FEMINA ©Ill WARMTH ®»©N. AVONDJAPONNEN. HAARLEM'S DA«BLAD HOE MEN DE KLEUTERS BEZIG HOUDT. VERSIEREN VAN SPANEN DOOSJES. In de keuken. Petroleum, kolen en gas. In het begin van den winter heeft naast den mantel de avondjapon de grootste be langstelling. Dan zetten de theaters him deuren weer open, de groote concerten van gen aan en na de vacantie heeft de vrouw nieuwen lust zich voor zulke gelegenheden extra te lcleeden. Iedereen is vol belangstel ling voor wat een ander draagt (als het ten minste van belang is) en het eigenaardige feit doet zich voor, dat er heel wat heeren zelfs hun belangstelling toonen voor de eta lages van voorname modemagazijnen, zoo dra deze de op het oogenblik dan ook zeer bijzondere avondmodellen hebben uitge stald. We hebben reeds eerder geschreven, dat de rokken der nieuwe avondmode zeer lang zijn, zoo langs zelfs, dat ze den grond raken, of minstens op de schoen vallen. Echter ge ven niet alle modehuizen de voorkeur aan den rok, die aan alle zijden deze ongewone lengte heeft, maai- ziet men modéllen, die van voren wat korter zijn dan van achteren, wat echter wil zeggen, dat ze van voren toch nog altijd bijna halverwege het onderbeen reiken. We zien een dergelijk modeil op de teekening aangeduid met no. 403. De japon is van crêpe georgette en kant, beiden in lila tint. De georgette is voor den onderrok, maar tevens aangewend voor de godets in den rok, zoomede voor het aardige jasje met kantincrustatles. Zoo'n jasje is een nieuw element in de avondmode, waarvoor de belangstelling gestadig groeiende is. Model 404 laat ons een robe zien van grijze taftas en dito tule. De wijde rok geeft hier eenigszins de impressie van een robe de style en tevens kan men het belangrijke feit constateeren, dat sommige japonnen nog den vroegeren korten rok hebben, maar door een overtrek met een doorzichtige stof, zooals tulle en sommige georgettes, eerst de lange moderne lijn-gekregen hebben. MENU. Kabeljauw met kaassaus. Bonte, sla, Aardappelen, Rijstpudding met amandelen. De kabeljauw wordt op de gewone wijze gaar gekookt in kokend water met zout, daarna direct van de graad ontdaan en in tamelijk flinke stukken gelaten. Maak een gebonden saus van boter, bloem en kooknat van de visch, die wordt afgewerkt met een scheutje melk. wat citroensap, peper, desge- wenscht een scheutje witte wijn, en tenslotte flink wat geraspte kaas. Leg een laagje saus in een vuurvast schoteltje, schik daarop de gekookte visch en bedek ze verder met de rest van de kaassaus. Strooi er nog wat ge rapte kaas over en laat het schoteltje in den oven licht bruin van kleur worden. De bonte sla wordt gemaakt van een fijn gehakte biet, aardappelen en een gesnipperd uitje. Ze wordt aangemaakt als gewone sla en met schijfjes ei gegarneerd. Voor het dessert is noodig: 1/2 d.L. melk. 1/4 stokje vanille. 1 eetlepel rijst. 75 Gr. suiker. 1/10 L. room. 1 eiwit. 10 Gr. witte gelatine. 1/2 ons amandelen. Kook van de melk met de vanille en de rijst een dunne rijstebrij, voeg er de suiker bij en de in koud water geweekte gelatine. Broei en pel de amandelen, hak ze fijn, roer ze door de rijst en voeg dit tenslotte samen bij de room, die met het eiwit stijfgeklopt is. Laat de pudding stijf worden en dien ze op met abrikozensaus, gemaakt van gedroogde abrikozen die fijn gekookt zijn, door een zeef gewreven en met suiker en citroensap naar smaak is afgemaakt. E. E. J—P, LIEGEN. „De leugen wordt door het kind geleerd van den volwassene", zegt een Fransch ge leerde, die zich vooral en bijna uitsluitend met de psyche van het kind bezighoudt. Liegen, dat