Uit Haarlem7s Gemeenteraad. Het Begrootingsdebat. ie geen !K€!Mü pepermunt gebruikt, aal de meest verkwikkende versnapering aan zich voorbijgaan. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 28 NOVEMBER 1929 Zitting van Woensdag 27 November. (Vervolg). De zwemgelegenheid. De heer Peper betoogde, dat de uren voor goedkoop zwemmen in de praktijk be perkt worden, doordat bepaald werd, dat eenigen tijd voor het einde van den goedkoo- pen zwemtijd geen toegang meer verleend wordt. Is men bang, dat de menschen die 10 cents betalen tegelijk in bad zijn met hen die 35 cents betalen? Hij stelde voor om per mo tie uit te spreken, om de uren die voor goedkoop zwemmen zijn gereserveerd, ook volledig te handhaven. De heer Roodenburg, wethouder van onderwijs, ontraadde het voorstel Peper. Als om 2 uur de inrichting gesloten wordt voor goedkoop zwemmen, moet 40 minuten voor dien tijd dc deur gesloten worden, waait er moet toch tijd zijn voor uitkleeden en zwemmen. De bepaling is niet gemaakt om de bokken van de geiten te scheiden, want liet zwemmen der abonnés gaat gewoon door, of er 10 of 35 cents menschen in het bassin zijn. De motie Peper werd verworpen met 26 tegen lo stemmen. Daarop was het hoofdstuk der VOLKSHUISVESTING aan de orde. MeJ, Berdenis van Berlekom had met genoegen kennis genomen van het type woningen voor ouden van dagen, dat nu gebouwd is. Het zijn goede woningen voor menschen die 65 jaar zijn. Maar ook de oudjes van 75 moeten geholpen worden. Voor die aller-oudsten moet in de toekomst nog een ander type gebouwd worden, waarbij de slaapkamer grenst aan de woonkamer. De heer J o o s t e n betoogde, dat de toestanden in onze gemeente thans normaal geworden zijn. Er kan gezegd worden, dat on ze bevolking na de annexatie met ongeveer 2000 vermeerderd is. Wij moeten maken, dat die menschen een huis kunnen krijgen. Daar om is het gewenscht een programma voor arbeiderswoningbouw op te stellen. Want B. en W. komen elk jaar wel met beloften, maar als die vastgelegd zijn in een vast programma, dan is er toch meer kans, dat het beloofde verkregen wordt. Daarom heeft spreker's fractie het volgen de voorstel ingediend. „De Raad der gemeente Haarlem, gelet op de mededeeling van Burgemees ter en Wethouders in hun schrijven van 7 November 1929, waarbij inzake den bouw van arbeiderswoningen het standpunt wordt ingenomen, dat voor de eerste jaren het bouwen van 300 a 400 arbeiderswo ningen per jaar niet te veel zal zijn; gelet op de omstandigheid, dat de bouw van arbeiderswoningen door particulieren zoo onvoldoende is, dat deze voor de wo ningvoorziening praktisch van geen betee- kenis is, erkent en waardeert ten volle de groote beteekenls van woningbouwverenigingen en woningstichtingen voor de tot stand koming van arbeiderswoningen; van oordeel echter, dat het optreden van bedoelde verenigingen en stichtingen de gemeente niet ontslaat van hare taak, om regelend en voorzienend op te treden inza ke het tot stand brengen van voldoende arbeiderswoningen noodigt Burgemeester en Wethouders uit, om zoo spoedig mogelijk aan den Raad een plan voor te leggen, waarbij, hetzij in samenwerking met genoemde lichamen, hetzij zelfstandig, het tot stand komen wordt geregeld van 350 arbeidei-swoiiingen per jaar, voor dc jaren 1930, 1931 en 1932, met duidelijke aanwijzing, welke woningen in elk van die jaren gereed zullen zijn, waar en voor wiens rekening ze zullen wor den gebouwd". Er is zoo vervolgde de heer Joosten in een vorige zitting de opmerking gemaakt, dat als de S. D. A. P. op samenwerking wil aansturen, het gewenscht is, dat zij dat denk beeld in praktijk brengt en zulke belang rijke voorstellen van te voren ter kennis brengt van de fracties die willen samenwer ken. Dit voorstel is evenwel opgemaakt voor die quaestle