TWEEDE KAMER. STADSNIEUWS HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 27 NOVEMBER 1929 26 November. Het Binnenlandsch Bestuur. Kieswet, burgemeesters enz. Burgerwacht en vrijwillige landstorm. Minister Ruys de Beerenbrouck is een goed regent, een best regeerder. Daarover is ieder net eens. En vanuit die eigenschappen moet i rede besten, clie een natio- nalen tijd verbruikte om theoretische be- scnouwmgen te houden over mogelij kheden, maar slechts besprak wat de practijk, de di recte pracktijk van zijn ambt betrof. De stemplicht ach, waarom zou hij er over spreken; de kieswet wordt immers toch niet gewijzigd op dit punt. HU volstond dus met de mededeeling tot den heer Kersten vanmiddag natuurlijk tegen den stem plicht in het geweer liep) dat hij aan de Ka mer de resultaten zal mededeelen van de circulaire die door minister Kan aan de ge meentebesturen is rondgezonden om den om vang en de verbreiding van gemoedsbezwa ren tegen den stomplicht. De kieswet wijzi gen (hier had de heer Kersten duideiyk ge maakt, dat hy van het districtenplan van den heer v. d. Heuvel niets moest hebben, ■wijl hy daarin zag een poging om de staatk. goref. partij „den nek om te draaien") de Kieswet wijzigen? Ik zal antwoordde de minister „met bijzondere zorg nagaan, welke verbeteringen zijn aan te brengen". Samenvoeging van gemeenten heeft de heer Rutgers van Rozenburg ook den minis ter afgeraden het platteland bezit veel meer goede eigenschappen, dan de steden en deze goede eigenschappen worden bena deeld door een te sterk annexeeren van kleine gemeenten. Minister Ruys beloofde voorzichtigheid te zullen betrachten, en al leen tot annexatie over te gaan, wanneer het noodzakciyk is: het moet biyven een ulti- mum remedium. De wensch, die de heer v. d. Heuvel had geuit, de wensch om den Gede puteerden Staten een leiddraad te geven voor behandeling van aanvrag-em tot gemeenten combinatie, legde de minister naast zich neer: hy wilde niet geadviseerd worden op een wyze, die hy zelf had aangegeven. Wat heeft dan het advies voor waarde? De bewindsman deelde mee, dat een voor stel gereed ligt tot wijziging van het aanlian- ginge ontwerp tot wyziging van deGemeente- wet, waardoor het buiten twijfel zal worden gesteld, dat een rijksontvanger lid van een gemeenteraad zal kunnen zyn. Onze lezers weten, dat verschillende burge meesters zyn ter sprake gekomen, de ambts uitoefening van verschillende burgervaders. De heer Beumer klaagde vanmiddag nog over den burgemeester van Franeker, die de A. J. C. officieel op het gemeentehuis had ont vangen en toegestaan had, dat de Internatio nale werd gezongen. Maar minister Ruys de Beerenbrouck (hy liet wel doorschemeren, •dat hy persooniyk er niet anders over dacht) antwoordde scherp, dat vóór hy ter zake iets doen kon, hij duidelyk moest weten, dat hy tot een maatregel het recht had. Zulk een recht bezit hy niet, dus voor de critlek van den heer Beumer zag hU schyn nog scha duw van billykheid aanwezig. De heeren Rutgers van Rozenburg en v. d. Bergh hebben twee tegengestelde ziens- wyzen verdedigd t.a.v. het schenken van be slissende bevoegdheden aan commissies van bestand'in gemeenteraden. Wel ging het om een bepaald gemeenteraadsbesluit in Tiel nl. liad men de commissie van by stand voor de licht- en krachtbedryven een beslissende in plaats van een louter adviseerende bevoegd heid toegekend maar de zienswUze daar over heeft algemeene beteekenis. Jhr. Rut gers van Rozenburg betoogde nl. dat de Ge meentewet zich verzet tegen een dergelyke bevoegdheid, de heer v. d. Bergh daarente gen zeide dat de ontwikkeling van het ge- meentelyk recht zich beweegt in de richting van het toekennen van een grootere be teekenis aan de commissie van bystand. En daarom koii hij t' zich levendig begrypen, dat de regeering het Tielsche