BUITENLANDSCH OVERZICHT DE KABINETSCRISIS IN BELGIS. WAAROP DE BESPREKINGEN IN DEN MINISTERRAAD STRANDDEN. IN HET WOUD DER VENDéE. DAMRUBRIEK. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 27 NOVEMBER 1929 DERDE BLAD De eischen der liberalen. Geen optimisme in Brussel T BELANGRIJKSTE NIEUWS. De optimistische berichten ten cpijt, moest het Belgische kabinet zooals wij gisteren reeds mededeelden zijn ontslag nemen. Een ontslag dat inmiddels door den koning is aanvaard. Zooals men zich zal herinneren is de feite lijke oorzaak van deze crisis, de antithese tusschen katholieken en liberalen. De ka- katholieken eischen volledie Vervlaamsching van de Gentsche universitiet, de liberalen de Gentsche universiteit, de liberalen wenschten eenige belangrijke concessies ten aanzien van het onderwijs in de Fransche taal aan deze hoogeschool. Tenslotte bereikten de katholieke en Vlaamsche ministers overeen stemming. Een overeenstemming die aanvan kelijk niet door de liberale kamerfracties werd erkend .Doch ten slotte gelukte het ook in den boezem van de Liberale partij over eenstemming te bereiken- Zoo althans scheen hït na de jongste berichten uit Brussel. De liberale ministers vroegen tenslotte aan Jaspar om uitstel van de indiening van het wetsontwerp omtrent de taalkwestie, dat tegelijk met die aangaande de sociale ver zekering en de belastingen ingediend zou worden. Zondag zal de Liberale Partij name lijk een congres houden, waarop de ver vlaamsching der Universiteit ter sprake ge bracht kon worden. Jaspar weigerde, wat tot gevolg had, dat het kabinet zijn ontslag bij den koning moest indienen- Intusschen blijkt thans dat de minister raad slechts gedeeltelijk overeenstemming had bereikt ten aanzien van de taalkwestie. Men was overeen gekomen, dat aan de Gent sche universiteit eenige facultatieve leergan gen in het Fransch ingesteld zouden worden. Daarbij gaven de liberale ministers echter te kennen, dat dit ontwerp ook diende te gel den voor de minderheden bij het Lager- en Middelbaar onderwijs. Op dezen eisch zijn de besprekingen ten slotte gestrand. In Brussel koestert men ten aanzien van deze crisis geen optimisme. Men heeft den indruk, dat Jaspar opnieuw met de kabinetsvorming zal worden belast en dat hij zal trachten ook het nieuwe kabi net te vormen op den grondslag van een katholiek-liberale coalitie. L. A. Het conflict tusschen Rusland en China. NANKING, 26 Nov. (V.D.) De regeering te Nanking heeft maarschalk Tsjang Hsue Liang, den opperbevelhebber in Mandsjoerije, verzocht vredesonderhandelingen met Sov jet-Rusland te openen en het geschil be treffende den Ooster Chineeschen Spoorweg op te lossen. Verder wordt gemeld, dat de Chineesche regeering en beroep heeft gedaan op den Volkenbond en op de staten, die het Kellogg- pact hebben geteekend in verband met de aanvallen van de Russische troepen in Mandsjoerije. De Russische opmarsch Met het oog op het feit, dat de Sovjet- regeering hardnekkig beweert dat de Chi neesche troepen het vuur aan de grenzen hebben geopend, stelt de Chineesche re geering voor, terwijl zij plechtig dit verwijt afwijst, onmiddellijk een gemengde com missie te vormen, die de zaak zal onderzoe ken en die zal moeten vaststellen, wie de verantwoordelijkheid draagt voor den tegen woordig zoo ernstigen toestand aan de grenzen. Deze commissie van onderzoek moet worden samengesteld uit een gelijk aantal bevoegde persoonlijkheden van beide landen met een onderdaan van een neutraal als voorzitter. De Chineesche nationale regeering stelt voor. dat beide partijen onmiddellijk en tegelijkertijd hun troepen tot een