BUITENLANDSCH OVERZICHT OVER DEN VERZOENINGSGEZINDEN GEEST VERSCHEIDENE VRAAGSTUKKEN WACHTEN NOG. GEMENGD NIEUWS BURGERLIJKE STAND HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 25 NOVEMBER 1929 VIERDF BLAD Engeland en de liquidatie van Duitsche eigendommen. Een achterstallige schuld. T BELANGRIJKSTE NIEUWS. 't Belangrijkste Nieuws is vandaag het doodsbericht van den 88-jarigen Georges Clémenceau, „Père la Victoire", één dei- merkwaardigste figuren van Frankrijk, die op het critieke moment het glasheldere door zicht en het enorme concentratievermogen van het genie bleek te bezitten. Elders in dit nummer vinden de lezers het helaas van Georges Clemenceau's dood en Clemenceau's leven. Nadat de organisatie-commissie van de Bank voor Internationale Betalingen en de Commissie voor de Schadevergoedingen in het Oosten met haar werk gereed was geko men, heeft thans ook de commissie tot li quidatie van het verleden haar werkzaam heden beëindigd. Deze duurden tien weken. Nadat tusschen Duitschland en Polen over eenstemming was bereikt, heeft men, schrijft de „Petit Parisien" een oogenblik geloofd, dat de onderhandelingen in het vervolg in een verzoeningsgezinden geest zouden plaats hebben en dat de nog hangende kwesties snel en op bevredigende wijze zouden kun nen worden opgelost. Dit is echter niet het geval geweest. Het aan Jaspar uitgebracht rapport is lang niet met aigemeene stem men goedgekeurd. Integendeel zal de tweede Haagsche Conferentie nog verschillende moeilijke vraagstukken hebben op te lossen. Over artikel 143 van het Young plan is tus schen Engeland en Duitschland geen over eenstemming bereikt. Het betreft de bedra gen, die zijn voortgekomen uit de liquidatie van Duitsche eigendommen in de geallieer de landen. Dit bedrag zou aan de Commissie van Herstel worden betaald en op rekening van Duitschland worden geboekt. De Britsc.he regeering heeft deze betaling, welke 180 tot 250 millioen pond bedraagt, nooit gedaan. Het bedrag is zoo hoog, dat Snowden de be- betaling van achterstallige bedragen weigert. De Duitsche regeering daarentegen verze kert, dat het hier betreft betalingen aan par ticuliere personen en dat zij daarom niet van de betaling kan afzien. Hoewel dit het belangrijkste niet opgeloste vraagstuk is, is er nog een aantal minder belangrijke kwes ties, die op oplossing wachten. De „Petit Parisien" verklaart tenslotte, dat men ook te Londen van meening is, dat de tweede Haagsche Conferentie in de eerste week van Januari zal bijeenkomen. Voor dien datum hoopt men dat de kwestie van de betaling der Bulgaarsche schadevergoeding op de basis van 37 annuïteiten van 12.5 mil lioen goud francs, zal zijn geregeld. Wanneer Hongarije in zijn weigerende hou ding volhardt, zullen tegen dit land maat regelen worden genomen. L. A. De slotzitting van het Duitsch- Nationale Congres. Naar het W. B. uit Kassei seint, is tot slot van de laatste plenaire zitting van den Duitsch-nationalen partijdag met aigemee ne stemmen een resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de Duitsch Poolsche liquidatie-overeenkomst en de plan nen voor een Duitsch-Poolsch handelsver drag. Betreffende het bezette gebied wordt ver klaard, dat men de onmiddellijke ontruiming wenscht van Saargebied en Rijnland, zonder concessies op eenig gebied. Vóór de econo mische onderhandelingen beginnen, behoort de politieke, teruggave gewaarborgd te zijn. Verder wordt geëischt de onvoorwaardelijke teruggave van de Saarmijnen aan Pruisen en Beieren en