raadsbesluit niet vernietigt. Bovendien dit was het ant woord van den minister de a.s. behande ling van de wyziging in de Gemeentewet zal alle gelegenheid geven deze kwestie ten principale te beslissen. Burgemeestersbenoemingen. De heer Hiemstra wilde geen burgemeesters benoe men, die zelf een bedrijf hebben. Ook de mi nister achtte het natuurlyk verkeerd, wan neer een burgemeester bedryfsbelangen met- algemeene belangen ging verbinden, en daarom gaf hy de voorkeur in het alge meen aan burgemeesters, die in hun ge meente vólkernen vrij staan. In het alge meen. zeide Jhr. Ruys de Beerenbrouck, wor den de burgemeesters benoemd in overeen stemming met de politieke schakeering van de grootste fractie der meerderheid. Maar hield hij Mr. Schokking voor dit is geen wet van Meden en Perzen, wanneer het ge meentebelang dat eischte of eischt, heb ik steeds en zal ik ook steeds er niet voor terug deinzen buiten den regel om burgemeesters te benoemen. Mr. Schokking toch had het uitgesproken, dat hij groote gevaren zag van een tot het uiterste doorvoeren van het even redigheidsbeginsel. Aan den wensch van mej. Meyer komt de minister een heel eind tegemoet: de be windsman is voornemens een kleine commis sie te benoemen, die onder het oog zal heb ben te zien of er Iets te doen is aan de ge varen voor de jeugd, waarmede zy in dan cings in aanraking komt. De minister verdedigde de thans toegela ten wijze van gebruik van den trekhond hij wilde noch naar links, noch naar rechts verslappen en zeide alles te zullen doen, om aan den misstand van het vogelmoorden e?n eind te maken. Tot besluit van den middag het gebruike- ïyke jaarlyksche debat tusschen den heer Van Zadelhoff en generaal Duymaer over burgerwacht en vrijwillige landstorm. Dit maal mengde zich daarin ook de heer Wijn koop. Echter niets nieuws! Men geeft acte de presence. Dat is ook wel eens noodig voor later, ook al zyn de directe baten thans nihil. Morgen stemming over dezen post. Avondvergadering. Waterstaat. Vragen, vragen, vragen, sprekers, sprekers, sprekers De avondvergadering van de Kamer wordt altijd vrijwel alleen bijgewoond door de woordvoerders. Dat waren er, toon de verga dering begon, al 17. Welnu in den loop van den avond zullen er nog wel eenige by- komen. zy spraken allen over de spoorwe gen, maar hoevele onderwerpen kan men daarbij aam-aken. Wy zullen niet alle onder werpen, alle sprekers afzonderlijk vermelden. Om 8 uur was de vergadering begonnen, om half elf waren nog slechts 10 sprekers aan de beurt gekomen. Het kan dus niet anders, dan dat het half één wordt voor de minister aan het woord komt. En zUn antwoord is tenslotte toch maar het belangrijkste. Een zeer belangrUke vraag, die door velen wy noemen de heeren v. d. Bilt, Smeenk en Bongaerts werd besproken, was de con currentie, die de spoorwegen met hunne mo nopoliepositie het expeditiebedrijf zyn gaan aandoen. Zij noemden deze concurrentie niet in het algemeen belang, en niet volkomen recel, waar de Spoorwegen de tekorten door den Staat gewaarborgd weten. Op hetzelfde gebied bewoog zich de heer Bakker, toen hij nog eens er voor waar schuwde, dat de spoorwegen ook een concen tratie zouden bewerkstelligen in het auto buswezen. Zijn voorganger op het spreke.o- lijst nam een volkomen tegenovergesteld standpunt in. Prof. Visscher zag niets dan verkeerswantoestanden met betrekking tot de autobus. Verkeerswantoestanden zyn er zeker bij sommige stations: geklaagd werd over Eind hoven, Apeldoorn, Rotterdam, maar vooral over Leiden. Mevr. v. ItallieVan Embden en de heer Schokking spraken daarover. Vooral de laatste was allerminst zachtzinnig. Hy vroeg welk recht de Spoorwegen hadden om zakenmenschen voor den overgang lange tydsn te laten wachten: een statistiek, gis teren opgemaakt, deed duidelijk worden, dat