KINADRUPPELS HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 27 NOVEMBER 1929 UIT DE OMSTREKEN VELSEN. RAADSVERGADERING Langdurige discussies over drukwerk. Aankoop van grond en woonhuizen voor uitbreiding van het gasbedrijf. Over straatmakers. Dinsdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den Burgemeester. Afwezig was de heer Vermeulen. Straatnamen. De heer Sluiters meent, dat B. en W. met hun voorstel wat voorbarig zijn. De Rijksstraatweg is pas opnieuw genummerd. Nu komt weer het voorstel, om aan het oude gedeelte in het dorp andere namen te geven, zoodat eht volgend jaar misschien weer an dere nummers gegeven moeten worden. De menschen die aan den weg wonen hebben er groote last mee. Kan het zonder het Rijk gebeuren, vraagt de heer Sluiters. De voorzitter zegt, dat de nummering voorloopig zoo kan blijven. De huidige toe stand kan moeilijkheden opleveren in ver band met de route der autobussen. De heer Sluiters is nog niet tevreden. De heer Groeneveld zegt dat de weg anders gedoopt wordt om een autobus-onder nemer den nek te breken. Het voorstel inzake de herdooping van den Rijksstraatweg wordt aangehouden. Goedge keurd wordt het voorstel inzake het veran deren van Bilderdijklaan en Dr. Schaepman- laan. Vastgesteld wordt de 5e suppletoire be grooting dienst 1929. Levering van drukwerk. Tn behandeling komt nu het praeadvies van B. en W. omtrent het adres van druk kerspatroons ter intrekking van het raads besluit inzake het leveren van drukwerk. De heer Visser is tegen het praeadvies van B. en W. Hij bestrijdt de argumenten, door de bedoelde patroons aangevoerd. Voor spreker's fractie is het belangrijkste de ar beidsvoorwaarden. Deze zijn geregeld in het collectief contract. Er is daardoor een ge regelder toestand gekomen en betere arbeids voorwaarden zijn verkregen. Spreker meent, dat een overheidslichaam dit moet steunen. Hij meent, dat er geen zekerheid is, dat de de Directeur-Generaal van den Arbeid op het standpunt van thans blijft staan. Bij den huidigen toestand worden de excessen tot een minimum beperkt. Er is pas een pen sioenfonds opgericht en spreker betwijfelt, of de ongeorganiseerde patroons zich hierbij kunnen aansluiten. Om al deze redenen meent de spreker dat spreker en zijn fractie tegen het voorstel van B. en W. moeten stemmen. De heer Van der Steen zegt dat in zijn fractie over deze zaak niet is gesproken. Hij spreekt dus alleen voor zichzelf. Hij is even eens tegen het praeadvies om verschillende redenen. Er kan geen toezicht gehouden werden op de verhouding der arbeiders in de verschillende drukkerijen. De georgani- seerden zullen, als zij willen concurreeren hunne duurdere krachten moeten ontslaan en daarvoor goedkoopere aannemen. Hij hoopt, dat de Raad zal besluiten, niet met het voorstel van B. en W. mee te gaan. De heer Ten Broeke heeft weliswaar eenige bezwaren, maar de vorige sprekers hebben klaarblijkelijk geen oogen voor de gebreken der organisatie. De zakelijke kant spreekt hier ook een woordje mee. De con trole op de prijzen kost tonnen gelds. Dit moet door de overheid betaald worden, zij het dan indirect. Wanneer uitsluitend aan de Federatie wordt opgedragen zal er werk loosheid ontstaan. De heer Homburg gelooft wel. dat er indertijd aanleiding is geweest, dezen kant op te gaan. Er mag over deze Federatie wel eer. goed woord gesproken worden. Er is een wederzijdsch toezicht op elkander en daar voor zijn betaalde ambtenaren hoodig, maar die zijn in elke organisatie te vinden. Men was bevreesd voor een ongelimiteerde prijs opdrijving, maar hierop wordt „van onder op" voldoende gelet. Er zal een vrijbuiterij ontstaan, die zeer zeker niet in het belang is van