Uit Haarlem's Gemeenteraad Het Begrootingsdebat. Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten HAARLEM'S DAGBLAD ZESDE BLAD VRIJDAG 22 NOVEMBER 1929 Zitting van Vrijdag 22 November. (Vervolg) (Vervolg der zitting van Vrijdag 22 Nov.) Het overleg bij de Politie. De Burgemeester verklaarde, dat hij In. het belang der politie het overleg zooveel mogelijk wil bevorderen. Hij heeft er even wel bezwaar tegen om de zaken der politie, waarover hij alleen als burgemeester te oor- deelen heeft, te brengen in 't Centrale over leg waarin raadsleden zitting hebben. Laten de heeren Keesen c.s.'met die toezegging ge noegen nemen. De heer Keesen kon aan die uitnoodi- ging niet voldoen. De practische bezwaren van Mr. Gerritsz, die toch voorzitter van de Centrale commissie van overleg is, moeren als juist erkend worden. Wethouder Mr. Heerkens Thijssen vond het beter om de politiezaken, waarover de raad zeggenschap heeft, niet in de C e n- trale commissie voor overleg te brengen, maar die te laten in het overleg der politie. Maar dan kunnen de raadsleden die in het overleg zitten, ook toegelaten worden in het overleg der politie. De heer Joosten verdedigde dit denk beeld. De Voorzïtterrïk blijf mij tegen dit denkbeeld verzetten. Mr. Gerritsz: Het centrale overleg zal niet kunnen oordeelen over de politie-aan- gelegenheden, omdat zij zich moeten houden buiten de intieme aangelegenheden van de politie. Veel beter is een afzonderlijk overleg voor de politie, waarvan de burgemeester voorzitter is. De heer Re in al da vestigde er de aan dacht op, dat de bedoeling van de motie Kee sen ca. is, om een belangrijke wijziging te brengen in de positie van het politieperso neel De bedoeling van het bestaande over leg voor het gewone gemeentepersoneel is, om met de overheid als gelijk-gerechtigde partijen te onderhandelen. De politie miste dit tot op heden. Nu wil de raad uitspreken, dat de politie ook in dezelfde gunsten zal deelen. De burgemeester kan nu wel halstar- rig zeggen: „ik wil niet", maar de raad stelt, de arbeidsvoorwaarden van het personeel vast, dus ook den vorm van voorbereiding. De burgemeester moet zich in dezen dus voegen naar den wil van den raad, ook al is dat te gen zijn zin. Alleen de dingen die speciaal tot de bevoegdheid van den burgemeester be- hooren, moeten uitgezonderd worden. Mr. B ij v o e t wilde het voorstel aan B. en W. zenden om praeadvies met de bedoeling dit te behandelen in de eerste raadszitting na de begrooting. De heer Reinalda: het is nu alleen het uitsoreken van een wensch. De details kun nen* bekeken worden als wij de verordening op dat nieuwe instituut van het overleg gaan vaststellen. Mr. Gerritsz: Het is geen principieele quaestie meer, want de burgemeester heeft geen principieele bezwaren. De Voorzitter: Onze denkbeelden wij ken toch veel af. Mr. B ij v o e t blijft voor uitstel pleiten. De draagwijdte van de voorgestelde motie is niet te overzien. Wij moeten rekening houden met de rechten die in de Gemeentewet aan den burgemeester zijn toegekend. Het kan best zijn, dat de burgemeester zoo'n motie naast zich neer kan leggen. De heer Joosten: Neen dat kan niet. Wij hebben alleen rekening te houdan met artikel 70 der Gemeentewet. Het voorstel Bijvoet (aanhouding en prae advies) werd verworpen met 22 tegen 14 stemmen. Daarna werd de motie Keesen ca. als volgt gewijzigd. ,De raad der gemeente;' Gehoord de besprekingen; Gelet op de argumentatie in de memo rie van antwoord omtrent de salarleering van hoofdagenten en agenten van po litie, spreekt als zijn meening uit, dat een verordening regelende het georganiseerd overleg