37e Jaargang No. 14246 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 29 November 1929 HAARLEM S DAGBLAD DIRECTEURENt J. C. PEEREBOOM EN P. W. PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER HOOFDREDACTEUR! ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.2754, met Geïllustreerd Zondagsblad f0.32 Per 3 maanden: Haarlem en plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) /3-57J4. Franco per post door Nederland f 3.S754. Losse nummers ƒ0.06. GeïlL Zondagsblad per 3 maanden 0-5754, franco per post. Bureaux: Gaoote Houtstraat 93 Drukkerij: Ztrider Burtenspaarae 12 Telefoon Noe.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Admmictr&ïie 10724, 14S2S Drukkerij 10122, 12713 Postgiro No. 38810 ADVERTENTIEN J 15 regels f 1.75, elke regel meer f (L35. Reclame* ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement Vraag en Aanbel 14 regels f 0.60, elke regel meer /0.15. buiten Arrond. dubbele prijs. Onze Groentjes (Dinsdag; Donderdag en Zaterdag) 14 reg. 0.25. elke regel meer 10.10. nitsl 1 contant. Grtti» Ongevallenverzekering voor Wee ka bonnés. Uitkeeringen: Levenslange ongescbiktbeid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet ol Oog 1 400.-, Duim i 250.-. Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 1 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIERENTWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA. VRIJDAG 29 NOVEMBER Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstel ling, 2de serie. „Die vrouwen toch!". 8 uur. Palace. Cinema en Variété. „Rose Marie" en „Dat zijn de Dollarprinsessen". Tooneel: Jos. Schetzer. 8.15 uur. Luxor Theater. „Het Meisje van de Lunch room" en .Trouw Nooit". 8-15 uur. Rembrandt Theater. „Van Alles en nog wat". Tooneel: 20 néinuten vroolijke kunst. 7 en 9.15 uur. Het Blauwe Kruis. Jaarvergadering Asso ciatie voor Lijkbezorging. 8 uur. ZATERDAG 30 NOVEMBER Stadsschouwburg. Vereenïgd Tooneel. Ver kade en Verbeek. „De Heilige Vlam". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en 's avonds Palace. St. Nicolaas matinee. 2.30 uur. Rembrandt Theater: St. Nicolaasmatinée. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op Werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. SPELBOEK EN PUZZLEBOEK ïn ons nummer van Woensdag hebben wij gemeld, dat de tweede oplaag van het Spel boek en het Puzzleboek in een uur tijds uit verkocht was en dat geen verder kwantum meer beschikbaar kon worden gesteld. Daar na kregen wij zooveel betuigingen van teleur stelling, dat wij besloten alsnog alles in het werk te stellen om toch nog een derde oplaag tc verwerven. Het is ons, naar wij thans niet genoegen kunnen mededeelcn, inderdaad ge lukt, nog duizend van deze boeken, -500 van elk te bemachtigen en wij zullen deze mor gen, Zaterdag, van 2 uur af, aan onze Tij dingzaal verkoopen voor de bekende prijzen van 15 cents per stuk of 25 cents voor del twee boeken samen. Wij hopen dan hiermede iedereen tevreden te kunnen stellen, maar willen toch op de wenschelijklicïd wijzen, dat men zoo vroeg mogelijk na de opening om 2 uur, de boeken komt halen, aangezien er geen sprake kan zijn van een verdere oplage. Ter wille van abonnés in enkele plaatsen buiten Haarlem hebben wij een klein aantal boeken gezonden naar enkele agenten en wel: 10 stel naar den agent te Hillegom: J. Slagboom, Brouwerslaah 7. 10 stel naar den agent te Zandvoort: K. Zwemmer, Verl. Koningstraat 85. 