TWEEDE KAMER. IM1 De eerlijke a Sint j De eerlijke waarheid omtrent Sint Nicolaas HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 4 DECEMBER 1929 VIERHF BLAD 3 December. Een vrije avond. De vaccinedwang opnieuw uit gesteld voor een jaar. De Arbeidsbegrooting. Sfc.-Nicolaas heeft over ons volk een. on verzwakt gezag behouden. De Kamer zelfs ondervindt dat gezag. As. Donderdag zal er geen avondvergade ring gehouden worden wij beginnen •s morgens dan om half elf uur en 's mid dags gaan we vroeg naar huis. Voor de ge dichtjes en de rijmpjes! De begrooting voor Binn. Zaken is aan vaard met 68—1 stem. Eén stem natuurlijk de stem van com munist-Wijnkoop, nu de heer de Visser „we gens ziekte" nog niet in de Kamer komen San, hoewel hij wel in den gemeenteraad van Den Haag Maandag aanwezig was en daar gelegenheid kreeg enkele van zijn felle interrupties te plaatsen. Zonder hoofdelijke stemming is het zoo- veelste verlengingswetje aanvaard, dat de ^•eer-invoering van den directen vaccinatie- dwang opnieuw voor een jaar uitstelt. Veel belangrijks heeft de bespreking niet opgeleverd, niet kunnen opleveren, na de kortgeleden gehouden interpellatie-de Vries- Bruins. Want hoofdzaak bij het verlengings wetje zijn de encephalitis-gevaren. Principieele beschouwingen werden niet gehouden of hadden geen bateekenis. Bet-es- kenis had b.v. niet het afwijzen door Ds. Ker sten van elke vaccinatie.. Dat doet hij bij elke gelegenheid, thans zonder eenige reden immers h ij kón geen bezwaar hebben tegen de verdere opschorting van den dwang. En de andere leden, die vaccinatie-dwang toe juichen, konden evenmin tegen zijn, wijl de encephalitis-vragen nog niet tot een oplos sing zijn gebracht, al begint er licht te ko men blijkbaar. Men kon immers niet tegen zijn, wijl de Kamer om het voorkomen van encephalitis reeds enkele malen uitstel heeft aanvaard en zeker niet nu er kans is, dat een oDlossing wordt gevonden. De noodzake lijkheid van het ontwerpje werd door den minister nog eens onderstreept met het wij zen op het verontrustend voorkomen van encephalitis, verontrustend, omdat de doo- delijke afloop der ziekte toeneemt. En Dr. Vos betoogde, dat er verschillende menschen rondloopen, die, onopgemerkt misschien, van encephalitis hebben te lijden gehad, wel In mindere mate, maar toch: te lijden. De beide medici in de Kamer, mevr. de Vries-Bruins en dr. Vos drongen er bij den minister op aan, geen kosten te sparen om de encephalitis-vraag tot oplossing- te brengen. De minister zegde toe. Beide medici vroegen den minister evenzeer streng toe- zieh te houden op de bereiding der vaccins. Dr. Vos wenschte van den minister overwe Sint Nicolaas, alias Sint Niklaas, alias Sinterklaas, alias de goede Sint en nog een heeleboel alias sen meer, St. Nicolaas dan stond moeizaam op van zijn lekkeren groo- ten armstoel waarin hij een zacht dutje had gedaan. Hij zuchtte dat het een aard had en keek met een verlangenden blik naar het vroolijk opvlammende haardvuur en daarna met een mistroostigen blik door de yensters naar buiten. Het moet er dus weer van ko men, mompelde hij voor zich heen. t Is weer December en ik ben weer spoedig jarig. Hoe oud al? Dat moes ten ze eens weten, ha ha! De Sint haalde een notitieboek je uit zijn zak en keek er eens even in. Hij wist zelf ook niet meer pre cies hoe oud hij was, zie je, en daar om keek hij het voor alle zekerheid maar eens even na! Ja, ja, ging hij toen brommen de voort, ja, ja, het is heel wat. Een getal van drie cijfers! Maar toch: ik ben nog kras voor mijn leeftijd al ben ik dan al heel oud! Ik kan toch nog loopen en zitten en lezen en schrijven. Ik doe mijn werk nog el- ken dag, wat wil men meer. Alleen.... die reisjes naar Holland. Dat begint me nu toch wel een beetje zwaar te vallen. Ik geloof niet dat ik dat nog lang zal doen. Jonge, jonge, waarom