bij de politie vastgesteld moet worden in dezen zin, dat zij overeen stemt met de Verordening regelende het georganiseerd overleg voor ambte naren en werklieden in dienst der gemeen te." Deze motie werd aangenomen met 34 tegen 3 stemmen. De volgende motie van de heeren Keesen: ,De Raad der gemeente Haarlem; Gehoord de besprekingen; noodigt Burgemeester en Wethouders uit, zoo spoedig mogelijk, na wijziging van de Verordening regelende het ge organiseerd overleg voor het politie-per- soneel in de centrale commissie van overleg voor het politiepersoneel aan de orde te stellen de salarieering van de hoofdagenten en agenten van politie." werd ook aangenomen met bijna algemeene stemmen. De motorboot voor de Politie. De heer M e ij e r s vreesde, dat van de tafel van B. en W. gezegd zal worden: de politie kan niet buiten de motorboot, geen dag en geen nacht. Twee jaar geleden heette het, dat de po litie een motorboot moest hebben voor het achtervolgen van vischstroopers. De ver halen over vischstróoperij zijn overdreven, blijkbaar met de bedoeling om stemming te maken ten gunste van de motorboot. In de rapporten is ook melding gemaakt van het toezicht der politie op de schipperij wat de verlichting betreft. Maar het personeel van de sluizen te Spaarndam houdt toezicht op de verliching. evenals het personeel van de bruggen te Haarlem. Hoeveel schippers zijn er bekeurd wegens het niet voeren van vol doende lantaarns? Er is één jongen bekeurd omdat hij.-., geen licht had op een zeilbootje dat bijna speelgoed was. Verder is gezegd: er moet toezicht zijn op het zwemmen omdat dit verboden is in het openbare water. Heel goed maar de zwem mers gaan naar den overkant van den Moeien Hel, dus onder Haarlemmerliede. Haarlem heeft daarmee niet te maken. De vischstrooperij kan heel goed tegen gegaan worden met een rceiboot. De politie heeft haar keuze laten vallen op een race- of glijboot. Een scheepsbouwer zei tegen spreker: „dat is een boot waarin de politie gauw zal verzuipen". Als de politie een boot wilde hebben voor het achterna zitten van vischstroopers, zou zij gevraagd hebben om een flinke breede boot met stabiliteit. Nu zal men een race- bootje krijgen, dat alleen gebruikt kan wor den bij mooi weer. De heer Peper: Is het juist dat de motor boot al gekocht is? De heer Visser: vroeger is ook in den raad gesputterd tegen de motorbrigade. Daarover zijn, nu wij de praktijk kennen, de ideeën geheel veranderd. Men moet de poli tie niet de hulpmiddelen, die zij noodig acht, onthouden. De Voorzitter: Spaarndam, dat is een eigenaardig volk, een heel eigenaardig volk (gelach). Er is daar veel water en op dat water verdienen enkele menschen hun brood. Die enkelingen hebben veel schade door het lichten van fuiken door vischdie- ven, omvaren van fuiken door zeilbooten, enz: Een visscher raamde zijn schade op f 1000 per jaar. Nu wil de politie een motor boot hebben om de rechten van die men schen te beschermen. De boot is gekeurd door den Commissaris, den directeur van Centraal Vervoer en den havenmeester. Zij vinden de boot geschikt. De boot is nog niet gekocht, zij zal gekocht worden als de raad ons het crediet toestaat. De heer M e ij e r s: Mijnheer de visscher.... (gelach) mijnheer de voorzitter, ik blijf te gen de boot, vooral omdat die boot die men wil koopen, niet voor het doel geschikt is. De post van f 900 voor de motorboot werd aangenomen met 20 tegen 14 stemmen. De rijwielen voor de politie. De heer VanLiemt vond het bedrag van f 90 voor nieuwe rijwielen voor de politie veel te hoog. Is het niet juist, dat de leverancier op zich genomen heeft de