BEURSKRONIEK. LETTEREN EN KUNST De Wereldreis van Dicky en Dirkje Durf Bllii - HANDELSBLAD iliiliiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiin INGEZONDEN Verven Stoomen J. Lottgering Stoppage Hoeden vormen Groote Houtstraat 5a SCHEEPVAARTBERICHTEN RADIO - PROGRAMMA HAARLEM'S DAGELAD 6 DECEMBER 1929 De vertrouwenskwestie. Geruststellende berich ten uit Amerika en ook van eigen bodem. Emissies enz. De beurs. Amsterdam, 5 December. Men kan het Handelsblad gdlukwenschen met het goede initiatief dat de redactie ge nomen heeft, om een enquête in te stellen bij de Nederlandsche bedrijven, om na te gaan hoe de positie is en of de beurscrisis inder daad een terugslag op de industrie heeft, zooals sommigen, speciaal de onheilsprofeten, beweerden. Geen beter middel om den ge zonden en goeddeels voorspoedigen toestand van de industrie aan te toonen, dan die een voudig open en bloot voor ieder te stellen. De antwoorden die op de enquête inkwamen, toonden duidelijk aan, dat van de geuite be wering van een economischen teruggang, die aan de beurscrisis ten grondslag zou liggen (gemanifesteerd door een achteruitgang in bedrijvigheid in het tweede deel van 1929) niets overblijft! „Werkspoor" te Amsterdam verklaarde bijv. dat het industrieele leven hier gezond is. Het bedrijf was in het afge- loopen jaar ruim van werk voorzien. De naaste toekomst werd met vertrouwen tege moet gegaan. De Amsterdamsche Droogdok Mij. kon ook niets bemerken van een verslapping, evenmin als de Centrale Suiker Mij. eenigen terugslag had ondervonden. De Nederlandsche Ford- automobielenfabriek verklaarde, dat de fi- nancieele resultaten over 1929 zeer gunstig zijn geweest en men de vooruitzichten van het bedrijf alleszins gunstig beoordeelde. De Holl. Draad en Kabel liet eveneens een optimistisch geluid hooren, al was de winst niet toegenomen, bij den vergrooten omzet. De Hollandsche Kunstzijde had geen enkele verslapping in de tweede helft van 1929 ge constateerd en was van oordeel, dat de in- dustrieele bedrijvigheid in 1930 vermoedelijk wel gelijk zou zijn aan die van 1929. Bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. was de be drijvigheid in 1929 in het loopende jaar grooter dan in eenige voorafgaande periode, terwijl men voor 1930 door afgesloten over eenkomsten ruimschoots van werk is voor zien. Ongeveer terzelfder tijd nam in Amerika een dagblad, de Christian Science Monitor, hetzelfde lofwaardige initiatief, en zond telegrammen aan een groot aantal toonaan gevende bedrijven en zakenleiders. Uit de antwoorden daarop ingekomn kreeg men een nauwkeurig beeld van den industrieelen toe stand van Amerika en deze luidt kort samen gevat als volgt: „In verband met de jongste koersdaling ter beurze werd aan de door het heele land bekende leiders in eiken tak van industrie geseind, om rondborstige verkla ringen omtrent hun bedrijf. Deze gezagheb bende verklaringen toonden aan. dat de jong ste marktfluctuatie het welvaartspeil der Ver. Staten niet sterker heeft gewijzigd, dan een dansende gummibal de golven van den Oceaan kan beïnvloeden. Het Amerikaansche zakenleven is heden ten dage steviger ge grondvest dan ooit te voren, en het beweegt zich steeds verder naar nog grooter ontwik keling". Uit deze zeer grondige en onbevooroordeel de enquête kan blijken, dat van een vrees voor malaise of sterke inzinking geen sprake behoeft te zijn. De emissiemarkt is de laatste maanden bij vorig jaar ten achter gebleven. In November werd ruim 45 millioen gulden nieuw kapitaal opgenomen tegen 63 mill, in Nov. 1928. In middels werden nog aangekondigd: f 1 mil lioen aandeelen (met recht van voorkeur) Amsterdamsche Ballast Mij. tegen 150 pet., en f 