aan de orde was. Spreker is evenwel genegen om als andere fracties dit wenschen, het voorstel voorloopig aan te hou den. De heer K e e s e n zei, dat de overtui ging van het grootste gedeelte van den raad is, dat er meer gedaan moet worden voor de volkshuisvesting. Vermoedelijk zal die meer derheid zich wel kunnen vereenigen .met het plan om 350 arbeiderswoningen per jaar te bouwen. B. en W. kunnen het voorstel Joos ten c.s. wel overnemen. Maar er is nog meer te doen dan enkel vast te stellen dat er minstens 350 nieuwe arbeiderswoningen ge bouwd moeten worden. Wij moeten o.a, over eenstemming verkrijgen over de huren. Ik meen zoo zei de heer Keesen dat er be hoefte is aan een groot aantal huizen van niet meer dan 4 gulden huur per week. Het zou goed zijn als de fracties over die zaken eens een bespreking hielden. Verder wees de heer Keesen er op dat. omdat, het terrein aan den Harmenjansweg gebruikt moest worden voor de huizen voor de sociaal-achterlijken, de noodwoningen verplaatst zijn naar een aangrenzend terrein, waar zij op een open vlakte onmiddellijk aan het water staan. Het zal daar in den barren wintertijd geen uithouden zijn voor de be woners. De heer De Braai zette in het licht, dat de gemeente wat den woningbouw be treft aan vele rijksvoorschriften gebonden is. Dat vond spreker jammer, maar de gemeente moet toch doen waartoe zij onder deze om sta nriigheden in staat is. Spreker betreurt het evenwel, dat het oorspronkelijke beginsel dat de voort rekkers van den arbeiderswo ningbouw bezielde een arbeider zijn eigen huis verlaten is. Vroeger werd de coöperatieve woningbouw zoo opgezet, dat de leden door den tijd eigenaar van het door hen bewoonde huis werden. Nu zullen na 50 jaar de woningen eigendom der ge meenschap zijn. Kunnen knappe koppen zoo als de heeren Reinalda en Gerritsz niet overwegen hoe het mogelijk zal zijn dat oude beginsel weer te gaan toepassen. Tenslotte verklaarde spreker voor het voorstel-Joosten c.s. te zullen stemmen. De heer Peper berekende, dat het te kort aan arbeiderswoningen te Haarlem steeds grooter wordt. De Haarlemsche over heid is inzake den woningbouw sterk in ge breke gebleven. In de memorie van antwoord is door B, en W. gezegd, dat men niet te veel woningbouw tegelijk op stapel moet zet ten, omdat anders bouwvakarbeiders naar Haarlem zullen getrokken worden, waarme de men zou blijven zittexr als werkloozen, als het bouwen afgeloopen is. De vrees is evenwel ongegrond. Bovendien, de laatste 4 jaar is te Haarlem bijna niets g?daan op het gebied van den woningbouw. Spreker vroeg wat het gemeentebestuur zal doen met de circulaire van den Minister in zake het verhoogen van de huren van enkele woningbouwvereenigingen. Het is onbillijk, zei spreker, om de huren van die in goedkoopere jaren gebouwde huizen nog meer op te drij ven. Het is een zuivere politiek van „huisjes- melkerij". Er is hier te Haarlftm meer te doen dan moties voor te stellen inzake woningbouw. Er moeten nu niet alleen woorden, maar ook daden komen! De heer Meyers waardeerde het, dat de gemeente in voorbereiding heeft: 320 wo ningen voor vereenigingen en 275 woningen die bij de gemeente in exploitatie zullen blij ven. Maar het is dan ook zaak die huizen zoo spoedig mogelijk te bouwen, want anders loopt het, lettende op de toeneming der be volking, spaak. In de laatste 9 maanden is het aantal arbeiderswoningen inplaats van vermeerderd, verminderd. Spreker drong aan op het overnemen van het voorstel-Joosten c.s. inzake den woningbouw. Men moet trach ten voor die 1050 arbeiderswoningen voor de eerstvolgende 3 jaren zooveel mogelijk rijkssteun te verkrijgen. De prijzen van een arbeiderswoning zijn in den loop der jaren zooveel gestegen, dat er niet meer aan te denken is, dat de arbeiders eigenaars worden