het bedrijf. Hij zal tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer K r Ij g e r meent, dat het adres santen er om te doen is, de bestaande goe de organisatie te breken. Er is geen organi satie zonder gebreken. Ook hij zal tegen het praeadvies van B. en W. stemmen. De heer Watcrlander spreekt in ge lijken geest. De heer De Nobel heeft geen grooten indruk gekregen van de wijze waarop de kwestie der tarieven worden onderzocht. Er zijn echter twee zaken waaraan de buiten de Federatie staanden niet kunnen voldoen, nl. het pensioenfonds en het leerlingenstelsel. Spreker ziet geen mogelijkheid, dit in het be sluit vast te leggen. Spreker's fractie moet om deze redenen tegen het praeadvies van het college stemmen. Be heer Sluiters zegt, dat de heeren van de Federatie zich voordoen alsof ze de beste menschen van de wereld zijn. Spreker acht het een grief, dat een werklooze arbei- dei niet bij een ongeorganiseerden patroon mag werken. Dit bevordert de werkloosheid. Echter zal de heer Sluiters tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Roel se merkt nog op. dat de betere toestand in het bedrijf een gevolg is van de organisatie. Vroeger stonden de druk kers en ook de binders aan den zelfkant der samenleving. Het spreekt vanzelf, dat de betere toestanden in de prijzen tot uitdruk king komen. De heer Maas breekt een lans voor de organisatie. Hij is tegen het praeadvies van B. en W. De heer Schilling, wethouder voor so ciale aangelegenheden beantwoordt de spre kers Spreker is nimmer een groote bewon deraar geweest van het harnas, dat de typo grafen zich hebben aangelegd. Hij heeft op een vergadering van het Nederlandsch Vak verbond hierover onomwonden zijn meening gezegd. Er waren nog veel meer bedrijven, waarvan de arbeiders aan de grens stonden van het minimum-levensonderhoud. Deze hebben zonder dat er een soort „monster verbond" tusschen hen en de ondernemers bestond, zichzelf in de hoogte gewerkt. Het is voorgekomen, dat 'drukkers bij hunne in schrijvingen verzochten, geen ruchtbaarheid aan hunne prijzen te geven. Dit is voor spre ker een bewijs, dat aan dc arbeiders eqn vol-. worden en toch ingeschreven kon doende loon gegeven kon nog beneden de tarieven worden. De overeenkomst die reeds lang be stond voordat er sprake was dat het Rijk alleen aan dc georganiseerde patroons op drachten verleende, is gesticht niet om de arbeiders een hooger loon te geven, maar om rust In het bedrijf te verkrijgen. Bij sec ties loopen de patroons uit de organisatie. Dc toestand is zoo, dat veel gezellen zich zou den willen aansluiten bij een organisatie, maar dit niet kunnen omdat hun patroon niet georganiseerd is. Als het praeadvies van B. en W. wordt aangenomen en dus ook on georganiseerden mogen inschrijven, mogen de Federatieve drukkers beneden hunne ta rieven inschrijven. Zij kunnen dus mede concurreeren. Er wordt nog zeer breedvoerig over deze kwestie gediscussieerd. Het voorstel van B. en W. wordt tenslotte verworpen met 14 stemmen tegen. Aankoop van grond en van woningen. B. en W. stellen den Raad voor aan te koo- pe» van de N.V. Kalkzandsteenfabriek „de Hoogeberg" een perceel grond, groot onge veer 2559 M2. tegen den prijs van 10 per M2. van P. Hamers een woonhuis groot 195 M2. t.egen den prijs van 9000 en van J. Groot vier woonhuizen, samen groot 700 M2. tegen den prijs van 8200. Een en ander is benoodigd voor uitbreiding van het gasbe drijf. Dit voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Arbeidsvoorwaarden voor straatmakers. Nu komt aan de orde het praeadvies om trent het adres van den Ned. R.