TWEEDE KAMER. CACHET Iiï'FAIVRE BU1TENLANDSCH OVERZICHT DE TOESTAND IN CHINA EN RUSLAND. CHINA DOET EEN BEROEP OP DEN VOLKENBOND. *panttat>m> HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 28 NOVEMBER 1929 DERDE BLAD BINNENLAND 27 November. Moderne vindingen in de Kamer. Het persoons kaartenstelsel. Korte opmerkingen. Werk verschaffing. De Kamer had vandaag een ongewoon aanzien. Voor het spreekgestoelte stond op een standaard een microfoon. Voor de breede ta fel van het bureau waren talrijke instrumen ten en lampen-installaties geplaatst, waar van één de roode pijl van het „levensgevaar lijk" droeg. Daarbij zat een monteur, den heelen langen middag door. Op de tribunes, od alle tribunes, waren luidsprekers opge steld. Vandaag werd de proef met deze installa ties genomen in een volle vergadering, na dat in het begin der week „en petit comité" proef gestoomd was. Noodig was het zeker geworden, dat de Kamer met zijn vele on geoefende sprekers, zoowel onder de volks vertegenwoordigers als achter de ministers tafel, eens moderne vindingen ging toepas sen. Het kan de beteekenis van elke rede be ter tot zijn recht doen komen. Immers, de slechtste en onverstaanbaarste sprekers zijn niet altijd de slechtste Kamerleden. Daar is b.v. om een illuster voorbeeld te noemen: Monseigneur. Welnu wij achten, althans voor de tri bunes de proef zeer wel geslaagd. Kamerle den, als b.v. de heeren Aalberse en Rutgers van Rozenburg, anders niet te verstaan, wa ren zeer duidelijk te volgen. Of de proef ook voor de leden in de zaal geslaagd is te ach ten? Niet ieder was tevreden. Er werd b.v. geklaagd over knetteren tijdens een rede van Dr. Bierema. Maar Dr. Bierema is dan ook een spreker, met zulk een staal-harde stem, dat hij geen versterker noodig heeft. Als Dr. Bierema snreekt, kan heel het apparaat ge voegelijk buiten werking worden gesteld. De bedoeling is microfonen te plaatsen voor het spreekgestoelte, voor den voorzitter en voor de ministerstafel. Wanneer nu de Kamerleden maar zoover te brengen zijn, dat de slecht-sprekenden onder hen op het spreekgestoelte willen gaan staan. Daar zal wel wat voor noodig zijn. Wellicht dat meerdere publiciteit een sti mulans zal wezen. De minister van Binnenlandsche Zaken had met een memoriepost het persoonskaar tenstelsel op de begrooting voor 1930 ge ïntroduceerd. Met dien post heeft hij bereikt, dat nu ook de stemming in de Kamer is ge peild kunnen worden, dat het stelsel meer dan tot nu publiek bezit is geworden. Dit heeft het stelsel noodig, want al is het oud naar vinding, als practische mogelijkheid is het eerst in den laatsten tijd bekeken. Het stelsel heeft het bezien noodig, wil het in zijn eindelijken vorm voor ons land waarde erlangen. Daarvoor is tijd genoeg, want voor 1933 zal het niet worden ingevoerd. Waar nu verschillende gemeenten allerminst on beperkt huldigend waren in haar advies, v;aar de Kamer het zeer ongewenscht vond, zonder, op zoo breed mogelijke wijze, argu menten te hebben gehoord en te hebben kunnen toetsen, daar wilde zij gisteren ook ïiog geen principieele beslissing nemen. Een 'principieele beslissing zou genomen zijn, had de Kamer den memoriepost aanvaard. Het was daarom, dat zoowel een voorstander van het nieuwe stelsel (Prof. Aalberse) - als een 'tegenstander (de heer Rutgers van Rozen burg) den minister verzochten den memorie post terug te nemen. Dat deed de minister. 