van hun huizen. Mevrouw Maarschall wees op het droefgeestige idee, dat het Brouwershofje in de Tuchthuisstraat kenmerkt. Zou het niet mogelijk zijn om ramen aan den straatkant te maken, waar nu alleen een blinde muur gevonden wordt? Spreekster diende een voorstel in om B. en W. uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid. Algemeen werd dit voorstel ondersteund. Geroep: de samenwerking! De heer Van L i e m t onderstreepte wat de heer Keesen gezegd heeft over den woningbouw. Er zijn nog wel terreinen te vinden voor woningbouw. Daarop behoeven bouwplannen niet af te springen. De heer Klein Schiphorst er kende ,dat het juist is, dat door particulieren niet veel gedaan is voor den arbeiders-wo- ningbouw. Maar hebben B. en W. de particu liere bouwers uitgenoodigd tot samenwer king? Als de hulp der particuliere bouwers niet wordt ingeroepen zal men nooit het wo ningtekort opheffen. Haarlem is een aantrekkingspunt voor ar beiders, die uit andere plaatsen naar Haar lem komen. Verder drong spreker aan .op meer mede werking van het gemeentebestuur ten opzich te van de woningbouwvereenigingen. Een'half jaar geleden is een. bouwplan van een wo- nlngbouwvereeniglng opgehouden, omdat er een quaestie was over een paar duizend gul den, die de vereeniging voor dén grond voor een plantsoentje moest betalen aan Openbare Werken. Zooiets moest niet kunnen voorko men. De heer Wolzak zei, dat de gemeente terreinen reserveert voor woningbouw. Het gevolg daarvan is, dat de prijs van den grond stijgt, waardoor het voor particulieren moei lijker wordt om woningbouw ter hand te ne men. De heer Visser was voldaan, dat B. en W. thans zijn vroeger voorstel hebben over genomen om huizen te bouwen voor groote en kleine gezinnen. Spreker zou het toejui chen als Haarlem ook nog overging tot het bouwen van twee gezinswoningen. Dan zou het tekort spoedig opgeheven zijn. Andere steden, o.a. Utrecht, vinden in dien bouw geen bezwaar. De wethouder Mr. Gerritsz weer sprak dat dit jaar niets gedaan is inzake den woningbouw. De eerste woningen voor ouden van dagen bij de Zomervaart kunnen bin nenkort betrokken worden. De bouw van 141 huizen voor economisch-zwakkeren en 22 woningen voor sociaal-achterlijken, waartoe de raad 26 Januari in beginsel besloot, is zoo spoedig mogelijk voorbereid als kon. Er waren evenwel veel moeilijkheden te overwinnen. Toen op slot van zaken met den bouw begon nen kon worden, bleek, dat er nog noodwo ningen op het benoodigde terrein stonden. Dit kwam door een te late inlichting van B. en W. dpor een der ambtenaren. Geroep: had u die noodwoningen nooit gezien? Die ambtenaar had een standje moe ten hebben Mr. Gerritsz: met een standje ge ven komt men er niet. De moeilijkheid moest zou gauw mogelijk opgelost worden. De nood woningen zijn verplaatst, misschien naar een minder geschikt terrein, maar bewoners van pleinen hadden bezwaar om de noodwoningen voor hun huis te krijgen. Bij de aanbesteding bleek, dat de kosten per huis 300 hooger zullen zijn. Daarvoo; moest onderhandeld worden met den Inspec teur van de Volksgezondheid, die heeft even wel 3 weken op antwoord laten wachten. Het is onbillijk B. en W. van de verhoogin gen een verwijt te maken. B. en W. hebben spoed betracht en zullen die blijven betrach ten. Er komen nog meer voorstellen inzake woningbouw door B. en W. voorbereid aan de orde. Tot bouw van 50 huizen voor Volks huisvesting is al besloten, morgen zal de raad zich kunnen uitspreken over een voorstel van B. en W. over den bouw van 114 woningen voor „Onze Woning". Wat B. en W. in Januari j.l. hebben toege zegd, zijn zij volkomen nagekomen. Wat de heeren Joosten c.s. in hun voorstel hebben gevraagd is minder dan B. en W. zich voorstellen voor de toekomst. B. en W. hebben in de memorie van ant