10 stel naar den agent te Beverwijk, P. Kaspers, Groene Laan 54. 10 stel naar den agent te Velsen (Noord), J. J. Wesselius, Melklaan 62. 10 stel naar den agent te IJmuiden, H. Blok, Jac. v. Heemskerkstraat 87. Deze laatste boeken kunnen Zaterdagmid dag na drie uur bij de genoemde agenten worden gehaald en betaald. Directie Haarlem's Dagblad. ST. NICOLAAS TENTOON STELLING. Wij vestigen er de aandacht op, dat de jaarlijksche Sint-Nicolaas-tentoonstelling van door de kinderen, die aan onze Rubriek voor de jeugd deelnemen, bijeengebracht speelgoed, ditmaal in onze Tijdingzaal Groote Houtstraat 93, gehouden zal worden op Dins dag 3 December a.s. van namiddags 2 uur tot des avonds 9 uur en op Woensdag 4 Decem ber van 9 uur 's morgens tot des avonds 9 uur. Zooals steeds zal er een entree geheven worden van minimum 10 cents per persoon en de geheele opbrengst hiervan zal worden afgedragen aan de afdeeling Haarlem van de Vereeniging tot Bestrijding der Tubercu lose. Wij bevelen, zoowel de tentoonstelling als dit goede doel in de belangstelling van onze lezers aan. Zij zijn het beide ten volle waard. REIS NIET ZONDER KAARTJE IN DEN BALKAN! een boer uit een rijdenden trein gegooid en gedood. BOEKAREST, 28 Nov. (VJD.) Naar de „Adevurel" uit Jassy meldt, constateerden twee conducteurs van een personentrein naar Jassy dat een der reizigers, een boer, geen reisbiljet had. Het kwam tot eeji woor denwisseling die daarmede eindigde, dat de conducteurs den man uit den trein gooiden. Hij geraakte onder de wielen, waarbij hem beide beenen werden afgereden. De ongeluk kige stierf na enkele minuten. De beide spoorwegbeambten zijn gearresteerd. OP ZOEK NAAR DEN DUSSEL- DORFSCHEN MOORDENAAR. DUSSELDORF, 28 Nov. (VJD.) Woensdag middag werd te Stinöersmühle een onderzoek gehouden, waarbij een reeks van personen, voornamelijk hen, die Maria Hahn Zondag 11 Augustus daar hebben gezien en de kell- ner, die Maria Hahn en haren begeleider heeft bediend gehoord zijn. Dit onderzoek ter plaatse had ten doel vast te stellen, aan welke tafel het paar heeft gezeten en of het mogelijk is, dat beiden op de platen van een der amateur-fotografen is gekomen, vrat zeer wel zou passen in de reconstructie der ge beurtenissen van dien Zondag. Tot Woensdagavond heeft zich nog geen der fotografen aangemeld. Verder had deze schouwing ten doel licht te brengen in de vraag, welken weg Maria Hahn met haar be geleider heeft gevolgd, nadat zij het café had den verlaten. Wanneer men rekening houdt met de vindplaats van het lijk en van de handtasch, sleutel en hoed van het meisje, moet men aannemen dat het paartje een be kende weg, die menschen die uitstapjes doen, meestal volgen, hebben geloopen. Verder is het bij den schouw een bijzondere verrassing geweest, dat ontdekt werd, dat de reeds meermalen beschreven, kort geleden bij Papendell gevonden schoffel, niet door een arbeider kan zijn weggeworpen. Die meening berust op een abuis. Daarom moet nu opnieuw worden onder zocht waar de schoffel vandaan komt. MOORD-AANSLAG TE LEEUWARDEN. "zes schoten op zijn vrouw gelost. Donderdagavond heeft in Leeuwarden op het Pieterselieveldje een moordaanslag plaats gehad. De 45-jarige H. N. heeft op zijn 30- jarige tweede vrouw met een browning zes schoten eglost, waardoor de vrouw in buik, borst en armen ernstig werd getroffen, zoo dat voor haar leven gevreesd wordt. Beiden leven geschieden van elkaar. N. in Amster dam, zijn vrouw te Sneek, meldt de N. R. Crt. Zondag