ben ik er toch eigenlijk ooit mee be gonnen? Op mijn verjaardag, als ieder ander mensch zou denken, dat hij rustig thuis kon blijven en feest vieren en geschenken in ontvangst nemen moet ik juist mijn rustig huisje verlaten en mag ik over de wijde zee gaan zwalken om ergens ver weg, in het Noorden, over de da ken te hossen op mijn paard, dat ook al wat ouder begint te worden, en tot overmaat van ramp mag ik nog geschenken geven ookin- piaats dat ik ze ontvang! Leuk zoo'n verjaardag! Hè, hè, wat was die Sint Nico laas nu toch aan het mopperen! Dacht je dat? Nu, luister, want danheb je het mis. Hij maakte maar wat gekheid, want wie hem al dien tijd in het ge zicht had kunnen zien, zou opge merkt hebben, dat hij zielsverge noegd was en heelemaal niet kwaad keek. Integendeel zijn oogen schit terden van vreugde en zijn handen woelden voortdurend lustig rond in zijn pracht-igen witten baard. Neen, Sint Nicolaas was heelemaal niet kwaad. Hij meende er geen steek van. Hij was blij. Echt blij, dat hij weer eens toonen kon dat hij er nog steeds was. de blufferige verhalen van op geschoten jongens en meisjes ten spijt! Hij zou de kinderen in Holland weer eens laten zien hoe hij voor verrassingea kon zorgen. Zoo. als geen mensch anders het kon. Als hij maar hier en daar een beetje hooi Toor zijn paard kreeg, als hij maar nergens ondeugd en ongehoo-zaam- beid vond, dan zou hij zich dit jaar eens van zijn allerbeste zijde laten zien. Pats! Met een slag viel Sint Nico las' rechterhand op tafel en ter wijl hij zijn blikken naar de deur Tan de kamer richtte riep hij met «n harde stem: -Piet Oogenblikkelijk hoorde men in de ging van de vraag, of het niet wenschelijk Is het Nederl. vaccin te verbeteren, door over te gaan tot een geheel nieuwe stam. Deze vraag zal de minister aan de encephalitls-commis- sie voorleggen. Wanneer mevrouw de Vries-Bruins de ge dachte opperde, dat het wel eens zijn kon, dat encephalitis ontstaat, wanneer andere besmettelijke ziekten aanwezig zijn, dan wees dr.Vos er op, dat dit verband reeds lang als een mogelijke oorzaak is aangew>eld ge worden en dat daarom als eerste eisdh aan een arts gesteld kan en moet worden, dat hij, vóór hij tot vaccinatie overgaat, een deug delijk onderzoek instelt naar den gezond heidstoestand van den patiënt. Dat indivi- dualiseeren onderschreef de minister volko men. Dr. Vos wilde kinderen in het eerste levens jaar doen inenten, omdat dan het gevaar voor encephalitis kleiner zou zijn, of uitgeslo ten wordt geacht. Hoe moet dat gebeuren vroeg de A.-R. Van Dijk, die overigens wilde vaststellen, dat er geen pi-incipieele punten thans besproken moesten worden (anders had hij natuurlijk wel het een en ander op te merken gehad!) Dr. Vos wenschte de in enting van nog niet jarig geweest zijnde kin deren. te bevorderen, door bij het aangeven van een jonggeborene een circulaire aan den vader uit te reiken. De vaccinatie-opschorting werd opnieuw aanvaard, zonder hoofdelijke stemming, zoo als we in het begin reeds mededeelden. Daarna werd de Arbeidsbegrooting aange sneden. Men begon met de afdeeling: Arbeid. Talrijke wenschen over uitbreiding van de toepassing van de Arbeidswet, talrijke wen schen, die hun natuurlijk relief eerst krijgen kunnen, wanneer de minister het woord heeft. En deze zal wel zeggen, dat niet alles tegelijk kan. Mevr. BakkerNort pleitte voor het toe passen van de Arbeidswet op expeditie-per soneel. chauffeurs en apothekerassistenten, de heer Smeenk voor het kantoorpersoneel, de grossiersbedienden en het hotel- en koffie- huispersoneel, mevrouw. Groeneweg voor de stat ions-jongens. Kon de heer Smeenk het standpunt van den minister ten opzichte van de ratificatie van internationale verdragen wel billijken, dan had vóór hem de heer Kupers reeds meege deeld, dat hij daarmee in geen enkel opzicht zou