks betalin gen van 12 1/2 millioen verminderd heeft, werd geconstateerd, dat de commissie het niet eens kon worden. Waarschijnlijk zullen, zoo meldt Havas nog, de onderhandelingen in anderen vorm worden voortgezet om vóór de Haagsche conferentie het probleem der oostelijke schadevergoedingen zoowel ten aanzien van Bulgarije als van Hongarije te regelen. DE ROBIJN EN DE SAFIER; EEN MILLIOENENVONDST. Eenige maanden geleden werd in een ro bijnenmijn te Mogok in Birma een safier van duizend karaat en een enorme robijn gevon den. In de Britsch-Indische baden van einde October meldt me nvolgens het Hbld. thans dat de robijn door een Indischen handelaar- werd gekocht voor een lahk roepijen, dus: 100.000 roepijen. Eén roepij is 91 cents. De werkelijke waarde van den steen kan echter eerst worden opgegeven wanneer hij gekloofd is. Misschien wacht den huidigen handelaar een mooie winst, wellicht ook een zwaar ver lies. De safier werd echter beschouwd als de meest- waardevolle der beide steenen. Vele handelaren kwamen t-e oMogok aan om den steen te zien. onder wie tal van kenners uit Amerika, en eenstemmig luidde hun oordeel dat deze safier de mooiste was, die ooit werd gevonden. In verband met zijn grootte zal de steen vermoedelijk in zes deelen worden ge kloofd. De vinders van den safier, een me disch assistent en een steenhouwer, vroegen er 700.000 roepijen voor. doch ten slotte na men zij genoegen met een geringer bedrag. Het juiste bedrag werd niet medegedeeld. Kooper was de heer Albert Ramsay uit New- York, die met het oog op bandieten den steen heimelijk per auto en onder een sterk escorte uit Mogok wegvoeren moest. BINNENLAND In het. huis „Zum Kirsgarten" in Bazel, zal de Internationale Herslelbank ondergebracht worden. Het is een patriciërswoning uitliet jaar 17S2. Zij icerd gebouwd door den ar chitect Biichel en het is een staal van de schoonste oude Zwitscrschc bouwkunst ZEVEN MAANDEN IN EEN VUURTOREN. EEN ZIEKE WACHTER DOOR DE „J. Pzn. COEN" GEHOLPEN. Een vuurtoren! De passagiers van een mail boot beschouwen deze stille wachters langs de kust als behoorende tot het gewone aspect der kustlijn. Slechts zelden dringt het tot hen door, hoe het leven van hen, die borg moeten staan voor het feillooze functionneeren van deze onmisbare wegwij zers, zich soms toedraagt, afgesneden als deze wachters zijn van alle beschaving en dikwijls geheel zonder eenig communicatie middel. De passagiers van het sa. „Jan Pieters zoon Coen", dat Vrijdag a.s. uit Indië te Genua wordt verwacht-, hebben op onver wachte wijze zulk een stukje leven van nabij gezien, zoo vertelt het- „Soer. Hbld." Li de Roode Zee. ongeveer 1 1 2'dag stoomen voorbij Suez, ligt het Dedalus-rif, een rif, dat zelfs bij zeer lagen waterstand ternauwernood even bloot komt en een gevaarlijken hinder paal voor de scheepvaart heeft opgeleverd, totdat eindelijk, uit een schenking door de weduwe van den kapitein van één der aldaar verongelukte sioomeis, op dit rif een vuur toren werd gebouwd, welke thans door het Engelsclie gouvernement wordt onderhou den. Toen nu de „Coen" dit punt passeerde, werd opgemerkt, dat van den vuurtoren een sein woei, een dringend verzoek om medische huip. De stoomer draaide bij en de medicus van de „Coen", vergezeld door één der offi cieren, begaf zich met een vlet naar don toren. De zee was gelukkig zeer kalm, zoodat het landen aldaar geen bijzondere moeilijk heden opleverde. Voor wie nu gedacht mocht hebben, op deze verlaten plek, te midden van den Oceaan, een Arabischen vuurtoren-wachter aan te zullen treffen, was het natuurlijk een heele verrassing te bemerken, dat de toren bewoond werd door drie jonge Engelschen van wie één reeds gedurende zeven dagen aan hevige koorts-aanvallen leed, zoodat zijn makkers eindelijk de verantwoorde''ikheid niet langer durfden dragen en de hulp van een passeerend schip hadden