had N. een poging gedaan zich met zijn vrouw te verzoenen. Toen de vrouw wei gerde heeft hij haar mishandeld. Bij een fa milie-lid, een zekere Breedenbaeh, werd een kind van hen opgevoed. Donderdagochtend kwam N. uit Amsterdam te Sneek. Hij tracht te een familie-lid ervoor te winnen, zijn vrouw naar Leeuwarden te laten komen. Dit mislukte, waarop N. naar de woning van Breedenbaeh ging, en daar een telegram schreef aan zijn vrouw te Sneek, met de me- dedeeling dat 't kind ziek was en haar over komst gewenscht was. Hij onderteekende met den naam Breedenbaeh. De vrouw kwam Don derdagmiddag te Leeuwarden in de woning van Breedenbaeh, waar later ook haar man verscheen. Een woordenwisseling ontstond, en het slot was dat ze zeide niet hem hem mee te willen gaan. N. liep de kamer uit, keerde zich om en loste op 2 M. afstand een schot, trad toen een stap nader en loste de andere vijf schoten. Toen liep hij de woning uit om zich bij de politie te melden. HET ONGELUK MET DEN HEER VLASVELD TE HALFWEG. reed de fietser tegen de auto of omgekeerd? Dondderdagmiddag hield mr. B. E. As- scher uit Amsterdam zijn pleidooi voor de Haarlemsche Rechtbank in de zaak der aan rijding van den heer L. Vlasveld to Halfweg. Hij begon met te zeggen, dat hij een rege ling van het verkeer op het betreffende punt door de politie zou wenschen. Hij heeft van verdachte niet den indruk gekregen, dat deze een onbekwaam automobilist is. Doch de omstandigheden werkten hem tegen, er re den wagens voor hem uit en de zon verblind de hem. De strafrechterlijke verantwoordelij Mi eid van verdachte achtte gedekt doordat de remmen althans voldoende waren. PI. acht bewezen dat de fietser tegen den auto aan reed, en niet omgekeerd, omdat de fietser een buiteling door de lucht maakte. Een der getuigen bevestigt dit. Ook de fietser had een snelle vaart- Mi*. Asscher meent, dat meer sprake is van een ongeluk dan van schuld. En indien de Rechtbank meent, dat er wel sprake is van schuld vraagt pl. een voorwaar delijke straf, subsidiair een geldboete. Uitspraak over 14 dagen. DE BELGISCHE FALSIFICATIëN. interpellatie der vlaamsch- nationalen. De correspondent der N. R. Ct. te Brussel meldt: Geruimen tijd vóór de hervatting der par lementaire werkzaamheden deelden wij mede dat de Vlaamsche nationalistische fractie in de Kamer, reeds spoedig na deze hervatting, de zaak der Brusselsche falsificaties, in een openbaar debat, te berde zou brengen. Thans heeft het presidium der Kamer, van den Vlaamsch-nationalen afgevaardigde voor Mechelen, Ward Hermans, een verzoek ont vangen om den minister-president te mogen interpelleeren over ae handelingen van zeke re Belgische autoriteiten, die de publicatie van den vermeenden tekst van het Fransch- Belgisch militair accoord en de daarop be trekking hebbende documenten hebben uit gelokt. Het woord is aan...~ De Genestet: ..„Voorts weten we allen dat Jan Hél- mers' groote natie Niet machtig groot is in de kleine conver satie?' DE BURGERMAN. (De Rechtbank te den Bosch heeft een burger, die een vriend, welke moest opkomen, bij het j dragen van zijn militaire bepak king had geholpen, wegens het onbevoegd dragen van militaire uitrusting tot f 1.boete ver oordeeld). Wanneer er een soldaat, Voor 't leger op moet komen, Dan spreekt, dat het niet gaat, Dat zoo maar hem op straat, Door 'n burgerkameraad Het ransel wordt ontnomen; Dat mag geen kleine man, Geen kleine burgerman, Geen doodgewone man met