4.250.000 6 pet. obligaties Soc. Metal- lurgique de Sambru et Moselle tegen 941/2 pet. 9 Al zijn de koersen over de heele linie niet veel verbeterd, toch kan verklaard worden, dat de grondtoon van de beurs bepaald ver beterd is, en dat de geruststellende beschou wingen, gebaseerd op feiten en bemoedigen de toekomstverwachtingen niet zonder invloed bleven. Zelfs de meest positieve crisis- en malaiseprofeten, die sensatie-beursover- zichtjes lanceerden, nemen hun draal en tracteeren hun lezers op fraaie ontboeze mingen dat „er inderdaad veel veranderd is ten opzichte van vroegere crises, veel is ge organiseerd, wat vroeger een chaos was Daarom zou het onjuist zijn de tegenwoordige depressie ter beurze geheel met vroegere dergelijke episoden te vergelijken" De onverantwoordelijke alarm-stemming makers met hun onverantwoordelijk ge schrijf beginnen te „battre en retraite". De beurs herneemt langzamerhand haar stem ming van goed vertrouwen in de toekomst, en speciaal de industrieele waarden, waarom trent immers zooveel sombers werd voor speld in verband met den „terugslag", toonen een krachtige tendenz. Banken kwamen weinig veranderd af. Voor al aanvankelijk was de handel zeer gering en werd de appathische stemming wat onder broken door kleine verbeteringen voor Philips en Margarine Unie. Kunstzijdewaarden verloren evenwel nog wat, daar er blijkbaar van zekere zijde nog steeds aanbod bestaat. Philips passeerde de 500 weer en Margarine Unie* verbeterde per saldo ruim 40 punten. Ook voor acoustiek bestond belangstelling. Hooger waren ook oliewaarden, waarvan Koninklijke weer de 400 haalde. De reis van dr. Deterding naar Amerika en de beoogde samenwerking maakten een goeden indruk. Scheepvaarten lagen stil en vrijwel onge wijzigd, terwijl cultuurwaarden, zoowel rub bers, suikers als tabakken, loom waren, met zeer geringe belangstelling, zoodat men hier algemeen verder afbrokkelde. Suikers boden nog het beste weerstand. Amerikanen vaster en hooger. BEURSMAN. HET TOONEEL TE AMSTERDAM. CENTRAAL THEATER. FIEREFLUITER'S OPONTHOUD. Het was te verwachten, dat na het over weldigend succes van „Het Verraad" „Fliere- fluiter's Oponthoud" eveneens door A. M. de Jong voor het tooneel zou worden bewerkt, maar ook, dat dit tweede stuk van den Me rijntje Gijzen-cyclus op de planken een veel zwakkeren indruk zou maken. In Het Verraad zat veel meer dramatische stof dan in Fliere fluiter's Oponthoud! Flierefluiter, de vagebond en muzikant, de filosoof van het vrije en vroolijke leven is zeer zeker een dankbare tooneelfiguur, maar met één enkele mooie tooneelfiguur heef: men nog geen tooneelstuk. De ruwe, door zijn wanhopige liefde voor Jannekee verteerde Kruik, bracht het drama mee op het tooneel. Het contrast tusschen dezen in zich zelf ge sloten strooper en den teeren Merijntje zou nooit voldoende zijn geweest voor een too neelstuk, maar er was ln Het Verraad de fatale en onbeantwoorde liefde van den Kruik met het tragische slot en dat was het eigenlijke drama in de Jong's eerste tooneel- bewerking. Wat krijgen wij daarvoor in Flierefluiters Oponthoud nu in de plaats? Eveneens een fatale, onbeantwoorde liefde, maar thans van Merijntje voor Blozekriekske en daarmee is het groote verschil tusschen deze twee too- neelbewericlngen tegelijk aangegeven. In he boek roert ons deze eerste ontgoocheling in de „vrouw" van den kleinen in de menschen geloovenden Merijntje zeer zeker, maar ah hoofdmotief voor een tooneelstuk is dat toch wat al te kinderlijk en te mager. Inplaats van den Kruik en Jannekee krijgen wij hans Me rijntje en Blozekriekske in hun liefdesepiso des niet eenmaal, maar telkens weer! Twee kinderen spelend met poppen moesten den