1 Veel tegenstand ondervond het stelsel. Bezwaar hadden alle opponenten de heeren Oud, Kampschoer, de Wilde, Bierema en Rutgers van Rozenburg om de over haasting, waarmede de memoriepost op de begrooting was gekomen. Door de intrek king is daaraan echter reeds tegemoet ge komen. Bezwaar werd ook gemaakt, omdat men van het persoonskaartenstelsel vreesde een aantasting van het gezinskaartenstelsel. Het gezin wilde men in ieder geval als grond slag behouden. Een zeer sterk naar voren tredende grief hield de klacht in, als zou niet de bevolkings boekhouding eerste doel zijn. maar statisti sche wenschen, die met een bevolkingsboek houding niets te maken hebben. Waar voor is het noodig wat een werkvermeerdering voor de gemeenten! dat op de kaarten ge- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 69 Cts. per regel. vraagd wordt, hoe lang er naar een kind ge zocht is, vroeg de heer Oud. Er zijn maar weinig achtergehouden kinderen. Waar voor het noodig klaagde Mr. de Wilde dat iemand, die in zijn jonge jaren eens „een stomme streek" heeft uitgehaald en „in de doos" terecht kwam voor korten tijd, maar die, door schande en schade wijs geworden zich vol komen rehabiliteerde, die het vèr bracht in de wereld, dat zoo iemand tot in zijn grijzen ouderdom op zijn kaart, welke hem bij elke verhuizing vervolgt, aangeteekend weet, dat hij „gezeten" heeft! Groot bezwaar maakte men er ook tegen, dat de kosten (niet de invoeringskosten) maar de jaarlijks terugkeerende meerdere kosten, door de gemeenten moeten worden gedragen. De Kamer achtte hier zelfs ai weer de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, pas geregeld, op losse schroeven gezet. De heeren Aalberse en Heemskerk verde digden aan des ministers zijde het nieuwe stelsel. Zij noemden het conservatisme om dat stelsel niet te aanvaarden, het stelsel, dat rationeel is. De minister noemde het stel sel noodzakelijk voor een deugdelijke bevol kingsboekhouding, en een deugdelijke be volkingsboekhouding is noodig voor een goede administratie. De bevolkingsboekhouding is basis voor uitkeeringen b.v. Minister Ruys wist met den heer Aalberse, dat er in som mige gemeenten heel wat aan de bevolkings- opcenten ontbreekt. Hoe dit alles nu zij de vrije maatschappij kon zich thans uitspreken. Dat het gedaan worde! Over de nakeuring en het bioscoopconflict in het Zuiden des lands is geen nieuws gezegd. De minister beloofde van de nazorg in de krankzinnigenverpleging ernstige studie te zullen maken. Dit op een vraag van Dr. Vos. Lang (tot kwart over zessen) en breed (er waren 7 sprekers) heeft de Kamer met den minister van gedachten gewisseld over werk verschaffing en werkverruiming. Er waren enkele algemeene gedachten op te merken in de redevoeringen van de heeren v. d. Heide, Bakker. Hiemstra, Dr. Vos, v. d. Tempel en van Voorst. Natuurlijk bezag de heer Wijn koop de vragen op zijn eigen wijze. Vooraan stond het uitspreken van zeer gerechtvaar digde hulde aan het werk van minister Kan. Maar evenzeer algemeen was de vrees voor de komst van een laag-conjunctuur, als ge volg van de beurs-crisis, die wij kortgeleden hebben medegemaakt, algemeen dus ook de opwekking tot de regeering om vooruitziend, té pogen thans reeds de nadeelen op te vangen, wanneer de werkloosheid weer zal gaan toenemen, die in de laatste jaren geluk kig was teruggeloopen. Werkverschaffing is natuurlijk een eco nomisch minder juiste methode dan het scheppen van nieuwe werkgelegenheid- Hierop drong de heer Bakker sterk aan. Zoo min mogelijk te werk stelling bij werkver schaffing, zooveel mogelijk bij productieve werken, betoogden om strijd de heeren Bakke^, Ebels en v. d. Tempel. Is het niet mogelijk informeerden zij dat bij de grootste rijkswerken, die zij voornemens is te ondernemen (zooals het kanaal Amsterdam Rijn) de regeering de voorwaarde stelt, dat de aannemers een bepaald percentage van de arbeiders uit werkloozen moeten recru- teeren. De heeren Bakker en Hiemstra klaagden de oude klacht over de ongelijkheid der loonen. Dr. Vos vroeg 's ministers aandach; voor de binnenlandsche