rijwielen voor 5 jaar te leveren tegen den lageren prijs van 1928? De Voorzitter: Neen dat is niet juist, maar de gemeente hoopt voor veel lager dan f 90 te kunnen koopen. De heer VanLiemt: de gemeente heeft indertijd goede rijwielen voor f 71.80 kunnen koopen. De man die deze rijwielen voor de politie koopt handelt niet in het belang van de gemeente-financiën. De V o o r z i 11 e r de Commissaris mag geen rijwielen koopen zonder machtiging van B. en W De heer van L i e m t: maar de Commissa ris heeft indertijd op eigen houtje ge kocht De Voorzitter: maar hij zal het niet meer doen! Ik ben zelfs geneigd om het be drag van f 90 op f 80 te brengen.... De heer Van L i e m t: nog te veel, f 71.80 en geen cent meer! Een voorstel tot verlaging van den be- treffenden post werd door B. en W. overge nomen. De heer de Breuk constateerde, dat de brand die onlangs in den Waarderpolder heeft plaats gehad, bij vernieuwing heeft aangetoond, dat onze brandbluschmiddelen voor het N. B. Spaarne. on voldoe nde zij n. Verbetering is noodig. Een drijvende motorspuit is niet noodig. het is -voldoende als de wegen verbeterd worden. Willen B. en W. het initiatief nemen om te onderhandelen met de fabrikanten in die omgeving en het bestuur van den Waarder polder. De heer Van Kessel onderschreef dit. Maar die onderhandelingen en verbeterin gen zuilen veel tijd vorderen. Is het niet mogelijk een tijdelijke hulpmaatregel te ne men. De fabrikanten hebbn nu al last hun eigendommen te verzekeren. Kan een pont, waarop de motorspuit overgezet kan worden niet helpen? De heer Oversteegen: ik heb al 1 1/2 jaar geleden aan B. en W. gevraagd om die zaak eens te onderzoeken. Hoe staat het daarmee. De Voorzitter: de moeilijkheid is, dat de wegen en bruggen niet geschikt zijn voor ons vrij zwaar materiaal. Een oplossing is niet gemakkelijk. Voor een pont moet men landhoofden hebben. Bovendien zijn er dan bezwaren voor den wintertijd als er ijs isDe fabrikanten zijn ingelanden van den polder. Zij kunnen het polderbestuur aanzetten om de wegen te verbeteren. Als het polderbestuur wat wil doen, dan zal het gemeentebestuur zich niet onbetuigd laten. Geroep: aanpakken! De Voorzitter: het polderbestuur moet aanpakken. De heer Oversteegen diende een motie in om B. en W. uit te noodigen in onderhan deling te treden met het bestuur van den Waarderpolder over verbetering der wegen. Deze motie werd niet voldoende onder steund. De heer Groenendaal vond dat de onderhandelingen van B. en W. moeten uit gaan. De heer Oversteegen: steun dan mijn motie. Mr. Gerritsz betoogde, dat de fabri kanten de kosten geheel willen afwentelen op de gemeenschap. Het polderbestuur is ver-plicht te zorgen voor goede wegen, maar de heeren vinden wel goed, dat de grond prijzen in den polder sterk stijgen, maar lasten willen zij niet dragen. De spuit die nu door Haarlem gekocht is, is van lichter materiaal, zoodat die op ver schillende kleine wegen kan komen. De heer Joosten: B. en W. vatten deze zaak wel al te gemakkelijk op, zij zeggen: laat maar branden als er geen goede wegen zijn Dat zal evenwel in de hand werken, dat. in- dustrieelen er tegen op zien om zich in den Waarderpolder te vestigen. De heer Van Liemt: B. en W. hebben zich gewend tot de Kamer van Koophandel om tusschenkomst. Het is mij bekend, dat de Kamer ten spoedigst deze zaak ter hand zal nemen. De raad zag daarop van verder debat af. Subsidie Midder nachtzending. De heer Visser stelde voor de subsidie van de Middernachtzendingsvereeniging van f 250 op f 350 te brengen. Er was f 500 ge vraagd. De heer Slingenberg wilde het werk dezer vereeniging niet