woesten Kruik en de hartstochtelijke Janne kee en den grensjager vervangen. Zij konden hoe lief en teer zij soms ook waren in hun spel de vergelijking niet doorstaan. In Het Verraad kregen wij menschen met wilde passies, in Flierefluiters Oponthoud kinderen met kinderlijke gevoelens; het was een ver schil als tusschen donker rood bloed en witte melk Hierdoor doet dit tweede uit den cyclus bewerkte stuk dan ook zoo veel zwakker, Ja zelfs week en zoetig aan. Zelfs Flierefluiter verloor in het tooneel stuk veel van zijn frischheid, zijn leut en zijn vroolijkheid! Wij kregen ook door de opvatting van Nap de la Mar soms meer een sentimenteelen dan een levenslustigen, frank en vrijen vagebond te zien. Waar was d*e losbandige Flierefluiter, die met de zigeu nerin heel een dorp op stelten zette, geble ven? Deze Flierefluiter sprak wel van zijn uitspattingen en zijn lust tot zwerven, maar wat wij van hem zagen bijvoorbeeld in de scène met. Marianne was meer een inge togen. schuchtere vrijer dan een woest le vensgenieter, meer een „leuke snljer" dan een uitbundige grappenmaker! En ook de pastoor werkte nu hij lijdend was en veel van zijn opgewekten zin en blijde levenslust had ver loren, niet mee zooals in Het Verraad om fleur en kleur aan het geheel te geven. Hij neigde al eveneens naar den sentimen teelen kant, al had de Jong de sterfscène dan ook prijzenswaardig sober gehouden. Flierefluiter's Oponthoud doet veel meer nog dan Het Verraad aan een reeks var. „plaatjes" denken en omdat deze plaatjes over het algemeen vrij zoetelijk zijn. maakt dft nieuwe stuk een veel sentimenteeler in druk. Een voordeel echter vond ik het, dat De Jong -.gebroken heeft met den „spreker" en wij de tafereelen in vlugge opeenvolging zonder onderbreking kregen. Dat Nap de la Mar een Flierefluiter te zien gaf, zooals wij ons van deze prachtige figuur uit het boek een voorstelling hebben ge maakt. zou ik niet durven beweren. Even min eigenlijk, als hij ons in Het Verraad den waren en echten Kruik heeft gegeven. Ik denk mij Flierefluiter levendiger, uitbundi ger, van een meer bruisende levenslust. De aangewezen acreur voor deze rol zou Jan Musch zijn geweest! Nap de la Mar transpo neerde de rol naar zijn persoon en zijn fi guur. Een andere Flierefluiter dus dan uit het boek, maar in deze transpositie prach tig vol gehouden en voortreffelijk gespeeld! Zonder ik het tooneel met Marianne dat ik bepaald zwak vond uit, dan mag ik zeggen, dat ik van Nap de la Mar's spel volop genoten heb. Dat Nap de la Mar een groot acteur is. heeft hij ook weer in deze rol be wezen. Merkwaardig, hoe wonder-teer deze tooneelspeler, in wien ons publiek bijna uit sluitend den komiek ziet kan zijn! Hoe gevoelig en ontroerend-zacht was hij in zijn afscheid van Merijntje! Wij hebben weinige acteurs in ons land, die met zoo sobere mid delen hun effecten weten te bereiken. Deze Flierefluiter was van een groote innigheid. Heerlijk, zooals hij de erfgenamen in de her berg tegen elkaar opzetéén der levendig ste en beste tafereelen van het stuk en prachtig ingehouden en toch van ontroeren de menschelijkheid was hij aan het sterfbed van den pastoor. Ciska Kremer trof ons weer als Merijntje door den zuiveren toon, waarin dat kind al door weet te spreken! Neem zoo'n enkel zin netje bijvoorbeeld als „en daar woonde de Kruik!" dat Merijntje zegt, als hij boven uit den toren het dorp en den omtrek overziet. Dat kan niet mooier, niet inniger worden ge zegd. Het is volmaakt! En zoo waren er tel kens weer van die zinnen, die onmiddellijk onze ziel raakten. Hoe prachtig weet dit kind ook te luisteren met dat expressieve gezichtje, dat als van teere onschuld en reinheid overgoten