imigratie van werk loozen en evenals Dr- v. d. Tempel pleitte hij voor een uitzetting van de opleidingsmoge lijkheden van de jeugd, daar het nu eenmaal een feit is, dat het grootste deel van de werkloozen ongeschoolden zijn. Dr. Vos brak nog een lans voor althans een tamelijk be houd van natuurschoon. Morgen de minister! De posten voor burgerwachten, vrijwillige landstorm en militaire politie zijn door cL Kamer met 5323 stemmen aanvaard. INTIMUS. DIEFSTAL VAN BRANDKASTEN. Een getuige verdacht van meineed. De Utrechtsche rechtbank behandelde Dinsdag de in 1927 gepleegde diefstallen van twee brandkasten, die in de maanden Mei en Juni van dat jaar werden ontvreemd uit de stations Oudewater en Harmeien. De verdachte, een veertigjarige zwerver, ontkende iets met beide zaken te maken te hebben. Nadat verschillende getuigen waren ge hoord, werd een als medeplichtige verdachte ondervraagd; deze weigerde den eed af te leggen. Op een vraag van den president, mr. Van Wageningcn, waarom hij dit niet wilde doen, antwoordde de man, dat hij „niet bij zijn positieven was" en zich ziek voelde- De officier verzocht daarop proces-verbaal op te maken tot het instellen van een nieuwe vervolging. Op net moment, dat deze getuige Zich omdraaide om naar zijn. plaats terug te gaan, zakte hij ineen en moest door veld wachters de zaal uitgedragen worden, meldt het Hbld. De volgende getuige was een chauffeur, die de brandkasten had vervoerd- Hij had van de opbrengst, die 1104 bedroeg, 300 ontvan gen. Vervolgens werd het meisje van verdach te gehoord, een Belgische. Verdachte ver zocht met aandrang, zijn meisje niet onder eede te willen hooren, omdat hij vreesde, dat zij een meineed zou afleggen. De president herinnerde getuige aan de vroeger door haar afgelegde verklaringen, waarop zij mede deelde. in de auto te hebben gewacht, tot de mannen de kast hadden versjouwd en inge laden. Daarop was zij volgens haar oude verklaringen meegereden naar Rotterdam. Getuige verklaarde thans, dat zij volstrekt niet in Rotterdam was geweest. Zij zou dit maar hebben gezegd om vrij te komen en het verhaal van den chauffeur hebben ge hoord. De president wees haar op den ernst .van den eed cn vroeg getuige, welke van Waarom lijden?. Een enkel haar beide verklaringen juist was. Getuige: „Maintenant je dis la vérité!" (Nu zeg ik de waarheid) De officier van justitie, mr- Oosting, maakte getuige er op attent, dat zij in ieder geval een meineed heeft afgelegd, hetzij vroeger, hetzij thans. Getuige zei, de destijds door haar onder eede afgelegde verklaring, die zij onderteekend heeft, niet te hebben be grepen. Waarom was die niet in het Fransch gesteld? De officier verzocht proces-verbaal op te maken en getuige wegens meineed in verzekerde bewaring te stellen. Dit proces verbaal werd opgemaakt. Mr. Oosting, requisitoir nemend, achtte de diefstallen door de getuigenverklaringen be wezen en eischte een gevangenisstraf van zes jaar, met aftrek van preventief. De verdediger, mr- Geldrop Medden, kon zich niet begrijpen, dat de officier hier ge rust heeft kunnen verklaren, dat hij het wettig en overtuigend bewijs geleverd achtte. Wanneer ooit het bewijs niet is geleverd, dan toch zeker hier. Hij verzocht heropening van instructie en terugwijzing der zaak naar den rechter van instructie. Dit verzoek werd door de rechtbank afgewezen. Uitspraak 10 Dec. DE NED. JEUGDHERBERG CENTRALE. moeilijkheden opgelost. Het bestuur van de Nederlandsche Jeugd- Herberg Centrale schrijft: In de vergadering, die dezer dagen in het gebouw van de N. J. H. C. gehouden is ten einde de moeilijkheden te bespreken, die in den loop van dit jaar gerezen zijn tusschen het bestuur der N. J. H. C. en enkele jeugd herbergorganisaties die nog