woord al gezegd, dat de 1200 krotwoningen in 3 a 4 jaar opgeruimd moeten worden. B. en W. kunnen niet de zekerheid geven, dat er elk jaar minstens 350 arbeiders woningen gebouwd zullen worden. Er kan een staking komen (geroep: o!.. o!..). Waar vanmiddag zuike onredelijke critiek gekomen is, moeten B. en W. voorzichtig zijn met hun toezegging. Wel zijn B. en W. genegen om te verzekeren, dat zij er zooveel mogelijk naar zullen streven. De terreinen voor de complexen woningen die vooi den eersten tijd in voorbereiding zijn werden door B. en W. al aangewezen. Hei werk hangt nu van de besturen der woning bouwvereenigingen en van de door hen aan gewezen architecten af. In de komende jaren kunnen gereed komen: 1930: 373 woningen. 1931: 414 woningen en in 1932 nog een groo ter aantal. Wat de huurprijzen betreft, bestaat er geen eenstemmigheid on der de raadsleden. Als wij samenwerking met het rijk zoeken, is de gemeente gebonden. Wordt getracht zelfstandig te bouwen, dan rijzen er allerlei moeilijkheden van colleges boven ons gesteld, die onze besluiten moeten goedkeuren. Zoo'n wildemans-politiek zou geen bespoediging maar vertraging bateeke- nen. Spreker heeft zich verbaasd over de op merkingen van den heer Peper inzake de cir culaire van den Minister over de huurverhoo- gingen. De regeering drong aanvankelijk erop aan om de huren van 20 vereenigingen te verhoogen. De politiek van B. en W. heeft tot resultaat gehad, dat de regeering nu nog slechts van 4 complexen huurverhooging eischt, terwijl het een feit is, dat tot heden nog geen enkele verhooging is ingevoerd. De heer Peper moest voldaan zijn over dit be reikte resultaat. De heer De Braai heeft gepleit voor het beginsel: „elke arbeider zijn eigen huis", maar dat is niet meer toe te passen. De be woners kunnen hun huren al niet eens volle dig opbrengen, zoodat aan aflossing van de bouwsom in het geheel niet te denken is. B. en W. moeten voorzichtig zijn met het laten uitvoeren van de bouwplannen, men moet niet meer arbeiders hierheen halen dan noodig is, anders zitten wij later met werk loozen. De arbeidsorganisaties hebben B. en W. reeds medewerking betoond om dit gevaar te ontgaan. B. en W. doen al zooveel mogelijk om wo ningbouw mogelijk te maken. Er wordt slechts 10 gulden per M2. voor den grond voor woningbouw berekend terwijl de grond 13 of 16 gulden per M2. kost, 13 gulden in het Oos ten der stad en 16 gulden in het Noorden Geen wonder dus, dat B. en W. er naar stre ven zooveel mogelijk den grond van 13 voor den woningbouw te bestemmen. Wat den bouw van arbeiders woningen door particulieren betreft, is op te merken, dat dit jaar geen enkele poging gedaan is om medewerking van de gemeente te verkrijgen. De deur is niet door de gemeente gesloten, de heeren kunnen komen. Maar spreker verwacht niet dat de heeren zullen komen, want de toestanden zijn gewijzigd, de eigenbouwers bouwen niet meer om te verhuren, maar om te verkoo- pen. Spreker is bereid pm een onderzoek in te stellen naar de quaestie van het Brouwers hofje. Het kan zijn dat daar schoonheids- eischen in het geding komen, maar in elk ge val zal getracht worden om de huisjes te ver beteren. Wat de Opmerkingen van den heer Visser betreft, kan spreker zeggen, dat de inspecteur van de Volkshuisvesting er bezwaren tegen heeft om complexen onder- en bovenwonin gen te bouwen. Dit standpunt kan spreker rechtvaardigen. Haarlem heeft behoefte aan eengezinswoningen In het debat is gezegd, dat de raad nooit voorstellen van B. en W. inzake woning bouw heeft verworpen. Maar het is al voorge komen, dat raadsleden naar Ged. Staten zijn getrokken om een besluit tot grondverkoop niet goed te keuren. (Geroep: omdat die grond te duur was!) De heer Gerritsz: die grondaankoop stond in verband met den woningbouw. Op 4 