kleineeren, maar achtte de subsidie voldoende. Het voorstel werd verworpen met 24 te gen 10 stemmen. De heer Peper besprak de plannen in zake de huisvesting van den Geneeskundigen Dienst. In Jan. 1928 werd door den raad een motie van spreker aangenomen om een definitieve huisvesting voor te bereiden. Nu blijkt, Jat B. en W. in die 1 3/4 jaar nog niets gedaan hebben en nu pas hun aandacht aan de zaak zullen wijden. De heer Koppen onderschreef die op merking. Het gebouw is te klein voor de be hoefte van den dienst. De gemeente heeft nog 3 jaar de beschikking over het gebouw in het Kenaupark, zoodat het nu tijd wordt om een nieuwe huisvesting voor te bereiden. Lijders aan chronische ziekten worden uit de ziekenhuizen ontslagen en overgebracht naar het Tehuis voor ouden van dagen aan den Schotersingel. Daar behooren zij niet thuis. Het is noodig, dat B. en W. aan dit vraagstuk hun aandacht wijden. Er moet een apart gebouw voor zulke zieken gezet worden o fer moet een overeenkomst gesloten wor den met een ziekenhuis van een vleugel in een bestaand ziekenhuis in te richten voor zoo'n verpleging. De ongevallendienst voldoet niet aan alle eischen. Het verkeer neemt steeds meer toe en het is noodig, dat aan slachtoffers van ongelukken zoo spoedig mogelijk afdoende hulp en goed vervoer wordt gegeven. Is het niet de tijd, dat de ongevallendienst onder den Geneeskundigen dienst komt en beter ingericht wordt? Jaren geleden is al gesproken over de noodzakelijkheid om een zweminrichting in het Oosten der stad te vestigen. Nu zeggen B. en W. in de memorie van antword, dat dit jaar van hen nog geen voorstel is te ver wachten, hoewel B. en W. vroeger al een toezegging hadden gedaan. Kan de gemeente haar bemoeiingen ook niet uitstrekken tot lijders aan rheumatiek? B. en W. zeggen: die lijders kunnen naar de ziekenhuizen gebracht worden. Maar dat is geen antwoord. De bedoeling is om wat te doen om de ziekte te voorkomen. Lijders aan chronische ziekten. MeJ. van Vliet vestigt ook fie aandacht op de chronische patiënten. Het Burgerlijk Armbestuur heeft besloten om zulke patiën ten niet meer in het Tehuis aan den Scho tersingel op te nemen. Alleen armlastige pa tiënten zullen uitgezonderd worden. Er zullen nu evenwel maatregelen genomen moeten worden om die patiënten onder te brengen. De heer Adrian pleitte voor een betere melkcontröle. Er is met de bestaande midde len wel meer te bereiken dan nu. De inenting tegen diphterie is te Haarlem stopgezet tengevolge van de inenting tegen alastrim. Dat was jammer. Het is daarom gewenscht om zoo spoedig mogelijk weer met het inenten tegen diphterie te beginnen. Men behoeft niet te wachten tot het laatste alas- trimgeval uit óns land verdwenen is. Een nieuwe zweminrichting. De heer Keerwolf wees er op, dat de behoefte aan een zweminrichting steeds toe neemt. De heer Joosten zei, dat er omstandig heden zijn, waardoor de hangende plannen in het oosten der stad nog niet uitgevoerd kunnen worden. In het Noorden der stad is evenwel reeds iets te doen. Daarna stelde spreker voor het volgende besluit te nemen: „De Raad der gemeente Haarlem, van oordeel, dat in de behoefte aan zwemgelegenheid voor de bevolking van Haarlem onvoldoende is voorzien door de bestaande zwemgelegenheden, noodigt Burgemeester en Wethouders uit, zoo spoedig mogelijk een voorstel voor te bereiden en aan den Raad voor te leggen, tot stichting van een gratis zwembad in het noorden van dc ge meente." De heer Castricum kon voorloopig aan dat voorstel zijn steun nog niet geven. Men kan wel gezond blijven zonder te zwem men! De heer van Kessel: Waar blijft nu de poging tot samenwerking, die de S, D A P. heeft aanbevolen? Zonder eenig overleg doen zij nu dit voorstel. Heeft de wethouder van financiën daartegen geen bezwaar? T. B. C-.bestrijding. De heer Oversteegen wees er op, Hat de sterfte aan tuberculose te Haarlem vrij hoog is. Het is daarom gewenscht om de sub sidie van de T. B. C.