37e Jaargang No. 14242 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 25 November 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEUREN: J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR) ROBERT PEEREBOOU ABONNEMENTEN: per week 0.27J4, met Geïllustreerd Zondagsblad ƒ0.32 Per 3 maandenHaarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) 5SIV». Franco per post door Nederland 3.87J4. Losse nummers 0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden 0-57>4, franco per post. Bureairs: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaame 12 Telefoon No*.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Administratie 10724, 14825 Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN: 1—3 regels 1.75, elke regel meer f035. Reclames 0.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraag en Aanbcd 14 regels f 0.60, elke regel meer /0.15. buiten Arrond- dubbele prijs. Onze Groentjej (Dinsdag; Donderdag en Zaterdag) 14 reg. /0J25. elke regel meer 0.10. oitsL i contant» Gratis Ongevallenverzekering voor Weekabonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreak f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. Heden: MAANDAG 25 NOVEMBER Stadsschouwburg: Abonn. voorst. Ie serie. „Zooeven versohenen", 8 uur. Schouwburg Jansweg. R.-K. Kring. „Mil- lionair tegen Wil en Dank". 8.15 uur. Gebouw Ned. Protestantenbond. „Kunst aan het Volk". Henri Dekking: „Brand". 8.15 uur. R.-K. Kerk,, Klever-parkweg. Apologetische cursus voor niet-Katholieken. Pater Wynand Sluys. „De Zondenvergeving" 8.30 uur. Kerk Broedergemeente, Parklaan: Licht beeldenavond. 7 uur. Palace. Cinema en Variété. „De Wilde Or chidee". Toon eel: Tholen en Van Lier. 8.15 u- Luxor Theater: „Trapeze" en „In den greep der Wet". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Circus Prinses". Tooneel: Louisette- 7 en 9.15 uur. Standaard Theater: „Sammie, de wielren ner." Tooneel: Harry Hart. 8.15 uur. Het Blauwe Kruis, Oude Groenmarkt. Bij bellezing K. Rozendal „De geestelijke mensch". 8 uur. Hotel Lion d'Or, Kenaustraat. Bazar Chr. Ver. tot Kraamhulp. 2.305.30 en 810 uur. DINSDAG 26 NOVEMBER Schouwburg Jansweg: Concert Diete Blooker en concertgebouw Sextet. 8 uur. Het Blauwe Kruis, Oude Groenmarkt. Bij bellezing K. Rozendal. „Ontwaakt, gij die slaapt!" 8 uur. Remonstrantenhuis: Ver. v. Spiritisten „Harmonia" Lezing met lichtbeelden J. F. Smits „Het leven na den dood" 8 uur. Westerkapel, Leidschestraat 20: Apologe tische voordracht ds. L. D. Poot „Is de Gods dienst gemaskeerde zelf dienst?" .8.15 uur. Gebouw Gcd. Oude Gracht 79: Verbond van Chr. Letterkundigen in Nederland. Le zing AJ. van Dijk „Het werk van Willem de Mérode". Bioscoopvoorstellingen. Hotel Lion d'Or, Kenaustraat. Bazar Chr- Ver. tot Kraamhulp. 2.3Ó—5.30 en 810 uur. Statenzaal, Prinsenhof. Provinciale Sta ten van Noord-Holland, 11 uur. Vel sen: Raadhuis. Gemeenteraad 7 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DOODELIJK AUTO-ONGELUK TE SASSENHEIM. JONGEMAN DOOR BROCKWAY-BUS OVERREDEN. Zaterdagmiddag omstreeks 6 uur is te Sas- isenheim ter hoogte van het Huis ter Weeze de 20-jarige J. den* Ambtsman, uit Leiden, chauffeur bij de N.V. F. P. Nieuwenhoven's Automobielbedrijf te Sassenheim door en Brockwaybus overreden en gedood. De jongen (fietste in de richting Leiden op het rijwiel pad langs den Rijksweg, welk pad niet van den weg gescheiden is. De bus reed hem ach terop, doch hoewel de fietser een rood© re flector op zijn rijwiel had, schijnt de chauf feur'hem niet opgemerkt te hebben. De bus reed met beide wielen over den jongen heen en deze werd met zware inwendige kneuzin gen en een gebroken been dood opgenomen. Het lijk is naar het St. Bernardus-gesticht te Sassenheim overgebracht. Naar de schuldvraag wordt nog een onder- eoék ingesteld. Het slachtoffer was onge huwd. PROY. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De gewone winterzitting der Prov. Saten zal Dinsdag 3 December geopend worden. Georgette Hagedoom. de jonge Haarlemsche actrice, die in Hcijermans' Uitkomstals 'Jantje bij het Vereenigd Tooneel een zeer groot succes mocht 'behalen* JHR. MR. F. W. VAN STYRUM OVERLEDEN. Zaterdagavond is in den ouderdom van 74 jaar overleden Jhr. Mr. F. W. van St-yrum, oud-lid der Tweede Kamer, oud-lid van den Haarlemschen gemeenteraad en deken der orde van advocaken. Een uur tevoren is ook zijn echtgenoot© mevrouw van Styrumvan Heyst overleden, 74 jaar oud. De begrafenis zal Woensdagmiddag 12 xxur op de Alg. Begraafplaats aan de Kleverlaan plaats hebben. Jhr. Mi^ F. W. van Styrum werd geboren 8 Juli 1855 en vestigde zich op 13 April 1880 te Haarlem als advocaat. Gedurende 49 jaar be oefende hij hier de advocatuur en toen hij op 13 April 1920 zijn 40-jarig jubileum vierde, heeft men dien dag' voor hem tot een waren feestdag gemaakt- Wel een bewijs, dat de wijze waarop Mr. van Styrum de rechtsprac- tij iv uitoefende "hem de achting en de waar deering van Rechtbank, collega's en burgerij had doen verwerven. Dit bleek ook al uit zijn verkiezing tot. Deken der Orde van Ad- vocatén. Een feestcommissie werd toen ge vormd onder voorzitterschap van wijlen Mr. P. Tjeenk Willink, die den jubilaris de portrettenvan den heer en mevrouw van Styrum aanbood, geschilderd door den schil der Spoor tc Heemstede. Dienzelfden dag had ook een plechtige hul diging plaats voor de Rechtbank. De heer van Styrum werd op 22 Januari 1889 tot lid van den Raad gekozen en nam voor het eerst op 20 Februari zitting. In Sep tember 1915 werd zijn mandaat bij de be staande politieke constellatie niet hernieuwd. Meer dan 26 jaar was hij dus gemeenteraads lid en in Januari 1914 werd ook zijn 25-jarig raadslidmaatschap feestelijk gevierd.De bur gemeester sprak hem in den Raad op bij— zender waardeerende wijze toe en een com missie uit de burgerij bood hem een vleugel piano aan. Lange betoogen hield de heer van Styrum nooit, maar vaak maakte hij over tal van uit- eenloopendc onderwerpen opmerkingen vol helder intellect. Bovendien bezat hij het ta lent om, wanneer na een lange discussie een zaak dreigde vast te loopen, met een motie of een amendement den wagen weer in het rechte spoor te brengen. In 1901 werd de heer van Styrum door de Haarlemsche kiezers naar de Tweede Kamer afgevaardigd. Tot 1909 vervulde hij dit ambt. Dat er ten slotte een einde aan kwam, ver droot hem, naar wij meenen te weten, niet al te zeer. Op den duur was de combinatie van een drukke advocatenpractijk met het lid maatschap van de Kamer niet goed ver- eenigbaar, voor wie er prijs op stelde de bei de functies goed te vervullen. Op verschillende andere wijzen diende Mr. van Styrum nog de openbare zaak: als lid later voorzitter van het College van Re genten van de Strafgevangenis, rechter- plaatsvervanger, commissaris van verschil lende instellingen. Bovendien was hij eere lid van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Toen de heer Van Styrum 8 Juli 1925 zijn zeventigsten verjaardag vierde, gewerden hem van alle zijden blijken van belangstel ling. Hij kreeg geschenken van de Orde van Advocaten, van Directie en Commissarissen der Haarlemsche Bankvereeniging en bloe men van de Haarlemsche Brandverzekering- Mij. „Holland" en van Commissarissen van de Maatschappij tot Exploitatie van Staal- watex-bronnen. Op de 's middags gehouden receptie getuigde