afstand van 30 Engelsche mijlen van de grens zullen terugtrekken. „Speldegeld" en lediggang. Minister Thomas heeft zich leelijk in de vingers gesneden toen hij een aanval deed op vrouwen die niet genoodzaakt waren om te werken en 't alleen doen om speldegeld te verdienen, aldus de N. R. Ct. Deze verklaring heeft heel wat protesten van werkende vrouwen uitgelokt, en in de Evening Standard komt Lady Rlrondda, die zelf commissaris is van dertig maatschap pijen, er met klem tegen op. Zij betoogt dat meer werkers meer w.elvaart beteekent en vindt het vreemd dat Thomas, een socialist, pleit voor lediggang van sommige klassen der gemeenschap. De verklaring van Thomas is volgens haar, een oeconomische drogreden. De Grondwetsherziening in Oostenrijk. Blijkens de berichten uit Weenen wordt de ontspanning in den binnenlandsch-politie- ken toestand steeds grooter. De „N. Fr. Presse" constateert, dat welis waar nog niet alles voor elkaar is, maar dat toch het werk van de grondwetsherziening; flink op weg naar de voltooiing en het com promis is. Het heet, dat het den bondskanse lier na urenlange onderhandelingen gelukt is, overeenstemming tot stand te brengen over de quaesties, waarover men het in de subcommissie nog niet eens was kunnen worden. Thans zou vaststaan, dat Weenen bondshoofdstad wordt, aldus het Hbld., maar overigens gelijkgesteld wordt met de landen. De politie wordt geheel bondspolitie. Ook over de financieele regeling zou overeenstem ming zijn bereikt, waarbij Weenen eenige of fers brengt aan Neder-Oostenrijk als com pensatie voor de scheiding van Weenen. Het recht van den bondspresident tot het uit vaardigen van noodverordeningen wordt zoo danig geformuleerd, dat voldoende waarbor gen worden gegeven tegen misbruik. Zondag cou het compromis door de soc. rijksconfe rentie besproken worden, terwijl de verschil lende partij clubs de voorgestelde oplossing zouden bespreken. Ierland en het Hoogerhuis. De begrafenis vat. Georges Clemenceau. gestaakt! TOKIO, 26 Nov. (VD.) De Russische op marsch in Mandsjoerije is op bevel van den opperbevelhebber van de Russische troepen in het Verre Oosten, generaal Bluecher, voorloopig gestaakt. Het staken van den op marsch zou in verband staan met het feit, dat de Russen nog niet weten welke houding Japan zal aannemen. Het Russische offensief geslaagd TOKIO, 26 Nov. (V.D.) Volgens berich ten uit Charbin zetten de Russen hun op marsch naar de stad voort. Na een strijd van vele uren gelukte het den Russen een spoorwegstation 270 K.M. beoosten Charbin te bezetten. Russische cavalerie tracht het geheele traject tot Charbin te bezetten. 15000 Chineezen zouden gevangen genomen zijn. Het hoofdkwartier van het Roode leger bevindt zich thans in Hailar op Chineesch grondgebied. Voorstel van de nationale regeering BERLIJN. 26 Nov. (V.D.) De Chineesche regeering heeft door bemiddeling van den Duitschen gezant in Moskou aan de regeering der Sovjet-Unie een verklaring overhandigd, waarin zij voorstellen doet tot- bijlegging van het conflict met Rusland. In deze verklaring wordt allereerst vast gesteld, dat ae Chineesche regeering, bewust van de haar door het Kelloggpact opgelegde verplichtingen, zich steeds heeft ingespan nen om met alle landen en niet in het minst met Sovjet-Rusland vreedzame betrekkingen te onderhouden. De Sovjetregeering heeft aanzienlijke mili taire strijdkrachten naar de grenzen getrans porteerd en met pantserwagens, artillerie en bommenwerpers aanvallen ondernomen op de Chineesche grensgarnizoenen. De troepen der Chineesche grensgarnizoenen hebben echter nooit tegenaanvallen gedaan en geen duim