niet bij de Cen trale zijn aangesloten en die voor deze orga nisaties een beletsel vormden, voor toetreding is gebleken, dat bij beide partijen het streven voorzat om de Jeugdherbergzaak naar ver- VAN heeft een onmiddelijke pijnstillende uitwerking bij KOORTS HOOFDPIJN RHEUMATIEK ZENUWPIJNEN PIJNLIJKE MENSTRUATIE Onschadelijk voor het organisme mogen te dienen en de eenheid in den arbeid te bewaren. Aangezien het bestuur van de N. J. H. C tegenover de verschillende groepen die het vertegenwoordigt, moeilijk terstond kon overgaan tot het doen der gevraagde, vèr strekkende concessies, was het niet mogelijk om de andere partij onmiddellijk te bevre digen. De voorzitter van den Raad van Toezicht en Advies, prof. dr. G. A. van Poelje, deed evenwel aan de hand der reglementen eenige voorstellen om de toenadering in gang te zet ten. De kern hiervan was. dat de tot nu toe afzijdig staande organisaties zich zouden aansluiten teneinde in de N. J. H. C. de ge- wenschte verandering langs den voorgeschre ven weg te bewerkstelligen. De voorzitter van het bestuur der N. J. H. C. nam die voorstel len over, te weten, dat de verhouding van de diverse groepen, die in den Raad van Toe zicht en Advies vertegenwoordigd zijn, vroe ger zal worden gewijzigd dan aanvankelijk in de bedoeling lag en dat een commissie be staande uit organisaties die een jeugdherberg bezitten in het leven zal worden geroepen, teneinde het bestuur in bijzondere jeugdher bergaangelegenheden van raad te dienen, zoodat de tot nu toe in informeele vergade ringen geuite wenschen, op organisatorische wijze tot uitdrukking zullen kunnen komen. Na afloop der vergadering vond een bijeen komst plaats van de boven bedoelde afzijdig gebleven belanghebbenden onder voorzitter schap van ir. W. Niermeyer. Alhoewel de definitieve voorstellen van het N. J. H. C. bestuur slechts een klein gedeelte vertegenwoordigden van hetgeen men zich oorspronkelijk ter verwezenlijking had ten doel gesteld, kwam men na rijp beraad tot de slotsom dat het hier vóór alles geldt, de jeugdherbsrgzaak te dienen en dat het daar om onverantwoordelijk zou zijn, een ernsti< voorstel tot oplossing van de hangende moei lijkheden zonder meer van de hand te wij zen. Dienovereenkomstig werd besloten dat de aanwezige belanghebbenden de voorstellen van het N. J. H. C. bestuur zouden aanvaar den. hetgeen dus beteekent, dat zij zich bij de N. J. H. C. zullen aansluiten, om zóó in opbouwenden zin mee te werken aan de ver wezenlijking van de gewenschte wijzigingen in den organisatievorm der N. J. H. C. NA DEN MOORD TE GROOTE- GAST. onthulling van monumenten voor de vier slachtoffers. De Ned. Bond van rijks- en gemeente politie, marechaussee, enz. heeft indertijd be sloten op de graven van de in Januari 1929 te Grootegast vermoorde veldwachters een gedenkteeken te plaatsen. Deze gedenkteekens zijn Woensdag met eenige plechtigheid onthuld: te Groningen op de begraafplaats Esserveld voor de veld wachters Having en Werkman, op het kerk hof te Grootegast. voor den veldwachter v. d. Molén, op dat te Opende voor den veldwach ter Meyer. Bij de onthulling te Groningen sprak de brieadier-commandant der rijksveldwacht te Zuidhorn, de heer A. Kolle Hij herinnerde aan het verschrikkelijk gebeuren in den mor gen van den 18 Januari te Grootegast dat in het geheele land groote ontsteltenis heeft teweeggebracht. De Nederlandsche politie meende, dat het haar plicht was iets te doen om eerbiedige hulde te brengen aan de gevallen kameraden. Er werd een comité gevormd bestaande al leen uit politiemannen met liet eicel bij de ge heele Nederlandsche politie gelden te ver zamelen om een monument op te richten voor de gevallen kameraden. De collega's F- v. d. Veen en J. Bosman, leden