-vereeniging te verhoo- gen met f 25.000. Di* voorstel werd niet voldoende onder steund. De heer Klein deelde mede, dat te Haar lem wel veel sterfgevallen aan t. b. c- zijn, maar dat komt, omdat onder de slachtoffers veel inwoners van buiten zijn, die naar Haar lem komen voor verpleging. Er wordt te Haarlem aan t. b. c.-bestrijding gedaan wat noodig is. De T. b. c.-vereeniging is met de bestaan de subsidie-regeling volkomen tevreden, zoo betoogde de heer Adrian. De voorzitter antwoordde, dat het noodig is acn Geneeskundigen dienst in de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Ct» regel. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten toekomst beter te huisvesten. Het gebouw In het Kenaupark is te klein. Vooral het labo ratorium is veel te klein. Met het vraagstuk van 't. gebouw van den Geneeskundigen dienst hangt ook samen de betere inrichting van den Ongevallendienst- Wat het verplegen van chronische patiën ten in het Tehuis voor ouden van dagen be treft, was reeds aan den Geneeskundigen dienst gezegd, dat spaarzaam gehandeld meest worden met het opnemen van lijders aan chronische ziekten. Nu worden in den laatsten tijd de patiënten naar verschillende inrichtingen in ons land verwezen. Een af zonderlijke vleugel voor chronische patiën ten bij een der ziekenhuizen zou veel geld kosten. Er wordt inzake de melkeontrole gedaan wat mogelijk is. Gehoopt wordt dat binnen kort op meer medewerking van de rijksre- geering gerekend kon worden. De bestrijding van rheumatiek is een moeilijke zaak, het geldt hier een zuiver medische zaak, waar over spreker zich niet kan uitlaten. Als de alastrim blijft afnemen In ons land, zal de inenting tegen diphterie hier ter stede weer ter hand genomen worden. De heer Roodenburg, wethouder, zei, dat B. en W. het jammer vinden, dat zij nog niet kunnen komen met een voorstel om een zweminrichting in het Oosten der stad te bouwen. Er zijn daartegen bezwaren, waar op de heer Joosten reeds gedoeld heeft. B. en W. voelen wel iets voor het voorstel van den heer Joosten es. Als de voorstellers het woord gratis schrappen, willen B. en W. praeadvies daarover uitbrengen. Het wil niet. zeggen, dat het dan een betalende inrichting zal worden, maar dat is een quaes tie van later. Misschien is het gecombineerd te doen. De heer Joosten vereenigde zich daar mede. De heer Koppen vond het antwoord Inzake de chronische patiënten onvoldoende. Er moet een toezegging van B. en W. komen. Alle lijders kunnen niet naar Nieuwveen of 's Hertogenbosch gezonden worden. De opmerking van den voorzitter over de rheumatiek zegt ook niets. Waarom kan de Geneeskundige dienst niet eens beginnen met een onderzoek in te stellen naar den om vang der ziekte? Ik weet wel, dat er soms lij ders aan die ziekte in de ziekenhuizen ver pleegd worden, maar daar gaat het niet om- Ik weet ook, dat er soms wel eens te gauw aangedrongen wordt, dat zulke lijders het ziekenhuis weder zullen verlaten. Er moet ook een toezegging komen van B. en W. over de huisvesting van den Genees kundigen dienst. Als men een nieuw gebouw zet waar nu het oude hospitaal staat, kan ook aandacht gewijd worden aan de betere huisvesting van den Keuringsdienst en van Zuigelingenzorg. De heer Peper was er op tegen om het woord gratis uit het