van 8 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds de boomen gedurende vrywel de helft van den tijd gesloten zijn. Algemeen wij hoorden de heeren Bak ker en Braambeek en Smeenk klaagde men over het uitblijven van een deugdelijke pensioenregeling voor het tramwegpersoneel. Men wilde ook het personeel vertegenwoor digd zien bij het onderzoek-doen naar oor zaak en verloop van spoorwegongelukken. De heer Hermans pleitte voor het schenken dit jaar van een gratificatie aan het personeel Vanzelfsprekend was 't, -dat de heeren Zandt, Dumaer van Twist en Bakker voor meer Zondagsrust voor het personeel pleit ten. De laatste wilde geen enkelen pleizier- trein op Zondag doen rijden. De heer van Voorst tot Voorst deed een goed woord voor het bestellen van goederen wagens bij Nederlandsche fabrieken, hij wees op de uitmuntende outillage van Beynes. De heeren Drop en Boon wilden een eind gemaakt zien aan de onbewaakte overwe gen. Om kwart over 12 (de Kamer had toen 20 sprekers gehoord) kwam de minister aan het woord. De minister was evenzeer als verscheidene leden van de Kamer zeer verheugd over de goede bedrijfsuitkomsten. Maar teveel moest men daarvan nu ook weer niet verwachten, zei de bewindsman. En hij wees op de mil- lioenen, die voor het wegnemen van - sta tionswantoestanden zullen noodig zyn', die geëischt zullen worden wegens de toenemen de concurrentie van het autobuswezen. De minister wil zoeken naar een behoor lijke oplossing voor de pensioenfondsen van spoor- en tramwegpersoneel. Van een algemeene tariefsverlaging kan er dit jaar geen sprake zijn, maar goedkoo- per buurtverkeer en goedkooper abonnemen ten zullen wel mogelyk zijn. De minister kan het niet zoo erg vinden, dat er bij Beynes geen goederenwagens wa ren besteld, immers zei hij Beynes maakt alleen passagiersrytuigen. Een vertegenwoordiger van den Personeel- raad te benoemen in den Raad van commis sarissen ook Mr. Reymer gaat er niet toe over. Van zijn kant gaat de minister niet over tot een spoedige verandering van de dienst- en rusttijden. Hy beloofde een nauw keurig onderzoek in te stellen naar de ver houding van Staatsspoor, A.T.O. en Van Gend en Loos. T. a. v. de onbewaakte overwegen is aan alle onderwijsinrichtingen gevraagd, mee te helpen aandacht te hebben in haar onderwijs voor den onbewaakten overweg. Hy laat al lerlei proeven nemen met middelen tegen ongelukken, maar voorloopig vond hij nog geen doeltreffenden uitweg. Overigens de mi nister constateerde, dat er ook op bewaakte overwegen heel wat ellende te constatee- ren is. De verbetering der spoorwegovergangen heeft 's ministers volle aandacht. De Spoor wegen zullen mee in de kosten moeten by- dragen, maar zy niet alleen, hier zijn ook stedelyke en provinciale belangen by ge moeid. Het loopen van goedkoope treinen op Zon dag wil de regeering niet doen uitlokken dooi de overheid. Te kwart voor één beëindigde de minister zyn rede. Onze enveloppe moest toen op die post maar de vergadering ging nog door! INTIMUS. DE ONGEHUWDE ONDERWIJZER EN DE PENSIOENSTORTING Zoo men weet is ook de ongehuwde onder wijzer tot het storten van een bijdrage voor het Weduwen- en Weezcnpensioen verplicht. Nimmer echter kan een lid van zyn nagela ten betrekkingen van dat pensioen proütee- ren. Meermalen komt het voor dat een on- derwyzer zich van het sluiten van een huwe lijk laat terughouden doordien hy als kost winner moet optreden voor een zuster of een ander familielid. Zulke bloedverwanten blijven by het over ly den van den onderwijzer-kostwinner soms in zeer droevige omstandigheden achter. Vol gens de meening van het Nederlandsch On- derwyzers-Genootschap dienen zy op bil ly kheidsgronden ten aanzien van het Wedu wen-pensioen met een weduwe gelijkgesteld te worden. 