onvoorwaardelijke weigering van deelneming door Fransch kapitaal aan de exploitatie. Het W. B. meldt, dat Hugenberg in zijn slotwoord op den Duitsch-nationalen partij dag te Kassei bedankte voor de bewijzen van vertrouwen, die hij persoonlijk had ont vangen. Hij voegde er bij. dat voorgesteld wordt den volgenden partijdag in Fommeren te houden. Hij wenschte dat de aanwezigen den indruk mee naar huis zouden nemen: „Wij zijn weer in het offensief, en wij schrijden weer voort". „Laat ons", zoo zeide Hugenberg nog. „boven den arbeid van den eerstvolgenden tijd de woorden plaatsen: Einigkeit, Kraft und Freiheit!" Met het zingen van het Nederlandsche dankgebed (de Duitsche vertaling van „Wilt heden nu treden") werd de partijdag ge sloten. De moord op Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg. BERLIJN. 23 Nov. (W. B.) Volgens het „Tageblatt" is bij het parket van het Berlijn- sche Landgericht II een aanklacht ingediend tegen den oud-majoor Waldemar Pabst wegens aanstichting tot den moord op Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg. De aan klacht steunt met name op het bewijsmate riaal in de strafzaak wegens beleediging van den advocaat Jorns door den journalist Born- stein. Er wordt in de aanklacht gezegd dat, zooals in het bijzonder door de getuigen Jorns en Lïebmann was geconstateerd, Pabst de opdracht tot het vermoorden der leidende communisten had gegeven. Voorts wordt be weerd dat Pabst op listige wijze de Oosten- rij ksche nationaliteit heeft weten te verwer ven door zich uit te geven voor koopman Walter Peters uit Hamburg. Waar de vlootconfertntie gehouden zal worden. Men meldt uit Londen aan de N.R.Ct-.: De koning heeft- het St. James paleis ter beschikking gesteld van de regeering voor de vlooiconferentie van de zeemogendheden. De volgende week komt het kabinet bijeen om te beslissen over de regeling van de con ventie. Lampei over den moord in 1921 Men meldt uit Berlijn aan de N.R.Ct.: Lampei heeft na zijn in vrijheidstelling aan een medewerker van de Vossische Zei- tung verteld, dat zijn politieke opvatting wel is waar geheel indruischt tegen die van von Bollwitz en Schweninger, maar dat ze in de zaak-Köhler in elk opzicht naast elkaar staan. Deze zaak was geen binnenlandsche aangelegenheid, maar moest worden be schouwd als de zelfverdediging tegen een bui tenlandsche mogendheid. „Wij hebben," ver telde Lampei, „niet het bevel gekregen Kohier dood te schieten, maar wel het bevel onze wapens te beschermen en spionnen on schadelijk te maken. Kühler was te Mackenau verschenen met het doel ons wapendepot te verraden. Hij was ongewapend evenveel waard als wij met onze revolvers. Het was een brutale, bijna twee meter lange kerel, die zijn. ondergeschikten met een zweep ran selde, maar voor zijn officieren kroop. Von Bollwitz handelde uit zelfverdediging, toen hij hem neerschoot. Kohier wilde de wapens verraden of verkoopen aan Polen, dat toen nog een vijandige mogendheid was. Toen hij dood was, hebben wij hem als een soldaat begraven in zijn uniform. Indien men ons nu als moordenaars beschouwd, zijn allen die aan den oorlog hebben deelgenomen, moor denaars geweest. Voorts verklaarde Lampei nog pacifist te zijn, niet uit lafheid, maar omdat hij een oorlog, dien hij met al zijn wreedheden hééft medegemaakt, haat". Moordaanslag te' Sofia. WEENEN, 23 Nov. (VD.) Naar de bladen uit Sofia melden, werd Vrijdagavond in het centrum der stad weer een moordaanslag ge pleegd, die twee menscJienlevens kostte. De bakker