een druk bezoek van de vriendschap vaix velen. Er waren talrijke leden van de balie en de plaatsvervangend Deken van de Orde van Advocaten, mr. P. Tjeenk Willink, hield een hartelijke toe spraak. Verder kwamen ter receptie o.a. jhr. mr. J. W. G. Boi-eel vaix Hogelanden, oud burgemeester van Haarlem, jhr. F. Teding van Berkhout Sr. namens directie en com missarissen der Haarlemsche" Bankvereeni ging en vele particulieren en vertegen woordigers van lichamen en corporaties, waarin de heer Vaix Styrum zitting had, De heer Van Styrum was een onkreukbaar man, zoo kenden hem niet alleen de confra ters, maar ook het publiek in Haarlem. Wat de heer Van Styrum zeide, was onomstoote- lijk gegrond op waarheid. Hij zou er nooit naar streven om het ieder naar den zin te maken of naar den mond te praten, hij zei dT dingen onomwonden, als het moest scherp. Men achtte hem alom hoog als een man van karakter. Den laatsten tijd zag men mr. Van Styrum weinig meer in het gerechtsgebouw. Slechts bij officieele gelegenheden, wanneer zijn tegenwoordigheid ais deken der orde van advocaten op de rechtszittingen vereischt werd, nam Mr. van Styrum nog plaats op de eerste rij der advocatenbanken. En als hij dan het woord nam voor een weemoedige af- scheids- of een hartelijke welkomsttoespraak dan had de waardige grijsaard dadelijk ieders aandacht. Want wat hij zeide, was altijd de moeite waard: het was steeds eer lijk en welgemeend, in mooien vorm gego ten, waardig, geestig, gekruid met gezonden humor en vol oprechte waardeering voor de verdiensten van anderen. De heer Van Styrum was ook onder het personeel van lxet Gerechtsgebouw zeer be mind. Lx de advocatenkamer van lxet gebouw hangt eexx geteekeixd portret van hem. Ook in de Teyler-processen heeft hij een belangrijk aaixdeel gehad. Zooals bekexxd was den heer Van Styrum eenigexx tijd geleden eeix ernstig ongeval overkomen. Aanvaxxkelijk bestond er hoop op herstel nxaar na eeixigexx tijd ging de toestand langzaam achteruit. Eix zoo is daxx nu het einde gekomen. Met Jhr. Mr. Van Styrum is een algemeen geacht stadgeixoot heeixgegaan: een scherp zinnig en bekwaam rechtskundig raadsman die het volle vertrouwen had der burgerij, een eerlijk en goed mensch die eexx ieder die met hem in aanrakiixg kwam voor zich wist te wiixnen door vriendelijk en welwillend op treden; een man van een onkreukbaar ka rakter. Het is wel een zeer tragische omstandig heid, dat zijxx trouwe gade, met wie hij zoo vele jaren lief en leed heeft gedeeld, nog één uur voor hem heengegaan is. De Waalsche Kerk te Haarlem lijdt door het verscheiden van den heer Van Styrum eeix zeer gevoelig verlies, daar hij, zoon vaix een geslacht, dat in de annalen van de Waal sche Kerk meermalen met dankbaaiheid ge noemd wordt, haar meer dan 20 jaar gediend heeft als ouderling. Hij was een der oudsten in het consistorie. De kerk, de predikant, de armen danken zeer veel aan zijn overwogen raad, zijn daadwerkelijken steun en vooral ook aan de voorlichting, die liij in juridische kwesties gaf. De Waalsche Gemeente zal hem ten zeerste missen. Vatten wij dit alias samen dan mogen wij zeggen: de heer van Styrum was in onze samenleving als het ware een symbool. Een symbool van bekwaamheid, eerlijk heid, oprechtheid en goede trouw. Wanneer iemand zeide: „van Styrum heeft lxet ge zegd," dan stond het ook voor iedereen vast. Zulke menschen zijn kostbaar in de samen leving. Zij zijn als rustpunten voor wie ver moeid en teleurgesteld zijn wegens zooveel, dat in de maatschappij wankel en onbe trouwbaar is, zij zijn als de rots in zee, on wrikbaar in de branding. Want boven de scherpzinnigheid van den pleitbezorger, boven