is. Toch leek mij deze Merijntje niet zoo gaaf als in Het Verraad! Misschien kwam het ook door de bewerking, maar wij zagen thans bijna uitsluitend den kleinen droomer, het vrome kereltje en niet den jongen, die dit kind met zijn fijne ziel toch ook is! Tegen over Blozekriekske bijvoorbeeld had ik hem in sommige gedeelten levendiger gewenscht. Aan Merijntje uit Het Verraad waren meer kanten dan aan Merijntje in Flierefluiter's Oponthoud en hij was daarom in het eerste stuk boeiender en levendiger! Uitstekend was ook de kleine Mientje Pam als Blozekriekske! In dit kleine meisje zagen wij reeds hoe zij als vrouw eens zal worden! Zij was van een nesterige behaagzucht, maar bleef toch aldoor kind! Welk een knap regis seur moet Nap de la Mar toch zijn, dat hij deze twee meisjes beiden kinderen nog tot zulke opmerkelijke gave creaties weet te brengen! Hans Bruning speelde den pastoor in het begin wat te mat, maar in de sterfscène trof hij mij door zijn gevoelig en toch nooit over gevoelig spel en zijn sterven was werkelijk indrukwekkend. Jans. de pastoorsmeid, vond in mevrouw Riek de la Mar-Kley een leven dige en goede vertolkster. De kleine rollen werden met uitzondering van Marianne naar behooren vervuld en het snelle chan- geeren maakte, dat de 12 a 13 tafereelen in goede decors bijna zonder onderbre king elkaar opvolgden. Al vind ik Flierefluiter's Oponthoud dus eeen vooruitgang op Het Verraad, zoo twijfel ik toch geen moment aan het succes, dat ook deze bewerking van De Jong's boek in de voorstellingen van Nap de la Mar zal hebben. Ondanks den slechten tijd van het jaar het was de avond vóór St. Nicoiaas, dat wij Flierefluiter's Oponthoud zagen was het Centraal-Theater flink bezet en het publiek aan het slot zeer gul met zijn applaus. De Jong's boeken zijn zóó geliefd, dat heel Ne derland ook Flierefluiter met Merijntje en Blozekriekske zal willen zien. Misschien zal zelfs het sentimenteele een element van succes blijken te zijn, want wij weten nu eenmaal, dat een belangrijk deel van ons publiek niets liever ziet dan een „snoezig" stuk. En snoezig zijn Merijntje en Bloze kriekske zeker en de Flierefluiter stoort niet één oogenblik zooals de Kruik die snoezigheid. Zoodat wij ook Flierefluiter's Oponthoud een serie van meer dan 100 op voeringen durven voorspellen. J. B. SCHUIL. KON. LETTERL. VER. „3. 3. CREMER". Clinge Doorenbos-avond. Op Woensdag 18 December a.s. biedt de Kon. Letterl. Ver. „J. J. Cremer" haar leden een Clinge Doorenbos-avond aan. De bekende en populaire dichter zal een voordrachtavond geven, aan den vleugel begeleid door mevrouw Clinge Doorenbosde Blécourt. Den Cremer- leden wacht dus een mooie avond van kunst genot. Op 21 Januari a.s den eersten tooneelavond van de tweede helft van het winterseizoen zal Cremer voor het voetlicht komen met „Bergopwaarts", tooneelspel in 3 bedrijven van D. H. Scheffer onder regie van Henk Bakker. Degenen, die zich als lid opgeven voor de 'weede helft van het seizoen, zullen door het bestuur worden geïntroduceerd op den Clinge Doorenbos-avond. NIEUW LEVEN. De geheelonthouderstooneelvereeniging „Nieuw Leven" zal op 11 en 12 December in den schouwburg Jansweg opvoeren „De Krib- bebijter", een blijspel in drie bedrijven van Max Reimann en Ötto Schwarz. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cta. per regel. M DEZE MAAND GRATIS. ZU, die zich thans als kwartaal- abonné opgeven, ontvangen het Handelsblad tot 1 Januari gratis. Abonnement 1 1-90 P- maand en 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (Wensing's Alg. Advert.-Bureau) TEMPELIERSSTR. 32 TELEFOON 10209 Een dagelijksche Kindervertelling. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redact, zich met verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of nic geplaatst, wordt de kopij den inzender niet terug- geceven. TIEN JAAR INVALIDITEITSWET KLACHT OVER BUREAUCRATIE. IJmuiden, 4 Dec. 1929 Geachte Redactie, In uw blad van Dinsdag jJ. komt een be richt voor, dat het op dien datum 10 jaar geleden was, dat de Invaliditeitswet ten volle in werking trad, en verder: „De Raad van Arbeid te dezer stede heeft in het hem aan gewezen gebied, binnen de perken der wet natuurlijk, het mogelijke gedaan om de in validiteitsverzekering te doen slagen". Gememoreerd wordt ook, dat in den be ginne het publiek vrij afkeerig tegenover den nieuwen socialen maatregel stond, maar dat nu langzamerhand kentering in die gevoelens komt. Helaas, de werkwijze, en de toepassing van die wet is nog zoo ongelukkig, en onsociaal, dat zij, die meermalen, al is het dan ook zijdelings met die wet in aanraking komen, zich nog niet erg aangetrokken gevoelen tot dezen socialen maatregel. Mijn persoonlijke ervaringen op dit terrein zijn van dien aard, dat terwijl in dat be richtje nogal een optimistische toon klinkt, ik een anderen toon daar tegenover zou wil len laten klinken, waaruit zou blijken dat het bureaucratische element in de toepassing der wet, het sociale element zeer op den achtergrond dringt. Hoewel ik gaarne aan neem dat alles geschiedt „binnen de perken det wet" natuurlijk. Als secretaris van het Ziekenfonds „Velser- oord" heb ik in het afgeloopen jaar meerma len die bureaucratie geconstateerd. En om het aan te toonen zal ik een aantal gevallen mededeelen, opdat ieder lezer een juist beeld krijgt van de toepassing der Invaliditeits wet. Ter verduidelijking het. volgende: Leden van het ziekenfonds „Velseroord" hebben recht op verpleging, op advies van hun huis arts of van een specialist in een ziekenhuis, met de daaruit voortvloeiende behandeling. De Invaliditeitswet bepaalt o.a. dat een Hobbeldebobbel, daar rijden Dicky en Dirkje ove reen dikke slang, 't Is de baas van Jeronimus Jansen Jzn., die zijn tuintje lekker nat spuit. -Baas Jansen ziet tot zijn schrik, dat zijn spuit ineens veel harder gaat spuiten. Het ding geeft een golf water, die heelemaal over de schutting vliegt. Juf. frouw Mietje Mollig en juffrouw Sijtje Snavel, die over de dure kleiaardappelen staan te praten, krijgen al dat water op haar bolletjes. Fikkie deelt ook mee. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. verzekerde ter voorkoming van algeheele in validiteit, voor rekening van het invalid!- teitsfonds behandeld en verpleegd kan wor den in een ziekenhuis. Hoe wordt deze regeling nu in de praktijk in toepassing gebracht? Ziehier onze erva ring: lste geval: Verzekerde F. was geruim en tijd voor een of andere ingewandsziekte onder behandeling van zijn huisarts. Het medisch voorschrift was streng dieet, hoogtezonbe- handeling en verder absolute rust. Echter werd de toestand van dezen lijder steeds slechter, zoodat ziekenhuisopneming noodig geoordeeld werd. Nadat patient 6 weken verpleegd was ge worden, maakte ons bestuur bezwaar tegen verlenging. De behandelende geneesheer ad viseerde ons. nog eenige verlenging toe te staan, daar de patient om verdere verpleging voorgedragen was, n.l. om verder voor het In- valiciiteitsfonds verpleegd te worden. Het me disch advies was gunstig en voor den pa tient zou ontslag zeer zeker nadeelige ge volgen hebben. Na drie weken verlenging was nog geen machtiging van den Raad van Ar beid gekomen, zoodat de patient naar huis vervoerd was. Na een paar dagen kwam be richt van den Raad dat bovengenoemde pa tient ingaande datum van afzending, voor rekening van het Invaliditeitsfonds verpleegd kon worden. Commentaar verder overbodig. 