meegaan. Er moest veel en veel meer spoed betracht worden. „Waarom" zoo werd gevraagd „is nog immer niet de 8- uren-conventie van Washington geratifi ceerd?" Wanneer dit afhangt van de werktij den in de nabuurlanden, dan wilde de heer Kupers zeggen, dat in Duitschland en Bel gië die 8-uren conventie wel is geratificeerd en dat zij in die landen ook wordt nage leefd. De heer Smeenk wenschte de delegaties naar Genève zoodanig samen te stellen, dat daar bij niet alleen rekening zou worden gehouden met „het getal", met het ledenaantal der or ganisaties. Warm pleitte de heer Drop voor een wet telijke regeling van de vacantie een groot ding inderdaad voor de geestelijke gezond heid van ons volk. De heer Loerakker en mevrouw Groeneweg drongen aan op een zeer spoedig doorvoeren van de bescherming van jeugdige personen en vrouwen in den landbouw. En tenslotte klaagde de heer Kupers over een te weinig aan personeel bij de arbeidsinspectie en mevr. Groeneweg over een teveel aan over- werkvergunningen. Avondvergadering. Het betalen van belasting op postkantoren. De begrooting van Financiën. De minister van Financiën kwam bij dc Kamer met een suppletoire begrooting. waar van het gevolg zou zijn, dat de minister kon voortgaan met het openen aan het publiek van de mogelijkheid tot belastingbet alen op de postkantoren. Het openen van die moge lijkheid over het geheele land, in stad en lande. Men zou zoo zeggen, nu in Noord- Holland gebleken Is, dat deze mogelijkheid belangrijke voordeelen heeft afgeworpen, al- gemeene instemming mocht verwacht wor den. Immers, het publiek had er voordeel van, er werd beter belasting betaald, de dlenstkosten daalden, er was gelden-bespa- rende-efficiency. Algemeene instemming? Het leek er niet naar. Er bleek van vrijwel algemeene af keuring. De heer Oud had geen bezwaar tegen de mogelij klieid van het betalen van belasting op de postkantoren, hij had wel zeer ernstig bezwaar tegen enkele nevenverschijningen. Wanneer toch de ontvangerskantoren minder toeloop zullen krijgen, zullen een aantal ont vangerskantoren worden opgeheven. En daar van vreesde de heer Oud buitengewoon groo- te nadeelen voor de contribuabelen, bezwa ren, wijl de belastingschuldigen niet meer als van ouds naar den ontvanger ten platten- lande zouden kunnen gaan, niet meer in lichtingen zouden kunnen inwinnen, niet meer zoo gemakkelijk zouden kunnen over leggen over b.v. de tabaksbelasting, de belas ting op het geslacht, de wegenbelasting, vrij stelling der rijwielbelasting. De heer Kampschoer ook wees er op, dat voortaan de contribuabelen, wilden zij naai den ontvanger, verre afstanden zullen heb ben af te leggen. De heer Bakker evenzeer pleitte voor het platteland hij geloofde niet aan veel doo- den tijd op de postkantoren en was bevreesd, dat de P. T. T.-dienst topzwaar worden zou. En de heeren v. d. Bilt en IJzerman tapten uit hetzelfde vaatje van tegenkanting. Wanneer de heer de Geer zoo de geheele Kamer tegen zich krijgt is hij in zijn kracht, dan verdedigt hij zich met vuur, de onafhan kelijke man die hij is. Maar de kracht mocht niet baten de oppositie bleek hem te sterk. De minister stelde, zoowel voor de stede lingen als voor de plattelanders de groote gemakkelijkheid uiteen van het belasting be talen op het postkantoor. „Men betaalt" zei de bewindsman „voortaan belasting spelenderwijs". Hij verdedigde zijn voorstel len als een invoeren van nieuwe werkmetho den, het toepassen van efficiency, het weg nemen van verouderde heilige huisjes. En nog eens zei hy, dat in Noord-Holiand de uitkom sten de verwachtingen hadden overtroffen. Wat de gemeenten betrof, waar geen ont vangerskantoren zijn, daar zouden toch de zitdagen blijven met de gelegenheid om te spreken over b.v. het uitstellen van betaling en om te betalen. En wat de gemeenten be treft, die thans wel een