een confectiepakkie an. De militaire macht, Wordt aldus grof beleedfgd, Haar uniforme dracht, Moet door liet volk geacht En door rt gerecht met kracht, Tegen zoo'n smaad verdedigd; Wat denkt zoo'n kleine man, Zoo'n Meine burgerman, Dat hij maar zonder straf een legerransel dragen kan. De rechter deed zijn plicht. Het feit was niet te dulden, Zoo'n kwestie van gewicht, Moest zeer gestreng gericht. De man kreeg (zie 't bericht) Een boete van een gulden; Zoo leert men zulk 'n man, Zoo'n kleine burgerman, Dat hij niet, als hij wil, een vriend behulpzaam wezen kan.,.. Ik hoop dat ik nooit meer, Tot 't einde van mijn dagen. Een ransel en gr veer, Een koppelriem van leer, Een kepi en zoo meer, Zal hoeven mee te dragen; 'k Blijf liever, als het kan, Een kleine burgerman, Een doodgewone man met een Confectiepakkie an P. GASUS. Met excuses aan Louis Davids. ROOFOVERVAL BIJ HILVERSUM banklooper van ƒ2000 beroofd. Op den Bussumergrindweg tusschen de gemeenten Hilversum en Bussum is Don derdagmiddag om kwart over drie een brutale overval gepleegd. Daar reed de ongeveer 40- jarige banklooper J. K„ wonende te Hilver sum, per fiets komende uit de richting Bussum. Plotseling kwamen twee mannen te voorschijn, die hem vastgrepen. Terwijl een der aanranders K. vasthield, ontrukte de an dere hem de actetasch, waarin ongeveer f 2000 aan bankbiljetten van f 25, f 60 en f 100 was geborgen. De Commissaris van Politie te Hilversum stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ter plaatse in, waarbij assistentie verleend wordt door dc Bussumsche politie en dc hon denbrigade. De banklooper kon van een der aanranders, die ongeveer 25 jaar oud moet zijn, een vrij nauwkeurig signalement geven. OPLICHTER GEARRESTEERD. groot aantal winkeliers benadeeld. Zooals onze lezers weten, werden in onze stad verschillende winkeliers voor allerlei voorwerpen opgelicht. De dader bleef tot dusver onvindbaar. Hij was echter zoo on voorzichtig om bij een winkelier uit te laten, dat hij hier als kapper gewerkt had. Deze aanwijzing was voor dc politie voldoende om den dader te pakken. Bij een in deze richting ingesteld onderzoek kreeg zij namelijk een foto in handen, voorstellende het personeel van een kapperszaak. Met deze foto werden de opgelichte winkeliers bezocht-, met het gevolg dat tenslotte met groote stelligheid de dader kon worden aangewezen. Een daar op verder ingesteld onderzoek leidde tot de aanhouding van den verdachte, den 22-jari- gen kapperbediende W. B. Deze bekende te Haarlem twaalf winkeliers te hebben opge licht voor sokken, dassen, bonbons, porte- monnaies. sigarettenkokers enz. Deze op lichterijen heeft hij ook te Leiden, Amster dam en* Den Haag gepleegd- Een grooto aantal van deze artikelen wer den in beslag genomen. De kappersbediende is in verzekerde be waring gesteld. GEEN STRAATNAAMBORDJE De heer S maakt de opmerking dat, hoe wel al sedert 15 September j.l. de huizen in de Friezenstraat bewoond zijn. daar tot he den nog geen straatnaambordje is aange bracht. Dit geeft, zegt inzender, allerlei moei- lijMieden met Post, leveranciers, palisover schrijvingen enz. HAARLEM, 28 November Uit den Raad. De Gemeentebegrootïng in 9 zit tingen afgehandeld. Met 302 stemmen aangenomen. Een postje gewijzigd. Salarisver- hooging voor den directeur van den Stadsschouwburg opnieuw verworpen. De uitbreiding der Ziekenhuisverzekering. Een commissie van advies inzake Woekerbestrijding. Onderzoek betreffende