Wassile» Kossoff, een Macedo niër uit Uskub en eigenaar van de grootste luxe bakkerij te Sofia, overhandigde den chauffeur van den burgemeester der stad, d-ie in zijn auto zat, twee brooden. Op dat oogenblik kwamen drie onbekende mannon in den winkel en losten verscheidene schoten op Kossoff, die zwaar gewond neer viel. De chauffeur van den burgemeester stortte zich op de daders, doch werd onmiddelljk door een kogel in den slaap getroffen en viel dood ne«?r. Ook Kossoff stierf tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Het gelukte de daders te ontkomen. Men heeft hier ongetwijfeld te doen met een aan slag van Macedonische revolutionnairen. Bedrog op groote schaal in Duitschland. BERLIJN, 24 Nov. (V.D-) Naar de „Mon- tagspost" bericht is het vooronderzoek ge opend tegen den Berlijnschen directeur Adolf Wüst, die in den zomer van 1929 den mijn Schlesisch Nettkow kocht voor een prijs van 25000 Mark. Toen Wüst deze mijn kocht had hij een rapport van den geheimen Berg- rat Ihlner in Goerlitz, waarin de waarde van de mijn becijferd was. Dit rapport nu is vervalscht, zoodat de cijfers in de millioenen kwamen te loopen. Tevens kocht Wüst de bijna geheel waardelooze aanrleelen van de „Ubersee-Export A. G." in Zürich voor een prijs van 25000 Mark. waarvan hij echter maar 3000 Mark betaalde. Onmiddellijk na dezen laatsten koop werd de Ubersee-Trans- port A-G. zeer bedrijvig. Zoo werd in een ai gemeene vergadering besloten het kapitaal te verhoogen van 200-000 op 800-000 frs. In Berlijn werd een bureau opgericht. Boven dien bracht Wüst de maatschappij het ex ploitatierecht van de door hem gekochte mijn aan, waarbij hij het vervalschte rapport- overlegde. Na deze voorbereidende maatre gelen werd als eerste groote transactie een verdrag afgesloten met een Hamburger fir ma over levering van Portugaesche sardines in olie. De firma verlangde waarborgen en kreeg een grondpandbrief voor een phantas- tisch hoog bedrag. Daar echter tegelijkertijd nog een andere firma op ongeoorloofde wijze Portugeesche sardines had geïmporteerd daalde de prijs in Duitschland voor sardines plotseling zeer. Intusschen werd de Ham- burgsche firma gewaarschuwd, dat zij met bedriegers te doen had. Daar zij echter con tractueel wissels op langen termijn gegeven had, kon zij niet meer terug. Het is thans ge lukt Wüst naar Zwitserland te lokken en hem daar te arresteeren met zijn advocaat. Of schoon men thans reeds verscheidene maan den het materiaal doorwerkt, staat het to taal bedrag der geleden schade nog niet ge heel vast. Toch een aanslag op den Orient Express? Van offïcieele zijde wordt verklaard, dat is komen vast te staan dat de aanslag op den Orient Express te Sofa is georganiseerd. Op het terrein van den aanslag werden suikken van een Bulgaarsche krant en pak papier van een tabaksfirma uit- Sofia gevon den. Men meent in Zuid-Slavische kringen, dat de* aanslag door Macedonische revolu tionairen is gepleegd met het doel de onder- handelngen tusschen Joegoslavië en Bulgarije te doen mislukken. De minister-president en de minister van Buitenlandsche Zaken hadden Vrijdag een bespreking over de maatregelen, die in ver band mdt den aanslag noodig zijn. Het ver luidt dat de Joegoslavische gezant in Sofia bij de Bulgaarsche regeering stappen zal doen om de aandacht van de Bulgaarsche regeering op den onhoudbaren toestand aan de grens te vestigen en te eischen dat de werkzaamheden van de Joego- slavisch- Bulgaarsche commissie worden bespoedigd, opdat Joegoslavië niet gedwon