2de geval. B. was door zijn huisarts naar een specialist verwezen. Deze achtte een ope ratie dringend noodzakelijk, doch meende dat dit geval in aanmerking kwam voor het invaliditeitsf onds. De controle erende geneesheer van het in validiteitsfonds was het hiermede eens. Het wachten was nu op de machtiging tot opne ming. Na eenigen tijd wachten werd de toe stand zoo, dat ingrijpen zeer spoedig ge wenscht werd. Nadat de patient pl.m. 14 da gen verpleegd was, kwam de machtiging. 3de geval. A. was een zeer ernstig maag lijder. Werken was voor hem onmogelijk. Zijn werkgever betaalde hem ziekengeld. De huis arts en specialist achtten operatie dringend noodzakelijk, en de eenige leans op genezing. De controleerehde geneesheer van het Inva liditeitsfonds was het hiermee volkomen eens. Nu wachten op de machtiging van den Raad van Arbeid. Echter, de werkgever deelde me de, dat deze wachtperiode door hem niet be taald zou worden, dat hij de meening toege daan was, dat dit voor hem onnoodige uitga ven beteekende, daar wanneer direct inge grepen werd, de duur der ziekte-uitkeering beperkt werd, wat o.i. volkomen juist was. Daarbij leed de man veel pijn. Besloten werd dan ook maai', in de hoop dat de mach tiging spoedig zou afkomen, tot het laten opnemen. Maar jawel, aan den Raad van Arbeid weten zij blijkbaar niet wat pijn lij den is. Althans haast werd niet gemaakt. Twintig dagen na de operatie, terwijl de pa tient al een paar dagen uit het ziekenhuis genezen ontslagen werd, kwam het bericht De raad kwam er met een koopje weer af. Zoolang de Raad van Arbeid zoo haar taak opvat al is het dan ook „binnen de perken der wet", zoolang zal hij geen aanspraak ma ken op populariteit. Het geluk diende dezen menschen doordat zij lid waren van een ziekenfonds, dat een andere en juistere opvatting van haar so ciale taak heeft en niet verstikt en verstrikt zit in bureaucratischen rompslomp. Maar hoe gaat het nu met menschen, die maar moeten wachten week na week, op de machtiging tot opneming? Zeer zeker kan de wet niet buiten haar perken treden. De Raad van Arbeid is daardoor gebonden. Maar ieder zal het toch met mij eens zijn, dat hier door een sociale wet menigeen genoodzaakt is meer te lijden dan noodig is, afgescheiden nog van de vraag, of door het wachten het ingrijpen te laat is, zoodat de lijder en zijn familie slachtoffers worden van zoo'n bu reaucratie. Indien die gevallen, hierboven geschetst, vallen binnen de „wet" laat dan de Raad van Arbeid het tweede 10 jaar ingaan met, des noods door middel van de vereeniging van Raden van Arbeid, bij de autoriteiten aan te dringen op grondige wijziging van de werkmethode in het belang der verzekerden- Met dank voor plaatsing, A. v. BODEGRAVEN, Secr. Ziekenfonds Velseroord. Merauke p. 5 Dec. 19 u. Point de Galle, New York n. Java. Nariva 3 Dec. 16 u. 59 m. 80 mijl West van Niton, Vancouver n. Hamburg en Rotterdam. Nieuw Zeeland 4 Dec. te Sydney van Singa pore. Prinses Juliana 4 Dec. van Sabang, Am sterdam n. Batavia. Tjibodas 3 Dec. te Batavia. Vol end am p. 4 Dec. Cape Race, Rotterdam n. New York. Eemdijk 5 Dec. van St. Thomas, Pacifickust n. Rotterdam. Hoogkerk 5 Dec. van Port Said, Kurrachee n. Rotterdam. Insulinde 6 Dec. 11 u. van Java, te Rot- terdam verw. Kota Gedé 5 Dec. 13 u. te Marseille, Java n. Rotterdam. Koningin der Nederlanden 5 Dec. v. South» amton, Amsterdam n. Java. Nebraska 3 Dec. van Tacoma, Vancouver, n. Rotterdam. Rantaupandjang 3 Dec. van Tawao. Roepat 4 Dec. te Antwerpen, Amsterdam n. Java. Streefkerk 5 Dec. 17 u. 30 min. van Antwer pen Bombay n. Rotterdam, Amazone 4 te New York van W.