een Vastrechttaricf voor water. Het ongelooflijke is geschied: de Raad heeft de gemeentebegrooting in slechts negen zittingen afgehandeld. Wat den gebruikten tijd betreft, moet ik zeggen: in acht, want op den eersten dag werd er eerst een paar uur besteed aan het afwerken van een gewone agenda, en in de slotzitting viel de hamei- al om kwart over tien. Het wordt werkelijk steeds korter en we schijnen in een behoor lijke verhouding te komen tot Amsterdam, dat zoowat vijftig zittingen noodig heeft en zesmaal zooveel zielen tel- Maar daar komt dan syeer de omstandigheid bij dat het negenmaal zooveel geld spendeert als Haar lemHetgeen opgevat moge worden als een nieuw staaltje van de onberekenbaar heden der statistiek. Den buitenstaander moge het eigenaardig toeschijnen, dat het resultaat van negen ver gaderingen over een imposant boekwerk vol cijfers en staten, bevattende een duizendtal verzamelposten, slechts is, dat één van die posten werd gewijzigd. En dat was dan nog maar een uitgaafpost voor politierijwielen, die met 555 werd verminderd. Op voorstel van den wethouder van financiën voegde de Raad dit bedrag toe aan de post onvoorziene uitgaven. De pessimistische belangstingbeta- ler zou hieruit kunnen afleiden dat er heele- maal niets veranderd is, en dat het zelfs zou kunnen gebeuren dat deze 555 weer op hun oude plaats zouden terugkeeren, als de rij - wielprijzen mochten 'stijgen- De pessimisti sche belastingbetaler zou geen ongelijk heb ben. Over die eene gewijzigde post Is zoowat een kwartier gepraat. Ik meen mij te herin neren, dat er de vorige maal ook maar écn post werd veranderd. En dat is heel gewoon. De belangstelling van een begrooting is niet zoozeer bedoeld om de berekeningen van den wethouder te crltiseeren en zijn ramingen te veranderen, als wel om politieke beschou wingen te houden over de toekomst en over het verleden. Het Heden raakt daarbij eenigszins in het- gedrang, en wordt ten slotte vertegenwoordigd door een wijziging van 555 op een totaal van twaalf millioen. Ik geef toe dat het op den buitenstaander een vreemden indruk moet maken, en dat hij wel tot de gedachte moet komen dat mr. Slingenberg een vervaarlijk knap rekenkun stenaar is, nu men maar één van zijn tal- looze posten verandert. Dat is de wethouder dan ook, en dat niet alleen. Maar dc Raad interesseert zich, zooals gezegd, veel minder voor zijn cijfers dan voor de aanleiding, die zij geven, om over alle denkbare andere din gen te praten. En de blijdschap over de misschien ver diende 555 verdwijnt als sneeuw voor de zon als men bedenkt, dat de behandeling der begrooting alleen aan presentiegeld al drie maal zooveel heeft gekost. De slotzitting leverde overigens nog een levendig debat op over een bepaalden uitgaaf post. Die was: het salaris van den directeur van den Stadsschouwburg. Onze lezers weten daar alles van. In deze artikelen-rubriek heb ik onlangs nog de noodzaak bepleit om den directeur een hooger salaris te geven- De heer Van Liemt deed hetzelfde nu in den Raad. Hij deed het met kracht van vele argumenten, en met een enthousiasme dat de sceptici, die plegen t-e zeggen dat men zich in de politiek alleen maar warm maakt voor de belangen van politieke geloofs- en partijgenoot-cn, in het ongelijk stelde. Het gebeurt vaak, maar lang niet altijd. Tegen over dc gevoerde oppositie verloor dc heer Van Liemt zijn kalmte, en riep bij herhaling, dat hier onrecht werd gepleegd. Hij had ge