December moeten B. en W. weer naar de Jansstraat omdat raadsleden vernietiging van een raadsbesluit tot grondaankoop gevraagd hebben. De Voorzitter stelde voor van de replieken af te zien. Verschillende raadsleden maakten daarte gen bezwaren. De Voorzitter: Dan heel kort!133* De heer Visser vond het eigenaardig dat Haarlem geen tweegezinshuizen mag bouwen. Moeten wij ons neerleggen bij de uitspraak van den Inspecteur? Aan andere steden is de bouw van tweegezinshuizen wel toegestaan. De heer Peper handhaafde zijn mee ning, dat B. en W. niet voldoende gedaan hebben om den woningnood te lenigen. In begin 1928 was al besloten om woningen voor krotbewoners te bouwen. Er is te lang ge- wacht met die plannen ter hand te nemen. B. en W. moeten openlijk uitspreken tegen de regeering, dat zij de huren der 4 betrokken vereenigingen niet willen verhoogen. De noodwoningen staan thans aan den Oudenweg heel slecht. Zij konden beter op de Groote Markt gezet zijn. Spreker diende twee moties in, ten eerste om uit te spreken, dat er steenen woningen beschikbaar moeten zijn voor noodgevallen en dat de noodwoningen aan'den Oudenweg een andere plaats moeten hebben; ten tweede om uit te spreken, dat huren van woning complexen die geen tekort opleveren op de exploitatie, niet mogen worden verhoogd. Deze moties werden niet voldoende onder steund. De heer J oosten handhaafde het voor stel inzake het programma voor woningbouw voor 3 jaar. Het is goed om voor eenige jaren vooruit te zien. Als B. en W. ook die bedoe ling aanvaarden, is, .daarmede genoegen te nemen. De heer Van Liemt: Onze fractie heeft zich nu wel in beginsel uitgesproken voor het voorstel der S.D.A.P., maar dat sluit na tuurlijk niet uit, dat wij later bij de uitvoe ring nog eens de onderdeelen willen bekij ken. De noodwoningen De heer Keesen was nog niet overtuigd, dat B. en W. alles gedaan hebben om den woningbouw te bevorderen. B. en W. geven de schuld aan de bouwvereenigingen, de bouwvereenigingen aan B. en W. Meer sa menwerking is blijkbaar gewenscht. Een feit blijft, dat in 1929 weinig gedaan is, ook al werden reeds veel plannen voor 1930 voor bereid. Wat de noodwoningen aan den Oudenweg bij het Vuilrak betreft, vond spreker het jammer, dat B. en W. gezwicht zijn voor be zwaren van bewoners van pleinen, die er te gen op zagen om de noodwoningen voor hun huis te krijgen. Kunnen B. en W. er nog iets aan doen? In elk geval moet een afscheiding gezet worden bij het gevaarlijke water aan het Vuilrak, anders gebeuren er ongelukken. Wethouder Mr. Ge r r i t s z wees er op, dat het groote water niet zoo groot is. B. en W. zijn evenwel bereid daar een afscheiding te laten maken. Aan den heer Joosten antwoordde spreker, dat het college meer dan 3 jaar vooruit ziet. Met de toezeggingen van B. en W. kunnen de heeren Joosten c.s. genoegen nemen. Wat de klachten van den- heer Peper be treft, alles heeft zijn tijd noodig. Als u zoo zei de wethouder tegen den heer Peper in uw bakkerij staat, dan kan u ook geen broodje in een uur leveren. De heer Peper: Als ik zoo langzaam in mijn bakkerij werkte, dan zou ik er in een week uitliggen. Salaris directeur Bouw en Woningtoezicht. De heer Castrlcum vond het jammer, dat B. en W. niet met een voorstel gekomen zijn om het salaris van den directeur van Bouw- en Woningtoezicht te verhoogen. Het salaris van 7000 is voor deze functie te laag. Zijn werkzaamheden als directeur van Bouw en Woningtoezicht zijn na de annexatie sterk toegenomen. Spreker zou geen voorstel tot verhooging doen, maar hoopte, dat in de toekomst die onbillijkheid weggenomen zal worden. Daarna was aan de orde het hoofdstuk OPENBARE WERKEN. De heer M i z e r u s zei, in verband met de opmerkingen van den heer Reinalda over sa menwerking, dat die medewerking van spre kers