gen zal zijn maatregelen tcr bescherming van de grens te nemen. Brolat bergafwaarts. Naar de „Vorwarts" mededeelt, heeft het Berlijnsche afdeelingsbestuur van de sociaal democratische partij besloten, dat de direc teur van de Berlijnsche verkeersmaatschappij Brolat, die als sociaal-democratisch candi- daat tot lid van den gemeenteraad is geko zen, zijn mandaat niet mag aanvaarden. Dit is de tweede directeur van een groot ge meentelijk bedrijf die door de Sklarek-affaire is gecompromitteerd. Brolat is een metaalbewerker, die in en kele jaren tijds op grond van zijn lidmaat schap van de S.D.A.P. opklom tot- technisch directeur van de groote Berlijnsche verkeers maatschappij, waartoe de trams, autobussen en ondergrondsche spoorwegen behooren. Hij geniet in die functie een salaris van 72.000 Mark. wat hem niet verhinderde met de Sklareks zaken te doen. Of hij als directeur van de verkeersmaatschappij gehandhaafd blijft, staat nog niet vast. HASHAGEN EN LEWIS. (Van onzen Londenschen correspondent). Terstond r.a het einde van den oorlog zou het onmogelijk zijn geweest voor een com mandant van een Duitsche duikboot op een podium in Engeland te verschijnen om er te worden toegejuicht. Maar in deze week van 1929 heeft de si-ad Reading dit merk waardig phenomeen te zien gegeven, zooals we reeds mededeelden. De Duitsche kapi tein Hashagen, „een der vermaardste duik bootcommandanten van de Duitsche marine, een formidabele maar rechtvaardige vijand" sprak er en was er het voorwerp van hulde- betoogingen. De aangehaalde woorden zijn van den oud-commandant van een Britsche Q-boot, de booten die in den oorlog den strijd tegen de Duitsche duikbooten aanbon den. Die commandant. Norman Lewis, stond naast den Duitscher op het podium, in een vergadermg voor vrede en goede verstand houding tusschen de naties. Lewis was in den oorlog door Hashagen gevangen genomen, nadat de duikboot het Q-schip in den grond had geboord. „Een uur voordat wij elkaar op het dek van de duik boot ontmoetten", zeide Lewis, „zou comman dant Hashagen mij zonder vorm van pro ces den dood hebben ingezonden, en ik zou met hem het zelfde hebben gedaan. Toen het lot wilde dat ik zijn gevangene werd. ont dekte ik dat hij vol was van die eigenschap pen, die wij het meest bewonderen, ridder lijkheid, rechtschapenheid, menschelijkheid". Dat geval laat zien dat twee oud-vijanden elkaar als vrienden de hand kunnen drukken en gemeenschappelijk kunnen getuigen dat oorlog barbaarsch is. Inmiddels heeft dit feit bewezen dat de geestesgesteldheid, die oorlog mogelijk maakt, ook nu nog allerminst is verdwenen. Dat getuigen de vele ingezonden stukken in de bladen, waarin het kapitein Lewis ten hoogste kwalijk wordt genomen dat hij zich met den Duitschen duikboot commandant heeft verbroederd. In die stuk ken wordt de huldiging van Hashagen een verraad aan de dooden, die op den bodem van de zee liggen, genoemd. Zulke inzichten zijn bij dozijnen gepubliceerd. De schrijvers moeten hebben verzuimd in te zien dat de huldiging niet zoo zeer de personen kon gel den als de manifestatie ten behoeve van een vrede, die zal kunnen verhoeden dat de jeugd van deze generatie en die van latere geslach ten opnieuw zullen worden opgeofferd. SPREEKPIJN. (Van onzen Londenschen correspondent). Redenaars zijn als gilde waarschijnlijk niet geliefd. Meer dan ooit tevoren zijn er be ginselen. inzichten, zoowel politiek als maat schappelijk als godsdienstig, die door groe pen in de samenleving worden gepropageerd. Een der vormen van propaganda is „spre ken". Velen worden daartoe geroepen en moeten aan den roep zelfs al voelen zij zich niet uitverkoren gevolg geven. De overgroote meerderheid, die geroepen is maar zich niet uitverkoren voelt (of zich uit ge brek aan zelfkennis wel uitverkoren voelt maar het.