van den grond van den tegenstander bestreden. Het bewijs hiervoor kan geleverd worden door getuigenissen van neutrale per sonen. Verder wordt dan in dc verklaring ge zegd: De regeering van den Ierschen yrijstaat. heeft besloten het Engelsche Hoogerhuis niet meer als hof van appèl te erkennen. Zij heeft door een minister in het parlement te Du blin doen verklaren, dat de lersche Vrijstaat voortaan de beslissingen van het Hooger huis niet aanvaarden zal. Mocht desondanks een oordeel worden uitgesproken, verband houdende met lersche zaken dan zal Ierland een dergelijke uitspraak niet van kracht ver klaren. Het Londsche hof van appèl is, aldus de lersche opvatting, een verouderde instel ling en Ierland kan de Britsche regeering slechts aanraden deze instelling af te schaf fen. China doet een beroep op 't Kellogg-pact. De Chineesche regeering heeft aan den Volkenbond en aan de onderteekenaars van het Kellogg-pact een telegram gezonden, waarin gezegd wordt, dat de Chineesche re geering steeds defensief is gebleven, ondanks de herhaalde aanvallen der Sovjets, die zon der oorlogsverklaring China zijn binnenge vallen, Chineesche steden hebben bezet en onschuldige Chineesche burgers hebben ver moord. Het telegram besluit met uiting te geven aan de hoop, dat de onderteekenaars van het Kellogg-pact de noodige maatregelen zullen nemen om de gesignaleerde schending van het pact te doen eindigen en te bestraf fen. Italië en de vlootbesprekingen. Gemeld wordt, dat de minister van buiten- landsche zaken, Briand, in den ministerraad mededeelingen heeft gedaan omtrent de be sprekingen met den Italiaanschen ambassa deur met betrekking tot de aanstaande vloot- conferentie. Briand verklaarde dat Italië, wat den bouw van nieuwe schepen betreft, vast houdt aan pariteit met Frankrijk. Aan Rome zal geen antwoord worden gezonden, daar Frankrijk geen nota van de Italiaansche re geering ontvangen heeft. Zoodra evenwel de Engelsch-Japansche besprekingen geëindigd zijn, zullen de Italiaansch-Fransche onder handelingen worden hervat. De „Matin" weet verder te melden, dat de bij deze quaestie betrokken ministers Dinsdagochtend onder voorzitterschap van Tardieu zullen vergaderen om, voorzoover dit op het oogenblik reeds mogelijk is, het standpunt van de Fransche regeering op dc conferentie te Londen vast te stellen. VOETBAL. ONS RACING-NIEUWS. Wij ontvingen No. 8 (vijfde jaargang) van „Ons Racing-Nieuws". het officieel orgaan van de Racing Club Haarlem. Dit. nummer bevar de gewone rubriek „Onze Maandelijk- sche Revue". Verder o.a. aog het volgende: „Geschreven portretten" door W. H. J. v. d. EEen jubellied op den N. V. B. door Jaap de Graaf; Uit den Haarlemschen Voetbal bond door J. S.: Een manifest aan ae spelers van het eerste, tweede en derde elftal door den voorzitter; Clubnieuws en Cricketnieuws. DE JUBILEUMWEDSTRÏJD NEDERLAND- BELGIë. Het bestuur van den Ned. Voetbalbond deelt het volgende mede: Daar blijkbaar een gedeelte van het pubüek in de meening ver keert, dat het aanvragen om kaarten voor den as. Nederland-Belgiëwedstrijd geen suc ces zal hebben, kan worden medegedeeld, dat,indien men er onverwijld werk van maakt bij het Stadion te Amsterdam nog een aan tal plaatsbewijzen van de duurdere rangen verkrijgbaar zijn. MOTORWIELRIJDEN. STRANDRIT. Zondag a.s. zal door de Motorclub „Haar lem" wederom een strandrit georga iriseerd worden voor leden. De eerste rijder start om 10.30 utir. Indien eenigszins mogelijk zal gereden wor den tusschen den Zeeweg en Zanavoort, zoo dat een en ander van den Boulevard af, goed te zien zal zijn. DAMMEN. BESTUURSVERGADERING