releveerd dat deze directeur de slechtst-bc- taalde van alle hoofden van diensten is, en dat hij een dienstverband heeft zooals nie mand anders, omdat hij dag en nacht, en op Zondagen zoowel als weekdagen, voor dc ge meente in touw moet zijn. Hij had gewezen op de veelzijdigheid van des directeurs taak, op het ontbreken van administratief perso neel zoodat hij alle administratie zelf moet doen, op de salarissen van de directeuren in Den Haag en Amsterdam, die alleen admi nistratief werk doen en resp. met 5500 en 7500 bezoldigd worden, terwijl onze direc teur voor een veel zwaarder en veranlwoor- delijker functie betaald wordt met een arm zalige 4000. De heer Van Liemt stelde voor om hem 500 meer te geven. Evenals verleden jaar- En het mislukte weer, op precies dezelfde motieven. Het mislukte: !e. omdat de S.D. A-P. zich op het principiëelc standpunt stelt, dat de salarissen van alle hoofden van dien sten groepsgewijze herzien moeten worden, en 2e omdat-, in de laatste begrootingszitting. weer verscheidene voorstanders, van de ver hooging afwezig waren. Bovendien draaide 's heeren Van Liemt's partijgenoot Castri- cum, die verleden jaar voorstemde, onver wacht om en sloot zien bij het standpunt der S-D.A.P. aan- Dit besliste: het voorstel werd met 1614 stemmen verworpen. De heer Joostcn had den heer Van Liemt inmiddels uitgenoodigd om samen overleg te plegen over een voorstel om de salarissen van alle hoofden van diensten in beschou wing te nemen en tot een collectief voorstel te komen. Vermoedelijk zal dit nu wel ge beuren. De heer Van Liemt merkte intusschen op dat het „ongelijksoortige grootheden'* zijn, en dat zal ieder moeten beamen. Hoe men de juiste verhouding tusschen het sala ris van den directeur van de gemeente- reiniging en dien van den schouwburg zou kunnen vinden, weet ik niet. Dat zou zooiets worden als de oplossing van het raadsel om trent de snelheid van het schip en de hoogte van den mast. Als deze bekend zijn, hoe oud is dan de kapitein? De samenwerkende fracties zullen met deze hopelooze problemen niet ver komen. Al leen hoop ik dat het collectieve voorstel spoedig gedaan zal worden en het salaris van den directeur van den Stadsschouwburg ver hoogd zooals hij het verdient, Dat is: met meer dan 500. In de ongunstige omstandig heden heeft de heer Van Liemt zich wel tot dit bedrag moeten bepalen: bij het collectieve voorstel zal hij allicht dc kans krijgen om een hooger bedrag te doen aannemen. Ge lijkstelling met het Haagschc salaris zou zeker niet overdreven zijn. Dit is de beste kans die ik voor den direc teur zie als dc zaak ten minste weer aan de orde komt. Dit bij herhaling verwerpen van een bescheiden salarisverhooging voor een man, wiens verdiensten iedereen erkent, moet- inderdaad zeer ontmoedigend werken. Als de heer Van Hees morgen een kans kreeg om ergens anders benoemd te worden, waar men zijn arbeid naar waarde zou wil len beloonen, en hij zou daar onmiddellijk gebruik van maken door verder voor de Haarlemsche eer te bedanken, zouden wij het ons volkomen kunnen begrijpen. Van de wethouders stemden de heeren Roodenburg en mr. Heerkens Thijssen vóór de verhooging en mr. Slingenberg er tegen. Wethouder mr. Gerritsz was bij de stemming niet in de zaal. De aanwezige R.-K. (behalve de heer Castricum), de A.