ingeroepen. Medische hulp werd prompt verleend, ter wijl van do „Coen" af tevens een draadloos telegram naar de betrokken autoriteiten werd afgezonden, om haar op de hoogte te stel len. zoodat de zieke man zeker wel ten spoe digste afgelost zal zijn. De vuurtorenwachters deelden nog mede. dat zij telkens voor zeven maanden onafge broken op dezen toren moesten dienst doen, daarna genoten zij verlof Wat intusschen een periode van zeven maanden moet beteekenen voor krachtige jonge mannen, die tijdens hun verblijf als het ware aan den toren gekluisterd zijn, daar ieder vierkante meter land ontbreekt, kan gemakkelijk aan dc» verbeelding van den lezer worden overgelaten. Dat de belangstelling van de passagiers van de „Coen" voor dit intermezzo zeer groot was, laat zich begrijpen. HET PALEIS OP DEN DAM. PALEIS OF STADHUIS OF BEIDE? In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den Amsterdamschen gemeenteraad heeft burgemeester De Vlugt eenige mede- deelingen gedaan in antwoord op de vragen, weke de heer KI. de Vries gesteld heeft ter zake van de Pa leis-Raadhuiskwestie, meldt de N. R. Ct. Men zal zich herinneren, dat er een voor- stel-v. d. Berg is. om aan den Staat der Ne derlanden het bruikleen van het voormalig raadhuis op te zeggen en aldus de eigendoms kwestie te stellen. Uit het antwoord van den burgemeester bleek, dat B. en W. alvorens over dit voorstel prae-advies uit te brengen, rechtskundig advies omtrent de eigendoms kwestie hebben gevraagd aan een commissie van hoogleeraren. De burgemeester sprak de verwachting uit. dat dit rechtskundig advies binnenkort bij B. en W. zal inkomen, zooclat het prae-advies dat hierop wacht, nog vóór 1 Januari a.s. door den raad in behandeling zal kunnen worden genomen. Op het oogenblik zijn er. naar het blad van 3ndere zijde vernam twee stroomingen. Een nieuwe strooming, die spoedig na den brand van het Paleis voor Volksvlijt ontstaan is, wil op het- terrein daarvan een nieuw stadhuis gesticht hebben. Het hiervoor be- noodigde geld wenscht zij te verkrijgen door verkoop van het Paleis op den Dam aan den Nederlandschen Staat. De andere oudere strooming, houdt vast aan het voormalig Raadhuis representatief gebouw voor de gemeente, terwijl daarnaast dan het dienstgebouw aan den O.Z. Voor burgwal, net gebouw De Prinsenhof, kan worden uitgebreid. Jacob Van Kampen's Achtste Wereldwon der zou dus een dubbele bestemming krijgen, gegrond op de tweevoudige historische tra ditie. Als de Koningin in de stad is, zou het Paleis zijn, maar de andere 51 weken recep- tiegelevenheid van het gemeentebestuur van Amsterdam, de hoofdstad des Rijks. EINDEXAMENS DER H. B. S. AFD. B. Pas wijziging in 1931? Naar het Corr.- Bur. verneemt ligt het in de bedoeling van den minister van Onder wijs, te bevorderen, dat de inwerkingtreding van het Kon. besluit van 8 Juni 1929 betref fende de regeling van de eindexamens der HB.S. met 5-jarigen cursus (B). onafhanke lijk van de daarin eventueel aan te brengen wijzigingen, zal worden verschoven tot 1931. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 60 CJs. Der retreL GEE'i HOESTEN NOCH KUCHEN! a's ge maar regelmatig Lakerol neemt. LaWerol is "n beproefd middel bij verkoud. beid en 't heeft nog hel voor. /Zi^2ee1, dat zo° ,ekkef 's' j 'ja' ^Koop eens een doosje. 20 November. De Giessen-Nieuwkerk-zaak in bespreking. Wat kan de Kamer doen! Met groote meerdefheid heeft de Kamer zich achter den minister van Waterstaat gesteld, ten eaanzien van diens plannen met de organisatie van een luchtvaartdienst aan zijn departement. Met- 5024 stemmen werd do suppletoire be grooting aanvaard. De c.h, de r.k., en dc v.d. fracties stemden unaniem voor, de liberale unaniem tegen, de s.d. en de a.r.