wil zeggen met een vooropge zet doel, bewust onwaarheid spreken, doet een kind niet uit aanleg. Veeleer is een kind al te oprecht, naar den zin van een volwas sene, als het gaat om een onaangename waarheid aan te moeten hooren, dan dat een kind veinzen kan om iemand te sparen. Het beste en zekerste wat ouders en opvoe ders het kind kunnen meegeven voor het later leven, is zelf oprecht en eerlijk zijn- Het rotsvaste vertrouwen dat een kind stelt in dc oprechtheid der ouders is een sterke basis voor dc waarheidsliefde van het kind- Maar laat niet dit devoot geloof in dc kin derziel verstoord worden: dan heeft het kind z'n houvast verloren en daarmede.... zijn eerste illusie, Het kost moeder en de kleuters dikwijls heel veel moeite een klein presentje voor een verjaardag te bedenken. Het presentje moet er aardig uitzien, maar het mag ook weer niet te kostbaar worden. Er zijn ook steeds zoovele verjaardagen, waaraan men moet denken. En juist het werk van de kleuter, hoe eenvoudig ook, werd zoo verbazend ge apprecieerd. Vooral omdat het presentje voor de kleintjes heel gemakkelijk en eenvoudig zijn en er toch smaakvol uitzien. Ik wil u helpen, moeders, om in een oogenblikje iets aardigs, met de kleuters klaar te maken. Eenvoudige ronde .spanen doosjes gaan wij omtooveren in sierlijke bonbondoosjes, die dus voor de verjaardag slechts met bonbons gevuld dienen te worden. Spanen doosjes zijn waarschijnlijk nog wel in huis te vinden en anders kunt u zeer goedkoop een paar doos jes aanschaffen. Het dekseltje wordt niet gebruikt. Het eerste mo- C. delletje, afb eel- S. ding a. is geheel met een stukje papier beplakt. Men neemt hier voor aardig ge kleurd glanzend papier. Ook ge- bloem d papier kan gebruikt worden. Het doosje wordt van een hengsel voorzien en het klaar °m met chocolaadjes ge- 0%,vuld te worden. ?ppl| Dit is dus de een- 'iptlP l voudigste manier X^^ om een doosje te versieren. Het tweede mo- 'delletjeafbeel- ding b. is slechts \.V. f./iuuT met rondjes be- JmWjMP plakt, dus weer .een zeer gemak- W kelijk werkje v/w\ voor de kleuters. 'vM\Moeder moet er wel voor zorgen, dat - de kleuren een klein beetje smaakvol uitge- n worden. Men 1 y/fA maakt dus een ;.m Mp aardigen, breeden PUI rand om het doos- "X je heen. Daarna zoekt men een —"V C 1 MÈ* stukje crêpe pa- pier op of aardig gekleurd glanzend papier en maakt £*S~~T7 hiervan een zak- je, dat in het t doosje past. Het zakje wordt ge- vuld en daarna 'im\ met een aardig Ijl/l/k, strikje dichtge- Zmt honden. ////A Het derde mo- MA delletje, afbeelding /jjff,c. wordt verkre- WA gen door lange VM\ reepjes te knip- Wjfrï Pen en deze in <n driehoe ksvorm op I het doosje aan 1 yy\\ r/xJÊÊffl te hrengen. De bo- f \y$ËA .venkant van het \\y v J doosje wordt met een rechte reep afgewerkt. Ook in dit doosje maken wij een zakje, maar In plaats van papier ge bruikt men nu een oud zijden lapje. Het zakje wordt dan aan den bovenkant netjes afgewerkt en met een koordje wordt het dichtgehaald. Ook moeder zou deze doosjes wel kunnen versieren en dan zouden de doosjes mis schien voor eenvoudige Sint Nicolaas pre sentjes dienst kunnen doen/ De drie doosjes zijn in de Tijdingzaal van ons blad te vin den. W. R. BONTMANTELS IN HET KOMENDE SEIZOEN. Bovenaan ons lijstje zouden we moeten zetten: konijn; want het is niet onwaar schijnlijk, dat verreweg het meeste bont, dat we voor en op de damesmantels aantrefr fen van dit bekende huisdier afkomstig is. Men is in staat het in.elke gewenschte kleur te verven en er een groot deel van zooge naamde echte bontsoorten mee te imitee- ren. Maar