't Is daarom, dat het Hoofdbestuur zich tot den Minister van Onderwijs, K. en W. wendde met het verzoek wetswyzlglng te willen be vorderen, waardoor weduwen-pensioen ook kan worden toegekend aan een zuster of an dere bloedverwant van den overleden onder wijzer, voor wie deze tijdens zijn leven kost winner is geweest. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Bakker Nort heeft hetzelfde denkbeeld al eens verde- PROVINCIALE STATEN NOORD-HOLLAND. VAN TWEEDE GEWONE ZITTING. BEHANDELING DER PROVINCIALE BEGROOTING. Dinsdagmorgen half elf kwamen de Provin ciale Staten van Noord-Holland voor de tweede gewone zitting bijeen ter behande ling van de stukken, die in de vergadering van Dinsdag 15 October in handen der af- deelingen werden gesteld. Voorzitter: Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commis saris der Koningin. Provinciale begrooting. De heer A s s c h e r opent de algemeene beschouwingen over de Provinciale be grooting. Hy merkt op, dat het college van Ged. Staten geen weerspiegeling is van de Provinicale Staten. De Vryheidsbond is met zijn tien leden er niet in vertegenwoordigd. Spreker herinnert aan de verkiezing van den heer Verschure, hoewel Mr. Bomans overge gaan is van den linker- naar den rechter vleugel der R.K. Staatsparty. De heer Ver schure behoort ook tot de laatste groep. Spreker zegt, dat zijn bezwaren niets te maken hebben met de goede eigenschappen, die den heer Verschure sieren, en ook niet met zijn capaciteiten. Tot deze laatste ver kiezing hebben de heeren van links, die den Vrijheidsbond bij de verkiezing van leden voor Ged. Staten niet willen erkennen, mede gewerkt. Wat de begrooting betreft, merkt de heer Asscher op, dat er van het huidige col lege van Ged. Staten weinig kracht uitgaat. Het heele antwoord van Ged. Staten ademt een geest van besluiteloosheid. Er ontbreekt een vaste lijn. Men weet niet waar men heen wil, vooral wat de finanoieele aangelegen heid van het Wegenplan, heeft spreker veel tegenstrijdigheden gevonden. Hy vraagt of het college in de toekomst zoo wel verder mag gaan. Wordt er aan alle kanten niet te royaal met het geld omgesprongen? In strijd met wat in het antwoord van Ged. Staten wordt opgemerkt zegt spreker, dat de arbeids loonen sinds 1925 niet meer gestegen zijn. Dat zullen de menschen van de vakbonden wel willen beamen. Het gebeurde in het Provinciaal Ziekenhuis. Wat de gebeurtenissen in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort aangaat, zegt spreker, dat hy daar verder niets meer over wil spreken, nu Ged. Staten geantwoord hebben, dat van alles beproefd zal worden om te trachten dergelyke gebeurtenissen in de toekomst te voorkomen. Wel vraagt hij, of de directeur van het ziekenhuis niet te veel in zijn werk belemmerd, wordt door het optreden van de vakbonden. Het maakt wel eens den indruk, dat Ged. Staten zich te veel storen aan de inmenging der vakbonden. Hy vraagt ook nadere inlichtingen over de fi nanciering der P.E.G.E.M. Er worden te dien aanzien te veel inlichtingen aan de Staten onthouden. De heer Dekker verdedigt de verkiezing van den heer Verschure tot lid van Ged. Staten. Deze heeft op volkomen normale wijze plaats gehad. Hy begrijpt niet, waarom men er den zetel van Mr. Bomans by ter sprake heeft gebracht. Men spreekt hier van een rechter- en een linkervleugel by de R.K. Staatspartij De heer Abrahams: „Is dat dan niet zoo?" De heer Dekker ontkent dit; voiige:|s hem is de R.K. Staatsparty nog altijd een hechte eenheid. A'ls er inderdaad bij haar een linker- en een rechtervleugel bestond, dan zou de R.K. Staatsparty spoedig vleugel lam zyn. Critiek op de R. K. Staatspartij. De heer Polak zegt, dat de sociaal democratische Statenfractie ditmaal geen aanleiding heeft om uitvoerige algemeene beschouwingen te houden. Hij merkt op, dat- de heer Asscher nog altijd niet genezen is