de bekwaaixxheid van den deelnemer aan het openbare leven staat de hoogheid van het karakter, die deze an dere eigenschappeix tot hun toppunt brengt. De heer van Styrum behoorde tot dexx adeL Niet door den titel alleen, nxaar ook door de hoogheid van zijix karakter. En daarom is het verlies groot, dat zijn kinderen lijden, dat Haarlem lijdt, de stad waarin hij zijn leveix heeft doorgebracht en waaraan lxij zijn toewijding in zoo velerlei arbeid heeft ge geven. Van den President der Rechtbank. De President van de Rechtbank, Mr. J. D. Pasteur, schrijft oxxs het volgende, naar aan leiding van een verzoek onzerzijds: Een droevige tijding bracht in den morgen vaix Zondag j.l. rouw in de harten van velen die belang stellen in de Haarlemsche ge schiedenis. Jhr. mr. F. W. van Styrum, Deken van de Orde van advocaten, plaatsvervan gend Rechter in de Rechtbank alhier, over leed na een langdurig ziekbed. Aan anderen is het de verdiensten te schetsen van den man die vele jaren in de Tweede Kamer de belangen van het alge meen en van zijn district wist te behartigen en toonde een vertegenwoordiger te zijn in den vollen zin van het woord; ook de ge meente had zijn volle belangstelling, getuige de vele jaren dat hij in den Gemeenteraad zijn gewaardeerde adviezen ten beste gaf. De rechtspraak verliest in Van Styrum een man van diepe en ernstige studie; waar hij als plaatsvervanger in de Rechtbank optrad werd zijn medewerking steeds op hoogen prijs gesteld; niet dan na doorwrochte studie en welovemvogeix waarnemen van alle be slissende factoren gaf hij zijn mcening, die steeds volle waardeeriixg vond. Gaven de oixxstandighedcn aaxxleiding tot critiek, die critiek werd steeds gegeven in een vornx en in bewoordingeix die nimmer aaxxstootelijk of grievend waren. In alles trad steeds voorop de ingeboren hooge beschaving die den waren edelman kenmerkt. Ook als voorzitter van het College van Re genten over de Gevangenissen alhier was van Styrum een man die leiding wist te ge ven, exx in tal van uiterst moeilijke vraag stukken de discussie zoo wist te leiden, dat een vruchtbare oplossixxg bereikt werd. Zijne leiding zal noode gemist worden, en bij de besprekingen zal telkens de herinnering Het woord is aan Heinrich Heine: Gevaarlijke DuiischersZij halen plotse ling een gedicht voor den dag, beginnen onverhoeds een gesprek over philosophie. aan zijn grondige adviezen een blik van wee moed doen slaan naar den door hem verla ten zetel. Met Jhr. Mr. F. W. van Styrum ls een maix heeix gegaaxx die geacht kan wordeix te be- lxooren tot de besten; zijn onkreukbare trouw en zijn groote hulpvaardigheid doen oxxs hem nastaren als een nxaix wiens voor beeld iix alle opzichten tot navolgiixg behoort aan te sporen. PASTEUR. Van Mr. P. Tideman. (Wij teekenen hierbij aan, dat de waarxxe- mend deken van de Orde van Advocaten, Mr. A. H. J. Merens, hedenmorgen wegexxs beroepsbezigheden uitstedig was, daardoor xxiet aan ons verzoek kon voldoen, maar ons telefoixisch aaixbeval oixs tot Mr. P. Tide- maxx te wenden). Ik beschouw het als eeix voorrecht dat u mij bij afwezigheid van den waarnemend Deken oxxzer orde van advocaten op diexxs aanwijzing verzoekt iix uw blad een kort woord te wijden aan de nagedachteixis van Jhr. Mr. F. W. van Styrum. Elders zal gelegenheid bestaan rustiger te herdenken hem, die trouwens niet zoozeer herdenking dan wel navolging verdient. De Haarlemsche Balie is met het heengaan van dezen volkomen edelman inderdaad beroofd van haar krooxx. Het zal voor wie Vaix Styrum In de functie van Deken opvolgt moeilijk zijn hem eenigsziixs te evenaren. Die functie eischt iix den di*ager als leidsman, vriend en toch