omdat de naam konijn de meeste menschen niet erg chic in de ooren klinkt, vermijden we hem liefst en spreken we van seal „electric", biberette e.d. Als we na het. konijn nog de opossum noe men, zijn we de voornaamste uit de rij der meer goedkoopere bontsoorten reeds voorbij. Marters, die we in den zomer dikwijls zagen, zullen we zeker ook in den herfst nog lang zien dragen, vooral op tailleurcostuums. Het zal echter een dure dracht blijven, want al leen reeds de fokkers vragen minstens 50 a 60 gulden voor een goed vel. Bevers worden de laatste jaren niet zoo heel veel gezien, hoewel ze volstrekt niet uit de mode zijn. Bisamratten, de mooie geelbruine velletjes, zijn nog zeer in trek. Men kan zelfs zeggen, dat men ze steeds meer ziet dragen, ondanks den hoogen prijs van het materiaal. Nerz, in kleur wel iets op de bisam gelijkende, maar overigens veel fijner en zachter, is ontzet tend kostbaar. Een mantel er van gemaakt komt in de duizenden. Ook het aanschaffen van een echten vos blijft een kostbare ge schiedenis. De prijzen van de nog onver werkte vellen van kruis-, blauw- of zilver vossen varieeren van 100 tot 900 gulden, waaruit men eenigszins kan nagaan, welke fantastische hoogte ze kunnen bereiken, zoo dra ze in de uitstalkasten van een eerste rangs modezaak liggen. Verder moeten we nog noemen het astrakan, dat den laatsten tijd, zoowel in grijze tinten als zwart gezien wordt: zelfs poogt men het met vrij goed gevolg bruin te verven, om het voor paraee- ring van bruine stoffen ook geschikt te ma ken. Tenslotte noemen we een der allerfraai ste soorten bont, het breitschwantz. waaruit behalve mantels, ook tailleurcostuums ge maakt worden, doordat het dun en soepel is. Men ziet het veel in zwart, maar ook in ver schillende tinten beige, bruin en grijs. Het vertoont dicht opeen geplaatste lijnen, die doen denken aan een gerimpeld watervlak, steeds in een zelfde kleur, Wat zouden velen der tegenwoordige huis vrouwen met de handen in het haar zitten, wanneer zij nog moesten koken op petro leum, of zelfs al wanneer zij op een kolen- fornuis waren aangewezen! Stel u eens voor, dat ge het thee- en koffiewater op een petroleumstel aan den kook moet brengen, of dat het geheele middagmaal er op moet worden klaarge maakt. Natuurlijk doet het langdurig gebruik do gewoonte ontstaan, maar wij zouden toch raar komen te kijken, wanneer wij er plotseling voorgezet werden. Vermoedelijk stond vrijwel den heelen dag een flinke ketel water klaar op het stel, om dadelijk gebruikt te worden, maar wanneer er iets vergeten was, kon het maar niet zoo een-twee-drie nog even worden klaargemaakt. En dan de onaangename geur van de petroleum, het dagelijksche schoonmaken van de stellen, het gezeur met slechte pitten, met walmen en pikzwarte pannen. Wat een vooruitgang daarbij vergeleken, ls het kolenfornuis, maar toch blijft dat in onze oogen ook een last: het uithalen en aanmaken van het fornuis, de stofboel in de keuken, het moeilijk regelen van de kachel plaat-warmte en vooral ook van de oven- warmte. Daarbij heeft het de warmte vóór in den winter, maar in den zomer is dit een bezwaar temeer. Tenslotte is en blijft koken op gas voor de meesten onzer nog de aangewezen manier, omdat het, bij de enkele nadeelen, zoo enorm veel voordeelen biedt. Allereerst dan, dat de ontsteking der warmtebron zoo eenvoudig is, waarbij de hoeveelheid warmte direct op volle kracht werkt, wanneer men dat wil. Bovendien dat die warmtetoevoer even snel weer wordt afgesloten als ze aangebracht is. Ten derde dat de warmte eenvoudig te regelen is, op de nieuwste