van zyn waandenkbeelden omtrent de samen stelling van hét college van Ged. Staten. Zou dit gebeuren zooals de heer Asscher dat wil, dan zou er van het college weinig kracht uitgaan. Men heeft in 1927 gezocht naar de samenstelling van een democratisch getint co'lege en dat is volgens spreker volkomen gelukt. Zoolang de Vrijheidsbond blijft de meest conservatieve partij van het land. zal die bij de verkiezingen van Ged. Staten noodwendig buitengesloten moeten worden. Wat spreker intusschen betreurt. Wat de laatste verkiezing betreft, merkt spreker echter op, dat de Roomsch-Katholieke fractie had moeten komen met een man van vol komen democratisch beginsel.... De heer Wijnkoop: „Bestaat die wel?" De heer Polak, verder gaande, zegt dat het hier niet gaat om den persoon van den heer Verschure, dien de Staten hoogachten, maar het gaat hier om de politiek. Hij be grijpt niet, waarom de R.K- Staatspartij voor deze belangryke plaats altijd een man van den rechtervleugel in deze party aan- wyst. Als ée R.K.-fractie zoo slap blijft op treden, dan zou het wel eens kunnen gebeuren dat de sociaal-democratische in 1931 naar een andere situatie zal uitzien. Spreker stelt er prijs op, dat nu eens openlijk en duidelijk te zeggen. Het baat niet om te ontkennen, dat in de R.K. Staatsparty een rechter- en een linkervleugel bestaan. Da: is volgens hem by de verkiezing van der heer Hendrix tot lid van de Eerste Kamer duidelijk gebleken. De heer Polak hoopt, dat de linkervleugel in de R.K. Staatsparty zich wat sterker zal gaan gevoelen. Wat de be grooting betreft zegt spreker, dat ce finan- cieele toestand der provincie gunstig is. Nu er op financieel gebied een groote veran dering te wachten staat, acht hij het een eisch van voorzichtig beleid, om tijdig voor een reserve te zorgen. Komt er een schok dan kan men dien opvangen; komt die niet, dan is dat zooveel te beter. De heer Hooy acht ook. den toestand de: provincie gunstig. Belastingverlaging is wei gewenscht, maar in dezen is hy het eens me: de financieele beschouwingen van den heer Polak. Over verlaging van de tarieven der bedrUven kan volgens hem nog in de verste verte niet gesproken worden. De heer G u p i n verdedigt het door hem ingediende voorstel tot verlaging der opcen ten op de Ryksinkomstenbelastiing. Spreker meent, dat men de 41)0.000. die men in het Wegenfonds wil storten, het best- kan gebruiken voor verlaging der opcenten op de belastingen. Hulde aan den heer Hendrix. De heer De Jong Schouwen burg sluit zich aan by de waardserende woorden die de Voorzitter in de vorige verga dering heeft gesproken tot den heer Hen drix, toen deze tot lid der Eerste Kamer ge kozen werd. Hij verdiende deze onderschei ding, maar de provincie verliest hiermee een hoogst deskundig man, dien men noode zal missen. Vooral als voorzitter der commissie van toezicht op de bedrijven zal hij niet ge makkelijk te vervangen zyn. Spreker hoopt, dat zijn opvolger dezelfde voetsporen zal volgen en dat de heer Hendrix, zij het ook op een verren afstand, nog vele jaren zijn belangstelling mag toonen in het gewest, dat hy zoo lief heeft (Applaus). Wat de verkie- zing van den heer Verschure tot lid der Ged. Staten betreft, meent spreker dat de R.-K- Statenfractie gelukkig is geweest om de keu ze op haar vroegeren voorzitter te laten val len. Spreker sluit zich aan by de hulde, die men aan de capaciteiten van den heer Ver schure heeft gebracht. De „vleugelkwestie" wil spreker hierbij geheel buiten beschou wing laten. Ook de heer De Jong Schou wenburg dringt op een voorzichtig financieel beleid aan, nu de provincie het volgend jaar de opcenten op de personeele belasting zal moeten derven. Te kwart over één wordt de vergadering tot twee uur geschorst. (Zitting van Dinsdagmiddag). Dinsdagmiddag twee uur werden de alge