voorstel-Joosten te laten vervallen. Er is behoefte aan een kos- telooze inrichting. Bij amendement stelde spreker voor het woord g r a t i s te behouden. Alleen de heer Oversteegen ondersteunde het, maar dat was niet voldoende. De heer Castricum had met eenige verwondering vernomen, dat B. en W. zich sympathiek uitgesproken hebben voor het voorstel-Joosten. Uit de rede van den wet houder van financiën van Donderdag is ge bleken, dat zuinigheid geboden blijft. Er zijn reeds drie zweminrichtingen hier ter stede, het is niet noodig nu eenige tonnen beschik baar te stellen voor een vierde inrichting. De voorzitter verklaarde, dat B. en W. reeds met de besturen der ziekenhuizen in overleg getreden zijn om de lijders aan chronische ziekten onder de gewone voor waarden op te nemen. Wethouder Mr. Gerritsz zei, dat aan vankelijk gedacht was, dat de Geneeskundige dienst nog eenige jaren in het Kenaupark zou kunnen blijven. Maar na Januari zal het gebouwenvraagstuk aan de orde gesteld worden. Wethouder Mr. Slingenberg zei. dat B. en W. zich bereid verklaard hebben om praeadvies uit te brengen over het voorstel- Joosten. Maar eerst bij het uitbrengen van dit praeadvies zal nagegaan worden hoe de financieele mogelijkheden zijn. Wethouder Roodenburg: Er zal daar een goede zweminrichting moeten komen, maar het behoeft geen ultra-moderne in richting te zijn, die eenige tonnen zal kosten. Centraal Drankweer- Comité. De heer Groenendaal stélde voor om den post subsidie voor het Centraal drank- weer-comité met f 500 te verhoogen en te brengen op f 1500. De wethouder Mr. Slingenberg ont raadde dit voorstel, omdat de verhouding van het gemeente-subsidie tot de particuliere bijdrage gunstig is. De commissie voor de subsidies was het daarmede eens- Het voorstel Groenendaal werd ver worpen met 22 tegen 13 stemmen. Ruim half zes werd de vergadering ge sloten. PROSPECTUS VOOR DEN N.B.A.S.-BAZAR Er is een prospectus verschenen van den bazar, die Zaterdag en gondag in gebouw Caecilia, Jansstraat 4850 gehouden wordt ten bate van den bouw van een Bondshuis Jeugdherberg van den N.B.A.S., den Neder- landschen Bond van Abstinent Studeerenden In het prospectus staat te lezen, waarom de N.B.A.S. een eigen Bondshuis noodig heeft en hoe dit door groot enthousiasme ook ge bouwd kon worden, tenminste het midden gedeelte. Don volgenden zomer hoopt men met de vleugels klaar te komen, doch de middelen zijn uitgeput en nu moet de bazar dienen om die aan te vullen. Een lange lijst van firma's is het, die haar medewerking toegezegd hebben. Op den bazar worden lezingen met licht beelden over het Bondshuis en de Jeugdher bergen gehouden. Het prospectus zal er zeer zeker toe mode- werken om een groot aantal bezoekers naar den bazar te trekken. INGEZONDEN Voor den inhoud dc/cr rubriek stelt dc Redactie eich niet verantwoordelijk. Vau ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet tcrug- ESPERANTO. HAARLEM EEN DOODE STAD OP DIT GEBIED? Geachte Redactie, In uw blad van Vrijdag 15 November j.!. komt voor een uitvoerig verslag van de bij eenkomst., waarop de heer Ce een openbare les in Esperanto heeft gegeven. De slotzin viel ons sterk op. Het was een uiting van den heer Rutgers, voorzitter van de Haarlemsehe Esperantistenverceniglng. Hij zeide dat Haarlem een doode stad is op het gebied van Esperanto. wy willen met dezen heer niet in discussie treden over deze uitspraak maar alleen er opmerkzaam op maken, dat door onze kleine afdeeilng reeds twee goed loopende curstts- sen worden gehouden voor arbeiders en da", het ons wel gelukt is den arbeiders belang voor Esperanto in te