-K. Bouw vakarbeidersbond St. Joseph inzake invoe ring arbeidsvoorwaarden voor straat-makers. B. en W. zijn van meening, dat de arbeids voorwaarden voor deze categorie van arbei ders bij collectief arbeidscontract geregeld behooren te worden. Zij stellen voor, op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer Visser stelt voor dat de Raad er zich voor uitspreekt dat in de bestekken wordt vastgelegd een minimumloon en ar beidsvoorwaarden, zulks in overleg met de betrokken organisaties. Aldus wordt besloten. Aangenomen worden de voorstellen inzake voorschotten aan het bestuur der Ds. H. W. Creutzbergschool, inzake den verkoop van grond alsmede inzake het verleenen van een crediet voor bijdragen in de zeepassagekosten van emigranten naar Canada. Tot lid van de commissie van voorberei ding voor de plaatselijke strafwetgeving, va cature M. de Vries wordt benoemd de heer N. W. van Nifterick. Tot lid van de commissie van overleg voor de ambtenaren, vacature M. de Vries wordt eveneens benoemd de heer van Nifterick. Bij de rondvraag zegt de heer Sluiters, dat hij vernomen heeft, dat van 2 Decern ber af de autobussen van de firma Mooy langs den nieuwen Rijksweg moeten rijden. Indien dit juist is, zou hij dit zeer betreuren. Spreker vraagt B. en W. er toe mede wer ken, dat dit niet behoeft te geschieden. De voorzitter zegt, dat dit een zaak is die den Raad niet aangaat-Dit is een kwestie tusschen het college en Gedeputeerden. Als het niet geschiedt zooals de heer Sluiters dit wenscht kan hij alsnog een verzoek tot Ge deputeerde Staten richten. Daarna volgt sluiting. HEEMSTEDE STUKKEN VOOR DEN RAAD. B. en W. stellen voor, aan de N.V. Grond en Bouwbedrijf te Heemstede ontheffing te verleenen van het bepaalde bij raadsbesluit van 4 December 1924 voor zoover betreft de open ruimten rechts en links van de ont werpen perceelen van het bouwcomplex aan de oostzijde van de Spiegellaan, omdat deze perceelen worden begrensd door de achter tuinen van de woningen aan de Lanckhorst- en Koediefslaan, waardoor de aard der be bouwing geen nadeel van de kleinere open ruimte zal ondervinden. Exploitatie zwemvijvers e Badhuis in eigen beheer. B. en W. stellen aan den raad voor, de exploitatie van de zwemvijvers en het bad huis te Heemstede, die toch reeds voor een groot gedeelte onder toezicht van de ge meente stonden, in eigen beheer te nemen. Voor het te benoemen bestuur komen vol gens B. en W. zeer zeker in aanmerking de personen, die thans het bestuur vormen. IJSVEREENIGING „DE VOLHARDING". Dezer dagen vierde de ijsvereeniging „De Volharding" te Heemstede haar 121/2-jarig bestaan, in Café-Restaurant „Lommeroord". Een bijzondere attractie was wel een ach terscherm van -het tooneel, door de leden zelf heel aardig beschilderd, voorstellende de ijsbaan met Molenbrug en Molentje. De heer Arnold, voorzitter der feestcom missie, opende de bijeenkomst met een wel komstwoord, waarna het trio Schrama van Hillegom de feestelijkheden opende met eenige humoristische nummers. Een groot succes oogstte dit drietal vooral met een lied op de ijsclub, getiteld „Leve de ijsclub!" Tevens had de commissie zich de mede werking verzekerd van het dubbel mannen- kwartet „Aurora", directeur den heer K. Zeilmaker, uit Haarlem. Zes liederen en een toegiftje werden keurig uitgevoerd. Een strijkje zorgde ter afwisseling voor uit stekende muziek Vóór de pauze werd de heer L. Kooijman door den heer H. J. v. d. Linden namens de leden gehuldigd. Spreker wees op de groote verdiensten van den heer Kooijman ais leider, die, trots alle tegenslagen en tegen werking den moed er in gehouden had. Namens de vereeniging bood spr. den voor zitter een rooktafel aan, met er in gegra veerd „Ter gelegenheid van uw 12 1 /2-jarig voorzitterschap van „de Volharding", 5 Febr. 1917—5 Aug. 1929". Aan mevr. Kooijman werden bloemen aan geboden. De heer Kooijman dankte voor de hem ge brachte hulde. De prettige avond werd besloten met een bal onder leiding van den heer Botbijl. 