uit de brigade Zuidhorn, die met Hoving en Werkman in nauw verband heb ben samengewerkt verwijderden het kleed, dat het gedenkteeken nog bedekte. De familieleden van wijlen Hoving en Werkman toesprekend, zei de heer Kolle. dat het monument met zijn stevige zuilen, rus tend op een afzonderlijk voetstuk door zijn grooten eenvoud treft. Het geeft te zien het rijkswapen door Hovkig en Werkman met eere gedragen, als symbool van de taak door deze mannen bij hun leven trouw vervuld, waarbij de woorden „Je Maintiendrai", het geheel omstrengeld door de Nederlandsche vlag in rouwfloers gehuld. Spr. verzocht de familie het gedenkteeken te aanvaarden, als een bewijs van hoogach ting en eerbiedige hulde van dc Nederland sche politie. Onderhandelingen begonnen? Een bezoek bij Sir Eric Drummond t belangrijkste nieuws. In het Lagerhuis werden aan den minister van Biutenlandsche Zaken Henderson vra gen gesteld ten aanzien van de vijandige fei ten door de Sovjet Unie begaan tegenover China, hoewel beide partijen het Kellogg- pact hebben onderteekend. Sir Austen Cham- berlein vroeg of Henderson het niet noodig achtte op dit punt nieuwe onderhandelin gen met de vereenigdc staten aan te gaan. Henderson antwoordde dat een actie niet in de eerste plaats diende te worden gevoerd door de leden van den Volkenbond maar door de onderteekenaars van het Kellogg-pact, waartoe zoowel Rusland als de Vereenigde staten behooren. Inmiddels is bekend,-geworden dat de per manente Chtneesche vertegenwoordiger bij den Volkenbond zich tot den secretaris-ge neraal van den Volkenbond heeft gewend met een officleuzen oproep om hulp in den strijd tusschen Rusland en China. Hij heeft hem over den toestand onderricht. Vaz Dlas seint ons omtrent dezen stap na der, dat de onderhandelingen tusschen den secretaris-generaal van den Volkenbond en den vertegenwoordiger van China bij den Volkenbond, op Woensdag hebben plaats ge vonden en slechts een diepgaande bespreking van een ingrijpen van den Volkenbond in de nRussisch-Chineeschen strijd hebben ge golden. Na de conferentie welke bijna een uur duurde deelde de Chineesche gezant me de. dat. China gelijk voorheen bereid is tot het staken van den strijd tegen Sovjet-Rus land, doch zich niettemin genoodzaakt ziet de hulp van den Volkenbond in te roepen, aangezien de Sovjettroepen steeds verder in Mandschoerije oprukken. Tegelijkertijd zou den de door het Kellogg-pact geschapen hulpmiddelen door een onmiddellijke inter ventie van den Volkenbond toegepast kun nen worden. De Nanking regeering zal op grond van het rapport, over de onderhande lingen met den secretaris-generaal van den Volkenbond de beslissende aanwijzingen ge ven. niettemin zal de beslissing der Nanking- regeering eerst over eenige dagen genomen worden. Een derde bericht meldt echter dat. de be sprekingen tusschen vertegenwoordigers der Sovjet-regeering cn der Moekdenregeering volgens mededeelingen van het commis sariaat van buit-enlandsche zaken geleid hebben tot een overeenkomst, volgens welke de onderhandelingen over het bijleggen van het Russisch-Chineesche conflict weer zul len worden opgenomen. Deze onderhandelin gen zullen te Chararowsk plaats vinden. Intusschen wordt nog uit Parijs gemeld, dat de Chineesche gezant bij Brland een démarche heeft gedaan, om hem op de hoog te te stollen van den toestand. Voorts kan men aan den stroom van Bui- tenlandsche berichten nog de meening van den Japanschen premier toevoegen, die ujj elders afdrukken, en die eveneens een opti- mistischen kijk op den toestand geven. Eindelijk kunnen wij nog gewag maken van een telegram uit. Moskou, gepubliceerd door het commissariaat van buitenlandsche zaken waarin gewag wordt gemaakt van het inleiden van onderhandelingen