ontvanger hebben, maar dien zullen zien weggenomen, daar worden zitdagen Ingesteld. En heeft men den ontvanger persé noodig. dan wordt de kring alleen wat ruimer, dan hij nu is. Want over dreven voorstellingen moet men zich zei dc bewindsman daarvan niet maken. In Noord-Holland bleven toch van de 15 kan toren er 8 behouden. De minister bleef bij zijn overtuiging dat het P. T. T. bedrijf niet zoo spoedig top zwaar worden zal en dat het aantal dwang bevelen in de practijk zal afnemen het is in Noord-Holland gebleken. De minister won het niet. Een amendement-Bakker werd ingediend, waarvan de bedoeling is, de betaling ten postkantore voor de groote steden te doen doorgaan, maar voor het platteland na te la ten. Het schijnt dat dit amendement, morgen, wanneer het in stemming komt, zal worden aangenomen. Maar gebeurt dit. dan zal toch voor Noord-Holland de geheele zaak, ook met het opheffen der ontvangerskantoren b 1 ij v e n doorwerken. Wijl daarvoor bij een vorige begrooting reeds gelden zijn aangevraagd. Daarna nog de begrooting van Financiën aansnijden. Zeventien sprekers stonden ingeschreven. Tot half een hebben wij geluisterd. En toen onze enveloppe gesloten. Velerlei vragen, over de toepassing van de tabaksbelasting, over de controle op dc grondbelasting, over de onbillijkheden, bij het schatten van de waarde van de gronden, over het heffen van tantième- en dividend belasting van de uitkeeringen van coöpera tieve vereenigingen enz. Punten, die wij alle weer terugvinden in het antwoord, over een week, van den minister van financiën. Het groote punt was het algemeene aan dringen op een betere regeling voor de be kende groep der „oud-gepensionneerden". De heeren Oud. Bierema, Schouten. Suring, Rut gers van Rozenburg en ter Laan hebben voor deze menschen gepleit. De heeren te- Laan en Oud willen een volledige gelijkstel ling met de gepensionneerden van het oogen- blik in de Pensioenwet opnemen. De anderen wilden wel 'de methode van het oogenblik bij het bepalen van de uitkeeringen aan dc oud-gepensionneerden, die het noodig heb ben, blijven volgen de methoden, die des tijds hebben gegolden voor het Kon. Nat. Steuncomité maar daaraan ontnemen het. grievende van een behandeling, die als het schenken van een aalmoes wordt gevoeld. Dit grievende meende de heer Suringh INGEZONDFN MEDEDEELINGEN a 60 Ct» p*r regal. Het is alsof U jaren jonger wordt Het is alsof uw jeugd terugkeert, wanneer de kleine, dagelijksche dosis Kruschen Salts U verlost van overtollig vet, dat uw bewe gingen bemoeilijkt. Mejuffrouw E. L. schrijft: „Ik ben 40 jaar en kom uit een corpu lente familie. Sinds den vorigen zomer neem ik dagelijks Kruschen Salts en ik ben ruim 20 pond lichter geworden; mijn taille is met 5 c.M. verminderd. Ik voel mij bijzonder goed en men zegt algemeen, dat ik er veel beter uitzie". M. v. G. Origineele brief ter Inzage. Neem Kruschen Salts en langzaam maar zeker zal uw vet verminderen tot U een nor maal figuur gekregen hebt. Kruschen Salts zuivert, het bloed: schadelijke stoffen, de oorzaak eer vetvorming worden verdreven. Lever, nieren en ingewanden gaan beter functionneeren. Al dat overtollige vet maakt U oud. Duldt het niet langer! Laat Kruschen Salts U op gewekt-, energiek en stralend van levenslust maken. KRUSCHEN SALTS is verkrijgbaar bU alle apothekers en drogisten k 0.90 per flacon. De groote flesch k 1.60 bevat 3 maal den inhoud van de kleine flacon. Imp.: N.V. Rowntree Handels Mij., Keizers gracht 124, Amsterdam C. kan weggenomen worden, wanneer er door de stichting vaststaande regelen worden ge steld voor het bepalen der uitkeeringen en wanneer die regelen worden publiek ge maakt. De heer ter Laan diende om 10 voor half 1 een motie in. waarvan de bedoeling was, dat voor de pensioenen der oud-gepension neerden. hunne weduwen en wezen, nieuwe wettelijke