boezemen. Indieu een belangstellend lezer dit- eens wil contrólecren, dan kan hij zich eiken Maandag- en Woensdagavond hiervan over tuigen in het „Karl Liebknechthuis" Bake- nessergracht 12, waar deze lessen worden ge geven. Wij willen nog maar niet spreken van het feit, dat verschillende meer geoefende arbeiders-esperantisten in Haarlem in voort durend contact staan met kameraden in het buitonland. Wij nemen de vrijheid van deze gelegenhend gebruik te maken om den Raadsleden die belang stellen in de arbei dersklasse te vragen waarom ztf eenigen tijd geleden het voorstel (ik meen te weten van Oversteegen) niet ondersteunden, om het Esperanto-onderwijs op de scholen, voor ar beiderskinderen in te voeren, welke kinde ren wanneer zij 'volwassen zijn geworden hierdoor de gelegenheid krijgen ook eens persoonlijk met buitenlanders te correspon- deeren hetwelk in dezen tUd van internatio nalisme zeker door ieder die belang ln de ar beidersklasse stelt, zal worden gewenscht. Namens de sectie Haarlem der Nederl. Fed. van Arb. Esperantisten: P. F. W. VAN GRONINGEN, secr. SCHEEPVAARTBERICHTEN Almkerk passeerde 21 Nov. 23 u. Vllssingcn, Antwerpen naar Bremen, Australië naar Rot terdam. Alkmaar 21 Nov. van Callao naar Am sterdam. Ares 21 Nov. van Freetown naar Havre, W.-Afrika naar Amsterdam. Blijdendijk 21 Nov. te Philadelphia, New- York naar Java. Billiton 20 Nov. te Port Said, Rotterdam naar Port Natal. Baralt 20 Nov. te Cristobal van West-In- dië. Bennekom 21 Nov. van Antofagasta naar ChanaraL Bintang 20 Nov. te Singapore van Batavia. Breda 20 Nov. te Valparaiso van Corral. Bilderdijk 21 Nov. van Norfolk, Boston n. Rotterdam. Blijdendijk 21 Nov. te Philadelphia, New- York naar Java. Djambi passeerde 22 Nov. 8 u. Dover, Rot terdam naar Java. Drec-htdijk 21 Nov. 8 u. 27 min. 40 mijl N. van Land's End. Pacifickust naar Southamp ton en Rotterdam. Drechterland passeerde 21 Nov. Ouessant, 23 n.m. te IJmuiden verwacht, Z.-Amerika naar Amsterdam. Eemland 21 Nov. 19 u. van Baliia, Amster dam naar Z.-Amerika. Gorontalo passeerde 21 Nov. 9 u. 44 min. Land's End, Java naar Londen en Rotter dam. Garoet 20 Nov. te Penang, Java naar New- York. Gaasterland passeerde 21 Nov. Teneriffe, Z.-Amerika naar Amsterdam. Grijpskerk 21 Nov. van P. Said naar Ge nua, Beira naar Rotterdam. Hercules 21 Nov. van St. Marta naar Car tagena, J. P. Coen 22 Nov. te Genua, Batavia naar Amsterdam. Jagersfontein 22 Nov. te Antwerpen, van Hamburg. Meerkerk passeerde 22 Nov. Beachy Head, Rotterdam naar Calcutta. Mars passeerde 21 Nov. 9 u. 20 Niton, Am sterdam naar Curacao. Merauke 21 Nov. 24 u. van Port Said, New- York naar Java. Moena 21 Nov. van Genua, Amsterdam naar Java. Maasland 21 Nov. van Duala naar Lagos, West-Afrika naar Amsterdam. Meliskerk 22 Nov. van Hamburg naar Am sterdam. Marken passeerde 21 Nov. Galle, Java n. Rotterdam. Nieuwkerk 21 Nov. van Kaapstad naar Duinkerken en Rotterdam. Nieuw Holland 21 Nov. van Sydney naar Singapore. Nias 21 Nov. te Marseille, Beira naar Rot terdam. Oostkerk 22 Nov. van Sjanghai, Rotter dam naar Janan. Parana 19 Nov. van Seattle naar Rotter dam. P. C. Hooft 21 Nov. van Southampton, Am sterdam naar Java. Rondo 20 Nov. van Singapore naar Ba tavia. Rotti 21 Nov. te Suez, Batavia naar Am sterdam. Stuvvesant 20 Nov. van Curagao, naar Pto. Columbia. Texel passeerde 21 Nov. 21 u. Perim, Java naar Rotterdam. Tapanoeli 17 Nov. van Telok Betong naar Padang. Tjibadak 20 Nov. van Batavia naar Hong kong. Tjerlmal 22 Nov. van Singapore, Batavia naar Rotterdam. Toba passeerde 22 Nov. Perim, Hamburg naar Java.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 21