-Indië. Alder am in 4 v. Genua R'dam naar Japan. Arendskerk 5 22 uur te Hoek van Holland, verwacht, Hamburg naar Rotterdam. Aagtekerk p. 4 22 uur Kaap Bon, Australië naar Rotterdam. Beemsterdijk 4 te Boston, Java naar New York. Bilderdijk 5 te Rotterdam van Boston. Buitenzorg 5 te Singapore, R'dam naar Java. Djambi p. 4 7 uur Suez, Rotterdam naar Ja va (verb.) Grootendijk 3 te Son Francisco, Pacific kust naar Rotterdam. Gemma 4 te Genua, Japan naar Rotter dam. Kambangan 4 van Port Said, Java naar Amsterdam Kieldrecht 5 te Antwerpen Rangoon naar Rotterdam. Meerkerk p. 4 Kaap del Armi, Rotterdam n. Calcutta. Orestes 5 te Hamburg van Amsterdam. Randfontein 5 te Hamburg van Rotterdam. Soekaboemi 5 5 uur van Genua, Rotterdam naar Java. Sibajak 5 8 uur van Marseille, Java naar Rotterdam. Sibajak 5 8 uur te Marseille, Rotterdam n. Java. Texel, 5 6 uur van Marseille, Java naar Rotterdam. Toba 4 18 uur te Sabang, Hamburg naar Java. Veendam 4 te New York van Havana. Bameveld 4 van Arica naar Iquique Bennekom 3 te Valparaiso van Amsterdam. ZATERDAG 7 DECEMBER HILVERSUM 1071 M. (Vóór 6 u. n-m. 298 RL) 10.00 Morgenwijding. 12.15 Concert door het AVRO-Kwartet. 2.Filmpraatje door Max Tak. 2.30 Aansl. van het Tuschinski Theater te Amsterdam. 4.30 Sportpraatje door H. Hollander. 5.Gezondheidshaifuurtje. Le zing door Dr. I. W. Schut, arts, over: De Schoolarts en zijn taak. I. 5.30 Duitsch: Ge vorderden en Conversatie. 6.01 Accordeon Concert door de Accordeon Vereen. „Kunst en Vriendschap". 6.30 Concert door het Om roeporkest. 8.VARA. Joodsch concert. Or kest, vocaal kwartet en voordrachtskunste naar. Na afloop: VARA-Varja. HUIZEN, 1875 RL Uitsluitend K.R.O.-ultz. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Concert door KRO-trio. 1.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Kinderuurtje. 4.— Esperanto. 4.30 Cursus Ba gel sch. 5Gramofoonmuziek. 5.40 Journa listiek Weekoverzicht. 6.— Concert door Ci nemaorkest. 7.30 Lezing over: „Het grootste gevaar" (geslachtsziekten). 8.— Orkestcon cert. 9.— Gramofoonmuziek. 9-30 Nieuwsber. 9-40 Gramofoonmuziek. 10.— Voortzetting orkestconcert. 11.Gramofoonmuziek. DA VENTRI 1554 RL 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 1,20 Or kestconcert. 3.50 Concert. G. Hall (sopraan). Politie-muziekkorps. 4.20 Toespraak. 4.40 Voortzetting concert. 5.05 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano recital. 7.20 Lezing. 7.35 Lezing. 7.50 Zang door D. Mc. Culloch. 8. 35 Concert. N. Nau- dini (tenor). Instrumentaal Kwintet. 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing. 9.55 Concert. Orkest V. Ohatterton (sopraan). 10-55 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 RL 12.50 Gramofoonmuziek. 4.05 Kinderuurtje 4-35 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.25 Gramofoonmuziek. 8.35 Pianoles. 9.05 Liede ren-voordracht. 9.50 Gramofoonmuziek. LANGENBERG 473 RL 6.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Gramofoon- muziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.25 Orkest concert. 4.50 Orkestconcert. 7.20 Vroolijke avond. 10-20 Dansmuziek. 1120 Dansmuziek (Gramofoonplaten) KALUNDBORG 1153 RL 11.20 Gramofoonmuziek. 2.20 Kinderuurtje. 2.50 Orkestconcert en voorlezing. 7-35 Or kestconcert. 8.45 Viool-recital. 9.20 Voortzet ting Orkestconcert. 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL 5.20 Trioconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Gramofoonmuziek. 8-50 Concert. So praan, tenor en viool. ZEESEN 1635 RL 6.15 Lezingen. 11.20 Muziekuitz. voor scho len. 12.10 Berichten. 1.20 Gramofoonmuziek. 1.50 Lezingen 4.20 Concert uit Hamburg. 4.50 Lezingen. 7.20 Concert. Orkaest en tenor» Daarna tot 11.50 Dansmuziek,

Haarlem's Dagblad | 1929 | | pagina 10