bepalingen moesten worden gesteld. Direct een tweede motie daarop, waardoor van de Kamer de uitspraak wordt gevraagd, dat de weduwen van voor 1909 ge- pensionneerdc in de Pensioenwet dienen te worden opgenomen. Ook van den heer K. ter Laan. Toen was het half één in den nacht. INTIMUS. SYLVAIN KAHN OVERLEDEN. Dinsdagmorgen is In Amsterdam overle den. 72 jaren oud. de heer Sylvaln Kahn. lid van de directie van de firma Hirsch en Cie, meldt het Hbld. Als stichter van „Hirsch" heeft de heer Kahn baanbrekend werk verricht ten bate van het moderne modebedrljf in ons land. Zijn geheele leven is de heer Kahn, Elzas- ser van geboorte. Franschman gebleven; tot zijn dood toe vervulde hij de functie van pre sident-directeur zijner onderneming, ook al had hij sinds eenige jaren niet moer de da gelijksche leiding van zaken gang een helsch lawaai. Het was zwarte Piet die van den trap viel! Een oogenblik later kwam hij hin kend binnen. Bij de deur bleef hij verlegen staan en besmuikt probeer de hij zich de knieën te wrijven. Sint Nicolaas sloeg hem eenige oogen- blikkend zwijgend gade: Zoo. zwartkop, begon hij dan, terwijl hij zijn gezicht zoo streng mogelijk hield, wat voerde je nu weer uit? Trap gevallen, Sintstot terde Piet, terwijl hij een rij van ha gelwitte tanden liet zien. Dood of levend, vroeg de Sint onverstoorbaar.. Levend, Sint, hakkelde Plet. O, zoo, nu gelukkig maar weer. Toch zou ik je aanraden om voort aan niet meer precies dan van de trap te vallen als ik je noodig heb. Begrepen, zwartkop? Begrepen Sint. antwoordde Piet die nu zijn pijn niet meer scheen te voelen en recht op bleef staan om te hooren waarvoor hij geroepen werd. Hoe staat het met de toebereid selen voor mijn reis? Voor uw reis naar Holland? vroeg Piet onnoozel. De rakker wist het wel, /waar de goede Sint heen zou gaan, maar voor alle zekerheid vroeg hij het nog maar eens. Naar Holland, ja! O, dan is alles klaar Sint. Be halve het paard dat moet nog even een nieuw beslagje hebben. Een nieuw beslagje? herhaalde Sint Nicolaas lachend. Het lijkt wel of je pannekoeken aan het bakken bent, Piet. Hi. hi, hi, ha, ha. ha, hu, hu. hu grinnikte Piet. Die was goed. Ver beeld je, pannekoeken bakken, als je elk oogenblik opgeroepen kon wor den om naar Holland te gaan! Maar daar sprak Sint Nicolaas al weer verder: Besla het paard dan vlug, Piet en ga dan naar de haven. Begeef je aan boord en zeg den kapitein dat hij dadelijk alles in gereedheid brengt. Ik zal mij over een uur even eens inschepen! Jawel. Sint Nicolaas, juichte Piet, terwijl hij tegelijk een buiging maakte en de kamer verliet. Sint Nicolaas keek hem glim lachend na. Een goede jongen toch, die Zwarte Piet, mampelde hij voor zich heen. Hoeveel jaar heb ik hem nu al. En hij blijft maar steeds dezelfde. Zelfs zijn gezicht is nog even zwart als vroeger, ha, ha, terwijl hij zich toch eiken dag met groene zeep wascht! De eerwaarde grijsaard begaf zich nu naar een hoek van zijn kamer. Hij haalde een bos sleutels uit zijn tabbard en tikte daarna ergens te gen den muur. Op hetzelfde oogen blik schoof er een deur in den muur die men daar zeker niet ver moed zou hebben weg enkon men een blik werpen op de schatka mer van Sint Nicolaas- De kamer was eigenlijk heelemaal leeg, maar de wanden, zie je. bestonden uit een ontelbaar getal dikke ijzeren deu ren, alle netjes groen geverfd en van groote koperen krukken voor zien. Naar de middelste van deze deuren richtte Sinterklaas zijn schreden. Met een ernstig gezicht opende hij het en draaide daarna een electrisch lampje aan, waardoor het helle licht het binnenste van h brandkastje goed verlichtte. De Sint nam er nu een heele stj pel bankbiljetten uitwel vot meer dan vier honderd duizend gu den Ja. dat had je niet gedacht, h Maar dat is nu de eerlijke waarhe: omtrent Sint Nicolaas. Elk jaj wordt op zijn