tusschen ver tegenwoordigers van de regeeringen te Mos kou en te Moekden. In deze verklaring wordt o.a. het volgende gezegd Op 21 November heeft de gevolmachtigde van het commissariaat voor buitenlandsche zaken in Charorowsk een telegram uit Char- bin ontvangen, waarin verlof wordt gevraagd voor den voormaligen medewerker van het Russische consulaat-generaal in Charbin Kokorin en den Chineeschen overste Wan tot betreden van Russisch gebied. Deze ver tegenwoordigers der Moekden-regeering had den toen een verklaring overhandigd, waar in deze verklaart bereid te zijn met- Rusland vrede te sluiten en verzocht vertegenwoor digers te willen zenden voor onderhandelin gen. Op den 22sten November heeft toen de gevolmachtigde van Rusland Tschumanowski de Moekdenregeering medegedeeld, dat de Sovjetregeering bereid was. het. conflict bij te leggen, wanneer de Chineesche regeering alle Russische eischen inwilligde, die door bemiddeling van in de Duitsche regeering op 29 Augustus waren gesteld. Op 27 November heeft de commissaris van buitenlandsche za ken Litwinow een telegram ontvangen waar in maarschalk Tsjang Hsoe Liang zich bereid verklaarde alle Russische eischen, die in de Russische nota van 29 Augustus waren opge steld in te willigen, en verzocht de plaats voor een bijeenkomst ter belegging van het con flict mede te deelen. Litwinow heeft daarop Woensdag een telegram gezonden aan Tsjang Hoe Liang, waarin hij voorstelt, dat de Chi neesche vertegenwoordigers naax Chabo- rowsk komen om daar met den vertegen woordigers der Sovjetregeering, Scliuma- nowski te onderhandelen. Van officieele Russische zijde wordt ver der meedgedeeld, dat de Moekdenregeering zich verplicht heeft, primo tot het herstellen van all Russische rechten op den Chinee schen Oosterspoorweg op grond van de over eenkomst van Charbin en Moekden, secundo de Russische onderdanen, die zich in Chinee sche gevangenissen bevinden onmiddellijk op vrije voeten te stllen en tertio twee direc teuren te benoemen, die van RussLsche zijde zullen worden voorgesteld voor het besturen van den Oosterspoorweg. In Russische diplomatieke kringen wordt er op gewezen, dat tot het definitieve bijleg gen van het conflict de tot dusverre getrof fen maatregelen van het Roode Leger in Mandsjoerije onveranderd gehandhaafd blij- In een interview met den vertegenwoordi ger van de Daily Mail, heeft Mandsjoerije's dictator tenslotte nog verklaard, dat China bereid is de vroegere verhouding ten op zichte van den Oosterspoorweg te herstellen, mits de Russen zich verbinden zich van Bolsjewistische propaganda te onthouden. Die belofte hadden de Russen reeds eer der afgelegd, doch de propaganda was niet temin „op gluiperige wijze", toch gevoerd. Dit was dan ook de reden, dat de Chineesche autoriteiten, zich van den Oosterspcorweg meester maakten. Deze verklaring klinkt maar al te waar. Ais Moskou expansie zoekt, dan is het in Oostelijke richting, en waarom zou het dan zijn officieele aanwezigheid in Mandsjoerije niet misbruikt hebben, om in het troebele Chineesche water te visschen. Het zou niet de eerste keer geweest zijn. dat men Moskou had kunnen betrappen op het beoefenen van ontoelaatbare politieke zeden. L. A. Japan ziet den toestand niet ernstig in. De regeering van Hamagoetsji, die het be roep van China op dc onderteekenaren van het Kellogg-pact met stilzwijgen voorbijgaat, beschouwt den toestand in Mandsjoerije niet als buitengewoon ernstig. De Japansche on derdanen blijven te Mandsjoeli, Hallar en andere plaatsen. Vernomen wordt, dat de Japansche gezant te Washington. Deboetsjl, het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat het mogelijk is, dat zijn land onafhankelijk van de andere landen zal optreden, indien de