NED. DAMBOND. Het bestuur van den Ned. Dambond ver gaderde te Amsterdam. Betreffende den wedstrijd om het wereld kampioenschap tusschen Springer en Fabre werd de gevoerde correspondentie met den Franschen Dambond ter sprake gebracht. Voorloopig zal de match niet plaats vin den. Betreffende de competitie 19291930 wer den enkele moeilijkheden uit den weg ge ruimd. terwijl de samenstelling van de noor delijke arbitrage-commissie werd bekrach tigd. ONT DEN MEESTERTITEL. Voor den wedstrijd om den meestertitel van den Ned. Dambond hebben zich dit jaar niet minder dan 20 bekende hoofdklasse spelers laten inschrijven. FINALE „KORENBEURS"-BEKER. Dinsdagavond had in „De Korenbeurs" de finale om den Korenbeurs-beker plaats tus schen de Haarlemsche Damclub III en de Damclub IJmuïden L Haarl. Damclub UI, Damclub IJmuiden I, Haarlem. LJmuiden. .J van SteenwïjkB. Dukel 20 P. G. M. Ottolini Sr.J. Kramer 11 W. v. d. EijndeD. Ott 20 Joh. Fabel Jr.P. v. d. Kuijl 11 J. BalkH. Engelhart xx W. BosmanJ. Smit xx H. van Lunenburg Jr.F. Basstra 1I W. J. A. MatlaA. Kraaïj 0—2 J. II. ReedijkH. de Jong 1l J. OtterG. van Zanten 02 Voorloopige uitslag 88 De met een x gemerkte partijen werden afgebroken; die worden Maandagavond a.s. te Haarlem uitgespeeld. Vermoedelijk wint IJmuiden dezen wed strijd en legt daarmede dan definitief beslag op den beker. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Dinsdagavond werden in De Korenbeurs" de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1929—1930 voortgezet met het volgend re sultaat: Hoofdklasse. J. W. van Dartelen wint van P. Mollema. Tweede klasse. J. Wielenga wint van R, Hartgerink. Derde klasse. C. Pot wint van Jac. Fr. van Garderen: Th. Wesselman wint van H. Hendriks: Jac. Fr. v. Garderen wint van H. Hendriks; F. Moer beek remise met J. v. d. Kodde. BILJARTEN. MASSAKAMP „D. E. S."—„VONDEL". In het clublokaal van „D. E. S." zijn we derom zeven partijen gespeeld, welke tot ge volg hadden, dat „D. E. S." zijn voorsprong met 96 caramboles vergrootte. Na 36 par tijen is de algemeene stand thans: „D. E. S." 3739 en „Vondel" 3592 caramboles. Er moeten nu nog 12 partijen in het geheel gespeeld worden. MASSAKAMP O. V. S.—D. O. K. Dinsdagavond werd deze massakamp voortgezet in het clubgebouw van O. V. S. aan de Lange Begijnestraat. Op bezoek was D. O. K. uit Heemstede. Er werd gespeeld in de derde klas. Het verloop van dezen wed strijd was als volgt: D. O. K.: 100. 100. 74 100. totaal 374 caramboles: O. V. S.: 86, 88. 100, 94, totaal 318 caramboles. GYMNASTIEK. UITVOERING „LEONID AS". Onder groote belangstelling gaf de R.K. Sportvereeniging „Leonidas", Maandagavond een gymnast iek-uitvoering onder leiding van den heer Th. Vreeswijk in de gemeentelijke Concertzaal. De vereeniging „Leonidas" is nog jong (ze bestaat nog geen 4 jaar) en dus is het haar voorshands onmogelijk, zich te rangschikken onder de vooraanstaande vereenigingen in Kennemerland. Maar er wordt in „Leonidas" gewerkt en er blijkt telkens vooruitgang, zoo dat de toekomst van deze vereeniging ver zekerd blijkt. Een en ander is voornamelijk te danken aan den leider, die terecht Maan dagavond door medewerkenden en toeschou wers werd gehuldigd. Het afwisselende programma bestond uit een groot aantal (15) nummers, dat desondanks vrijwel op tijd was afgewerkt. Steeds werd gestreefd naar een correcte uitvoering, en waar de oefenstof geschikt was (en dit bleek zij vrijwel doorloopcnd), werd daarin een Onze Farijsche correspondent die 's nachts per auto nog naar dc Vcndëe. naar 't gehucht Mouchamps is gereden om daar tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van