meene beschouwingen over de provinciale be- grooting voortgezet. De heer De Jong Schouwen burg hervat zijn afgebroken rede. Wat de annexatie van gemeenten betreft hoopt hy, dat zooveel mogelyk aangestuurd zal worden op samenwerking der gemeenten, omdat daarmee ook veel natuurschoon be houden zal worden. Hy sprak den wensch uit, dat Ged. Staten hun invloed zooveel mo gelijk in die richting zullen aanwenden. De heer C o 1 ij n meent te mogen op merken, dat er groote tevredenheid over de provinciale aangelegenheden bestaat, zoowel wat het beleid van Ged. Staten als den fi- nancieelen toestand der provincie betreft. Hij meent, dat het nu de tijd niet is om tot be lastingverlaging over te gaan. Daarom zullen spreker en zyn partijgenooten tegen de mo tie van de heeren Guépin stemmen. In de belastingheffing moeten zoo weinig mogelijk schokken worden gebracht. Spreker bepleit verlaging van- en meer uniformiteit in de tarieven. De heer Ketelaar is ook van mee ning, dat deze begrooting weinig aanleiding tot algemeene beschouwingen geeft. De pro vinciale financiën zijn, in tegenstelling met vroeger, toen ze ons wel eens met zorg ver vulden, volmaakt in orde. Spreker kan het voorstel van den heer Guépin tot belasting verlaging niet steunen, omdat niemand weet hoe de zaken er het volgend jaar zullen voor staan. De provincie moet de beschikking over een reserve hebben. Niemand kan toch tegen het bezit van een dergelijken spaarpot be zwaar hebben. Wat de werkwyze van het college van Ged. Staten betreft is spreker van meening, dat het 't beste is. als elk lid van dat college een afzonderlijke af deeling krijgt om te behartigen. De heer Ketelaar weet wel, dat Ged. Staten dit zelf willen be slissen, maar hij meent toch dat het goed is om een enkele opmerking daarover te ma ken. Het Ned. fabrikaat niet op den voorgrond. Spreker waarschuwt ook tegen het steeds op den voorgrond schuiven van het Neder landsch fabrikaat. Hij wil het natuurlijk ook niet geheel op den achtergrond hebben, maar eenige voorzichtigheid is toch wel dringend geraden. Veel voorwerpen, die hier voor Ne derlandsch fabrikaat doorgaan, komen uit het buitenland. Die worden hier alleen maar door een handigen fabrikant ingevoerd De heer Asscher: „Dat gebeurt ook andersom!" De heer Ketelaar: „Ja, juist, me neer Asscher. Daarom is het zoo noodig om met dat Nederlandsch fabrikaat voorzichtig te zyn, vooral nu men in Genève probeert, de muren der tarieven zoo laag mogelyk te maken. Spreker is van oordeel, dat ook de bedrUven er goed voorstaan. Hy brengt ten slotte hulde aan het beleid van Ged. Staten. Dr. Droog over het Provinciaal Ziekenhuis De heer Droog bespreekt ook de onge vallen in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Hy herinnerde er aan, dat er aan het eind van 1928 in het Ziekenhuis aanwezig waren 1458 patiënten en 535 man personeel, waar van 355 verplegers. De vraag of de ongeluk ken wat met de actieve therapie te maken hebben, beantwoordt spr. ontkennend. Die ongelukken hebben plaats gehad in een pe riode, toen er nogal veel wisseling van per soneel plaats had. Er zyn wel vyf geneeshee- ren vertrokken. En er zijn juist vele patiën ten, die altijd het liefst met hetzelfde perso neel te maken hebben. Ook in andere ge stichten hebben ongelukken en zelfmoorden plaats en heusch niet minder dan in Sant poort. Om die ongelukken zooveel mogelyk te voorkomen, is vóór alles rust noodig. Een enquête moet niet gehouden worden. Wel moet er een betere selectie van patiënten plaats hebben. Men moet goed weten welke patiënten buiten mogen werken. En dit laat ste gebeurt nu. Er zyn nu vaste ploegen van patiënten gevormd, die maandenlang onder leiding van dezelfde verplegers werken. De heer Sajet merkt op, dat de ac tieve therapie het misschien mogelyk maakt om van de byna