streng rechter van zijn collega's, een hooge opvatting van en groote liefde voor het vak, groote waardigheid en oneindig veel takt, terughouding en geduld, Jhr. inr. van Styrum, in den grond ook hoogst eenvoudig en bescheiden, heeft ge toond die eigenschappeix in raiime mate te bezitten en wij hebben allen op een of an dere wijze daarmede ons voordeel gedaan. Elk onzer gevoelde bij hem eigen waardig heid en eigen belangen volkomen veilig. Groote bekoring ging daarbij uit van zijn rechtschapenheid. Deze man vol wereldwijs heid en maatschappij-kennis heeft daarvan nimmer gebruik gemaakt daix om anderen te dienen. Moge hij in onze maatschappij daardoor op hoogeren leeftijd eenigszins op den achtergrond zijn getreden, als Deken bleef hij de humane rechte man op de rechte plaats. Ik meen dat het in zijn geest is, thans nu beiden hier niet meer zijn, met hem dankbaar zijne treffend gelijktijdig met hem overledene gade te herdenken, wier leven met het zijne geheel was samengewe- ven. Zonder haar onvolprezen toewijding aan hem zouden ook wij aan hem niet zooveel hebben gehad en dat was veel, zeer veeL P. TIDEMAN. DE STRAFGEVANGENIS. DE HEER T. v. d. VELDE TOT DIRECTEUR BENOEMD. Bij Koxx. besluit is benoemd met ixxgacg van 1 Januari tot directeur van de strafge- vaxxgenis te Haarlem T. van der Velde, ad junct-directeur aldaar. De heer Van der Velde ls te Haarlem thans reeds 11 jaar als adjunct-directeur werk zaam. De laatste zes jaar heeft hij den heer Causijn tijdens diens ziekte herhaaldelijk vervangen. Voor de heer Van der Velde te Haarlem kwam was hij adjunct-directeur van de thans opgeheven strafgevange nis te Alkmaar. Hij is zijn loopbaan bij het gevangeniswe zen begoixnen als schrijver bij de gestichten te Veeixhuizen, hij kwaxxx daarna als commies te Alkmaar, werd directeur van het Huis van Bewaring te Wixxschoten en keerde daarop als adjuixct-directeur te Alkmaar terug. De heer Vaix der Velde is 61 jaar en dient reeds 30 jaar het gevangeniswezen. BRAND IN EEN THEATER. VIER PERSONEN OMGEKOMEN. SANTIAGO DE CHILI. 25 November (N. T. A.) -T- Alihier ontstond tijdens eeix voorstel ling brand in een theater, waardoor vier per sonen gedood en velen gewond werden. HAARLEM EN DE T. B. C.-BESTRTJDTNG De raadsleden de heeren W. Koppen en M. L. A. Klein stellen voor post no. 423 sub. b van de genx. begrooting te lezen: „Bijdrage aan de verecixiging in de kosten van verplegixxg der patiënten berekend ïxaar f 1 per verpleegaag, echter met een minimum van 15 cent-per inwoner", DE MOF. (Volgens de laatste mode- oorspeiling zal de mof in eer4 ixersteld worden). Nog ïxiet zooveel jaar geleden, Heeft de mof het afgelegd. Werd ze. op bevel der ïxxode Weggemoffeld zoo gezegd, Moffen waar mevrouw nxce geurde In een kortvervlogen tijd, Werden bontkraag en -manchetten Op den mantel van de meid; Deze val uit vrouwengratie Vaix de mof was zonderling. Want ze was toch in de koude Op z'n nxiixst eexx „handig" ding; Na den oorlog deden vrouwen Plots hun moffen vaix dc hand, Duitschland heeft den krijg verloren En daar ligt misschien 't verband; Mèt de Marken waren moffen Ook een tijd gedeprecieerd, Maar nu schijnt er kans te wezen, Dat die mode wederkeert; 't Is misschien slechts nuchter toeval Dat, nu 't Rijnland wordt bevrijd, Het moment ook daar is voor een Nieuwen moffen-glorietijd; Is de vrouw dan gaan beseffen, Dat zij er niet buiten kan. Wil ze zich aldus verheffen, In de oogen van den man, Heeft de vrouw van koude handen, Nu tenslotte toch genoeg. Als een offer aan de mode, Sedert zij geen mof meer droeg? Ach welnee, zij zal zich tooien. Zoo 't de nxode heeft behaagd, Of zij daardoor kou moet lijden. Werd en