- niet is) heeft dit „spreken" terug gebracht tot „oreeren" of „dazen". De wei nige menschen die waarlijk de gave des woords bezitten kunnen de kunst niet hoog en geëerd houden tegenover een leger mid- detmatigen of erger. Een aantal parlementsleden in Engeland heeft dezer dagen bekend dat spreken hun pijn geeft. Een dier parlementsleden ver klaarde dat hij onveranderlijk zware hoofd pijn krijgt tegen den tijd dat hij een speech moet. houden. Een ander lid van het parle ment krijgt hevige aanvallen van neuralgie, die aanhouden tot hij het laatste woord van zijn rede heeft gesproken. Een derde voelt zich zoo zwak in de beenen dat hij nauwe lijks het spreekgestoelte kan bereiken. Het zijn wellicht alle verschijnselen van verlegenheid, „Buehnenfieber" of zenuw achtigheid. Een van de populairste parlementsleden was indertijd het ,.Cockney"-lid Will Crooks. Hij scheen altijd zeer op zijn gemak, gemoe delijk en gezellig. Dien indruk gaf hij al thans aan zijn luisteraars. Deze man leed inderdaad niet gedurende het spreken. Maar volgens zijn eigen bekentenis zat hij prak tisch gesproken op de pijnbank gedurende de voorbereiding van zijn redevoeringen. HET EINDE DER „JOY RIDERS". (Van onzen Londenschen correspondent). Onde'r „Joy Riders" in Engeland moet men verstaan, menschen, die een auto van een ander nemen en er „voor plezier" in gaan rijdenzonder dus de bedoeling te heb ben den auto te ste'en. Dat soort „riders" heeft hier een goeden tijd gehad, want zij konden hun vreugde-ritten vrijwel onge straft doen. Ter zelfder tijd gaf de toestand ook c>m prachtige kans aan motordieven, die wan neer zij werden geknipt vaak met succes pleitten dat zij den auto slechts voor t'en plezierritje hadden weggenomen. Risico bij auto-diefstal bestond dus nagenoeg niet. Zulk e'en absurde situatie kon niet lang duren Een parlementslid diende ai gauw na de bijeenkomst der landsvergadering een wets ontwerp in dat met het kwaad kon afreke nen. En nu he*eft, voordat deze „private bill" in aanmerking kon worden genomen, de re- geering zelf een ontwerp voorgesteld om aan het geschetste kwaad een einde te* maker- Het ontwerp komt hierop neer dat menschen die zonder verlof van den eigenaar of (na der omschreven» onbekend bij den eigenaar, een auto wegnemen als autodieven zullen gorden behandeld cn bestraft, De wereldberoemde, armlooze kunstenaar C. H. Unthan, die door Gerhart Hauptmann :";i diens roman „Aftantis" vereeuwigd werd. is de vorige week, na een korte ongesteldheid gestorven. Unthan werd armloos geboren. Maar met reusachtige energie wist hij in zijn leven dit gemis te overwinnen. Hij leerde al lerlei bezigheden, die de menschen met hun handen doenmet de voeten verrichten. Op die manier bracht hij het tot virtuositeit. Uitnemend bespeelde hij de viool en de trompet. Zijn memoires schreef hij met de voeten op de schrijfmachine. „HOTEL CECIL". (Van onzen Londenschen correspondent) Het is bekend geworden dat een groote petroleummaatschappij de directie van het fameuse Hotel Cecil, aan The Strand (ook aan The* Embankment) heeft gepolst voor verkoop van grond en gebouwen aan deze maatschappij, die het tot kantoorgebouw zou willen inrichten. Misschien komt. het er van; misschien