fractie niet is te verwachten. De S.D.A.P. komt wel met theorieën, maar p 'ra c- t i s c h wordt weinig tot stand gebracht. Waar is het groote werk, dat de S.D.A.P. be oogt De Voorzitter: Zijn dit algemeene be schouwingen? De heer Mizerus: Er was in de recht- sche fractie afgesproken, dat bij de algemee ne beschouwingen alleen gesproken zou wor den door den heer van Liemt, over algemee ne zaken, den heer van Castricum over gas en electriciteit, de heer Keesen Geroep: Al weer een breuk in de rechtsche coalitie! Spreker geloofde niet, dat de brug over het Zuider Buiten Spaarne in 1931 gebouwd zal worden. Wordt in de toekomst een nieuwe brug gebouwd ter vervanging van d'e Gra- vesteenenbrug? B. en W. doen ln hun memorie van ant woord alsof zij daarvan niets weten. Maar de wethouder had, nu hij anderhalf jaar wethouder is. in het archief de hangende plannen moeten opdiepen. Wordt er nu aan dacht aan gewijd? B. en W. zeggen, dat zij aandacht wijden aan de verbreeding van de Damstraat maar dat doen zij al 25 jaar. Er moet nu gehandeld worden. Laat men al vast be ginnen met de huizen aan den kant van het Spaarne te gaan sloopen. Dan is al veel ge daan voor de veiligheid van het verkeer. De eerste spreker in de avondvergadering was de heer Peper, die vroeg hoe het staat met de verbetering van den toegangsweg tot de Vogelenbuurt in Haarlem-Noord. Spreker bracht, wat de bestrijding van het stankvragstuk in de grachten. betreft, het bericht uit Haarl. Dagblad in her innering, waarin werd medegedeeld, dat een man uit de practijk een plan had gemaakt om van de Haarlemsche grachten een polder te maken, waardoor de waterverversching bevorderd kan worden. Spreker had van een deskundige gehoord, dat oppervlakkig bezien veel voor dit denkbeeld te zeggen is. Hoe staat het met de bestudeering van dit plan? De heer Oversteegen zei, dat de laat ste jaren heel weinig gedaan is aan het on derhoud van den Slaperdijk. Verder zei spre ker: kunnen B. en W. niets doen aan de ver betering van de postbestelling in Haarlem- Noord? Mag ik dit opmerken bij dit hoofd stuk. De Voorzitter: Dat is nu niet aan de orde. De heer 0*rersteegen: Dan zal ik het later herhalen. De heer Reinalda wilde eenige opmer kingen maken over den schoolbouw Wat den schoolbouw betreft hebben wij de laatste jaren achter de feiten aan geloopen. Wij moeten bij het maken van uitbreidings plannen rekening houden met de behoeften aan grond voor schoolgebouwen (openbaar en bijzonder onderwijs) in de toekomst. Dit geldt niet alleen voor het L. O. maar ook voor INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct«. per regel. DOOR WEER EN WIND alle-dag weeraan, is geen pretje. Zorg er voortegen kou en vocht gewapend te zijn. Neem Lakerol! Dat warmt van binnen en behoedt tegen verkoudheid en keelaandoe- ngen.Lakerol islekkeróók! Lel vooral op do groeno dooit v-i^SaJI i Xvfenni par Til I P3 het voorbereidend onderwijs. Men moet bij het reserveeren van grond voor schoolgebou wen niet te zuinig zijn. Ook de gemeen tefi- nanciën zullen er wel bij varen. Wat den wegenbouw aangaat: er Is in ver schillende openbare lichamen (Kamer en Prov. Staten) over gesproken. Er worden thans vele millioenen uitgegeven voor we genbouw. Er zijn betrekkelijk weinig aanne mers en hoewel de arbeidsloonen in dat be drijf niet gestegen zijn, is het een feit, dat de aanlegkosten der wegen steeds hooger worden. Het zou aanbeveling verdienen wanneer Haarlem met overheidslichamen die in deze streek belangen hebben op het gebied van den wegenaanleg (de Rijkswaterstaat, de pro vincie en polderbesturen) tot samenwerking besloot, dan zou het mogelijk zijn een kongsi te vormen, die een belangrijk gedeelte van den wegenaanleg, namelijk het maken van het onderdek, zou kunnen uit voeren in eigen beheer. Willen