verjaardag zulk ee som besteed en soms zelfs nog w meer. Geen wonder ook, als je eet nagaat hoeveel duizenden en du zenden kinderen in ons land met g< schenken door hem verrast worde: Het is maar heel goed dat Sintei klaas zoo ontzagwekkend rijk i want anders zou hij beslist, niet i staat zijn zijn verjaardag altijd c zoo n grootsche wijze te vieren! Hij nam het pakje met bankbi jetten en liep, nadat hij het branc kastje weer gesloten had, vlug naz den stal. Piet was weg, maar hi het helle licht het binnenste van het brandkastje goed verlichtte. De Sint nam er nu een heele sta pel bankbiljetten uitwel voor meer dan vier honderd duizend gul den Ja. dat had je niet gedacht, hë. Maar dat is nu de eerlijke waarheid omtrent Sint Nicolaas. Elk jaar wordt op zijn verjaardag zulk een som besteed en soms zelfs nog wel meer. Geen wonder ook, als je eens nagaat hoeveel duizenden en dui zenden kinderen in ons land met ge schenken door hem verrast worden. Het is maar heel goed dat Sinter klaas zoo ontzagwekkend rijk is, want anders zou hij beslist, niet in staat zijn zijn verjaardag altijd op zoo n grootsche wijze te vieren! Hij nam het pakje met bankbil jetten en liep, nadat hij het brand kastje weer gesloten had, vlug naar den stal. Piet was weg, maar het paard stond gezadeld en opgetuigd klaar. Vlug stopte nu de goede Sint het geld in de zadeltasschen. Hij nam zijn staf, sprak een paar vrien delijke woorden tot zijn trouwe schimmel en steeg daarna zeer veerkrachtig voor een man van zulk een wonderlijk hoogen leeftijd in den zadel- Een rukje aan de leidsels ende reis was begonnen. Nauwelijks had Smt Nicolaas den tuin voor zijn huls achter zich en reed hij op straat of overal verza melden zich deSpaansche jongens en meisjes. Luid juichend en stoeiend verdrongen zij zich om het witte paard en voortdurend zongen zij den ouden bisschop mooie Spaanschc liedjes toe. Sint Nicolaas glimlachte. Hij was het. gewend elk jaar op deze wijze uitgeleide Lc worden gedaan. Hij had er dan ook op gerekend en een nog luider gejuich steeg dan ook op, toen de kinderen zagen dat Sin terklaas zijn handen onder zijn tab bard stak Even later vlogen de pepernoten bij tientallen tegelijk over de straat. De kinderen vochten om iets mach tig te worden en de goede Sint had de handen vol om maar steeds meer nootjes rond te strooien. De tocht duurde gelukkig niet lang. Anders zou Sint Nicolaas mis schien geen noten genoeg bij zich gehad hebben. De haven kwam reeds in het gezicht, de Jongens werden nu tegengehouden door de politie en even later galoppeerde Sint's paard heftig hinnikend over de loopplank van de groote boot! Hoera, schreeuwden de ma trozen. Hoera, riep ook de kapitein. Hoera, gilde Zwarte Piet. die ijverig kwam toegeloopen om zijn meester bij het uitstappen behulp zaam te zijn. Iedereen schreeuwde „Hoera" en iedereen was opgewonden van pret. Sint Nicolaas zelf echter behield zijn waardigheid. Hij steeg uit den zadel waarbij hij met de rechterhand op Piet's schouder, leunde en bleef daarna even staan, terwijl hij de oogen over de matrozen dwalen liet en met de hand vriendelijk wuifde. Dan trad de kapitein op hem toe, om zijn hoogen passagier te begroe ten. Waarheen zal de reis ditmaal gaan? edele Sint. vroeg de zeeman. Naar Nederland! antwoordde Sint Nicolaas. Uitstekend. Sint. maar waar wenscht U te ankeren, in Amsterdam of Rotterdam? Dezen keer verkies lk Rotter dam. Die wereldberoemde haven moet ik toch ook eens zien. Tot he den ging ik altijd naar Amsterdam, waar ik ook mijn inkoopen deed. Nu e^ht-er, zooals gezegd, verkies ik Rot terdam. Uitstekend Sint Nicolaas. ik hoop dat we wat gunstig weer mo gen hebben. Dat hoop ik ook, antwoordde Sint Nicolaas terwijl hij zich naar zijn hut begaf. In deze verwachting werden de kapitein en Sint Nicolaas echter wel wat teleur gesteld. Het