dierlyke wezens weer men- schelyke wezens te maken. Negentig procent van de patiënten komt voor arbeidstherapie in aanmerking. Deze arbeid is niet doel, maar middel. Het gebeurde is een bewys, dat hooge eischen aan het personeel moeten worden ge steld. De arbeidstherapie moest eerst by het personeel bekend worden, anders zou door voering daarvan onmogelyk zyn geweest. Daarom moeten de personeelsorganisaties hun medewerking verleenen. Het zelfmoord geval staat op zichzelf en is geheel los van de arbeidstherapie. Het is een gevolg van de grootere vrijheid, die men den laats ten tijd aan de patiënten geeft. Voordat de arbeids therapie werd ingevoerd, kwamen reeds ge vallen van zelfmoord voor. Men mag dus in dit geval niet de schuld aan de arbeidsthera pie geven. De geneesheeren willen gaarne de verantwoordelykheid voor het doorvoeren der arbeidstherapie dragen. De voordeelen hiervan zyn grooter, dan de nadeelen. Vroeger werd er veel meer gevochten tus schen patiënten en verplegers dan tegen woordig. Ook in Endegeest is een verpleger mishandeld, en ook daar was de actieve the rapie doorgevoerd. En hierover heeft spreker niets in de kranten gelezen. Ook hy acht het niet noodig'. dat er een enquête wordt inge steld. Hy stelt het volste vertrouwen in de directie. Toch wil hy over de ongevallen wor den ingelicht. Daarom stelt hy mede na mens eenige andere leden een motie voor, waarin Ged. Staten worden uitgenoodiga aan de directies der drie provinciale zieken huizen op te dragen gezamenlijk een rap- port uit te brengen ovef him ervaringen met de actieve therapie Hulp aan Urk en de andere eilanden. De heer Gravestein bespreekt de eilanden. Hij bepleitte de wenschelijkheid en noodzakeiykheid om in bijzondere gevallen aan de eilanden steun te verleenen. Deze ver- keeren door hun isolement in vergelijking met de gemeenten op den vasten wal in een minder gunstige positie. Zy kunnen niet profiteeren van de kostelijke diensten, zooals de groote gemeenten die hebben. Hij vestig de er de aandacht op, dat de gemeenten op de eilanden voor een groot deel armlastig zijn. Daarom verzoekt hy, de eilanden zoo veel mogelijk tegemoet te komen. Vooral het vervoer van zieken, voor wie directe chirur gische hulp noodig is, levert veel moeilijk heden op, speciaal by strenge vorst, wanneer de verbinding met den vasten wal verbroken is. Dagen achtereen ligt het eiland Urk dan volkomen geïsoleerd. En dit zal ook in de toskomst nogal eens voorkomen. In dezen tijd bestaat er groot gevaar, dat patiënten, die directe chirurgische hulp noodig hebben, slachtoffer van dezen treurigen toestand zul len worden. Het uitblyven van medische ver zorging zouden zy wel eens met den dood moeten bekoopen. De hulp ter plaatse te doen verstrekken zal bezwarend zijn. Dan zou gedurende de wintermaanden op elk eiland een chirurg gestationneerd moeten worden en dan zouden ook even zooveel zie kenhuizen moeten worden ingericht en voor zien van het noodige personeel. De kosten zouden in de duizenden loopen. Men heeft in Urk een oplossing gevonden. Er is een con tract gesloten tusschen de Eerste Urker Stoomboot-Maatschappij en de K. L. M. Dife treedt in werking zoodra de vaart wegens ijsgang gestaakt moet worden. In het con tract is de bepaling opgenomen, dat bslial- ve de post ook passagiers (waaronder ook zij kunnen behooren die chirurgische hulp noodig hebben) vervoerd kunnen worden te gen een tarief van 15.per vlucht. Twee maal per week is daartoe gelegenheid. Hier door is in den afgeloopen winter een men- schenleven gered. Maar is op andere dagen een directe overbrenging van een patiënt noodig, dan kost zulk een vlucht 250. Spre ker verheugt zich daarom over de toezegging van Ged. Staten, dat zij overwegen zullen, op welke wyze hulp verleend kan worden. Hij hoopt dan ook dat de