B. en W. onderzoeken wat in dit verband mogelijk is? De heer Boes meende, dat de grachten dezen zomer minder onwelriekend waren dan in vroeger jaren. Komt dit omdat meer zoet water door de sluizen binnengelaten is? Zoo ja, dan is het gewenscht dit te bevorderen. De heer Van Kessel pleit er voor om de groentemarkt te overdekken 9 maanden van het jaar hebben wij slecht weer. Geroep: Zoo erg is het niet! De heer Van Kessel: Er zijn slechte dagen in overvloed om te rechtvaardigen om een deel van de groentemarkt te overdek ken. Nu kunnen vele producten, zooals per ziken, aardbeien, enz. niet uitgestald worden. Kunnen B. en W. de zaak niet eens nader be spreken met de organisatie van de groente handelaars? Het zou aanbeveling verdienen als B. en W. de eigen-ars van het Brouwerspad aan schreven om het pad, dat in slechten toe stand verkeert, te verbeteren. Spreker heeft reeds twee jaar geleden aan gedrongen wegenbouw in eigen beheer. Daarbij zouden dan ook werkloozen te werk gesteld worden. De heer Klein Schiphorst herinner de er aan, dat hij verleden jaar geklaagd heeft over het feit, dat weinig werk door Openbare Werken was uitgevoerd. Nu kan hij daarentegen verklaren, dat in het afge loopen jaar veel werk door Openbare Wer ken is verricht. Een nieuw gebouw voor openbare diensten. Er is geklaagd over te weinig samenwer king tusschen Openbare Werken en Bouw en Woningtoezicht. Die klacht is niet ongegrond. Maar het is voor een zeer belangrijk deel te wijten aan het feit, dat beide diensten in verschillende gebouwen zijn ondergebracht. Het zou veel geld kosten als een nieuw gebouw gesticht werd waarin beide diensten ondergebracht zouden worden, maar er zou door die sa menvoeging meer geld bespaard worden dan de rente van het kapitaal dat dit gebouw zou kosten. Het zal niet baten om de onderlagen van wegen door werkloozen te laten maken. De bovenlaag is namelijk alleen in den zomer te maken als er geen werkloosheid is. Moet men de in den winter gemaakte onderlaag la ten liggen tot dèn volgenden zomer? De heer Koppen drong aan op verbete ring van den Schalkwij kerweg. De toestand van het gedeelte in de Dubbele Buurt is zeer slecht. Verbetering kan niet uitblijven. Er zijn moeilijkheden met aankoopen van eigendommen, maar nu moet er toch einde lijk eens gehandeld worden. Als B. en W. geen toezegging kunnen doen dan zou spre ker een uitspraak van den raad vragen. De autobusdienstverbinding in onze stad is heel slecht. Vooral van lijn 1, waar slechts om het uur gereden wordt. Dat is toch geen toestand. B. en W. kunnen en moeten hier een eind aan maken en een betere dienst regeling eischen. De heer Keesen onderschreef deze klacht over de autobusdiensten. De directie doet niets dan wijziging in de routes ontwerpen, die geen verbeteringen zijn. De heer Groenendaal vroeg verbete ring van het Tuinlaantje. De eigenaar wist tot nog toe te voorkomen, dat het laantje het karakter kreeg van een openbaren weg, maar het is toch noodig, dat B. en W. een eind aan dien ongezonden toestand maken. Spreker vond het onverantwoordelijk, nu de post onderhoud van straten verlaagd is. De toestand van onze straten is nog niet zoo, dat de verbetering in langzamer tempo kan geschieden. Mevrouw Maarschall-Komin vroeg om een windhok te maken bij de pont over het Zuider Buiten Spaarne. vooral aan den kant van het Slachthuiskwartier. De heer Van Liemt vond het noodig, dat de Schalkwijkerweg ook buiten de Dub bele Buurt verbeterd wordt. Wordt het geen tijd maatregelen te nemen om op verschillende punten der stad, vooral in de buitenwijken, verlichte straatklokken te plaatsen? INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cu. per regel. Wor k Voor engros bij: Fa C. H. S. HEILKER, Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10