fornuizen in vier verhoudingen, en wel door de groote vlam, de groote vlam met spaarbrander, de spaar brander-groot en de spaarbrander-klein. Dan nog dat de ovenwarmte regelmatig is, ook te regelen door aparte onderwarmte en bovenwarmte- Ook nog dat een eenvoudig maal, zooals stamppot slechts een enkele gasvlam vraagt, terwijl het kolenfornuis er in zijn geheel voor moet branden. En tenslotte dat de nieuwste gasfornuizen zoo eenvoudig zijn in het onderhoud. Een groot nadeel van het koken op gas is het keukenverwarmings-probleem. Wel is er tijdens het koken voldoende warmte in de keuken om het er behagelijk te doen zijn, maar daarvóór en kort erna, dus het groot ste deel van den dag ontbreekt de verwar ming geheel. Men heeft op velerlei manieren gepoogd dit te ondervangen, en wel door een ingebouwd gaskacheltje in het fornuis, door een gasradiator die ook aan het fornuis be vestigd is en ook wel door een combinatie to maken van gas- en kolenfornuis, waarbij dan het eerste alleen in den zomer, het twee de ook 's winters kan branden. Ongetwijfeld is deze kolenwarmte prettiger dan die van een gaskacheltje, maar onze neiging tot het zooveel mogelijk verbannen van onnoodig stof uit de keuken, doet ons er toch wel wat voor terugschrikken, evenals voor een klein mantelkacheltje dat voor de verwarming moet zorgen. DE SNELSTE MANIER VAN VAAT WASSCHEN. Het borden wasschen ls een van de bezig heden der huisvrouw, die veel tijd in beslag nemen. En in Amerika, waar de hulp van dienstboden vrijwel niet te bekomen is (en bovendien ontzettend duur is) is men er dus op uit, methoden voor het verrichten van huiswerk (en dus ook bordenwasschen) te vinden, dié goed en snel zijn. Aan de Univer siteit van Chicago heeft men zelfs een La boratorium voor Economisch huiswerk, waar allerlei nieuwe methoden worden beproefd. Zoo heeft men aan deze Hoogeschool ver schillende methoden voor bordenwasschen vastgelegd. De langzaamste vereischt ruim 38 minuten en 1954 handbewegingen voor een vaat van een heelen dag van een gezin van 4 menschen, de snelste methode 22 1,2 mi nuut en 1015 handbewegingen .Na een lang durig onderzoek, kwam Miss Nellis Vedder tot de slotsom» dat de volgende methode voor de huisvrouw het snelste en tevens het beste is, uit een oogpunt van frischheid. Aan tafel dan, reiken de aanzittenden hun leege borden aan de huisvrouw toe, die ze op een blad zet, aan haar rechterzijde, en tegelijk met een lepel alle etensresten afschraapt. In de keuken worden ze dan eerst snel met koud water afgespoeld. Vervolgens waseht men ze af in heet sop, minstens 120 graden. En nu komt het radicale. Er zijn borden- en vaatwerk-manden van ijzer draad in den handel. Welnu,'men plaatst de afgewasschen borden enz. in zulk een ijzerdraad-mand. In plaats van nu alles met een en dezelfde vaat- (of kopjes-) doek af te drogen, giet men een theeketel kokend water over dit afgewas schen vaatwerk. Door den stoom droogt het vaatwerk dan vanzelf. Dit noemt men stoom- drogen. Men kan dit bijvoorbeeld doen, door den ijzerdraad-mand in den gootsteen te zetten, en er dan het kokende water op te gieten. Dit stoom-drogen heeft niet alleen het voordeel, dat het vaatwerk veel frisscher is, dan dat men het afdroogt met een vaat doek! Voor het gewone, altijd eenigszins grove dagelijksche vaatwerk is dit de beste metho de. Men dient evenwel te bedenken, dat men deze methode niet kan toepassen op glaswerk of fijn porselein, omdat dit licht zou barsten door het heete sop en kokende water. Vele huisvrouwen klagen dikwijls over tijd gebrek. Maar ze kunnen zich heel wat meer tijd