-fract-ies waren verdeeld. Na deze korte ouverture zette minister Donner de rede voort, gisteren aangevan gen, ter beantwoording van de opmerkingen, vanuit de Kamer in de algemeene beschou wingen. Veel verband zat er niet in en kón er niet in zitten, het was een aaneenrijging van de. moest onderscheiden onderwerpen. De minister van Justitie dan, ving het tweede gedeelte van zijn rede aan met te antwoorden op de strafrechterlijke vragen der Kamer. Dat de minister zonder meer de motie- Wijnkoop afwees die intrekking der stakings- wetten van 1903 vroeg, is begrijpelijk. Min der begrijpelijk was dat de heer Wijnkoop zich daarbij zoo gemakkelijk neerlegde: zijn bedoeling is dus blijkbaar toch alleen maar propaganda. Het alleen-plaatsen van het O.M. het kost wel niet zoo veel tvil de minister maar liever doen wachten, tot er wat meer geld is en tot ook een bedrag van f 5000 wat minder sterk spreekt, dan thans nog op de rijksbegrooting. De minister zette tegenover degenen, die de centralisatie van de recherche voorstaan, de voordeelen van decentralisatie, vooral wat, betreft het spoedig ter plaatse zijn. Wij zouden willen vragen: is hier niet een hooge- re oplossing mogelijk, waarin het spoedig ter plaatse zijn gecombineerd kan worden met outillage-verbetering, die een voordeel is der centralisatie? De minister ontkende niet. dat er aan het instituut van de preventieve hechtenis niet iets te verbeteren valt. maar hij noemde 't van den heer Duys verkeerd op grond van enkele gevallen, en dan nog achteraf, te oordeelen. Men moet zich indenken zei de minister in de omstandigheden, die aanwezig zijn, wanneer nog niet gebleken is, dat iemand onschuldig is. Toen kwam de met steeds toenemende snelheid oreerende minister hoe houden de stenografen hem bij?! die bovendien al heel zacht spreekt, tot de vragen van ad ministratief recht. De informaties van den heer Weitkamp of de tarieven der notarissen niet te hoog zijn en van den heer Knottenbelt, die inlichtingen wilde over de voorzitterskeuze voor de Kamers van Toezicht op het nota riaat, liet de minister rusten tot de wet. op het notariaat gewijzigd zal worden, welke wijziging in voorbereiding is. De minister stemde allerminst in m£*i de genen, de betoogd hadden dat de vreemde lingenwet willekeurig wordt toegepast. Heel uitvoerig poogde de minister dit aan te toonen aan allerlei afzonderlijke gevallen, aie ook de heer Drop in eerste instantie noemde. Wie heeft er gelijk? Wij weten het niet daarvoor zou men de gevallen der uitgezette mijnwerkers en handelsreizigers op een prikje en in bijzonderheden moeten kennen. Nu is 't wel waar, dat minister Don ner, een erkend bekwaam man voor willekeur niet in de eerste plaats te vinden is. En de minister erkende, dat de wet van '49 niet meer kón zijn in overeenstemming met de practijk en dat hij daarom de wet „op •de helling" heeft genomen. De minister betoogde voorts, wat de vraag van Trotzki's toelating betreft, dat men bij het toelaten van politieke vluchtelingen elk geval op zich zelf moet beschouwen. Het asylrecht is een groot recht, maar er zijn bezwaren. Hier moet afgewogen worden. De Duitsche ex-keizer kan nergens anders naar toe: het asylrecht vroeg toelating, het ging boven de bezwaren. Bij Trotzki staan de din gen anders. Trotzki leeft reeds rustig en gezond in Constantinopel. Er is geenerlei bijzondere reden, waarom hij nu juist naar ons land moet komen aan welke komst daaren boven groote bezwaren kleven, die in dit speciale geval door het gaarne hoog houden van het asylrecht niet overwonnen worden Toen kwamen tenslotte de principieele punten. Allereerst het huwelijksrecht- Ook den minister vervullen de toestanden die gegroeid zijn op het gebied der huwe- lijksoractijk met zorg. Is het niet waaj vroeg de minister dat de gemakkelijkheid waarmede echtscheiding kan verkregen wor den, de lichtzinnige huwelijken bevordert' Het aantal echtscheidingen na 6 tot 8 maan den is ontstellend groot. De practijk deugt nio*;. Maar hier komen allerlei moeilijkheden