1 HEEMSTEDE HET .AFTREDEN VAN MEVROUW BIGOT—KUSS. In ons vorig nummer plaatsen wij een mededeeling van mevrouw Hermine Bigot Kuss, dat zij ontslag genomen had als lid van den Heemsteedsclien gemeenteraad wegens gemis aan samenwerking met het bestuur der afdeejing Heemstede van de SD AP. Het bestuur van de afdeeling Heemstede van de afdeeling van de S.D.A.P. deelt ons thans mede: „In de huishoudelijke vergadering van de afdeeling Heemstede der S.D.A.P. werd met voorkennis van het Partijbestuur en het Gewestelijk Bestuur (Noord-Holland Zuid) van de S.D-AP. besloten Mevr. BigotKuss, lid van den Raad van Heemstede, in het ver volg niet- meer te beschouwen als haar ver tegenwoordigster en woordvoerster." GEMEENTERAAD. Op een suppletoire agenda van de verga dering van den Raad der gemeente Heem stede op Donderdag 28 November 1929 des avonds om acht uur komen de volgende pun ten voor: 4a. Benoeming lid Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs. Overeenkomstig het advies der Com missie luidt de alphabetische volgorde van Burgemeester en Wethouders: 1. K. Gaikhorst, Drieheerenlaan 2, 2. J. Th. M. Steinhoff, Oude Posthuis straat 17. 4b. Beschikbaarstelling van gelden voor aanschaffing schoolmeubelen Nic. Beetsschool. BEVERWIJK. VERGADERING GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering gehou den van den Raad der gemeente Beverwijk, op Donderdag den 28stcn November 1929 des namiddags ten 7 1/4 uur. Punten van behandeling: 1. Benoemingen van: a. een opzichter in algemecnen dienst der gomeente b. een onderwijzeres in het. vak lichamelij ke oefening aan de openbare lagere scho len; c. een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 2. Aanbieding begrootingen dienst 1930. 3. Voorstel tot het aanbieden van een ge schenk aan de provincie Noord-Holland. 4. Voorstel tot het verleenen van een bij drage ineens in de stichtingskosten van een R. K. Tuinbouwwinterschool in deze ge meente. 5. Voorstel omtrent de centralisatie van het zevende leerjaar aan de openbare lagere scholen. 6. Mededeelingen en Ingekomen stukken. BLOEMENDAAL. NOTARIS J. H. WILDERVANCK DE BLéCOURT. Notaris J. H. Wildervanck de Blécourt te Bloemendaal die besloten heeft om de notarispraktijk neer te leggen zal dit doen zoodra zijn opvolger zal zijn beëedigd, be houdens een hem eventueel tc verleenen ver lof. Hij zal dus wellicht ook na 1 Januari in functie blijven. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Donderdag en Vrijdag zullen verkiezingen plaats hebben voor vijf gemachtigden voor het kiescollege der Ned. Hervormde kerk. Aftredenden zijn: G. Warnderink Vinke, J. de Jong Czn., W. F. G. Dankbaar, J. C, Koffieberg en J. S. M. Vrijland. AERDENHOUT PERSONALIA. De heer A. G. de Jager alhier, oud-leerling der M. T. S. te Haarlem, is aangesteld als Chief engineer bij de N.V. Ned. Kon. Petro leum Mij (Standard Oil Comp.). Hij is belast met het plaatsen van een aantal kortegolf - zenders in Ned. Oost-Indië, Engelsch-Indië en China. Binnenkort vertrekt hij naar Oost- Indië. Deze zenders worden gebouwd door de N. S. F. te Hilversum. IJMUIDEN. BINNENGESLEEPT. Dinsdagmiddag is alhier binnengsleept door den stoomtrawler Annie Josina van de reederij onder directie van de heeren Maar- beveldt en Van Voorst, de stoomtrawler Pal- las van de Maatschappij Praxis. Laatstge noemde trawler, die pas naar zee was ver trokken. had ter hoogte van Wijk aan Zee machineschade bekomen en was daar door den van de visscherij terugkomenden trawler Annie