financieele bezwa ren spoedig zullen worden weggenomen. De heer B o s w y k vereenigt zich met de woorden van den heer Gravestein en be pleit een betere drinkwatervoorziening van Texel. Evenals de andere eilanden is ook Texel in den afgeloopen winter eenige dagen geïsoleerd geweest. Ook daar had men te kampen met moeilijkheden bij het vervoe ren van patiënten. Hij dringt dus ook op steun van de provincie aan. De heer R e i n a 1 d a brengt lof aan de commissie, die het voorbereidend werk voor de plannen van den wegenbouw gemaakt heeft. By den uitbouw van de wegenverbete ring zien wij, dat de Rijkswaterstaat op ver schillende plaatsen van ons land aanbeste dingen houdt. Ook de provinciën volgen dit voorbeeld. Dat is een zeer irrationeele wijze waarop de wegenbouw plaats heeft. Er zijn maar weinig aannemers, die over een behoor lijke outillatie voor den wegenbouw beschik ken. Sommige aannemers eischen buitenspo rige sommen. Spreker is als sociaal-demo craat voor het uitvoeren van werken onder eigen beheer, maar toch moet men daarmee heel voorzichtig wezen. Spreker vraagt mede namens eenige andere fractiegenooten aan Ged. Staten te willen laten onderzoeken, of de mogelijkheid bestaat om naast aanbeste dingen te stichten een eigen bedrijf of eeil gemengd bedrijf om een spoedige uitvoering te geven aan de plannen voor den wegen bouw. Te vijf uur wordt de vergadering geschorst tot heden Woensdagmorgen half elf. DE WERKLOOSHEID. STIJGENDE CIJFERS. Dezen zomer was de omvang der werkloos heid hier ter stede zeer gering. Er waren zoo goed als geen valide arbeiders zonder werk. Daarin is nu evenwel verandering gekomen. Wij ontvingen de volgende mededeeling: „Het tegen den winter telkens terugkomen de verschynsel van groote werkloosheid doet zich nu ook weer in stevige mate aanschou wen. Vooral onder de arbeiders werkzaam in het bouwbedrijf is de werkloosheid reeds zeer toegenomen; ongeveer een zesde van de in genoemd bedrijf werkzaam zijnde personen, zou werkloos rondloopen". Wij hebben hierover inlichtingen gevraagd aan den directeur van de Gem. Werkloos heidsbestrijding. Deze deelde mede, dat de werkloosheid in den laatsten tijd wel be langrijk toegenomen is, maar de omvang is toch niet grooter dan andere jaren om dezen tijd van het jaar. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Voor de leden van de Afdeeling Haarlem en Omstreken van de Evangelische Maat schappij. zullen Donderdagavond 28 Nov. in het Gebouw van den Ned. Protestantenbond de beide Haarlemsche Predikanten: Ds. A. BinnertsSr. en Ds. P. W. Foeken spreken over: De licht- en schaduwzijde van het Roomsch-Katholicisme. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bureau van politie, Smedestraat: tennisbal, rywielbelastingmerk en rijwiel;Habraken. Antoniestraat 5, cein tuur; Tubernal, Betje Wolffstraat 6, idem; Kok, Oranjeboomstraat 87, wollen das; v. d. Vaart, v. Oirschotstraat 25, deken; Touw, Preangerstraat 15, handschoen; Kennel Fauna: gele hond en oranje kat; Gelaudie, L. Wijngaardstraat 29, motorkettfng; Bom- mezyn, Leidschestraat 18, koffer met in houd; Malherbe, Zuidpolderstraat 93, porte- monnaie; Horen. Brouwersstraat 36, pak met kleedingstukken; Clous. Brouwersvaart 134, rijwielbelastingmerk; Sprik, Santpoorter plein 22, idem; Schipper, Voorultgangstraat 89 rood, idem; v. d. Velden, Leidschevaart 108, idem; v. d. Voort, Hoogewoerdstraat 9, reticule met inhoud; Boerkoel Wyde Gelde- loozepad 9, schoolétuit; Nuyen, Talmastraat 4, sjaal; Berghuis, Pieter Kfesstraat 7, sleu tels; Offerman, Staringstraat 6, sleutel van melkkraan, De Lugt, Nassaulaan 17, tasch met inhoud; Voorneveld, Brouwerskade 69, trekjen en een pakje thee; Geluk, Oostvest Woonschip geld; Kuykhoven, Pres. Steijnst^ 68, linnen zak.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10