ter sprake, die de oplossing niet gemakkelijk doen zijn. De bewindsman geloofde niet, dat onze wetgeving het huweijk bij onderling goed vinden volledig uitsluit hij wees op de scheiding van tafel en bed en de volledige scheiding na 5 jaar scheiding van tafel en bed. Wat de openbare onzedelijkheid betreft, moest de minister constateeren dat inder daad de statistieken uitwijzen, dat de mis drijven tegen de zeden onrustbarend toene men. Een krachtig middel tot bestrijding is de bestrijding der pornografie. De bewinds man riep heel de Kamer op met hem daar tegen te strijden, alle weidenkenden moeten helpen. Het was hem een vreugde de in stemming met deze woorden van alle ban ken der Kamer te hooren. Want de bestrij ding der pornografie en de minister noemde pornografie, wat elke niet-puritein ook pornografie noemt wordt, zei de mi nister, zeer ernstig gehandicapt door de pu blieke opinie; die het „nu niet zoo erg vindt". De minister eindigde met de Kamer te waarschuwen niet al te veel van hem te ver wachten ondanks zijn jeugd staat heel wat dwingend op zijn program, wegens het concipieeren van uitvoeringsmaatregelen van door de Kamer reeds aangenomen ont werpen. De algemeene discussie eindigde met het verwerpen met 5219 stemmen van dc mo tie-Wijnkoop, die de stakingswetten wilde afschaffen. In wat er na de algemeene beschouwingen viel op te merken, was wel degelijk lijn te ontdekken. Wijl er niet meer dan twee on derwerpen werden behandeld: iets dat in den Bosch voor het gerechtshof zou zijn voorgevallen. En: de zaak G lessen-Nieuw- kerk. Die 's-Hertogenbossche kwestie betrof het geval van den gerechtshof-president, die een vrouw, welke een actie had ingesteld om weer de voogdij over haar kinderen terug te krijgen, zou hebben toegevoegd, dat zij een publieke vrouw was, wijl zij als R.-K. voor de tweede maal gehuwd bleek. De kinderen waren kinderen uit haar eerste huwelijk. De heer Knottenbelt nam dat dien presi dent zeer kwalijk. De heer van Wijnbergen verdedigde diens houding. Hij betoogde dat het hier ging om R.-K. kinderen, die dus R.-K. moesten worden opgevoed en dat zulks niet mogelijk was in het gezin, dat volgens de R-K. overtuiging onwettig was. Maar toch ook Mr. van Wijnbergen kende geens zins het gebruik van afkeurenswaardige be titelingen goed. Evenmin als Prof. Slotcma- ker de Bruine, die de vraag stelde of. waar het R.-K. kinderen betrof, in heel het land dan dezelfde rechtstoepassing plaats heeft of dat het in andere deelen des lands voor komt. dat men dan de R.-K. kinderen laat teruggaan naar het gezin waar zij thuis hooren. Want is hier een regel te ontdekken, dan moet deze over het gr'-eele land op de zelfde manier worden toegepast. Dat de zaak-Giessen-Nieuwkerk ook In ire Kamer haar echo zou vinden, was te ver wachten. Hoewel de Kamer weinig nieuws kan zeggen .en het ook niet deed kon zij wel vragen stellen over de voornemens van den minister en dat deed zij dan ook terdege. Wel voornamelijk omdat in de Me morie van Antwoord de minister begon met een weinig vriendelijke opmerking te maken aan het adres van Mr. Jolles, die de hoog heid van de Justitie een schok zou hebben toegebracht, door een niet houden van de revisie-behandeling in een rustige sfeer. Maar verder nog tot geen besluit gekomen was wijl zijn onderzoek zich nog uitsterkt? naar aile feiten en houdingen van alle bij de zaak betrokken instanties en personen. Dat de minister de eenige vastgelegde aan merking juist op Mr. Jolles deed rusten, dat hij met de aanmerking die zei Mr. Mar- chant terecht in heel het raam van ce zaak slechts een bijkomstigheid was zijn ant woord over de geheele kwestie opende, alsof hier bij de wondeplek de vinger moest ge legd worden. Dit namen alle sprekers hem kwalijk: de heeren Duijs. Boon, Marchant en Kortenhorst. Dus zonder onderscheid van politieke kleur. De heeren Duys en Marchant