Josina opgepikt. STADSNIEUWS (Zie ook elders in dit nummer). VERGADERING SPOOR. EN TRAMWEGPERSONEEL. Rede van den heer P. Moltmakcr. De Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel hield Dinsdagavond een openbare vergadering als inzet van de actie tot verkrijging van een extra uitkeering van drie weken bezoldiging voor het Spoor wegpersoneel en voor verbetering van de rechtspositie van dit personeel en dat van de N. Z. H. T.. De opkomst was zoo groot dat de boven zaal van het Concertgebouw te klein bleek, om alle belangstellenden te bevatten. De vooi-zitter der afdeeling Haarlem, de heer J. D. Mulder, sprak bij de opening daarover dan ook zijn groote blijdschap uit en hoopte, dat het medeleven van het Spoor- en Tramwegpersoneel met zijn orga nisatie in de komende maanden nog grooter zal worden, omdat alleen op deze wijze voor het personeel belangrijke resultaten zullen zijn te bereiken. Daarna verleende hij het woord aan den spreker voor dezen avond, den heer P. Moltmaker. bondsvoorzitter. Deze begon zijn rede met de mededeeling, dat overal in het land eenzelfde groote op leving van de belangstelling voor het werk der vakvereeniging te constateeren valt. In de komende periode zal de vakbewegin; loonen van het Spoor- en Tramwegpersoneel, volledigge vrijheid van organisatie, ook bij die tramwegmaatschappijen die thans nog het personeel op straffe van ontslag verbie den lid der Nederlandsche Vereeniging te worden. De vakvereeniging zal, zoowel voor het Spoor- als voor het Tramwegpersoneel, een ernstige poging doen. om naast verbetering der verlofregeling, ook een vacantietoeslag te verkrijgen, opdat het personeel met recht van zijn vacantie zal kunnen genieten. Spr. wekte het personeel op de organisatie zoo sterk te maken, dat indien het resultaat van de onderhandelingen met Spoor- Tramdirectie onbevredigend zal zijn, de Ned. Ver. zoo sterk zal zijn geworden, dat zij in staat is dat resultaat af te wijzen en de noodzakelijke verbeteringen op andere wijze af te dwingen. Nadat de voorzitter nog had medegedeeld, dat de afdeeling Haarlem ongeveer f 3700 had afgedragen ten behoeve van de staking der landarbeiders in Groningen en de leden verzocht de steunregeling voor de weduwe en de kinderen van de doodgeschoten arbei der Becker te Maastricht te gedenken, sloot hij deze vergadering met een opwekkend woord. DE UITSLAG DER KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Richtingsstrijd tot uiting gekomen. HERSTEMMING VRIJWEL ZEKER. Dinsdag heeft de verkiezing plaats gehad van 22 gemachtigden in het kiescollege der Nederduitsch Hervormde Gemeente te Haar lem. De gelegenheid tot stemmen was open van 10 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. Er werden in totaal uitgebracht door de man nelijke leden 927 stemmen en door de vrou welijke 1325 stemmen. Tot hedenmiddag 1 uur waren alleen de stemmen der mannelijke leden geklassificeerd. De uitslag der stem ming der vrouwelijke leden zou eerst laat in den middag bekend worden. Doch reeds nu is met vrij groote zekerheid te zeggen, dat een herstemming zal moeten plaats hebben, omdat geen der richtingen in de Kerk de vereischte absolute meerderheid heeft geleid. Het aantel stemmen door de mannelijke stemgerechtigde lidmaten op de candidaten van de Kiesvereeniging „Evangelie en Belij denis" uitfebracht bedraagt 385, dat op de candidaten van „Evenredige Vertegenwoordi ging" 330, op die van „Schrift en Belijdenis" werden 183 stemmen uitgebracht. Wat de mannelijke lidmaten betreft heeft de actie, gevoerd door de nieuwe kiesvereeni ging „Schrift en Belijdenis" dus inderdaad tot den verwachten strijd geleid. Het is niet waarschijnlijk, dat de door de vrouwelijke lidmaten uitgebrachte stemmen een zoo ingrijpende wijziging teweeg zouden brengen, een der richtingen nog de meer derheid zou behalen. Bij herstemming geldt niet het stelsel van de absolute meerderheid doch wordt geko zen verklaard de candidaat, die de meeste stemmen heeft. De strijd zal dus in dat ge val voornamelijk gaan tusschen de candida ten van „Evangelie en Belijdenis" en „Even redige Vertegenwoordiging". Er zijn ongeveer 7000 stemgerechtigde lid maten. Bijzonder druk gestemd is er dus niet. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. Dr H.MANNING'S EETIU5T-0PWEKKEND. ƒ1.30 p.fl. DE PERSONEELSFORMATIE. EEN ADRES AAN DEN RAAD OM VAN INVOERING AF TE ZIEN? Onze lezers weten hoe het met d-e voorbe reiding der Personeelsformatie voor de ge meente-ambtenaren staat. Het Georganiseerd Overleg heeft in zijn laatste vergadering de normen vastgesteld. Het is het voornemen om binnenkort het Overleg weer samen te roepen om dan de door het bureau ontworpen for matie vast te stellen. Indertijd hebben wij uitvoerige mededee lingen over dat ontwerp gedaan. Wij verwij zen daarvoor naar onze nummers van 20 en 21 Juni j.l. Wethouder Mr. J. Gerritsz heeft bij de al- gemeene beschouwingen over de begrootinj in den raad gezegd dat met de verdere be handeling spoed betracht zal worden, zoodat aan te nemen is, dat de formatie in het voorjaar van 1930 ingevoer zal kunnen wor den. Wij vernemen evenwel, dat onder de be sturen van eenige vereenigingen van ge meente-ambtenaren overwogen wordt of het gewenscht is alsnog een adres aan den ge meenteraad te sturen, met het verzoek het besluit om tot het invoeren van een perso neelsformatie over te gaan ongedaan te ma ken, omdat zij meenen, dat invoering op moeilijkheden zal stuiten en bovendien niet in het belang van de gemeente en het per soneel zou zijn. Een besluit is evenwel nog niet genomen. DE AANRIJDING TE HEEMSTEDE GEEN VERVOLGING Naar wij vernemen zal de aanrijding op het Raadhuisplein te Heemstede, waarbij de heer van S. ernstig verwond werd, zoodat hij thans nog in het St. Elisabeths Gasthuis wordt verpleegd, voor den betrokken trambe stuurder geen verdere gevolgen hebben. Er was wel proces-verbaal opgemaakt, maar er blijken nu toch geen termen voor een ver volging te zijn. BURGERLIJK ARMBESTUUR. CONTRÓLE VAN WERKLOOZEN. In afwachting van de beslissing van den gemeenteraad over de voorstellen van de so ciaal-democratische raadsfractie tot reorga nisatie van het Burgerlijk Armbestuur is een interne wijziging gebracht wat het contro leeren der werkloozen betreft. De controleur van den Werkloosheidsdiensfc zullen in het vervolg ook de controle van het Burgerlijk Armbestuur uitvoeren. Dit geldt alleen de tegen werkloosheid verzekerde ar beiders die, omdat zij van de verzekeringskas uitgetrokken zijn, ondersteund worden via het Armbestuur. Deze maatregel is uit zuinigheidsoverwe- gingen genomen. Er is evenwel geen sprake van samenwer king tusschen de beide diensten. De beslis sing over steunverleening blijft geheel bij het Armbestuur. BAZAR CHR. VER. VAN KRAAMHULP- De bazar van de Chr. Ver. voor Kraamhulp, gehouden in Lion d'Or, heeft 1400 opge bracht. Met de overgebleven babygoederen zal een tombola worden gehouden. WONINGBOUWVEREENIGINGEN EXPLOITANTEN VAN RADIO DISTRIBUTIE? Van de zijde van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid is indertijd be zwaar gemaakt tegen het verleenen van een concessie van radiodistributie aan woning corporaties, op grond dat zij, ingevolge da Woningwet, uitsluitend toegelaten zijn om te werken ter verbetering van de volkshuisves ting. I Het bestuur van den Nationalen Woning raad heeft thans een adres gericht tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin wordt uiteengezet dat, wanneer een corporatie zich bezig houdt met radiodistri butie uitsluitend ten behoeve van haar eigen woningen, dit geenszins met haar doel, zoo als dat in Woningwet en Wonlngbesluit is omschreven, in strijd is. Op grond hiervan wordt d n Minister verzocht er geen bezwaar tegen te maken, wanneer een ingevolge ae Woningwet toegelaten corporatie een radio centrale voor haar eigen woningen wil in stellen. VACATURE-TER LAAN IN DE TWEEDE KAMER. De voorzatter van het Centraal Stembureau te 's-Gravenhage heeft in de vacature, ont staan door het bedanken van den heer J. ter Laan tot lid van de Tweede Kamer be noemd verklaard den heer A. B. de Zeeuw taj Rotterdam. SCHEEPVAARTBER1CHTEN MAKELAARS. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is ingeko men een verzoek van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem om advies uit te bren gen betreffende de beëediging van de navol gende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: 1. J. A. Schouten, Haarlem, Hooger- woerdstraat 4, als makelaar in onroerende goederen, assurantiën en hypotheken. 2. C. Kromhout, Heemstede, Heemsteed- sche Dreef 276, als makelaar in roerende en onroerende goederen, assurantiën, en hypotheken. 3. C. Spruijt. Haarlem. Thomsonlaan 27. als makelaar in onroerende goederen. 4. J. A. H. van Griethuysen, Heemstede. Heemsteedsche Dreef 258, als makelaar in moeten werken voor verbetering van de effecten en hypotheken. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Achilles passeerde 25 Nov. Azoren, West* Tndië naar Havre en Amsterdam. Alkmaar 23 Nov. van Supe naar Manta. Arendskerk 26 Nov. van Rotterdam naai? Huil. Alcyone 24 Nov. van Montevideo, Buenos Aires naar Rotterdam. Alcinous 23 Nov. van Fadang naar Ba tavia. Algorab 24 Nov. 20 u. 56 min. 85 mijl Zuid- Oost van Land's End, Rotterdam naar Mon tevideo. Boskoop 24 Nov. 22 u. 7 min. 55 mijl Zuid- West van Land's End, Amsterdam naar Cu racao. Billiton 25 Nov. van P. Soedan naar Mom basa. Breedijk 25 Nov. n.m. van Port Said, Java; naar New-York. Calypso 25 Nov. te New-York van West- Incië. Djember 25 Nov. te Boston, Batavia naar New-York. Djambi passeerde 25 Nov. Finisterre, Rot terdam naar Java. Gelria 25 Nov. te en van Pernambuco, Am sterdam naar Buenos Aires. Jagersfontein 26 Nov. te Amsterdam van Antwerpen. Jacatra 23 Nov. van Padang naar Tandjong Pandan. Kedoe 25 Nov. te Belawan, Rotterdam naar Java. Koudekerk passeerde 25 Nov. n.m. Oues- sant. Rotterdam naar Bombay. Maasland 25 Nov. van Lagos naar Accra. Montferland 25 Nov. te Rio Grande, Am sterdam naar Buenos Ayres. Nias passeerde 25 Nov. Gibraltar, Beira n. Rotterdam. Nieuw Holland 23 Nov. van Brisbane naar Singapore. Palembang 26 Nov. van Batavia naar Rot terdam. Poelau Bi-as 25 Nov. 13 u. 51 min. 100 mijl Zuid van Land's End, Batavia naar Londen en Amsterdam. Polydorus 24 Nov. van Batavia naar Am sterdam. Rietfontein 25 Nov. te East London, Beira naar Rotterdam. Sirrah 25 Nov. van Oporto, Rotterdam n. Buenos Aires. Slamat 26 Nov. te Sabang, Rotterdam n. Java. Soekaboemi passeerde 25 Nov. Ouessant, Rotterdam naar Batavia. Stadsdijk 26 Nov. v.m. te Port Said, Rot terdam naar Calcutta. Simon Bolivar 26 Nov. te Amsterdam van West-Indie. Streefkerk 25 Nov. n.m. van Algiers, Bom bay n/ar Rotterdam. Tjibadak 20 Nov. van Batavia naar Hong Kong. Waterland 28 Nov. te IJmulden verwacht. Buenos Aires naar Amsterdam. IJstroom 26 Nov. te Amsterdam van Ham burg. Moerdijk 26 Nov. van Rotterdam naar Vancouver. Moena 26 Nov. te Port Said, Amsterdam naar Java. Ciio 25 Nov. tc Hamburg van Amsterdam,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 14