weer was verre van gunstig, integendeel het stormde en regende dat het een aard had en reeds den volgenden dag vreesde de kapitein dat zijn schip aan den grond zou loopen. Hij deed alle moeite om uit de kust te komen, maar zij waren juist in den Golf van Biscaye en hoe het daar kan spo ken heb je zeker wel eens op school gehoord? Maar gelukkig, de kapitein, die een heel knap zeeman was. wist het schip tenslotte toch in beter water te brengen en zoo stovende men voort naar Holland. Langzaam wel iswaar. want er stond voortdurend veel tegenwind, Maar men kwam toch vooruit. Haast had men niet, want Sint Nicolaas had zich met opzet wat vroeger ingescheept dan gewoonlijk, juist omdat hij bevreesd was tegenslag met het weer te zul len ondervinden. Aan dek zag men den grijsaard zelden. Bijna den geheelen dag zat hij in zijn hut cn werkte hij aan het schrijven van groote bestellingen. Hij moest immers zorgen dat hij in elke stad waar hij kwam een winke- kelier klaar had staan met de ge schenken, welke hij wilde uitdeelen Nu daar was heel wat werk aan ver bonden. Zwarte Piet had handen vol werï om al de bestellingen in enve'.opper te sluiten, waar hij dan de adresser op moest schrijven en een postzegel op moest- plakken. In H&vre, Je weet wel. de laatste Fransche havenstad zou men binnen loopen om de brie ven op de post te bezorgen. Met den trein waren ze dan eerder in Holland dan Sint. Nicolaas zelf. De goede Sint zou dan tenminste nog een dagje kunnen uitrusten voor hij zijn vermoeiende tocht over de daken der Hollandsche huizen begon. Hé, daai verlangde hij nu al naar. Die twee laatste dagen op het schip, als het werk afgeloopen was en hij wat kon rusten. Sint Nicolaas hield erg van zeereizen, weet je. Daarom komt hij ook nimmer met den trein, zelfs in dezen tijd niet- En al zingen wij nu wel altijd, „Daar ginds komt dc stoomboot" zoo kan Ik Je toch verze keren, dat de goede Sint nog menig maal met een zeilschip komt. Ook dit jaar heeft hij eon zeilschip ge nomen. Dat vindt hij prettiger, al is het waar, dat de reis wat langer duurt. In Hfivre moest Plet de brieven wegbrengen. Twee matrozen hielpen hem daarbij, want het waren niet minder dan drie zakken vol. En pa pier is heel zwaar, dat weet je. Sint Nicolaas bleef aan boord. De Fran- schen kregen dus niets van hem te zien: zij vermoedden ook niet dat de Sint aan boord van het zeilschip uit Spanje was. Anders hadden zij hem zeker wel hun hulde komen aanbie den De kapitein vroeg nog aan Sint Nicolaas, waarom hij zich in Frank rijk niet liet zien. Ach. antwoordde de brave grijs aard. ik kan niet overal tegelijk zijn, nietwaar, en zoo komt het dat ik met het Kerstmannetje, dat een goede vriend van mij is, 'afgesproken heb, dat we ieder een paar lancen voor onze rekening zullen nemen. Hij zorgt voor Frankrijk, zie je. en ik zorg nu b.v. weer voor Nederland.. Een uurtje nadat dit gesprek plaats vond. keerde Zwarte Piet met de beide matrozen weer aan boord terug. Zij hadden hun plicht ge daan en dadelijk haalde men het anker binnen en werd dc reis ver volgd En op het oogenblik dat jullie deze ware onthullingen omtrent Sint Ni colaas lezen, is de goede bisschop al heel dicht bij ons land. Men verwacht zijn schip in den avond van den vier den December te Rotterdam, waar hij aan land zal gaan. om dan zijn intrek te nemen bij den burcrenv^s- ter van Rotterdam zelf. Natuurlijk zal zijn aankomst geheim blijven, want indien iedereen het uur pre cies wist. zou men in Rotterdam geen stap meer buiten de deur kunnen doen, zoo vol zou het er zijn in de straten! Denk je maar eens in: als je in Rotterdam zou wonen ging je toch immers ook kijken, nietwaar? O. zoo! Ik hoop. jongens en meisjes, dat de Sint ook jullie goed bedenken zal en ik wensch je verder veel plezier!

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 13