maakten er ook aanmerking op, dat de minister gevallen was over een sensationeel karakter, waar mede sommige nieuwsbladen het in de Gies sen-Nieuwkerk-zaak gebeurde ter kennis hunner lezers brachten. Waarom moet er ge zwegen worden? riepen beiden uit. „Wees biij. minister, dat de couranten er waren, anders had men van een rechterlijke dwaling kunnen spreken. Dan hadden twee onschul- öigen nog in de gevangenis gezucht!" De verschillende, thans overal duidelijk sprekende feiten, zijn als evenzoovele erger lijke feiten door de sprekers behandeld. Vooral het achter houden van het. geheime dossier vond afkeuring. Vooral ook het op treden van den rechercheur de Jong. Waar echter de heer Duijs dien rechercheur zelf wilde straffen en ernstig wilde straffen, daar achtte de heer Marchant. het meest verant woordelijk degenen, die den rechercheur cri- tiekloos dc vrije hand hadden gelaten om allerlei in de zaak „hineinzu-interpretleren". Vooral ook kreeg de Dordt-sche rechtercom missaris er van langs. Om zijn methode. Te genover rechter Jolles zetten de heeren Mar chant. en Duiis in deze zaak dc vroeger reeds opgetreden rechters: zij waren het. zeiden beiden die een schok aan dc Justi tie hebben gegeven. Zij roemden integendeel dat deed ook in 'n kort. speeehje Floris Vos de wijze, waarop Mr. Jolles de revisie-zit tingen geleid had, die naar Mr. Duys scherp afstak bij wat er op een „goeie" strafzitting wel eens gebeurt. De minister zei Mr, Duijs moest het mes diep in de wonde durven zetten. En Mr. Marchant riep den minister toe krachtig te zijn ook tegenover hooge leden van do magistratuur. Juist omdat- het gaat- om het prestige van de rechterlijke macht, wat van een niet genoeg te schatten waarde is in een cultuurland. Het prestige wordt niet krachtig gehandhaafd, wanneer er fouten worden goed gepraat of verdonkeremaand. De heer Boon betoogde ook, dat. dc groot ste fout was, dat de Rechter-commissarls ric leiding uit handen had gegeven. Maar de li berale spreker betreurde wel, dat sommige bladen met zooveel sensatie het gebeurde hadden doen spreken. De heer Kortenhorst zag geen eigenlijke taak voor de volksvertegenwoordiging hij hooote zelfs, dat niet al te veel strafzaken in óe Kamer zullen behandeld worden, opdat de Kamer niet worde tot een soort opperst Hof van 'Cassatie- Maar wel wilde de r.-k. afgevaardigde lee ring trekken uit het gebeurde allereerst wilde hij vragen of het wel goed is, dat de jongste rechters rechter-commissaris worden: dat. moeten juist de oudere, de ervaren rechters zijn.-Voorts wilde hij dc waarde van de eed telkens weer onder dc aandacht van getuigen gebracht zien. waar de eed de basis is voor een richtige uitspraak Tenslotte riep hij de advocaten op hun noblle officium te beseffen en zich niet te vereenzelvigen met hun cliënten, door zich gezamenlijk te doen fotografecren. De heer Marchant trok een parallel met de Dreyfus-zaak. waar ook veel werd goedge praat om z.g. de Justitie hoog te houden. En categorisch vroeg hij aan den minister, om uit te spreken, dat hij met zijn bemerking over rechter Jolles geenszins de bedoeling had twijfel te wekken aan dc juistheid van het gewezen arrest, dat heeft doen zien dat er rechtvaardige rechters zijn in ons land. Morgen spreekt mej, Katz over hetzelfde thema. INTIMUS. Een foto die 12 jaar oud is. De Engelsche kapitein ter zee Lewis flinks) als gevangene van den Duitschen duikboot-commandant Hashagen. Lewis heelt gedurende eenige we ken op Hashagen's duikboot als gevangene doorgebracht. In dien tijd leerden de Duit- scher en de Engelschman elkander kennen en waardcercn. Hashagen is thans naar Lon den getogen cn beklom onder onbeschrij felijk enthousiasme van een groote menigte gearmd met Lewis het podium, waarna hij een rede hield voor dc Engelsche Liga. voor Volkenbond en Vrede.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9