ook niet. Dat zal afhangen van het bod, dat indien het goed is voor de aandeelhouders en de directie wel zal worden aangenomen. Maar het is mogelijk dat de gevraagde som zelfs voor een pe- troleum-maatschappij, die bij de Koninklijke Shell-groep behoort, te hoog kan blijken. Indien het hotel verdwijnt, zal Londen een ook bij buitenlandss wel bekend pied a terre verliezen. Het hotel is nog niet zoo oud maar het zal nochtans in zekeren zin onsterfe lijk blijken, n.l. in zijn r.aam. die verbonden is aan de historische politieke satire. De laatste Britsche regeering der Salisbury's w;erd eens door een lid der Opposit-ie „het Hotel Cecil" genoemd. Want de conserva tieve regeering van dien tijd was nagenoeg geheel in handen van de familie Cc'iil en haar vertakkingen. En het echte Hotel Cecil heeft sedert het parlementslid Bowles aan het landszestuur dien spottenden naam gaf, in Londen, afgescheiden van zijn reguliere functie, meteen gediend als een monument-, en een machtig monument., ter herinnering aan de laatste' overblijfselen van de eens in Engeland gebruikelijke familie-regeering. DE AUTOMATISCHE TWEEDE PILOOT. (Van onzen Londenschen correspondent». Een Londensch dagblad heeft onthullingen over een, nieuwe aviatische vinring, die men een automatische tweeden piloot zou kunnen noemen. (Wij hebben hier reeds een er. ander over medegedeeld. Red». Het schijnt dat de tweede piloot het in elk geval niet zonder den primus in de vliegkunst zal kun nen doen. Het toestel schijnt alleen in staat te zijn het vliegtuig volstrekt stabiel en in een tevoren vastgestelde richting te houden. Het bestaat uit een gyroscoop met aanzien lijk fijner ontwikkeld gevoel voor 'ichting en evenwicht dan een mensch kan ontwikkelen. Deze tol wordt gedreven door samengeperste lucht en hij is op arglistige wijze verbonden met het roer en de hefvlakken van de vlieg machine. De mechaniek is, volgens de voor stelling, zoo sensitief dat elke afwijking, de geringste van de uitgezette richting, ter stond wordt geregistreerd en hersteld, zoo dat dus het vlak en de as. waarin het toestel vliegt, onveranderlijk blijven. Men heeft dit toestel „den helper van den piloot." gedoopt En deze maat weegt nog geen 50 K G. en is dus veel lichter dan de menschelijke vlieger. Een vliegtuig, met het toestel toegerust, heeft lijnrecht van Farnboroug naar Newcastle ge vlogen, een afstand van 270 mijl. De piloot van vleesch cn bloed zat er natuurlijk bij, om te verhoeden dat windkracht de ma chine afdreef. Vliegers van de Royal Air Force hebben met dezen mechanischen nelper talrijke vluchten ondernomen onder moeilijke om standigheden, b.v. in mist, wanneer het voor een vlieger nagenoeg onmogelijk is. bij ge brek aan een zichtbaren horizon, richting en horizontalen stand te bewaren. In zulke ge vallen wentelde het nieuwe toestel letter lijk en figuurlijk alle zorgen van hem af- In dat opzicht heet de vinding onfeibaar. Men verwacht dat het middel van het hoogste nut zal zijn, voor vluchten van langen duur en over aanzienlijke afstanden. MUZIEK. CONCERT DIETE BLOOKER OP DINSDAG 26 NOVEMBER. Er wordt nu en dan, en soms niet ten on rechte. geklaagd, dat de concertprogramma's te weinig afwisseling bieden; dat dezelfde re pertoirestukken er uit den treure op voorko men. Ton aanzien van het programma dat onze stadgenoote mej. Diete Bicoker voor haar morgenavond te geven concert heeft vastgesteld, kan een dergelijke klacht voor waar niet uitgesproken worden: het vermeldt een reeks werken