Georges Cle menceau schrijft ons van daar: Héél den nacht heeft onze wagen voort gerold. Door stormen en regenbuien hebben onze verblindende koplampen een tunnel geboord. Een nieuwe dag onder een vale zon breekt aan. Een trieste Novemberdag in een ge heimzinnig landschap vol huiveringwekkend hooge boomen die zich als in medelijden bui gen over den weg en zijn voortgangers. En daar hebben wc Georges Clemenceau ter aarde besteld. Daar, in 't rouwend land, is een gapende wonde geslagen in den dierbaren bodem en aan die donkere diepte hebben we 't stoffe lijk overschot van Georges Clemenceau toe vertrouwd. „Wat mond zal u vertellen den arbeid van dezen naren nacht?" Ze hebben gezwoegd en gesloofd die stugge, zwijgzame mannen van de Vendée, om een weg te banen naar het diepst van het geheimzinnige woud, om daar Georges Clemenceau, hun Clemenceau. ter ruste te leggen. Met schoppen en houweelen zijn ze uitgetrokken en ze hebben zand en steenen aangevoerd om daarmee de modder wegen en paden van doode blaren te bedek ken. En nu zijn ze teruggekeerd, somber, zwijgend, als menschen die slechts God en hun plicht kennen, plegen te zijn. Al stond hier Shakespeare zélf, hij zou niet kunnen schetsen den ernst van dezen bangen nacht. Terwijl een orkaan woedde en de boomen kreunen deed hebben twee mannen, naast het graf van den vergeten stamvader den kuil gegraven, waarin Georges Clemenceau wilde rusten voor de eeuwig heid. Bij het licht van een olielampje heb ben wij aan den voet van een hoogen ceder den grond uitgehold. „Ik schenk dit stukje grond aan de gemeente en een klein bedrag voor het onderhoud. Daar wil ik rusten, on der den grooten cederboom, en als je taak volbracht zal zijn zul je je daar bij mij ko men melden", zoo heeft de stamvader in laatste levensdagen zijn zoon laten zweren. Georges Clemenceau heeft dien eed gedaan en heden heeft hij zich gemeld, trouw aan zijn belofte, trouw zooals het een waardig zoon betaamt. Brabant, de trouwe knecht, in wiens armen Clemenceau is gestorven. is gelijktijdig met ons aangekomen in Mauchamps. In de eenige dorpsherberg heeft hij den burger vader gevonden, die, ongewend en vreemd, orde heeft moeten brengen in den chaos van bemoeiingen van buitenaf. En daar zijn die stugge boeren, wien men elk initiatief zou ontkennen, uit eigen beweging bij hem ge- gunstig resultaat bereikt. Alleen konden we ons niet vereenigen met de voor jongens aan brug bestemde stof, die veel te zwaar was, en voorts als tegenhanger daarvan met de zangspellet-jes. die toch waarlijk geen kost zijn voor jongens van 1013 jaar. Vooral bij de jongens merkten we overi gens krachten op, die heel wat voor de toe komst beloven. De aard van de nummers voor dames en meisjes was zoodanig, dat al bleken ze op zichzelf goed daaruit niet de algemeene toestand van die afdeelingen kon worden vastgesteld. Het ploegje heeren (dat dringend om versterking vraagt) verrichtte aardig werk. De uitvoering werd opgeluisterd door brug en rekturnen en de keurploeg van den R. K, Turnkring. Deze afdeeling liet op loffe lijke wijze een groote verscheidenheid aan oefeningen zien. Het gebodene vond bij het publiek steeds een uiterst dankbaar onthaal. W. L. (Reeds in deel van onze vorige oplaag op genomen). DE NIEUWE SPEELWIJZE. DAMMEN MOGEN ELKANDER OOK HORIZONTAAL EN VERTICAAL SLAAN. Hieronder volgt een zeer interessant eind spelletje ïn ae „Nieuwe Speelwijze". Zwart een dam op 25. Wit twee dammen op 43 en 46. Volgens de gewone speelwijze is dit eind spelletje natuurlijk remise, doch wanneer volgens de nieuwe speelwijze wordt ge speeld, wint Wit