wordt haar niet gevraagd: Als 't haar nu wordt voorgeschreven, Draagt ze weer gedwee haar mof. Warmt die en passant haar handen Dan is 't goed, maar louter bof. P. GASUS. HAARLEM, 25 November Georges Clemenceau t Een der grootste staatslieden van een voor* bUgegane periode ls op 88-jarigen leeftijd ge storven. Hij is bezweken na nijdig vechten tegen dc ziekte die hem tenslotte te sterk werd en nadat hij eenige vorige aanvallen had afgeslagen. Hij heeft een zwaren doods strijd gehad: het laatste-vcrwoedo duel van een hevig, vechtend leven. Niemand dié hem persoonlijk gekend of alleen bij een aaxxtal van zijix taÜooze ver schijningen in het openbaar heeft gezien en gehoord kan van Georges Clemenceau gc- tuigeix, dat hij eexx beminnelijk mensch was. Niemand die den huidigen tijd begrijpt zou kunnen bewerexx, dat Europa thans behoefte heeft aan staatslieden van het type Cle menceau. Wél aaix vechters voor groote idealen die heeft het ixixmer noodig maar voor andere dan hij nastreefde, en vooral: met andere methodes dan hij toe paste. Een beter bijnaam dan „de Tijger" had men niet voor hem kunnen vinden. Hij was een tijger: fel, venijnig, vernietigend ixx zijn aanval, zijn verwoed vasthouden en doorzet ten. Hij was een nxaix die vijanden moest hebben onx zijn grootste capaciteiten te kun nen ontplooien. Hij had er altijd veel, en schiep steeds weer ïxieuwe door zijn vlijmend sarcasme, zijn bijtenden spot. Men kaxx xxiet venvachten dat de man, die van zijn eigen minister van fiixanciën getuigde: „Ik heb hem gekozexx omdat hij de eenige Jood is, die ixiets van financiën weet", onder zijn mede werkers geliefd was. Zij hadden eerbied voor zijn groote gaven en zijn machtige wil, en rij vreesden zijn striemende critiek. Staatslieden die met hem oxxder de eersten behoorden er- kenden zijn buitengewoixe qualiteiten even eens, maar men kaxx noch vaix Briand, noch van Poincaré aannemen dat zij hem als een vriend beschouwden na het vermaarde woord, waarom de halve wei*eld gelachen hoeft: „Briand weet niets en kan alles; Poincaró weet alles en kan niets". Ook uiterlijk was hij, zeer typisch zelfs, dc Tijger. Zijn portretten toonen dat, de wer kelijkheid versterkte den indruk. Hij was merkwaardig klein van postuur, maar ge drongen en krachtig van lichaamsbouw en onevenredig breedgeschouderd. Het gegroefde gele gelaat, dat altijd verbeten pijn en nijdige vastberadenheid scheen uit te druk ken, met de felle, diepliggende donkere oogen onder borstelige wenkbrauwen en den zwaren witten knevel zou niemand ooit op do ge dachte gebracht hebben, dat deze man ooit hartelijk had kunnen lachen. Hij liep driftig, met haastige, besliste korte passen, gevolgd door secretarissen eix generaals die hem met moeite bijhielden ik denk nu aaix de dagen van zijn laatste premier-schap cn die zelf bezorgd, gespamxen, gepreoccupeerd schenen. Hij sprak van de Kamertribune iix scherpe, korte zixxnen, altijd helder en volkomcix be grijpelijk, zonder iets van dc bloemrijkheid waartoe de Franschc taal zich zoo prachtig leent. Zijn stem bleef, zelfs op zijn hoogen leeftijd en zelfs in de grootste zaalruimten, zoo snijdend en doordringend dat men tot in de verste hoeken woord voor woord duidelijk kon verstaan. De Kamer beefde eenvoudig voor hem. Zijn persoonlijkheid domineerde menschen die zelf heel wat ln hun mars hadden, en deed hen vers.ommen. Zijn ve nijnig sarcasme kon soms met een enkelen zin een heel betoog, zorgvuldig opgebouwd, vernietigen. Gedurende tientallen van jarcix stond hij in de Fransche politiek bekend als Je tombeur dc ministères". Hij was het type van den op-.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1