die. naar ik meen wel allo hier voor het eerst uitgevoerd zuilen worden. Door de medewerking van het Amsterdam- sche Concertgebouwsext c; is ook een ver scheidenheid van bezetting mogelijk gewor den. als men op één avond zelden zal aan treffen. Behalve een drietal aria's uit Bach- cantates. waaronder één met alt-hobo en één met twee hoorns, komen op het programma voor: een trio voor piano en twee blaas instrumenten van Joeitlct. een kwintet voor blaasinstrumenten van Hindemith. een kwar tet voor piano, fluit, hobo on clarinet van Milhaud, en liederen met piano alleen of met piano en één of meer blaasinstrumenten van Kodaly, Caplet, Lalo. Broqua en Dopper. Een uiterst belangrijke reeks alzoo. die ons in staat zal stellen met de nieuwere en nieuwste vondsten op dit weinig geëxploreerde gebied kennis te maken. De vermelding staat gelijk met een aanbeveling aan allen, die in de ontwikkeling der toonkunst, belang stellen. Ik ken persoonlijk geen der uit te voeren werken, maar stel me van dezen interessan ten avond zeer veel voor. en ik hoop dat Dinsdagavond vele muziekliefhebbers in den Jansschouwburg zullen samenkomen om te luisteren en met elkaar van gedacht» te wis selen. KAREL DE JONG. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. Amsterdam Utrecht NieuwendUk 225/229. Oude Gracht 151 VELSEN. Ondertrouwd: G. v. Dommelen cn E. A. Wals, W. Struys en M. Wielinga, II. Slijboom en L, Zevenbergen, F. Vervelde en N. de Waal A. M. van Velthoven en Joh. v. Pel. L. Ch. Stiens en J. H. Holst. I.. Eling en A. Haan. S. Toon en Joh. Ch. Jonker, J. de Graaff en J. van Rijn. Gehuwd: J. F. W. Schuchart en T. M. van 't Padje: A. Stam en S. van Voorst, J. Plaats man en M. A. de Leur, G. Blom en A, v. d. Wijk, P. D. Schoenmaker en B. v. d. Sluis. A. A. van Rooijen en T. A. Romijn, A. P. Roos en J. Vrolijk. Geboorten: W. C. HeeremansGozeling z. C. M. WubbenhorstKramer d. A. Bastvan Tiel z. A, II. M. AlandBraam z. T. Bredes- veld—Brijs z. T. J. Kramer—Tabak z. E. C. van West eropGroot d. M. J. Snijders— Noordzij d. E. G. de Jong -de Vries z. E. WarmenhovenBuysman ri. R. v. d. Werff Schoffelmeer z. E. Groen—Dekker z. E. Glas- Verzijde z. Overleden: Catharina Henneman, 46 j., echtgcn. van J. v. d. Berg: Aaltje Selderbeek, 70 j., wede. van J. Kaptein. HILLEGOM. Ondertrouwd: H. G. Hopman en C. S. Rijn- veldW. de Berg en L. v. d. Wolf, L. Brouwer en J. W. Besselsen. Getrouwd: H. Clemens e.n W. A. Lange- velr; A Teeuw en E. Motter. H. Teeuw en M. G. Pieters. Bevallen: H. F. Soysenerde Mooy d„ G. JansenVastenouw z„ M. A. E. de Groot Berkhout z„ A. Warmerdamv. d. Linden d. Overleden: A. van Oei vr. 4 j., M. C. Sister- mans—Groenewoud 70 j. ZANDVOQRT. Geboren: Ant-je, dochter van G. Terrol en J. P. A. de Vos, Clothilda Maria, dochter van P. J. Schelvis en C. M. Dijkmans, Clazina, dochter van J. Bakker en A. Smit; Bernar- dus Johannes, zoon van W. Koning en H. te Kloeze. Gehuwd: w. M. Castlen en C. A. Vinken; R. Zwaanswijk en M. Loos. Ondertrouwd: K. H. E. Brauckmann en H. P. Koper. Zware Fransche misdadigers worden gedeporteerd naar het Duivelseiland. Meestal wor den zij voor het geheele leven geïnterneerd in de kampen van Cayenne en die van het genoemde eiland. Moeraskoortsen en algehc ele verwildering richten dc gestraften in den regel te gronde. Vele Fransche schrijvers en geleerden hebben reeds tegen deze methode van straffen geprotesteerd. Op deze foto ziet men het transport van gevangenen afgebeeld.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13