-R., de C. H. en de V. B. stemden vóór het voorstel-Van Liemt. In de middagzitting leverde de behandeling van het hoofdstuk Onderwijs, die bijzonder snel verliep, geen punten op die tot- nabe schouwing aanleiding geven. Wel ontstond later in die zitting nog een uitvoerig debat, naar aanleiding van voorstellen van den heer Koppen (SJD.A.P.) tot uitbreiding van de ziekenhuisverzekering. Dc voorstellen had den de strekking om deze verzekering, die tot dusver alleen voor leden van ziekenfondsen heeft gegolden en in de praclijk een zeer geslaagde maatregel is gebleken, uit te brei den tot beter-gesitueerden (die krachtens hun inkomen niet tot dc fondsen kunnooj worden toegelaten), en om de verpleging in het Parkhcrstellingsoord als voortgezette ziekenhuisverpleging te beschouwen. De heer, Koppen stelde zich daarbij, evenals zijn ge heele fractie, op het standpunt dat uitbrei ding van de ziekenhuis-verzekering moet geschieden zonder premieverhooging. De voorstellen en de daarbij gehouden re devoeringen van de heeren Koppen en Groe- nendaal brachten wethouder mr. Slingenberg nog tot een uitvoerige rede op den laatstcn begrootingsdag. De wethouder zeide dat de onderhandelingen van B. en W. met de zie kenfondsen nog niet afgeloopen zijn, dat B, en W. dc uitbreiding der zlekenhulsverzeke ring vóórstaan, maar dat zij in him onder handelingen niet gebonden wenschen te zijn aan een bepaalde richting, en dc voorstellen- Koppcn dus afwijzen. Weigeren dc zieken fondsen, dan zullen B. en W. overwegen aan den Raad voor te stellen om de geheele zie kenhuisverzekering ook voor de beter-ge situeerden voor rekening der gemeente te nemen. De heer Koppen noemde dit een dreige ment en geloofde niet dat dc gemeente het zou kunnen uitvoeren. Dc wethouder hield vol, en bleef onverzettelijk in zijn afwijzende houding jegens de voorstellen. De heer Kop pen vroeg hem, ze voor praeadvies te nemen hij wilde niet. Mr. Gerritsz stelde aanhou ding voor daar was hij ook tegen. Intus schen hield hij nog een cijfers-ducl met den heer Koppen, cn won tenslotte zijn pleit, want dc beide voorstellen werden met resp. 1715 en 1815 stemmen verworpen. Een voorstel van den heer Groenendaal tot instelling van een commissie van advies inza ke de woekerbestrijding werd door B. en W. overgenomen. Een voorstel-Joosten om dc commissie van advies te laten rapportccren inzake de moge lijkheden van invoering van een vastrechtta rief voor water, werd eveneens door B. en W. overgenomen. In eindstemming werd de gemeentebegroo ting aangenomen met 30—2 stemmen. Alleen de communisten stemden tegen. DE MOORDZAAK-LANS. Een reconstructie. De Rottordamsche rechtbank heeft inder tijd bij vonnis bepaald dat de rechter-com- missaris een nieuw onderzoek moest instellen in de moordzaak-Lans omdat het onderzoek in deze zaak onvolledig was gebleken. Onder meer moesten de verklaringen van de getui gen, die gesproken hebben over twee mannen die men in dc omgeving van het pand van de firma De Haas aan den Oostzeedijk, waar op den avond van den 29sten November van het vorige jaar de heer Lans vermoord werd gevonden, heeft gezien, worden nagegaan. Donderdagavond heeft de rechter-commls- saris daar ter plaatse verschillende getuigen, onder wie mej. Regeer en de heer W. C. Kap- tein, die zich op den laatsten dag van het on derzoek voor de rechtbank Is komen melden, gehoord. Men heeft de verschillende situaties gereconstrueerd en daarbij heeft het weer, dat evenals op den avond van den moord re genachtig was, veel medegewerkt, aldus liet Hbld,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 1