op twee manieren en wel in zes en in vijf zetten. Zullen wij eerst den wfnftgang in zes zet ten behandelen: Wit speelt 43—48 en Zwart kan nu alleen nog staan op ruit 3, want op 2520 volgt 48—42 en op 25—9 volgt 48—31. Zwart dus 25—3. Wit nu 4825 en Zwart kan alleen nog staan op 12, want op 38 komt 259, op 3—17 (46—19) en op 3—21 (46—23). Zwart dus 3—12. Nu Wit's derde zet: 25—43. Zwart kan nu alleen op ruit 1 staan. Door 43—21 is de ge heele rij van 3 tot 26 verboden terrein voor den Zwarten dam. Zwart moet dus een plaats zoeken op de lijn 145, Ruit 7 verliest door 4327; ruit 18 verliest door 4338; ruit 29 verliest door 43—39; ruit 40 verliest door 43—38 en ruit 45 verliest door 4641. Zwart zet dus 12—1. Nu Wit 43—48 en waar Zwart dan ook op de lijn 1—45 gaat staan is hij verloren. Op 112 b.v. wint Wit met 4632. De oplossing in 5 zetten is: 43—48 48—42 42—25 25—20 en 46 6. De uitwerking hiervan laten wij ter oefe ning gaarne aan onze lezers over. OPLOSSINGEN. De auteursoplossing van probleem Nr. 1496 luidt; Nr. 1496. J. W. van Dartelen. Wit: 31—26 49—43 16—11 11:24 26:19 25 1 en wint. Zwart; Steeds gedwongen. Dit vraagstuk werd correct opgelost door: W. van Daalen, J. v. d. Vlugt, J. van Steen- wijk. F. A. Berkemeier, W. J. A. Matla, P. Mollema, Jac. Fr. van Garderen, R. Hartge rink, J. van Looij, J. Wielenga, J. P. van Eijk, H. Greeuw, J. Poppen, A, de Jong, P. G. van Engelen. J. v. d. Giessen, H. G. Teunisse, J. C. van Waard, G. A. Ottolini Jr. en J. L. Ver steeg, allen te Haarlem; F. H. Kluen en M, Lieffering, beiden te Heemstede; J. B. Slui ter Jr. te Aerdenhout: B. Dukel en H. de Boer, beiden te IJmuiden; W. J, v. d. Voort te Nieuw-Vennep en P. Kleute Jr. te 's-Gra- venhage. komen en ze zijn er op uitgetrokken om een weg te banen in de modderpoelen. Ze hebben achter zich gelaten de welverzorgde gendar mes. die stampvoetend en vloekend en ver- wcnschend gebleven zijn op het nauwe dorps pleintje. Dc burgervader heeft slechts ge knikt en r.e zijn uitgetrokken, tachtig, hon derd vrijwilligers en druipend van het regen water. doorweekt tot op hun beenderen hiel den ze stijfkoppig vol tegen dc elementen, t-otdat de weg er was. En terwijl in héél Frankrijk, op do roede van Toulon en van Brest, in de baal van Vil- lefrnncho, op de heuvelen van Champagne cn der Vogezen, van den Mont Valérlen in de besneeuwde bergposten van de Alpen heb kanon dreunde, net als op dien Novemberdag van het jaar '18. terwijl de Kamer bijeen kwam om de verdiensten te hooren van hem die „avait bien mérité de la Patrle" deed oen droeve stoet zijn langzame intrede in heb Vendéesche dorp. De rouwwagen en vier volg auto's slechts. Er waren geen banieren, geen vlaggen, geen autoriteit-en, en de kerkklok ken galmden niet. Er was slechte de loeien de storm en een verwoede regenbui. Maar héél de bevolking, grijsaards en kinderen cn vrouwen, was naar buiten gekomen cn zij, menschen van het door hem geliefde land, de zijnen, vormden de eerehaag waartus- schen zijn stoffelijk overschot werd wegge dragen. Ze verfrommelden hun petten in hun grove eelthanden cn de vrouwen bogen heb hoofd. En in aller blik lag iets oneindig droe vigs. een gelatenheid van menschen die wer kelijk smart kennen en die zich niet weien te uiten. Ze volgen niet. maar ze keeren stom-geslagen terug in hun huizen cn een vervelooze deur sluit zich achter hun droe fenis. De weg klimt en de wielen wentelen in de weeke karresporen. Achter ons. in uiteenge vallen gelederen, als een leger-op-terugtoelib een honderdtal gendarmes, uitglijdend, glib berend in de modder. We komen een ver laten dorp door. waar