situatie ernstiger wordt, aangezien een gezamenlijke actie der mo gendheden niet tijdig kan geschieden. Verder heeft de gezant, evenals zijn colle ga te Londen, Matsoedaira, den resp. regee ringen medegedeeld, dat cr alleen invallen der Sovjettroepen in het. grensgebied voor komen, die ten doel hebben aan dc aanval len van witte Russen op Russische dorpen een eind te maken, aldus de Tel. Uit Tsitsihar wordt gemeld, dat do Japan sche consul-generaal te Mandsjoeli, Tanaka, aLs bemiddelaar optredende, de Chineesche troepen aldaar ertoe heeft gebracht de wa pens neer te leggen, waardoor het hom ge lukt is verder bloedvergieten te voorkomen, aangezien een aftocht der Chineezen door de omsinge.lingsbeweging der sovjettroepen on mogelijk was. Rykow in ongenade! KOWNO. 27 Nov. >v. D.) Naar uit Moskou gemeld wordt, is in officieele kringen niets bekend van een aftreden van den Russlschen gezant te Berlijn. Krostinski blijft voorloo- pig op zijn post in Berlijn. Rvkow heeft zijn benoeming tot commis saris van buitenlandsche zaken van de Sovjet-Unie afgewezen. Voor dezen post ko men waarschijnlijk weer Molotow of Litwi now in aanmerking. Stalin is niet tevreden met. de verklaring van Rykow. Boccharin en Tomski, dat zij hunne betrekkingen met de rechtsche oppositie zullen verbreken. Rykow zal derhalve uit het politieke bureau der communistische partij en uit de communis tische internationale treden. Een eigenaardige anti- Sovjetistische strooming. Eenigen tijd geleden hebben wij geschre ven over de z.g. Russische „kruisridders", of „fjodorowtsen", zooals zij genoemd worden. Het zijn boeren, die gelooven in de spoedige komst van den aartsengel Michael, die alie ongeloovigen en atheïsten zou uitroeien. Wie in leven wilde blijven, moest aan zijn kleeren een wit kruis naaien en ook aan zijn huis een kruis schilderen. De sovjet-ovor- heid liet de leiders. 42 man, arresteeren en zij worden nu vervolgd wegens contra-revo lutie, hetgeen beteekent, dat. zij allen of de meesten hunner ter dood zullen veroordeeld worden. Onder de bewijsstukken bevindt zich .naar de „Prawda" mededeelt, een Rus sische vlag waarop een kruis en het opsschrlffc „God hoede den tsaar". Het heet. dat de „fjodorowtsen" herhaaldelijk in de dorpen demonstraties organiseerden, waarbij zij deze vlag voorop droegen- De fjodorowtsen or ganiseerden een gemilitariseerde groep van 1000 man onder leiding van den gewezen vaandrig Totsky, en deze groep moest bij de komst van den aartsengel Michaël tegen de bolsjewiki vechten. Uit de antwoorden der getuigen blijkt, volgens het Hbld. intusschen. dat, het pro gram der fjodorowtsen anti-bolsjewistisch was. Zij waren tegen de binnenlandsche leeningen; zij voerden propaganda tegen de verschillende „campagnes" van de sovjet- overheid, verzetten zich tegen dc coöperaties, die zij „instellingen van den Anti-chrlst" noemden. De fjodorowtsen organiseerden vaak groote bijeenkomsten en feestmaaltijden voor 200300 personen. De bolsjewiki beweren dat zij op die bijeenkomsten en maaltijden moordaanslagen op de bolsjewiki en de sovjet- overheid voorbereidden, hetgeen natuurlijk zeer twijfelachtig is (zulke dingen worden in het geheim en slechts door een paar menschen besproken en voorbereid). Het contact tusschen de dorpen werd onder houden door speciale „hardloopcrs". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 60 CU per rcgcL FUs ziekten heerschen, in de overlangs-pe riode, bij epidemieën, is hel verstandig, zich tegen besmetting te beschermen. Neemt U I PASTILLES want dat is een desin- fectic-middel met lang aanhoudende werking 't welk de mondholte die toegangsdeur veler ziekten, tot daadwer kelijk verweer in staal stelt

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 9