verschaffen, door met verouderde werk methoden te breken, en de nieuwe te aan vaarden, die dikwijls niet alleen sneller zijn, maar ook frisscher en smakelijker, dan de werkmanieren uit vorige eeuwen. CORSETTEN. De taillelijn is beduidend hooger geworden en daarom bestaat er weer een nieuwe moge lijkheid, om het corset populair te laten wor den. De corsetten-fabrikanten zijn in ieder ge val zeer ingenomen met de nieuwe lijn, daar de duidelijker afteekening der taille een goed corset vereischt. Het smalle heupcorsetje heeft dus zijn beste dagen weer gehad, en nu komt het hoogere en steviger model ons geliefd sportief corsetje verdringen! Wees echter gerust, de ingeregen taille van vroeger zal haar intrek niet doen. Zelfs de aller nieuwste corsetten zijn van soepele, zachte stoffen met zeer weinig baleinen én met veel elastieken tusschenzetsels, EEN ZWART FLUWEEL JAPONNETJE. Er gaat geen winterseizoen voorbij, of het fluweel, speciaal het zwarte velours komt op de proppen en mag zich in de gunst van' zeer velen onder ons verheugen, ondanks mode grillen. ondanks nieuwigheden. Een fluweel japonnetje staat altijd „fijn", als namiddag japonnetje, zoowel als avondjaponnetje of „uitgaans"Japon, zooals men het dikwijls noemt. Dikwijls zonder eenige garneering, of hoogstens met een mooi kantje- De tee kening laat er het een en ander van zien. De groote figuur rechts toont een „gekleed" japonnetje van zwart velours. De rug loopt aan weerskanten in een boog op het voor pand, dat lichtelijk ter hoogte van de taille gedrapeerd is. De rok is ingerimpeld en valt van achteren lager dan van voren. De mou wen zijn glad en lang. De andere drie fi guurtjes. links, zijn lichte variaties op dit „standaard-model". Bij nummer 1 zijn de lange mouwen door korte vervangen. Het lijfje is niet meer gedrapeerd, maar in de plaats daarvan geeft een ceintuurtje van voren de taille aan. De hals ls met een kan ten kraagje. De rok is niet ingerimpeld, maar klokt eenigszins, terwijl hij nu op zij lager valt. Bij nummer 2 zijn de mouwt jes nog korter en is de hals iets lager uitgesneden. Een smal ceintuurtje met gesp geeft, de taille aan. De klokrok valt van achter lager dan van voren. Bij nummer 3 zijn de mouwen lang en nauwsluitend. De rok. die hier weer inge rimpeld ls, valt van voren en van achteren langer dan opzij. Het lijfje is met hoekig Ingezette panden, terwijl het ter hoogte van de taille lichtelijk gedrapeerd is. Er zijn na tuurlijk nog allerlei variaties te bedenken. Zoo kan men bijvoorbeeld het rokje in groote schulpen (festons) aan het lijfje zetten, in plaats van het ceintuurtje kan men een cein tuurtje van dezelfde stof nemen, van voren met een groote strik, en zoo meer. Maar de hoofdzaak blijft toch.... het zwarte fluweel, pat warm en lijn staat, Weet U wat een pracht middel is, om glas werk, porcelein, metaal, enz. te lijmen, zoo dat men ze ook weer rustig kan af wasschen? Neem een ijzeren lepel en smelt daarin, boven gloeiende kolen wat gewone aluin. Een goede manier, om het glaswerk na het af wasschen" mooi te. doen glanzen? Haal het' zakje blauw een paar maal door het laatste spoelwater. De kamerjapon of dresslnggown, zooals de Engelschen hem noemen, is eigenlijk een ideale dracht voor vrouwen, die haar bezig heden niet buitenshuis hebben. Zoo uit bed, na het noodige ondergoed aangetrokken te hebben, of ook wel over het nachthemd of de pyama, schiet men er maar in en kan er een groot deel van den ochtend in rondloo- pen, als men niet de deur uit hoeft of visite te ontvangen heeft. In den winter is de dresslnggown niet min der