slechte een hond, die den dood huilt, het eenige levende wezen schijnt. En naarmate we verder komen wordt het- landschap woester en verlatencr. Dui zendjarige oude rotsblokken laten amper een weg vrij voor den iuguberen stoet. Daarna weer het woud. en met een ruk staat- de wa gen stil. Als in liefdevolle bescherming lig gen daar de knoestige cederwortels rond den kuil. Vele dienstbare handen grijpen toe om de zware kist naar voren te dragen cn rechtstandig te laten glijden in het- graf. Dof dreunen de scheppen aarde op de kist. De zoon heeft zich gemeld. En de eeuwenoude ceder blijft er alléén achter, als getuige en als wachter.... HENRY A. TH. LESTURGEON. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct». per regel. Uw diner» verrorgd door MAISON KEUR KONINGINNEWEG 65 TELEF. 14627 geven U de hoogste voldoening. 3 DAMMEN. HaarlemSt. Pancras. Donderdagavond a.s. zal te Haarlem in „De Korenbeurs" een massakamp gespeeld worden tusschen de „Haarlemsche Damclub"' en de Damclub ,.D. O. S." te St. Pancras. Beide vereenigingen zullen met circa 30 spelers aan dezen kamp deelnemen. Door de „Haarlemsche Damclub" ls voor den winnaar een verguld zilveren plaquette en voor den verliezer een herinneringsme daille beschikbaar gesteld. VOETBAL. D. I. O.DAMIATEN (3—3). Evenals de vorige wedstrijd tusschen beide genoemde vereenigingen eindigde ook deze in een gelijk spel, wat als een goede presta tie van Damiaten is te beschouwen. D.I.O was in 't begin dadelijk sterker en toen één der Damiaten zoo ongelukkig was in eigen doel te plaatsen, inspireerde dit d« rood-witten zoodanig, dat ze onmiddellijk na den aftrap er wederom vandoor gingen, waarbij tenslotte de middenvoor D. I. O.'s voorsprong vergrootte. D.IO. bleef het ge heele deel voor rust aanvallend, slechte na en dan afgewisseld door snelle, enthouslas-e uitvallen van Damiaten, geleid door Riebeek, Rust kwam met 20. Dadelijk na de rust demonstreerde D.I.O. weer eenigen tijd haar meerderheid, maar slechte één doelpunt werd door haar aan de score toegevoegd en wel door haar rechts binnen (30). D.I.O. meende nu dat de overwinning haar niet meer kon ontgaan, en ging zelfs niet beter aanpakken toen Damiaten's linkervleu gel een tegenpunt scoorde. De rechtshalf van D.I.O. raakte echter even geblesseerd, hij moest even het veld verlaten. In deze periode zag Damiaten kans, om twee maal de ge havende D-I.O.-verdediglng te passeeren, zoodat het onverwacht 33 werd. D.I.O. deed den verderen tijd veel moeite om den winnenden goal te maken, wat haar door enthousiast verdedigen van Damlaiea niet gelukte. GYMNASTIEK. YAARDIGHELDSP ROEVEN. Het gymnastisch gedeelte van de vaardig- hendsproeven K.N.G.V. wordt voor leden uit den K. T. K. afgenomen op Dinsdag 3 De cember in Haarlem. KENNEMER TURNKRING. O.a. ter bespreking van de Zaterdag 21 December te houden jaarvergadering houden bestuur en T. C. van den Kennemer Turn kring een gecombineerde vergadering op Maandag 2 December. TECHNISCHE BONDSVERGADERING. De Technische Bondsvergadering van het K. N. G. V. zal op 4 en 5 Januari a.s. in Groningen worden gehouden. Den eersten middag worden practische lessen in nieuwere gymnastiek gegeven, terwijl des avonds zwemwedstrijden worden gehouden. Op den tweeden dag worden 's morgens handbal en vuistbal besproken en gedemonstreerd; des middags vindt o.a. de behandeling plaats van „opzet en leiding van turnfecsten." KAMPIOENSCHAPPEN. Op een nader te bepalen datum in Januari worden dc persoonlijke kampioenswedstrij den van het K. N. G. V. in boestelturnen go- houden.

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9