heerlijk om te dragen dan in den zomer. Nu toch is hij van een warme wollen stof, maar vooral \*an zijde en dan gewatteerd. Bijgaand model is van witte angorawol, ge garneerd met broderie in verschillende hel dere kleuren. Angorawol is weliswaar veel duurder dan gewone wol, maai* dan ook warmer en oneidig veel zachter, zoodat ze, puur genomen, aanvoelt als zijde. Zij is spe ciaal aanbevelenswaardig voor reumathiek- lijders. Menige huisvrouw behelpt zich in de keu ken 's winters met een petroleumkacheltje, waarvan dan de zoogenaamde blauwbrander het minste plaats inneemt en ook het minst gevaarlijk zal zijn, omdat zijn plaats op d« aanrecht hem veel minder doet blootstaan aan omgooien. De ideale verwarming voor de keuken lijkt ons altijd de electrische, indien er natuurlijk geen sprake is van centrale verwarming. In de meeste gemeenten is de electrische stroom echter nog te duur om een dergelijke verwar ming voor de keuken mogelijk te maken: het mag dan al eens zijn, dat men er huiskamers of eetkamers mee verwarmt, dat men ze gebruikt om een niet te groote winkelruimte op aangename temperatuur te houden, of voor een slaapkamer bezigt, waar ze slechts enkele uren per dag branden, voor de keuken is het een nog dure liefhebberij, vooral wan neer geen zoogenaamd huishoudtaricf be staat-. Voorloopig zullen daarom velen het in de keuken nog maar moeten doen met een klein kolenkacheltje, een petroleum- of gas kachel of een gasradiator. Dit nadeel neemt echter niet weg, dat het koken op gas zoovele voordeelen biedt, die er ruimschoots tegenop wegen, dat men het voor een huishouding tegenwoordig de aan gewezen manier kan noemen. Daarbij komt nog, dat de laatste jaren de gasfornuizen aanmerkelijk verbeterd zijn, waardoor zij zuiniger in het gebruik zijn geworden. De viervoudige wijze van branden, die wij eerder aanhaalden, wijst hierop reeds. Kookt ge de aardappelen, breng ze op bel de vlammen aan den kook, laat ze echter op de groote vlam alleen doorkoken. Bereidt ge daarentegen spruitjes bijvoorbeeld breng ze dan op dezelfde manier aan den kook, maar laat ze op de volle spaarbrander gaar worden. Roode kool, die zoo lang moet staan prutte len, wordt vlug aan den kook gebracht, waar na ze uren lang op de kleine spaarbrander kan blijven staan, zonder dat er van aan branden sprake is. Bouillon kan op diezelfde wijze trekken, terwijl nu in menig gezin een groote soeppan in angstwekkend labiel even wicht op een petroleumstel staat te wiebelen. De branders van zoo'n modern gasfornuis kunnen geheel uit elkaar genomen worden, en zijn zoo gemakkelijk te onderhouden dat een pan met overgekookte melk ons geen hoofdbrekens meer kost over het schoonma ken van het fornuis, hoewel het onaange name geurtje zelfs door de moderne gasfor nuizen niet kan worden opgeheven. Juist doordat alles uitneembaar is aan de fornuizen en daarbij goed afwaschbaar, le veren zij zooveel voordeelen op, waardoor zij de grootste plaats in onze huidige verwar mingstoestellen zijn gaan innemen. Wie echter een nieuw gasfornuis gaat ge bruiken of er geheel vreemd aan begint, moet bedenken dat ook het koken op gas geleerd moet worden, dat ieder fornuis weer anders is, wat ook afhankelijk is van den druk van de gasfabriek, en dat vooral de oven in het begin speciale aandacht verdient, omdat hiermee het meest wordt getobd. En mis schien zal de huisvrouw er eens een verbrand cake-je aan moeten wagen om do nukken en grillen van oven, gastoevoer en baksel in combinatie grondig te leeren kennen. E. E. J.—P, KAMERJAPON.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14